SUNIL Besprekingen over maatregelen tegen de misleidende reclame KLANKBORD Geen grote verhoging van de margarineprijs Staatssecretaris Gijzeis in Kamer AANDACHT BIJ REGERING VOOR BELANGEN VAN DE CONSUMENT Kamercommissie hoort ir. Staf LOONPOLITIEKE SYSTEEM LIJKT OP LEEUW IN NATUURRESERVAAT RAZZIA IN PARIJSZIGEUNERKAMP DONDERDAG 6 DECEMBER 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT (Van onze parlementaire redacteur) De staatssecretaris van economische zaken drs. Gijzeis heeft wat het nemen van wettelijke maatregelen tegen misleidende aanprijzing van waren betreft overleg geopend met de belanghebbenden op het terrein van de reclame, waaronder de consumentenorganisaties, teneinde na te gaan of ook in Nederland behoefte bestaat aan een optreden van overheidswege, of het bevorderen van bepaalde activiteiten van de belanghebbenden zelf. Hij heeft dit gisteren in de Tweede Kamer bij de behandeling van de begroting van economische zaken voor 1963 megedeeld. Hoewel men algemeen van oordeel was, dat op dit gebied in Nederland nog geen onrustbarende situatie bestaat, zo zei hij, bleek men toch wel van gevoelen, dat op enigerlei wijze aandacht dient te worden geschonken aan de reclame, ten einde te geraken tot liet ontwikkelen van gedragsregels op dit stuk. De staatssecretaris vertrouwde dat uit dit overleg een resultaat zal ontstaan, dat aan de wensen van de consumenten te gemoet komt. Hy kon nog niet meede len in welke richting de gedachten zich bewegen. Uitvoerig zette hij uiteen wat het stand- punt van de regering is ten aanzien van de bescherming van de consumenten. Het is onder andere de bedoeling te ko men tot een uitbreiding van de moge lijkheid aanduidingsvoorschriften te ge ven. Vergelijkende warenonderzoeken, mits met de nodige deskundigheid opgezet en uitgevoerd, achtte hij zo wel in het belang van de consumen ten als in dat van het bedrijfsleven. Bij de onderzoekingen, die onder auspiciën van het Consumenten Con tactorgaan met geldelijke steun van de overheid worden uitgevoerd wordt een bevredigende medewerking van het betrokken bedrijfsleven verkre gen. In het algemeen wil de overheid alles wat in het belang van de consumenten dient te geschieden, zoveel mogelijk van de betrokkenen zelf laten uitgaan. Te- instelling van een afzonderlijke afdeling voor consumentenzaken aan het depar tement van economische zaken. Subsidie Het subsidie voor de vergelijkende wa renonderzoeken is voorshans tot een maximum van 100.000 bestemd voor het Consumenten Contactorgaan. Het totale bedrag is 125.000. Het is de be doeling dat, als zich andere activiteiten in het belang van de consumenten zou den voordoen, de mogelijkheid open staat een beroep op het resterende be drag te doen. Voorts is de regering van plan het per centage van het subsidie, dat de over heid aan het vergelijkende warenonder- 'i in 1963 zal toekennen, te verhogen 50 tot 70 procent. J had drs. Gijzeis voorshands re serves. Afwijzend stond hij tegenover de Robert J. Casey overleden Robert J. Casey, die als oorlogscorres pondent en schrijver grote faam ver wierf, is in het St.-Franciscnsziekenhuis in Chicago overleden. Hy werd 73 jaar. Casey heeft 27 jaar als verslaggever voor de in Chicago uitgegeven Daily News gewerkt en maakte verslagen over de val van Frankrijk, de Duitse aan vallen op Londen, de oorlog in de Pa cific, de geallieerde landingen in Frank rijk en de geallieerde opmars in Duits land. Hij legde in 1947 zijn journalistiek werk neer maar ging voort met het schrijven van boeken en artikelen. Hij schreef meer dan 20 boeken, waaronder „Tor pedo junction", „Such interesting people' ,en, ,,This is where I came in". EEN WONDERLIJKE zaak die van de te jonge wijn voor de ook te oude zakken in Bonn. „Het grootste wijnschandaal van deze eeuw", heeft, de Westduitse politie met historische nauwkeu righeid, deze, toch ook eigenlijk ergenswel grappige, zaak be titeld. Uit twee pond glycerine, twee pond wijnzuur, vijf pond slechte druiven en honderd pond most werden de flessen, met fraaie oude etiketten beplakt, ge vuld. De „wijn" kreeg twee dagen om te „verjaren". Kosten: twee dubbeltjes de fles. Verkoopprijs: dertig gulden. Vele hoge gasten van de bibele- bonnse heren hebben het spul aan machtige galamaaltijden te drin ken gekregen. En dóór is het, waar het schandaal een lachertje ■wordt, een goede grap: al die verioende dames en neren zijn er, jaren lang, duidelijk ingetrapt. Een mooi stukje snobisme ont huld. Wanneer niet een vat gebro ken loas en als toen niet de expe diteur een proef van het goedje naar een wijnproefstation had op gezonden om de schade te bepa len, dan zou er geen cooq rouge naar hebben gekraaid; dan zou den gastheer en gasten met. voor zichtige mondjes aan de kristal len kelken hebben getreuzeld om geen geurtje en geen smaakje 'van hét dure wijntje te missen. Men ziet zulke voorstellingen in alle restaurants ter wereld: de sommelier met een fraaie keten behangen, die met een duur ge zicht en op tedere tenen de kos telijke fles komt aandragen: zijn luitenant, staat in vrome aandacht de religieuze handeling der ont kurking gade te slaan; er wordt een eerbiedig snufje aan de kurk gedaan en héél, héél voorzichtig brengt de. in s'n tenen mandje gebedde fles, haar kleine pleng offer in 's gastheers glas. Met een gelaatsuitdrukking, die duide lijk de zwaarte van de dyotüsl- sche opdracht verraadt, brengt deze duidelijk ter zake kundige, met een hoge-priesterlijk gebaar de kristallen kelk naar de. mond, doch niet vóórdat hij zich met een diepe snuif van de voortref felijkheid van het bouquet heeft overtuigd, om zich vervolgens aan dé hoge ceremonie van het proeven te wijdenEerst- spoelen, dan zuchtkens en beschaafd gor gelen, vervolgens héél voorzichtig kauwen, daneindelijk (de spanning der geboeid toekijkende gasten en de op het scherp van 'de snede wankelende, sommelier wordt onverdraaglijk) ...eindelijk: het slokje. Eén seconde (een eeuwigheid) is op het gelaat niets te lezende spanning stijgt ten toptotdat een vleug van be vrijdende goedkeuring openbreekt, die zich dis het. ware voortzet in de culminatie: een kleine Icnik; de zaak is rond; nihil obstat; het kostbaar druivennat mag ge schonken worden. Iedere dag in ieder restaurant van de gehele wereld deze kome die van de schone schijn. Die bij de staatsbanketten pour la Bonn bouche zijn opgevoerd. Niemand heeft, al die jaren, ooit de glycerine en het wijnzuur ge proefd Men moest de grote vervalser maar met een bemoedigend schou derklopje naar huis sturen. En zich vervolgens gaan zitten schamen. ELIAS. (Van onze Haagse redactie) Naar wij vernemen heeft de Tweede- Kamercommissie, die de Kamers ad- moet uitbrengen over de vr er moet gebeuren met de ruim en maanden geleden aangeboden ta van minister Visser over de kwestie Van der Putten, vorige week minister Vissers voorganger, oud-minister van defensie ir. C. J. Staf langdurig gehoord. Het horen van oud-minister Staf duidt er op, dat de kamercommissie-Van Doorn een nieuwe weg is ingeslagen. De commissie kan niemand dwingen in haar midden te verschijnen om gehoord te worden zij kan wel verzoeken daartoe richten. Oud-minister Staf heeft zich daar niet tegen verzet, zo blijkt nu. Het schijnt dat hij de eerste getuige is geweest, die de commissie heeft op- feroepen. De heer Van der Putten heeft ij herhaling verklaard, dat minister Staf hem indertijd volledig heeft gere habiliteerd, een opvatting, die door mi nister Visser bepaald niet werd gedeeld, blijkens diens stukken en verklaringen. Aangenomen moet worden, dat de com missie-Van Doorn zich daarover een eigen duidelijk inzicht heeft willen schaffen. Vice-voorzitter N.V.V. Verheugd, dat het oude systeem is verdwenen Holtrop" en de overige leden van dt Kroongroep, dat van beslissende beteke- geweest voor de totstandkoming Op een gisterochtend in Krasna- pólsky in Amsterdam gehouden vergadering van de hoofdbesturen van de bij het N.V.V. aangesloten bonden, heeft de vice-voorzitter van het N.V.V., de heer A. Kloos. de vrijheid die de Stichting van den Arbeid na 1 januari in het nieuwe loonpolitieke systeem krijgt, vergeleken met die van de leeuw in een natuurreservaat. de constructie echter die <le minis ters in eerste instantie op tafel hadden gelegd, was de vrijheid van het bedrijfs leven vergelijkbaar me,t die van een leeuw in Artis", zo zei de heer Kloos, die terugblikkend vaststelde, dat de eensge zind optredende vakcentrales „een suc cesvolle operatie achter de rug hebben". Veel respect had de heer Kloos voor het .uitermate realistische optreden van dr. van het S.E.R.-advies, het eerste una nieme ruimterapport. Waardering had de heer Kloos ook voor de „reële wijze" waarop door minister Veldkamp het overleg is gevoerd. De heer Kloos toonde zich gelukkig ovei liet verdwijnen van het oude loonpolitie- Kinderpostzegelactie bracht bijna drie miljoen op Woensdag zijn de leerlingen van 20 door het lot aangewezen schoolklassen, die hebben deelgenomen aan de kinderpost- zegelactie-1962, met een prijs verrast. In totaal hebben bijna 20.000 klassen, dat wil zeggen meer dan een half mil- 1'oen kinderen,' zoveel postzegels en taarten verkocht, dat de actie een net to-opbrengst van 2.900.000 heeft opge leverd. De kinderpostzegels zijn nog tot 11 januari op alle postkantoren verkrijg baar, zodat het niet is uitgesloten dat de drie miljoen wordt bereikt. De ge lukkigen van dit jaar zijn: 1 Een vakantie van 14 dagen in Neder land: klas ld van de r.-lc. nijverheids school, Lichtenvoorde; 2 een vakantie van 7 dagen In Neder land: klas 6 van de rijksleerschool, Haarlem: 3 een schoolreisje van 2 dagen in Ne derland: klas 5 van de St.-Pancratius- school, Ooster Blokker. Een eendaagse schoolreis in Nederland verwierf o.a. klas 5 van de Stromen wij kschoo], Middelburg. Bankdisconto in België verlaagd De Belgische nationale bank heeft gis teren bekendgemaakt dat het bankdis conto voor alle doeleinden behalve ex port is verlaagd van SM tot S '/2 pro cent. Het exportdisconto is van 8 tot 2 procent verlaagd. De verlagingen gaan vandaag in. De les die wij, volgens de heer Kloos, uit de gebeurtenissen sinds de beste dingsbeperking hebben getrokken, is dat de werkelijke invloed van de overheid op de loonvorming zijn gren- zen heeft. Het nieuwe stelsel brengt de omvang van het overheidsingrij pen in de loonvorming zijns inziens tot reële proporties terug. Er moet volgens spreker een zekere pro portionaliteit bestaan ten aanzien van de regulerende bevoegdheid van de over heid in de verschillende economische ca tegorieën. Volgens de heer Kloos kan het S.E.R.- rapport niet als een standaardmodel worden gezien voor de toekomstige half jaarlijkse rapporten „daarvoor is het veel te scherp toegespitst op een con creet macro-economisch loonstijgings- percentage". Breder allure Het N.V.V. stelt zich voor de toe komst S.E.R.-rapporten van breder allure voor, waarin de loonvorming een belangrijke en misschien wel eens een centrale plaats zal innemen, maar waarin het loonbeleid geplaatst zal worden in het brede kader van een economische, monetaire en bud- getaire politiek. Over de consequenties van het nieuwe loonpolitieke systeem zei de heer Kloos onder meer, dat de minister van econo mische zaken in zijn prijspolitiek niet langer met een been kan blijven fietsen. „Hij zal ook zyn tweede been moeten la ten meewerken. Dit betekent dat. voor zover ons Nederlandse prijspeil aan het buitenlandse moet worden aangepast, er prijsdalingen zullen moeten worden be werkstelligd in de ene sector om prijs stijgingen elders op te vangen". Advertentie Bij winterse kou toch een mooie gave huid dat een lelijk eendje e is genoemd. Proporties Het Wereldgebeuren Het nationaal t.v.-programma op zaterdag De Nederlandse Televisie Stichting zal zaterdag in een nationaal pro gramma van ongeveer half tien tot kwart voor twee een rechtstreekse reportage uit Den Haag en Delft geven van de plechtige uitvaart van prinses Wilhelmina. 's Mid- lags is er geen televisie-uitzending. Het nationale programma brengt 's avonds van half acht tot half negen een samenvatting van de bijzetting, gevolgd door een spe ciaal concert door het Residentie Orkest onder leiding van Willem van Otterloo (tot ,21.45. uur). Het Nederlandse program ma vermeldt: Concerto Grosso opus 3 no. 1 van Pieter Hellendaal, de Elektra Suite van Alphonse Diepenbrock, symphonie no. 2 (piccola sinfonia) van Leon Or- thel en Wilhelmus van Nassouwe, in opdracht van dc N.T.S. speciaal voor deze gelegenheid bewerkt door Oscar van Hemel. De origi nele tekst wordt gesproken door Paul Steenbergen, Ellen Vogel en Johan Schmitz. De uitzending uit het gebouw voor Kunstên en We tenschappen in Den Haag, wordt geregistreerd door Hans Wortel- boer. Het avondprogramma wordt besloten met het journaal én weeroverzicht (21.50 tot 22.05 uur) en een slotwoord door prof. W. Kremer. Radio Vrijdagavond zal prof. mr. P. J. Oud voor de radio spreken over zijn persoonlijke herinneringen aan prinses Wilhelmina. Dit zal plaatsvinden in de door de regering ten behoeve van de poli tieke partijen gevorderde zendtijd op vrijdag, 7 december a.s., over de zender Hilversum I (402 m), van 19.3019.40 uur. De Paryse politie heeft woensdag met 350 agenten een razzia gehouden in een zigeunerkamp ten noorden van Parys. Honderdtwintig mannen werden opgepakt om ondervraagd te worden in verband met de 26 overvallen op taxichauffeurs die de laatste vijf weken in Parijs gepleegd werden. Een aantal taxichauffeurs is uitgenodigd naar het politiebureau te komen om te zien of zij aanvallers her kennen. Behalve de zigeuners zijn ook een aantal Algerijnen, die beantwoordden aan persoonsbeschrijvingen van de chauffeurs, in hechtenis genomen. Er is by de politie op aangedrongen de taxichauffeurs toe te staan 's avonds pistolen te dragen. „Zuiderkruis" gaat uit de exploitatie Tengevolge van do teruggang van de emigratie, alsmede door de sterk ge stegen kosten, is de exploitatie van de schepen van de N.V. Scheepvaart Maatschappij „Trans-Oceaan" op de Australië-Nieuw-Zeeland route naar deze maats chappy mededeelt, zeer moeilyk geworden. In verband hier mede is om te beginnen besloten de „Zuiderkruis", die omstreeks 11 de cember te Amsterdam wordt terug verwacht, uit de exploitatie te nemen. Over de bestemming van dit schip zal binnenkort een beslissing worden ge nomen. Van de beide andere schepen, dc „Waterman" en de „Groote Beer", zal de reeds geannonceerde rondreis naar Australië-Nieuw-Zeeland van de „Waterman", vertrek 12 januari uit Rotterdam, wel doorgaan, doch de af vaart van de „Groote Beer", die oor- plaats- Vanaf het a.s. voorjaar tot omstreeks eind september 1963 zullen de beide schepen op de Noordatlantische rou te worden ingezet. Over de gang var zaken na deze periode is nog geen be slissing genomen. Voor de met de „Waterman" op 13 januari van Rot terdam vertrekkende retour-passa giers, zowel als voor de retour-passa giers van vorige afvaarten, die nog in Australië-Nieuw-Zeeland verbiyven en die niet met de „Waterman" terug keren, heeft de „Trans-Oceaan" een regeling getroffen met de Koninklij ke Rotterdamsche Lloyd en de j Stoomvaart Maatschappy „Neder land", waardoor deze passagiers met de „Willem Ruys" en de „Oranje" de I thuisreis kunnen maken. Minister van arbeid in Brazilië afgezet Premier Lima van Brazilië heeft mede gedeeld, dat de minister van arbeid, Pin- lieiro Neto, uit zijn ambt is ontslagen wegens het oefenen van kritiek op an dere ledeu der regering. De ontslagen minister zelf noemde in een televisieuitzendingzijn ontslag een femene streek van enkele mensen, die ij het Internationale Monetaire Fonds in een goed blaadje willen blyven. Minister De Pous in Kamer (Van onze parlementaire redacteur) De Nederlandse regering denkt er niet aan een spectaculaire verho- ding van de prijs van de margarine in overweging te nemen. De minis ter van economische zaken, drs. De Pous, heeft dit gisteren in de Tweede Kamer meegedeeld bij de beantwoording van de opmerkin gen, die de vorige dag over zijn begroting voor 1963 en over zijn beleid waren gemaakt en van de vragen die erover waren gesteld. Er waren berichten over een mogelijke spectaculaire prijsverhoging van margarine in het geheel van de E.E.G. verschenen en in Brussel was een suggestie in deze richting gedaan. De Kamer wilde weten, wat zij te verwachten had. Deze week nog akkoord over de broodprijs Wat de broodprijs betreft deelde de mi nister mee, dat het overleg met de Ne derlandse Bakkerijstichting nog niet ge heel is geëindigd. Hy meende wel de verwachting te mogen uitspreken, dat het nog deze week tot overeenstemming zou leiden. Vrijdag zullen de resultaten van dit overleg bekendgemaakt worden. Bij de consumptieartikelen brengt de E.E.G. enkele prysverhogingen met zich mee, met name voor produkten als meel en glucoseprodukten, jams en zwarte stroop, zij het aldus de minister dat deze prysverhogingen binnen be perkte grenzen konden blijven. Voor de produkten, waarvoor de E.E.G.- heffingen werkelijk van betekenis wa ren, kon door een bewust restitutiebeleid gedurende de overgangsperiode de nood- zakeiyke prijsstyging over een langere termyn worden gespreid. De prijzen van blikgroenten werden ongunstig beïn vloed door het slechte voorjaar. Toch is ook deze invloed naar het oordeel van de bewindsman zeer beperkt gebleven, Het is mede aan de beperktheid van de ze prijsverhogingen te danken geweest, dat het prijsindexcijfer voor het levens onderhoud over de maand oktober 1962 niet boven het niveau van dat van ok tober 1961 Jigt. Daar komt bij, zo stelde minister De Pous vast, dat de inkomensverdeling be langrijk ten gunste van de werknemers is verbeterd. Men zou zelfs van een re volutionaire ontwikkeling kunnen spre ken, vond hij. Houdt men rekening met de voor 1963 te verwachten loonstijging van 7,5 procent, dan komt men tot een werknemersaandeel in het nationale in komen van rond 73,5 procent, dat is ruim 5 punten hoger dan in 1959. Stabiel Het prijsindexcijfer voor kruideniers waren is van mei 1961 af stabiel ge bleven en pas in augustus 1962 ge stegen van 112 naar 113 op basis van 100 in 1951. Het indexcyfer van aard appelen, groenten en fruit lag in ok- Deze winter zal Lausanne als eerste stad in Europa over een driedubbele skischans beschikken, welke dag en nacht te gebruiken valt. De banen worden met de meest moderne middelen onder houden. De juffrouw op de foto bedient hier m de buurt van Lau sanne een zogenaamde stratojet D. sneeuwmaker, een vernuftig toestel, dat bij een buitentempera tuur van hoogstens nul graden een mengsel van samengeperste lucht en water in sneeuw doet veranderen. Hiermee kunnen dun- ne plekken in de sneeuwlaag wor den „gelapt". Aftredend kampioen Het is nauwelijks een week geleden dat op Schiphol een vriendelijke Argentijn uit het toestel stapte, die zich aan de verzamelde journalisten voorstelde als de heer Aramburu. Breed glimlachend schudde hij vele handen, want hij kwam om het vertrouwen van het Nederlandse bedrijfsleven te win nen. De heer Aramburu, in de politiek bekend als .generaal" Aramburu is één van de invloedrijke figuren, die in Ar gentinië liever niet op de voorgrond tre den, maar van wie iedereen weet, dat zy achter de schermen een flinke vinger in de pap hebben. Tegen zijn zin moest ge neraal Aramburu verscheidene malen in actie komen als revolutionaire elemen ten probeerden Argentinië in een chaos te storten. In een aantal gevallen kon hy deze ramp voorkomen, maar in ande re gevallen was zijn succes slechts ma tig. Argentinië heeft in Europa door de vele revoluties en regeringscrises niet zo'n uitstekende naam. Het heeft een wankele economie en 't kan daarom de hulp van het stabiele Europa niet ont beren; De regering van Argentinië be greep dat die slechte naam verbeterd moest worden en zy dacht toen aan ge neraal Aramburu. Zo kwam het dat ge neraal Aramburu vorige week Neder land bezocht waar hy erg vriendelijk deed. De generaal schetste in bijeenkomsten een zo gunstig mogelijk beeld van zijn land. Daar was hij per slot van rekening voor gekomen. Hij vertelde onder meer, dat Argentinië echt niet zo slecht gere geerd werd als men in Europa over het algemeen wel dacht. Met de invloed van de Peronisten viel het wel mee. Dat wa ren revolutionaire lieden, maar ze kre gen geen enkele kans meer in Argenti nië. Het was hun zelfs verboden ais ge organiseerde partij op te treden of deel te nemen aan verkiezingen. Alleen wan neer de Peronisten zich behoorlijk en naar de regels der democratie gedroe gen konden zy een politieke kans krij- gen. Zij mochten zich dan aansluiten bij een werkelijke bona fide partij, waarvan Argentinië en de generaal benadruk te dit er voldoende bezit. Van de politiek kwam de generaal op de economische toestand in zyn land. Het kostte hem weinig moeite zijn publiek ervan te overtuigen dat Argen tinië een land is van ongekende moge lijkheden. Hy moest evenwel toegeven, dat deze mogelijkheden tot nu toe onvol doende werden benut. Voornaamste oor zaak van deze nalatigheid waren al weer de politieke moeilijkheden in het verleden. .Thans echter gaat het de goede kant >p", vertelde de generaal. De heer Aramburu bleek er van overtuigd te zijn, dat een nieuwe periode voor Argen tinië was aangebroken, een periode van voorspoed en stabiliteit. Hij wees in dat vei-band op de economi sche politiek van zijn regering. Na de moeilijkheden vorig jaar met president Frondizi, die zijn ambtstermijn bekort zag, omdat het leger hem om zyn linkse sympathieën niet langer vertrouwde, kwam president Guido. President Guido veranderde veel, maar één ding niet: het departement van economische zaken bleef zoals het was. Met recht, want aan het hoofd van dat departement stond Alvaro Carlos Alsogaray, een bij na vijftigjarige zakenman voor wie za ken altijd belangrijker waren dan poli tieke intriges, een man, die zijn ver stand gebruikte en op wie vele Argen tijnse ondernemers hun hoop hadden ge vestigd. Alvaro Alsogaray werd door president Frondizi te hulp geroepen, toen de pre sident geen kans meer zag de ontredder de economie van het land op een nieu we basis te brengen. Toen Frondizi aan de macht kwam in 1958 was de staat de grootste werkgever in de industrie. De president moest dit beleid, waarby de vrije onderneming in het gedrang kwam "veranderenomdat het niet houdbaar was. Hij wilde het vrije bedryfsleven een grotere kans geven. Alsogaray was de aangewezen figuur om daarbij leiding te geven. Alvaro Alsogaray stond na melijk bekend als principieel voorstan der van de vrije onderneming. Toen hy de leiding op zich nam zei hij van zijn economi s ch hervorm ingsp r ogramm a „dit is de enige kans op een economisch herstel, waarby de politieke vrijheden ^prpsnpftpprfl". Groter aandeel worden gerespecteerd". Nadat president Frondizi I i had Guido, •eeg Alsogaray een nog grotere taak. Zyn naam werd ook nog eens ver bonden aan een ingrijpend versobere- ringsprogramma, waarmee Alsogaray de Argentijnse staatshuishouding moest redden. Maar Argentinië wilde blijkbaar niet ge red worden, of althans de generaals wilden het niet. Gisteren kwam het ver rassende bericht, dat minister Alsoga ray zijn ontslag had ingediend, tezamen met een aantal ministers, die op zyn hand zijn en tezamen met de presiden ten van de vier belangrijkste banken in Buenos Aires. Alsogaray trad af, omdat het leger hem niet langer wenste te steunen. „Zyn ver- - soberingspolitiek had het kabinet onpo- minister constateerde verder, dat I R"laLrpnf ËedLmÜBE: het structuurbeleid ten aanzien van ...politiek regionale ontwikkeling duidelijk op gang gekomen is. Van de tussen 20 april 1959 en 1 augus tus 1962 ontvangen 506 verzoeken om Noorden Bijna 60 procent van deze nieuwe ar beidsplaatsen kwam in de drie noorde lijke provincies tot stand, waardoor de toeneming van de industriële werkgele genheid In het noorden bijna even groot is geweest als die in de drie westelijke provincies van Nederland. Mede hier door toont de provincie Drente sedert de tweede helft van liet vorige jaar een vestigingsoverschot. Voor Groningen en Friesland zyn de vertrekoverschotten regelmatig gedaald. BOLIVIAANSE WIL DUELLEREN Armando Bascope, een der leiders van de Boliviaanse revolutionaire natio nalistische beweging welke thans aan de macht is, heeft het ongeluk tot een duel te zijn uitgedaagd door een vrouw, mevrouw Rosa Lerna de Lurch, parlementslid wier verwijde ring uit het bestuur der partij hy had geëist wegens gebrek aan loya liteit. Zy wil de zaak nu op het open veld uitvechten. Bascope heeft er zich voorlopig van af gemaakt door te verklaren dat hij met een vrouw niet wil duelleren maar mevrouw De Lurch heeft gedreigd hem desnoods op straat te doden. De kwestie schijnt nog een politiek achte parlementslid opnemen hebben staartje te krijgen want tweehon derd mensen die het voor het ge- een betoging gehouden voor het ge bouw van de beweging en deze de monstratie kracht bijgezet met het gooien van stenen. •vendien heeft mevrouw De Lurch, die met opheffing van haar parle mentaire onschendbaarheid is be dreigd, gezegd dat men haar niet het stilzwijgen kan opleggen en dat zij eventueel onthullingen zal doen over de onwettige verrijking van fan h aar partij. gedaan. In 1955 t het ook de generaals (en de politici) die het niet eens waren 'met Alsogarays plannen om de kostbare nationale in dustrieën te ontmantelen. En dus ging Alsogaray toen heen om zich weer aan zijn eigen zaken te wijden. Hij ging terug naar Esperanza in de provincie Santa Fé waar zijn fabriek van plantaardige vetten is gevestigd. Vóór Alsogaray in de oliën en vetten was, be zette hij een hoge post in de burger luchtvaart. In die functie was hy echter ook al in conflict gekomen met de toen malige regering, die nog geleid werd door Peron. Alsogaray is geen zakenman van huis uit. Na zijn schooltijd ging hij naar een militaire academie, die hij reeds op zestienjarige leeftijd verliet'. Hij ikwam van de academie als de knapste student en volgde toen nog een techni sche luchtmachtopleiding, waarna hij de leiding kreeg van de herstelinrichtingen voor de luchtmacht. Alsogaray was, ook een uitmuntend vlieger, maar in 1947 had hij genoeg van het militaire leven. De burgerlucht vaart kreeg zijn belangstelling. Als jon gen reeds toonde Alsogaray over lei- Ierscapaciteiten te beschikken. Hij or ganiseerde eens een voetbaltoernooi, waarby hij zelf de kaartjes verkocht, de kas bijhield en de wedstrijden leidde, terwijl hij ook nog tijd vond om zelf te voetballen. Hij was in zijn jeugd boven dien nog kampioen-hardloper. Nu is hij de kampioen van de Argentijnse econo men. Zijn aftreden zal vermoedelijk veel verstandige Argentijnen kippevel bezor- Aramkuru waarschijnlijk leden van 1 PRESIDENT GUIDO kampioen kwijt f

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3