Bejaarde dame uit Schoondijke in dichte mist hij hotsing gedood -In Zierikzeese sorteerder reed zijn neef omver Landbouw moet volwaardig element worden in maatschappelijk patroon Verpleegtehuis in Goes krijgt 50 bedden extra Verkeer te water stilgelegd, aanrijdingen op wegen CHEF-MONTEUR SLOE-WERKEN MET ECHTGENOTE VERONGELUKT Zeeuwse ALMANAK Onthulling K.N.M.B.-VOORZITTER VOOR Z.L.M.-W ALCHEREN WELK MERK DIM0JIECTOR? Foto ^erschoore PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 6 DECEMBER 1962 D0N] DE DICHTE MIST en gevaarlijke gladheid hebben in Zeeland woens dag een dodelijk ongeval veroorzaakt. De 68-jarige mevrouw M. M. Bron-Catseman uit Schoondijke kwam woensdagmiddag omstreeks vijf uur om het leven bij een frontale botsing. Haar echtgenoot, de heer I. F. Bron, kreeg inwendige kwetsuren, er was geen direct levensgevaar. De personenauto van de heer Bron kwam bij het inha len van een file op de rijksweg Oostburg-Schoondijke bij „Veldzicht" in frontale botsing met een vrachtauto van de firma C. uit Breskens. Het zicht was tien meter, beide wagens waren goed verlicht. Mevrouw Bron overleed ter plaatse. De heer Bron werd opgenomen in het St.-Antoniusziekenhuis te Oostburg. Chauffeur A. P. M. uit Öost- burg, van de vrachtwagen, bleef ongedeerd. De arte G. U. M. de Bruijckere uit Oostburg verleende eerste hulp. EEN ECHTPAAR, momenteel woonachtig in Arnemuiden, werd op slag gedood bij een kettingbotsing op de rijksweg Breda-Utrecht Het waren de 45-jarige W. G. Veldkamp, als chef-monteur werkzaam op de Zuid-Sloewerken en zijn echtgenote, mevrouw H. G. Veldkamp- Schornagel (36), beiden uit Beverwijk. De heer Veldkamp was sinds 1950 in dienst van de N.V. Van Hattum en Blankevoort te Beverwijk. Nabij de brug bij Keizersveer op de rijksweg Breda-Utrecht botste him busje op een trekker met aanhanger. De wagen werd daarna van achteren aangereden door een truck, met oplegger. Het busje werd in elkaar gedrukt Het verkeer werd anderhalf uur omgeleid, de chauf feur van de trekker werd in een ziekenhuis te Raamsdonkveer opge nomen. achterland,! werd via een lange omweg over Antwerpen voornamelijk in de kom der gemeenten bezorgd. Deze bestelling kwam in samenwerking met Roosen daal, volgens de gebruikelijke „mistrege- ling" tot stand. sen twee auto's; een vrachtauto reed op de rijksweg onder Kapelle op een laatste wagen van een file. Bij al deze ongeval len ontstond materiële schade. Op de spoorwegovergang nabij Hoe- dekenskerke kwam een A.M.Z.-bus op weg van Goes naar de veerboot in botsing met een tractor en een met bieten geladen aanhanger uit Hoedekenskerke. De bus werd aan zienlijk beschadigd. De passagiers moesten te voet verder naar het veer. Een bus, die even later ter assistentie op de spoorwegovergang verscheen, werd aangereden dooreen bestel auto uit Hoedekenskerke. Er ontstond blikschade. In Baarland gleed «een A.M.Z.-bus weg, die terechtkwam tegen een tegemoetko mende vrachtauto. Beide voertuigen konden hun weg vervolgen. Op de van Oudelande naar Ovezande botste een personenauto tegen een tractor. Een der gelijk ongeluk gebeurde bij de molen in Éllewoutsdijk. waar de tractor van mej. B. uit Éllewoutsdijk werd geraakt door een melkauto uit Baarland. De schade was aanzienlijk. i.\ "i Auto te water in Terneuzen In het kanaal Terneuzen-Gent reed 's morgens om acht uur in Terneu zen een bestelwagentje, bestuurd door de Axelse monteur F. Roose. Dit gebeurde bij het rechts afslaan van de Axelse brug de Heren gracht op. De heer Roose had de tegenwoordigheid van geest zijn wagen vol water te laten lopen. Toen de wagen vol was slaagde hij erin het portier te openen. Drie omstanders hielpen hem op de wal. In een café trok de heer Roose droge kleren aan. Een kraanwagen van de firma F. Tam- se uit Goes heeft de auto twee uur later op de kant gehesen. Overal in de provincie ontstonden in een stapvoets rijdend verkeer kettingbot singen en aanrijdingen tussen tractors en auto's. De scheepvaart lag een goed deel van de dag stil, veren voeren niet, busdiensten kregen grote vertraging of moesten verstek laten gaan en langs de Zeeuwse wegen stonden verscheidene gestrande auto's. Erst vanmorgen zullen de inwoners van West-Zeeuwsch-Vlaanderen hun sinter klaaspakjes en andere post in huis krij gen. De boot Vlissingen-Breskens voer woensdag de hele dag niet en vertrok pas om kwart voor zeven 's avonds uit Vlissingen, met onder andere 2 P.T.T.-2- tonners vol post. De boot terug zou de post uit deze streek meenemen, die daardoor nog aansluiting kreeg op de nachtposttreinen. „Het gaat ons aan het hart", aldus adjunct-directeur E. Koster voor de exploitatie in het postdistrict Middelburg ZeelandWest-Brabant De post voor het gebied ten oosten van de Braakman (TerneuzenHulst met Op pakjesavond was de sint in dat Goese gezin in vol ornaat verschenen. Hij zag er prachtig uit. Een dieprode tabberd, een keurige mijter en een juweel van een staf. Het ging voortreffelijk. De kin deren waren vol ontzag voor de eerbiedwaardige figuur, die het ritueel mooi volgens de spelregels afwerkte. Zo kwam hij ook aan de klassieke vraag. „En, zijn er nog klach ten f" sprak de «inf, met diepe stem. Moeder antwoordde. ,Ja, sinter klaas, een kleintje. Zusje zuigt nog altijd op haar duim". De shit was er niet van onderste boven, want trouwhartig onthulde hij: Da's niet erg. Dat doet die van mij ook!" De kinderen namen het gelukkig voor kennisgeving aan. Weten zij veel van sinten en celibaat. Moor de heer des huizes mompelde toch nog iets over /concilie en je tijd afwachten". V/aariml veerdienst van J. J. Maas uit Anna- Jacobapolder bleek weer van waarde voor de dienst over het Zijpe. De „grote" veerboot voer niet Een boot van Maas roer naar Schonwen-Duiveland en terug. De postbezorging in Noord-Zeeland kon zij het met vertraging doorgang vinden. Dit gold ook voor Beveland en Walcheren. Onze lezers in West-Zeeuwsch-Vlaan deren, ten westen van Biervliet, ont vingen gisteren geen krant, omdat de auto in Biervliet strandde. De lezers in Noord-Zeeland kregen de krant via de veerdienst van Maas over het Zijpe. In het drukst bevaren kanaal van Eu ropa, het kanaal door Zuid-Beveland, lag de scheepvaart stil. Normaal passe ren dagelijks 250 tot 300 schepen de sluizen van Wemeldinge. De mist hield de binnenschepen op hun meerplaats. 's Avonds omstreeks tien uur was Hansweert nog in een dikke mist ge huld. Bij Vlissingen was het weer om streeks zeven uur opgeklaard. De veerboot Vlissingen-Breskens voer de eerste van twee tochten om zeven uur en het zich werd op de Vlissingse rede omstreeks 2000 meier. Van Ant- pen tot de buitenposten was het 50C tot 2000 meter. De scheepvaart via Vlis singen herstelde zich woensdagavond langzaam. Enige tientallen schepen gin- ~>n op weg van Antwerpen, waar er ■taal rond honderd lagen te wachten. De veerboot Zijpe-Amiu Jacobapolder maakte later op de dag één vaart, die van Zierikzee-Kats voer om zeven uur weer; Kruiningen-Perkpolder, en Ter- neuzen-Hoedekenskerke hadden respec tievelijk geen (althans om 9 uur 's avonds) en twee vaarten (met een ligtijd daartusen) gemaakt. De diverse busdiensten in Zeeland reden óf niet óf met een aanzienlijke vertra ging. De diensten op Rilland-Bath er Hansweert waren 's morgens en 's avnds uitgevallen. Spoorwegen De spoorwegen reden met een lichte vertraging; ae trein die omstreeks half twaalf moest binnenkomen had onge veer drie kwartier vertraging door een versperring op het baanvak onder Ba- rendrecht, in de vooravond. Diverse botsingen en kettingbotsingen veroorzaakten overal in Zeeland er vooral op de rijksweg evenzovele scha de. De politieposten langs de ryksweg hadden druk werk. Bij de Vlakebrug reed een vrachtauto tegen een stilstaande vrachtauto met aanhanger, en een trekker met opleg ger, geladen met stalen lichtm&ten, die wilde stoppen slipte door de gladheid. Een vrachtauto met oplegger wilde de ze auto ontwijken, maar reed tegen de schuin op de weg staande oplegger. Daarna botste er nog een vrachtauto tegen. In Driewegen reed een melkauto tegen een trekker en een met bieten ge laden aanhangwagen. Onder Kruiningen ontstond een kettingbotsing tussen een vrachtauto en twee personenauto's. Bij de spoorwegovergang op de rijkswej tussen Krabbendijke en Rilland-Bati reed een vrachtauto tegen een gesloten overwegboom en een vrachtauto botste op een wachtende bestelauto in een file. Bij de Smokkelhoek in Kapelle reed een vrachtauto op een personenauto; 500 meter verder ontstond een botsing tus- De dichte mist legde woensdag de Zeeuwse veerdiensten stil. Bij de vertrekpunten kon men vele wachtende automobilisten aan treffen. (Foto P.Z.C.) Zierikzee Vroeg winter na droge herfst (Van onze weerkundige medewerker) November bracht ons dit jaar al vroeg in een winterstemming met 7 8 sneeuwdagen (normaal 2) en tussen 20 en 25 november een flinke vorstaanval waarbij het kwik ook overdag onder nul bleef. Op de Veluwe en in Bra bant kwam het tot 9 graden vorst. Het etmaalgemiddelde van de temperatuur Kwam in De Bilt op 4,2 graad C. tegen normaal 5,9 gr. C. Acht tegen normaal vijf vorstdagen. Na 1952 had "novem ber niet meer zo'n winters karak ter. Het aantal uren zonneschijn kwam in De Bilt gelijk met dat van de record sombere november in 1938, namelijk 22 uren tegen normaal 50 uren. Doordat de hogedrukgebieden heel wat meer te betekenen hadden dan de de pressies, bleef het vrijwel overal in ons land een droge, in het oos ten en zuiden een zeer droge maand met plaatselijk 18 tot 22 mm neerslag. Normaal geeft no vember in onze omgeving 70 mm neerslag. Nu werden de volgende opgaven gemeld: Axel 78, Cad- zand 72, Renesse 68, Goes 66, St- Maartensdijk 68, Westkapelle 60, Serooskerke (W.) 58, Borssele 53, Middelburg 45, Vlissingen 43, Sas van Gent 41, Kapelle 37. auto, die de politie wilde gaan waar schuwen, schoof hij het achteruitrij den tegen een andere auto. Op de kruising Verseputsewegprovin ciale weg bij Kerkwerve botste een per sonenauto frontaal tegen een vrachtau to. Eenzelfde geval deed zich even later voor op de Heuvelsweg in Kerkwerve. In ai deze gevallen alleen materiële schade. Een kettingbotsing, waarbij zeven au to's waren betrokken, deed zich voor op de Nieuwe Vlissingseweg onder Abeele: zes personenauto's en één vrachtauto kregen hierdoor schade. Twee wagens moesten worden weggesleept. In Vlissingen gleed een personenauto uit Middelburg op de kruising Hogeweg Bonedijkestraat tegen een driewielige bakfiets met hulpmotor. De wagen moest vaart verminderen voor een auto van de reinigingsdienst. Een personen auto en een bestelauto botsten op de Boulevard Bankert. De bestelauto reed achteruit de inrit van de zeevaartschool in. In al deze gevallen ontstond schade. Middelburg In Middelburg ontstonden in totaal ne gen kettingbotsingen en aanrijdingen, waarvan acht in een tijdsbestek van drie Met de regelmaat van een klok kwamen bij de rijkspolitiepost in Zierikzee mel dingen van de verkeersongevallen bin nen. Om kwart over negen was de eerste op rijksweg 18: ccn botsing van twee vrachtauto's en een personenauto. Een uur later gebeurden er twee ongelukken tegelijk, waarbij een personenauto tegen een tractor met aanhanger reed en een gemeentelijke zandauto tegen een perso nenauto botste. Op de provinciale weg bij Haamstede werd een he"ruck aangereden door een vrachtauto. De chauffeur van een Op de Kanaalweg was een wegen wacht betrokken bij een kettingbot sing van twee vrachtauto's en twee personenauto's. Er was alleen ma teriële schade. Op de Nieuwlandse- weg was een kettingbotsing tussen 3 auto's voor de gesloten overweg en op de HoogstraatVarkensmarkt gleed een personenauto tegen een af stappende wielryder. Op de Oude Vlissingseweg reed een auto tegen een bespannen wagen, efen bestel auto en twee personènauto's botsten eveneens in Middelburg, wat ook deden op de Kanaalweg: 2 personenauto's, een bestel- en een tankauto. Op de Oost parkweg brak een lichtmast toen daar een personenauto tegen aanreed; Een kettingbotsing, waarbij een bus van Streekvervoer Walcheren was betrok ken, alsmede een personenauto en twee vrachtwagens was op de Nieuwe Vlis- .singseweg. Om zes uur in de morgen 'was al een auto tegen een stilstaande vrachtauto gereden op de Nieuwlandse- weg. In Zeeuvvsch-Vlaanderen werden botsin gen gemeld met schade in de gemeenten Perkpolder, Hoek, Philippine, Sluiskil en Hoofdplaat. Met soms maar drie meter zicht achtten vele automobilisten het raadzamer hun wagen in de wegberm te zetten. Aanbesteding Waterschap Scherpenisse Het bestuur van het Calamiteuze Wa terschap Scherpenisse heeft woensdag middag in hotel Sturris te Scherpenisse aanbesteed: het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot en met 31 decem ber 1963, van de aard-, kram-, rjjs- en steenglooiingswerken, alsmede het ma ken van buitengewone werken, bestaan de uit het aanbrengen van een teenvoor ziening en het inwassen van een steenbezetting aan de waterkering van het waterschap. De volgende inschrijvingen kwamen bin- enn: A. van der Werf, St.-Maartensdijk, 48.800; W. Vlot, Sliedrecht, 50.200; Van der Klippe, Vlissingen, 51.000; firma M. van der Velde en Zoon, Brui- nisse, 51.000; A. J. Herwich, Willem stad, 52.000; L. J. Dekker, Vlissingen, 52.000. „Ipenoord" haalde sint in met de nieuwe ponywagen Vol trots konden de patiëntjes van de verpleeginrichting „Ipenoord" in Oost- kapelle dit jaar „hun" sinterklaas bin nenhalen met de gloednieuwe ponywa gen, die zij zaterdag kregen aangebo den van het Comité „Sport steunt Zon neveld". De vrouwelijke koetsier, zr. Francke, had zich voor deze officiële rijtoer gekleed in een zwart koetsiers uniform. Sint-Nicolaas en een van zijn zwarte knechten bleken het ritje uit stekend te waarderen en waren heel gul met het uitreiken van cadeautjes en snoepgoed. Ook lang nadat de kinde ren van „Ipenoord" uitgezongen waren, klonk vrolijke sinterklaasmuziek van grammofoonplaten door het huis. EXAMENS Voor het doctoraal examen geneeskunde slaagde aan de rijksuniversiteit te Lei den mej. A. Meulenberg uit Middelburg. Voor het kandidaatsexamen wiskunde en natuurwetenschappen slaagde aan de Vrije universiteit te Amsterdam de heer Stomp uit Yerseke. Aan het Brabants Conservatorium te Tilburg slaagde voor solfège, algemeen muziekleer, muziekgeschiedenis, analy se en vormleer de heer D. Manneke, uit Yerseke. De heer Manneke is als can tor-organist verbonden aan de Grote of Geertruidakerk te Bergen op Zoom. De heer Manneke studeert aan het con servatorium voor de hoofdvakken or gel en compositie. Op 29 november 1962 vonden in het Psychiatrisch Ziekenhuis „Vrederust" te Halsteren de medische overgangsexa mens plaats. Van het le naar het 2e leerjaar slaagden de volgende kandidaten: Zr. B. Boer; zr. A. den Boer; zr. E. J. de Feyter; br. A. I. Marsilje; zr. E. H. M. Moes; zr. A. W. van Ooyen zr. Z. Roosenbrand; zr. P. Tielemans; zr. E. F. Weststrate. Van het 2e naar het 3e leerjaar slaag den de volgende kandidaten :"Zr. C. van Dalen; br. J. Fleurke; br. G. H. Ho- brink; zr. G. A. Kreuk; br. D. Suur- mond; br. J. P. Verburgh; zr. M. H. Ver steeg. Kantonrechter Zierikzee Belastinginspecteur rekende teveel op de weg-strepen De wat laatdunkende opmerking „Van je familie moet je het maar hebben" heeft woensdagmorgen in Zierikzee de kantonrechter mr. W. E. van Vloten en de waarnemend officier van justitie mr. F. Th. Dijekmeester ongetwijfeld door het hoofd gespeeld. Voor de groe ne tafel kwam namelijk een getuige, de 18-jarige timmerman A. J. van der K., uit Nootdorp, vertellen hoe zijn oom, de Zierikzeese sorteerder J. de G., hem op 8 augustus in de Laan van St. Hi- laire aldaar met zijn auto had „gesne den" en in het gras laten tuimelen. De G. stond voor de tweede maal te recht voor dit feit. Vorige maand ontkende hij hardnekkig niet vol doende te zijn uitgeweken bij het passeren van drie bromfietsende jongens en hen de pas te hebben af gesneden. „De knapen waren daar aan 't racen, ze reden middenop de weg en gingen geen centimeter op zij, hoe ik ook de claxon gebruik te". De kantonrechter wilde dit toch wel eens nader onderzocht zien. En daarom kwamen de twee Nootdorp- se jongens woensdagmorgen hun visie geven op het ongelukje. De zestienjari ge scholier M. J. P. vormde op de be wuste zomerdag de „achterhoede" van het drietal bromfietsers in de Laan van Saint Hilaire. „De jongens gingen naar rechts, toen de automobilist hen wilde inhalen. Maar het hielp niet. Plotseling kwam de auto gevaarlijk naar rechts. Een van de bromfietsers werd gegre pen en na een valpartij zaten twee van de drie jongens beduusd in het gras naar de ravage te kijken". Ook getuige Van der K. zocht de oorzaak van het hele geval bij zijn oom, waarop op nieuw een felle ontkenning van deze kant volgde. Mr. Dijekmeester wilde In zijn requisitoir de mogelijkheid niet uit sluiten, dat de jongens op hun brom fietsen een speciale rijstijl hadden ge bruikt, maar hij vond het optreden van de automobilist in dit geval hinderlij ker. Zijn eis luidde f 25.of 5 dagen. Ook de kantonrechter nam de omstan digheden wat in acht en vonniste con form. STREPEN NIET GEZIEN Inspecteur van belastingen E. S. uit Schuddebeurs haalde op 20 oktober op rijksweg 18 bij Kruiningen twee Slot van pag. 1 handen, terwijl we tevens uitzicht heb ben op realisering van het kindertehuis „Vijvervreugd" te Middelburg, een pro ject rond 6.000.000". De vlotte toestemming van de minister voor de uitbreidingsplannen wordt toe- feschreven aan de bijzondere situatie in eeland: namelijk de in verhouding met de overige delen van ons land sterk ver ouderde bevolking. „De behoefte in Zee land is nu eenmaal groter dan elders", aldus de heer Almeklnders. De verwach ting is, dat het geen enkele moeite zal kosten voor de extra vijftig bedden pa tiënten te vinden. Het is het stichtingsbestuur bekend, dat velen geen aanvraag meer heb ben ingediend, omdat het verpleegte huis toch al vol was. Voor deze ca tegorie is het een bijzonder prettig Een vierde laag op het beddenhuls stelt het architectenbureau irs. Rothuizen 't Hooft N.V. te Middelburg en Goes be paald niet voor problemen. Berekend is, dat de paalfundcring gemakkelijk vier lagen kan dragen. Het bestuur van de stichting heeft de bedrijfsgrootte van bijna 200 bedden genomen ter wille van de kosten. De vjjftig extra bedden zijn belangrijk goedkoper, terwijl tevens de exploitatie op een gunstiger basis komt te staan. De nadelen, verbonden aan een dergelijk groot tehuis, meent men te kunnen opvangen door het inrichten van kleine units, .die de patiënten het Idee zullen geven in een kleine, besloten meenscnap te leven. Het thans in aanbouw zijnde verpleegte huis voor langdurige zieken in Goes is juist „uit de grond". Momenteel is men bezig met de bouw van het „skelet". Het tehuis bevat een oost-west gerichte vleu gel met vier lagen. Op het zuiden liggen de kamers van de patiënten. Dwars te gen deze vleugel „aangeplakt" is het ge bouw voor het dienstpersoneel geprojec teerd. Het verpleegtehuis is zodanig op gezet. dat het tot één van de modernste ons land kan worden gerekend. „U MOET BEROEP OP REGERING EN NEDERLANDSE VOLK DOEN" „De landbouw zal een volwaardig onderdeel moeten worden in het maatschappelijk patroon. Om dat te bereiken moet U het initiatief nemen ccn beroep te doen op de regering en het Nederlandse volk U bij te staan in de huidige moeilijke omstandigheden. In de eerste plaats moet U dan bereid zijn aan het Nederlandse volk te tonen, dat U aan de toekomst van het agrarische bedrijfsleven ernstig werkt". Aldus de strekking van het betoog, dat de. heer P. G. van dr Weele, de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Middenstandsbond (K.N.M.B.), gisteren in Middelburg hield tijdens de najaarsvergade ring van de Z.L.M.-afdeling Walcheren over het onderwerp: „De landbouw, een volwaardig onderdeel van 's lands economie". der Weele de Walcnerse Z.L.M.-ers wie de mistbanken geen obstakel vormden om in grote getale op te ko men bij de economie, zoals die na 1945 gegroeid is. Nadat de K.N.M.B.- voorzitter er op gewezen had, dat in de opbouwperiode (1945-1950) de landbouw één van de waardevolste elementen ge weest ls, besprak hij de enorme expan siedrang, die Nederland in de volgende periode (1950-1960) heeft gekend en waarbij alle voorspellingen voor 1970 reeds in 1960 werkelijkheid werden. Daarbij hebben de bruto-investerin- gen en de goederenexport 80 procent van het groeiproces voor hun reke ning genomen, betoogde de heer Van «Ier Weele, die vervolgens inging op de daarop gevolgde structurele ver anderingen in liet maatschappelijk patroon en daarin de verschillen met 1950 demonstreerde. In 1950 name lijk nam de landbouw 32 procent van het exportpakket voor zijn rekening en de groep voedings- en genotmidde len 15 procent. In 1960 waren deze percentages respectievelijk II en 20. terwjjl het uitvoeraandeel van de me taalindustrie in dezelfde periode steeg van 19 tot 27 procent. Planmatige opzet De K.N.M.B.-voorzitter merkte op, dat dit alles van de landbouwondernemer een behoorlijk bedrijfseconomisch Inzicht vraagt, waarbij de bedrijfsgrootte een bijzondere rol zal spelen. Het komt er op neer, de kapitaal-intensieve onderne ming, die toch ook het landbouwbedrijf is, rendabel te maken. In dit verband brak de heer Van der Weele een lans voor een planmatige opzet van het be drijf. dat net opportunistisch beleid zo veel mogelijk uitsluit. In dit verband zal de landbouw vertrouwd moeten raken met het feit, dat het grootste deel van de kinderen buiten dc landbouw een be staan opbouwt. In het kader van het be drijfsplan, aldus vervolgde de heer Van der weele, moet de landbouwer probe ren alle mogelijkheden van het bedrijf tegen elkaar af te wegen. Sprekend over de huidige functie van de agrarische ondernemer, wilde de heer Van der Weele naast het beheer, de controle, de coördinatie en de reor ganisatie van het bedrijf, de verkoop kwaliteiten van de boer onderstrepen. Daarnaast moet de landbouwer stre ven naar een continuïteit op lange termijn: hierin ligt volgens de K.N. M B.-voorzitter hel fundament voor het ondernemersschap in de land bouw. „Hei algemeen belang vraagt, dat I' uw onderneming tot ccn waardevol en vol waardig element maakt in het maat schappelijk patroon", betoogde de heer Van der Weele. „De belangstelling van de individuele landbouwer voor alles wat zich in de Stichting van den Arbeid, de S.E.R. en de produktschappen afspeelt, zal groot moeten z(jn", zo meende hij, „want dat alles werkt door in de maat- schappelijk-economische positie van uw bedrijf'. Verantwoordelijkheid Voorts deed de heer Van der Weele een beroep zowel op de landbouw als de mid denstand (die een aantal gemeenschap- Ipelijke raakvlakken hebben) te blijven streven naar persoonlijk verantwoorde lijkheidsgevoel. In dit verband ging de K.N.M.B.-voorzitter ln op het scala van sociale maatregelen, waarbij hij het niet juist vond, dat rond 26 h 27 procent (meer dan een kwart dus) van het pre mieplichtig inkomen voor deze maatre gelen besteed moet worden. Zowel landbouw als middenstand moeten vol gens de heer Van der Weele de minister van sociale zaken erop attenderen, dat hierop geen prijs gesteld wordt. „Het lijkt op een verzengende zomerhitte, die alle initiatief doodt", aldus de K.N.M.B.- voorzitter. Tot slot bepaalde hy zyn gehoor bij de mogelijkheden voor het agrarische be drijfsleven inzake de steun aan achter gebleven gebieden. De heer Van der Weele was van mening, dat uit het deel van het nationale inkomen (1 procent), dat de regering door het Neaerland.se volk ter beschikking wil laten stellen, middelen afgezonderd kunnen worden om landhouwprodukten aan te kopen, die dan naar de onderontwikkelde ge bieden gestuurd kunnen worden. Op die manier meende hij dat een gedeelte van de problemen in do agrarische afzet op gelost /.ouden kunnen worden. Tekort Hoewel er thans nog enorme problemen zijn voor de afzet van de landhouwpro dukten. meende de K.N.M.B.-voorzitter, dat er op langere termijn rekening moet worden gehouden met een tekort. Over brugging van die periode zag hij in be- drijfsvergroting en de opzet van een doelmatig bouwplan. Dc vergadering was geopend door de voorzitter van de Z.L.M.-afdeling, dc heer S. dc Visser. Aan het begin daar van herdachten dc Z.L.M.-Ieden enkele ogenblikken staande het overlijden van H.K.H. Prinses Wilhelrriina. bcrieht, dat het verpleegtehuis reeds in dit stadium wordt uitgebreid. Doordat het beddenhuis met één laag wordt vergroot, blijven de overige uitbreidingsmogelijkheden bestaan in de toekomst. Het terfëln in Valcke- slot is zo groot, dat ten allen tijde een vleugel bijgebouwd kan worden. Fundering vrachtwagens met zijn auto in, juist ,t het kruispunt met de Dorpsweg. Dat nu ging de surveillerende politieman uit het dorp net iets te ver. Hij riep S. een onverbiddelijk halt toe en wees hem op zijn overtreding. „Ik had de kruising al pratende met mijn medepassagier niet opgemerkt", was de vlotte erken ning van de feiten woensdagmorgen voor de kantonrechter. Toch meende hij aanleiding te vinden voor een „verzachtende omstandigheid" zoals dat heet, in het ontbreken een ononderbroken streep op de weg deze splitsing. „Overal elders op het ei land is dit streep er wel", voegde hij aan. „Maar U rekende toch wat teveel op die strepen, terwyl U de wettelijke regeling uit het oog verloor", was de reactie van de kantonrechter, die con form de eis vonniste: f 20,of viet dagen. De monteur J. S. uit Nieuwerkerk reed op 8 november zonder rijbewijs op de motorfiets van zijn broer. Hij had de machine nagekeken en maakte even een proefritje. Het kostte hem f 30,- of dagen. De eis van de officier lag vijf ilden lager. •nder verlichting te voeren leidde landbouwer H. H. uit Bruinisse op 18 november 's avonds zijn paard en wa gen over de Molenweg. Hij was wat verlaat, maar dat leverde juist een ex tra gevaarlijke situatie voor het overi ge verkeer op. Mr. Dijekmeester v voor deze zaak boetes tot een t< van f 75,of 15 dagen. De kanton rechter .honoreerde" de overtreding met f 35,of 11 dagen. „Ik had beter even kunnen wachten' vond chauffeur M. van de S. uit Zie rikzee van zijn manoeuvre met eei vrachtauto op de Schouwsedijk bij Brouwershaven op 14 september. Om een afrit in te slaan haalde hij met de vrachtauto naar links uit, juist op het moment, toen vanuit de tegengestelde richting een Bestelauto naderde. Die greep de vrachtwagen aan de achter zijde. Het gevolg was flinke schade. Voor de kantonrechter kwam Van der S., deze ongelukkige manier van rijden op f 30,of 6 dagen te staan. hoewel de pry/.en in de akkerl sector bepaald vriendeiyker waren dan vorige jaren lang niet iedereen ge profiteerd heeft van de verbeterde marktsituatie. „Juist zij. die snel moe ten verkopen", aldus de Z.L.M.-voorzit ter, „hebben er weinig aan gehad". Nu de naaste toekomst weinig rooskleurig ingezien mag worden, vroeg de, heer De Visser zich af of minister Marljnen wel doordrongen is van het feit, dat de land bouw een belangrijke pijler is. „Het is onze taak om de regering en het Neder landse volk daarvan te overtuigen", al dus besloot de WalcfTPrse afdelingsvoor zitter zyn openingswoord. SINTERKLAAS BEZOCHT INRICHTING TER POORTE Leden van de Unie van Vrouweiyke Vry- willlgers uit Vlissingen hebben woens dagmiddag de patiënten van de inrich ting „Ter Poortc" een onvergetelijk sin terklaasfeest bezorgd. Voor de dertiende maal bezocht de (Spaanse deputatie de in richting: sinterklaas en zwarte Piet wer den in dc hal van het gebouw door een jjroot aantal patiënten met 5-deccmber- liedjes begroet. De directrice van „Der Boedc." en „Ter Poortc", zuster VV. J. Davids, begroette do goedheilig man met een hartelijk welkomstwoord, waarin zij verklaarde dat de patiënten van „Ter Poortc" reeds weken naar het bezoek van de sint hadden uitgekeken. Sint-Nicolaas was van Vlissingen naar „Ter Poortc" komen lopen: dc oude bis schop had het namelijk raadzamer ge acht en niet te vergeten veiliger de schimmel thuis te laten, omdat het dier door de mist ongetwijfeld de weg wps kwijt geraakt. Ook een taxi versmaad de dc sint, zodat de Spaanse bisschop met zijn zwarte knecht met IJzel in zijn baard op „Ter Poorto" aankwam. De pa tiënten ln de vleugels cn paviljoens van het gebouwencomplex leefden met het. hoge bezoek ten zeerste mee. Ieder die ln staat was zich te verplaatsen, was ln de hal aanwezig. Dc anderen bezocht sinter klaas tijdens een rondgang door de ver trekken: voor iedereen was er een goed woord en een geschenkje van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers zowel als van de afdelingshoofden zelf. Dc ge schenken, die de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers ronddeelde waren afkom stig van particulieren en middenstan ders. Dc patiënten hadden er kennelijk veel plezier in en toonden hun dankbaar heid iedere keer weer; „Dank je wel sin terklaas", klonk het. Het is voor de v(Jf- de maal, dat de U.V.V. een dergeUlk ge slaagd sinterklaasfeest aan de patiënten van de Inrichting aanbood. Voorzitster van deze organisatie is mevrouw .1. V' Dltmar-de Vos. Sint-Nicolaasbal afgelast Nutsspaarbank Vlissingen Bij de Vlissingse Nutsspaarbank word in de maand november ingelegd een bedrag van 1 523 910,33 en terugbe taald f 1.1189.322,09. Het tegoed steeg met 334.588,24 tot 27.752.179,98. Met het schoolsparen werd 3510,05 inge-, legd. Voor het jeugdsparen werd eenj bedrag van 10.925,67 ingelegd en f 4852,33 terugbetaald. Het tegoed be draagt hier 488.828,24- Het ledigen van 234 spaarbusjes leverde een bedrag van f 7686,95 op. Hoofdkantoor, incl. bijkantoor Bonedjj- kestraat: inleg: 977.570,52, terugbe taling: 809.557,23, tegoed: een bedrag van 17-916.423,22. Bonedijkestraat: in leg: 125.747.80. terugbetaling: een bedrag van 100.297,52. Souburg: inleg: 113.339,62, terugbeta ling: 66.789,98. tegoed: 1.731.517,11. Goes: Inleg: 311-379,89, terugbetaling: 203.973,91, tegoed: 5.292.400,49. Wolphaartsdijk: inleg: 27.653,60, te rugbetaling: 24.572,93, tegoed: een bedrag van 1.006428,04. Noord-Beveland: inleg: 8838,03, terug betaling: 6387,31, tegoed: 283.556.47. Kapelle: inleg: 11.066,14, terugbeta ling: 7793.37, tegoed: 273.472,70. Terneuzen: inleg: 40.742,38. terugbe taling: 40.269,96, tegoed: 762-513,29. Zaamslag: inleg: 2.701,79, terugbeta ling: 3094,42, tegoed: 190.755,23. Axel: Inleg: 18.828,56, terugbetaling: 15.767,97, tegoed: 190.549,64. Helnkenszand: inleg: 678,30, terugbe taling: -, tegoed: 28.620,56. Oogst Dankdagcollecte Krabbendijke: 12,5 mille De op dankdag in de kerk van dc Gere formeerde Gemeente te KrabbendUkc ge houden collecte leverde een bedrag op van niet minder dan f12.559. In de dienst van zondag j.l. bracht ds. W. Suij- ker daarvoor dank aan de gemeentele den. HU merkte op, dat een dergelijk bedrag nog nooit tevoren is gecollecteerd op één dag. Raad van Stavenisse herdacht H.K.H. Prinses Wilhelmina Burgemeester A. Sluljmers van Stave nisse heeft woensdagavond tijdens een bijzondere openbare raadsvergadering het overlijden van H.K.H. Prinses Wil helmina herdacht met een korte toe spraak. De eerste burger van Stavenisse was er van overtuigd, dat H.K.H. Prin ses Wilhelmina een moeder des vader lands was en een moeder van het verzet. „Door haar hoge opvatting van haar taak en doordat zij zich geheel boven dr politieke partijen plaatste, heeft ze bij gedragen tot de eenheid van het volk' De burgemeester memoreerde ook hc bezoek van H.K.H. Prinses Wllhelmiru aan het Stavenisse van vlak na dc wa tersnoodramp in 1953: „Zij was ons lief en dierbaar, haar woorden „Eenzaam, maar niet alleen" mogen ons een troost zijn". De raad nam vervolgens een mi nuut stilte in acht. Daarna deelde de raadsvoorzitter mede dat het gemeente bestuur van Stavenisse aan H.M. de Ko ningin een condoléancetelegram heeft gezonden. ses Wilhelmina gaat het Sint-Nicolaas bal van de Middelburgse Dans Society t.b.v. de actie „Open net Dorp", zater dag a.s., niet door. De eerstvolgende dansavond is nu liet kerstbal op 26 december met muziek van de „Lazy River Six". Advertentie) Vergelijk de kwaliteiten van verschil lende projectoren in onze collcctio dat. heeft U het beste antwoord. Mei veel genoegen zullen wij U adviseren- GOES - VLISSINGEN - KRUININGEN] WEINIG WIND Op voel plaatsen mist. Weinig wind] Lichte vorst tot temperatuur om httj vriespunt, ZON EN MAAN 7 december I Zon op 8.33 onder 16.30 Maan op 14.49 onder 2.54:

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2