m f5150.- Werner Siemens - vader der elektrotechniek ANGLIA de LUXE. HET GROTE SUCCES VAN DEZE TIJD ASPRO' Boeken voor de jeugd Verhoging aanslaggrens belasting geeft wetgeving en praktijk rust m Jager op uitvindingen HELM-POCKETS EMIGREREND RAADSLID ANNEXEERT ZICHZELF Nieuwe regeling kan op 1 januari 1964 ingaan Niet gewijzigd Gehuwden EEN SCHILDER IN ARTIS KANSAS K1D-SER1E Toonder-strips Alles draait om Pintas TOVEREN OP ZATERDAG TWEE NIEUWE DEELTJES VAN „KINDEREN UIT ALLE LANDEN" ,HET LICHT SCHIJNT OVERAL" KERSTBOEK VAN PLOEGSMA Modderjongens Roald Amundsen" MEI-POCKETS DONDERDAG 6 DECEMBER 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 Zeventig jaar geleden overleden (Van een medewerker) T'oen Keizer Frederik III in 1888 de toen 72-jarige natuurkundi ge en ingenieur Werner Siemens in de erfelijke adelstand ver hief, eerde en beloonde hij daar mee een man, die vooral in het praktische vlak en naast de uitvinder Thomas Alva Edison vandaag beschouwd wordt als de grondlegger van de elek trotechniek. Vier jaar bleven deze grijsaard nog tot zijn dood op 6 december 1892, vier jaar, waarin hij zich geheel aan on derzoek kon wijden. Werner Siemens, mede-oprichter van het wereld-concern Siemens en Halske, werd in 1816 in Lenthe bij Hannover geboren als zoon van dé pachter Ferdinand Siemens. Reeds zeer vroeg op het gymnasium in Lübeck toonde hij een uitgesproken aanleg voor de natuurwetenschap pen. Er was in die tijd voor een jonge man weinig mogelijkheid om zich in technische richting te bekwa men. Werner koos de militaire loop baan en nam in 1834 dienst bij dei Pruisische artillerie. Op de militaire scholen vond hij voor treffelijke leraren. Reeds op zijn 26e; jaar legde hij de eerste proeve van; zijn kunnen af: zijn chronoscoop voor het meten van geschutsnelhe- den. Toen het hem drie jaar later gelukte een verbeterd procédé voor de vervaardiging van schietkatoen te vinden, werd de jongeman ge grepen door een soort „jachtin stinct". Maar na de vroege dood van zijn ouders moest hij om economische redenen de „jacht op uitvindingen" opgeven ten gunste van ernstige ver dere studie. De zakenman Beslissend voor Werner Siemens was, in 1847, zijn opneming in de kort tevo ren ingestelde telegraafcommissie van de Pruisische generale staf. Dank zij zijn eerste betrouwbaar werkende w'ijzertelegraaf en de ge lukte isolering van ondergrondse lei dingen met het toen net bekend ge worden guttapercha, werd de jonge man al spoedig een der lïelangrijkste leden van de commissie. Toen kwam de eerste grote opdracht. Werner Siemens bouwde de eerste onder grondse telegraafverbinding van Ber lijn naar Frankfurt a. Main, en spóe- die daarop ook nog de verbinding Berlijn-Verviers. Siemens voorzag het snelle tempo van een technisch tijdperk, dat voor de deur stond, nam ontslag uit het leger en ging zich nu, als intelligent zaken man geheel wijden aan de reeds in 1847 samen met de machinebouwer Halske opgerichte firma, die voor namelijk telegraaf-apparatuur ver vaardigde. Het bedrijf, dat uit deze samenwerking groeide, is wereldwijd vertakt en heeft ruim een kwart miljoen mensen in dienst. Het levert zijn produkten van het kleinste onderdeeltje voor de elektronica tot complete krachtcentrales aan vrij wel alle landen ter wereld. In de De goed verzorgde serie Helm-Pockets van de uitgeverij Helmond te Hel mond bestaat uit een algemene reeks, een meisjes- en jongensreeks, een cow boyreeks etc., die zijn bedoeld voor de jeugd van 12 tot 16 aar. „Het grappige spelenboek" is een nieuw deeltje uit deze reeks, waarin Dick Corbiere een groot aantal spelletjes, spelen en rijk gevarieerde opgaven heeft samengevat. Het is een leuk boekje voor wie graag probleempjes oplost en het is vooral geschikt voor bedlegerige patiëntjes. „Leve oompie" van K. Heinzman is een vrolijk verhaaltje van de wonder lijke belevenissen van de familie Miller in een oude priorij; „De Deans gaar verhuizen" van Kathleen Fidler han delt; onder mcer'over mysterieuze on deraardse gangen spanning dus, die ook voorkomt in het cowboyboekje „Knock-Out Nick en Kleine Lynx" van W- J. Verbetten. Zoalé gebruike lijk zijn ook in dit verhaal de Indianen- overvallen aan de orde van de dag, niet temin slaagt Knock-Out Nick er sa men met de zoon van het Cheyenne- opperhoofd Kleine Lynx in alle gevaar te bezweren. DE KREKEL IN DE ONDERGRONDSE.. „De krekel in de ondergrondse" van George Selden is een bizar verhaal over de vriendschap tussen een kat, een muis en een krekelOok een jonge kranteverkoper, een zekere Ma rio, die de kreker in 'n picknickmandje bij toeval mee heeft genomen naar de £rote stad, speelt een belangrijke rol in die vriendschap. Het is een enerzijds ontroerend, anderzijds spannend ver haal, dat soms de sfeer nadert van het klassieke „Alice in Wonderland". Dit jeugdboek, geïllustreerd door Garth Wlilliams, verscheen bij H. ten Brinks uitgeversmaatschappij N.V. Amster- dam/Meppel. „Amalia Slak" „De avonturen van Amalia Slak" or „Amalia Slak trekt er op uit" var Bettion van Lookeron Campagne, kin derboekjes, die zoals de titel reeds doet vermoeden, betrekking hebben op de wonderbaarlijke ervaringen van een slak in de ïnsektenwereld. Beide boek jes zijn charmant geschreven, voor zien van voortreffelijke pentekeninge tjes van de schrijfster zelf, en ver strekken naast het verhaal over het slakkenleven een groot aantal gege vens over de natuur rondom de slak Amalia. Begrijpelijk geschreven voor kinderen van vijf tot negen jaar. In haar vertellingen heeft Bettien Lookeren Campagne tevens een aan tal sfeervolle rijmpjes opgenomen, zo als bijvoorbeeld het volgende: „Mijn vrouw graaft het hol, Ik laad mijn armen met zandkorrels vol. Ik draag het zand naar buiten, En stapel het op in dikke kluitenDe boekjes zijn uitgegeven door de uitgeverij De Bezige Bij in Amsterdam. Advertentie s Rillerig? Onprettig? Vlug: Een van de wereldvermaarde FORD produkten, dus: be trouwbaar degelijk 9 com fortabel zuinig ver bluffend in prestaties incluslefvel'eextra'sals verse- luchtverwarming en vinylbe- kleding. Bijzonder krachtige 41 PK motor, 4 versnellings bak. MEER AUTO VOOR UW GELD Bondsrepubliek is Siemens de groot ste particuliere werkgever. Zakeninzicht en energie waren slechts twee van de dynamische eigenschap pen van Werner Siemens- Zonder zijn scheppende kracht hadden deze hem niet tot zoveel succes gevoerd. Van de grootste betekenis was zijn uit vinding van de dynamo. Met zijn referaten over het eletromagnetisme legde hij de grondslag voor een nauwkeurige berekening van elektri sche machines. In zijn laatste levens jaar bevorderde hij met grote ener gie de uitbreiding van de juist in die jaren opkomende elektrische centra les. Werner Siemens was niet de man, die voor de erkenning van zijn kunnen moest hopen op het nageslacht. Successen, eerbetoon en erkenning hoopten zich reeds bij zijn leven op. Hij kreeg een eredoctoraat van de Berlijnse universiteit en werd als eerste niet-vakgeleerde lid van de Academie van Wetenschap pen. En ook werd hij begiftigd met de oude Pruisische orde „Pour le mérite" voor wetenschappen. Amerika vraagt opheldering over „zwarte kistjes" De V.S. hebben de Sowjet-Unie gisteren verzocht precies uit de doeken te doen hoe zij door middel van seismische sta tions zonder personeel toezicht wil uit oefenen op de naleving van een kernstop. De Amerikaanse ambassadeur. Arthur H. Dean, verzocht de Russen tijdens de 46ste zitting van de subcommissie van de i7-mogendhedenconferentie over ontwa pening in Genève een uitleg over het denkbeeld van de „zwarte kistjes" te ge ven. Volgens Dean willen de V.S. het volgen de weten: hoe door middel van de „zwarte kist jes" toezicht kan worden uitgeoefend op de naleving van een kernstop zon der dat het nodig zal zijn personeel ter plaatse in te schakelen; de technische gegevens van de door de Sowjét-Unie bedoelde instrumen ten. (Van onze correspondent). In een lcort, plechtig gedeelte van de gemeenteraadsvergadering in Gouda, nam burgemeester James vorige week in hartelijke bewoordingen afscheid van het.Goudse gemeenteraadslid, drs. G- J. Nederhorst, die ïn deze raad, evenals in de Tweede Kamerzitting had voor de P.v.d.A. De redenen voor vertrek waren klemmend: een raadslid moet in de ge meente wonen die door de raad wordt vertegenwoordigd, en de heer Nederhorst verliet vorige week donderdag de gemeente Gouda. Om in Haastrecht, enkele honderden meters over de Goudse gemeentegrenzen een nieuwe woonst te betrekken. Nog geen vier dagen later hielp het afgetreden raadslid in de Tweede Kamer zichzelf echter weer tot burger van Gouda te maken, toen hij stilzwijgend "zijn stem gaf aan het voorstel van minister Toxopeus, om de gemeentegrenzen tussen Haastrecht en Gouda zo te wijzigen dat de nieuwe woning van oud-raadslid Nederhorst weer precies binnen de grenzen van Gouda zal komen te liggen. Als de Eerste Kamer zich binnenkort ook met het voorstel van minister Toxopeus kan verenigen, zal de heer Nederhorst over enkele maanden weer burger van Gouda zijn. Maar zijn stoekin de raad zal dan door een ander zyn ingenomen, want de wet geeft geen voorschot. RIJK ZAL 80 MILJOEN AAN INKOMSTEN DERVEN Ter toelichting bij haar voorstellen voor belastingverzachting merkt de regering op,'dat door de forse verhoging van de aanslaggrens een zekere rust voor wetgeving en praktijk verkregen wordt, omdat de thans gevolgde gedragslijn oni telkens wanneer de loongrens voor de sociale verzekering een wijzi ging ondergaat de aanslaggrens aan te passen, kan worden verla ten. In verband met deze verhoging wordt het tarief van de loonbelasting voor bijzondere beloningen zoals overwerk en gratificaties -niet alleen gediffe rentieerd naar tariefgroep en kindertal maar bovendien naar de hoogte van het loon. De percentages zijn daarbij zo ge kozen dat zij passen bij een jaarloon, gelijk aan de ondergrens van de geko zen loonklassen. waardoor zij noodge dwongen nog steeds enigszins te laag zullen zijn voor de overgrote meerder heid van de gevallen, waarin het jaar loon boven deze ondergrens uitgaat. Bij het nieuwe tarief zullen de onvermijde lijke afwijkingen ten opzichte van de inkomstenbelasting aanzienlijk geringer zrjn dan bij het bestaande, terwijl voor de belastingplichtige nadelige verschil len vrijwel niet meer zullen optreden. In totaal zal de staat door de voor gestelde regelingen een bedrag van tachtig miljoen gulden per jaar aan belasting derven. Dat is, gezien de totale belastingopbrengst, een gering bedrag. De bedoeling van de rege ring is dan ook niet om met haar voorstellen een belastingverlaging te verwezenlijken, maar een aantal on effenheden, onvolkomenheden en on billijkheden uit de belastingen weg te nemen en ze aan te passen aan de nieuwste ontwikkelingen op maat schappelijk gebied. De voorstellen vormen een onderdeel van de algehele belastingherziening, waarmee men al jaren lang bezig is- Zeer binnenkort zullen de memories van antwoord inzake de loonbelasting, alsmede de vennootschapsbelasting en de dividendbelasting volgen. De regering hoopt, dat alle voorstellen nog vóór de verkiezingen zullen kunnen worden be handeld. De nieuwe regelingen zouden dan op 1 januari 1964 kunnen ingaan. Het betreft hier een omvangrijke ma terie. Als alle stukken, die op deze al gehele belastingherziening betrekking hebben compleet zijn, overtreffen zij in omvang de stukken van de mammoet wet. tot de vermogensvoordelen van enkele objecten o.a. gronden en aandelen beperkt, onbillijkheden schept. Eveneens wijzen zij een ondernemings winstbelasting af. Bezwaren hebben zij voorts tegen de invoering van de ver vangingswaardeleer voor de fiscale winstberekening- Het bedrijfsleven zou bevoorrecht worden boven de overige belastingplichtigen en juist' in de laag conjunctuur zou de meeste belasting betaald moeten worden. De invoering van een onbelaste con- iunctuurreserve is niet van de regering te verwachten, omdat zij een rechtvaar dige verdelipg van de lasten over de be lastingplichtigen in de weg staat en om dat ten aanzien van de doeltreffendheid van een onbelaste conjunctuurreserve als één van de middelen om de con junctuur zo goed mogelijk te beheersen scepticisme past. De regering handhaaft de belastinghef fing bij vervreemding van een zoge naamd „aanmerkelijk belang", doch zij verzacht deze heffing. Een aantal verlangens die bij deze be lastingherziening zijn uitgesproken, wijst de regering met beslistheid af. Zo wensen zij aan het Nederlands belas tingstelsel geen vermogenswinstbelas ting toe te voegen. Als bezwaar daarte gen voert zij o.a. aan. dat een vermo genswinstbelasting wél een deel van alle positieve vermogenswinsten opeist, doch de vermogensverliezen voor rekening van de belastingplichtige zelf laat- Ook is zij van mening dat een speci fieke vermogenswinstbelasting, die zich Voorts handhaaft zij de samenstelling van de inkomens van gehuwden voor de berekening van de inkomstenbe lasting. Zij wijst dus splitsing af. Wel zullen voortaan man en vrouw elk afzonderlijk een aanslag kunnen krij gen, maar die twee aanslagen zullen toch te zamen gelijk zijn aan het bedrag, dat bij samentelling van de inkomens betaald had moeten wor den. Afwijzend staat de regering ten slotte tegenover de instelling van een staatscommissie, die een stu die zou moeten maken van de fun damenten van het Nederlandse fis cale recht. LICHT-ZACHT-WARM-SOEPEL AVONTUUR UIT HET VERLEDEN Bij II. I'. Leopolds uitgeversmij. N.V. te Den Haag is een spannend avontu renverhaal verschenen van Tonke Dragt, genaamd „De brief voor de Ko ning". Het verhaal speelt in het ryk van Dagonaut en in het ryk van Unau- wen, twee gefantaseerde landen, die op geen enkele kaart voorkomen. Vyf jon- elieden zijn waardig bevonden om oor koning Dagonaut tot ridder te wor den geslagen. De nacht, die aan dit gebeuren vooraf •aat, moeten zij wakend doorbrengen, lij mogen niet spreken of luisteren naar een stem uit de buitenwereld, dat eist de laatste proef, die zij moeten on dergaan. Tiuri is de jongste van het vijftal. Hij is degene, die 's nachts zijn vrienden verlaat, omdat hij een stem hooit van een geheimzinnige onbekende, die zijn hulp vraagt. Hij houdt zich daarmee niet aan ae regels, die een aanstaand ridder moet volgen, maar hjj voelt, dat hij niet anders kan, als hij werkelijk ridderlijk en hulpvaardig wil zijn. Door naar de onbekende stem te luisteren, krijgt Tiuri een opdracht te vervullen, die hem ver weg zal voeren. Hij trekt door wouden, over bergen en rivieren, wordt achtervolgd door boosaardige Rode ruiters en geheimzinnige Grauwe ruiters. Vele gevaren bedreigen hem en het valt hem moeilijk zyn belofte trouw te blijven. Een boek, waarmee de jeugd vele uurtjes op aangename wijze zal kunnen doorbrengen. Nieuwe delen van „Wonderwereld" In de serie Wonderwereld-boeken is kortgeleden verschenen de uitgave „Naar besneeuwde toppen", een album van de erven de wed. J. van Nelle N.V. te Rotterdam, dat er aan de buitenkant even vorzorgd uitziet als van binnen. Deze serie „Wonderwereld-boeken", waarin reeds zijn verschenen „Gehei men", „Speurtocht in Dierenland" en men", „Speurtroeht in Dierenland" en „Van vuursigiiaal tot televisie" staat onder redactie van C. J. J. Wiedbaup. Het deeltje „Naar besneeuwde toppen" is in een zeer prettige leesbare styl ge schreven en boeiend voor jong en oud. Het handelt over een grote verscheiden heid van onderwerpen, bijvoorbeeld over het rijk van de verschrikkelijke sneeuwman, de strijd om de Mont Blanc, de avonturen van een kristallenzoeker, het boren van een tunnel, skispringèn, de werlizaamheden van de Sint-Ber- nard-honden, stuwdammen enzovoorts. De tekeningen van Rein van Looij vor men bij de tekst een welkome en in structieve verduidelijking. Vreemde avonturen in de dierentuin Artis van Amsterdam worden beschre ven door llanny S. R. Meyler in haar kinderboek „Thomas Boelebas", dat verscheen bij de Bezige Bij in Amster dam en dat uitstekend werd geïllus treerd door Robert van Praag. Thomas Boelubas, „schilderskist in de hand, 'n grote zwarte flaphoed op z'n lange haren en 'n baard die wap pert als het waait aan zijn kin", ja, dat is nou vast en zeker een schil der. Wie hem ziet, ook op de tekeningen, zal zeker niet denken: „Kijk, daar komt de melkboer aan", zoals Hanny Meyler schrijft. Ongetwijfeld een leuk, vlot ge schreven, vaak grappig boekje, dat ve len in één ruk zullen uitlezen. „Kansas - Kidd en de schatten der Azteken" is een boek voor avontuur lijk aangelegde jongens in de leeftijd van tien tot veertien jaar. Het is een hard, af en toe wel eens beklemmend boek, maar nooit meedogenloos of wreed. Kansas - Kidd verpersoonlijkt moed, standvastigheid, ridderlijkheid, kortom het is een kerel die uit 't juiste hout is gesneden, en voor iedere jon gen een voorbeeld kan zijn in zijn In dianen- of cowboyspel. Kansas - Kidd gaat in dit nieuwe avontuur, samen met een professor en zijn helper de bergen van Mexico in, op zoek naar een in de loop der eeu wen verloren gegane schat van dc Az teken. Op hun tocht worden ze belaagd door groepen bandieten, die het op hun gegevens zowel als hun levens gemunt hebben. De kleine expeditie slaagt er evenwel in alle moeilijkheden op te los sen, hetgeen natuurlijk dikwijls gepaard gaat met hevige vuurgevechten. Zo als bekend worden de 'Kansas-boeken zeer graag gelezen: de schrijver er is J. Blinxma. De ICansas-Kid serie wordt uitgegeven door de uitgevers maatschappij Holland te Amsterdam. In de serie „De Toonders" van de Mar ten Toonder studio's is kortgeleden ver schenen het fantastische stripverhaal „Panda en Het Ding" en „Panda en de meestermagiër". Ook dit nieuwe deeltje is een juweeltje van teken- en vertel kunst. De belevenissen van Panda worden door de jeugd sedert geruime tijd nauw keurig op de voet gevolgd. Niet ten onrechte, want steeds weer weten de Marten Toonder studio's onder meer door de produktie van deze gezellige boekjes de juiste toon te treffen. Het stripverhaal is nog altijd in de mode: de jeugd is gele op b.v. Heer Olivier B. Bommel, Koning Hollewijn, Kappie en Marion. Ouderen dikwijls ook. 99 Grote Oren De schrijfster Mies Bouliuijs, die ook regelmatig verhalen schrijft voor de kinderkrant van dit dagblad, heeft al heel wat kinderboeken op liaar naam staan. Er is er weer één bij: „Grote Oren", dat met illustraties van Rie Kóoyirtah 'verscheen bij TJ.M. Holland- Amsterdam. Ditmaal een boekje vol gedichtjes over een kabouter, over meneer Zwart, over pannekoekdulfjes, over achter op de brommer, over dierendag, over timme ren, kortom over de meest uiteenlo pende onderwerpen. Het zijn lieve, grappige gedichtjes, die door de jong ste lezertjes gelezen kunnen worden of die voorgelezen kunnen worden. ..Alles draait om Pintas" van Claira Col- not is een kinderboekje, dat draait om een hond, die dezelfde naam heeft. Pin tas is een ex-zigeunerhondje, dat lange tijd is verwaarloosd, maar wordt ontzet door het twaalfjarige scholiertje Frans. Tussen de jongen en de hond ontstaat een hechte vriendschapsband, die zich voornamelijk manifesteert in nachtelij ke sluiptochten, waaraan de politie nog te pas moet komen. Het boekje is ge ïllustreerd met tekeningen van Clara Colnot zelf: het leüké omslagontwerp is van de hand van Robert Nix. Het wordt uitgegeven door de uitgever maatschappij Holland te Amsterdam. .Toveren op zaterdag" is een nieuw boek van Edward Fenton, dat speelt in Gilead, een statig oyd stadje, bewpond door rustigemensen. Er is echter een vreemde eend in de bijt: juffrouw Ex- terley, een oude ongetrouwde dame, die schildert en die in een oud verwaar loosd huis woont. In de nette dameskransjes van Gilead worden plannen beraamd om juffrouw Exterley het leven zuur en onmogelijk te maken. Maar de moeder van Ben en Martha heeft een zwak voor de oude schilderes. Zij geeft juffrouw Exterley opdracht een portret van haar kinderen te maken. Dan begint voor Ben en Mar tha, een groot avontuur, want vanaf het moment, dat de deur van het oude huis achter hen is dichtgevallen zijn zij een wondei'lijke wereld binnengetreden. Juffrouw Exterley heeft een ongebrei delde fantasie, waardoor Ben en Martha als het ware worden betoverd. Door de lijsten van haar schilderijen stappen zij vreemde, fantastische rijken binnen. „Toveren op zaterdag", vertaald door Hans van Zijl, en met illustraties van Rita Fava, is verschenen bij C. P. J. van der Peet te Amsterdam. ,...EN TOCH ZIJN ER KABOUTERS' De schrijfster Lea Smulders weet bijzonder veel over kabouters. Tot die conclusie moet ieder kind komen, dat haar boek En toch zijn er kabouters" leest. Vele korte verhalen, allemaal over vreemde avonturen belevende kabouters, bracht zij in dit boek bijeen. In haar verhalen duiken de kabouters overal op. in een kist met fruit, in een vogelkooitje. Het moet gezegd: Lea Smulders schrijft boeiend over het wonderlijke kaboutervolkje, dat nog altijd zo tot de verbeelding van de jonge kinderen spreekt. Voortreffelijke illustraties leverde Coby C. M. Krouwel. Het boek (voor de leeftijd 5 tot 8 jaar) verscheen bij de uit geverij Canteleer in De Bilt. Boeken voor de jeugd Avonturen van Poe Ban en Jaboelaan „Poe Ban en zyn olifant" van Robert R. Harry sr. en „Jaboelaan, de zoeloejon gen" van Lola Bower zijn de twee meest recente deeltjes van de serie „Kinderen uit alle landen" van de uitgevery C. P. J. van der Peet uit Amsterdam. Het verhaaltje in het eerste hoek is gesi tueerd in Birma, het tweede speelt zich af in Zuid-Afrika, in Zoeloeland. Beide werkjes zijn een uitstekende sfeerteke ning van hun omgeving. Het Birmaanse jongetje Poe Ban beleeft met zijn olifant,, „Die van Goud" ge naamd, do meest spannende avonturen, op de „olifantenschool" zowel als in het oerwoud, waar tijgers en panters op hem loeren, maar waar de kolossale ge stalte „Die van Goud" altijd redding brengt. Suggestief wordt onder meer een olifantengevecht beschreven. Het verhaal is schilderachtig, gènuanceerd en van een sterke zeggingskracht voor kinderen. Het is evenals „Jaboelaan de zoeloejongen" - verantwoord geschre ven. De gevoelig eillustraties in „Poe Ban en zijn olifant" zijn van de kunste naarshand van Matthew Kalmenoff. Ook „Jaboelaan, de zoeloejongen" komt met allerlei mysterieuze situaties van de rimboe in aanraking, met zwarte kunst zowel als bosgeesten cn een vrien delijk pantertje- Het volk van Jaboe laan behoort tot de krijgshaftige Zoe- loestam, dat in duizenden hutten woont, verspreid over alle delen van het land. Een pittig geschreven verhaaltje, dat jongens en meisjes in de leeftijd van acht tot tien jaar in een ruk uit zullen lezen. De tekeningetjes in „Jaboelaan de zoeloejongen" zijn van de schrijfster zelf. Beide boeken werden uitstekend vertaald door resp. Jaap van de Mei en Frits Andriessen. Bijbelse ruinen N.V. Servire deed een keurig verzorgde uitgave het licht zien, een vertaling van Erich Zehren „Bijbelse ruïnen spreken" Het gaat hier om een populair geschre ven geschiedenis der archeologie, meer journalistiek dan wetenschap, ongeveer in de trant van Keilers „De bijbel heeft toch gelijk". Het boek is verlucht met enkele foto's en tientallen tekeningen. De vertaling is van P. J. F. van Leeu wen. Dick Dreu heeft voor jongens en meis jes van 10 jaar en ouder een aantrek kelijk boek geschreven: „De modder jongens". Het verhaal handelt over Jan en zijn zusje Agnietje, twee Nederland se weesjes, die in Engeland zijn terecht gekomen. Agnietje beland in een weeshuis, terwijl Jan bij een schoorsteenveger zijn scha mele korst brood moet verdienen, Op een goede dag wordt het hen te veel. Z(j ontvluchten gezamenlijk en dat wordt de inleiding van vele avonturen, die het tweetal beleeft. „De modder jongens", geïllustreerd door Carl Hol lander, is verschenen bij de N.V. Arbei derspers te Amsterdam. Een reeks bijzondere ervaringen beleeft „lioald Amundjsen" in een boek dat zijn roemruchte naam als titel heeft, maar waaraan bovendien nog wordt toege voegd „Held van het Poolgebied". Het verhaal speelt zich dus af aan de Noordpool, in een egaal witte, ijzige wereld, waar de moeilijkheden met ie dere schrede opduiken, maar manmoe dig worden overwonnen. De geschiedenis van Amundsen is in dit boekwerkje van de Wereld-Bibliotheek „Het licht schijnt over al" heet het jaarlijkse kerstboek van de uit geverij Ploegsma, dat nu voor de twaalfde maal, uitgebreid cn in een nieuw formaat, is verschenen. Het door Carl Hollander prettig geïllustreerde boek om vat voornamelijk ver halen voor dé jeugd van 6 tot 14 jaar. Schrijfsters van naam zorgden voor de ver halen, onder wie Diet Cramer, Will Barnard, Mien Labberton, Ma rijke van Raepliorst en Gertie Evenhuis. Gertie Evenhuis schreef een in zijn opzet oor spronkelijk verhaal over „De ballon van Jean-Jacques". Deze zevenjarige knaap uit Charleroi uit een arm, vaderloos gezin, stuurt een rode ballon de lucht in met een kaartje er aan voor sinterklaas. „Opdat hij my een klei ne piano of gitaar zendt". „Waar België ophoudt en Nederland begint, daar ligt Zeeuwsch-Vlaanderen. Daar hoor je dag en nacht het dreunen van de wilde, woeste Schel de, en' van de zee, die daar De Wielingen heet. Wanneer het mis tig is loeien de mist hoorns, van de gro te schepen die naar Antwerpen varen, over het water en over het land. En aan de kust zijn dijken en ook schorren: half land, half water. Die schor- ren zijn zo lang ze be staan al een heerlijk oord geweest voor jon gens. Ze zijn het nóg. Je kunt daar Kreukels rapen, botje-trappen of platvisjes verschalken, en in de zomer groeien er lamsoren en de paarse schorrebloe- men". Zo schrijft Ger tie Evenhuis in haar verhaal. De geklapte ballon met het briefje wordt daar gevonden. Drie Zeeuws-Vlaamse jongens zorgen ervoor, samen met een garna- lenman, dat het gezin in Charleroi wordt ge holpen aan een gitaar en de nieuwe vriendjes uit Charleroi komen met de kerstdagen bij de garnalenman lo geren. Eind goed, al goed van een vlot ge schreven, ondei"hou- dend verhaal met aar dige vondsten. „Zelf aan het werk" is een handenarbeidru- briek van Mien Lab berton en akela L. Gon- lcel met tips voor Kerstmis, een losse kleurplaat, puzzels en speciale opgaven, waar aan een prijsje is ver bonden. „Het licht schijnt over al" is een onderhou dend boek. Alleen de omslag is wat conven tioneel. te Amsterdam aannemelijk gemaakt voor jongens en misschien ook wel meisjes in de leeftijd van 12 tot 16 jaar. Hans Steen, vertaald door Willem Mey- veldt, beschrijft mét zijn vlotte pen alle vermeldenswaardige ervaringen van de mannen in de sneeuw; de tocht met het schip „Belgica" en de ondergang van het grote luchtschip „Norge", de red dingsacties alsmede de illustere figu ren als Scott en Shackleton. De illus traties in het boekje zijn niet erg fraai uitgevoerd. Maar dat is dan ook wel het enige afkeurenswaardige punt van dit leuke boekje. In de serie Mei-pockets zyn weer twee nieuwe deeltjes verschenen. Het zyn „Rossi ontdekt de Rode Vlam" door Liesbeth Lems en „Tóch de verte, Lise- lot!" door Dolf Kloek. Het eerstgenoemde is een avonturenboek over jongelui, die op speurtocht zijn met een schrandere herdershond. Het andere vertelt het verhaal van Lise- lot. die naar Amsterdam gaat, informa- trice en hotelreceptioniste wordt en ten slotte het levensgeluk vindt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 9