PROVIHCIALE ZEEUWSE COURANT CRISIS IN BONN IS VRIJWEL TEN EINDE SMIT BOLNES ZOEKT OP SCHOUWEN NAARKLANKBODEM' Russen bouwen op Cuba nieuwe vliegvelden' Adenauer herfst van treedt in 1963 af In 106 doden OVEREENSTEMMING MET DE LIBERALEN BESPREKINGEN WORDEN MAANDAG VOORTGEZET Afwijzing Reorganisatie RODE WOLKEN Vandaag VERSE BOTER DUURDER Augstein blijft in voorarrest DÉFILÉ DUURDE 1 UUR LANGER DOOR GROTE BELANGSTELLING Mijnwerkers in de V.S. ingesloten TWEE DODEN BIJ SLIPPARTIJ Amerika leent India 30 miljoen dollar Boulevards Eerste indrukken van nieuwe industrie bij het begin van een ploegensysteem „SMOG" BEGON GISTEREN LANGZAAM OP TE TREKKEN 205e jaargang - no. 290 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VL1SSINGSE, GOESË, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: P. van de Velde, P. B. den Boer en W de Fagter. Hoofdredactie: W.Leertouwer en G. A. de Kok. Abonnementsprijs 62 cent per week, 8,00 per kw.; franco per post 8,25 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vlissingen: Walstra at 68-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv 5213); Oostburg: tel. 2395; T emeuzenred. tel. 2116. aam. tel. Adv.pr. 27 ct. p. mm. Min. p. adv 4.-. Ingez med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 25 ct. p. regel (min. 1,25). „Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. 2911; Zierikzee: red. tel. 2425 adm, tel. 2094. Zaterdag 8 december 1962 Tweede t.v.-net pas over jaren gereed Pagina 3 Bloemenschat bij paleis Lange Voorhout Bondskanselier Adenauer zal, naar verwacht wordt, uiterlijk vol gende week vrijdag zijn nieuwe coalitieregering van Christen-De mocraten en Liberalen aan de Bondsdag voorstellen. Na urenlan ge besprekingen werden hij en de leider van de F.D.P., Mende, het gisteren eens over de politieke grondbeginselen van de nieu we regering. Tot een oplossing van de regeringscrisis, die al haar vijfde week is ingegaan, droeg Adenauer gisteren in hoge mate bij door de verzekering te geven, dat hij in de herfst van het vol gend jaar zal aftreden. is nog een open vraag. De F.D.P. stelt daar niet zoveel belang in, zodat het mo gelijk lijkt, dat deze opnieuw een lid van ae C.S.U. de Beierse zusterpartij van de C.D.U. toevalt. De Sociaal-Democraten maakten teren bekend, dat Ollenhauer don derdag in een kort onderhoud met de bondskanselier, hem gezegd had, dat behalve een wijziging van de kieswet, ook de persoon van de kanselier on derwerp van de coalitie-onderhande lingen tussen C.D.U. en S.P.D. dien de te zijn. De afwijzing van een coa litie was echter door de Christen-De mocraten DR. ADENAUER ..treedt in herfst 1963 af... Een grote coalitie met de Sociaal-De mocraten, die sinds 1949 in de oppositie zijn, was donderdag reeds door tegen stellingen tussen dè fracties van de S.P.D. en de C.D.U./C.S.U. van de baan, waar de vrije democraten natuurlijk konden profiteren. Opmerkelijk was, dat de F.D.P.-a vaardigden gisteren geen bezwaar maakten tegen de aanwezigheid van de voormalige minister van defensie Strauss als leider van de C.S.U. op een diner, dat na afloop va)) het overlej door bondskanselier Adenauer wen aangeboden. Nog maar een week gele- ~i wezen zij een uitnodiging v»n enauer tot bijwoning om deze reden van de I Een Christen-Democratische woordvoer der zei gisteravond „We zijn zeer tevre den over de conferentie van vandaag" (met de F.D.P.). Hij zei, dat als alles goed ging, er in het midden van de vol gende week definitieve overeenstem ming zou kunnen worden bereikt. Op een vraag, of professor Erhard de plaats op de kanselierszetel zou gaan innemen, antwoordde de woordvoerder, dat in elk geval de pa riemen tsfractie van de C.D.U. voor een kandidatuur van Erhard is. De coalitiebesprekingen zul len maandag worden voortgezet. De onderhandelingscommissies van de Christen-Democraten en de Libe ralen zijn gisteren ook overeengeko men, dat zij maandag over de eigen lijke reorganisatie van de regering zullen beraadslagen. Men verwacht geen ingrijpende reorganisatie. Naar verluidt zal de C.D.U. aan de lei der van de Liberalen, Erich Mende, de portefeuille van binnenlandse zaken aanbieden en daarvoor de tot op heden door een liberaal vervulde functie van minister van financiën terugkrijgen, Mende heeft verleden jaar tijdens de ka binetsformatie geweigerd, in een rege ring onder Adenauer zitting te nemen. Wie de portefeuille van defensie krijgt, RODE WOLKEN dreven ruim een eeuw geleden over Zeeland en speciaal over Aarden burg, de avond werd er als bij heldere maan door verlicht. Een onzer re dacteuren heeft een oud krantehe- richt over die rode wolken ge bruikt voor titel en leitinotief van een sfecrverhaal over Aarden- burg, waarbij de heer J. J. Ros- seel als gids optrud. Jiu.'. Prince zorgde voor de illustratie. Op pa gina 9. Verder in dit zestien pagina's tel lende P.Z.C.-zaterdagnummer: Pagina 2: Schip op net strand en verder Zeeuws nieuws. Pagina 3: Tweede-Kamerverslag, het tweede t.v.-net en de Neder landse in- en uitvoer in het derde kwartaal. Pagina 4: „Gereformeerde kerk tot aan poort der hervormden lei- don", een bewogen pleidooi van ds. H. Volten voor één reformato rische kerk. Pagina 5: Kerkdiensten. Pagina 7: Laatste loodjes van Waardes herverkaveling voor de rechtbank, en in het zaterdagnummer Pagina 9: Rode Wolken en een aritkel over het eerste bezoek dat koningin Wilhelmina destijds op dertienjarige leeftijd aan Zeeland bracht. Pagina 10: Letterkundige kroniek van Hans Warren over debuteren de dichters onder andere de Vlis- singer Leo Ros. voorts een artikel over de Duitse letterkundige for matie „Gruppe 47" en een be schouwing over architectuur, .gouwen voor een open samenle ving". Pagina 11: Rendieren op trek, een kijkje op het leven vati de Lappen en hun voortdurend rond trekkende rendierkudden. Voorts een artikel over Engelse studen ten. die ook niet altijd lieverdjes blijken te zijn. Pagina 13: onze kcr/cpagina, met ditmaal een beschouwing over de interesse bij gemeenteleden vooi de vervulling van het ouderling- of diakenambt en in de rubriek Stemmen uit de Kerken over de kerken en hun houding tot de pu- bliciteitsmiddclcn. Pagina 14: een winters fotobeeld, ontleend aan de rijp van de afge lopen dagen, plus Radio- en T.V rubriek plus puzzel. Pagina 13: Kroniek van Zwin for Zij'pe, feuilleton en Amsterdamse Beurs, en in het ...is het 100 jaar geleden, dat de Franse toneelschrijver Georges feydeau te Parijs werd geboren. „New York Times" „De Sowjetrussische troepen op het eiland Cuba zijn bezig on dergrondse versterkingen te bouwen en over het hele eiland nog meer vliegvelden aan te leggen, blijkbaar om de verdediging van het eiland op te voeren'. Ook ondergronds versterkingen Dit staat volgens het Amerikaanse blad .New York Times" in een uitgebreid apport, dat in Washington over deze activiteiten is ontvangen. Het rapport zou zijn opgesteld door een tegen Castro gerichte inlichtingendienst en geda teerd zijn op 29 november. In het rapport wordt verder gezegd, dat hoewel verscheidene militaire kampen op het eiland ztjn gesloten, er aanwijzin gen zijn, dat veel Sowjetrussische een- leden en adviseurs op Cuba zijn geble ven. „Er zijn nog geen tekenen geweest, dat de Sowjetrussische troepen Cuba in grote getale verlaten. Er zijn kleine -roepjes technici meegereisd met de ra- :etten, die zijn teruggebracht". „Uit nu ontvangen inlichtingen uit Havanna valt op te maken, dat de Russen zich nu toeleggen op het ver lenen van hulp aan de Cubaanse strijdkrachten om hun verdediging met behulp van conventionele bewa pening te verbeteren", aldus het rap port. Thant in een lang schrijven op de hoog te gesteld van liet feit, dat „contra-re volutionairen", opererend vanaf Ameri kaans grondgebied, dinsdagavond had den geschoten op het strand van San Francisco, aan de noordkust van de pro vincie Las Villas. In z\jn brief herhaalde de Cubaanse af gevaardigde de vijf reeds eerder door premier Castro gestelde voorwaarden, die volgens de Cubanen de enige oplos sing vormen voor het verzekeren van een duurzame vrede in het Caraïbische gebied. Inmiddels maakt het overleg lussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie over de Cubaanse kwestie in het geheel geen voortgang. Donderdag beraad slaagden beide delegaties twee uur lang met elkaar. Na afloop werd medege deeld, dat beiden aan hun oorspronkelij ke standpunt vasthielden. Beschieting De Cubaanse afgevaardigde bij de Ver enigde Naties heeft secretaris-generaal De groothandelsprys van verse boter is gisteren gestegen van f 3,42 tot f 3,58 per kilogram. Dit zal volgende week een verhoging van de winkelprijs met vier cent per pakje tengevolge hebben. De voor dit seizoen normale produktie- dallng en het feit, dat de handel de ex port gaande wil houden, hebben töt de- iverhoging iduktie, die geleid. ze pri De pi april en mei elfduizend ton bedroeg, was In november vijfduizend ton en ging dus ongeveer gelijk op met de bin nenlandse afzet (verse en koelhuis sa men) van 1250 ton per week. De uitgever van het Wcstduitse week blad „Der Spiegel", Rudolf Augstein, blijft in voorarrest. Dit heeft het hoog gerechtshof in Karlsruhe gisteren be slist. Het paleis aan de Lange Voorhout vrijdag in de namiddag: een ware bloemenschat. getuigde van de hulde wellce de bevolking van Den Haag en de leden van het corps diplomatique de overleden prinses brachten. DEUREN VAN PALEIS BLEVEN OPEN Vele kransen en boeketten bloemen voor het paleis (Van onze Haagse redactie) Om vier uur zouden gistermiddag de deuren van het paleis aan het Lange Voorhout in Den Haag wor den gesloten en zou hiermee een einde komen aan het défilé langs de stoffelijke resten van H.K.H. Prinses Wilhelmina, dat drie dagen had geduurd en dat vele tiendui zenden uit Den Haag zelf, maar ook uit het land, naar het paleis had doen komen. Er stond echter nog steeds een rij wachtenden. De politie kreeg vanuit het paleis het consigne het défilé nog te laten voortduren. Sinds één uur hing weer een dikke mist over het plein. Een klamme, zeer natte mist, deze keer, welke van de bomen af droop alsof het regende. In deze intens trieste sfeer, waardoor de hele omge ving schimmig werd, werkten de techni ci van radio en televisie aan de opstel ling van hun apparatuur. Achter de wacht tegen het lage hek van het paleis, stapelden zich de kransen en boeketten bloemen op. Er stond onder andere een krans bij van generaal de Gaulle en een van het Belgische vorsten huis. Kransen waren voorts ontvangen van tie keizer van Japan, koning Olav van Noorwegen, de koning en koningin van Zweden, de groothertogin en prins Felix van Luxemburg, de presidenten van Equador, Argentinië, Finland, Zuid- Afrika en Ierland, de Amerikaanse en Canadese regeringen, het bewind van de Chinese volksrepubliek en van de rege ring van Griekenland. Deuren gesloten Tegen vijf uur moesten de paleisdeu ren gesloten worden en werd de baar aan het gezicht onttrokken. Na vijf uur moesten namelijk nog drie dele gaties ontvangen worden: dé gevol machtigde ministers van Suriname en van de Nederlandse Antillen, de hoofden van de diplomatieke missies in Den Haag en de leden van het in het Vredespaleis zetelende, interna tionale gerechtshof der Verenigde Naties. De staatslieden en rechtsgeleerden wa ren de laatsten, die eer kwamen betui gen aan een koningin, die op deze dag precies twintig jaar geleden, in Londen haar moedige rede heeft gehouden over de nieuwe rechtsorde, die na de oorlog komende zou zijn en die het recht van zelfbeschikking zou brengen aan de door Nederland bestuurde koloniale volken. Een toevallige samenloop van data en gebeurtenissen, welke vooral in het voor politiek gevoelige Den Haag, een mo ment van extra bezinning vormde. Sanctie van V.S. tegen bedrijven in Nederland Een Nederlandse zakenman en twee Ne derlandse firma's zijn, voorlopig voor 6( dagen, uitgesloten van alle voorrechten op het gebied van de export in de V.S., hangende de uitslag van een onderzoek naar de hun ten laste gelegde onwettige verschepingen naar Cuba van Ameri- chemicaliën voor de landbouw. Op de rijksweg van Amsterdam via het Gooi naar het oosten van het land (rijksweg 1), is gister morgen een ernstig verkeersonge luk gebeurd, dat aan twee mensen het leven heeft gekost, terwijl twee anderen ernstig zijn gewond. Omstreeks half tien reed de 46-jarigfe J. E. van Zanten uit Naarden met zijn auto in de richting Amsterdam op genoemde weg. Nabij het viaduct over de Googh- weg in de buurt van de Hakkelaars- brug begon zijn wagen op het gladde wegdek te slippen en schoot door de haag naar de andere rijbaan. De heer Van Zanten werd daarbij uit zijn auto geslingerd. Onmiddellijk stopte een aan tal auto's uit beide richtingen om hulp te verlenen. B(j het afremmen is daarbij de auto van de heer J. H. F. Hansen uit Amsterdam eveneens gaan glijden. Deze wagen vloog door hetzelfde gat in de haag en ramde vier wagens. Bij deze botsing werden nog drie mensen ernstig gewond: de heer Hansen, de heer C. Kamp uit Apeldoorn en de 58-jarige heer P. Klant uit Bussum. Alle slachtof fers werden naar het diaconessenzieken- huis in Naarden overgebracht. Bij aan komst daar bleek de heer Van Zanten reeds te zijn overleden. De heer Klant is korte tijd later overleden. Donderdag heeft een explosie 's werelds grootste gemechaniseerde steenkolen mijn in Masontown (Pennsylvania) be schadigd. Zevenendertig mijnwerkers zijn van de buitenwereld afgesloten. Al le contact met de opgesloten mannen is verbroken. Reddingsploegen zijn bezig de mijnarbeiders uit hun isolatie te be vrijden en volgens de laatste berichten zijn zij tot ongeveer een kilometer ver wijderd van de plaats waar de mijnwer kers zijn opgesloten. Er bestaat een kleine kans dat de 37 mannen de explosies hebben overleefd. Een zegsman van de Robena-steenko- lenmljnen, James B. Girod, verklaarde het moeilijk te kunnen zeggen of er eni ge kans bestond dat de vermiste mijn werkers nog in leven waren. Hij zei voorts dat twee voormannen, die ook warén opgesloten, „alle kansen zouden benutten om er levend uit te komen", omdat zij ervaren waren in reddings werkzaamheden. ftuHtlljH In de bekendmaking hiervan door het Amerikaanse ministerie van handel wordt gezegd, dat de maatregel is geno men tegen de heer L. C. van Stolk e" ondernemingen, de N.V. Industrie handelsonderneming J. Simonis en de N.V. Aviacom, alle te Rotterdam. Ten laste wordt gelegd, dat goederen naar Cuba zijn verscheept zonder toestem ming van het bureau voor de internatio nale handel van het Amerikaanse minis terie van handel. Toestemming zou trou wens niet zijn verleend, zo wordt ver klaard. De maatregel is, naar het bureau meedeelt, getroffen om te voorkomen, dat de zakenman en de twee onderne- mingèn andere Amerikaanse goederen onwettig verschepen. De termijn van zestig dagen kan worden verlengd, „in dien dit in het openbaar belang gewenst voorkomt, tot het onderzoek is vol tooid". De Amerikaanse ambassadeur in Nieuw- Delhi, J. K. Galbraith, heeft gisteren verklaard dat de Verenigde Staten In dia leningen tot een bedrag van bijna dertig miljoen dollar hebben toegestaan ter bestrijding van de kosten, die ver bonden zijn aan de uitbreiding van de produktïe van vrachtauto's, waaraan het Indiase leger grote behoefte heeft. Galbraith, die in het begin van deze week frontsectoren in Assam heeft be zocht, verklaarde verder dat de hoeveel heid militaire uitrusting, die het Indi ase leger in de strijd met de Chinezen heeft verloren, waarschijnlijk groter is dan hetgeen de Verenigde Staten en Groot-Britteannië India a"~ pens hebben geleverd. Twee leden van de marechaussee staan op wacht bij de geopende grafkelder in de Nieuwe Kerk in Delft. Na een jaar „draaien" In de laatstgehouden vergadering van de raad Vlissingen is gesproken over een verbeteringsplan voor de boulevards Bankert en Evertsen, althans er is ge poogd om er over te spreken. De raads voorzitter stond echter een discussie niet toe en het onderwerp kwam dus niet verder meer ter tafel. Het is ons de af gelopen week gebleken, dat men zich in Vlissingen heeft afgevraagd: „Waarom mocht er niet over worden gesproken Kan het plan pas in de openbaarheid komen als er in feite niets meer aan is te veranderen Voor een juist begrip van de situatie lijkt het ons derhalve gewenst in deze kolom uiteen te zetten waarom het hier gaat. Men weet: de Vlissingse zeewering bij de bewuste boulevards is nog niet op deltahoogte. Uitvoering van water staatkundige werken, waarmee de zo dringend noodzakelijke veiligheid zal worden bereikt, zal echter allerlei con sequenties hebben, o.m. voor de bebou wing ter plaatse en uiteraard ook het strand. Men kan dus zeggen, dat de toe komst van Vlissingen als badplaats ten nauwste samenhangt met de wijze waar op de zeewering hier zal worden ver sterkt. Het gemeentebestuur heeft nu op grond van de grote belangen, wel ke hier op het spel staan een inge nieursbureau een plan doen uitwerken, waarbij én veiligheid wordt bereikt én de belangen van de badplaats worden ge diend. Men moet ech- goed begrijpen, dat het hier om een uitzonderlijke stap gaat: formeel heeft het gemeentebestuur van Vlissingen met de verbetering van de zeewering niets te maken. Dat is in de eerste plaats een taak van de Polder Walcheren, vervolgens van de provin ciale waterstaat en ten slotte van de rijkswaterstaat. Deze drie instanties moeten het eens worden over de vraag wat hier moet gebeuren. Toch heeft óók de gemeente een plan doen opstellen: het gemeentebestuur wil daarmee een bijdrage leveren tot de discussie en te vens trachten de interessen van Vlissin gen veilig te stellen. Het is dit plan nu, dat in de raad terloops aan de orde kwam. Ben w. hebben „hun" plan namelijk enige tijd geleden in een informele raadsvergadering aan de raadsleden voorgelegd omdat het college wilde we ten of het project in grote lijnen de in stemming van de raadsleden zou kunnen verwerven. Pas als dat inderdaad zo zou zijn, konden burgemeester en wethou ders er voorzichtig mee naar de drie in stanties, die er werkelijk mee hebben te maken, met het beleefde verzoek of de heren bij hun overwegingen ten aanzien van de Vlissingse boulevards ook dit plan van het gemeentebestuur willen betrekken. Blijkbaar hebben de raads leden tijdens de informele bijeenkomst ingestemd met de globale opvattingen van het college, zodat nu b. en w. voor zichtig de werkelijk bevoegde instanties kunnen polsen. Maar nogmaals: formeel kunnen deze tot het gemeentebestuur zeggen, dat het zich met zaken bemoeit, waarmee het niets heeft té maken. Nu de kaarten zo liggen, wil het ge meentebestuur kennelijk noch de polder noch de provinciale waterstaat noch de rijkswaterstaat tegen zich in het harnas jagen en daarom is het plan van het ingenieursbureau strikt ver trouwelijk, daarom ook is aan de raads leden geheimhouding opgelegd. Open baarmaking zou immers betekenen zo meent het college van b. en w. al thans dat naar buiten de indruk wordt gewekt alsof het gemeentebestuur zich op een andermans terrein zou bege ven en bovendien zijn eigen opvattingen koste wat kost zou willen doorzetten. En dat nu is geenszins het geval: uit sluitend om de discussie op gang te bren gen en om een constructieve bijdrage te leveren (gelet op de gemeentelijke be langen) is dit plan gemaakt. Wij erkennen, dat de gedachtengang van het Vlissingse gemeentebe stuur begrijpelijk is. Maar tegelijkertijd huldigen wij de opvatting, dat het toch wel bijzonder kinderachtig zou zijn van de bevoegde instanties als polder en wa terstaat wanneer men er aanstoot aan zou nemen, dat deze zaak in het open baar zou worden besproken. Een derge lijke houding zou onvolwassen aandoen: iedereen weet welk een enorme belan gen met deze verbetering van de zeewe ring zijn gemoeid en daarom moet men er begrip voor hebben, dat een gemeen tebestuur met eigen opvattingen te dien aanzien voor de dag komt. En omdat er zulke grote belangen bij zijn betrokken is het van het grootste nut, dat de dis cussie zo breed mogelijk ook buiten de kring van de bevoegde instanties wordt gevoerd. Wy hopen derhalve, dat zodra de betrokken instanties op de hoogte zijn gebracht van de Vlissingse bijdrage in. de boulevarddiscussie, het ge meentebestuur de vrijheid zal weten te vinden aan deze bijdrage de vertrouwe lijkheid te ontnemen. Er zijn namelijk vele ingezetenen direct- en minder- direct belanghebbenden die de opvat tingen inzake de boulevardverbeteringen van het gemeentebestuur willen kennen. Liefst in een vroeg stadium, zodat een brede discussie eventueel nog aanleiding kan zyn voor een hernieuwde toetsing. ZIER1KZEES nieuwe metaalindustrie - de dieselmotorenfabriek van Smit en Bolnes N.V. - staat op het ogenblik voor een belang rijke personeelsuitbreiding. Binnenkort gaat de fabriek over tol het invoeren van een ploegenstelse! voor ongeveer tachtig procent van de werknemers. De huidige bezetting van ongeveer 130 man zal dan met bijna negentig arbeidskrachten moeten worden uitge breid. En met dit werken in dag- en nachtploegen introduceeri Smit en Bolnes op het eiland eigenlijk een volkomen nieuw werk- systeem, dat er aleen nog maar bekend is bij de pendelaars naar Rotterdam en omgeving. Hoe heeft het personeel in de fabriek en de bevolking van Schouwen-Duiveland gereageerd op de komst van deze grote nieuwe metaalindustrie, die nu ruim een jaar „draait"? En wat zijn de verwachtingen voor de toekomst Deze vragen hebben wij voorgelegd eerste in Zierikzee geconstrueerde aan de bedrijfsleiding van de diesel- motor startte, Is het produktietempo motorenfabriek. Sinds prins Bern- geleidelijk opgevoerd. Ruim een hard er op 10 april van dit jaar de maand geleden had de fabriek aan het liavenkanaal voor 10.000 p.k. aan motoren afgeleverd via de loswal en thans wordt in de hallen aan tien motoren tegelijk gewerkt. ..Wc hebben met de per3oneelswer- ving een goede start gehad, maar om onze tweede ploeg te formeren zullen we zeker nog wel eens op moeilijkheden stuiten, omdat de groei niet meer zo snel verloopt als in het begin". Bij deze opmerking raakt bedrijfsleider G. van Weelden al dadelijk aan het belangrijkste cri terium in de nieuwe ontwikkeling op het eiland: de omschakeling van een deel der bevolking naar de in dustrie. En daarbij springen twee hoofdzaken onmiddellijk naar voren: de vakbekwaamheid van het aan te trekken personeel en de animo om van het land, de garage, de tech nische school of welke tak van be drijf dan ook, over te stappen naar de fabriekshal. De voorlopige in drukken na een jaar van werken leveren voor het eerste facet een waardevol uitroepteken, maar in het tweede geval nog een vraagteken op. Vooropgesteld, dat de technischi kwaliteiten en het arbeidstempo zich pas na enkele jaren in de routine ten volle zullen demonsteren, heefi de dieselmotorenfabriek op dit punt de beste verwachtingen. „Ons per soneel heeft een bijzonder gevarieerd milieu van herkomst", vertelde per soneelschef C. Mulder. „Een deel komt uit kleinere bedrijven op het eiland, een andere categorie heeft een vooropleiding op de rykswerk- plaats in Bergen op Zoom achter de rug, er staan vroegere chauffeurs achter onze machines, maar ook mannen, die hun oude werkomgeving in de landbouw of de fruitteelt heb ben liggen". LEKKER OMHOOG" Over het algemeen weinig vakbe kwaamheid bij indiensttreding dus. Het opvallende is nu, dat deze vak bekwaamheid zoals de heer Mul der het uitdrukte „lekker omhoog gaat". Voor een belangrijk deel is dit te danken aan de spontane bereid heid van het personeel om er iets bij te leren. Smit en Bolnes N.V, heeft in het afgelopen jaar met veel succes cursussen georganiseerd. Al lemaal in de vrye tijd van het per soneel en geheel op basis van vrijwil ligheid. Belangstellenden konden zich zo scholen in de ingewikkelde las techniek, het lezen van tekeningen in meet-methodiek en daarbij nog in E.H.B.O. Voor de cursus tekeningen lezen, meldden zich van de vijftig man, die ervoor in aanmerking kwam, ongeveer 35 gegadigden. EeD zo hoog percentage, dat de directie zich genoodzaakt zag de cursus in .weeën te splitsen. (Zie slot pag. 2 kol. 1 Gisteren is de zeer zware mist gaan optrekken die Londen en een groot deel van Enge und vier da gen grote last heeft bezorgd. In totaal waren gisteren 106 mensen om het leven gekomen en bijna duizend in ziekenhuizen opgeno men. Voor wat de omstreken van Londen betreft zijn geen cijfers beschikbaar. In de stad hebben gisteren weer bussen en ondergrondse treinen gereden, maar London Airport zat nog steeds dicht. Volgens het gemeentebestuur van Lon den was het „de ergste mist sinds men senheugenis", maar toch niet zo gevaar lijk als die van 1952. toen vierduizend mensen direct of indirect, voor het me rendeel aan adcmhalings- en hartziek ten, overleden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1