imrtBfvnr I fijn blad voor U de magneet „Holle Pinkel en de groeikceken" co Grote hervormingen in Spaanse economie CD D CU O Q Russen in 1963 naar de maan I „Sowjet-Unie zal een moratorium afkondigen Positie Adenauer weer in het geding „KLEIN CONCILIEZAL WERK NAAR BEPAALDE LIJNEN ORDENEN REDELIJKHEID BETRACHTEN BIJ BELONINGEN EN UITKERINGEN OOKPfiËTTIGE FEESTDAGEN VOOR DE GROTE MATEN MANTELS 49,75 - 62,50 - 82,50 - 99,- - 132,— -150,— J\P0NNEN 32,50 - 39,75 - 42,50 - 49,75 - 62,75-54,75 Z3 CD <u <u 3 DONDERDAG 6 DECEMBER 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1 Meer buitenlands kapitaal Beperkingen op de produktie vervallen Spanje heeft dezer dagen met 't oog op zijn Euromarktplannen ingrijpende economische hervor mingen aangekondigd. Wijzigin gen in het economisch bestel van een dergelijk kaliber zijn sedert het stabilisatieplan in 1959 niet voorgekomen. In een decreet dat in het staatsblad werd afgekondigd werd de departemen ten opgedragen onmiddellijk te beginnen niet de uitvoering van een nieuw plan voor economische ontwikkeling, dat is ontworpen door coördinator Laurena Lopez Rodo. De Spaanse leiders hebben met dit plan de bedoeling om de nationale economie vrij te maken en het land zo een gun stiger concurrentiepositie op de interna tionale markt te bezorgen. Het werd 23 november goedgekeurd. Maximum In bepaalde sectoren van de Spaanse volkshuishouding zal het maximum van 50 procent voor buitenlandse ka pitaaldeelname vervallen. Generalis simo Franco, die het decreet had on dertekend, zei dat liet de bedoeling was dat er binnen zes maanden wet ten zouden zijn samengesteld voor de uitvoering van het plan. De regering is voornemens de weg vrij te maken voor het plan door de volgen de inleidende maatregelen: De regeringsbeperkingen op de pro duktie zullen binnen drie maanden ver vallen. Er zal een bijzonder controleorgaan worden geschapen voor de kwaliteit van exportgoederen. „Het land dient export- bewust te worden". Binnenlandse monopolies zullen wor den bestreden, behalve degene die de re gering noodzakelijk acht voor 's lands defensie. Stichting van een nationale trans portcommissie. 9 Vergroting van technische opleidings programma's. In het decreet werd het verdrag van Rome praktisch punt voor punt gevolgd. Radioprogramma op S december Het nationaal radioprogramma op zater dag, de dag van de plechtige uitvaart van prinses Wilhelmina, vermeldt onder andere: 7 uur opening en programma overzicht, om 7.15 en 8.15 uur mededelin gen voor het verkeer, van ongeveer 9.30 tot omstreeks 13.45 reportage van de bij zetting van prinses Wilhelmina, gevolgd door drie kwartier stilte, om 16.20 uur het programma „gouden banden binden vorst en volk", fragmenten van drama tische werken van Shakespeare, Shaw en Multatuli, samengesteld door J. W. Hof- stra, om 19.15 concert door de Konink lijke Militaire Kapel onder leiding van majoor R. van Yperen en in de pauze van een van 20.05 tot 21.50 door het Radio Philharmonisch Orkest te geven concert „overpeinzingen op deze dag" door dr. W. Drees. i in hoeveelhe den in 1962 ten opzichte van 1961 een bevredigende sty- Volgens het Zweeds persbureau is on langs op de academie van wetenschap tien in Moskou door Russische geleerden verklaard dat Russische ruimtevaarders binnen een jaar een baan om de maan zullen beschrijven en naar de aarde zullen terugkeren. De ruimtevaarders worden getraind in een „mensencentrifuge" welke door een Zweedse firma is vervaardigd en ge ïnstalleerd in het Russische opleidings kamp voor de ruimtevaart. 'De centri fuge oefent op de 'ïiflmtevaardefS-': een druk uit gelijk aan '15 maal die van de zwaartekracht, aldus het Zweeds pers bureau. Hoger dividend bij Erven Lucas Bols Het bestuur van de Erven Lucas Bols verwacht, dat de totale jaaromzet van lede ievi ging zal vertonen- Dc omzetstijgingen zijn tot dusverre het belangrijkst in de landen van het Europese continent. De omzetten op andere markten vermeer derden iets of bleven praktisch geiyk. De winsten behaald op de hogere om zetten zullen slechts ten dele benodigd zijn om hogere exploitatiekosten te compenseren. Wel dient rekening te worden gehou den met de ongunstige gevolgen van de economische moeilijkheden in Argenti nië. Als gevolg hiervan is de koers van de peso belangrijk gedaald en zijn de omzetten in de laatste maanden van 1962 lager dan die van 1961. De resul taten van het concern zullen echter, althans in 1962, nog slechts in geringe mate door deze moeilijkheden worden beïnvloed, dank zij een belangrijke sty- ging van de Argentijnse omzetten in de eerste maanden van 1962, terwijl bo vendien de in deze periode behaalde winsten nog togen hogere peso-koersen konden worden getransporteerd. Onvoorziene omstandigheden voorbe houden, kan worden verwacht, dat het resultaat over 1962 zeker niet bij dat van 1961 zal achterblijven. Over het boekjaar 1962 zal voor het eerst de gewijzigde winstverdeling wor den toogepast, terwyi bovendien de verplichte dotatie aan de statutaire re serve van 10 uit de overwinst komt te vervallen. Hierdoor zal ook bij ver deling van een gelijk winstbedrag als over 1961 het dividend hoger worden. Mede op grond hiervan is besloten het in januai 1962 te declareren interim- dividend te verhogen, Wint. Sonneveld als „Doe het zelf- chirurg" in zijn t.v,-programma „Doe 'ns wat meneer Sonneveld", dat door de K.R.O. onder regie van Jason Lindsey op het scherm werd gebracht. Men ziet Sonne veld hier met Jasperina de Jong (I.) en Georgette Rejewslci. Belangrijk hogere orderportefeuille bij Van der Heem Onder leiding van de heer J. van Rand wijk, president-commissaris, vond ten kantore van de vennootschap een bui tengewone algemene vergadering plaats van aandeelhouders in Van der Heem N.V. By de aanvang herdacht de voor zitter van het recente overlyden van de heer L. W. van der Heem, in leven pre sident-directeur, welke toespraak door de aanwezigen staande werd aange hoord. Met ingang van 1 januari 1963 werd be noemd tot commissaris prof. ir. J. J. Broeze te Rijswijk, en tot directeur de heer F. de Hartog te Wassenaar. De voorgestelde wijzigingen der sta tuten werden goedgekeurd. Met betrekking tot de gang van zaken in de onderneming werd van bestuurs zijde medegedeeld, dat de in het jaar verslag over 1961 uitgesproken ver wachting van afzwakking der economi sche groei enerzijds en van stijging van het lcostenpeil anderzijds zich in sultaten over de eerste tien maanden van 1962 weerspiegelt. Ofschoon de omzet in 1962 ongeveer de hoogte van die van 1961 zal bereiken, zal het rendement tengevolge van de krimpende winstmarges lager zijn dan dat over het zeer gunstige jaar 1961. uitgesproken verwachting van afzwak king dere conomische groei enerzijds en van stijging van het kostenpeil ander zijds zich in de resultaten over de eer ste tien maanden van 1962 weerspie gelt. Ofschoon de omzet in 1962 ongeveer de hoogte van die van 1961 zal bereiken, zal het rendement tengevolge van de krimpende winstmarge lager zijn dan dat over het zeer gunstige jaar 1961. De orderportefeuille in de sector van de duurzame consumptiemiddelen is ge daald, doch die' in de professionele elektronische sector is aanzienlijk ge stegen, zodat de orderportefeuille in haar geheel belangrijk hoger is dan per eind 1961. Het jaar 1963 wordt dan ook met eer gepast vertrouwen tegemoet gezien. Uitdeling bonusaandelen bij de „Nillmij" In dc buitengewone vergadering var aandeelhouders van de N.V. Levensver zekering Maatschappij „Nillmy" is be sloten tot een tweede uitdeling uit de agioreserve over te gaan, in dier voege, dat op vier aandelen serie A van 500 resp. 16 aandelen uit de serie B van 500 (waarop 25 pet. gestort), wordt- verkregen één aandeel uit de serie A van 500. De uit te reiken bonusanndelcn zullen ten volle delen in het over het boek jaar 1962 te declareren dividend. Zes mannen die zich hadden vermomd met valse neuzen en snorren hebben in de omge ving van de Pnrijse opera een bank overval len en wissels ter waarde van 150.000 tot 200.00 frank buitgemaakt. Een kassier die alarm sloeg, kreeg een schot in het been. ARTHUR H. DEAN: „Ik ben van mening dat de Russen zeer binnenkort op het „hoogste niveau" een verklaring zullen af leggen waarin zij een eenzijdige stopzetting van alle atoomproeven zullen aankondigen met ingang van 1 januari 1968". heeft de Amerikaanse vertegen woordiger op de ontwapeningsconferen tie te Genève, Arthur H. Dean, gisteren verklaard. „Dit zou een poging zyn liet westen te dwingen een ongecontroleerde kernstop te aanvaarden ook ten aanzien van on dergrondse proeven", aldus Dean. De Russische vertegenwoordiger op deze conferentie van 17 landen, Semyon K. Tsarapkin, verklaarde, dat de Russen hun standpuntnooit zouden wijzigen. Het Russische concept voor een kern stop houdt in, inspectie door nationale inspecteurs. Rusland wil geen buitenlan ders voor dit werk op zijn grondgebied toelaten. Het beschouwt dit als spionage. De Britse vertegenwoordiger, Sir Mi chael Wright, heeft de Russen uitge daagd de wetenschappelijke bewijzen van hun beweringen bij de secretaris generaal van de Verenigde Naties, Thant, te deponeren. Wright doelde hierbij op de Russische overweging dat seismologische, en andere instrumenten nu zo verfijnd zijn dat iedere atoomont ploffing, ook een ondergrondse, overal ter wereld vast te stellen is. Ontslag architect vernietigd door ambtenarengerecht Het ambtenarengerecht te Groningen heeft gistermorgen uitspraak gedaan in het beroep van de gemeentearchitect van Grootegast en Oldekerk, de heer J. G., tegen zijn schorsing, respectievelijk zijn ontslag uit zyn functies, waarbij ook die van brandweercommandant. Uitgesproken werd onder meer, dat het onslag van de architect, die werd verdacht van fraude en het aannemen van steekpenningen, uit verzekerde be waring, zijn op deze bewaring gebaseer de schorsing had moeten worden opge heven of op een nieuwe grond had moe ten worden gebaseerd. De latere voortzetting der schorsing „omdat het belang van de dienst een schorsing vorderde", werd door het ambtenarengerecht gebillijkt. Het ont slag als gemeentearchitect werd door het ambtenarengerecht vernietigd. Het achtte niet gebleken, dat de architect geschenken had aangenomen, die ver band hielden met zijn betrekking.' Kla ger is inmiddels door de rechtbank te Groningen, van rechtsvervolging ontsla gen. Wat het ontslag als brandweercomman dant betreft van Grootegast, heeft het ambtenarengerecht uitgesproken, dat dit nietig moet worden verklaard, zowel op grond van de onjuiste motivering van het besluit als wel omdat aan de heer G. niet de gelegenheid is gegeven zich vooraf te verantwoorden. De Westduitse socialisten-, -hebben zich gisteren na zeven uur vérg&dëréh: in eigen kring uitgesproken vóór, bet-aan gaan van coalitïebéspreklngën met de Cliristen-Democraten, maar tevens te kennen gegeven, dat het aanbiyven van Adenauer als bondskanselier voor hen nog een punt van discussie blyft. Hun officiële woordvoerder zei, dat de S.P.D. tot besprekingen met de C.D.U. bereid is, „op de voorwaarde dat alle politieke en personele kwesties aan de orde worden gesteld". Volgens onoffi ciële zegslieden betekent dit, dat onder meer gesproken zal moeten worden over Adenauers leeftijd hij wordt op 5 januari 87 en over de vraag, wie hem moet opvolgen. Onmiddellijk nadat de socialisten hun besluit hadden bekendge maakt, nodigde Adenauer hun leiders uit voor een gesprek op zijn kantoor. Vier met dertien in de sporttoto De sporttoto van zondag j.l., waarvoor de inzet bedroeg 878.218,50 heeft vier eerste prijswinnaars opgeleverd. Zy ont vangen elk netto een bedrag van 33.871.65. Er waren 70 deelnemers met twaalf goede uitslagen. Deze tweede prijswin naars krijgen een bedrag te verdelen van 86.943,60 hetgeen neerkomt op 1055,70 nette per persoon. Voor de extraprijs van de gelijke spelen komen niet minder dan 1430 personen in aan merking. Zij kunnen elk een bedrag van ongeveer dertig gulden tegemoet zien. Glasgow Rangers- Spurs afgelast In de tweede ronde van de Europa Cup voor bekerwinnaars werd de voetbal- wedstryd tussen Glasgow Rangers en Tottenham woensdag tengevolge van de mist afgelast. De Franse scheidsrechter besloot hier toe een half uur voor de aftrap die om half negen onze tijd zou plaatsvinden. De wedstrijd zal nu de komende dinsdag gespeeld worden en zal om half negen beginnen. BRIDGEWEDSTRIJDEN De eerste bondsvicrtallenwedstrijden, welke in hotel „Rotterdam" en „Des Pays Bas" te Terneuzen zijn gespeeld gaven de volgende uitslagen: hoofdklas: Luctor I-Luctor II 113-35 (6-0); Ter- neuzen I-Sas van Gent I 67-58 (5-1); eerste klas: Luctor HI-Luctor IV 68-76 (1-5); Terneuzen III-Sas van Gent II 61-75 (1-5). Paus bepaalde Voorbereiding tweede fase op nieuwe basis voorstellen om, na beëindiging van de 36e vergadering van liet tweede Va ticaanse concilie, de werkzaamheden voort te laten zetten door een zoge naamd klein concilie hebben vastere vormen aangenomen. Reeds heeft de paus bepaald, dat de gewone tien con ciliecommissies aan het werk zullen bly- ven, zy liet dan dat de vorm en tijd stippen niet nauwkeurig omschreven zyn. Daarnaast echter zal, om toezicht op dit werk te houden en het ook naar een bepaalde lyn te ordenen, het „klei ne concilie" worden ingesteld- Het zou moeten bestaan uit de commissie voor buitengewone aangelegenheden, uit le den van liet presidium en uit de secre taris en ondersecretarissen van liet con cilie- Wijzigingen in schema's Van de 74 schema's, die de centrale commissie voor het begin van het con cilie gepasseerd zyn en waarvan er zes door het concilie behandeld zijn, is er geen enkel volledig goed bevonden. Het schema der liturgie, dat het eerst in be handeling genomen is, en nu door de liturgische commissie wordt verbeterd, zal in zijn geheel de eindstreep niet ha len. Het schema over de bronnen, dat in handen van een gemengde commissie gesteld is, zal misschien in zijn nieuwe vorm wel gereed of nagenoeg gereed komen, doch of het opnieuw in stem ming gebracht kan worden lijkt hoogst onwaarschynlijk. Het schema over de pers is ook nog in bewerking, maar levert alleen zeker te weinig stof op voor een conciliaire ver klaring. Dan resten de schema's van „De Kerk" en van de „Moeder Gods", die op dit ogenblik onderwerp van diepgaande discussies in het concilie vormen. Er blijven 68 schema's voor de vaders ter behandeling over. Bij een soortgelij ke procedure als in deze twee maanden gevolgd is, zou het concilie nog jaren moeten duren- Teneinde dit te voorko men zyn de nieuwe voorstellen tot op richting van een „klein concilie" van wezenlijke betekenis. In de acht maanden, die nog resten voor de tweede zitting begint, zullen de voorbereidende werkzaamheden op geheel nieuwe basis worden voort gezet. Alle nog te behandelen sche ma's gaan terug naar de concilie- commissies. Daar zullen zy opnieuw worden bekeken en aanzienlyk wor den ingekort. Vraagstukken, die de tucht en het kerkelijk recht betref fen, worden eruit genomen en ver wezen naar de na-conciliaire periode. Bovendien zal een aantal experts wor den ingeschakeld die, onder toezicht van het comité, de verbinding moeten leg gen tussen het werk van de commissies. Daardoor kan men waarschijnlijk verse onderwerpen samenvoegen. Verhouding tot protestantse kerken in conciliedebat Tydens een zitting van vorige week zei den enkele sprekers het te betreuren, dat het eerste deel van het concilie ten einde gaat, zonder dat er uitdrukkelijk gespro- ken is over de verhouding tot de protes- tantse kerken, „waarvan enkele een gro te belangstelling voor het concilie neb ben getoond". Verder werd opgemerkt, dat de protes tantse waarnemers een gunstige indruk hebben gekregen van de vrijheid van spreken op het concilie. Kerkelijke mutaties GEREF. KERKEN Tweetal te Smilde E- Baerends te An- jum en H. Hekman te Zwartsluis. Aan genomen naar Goenga H. Hoekzema kand. te Kampen. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Rotterdam K. de Gier te Den Haag en L. Rijksen te Rotterdam- West. Beroepen te Wolphaartsdijk P. Blok te Dirksland. Beroepen te Middelburg: ds. G. A. Zij- derveld te Capelle aan de IJsel. Toon Hermans krÖgt erepenning Sittard Het dagelijks bestuur van de gemeente Sittard heeft de heer Toon Hermans, die in Sittard is geboren, wegens zyn grote verdiensten de zilveren erepenning van de stad Sittard toegekend. Dag en uur van uitreiking zullen nog nader worden bepaald. Toon Hermans brengt op 10 en 11 januari zyn nieuwe „one man show" in de Schouwburg te Sittard. Minister De Pous Conjunctuurlijnen verlopen meer horizontaal (Van onze parlementaire redacteur) Antwoordende op de opmerkingen, die prof. Vondeling van de P.v.d.A. gemaakt had over de buitenspori ge hoge beloningen en uitkeringen voor directies en commissarissen van een aantal grote ondernemin gen, heeft de minister van econo mische zaken drs. De Pous giste ren in de Tweede Kamer meege deeld, dat ook hij van oordeel is, dat de redelijkheid in acht geno men dient te worden. In talrijke bedrijven zijn de salarissen en uitkeringen al op een lager niveau gebracht. Met de Hoogovens, die prof. Vondeling als voorbeeld genoemd had, had de minister geen bemoeienis, zei hij. Dit geval ressorteert ouder de minister van financiën, aan wie hy de gemaakte opmerkingen zou overbrengen. De minister deelde voorts mee, dat nu de pry'zenbeschikking bouwbedrijf is vervallen, dit geenszins betekent, dat het prijsbeleid van de regering niet meer op het bouwbedryf van topassing zou zijn. Conjunctuur Bij de verdediging van zyn begroting voor 1963 de huidige conjunctui'ele situ atie besprekend achtte drs. De Pous het meest opmerkelijk de ietwat paradoxale omstandigheid, dat aan de vloed een einde is gekomen doch dat de ebstroom niet is ingetreden. „Wij zijn nu eenmaal vertrouwd met een conjunctureel beeld", zo zei hij, „dat afwisselend een opgang en neergang toont, maar het schynt als of de lijnen nu meer horizontaal gaan verlopen". De minister was geneigd om de verwachting van het centraal plan bureau, namelijk een hoog peil van be drijvigheid in 1963, te onderschrijven. Hy dacht byvoorbeeld aan het enor me stuwmeer, dat zich heeft gevormd in de sector bouwnyverheïd voor bouwprojecten die nog moeten wor den aangevangen. Wel meende de minister dat de zeer grote spanning die nog steeds be staat, enigszins zul verminderen. Doorberekening Do minister noemde de regel van niet- doorberekening van loonsverhogingen redelijk. Met inachtneming van enkele correcties op de te verwachten loonstij ging in 1963, schatte hy de loonstijging (lie voor liet prijsbeleid relevant is oy 2,5 procent. Dit- cijfer blyft nog iets be neden do geschatte produktiviteitssty- g>ng. Deze stelling dat niet-doorberekening redèiyk is behoeft geen wyziging, overeenkomstig het S.E.R.-advies loonstygïng wellicht 0,9 procent hoger komt te liggen. Hiermede komt het door de minister genoemde percentage van 2,5 procent op 3,4 te liggen, tegenover een geschatte produktiviteitsstygmg van 2,8 procent. Het verschil is dus nauwe lijks 0,5 procent. Voor minister De Pous omvat de con- juiictuurpolitiek niet, alleen het voorko men van bestedingsinflatie, maar ook liet voorkomen van een loon- en prijs- nflatie. Hij wilde dit nog eens nadrukkelijk mee delen, omdat hy nogal eens het geluid beluistert, dat Nederland zich econo misch geen zorgen behoeft te maken, zolang de betalingsbalans nog maar een redelijk saldo toont. De/.c opvatting eenzijdig en onvolledig. ONZE SORTERING MANTELS EN JAPONNEN, SPECIAAL IN DE GROTE MATEN, IS FANTASTISCH EN OOK DS PRIJZEN MAKEN HET U GEMAKKELIJK OM UW KEUS TE DOEN. 10U met janus uitleggen. tMjK.net taan mee uit wd gebeuren S/meel waar Guus de groei-effectv ^Kqroeikieken van bakte/En omdat Jam kabouter meeLi dronken neev Gnaar de kabouters mengen het deeg\ [aan met dit water lPik water heft het iroei-eff eet van de koeken oo,begrijpje! TaniB nu van het water ge- I leeft zal hij due gaan krimpen/ yen weer een gewone wolf worden1 <D JU L-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 7