KRABBEN EN SLANGEN UIT ZWERFMANS ,SNIPPERMAND' Militaire oefening „Delta" Ellewoutsdijk op stelten zette Voor 16 e keer veroordeeld voor openbare dronkenschap: 4 weken 1 öSg F IË u Twee unieke insektenesten in üuti/'ort stoii) Vasas na Antwerpen op tournee HOEDEKENSKERKE KRIJGT NIEUWE CHRISTELIJKE KLEUTERSCHOOL VOETBAL ALLEEN VOORMANNEN NIET ONDER DE INDRUK WEL ONDER INVLOED.... SERGEART-MAJOORS IR EER „SPARTAARSE" EERSTE KAMER AKKOORD METVERVOERSNOODWET POLITIEKE PROCESSEN IN TSJECHO-SLOWAKIJE WORDEN HERZIEN HET BEVEL „SPARTAANS" FORTWACHTER ONSCHADELIJK GEEN BELONING VOOR VINDEN VAN, Schald bij brand Diefstal EUROVISIE BRENGT GROOTSTE SCHOUWBURG TER WERELD" Voor 80 miljoen kijkers llGIROITlUJlLIAIOISlI BaKamüJraaHffla ®ra rasaim ran l 3 g a ra a 0 n a I N E E it, ||E E G A| FM E H B A W- A ;z E IB E OIË |S p A R f 1 L i Onder Zeelands hoge hemel PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Uitzendingen Avros in Suriname nu verboden Eigenlijk is deze titel geheel onjuist, er is zelfs geen'snippermand betrokken bij wat ons nu bezighoudt. Maar deze, in de goede oude tijd veel gebruikte aanduiding voor zaken, die onmoge lijk elk tot een volslagen artikel kun nen worden verwerkt, is zeer geschikt om te dienen voor een gezamenlijke bespreking van toch niet onbelangrij ke voorvallen. Zo is het moeilijk lang te spreken over een krabbeltje met oogvlekken, een jeugdige vertegenwoordiger van het uiterst gewone geslacht der sfrand- krabben. Beesten, waarvoor men als dame griezelend op de vlucht slaat en waarop vele mannen hun nieer- waardigheidsgevoelens afreageren door ze onder hun schoeisel te ver trappen. Er zijn er ook zoveel en ze zijn nog schadelijk ook voor de vis sers. Maar als nu een jongedame haar aangeboren gevoelens over meestert en je het diertje ter hand stelt, omdat het zo „mooi" is: als bo vendien blijkt, dat „begïnnersgeluk' Met'B AREND ZWERFMANS op stap haar een kleurvariëteit in handen speelde, die zelfs in Leiden de a dacht trekt is er alle reden zelf ook enige aandacht aan dit diertje te schenken. Oogvlekken Dit krabbetje droeg namelijk aan elke bovenhoek van het schild een bruinrode oogvlek, fraai wit omrand, met een rode streep als een neus er tussen. Het ge heel maakte de indruk van een katte- kopje. Oogvlekken komen wel bij insek- ten voor en ook bij vogels. Voor. krabben schijnt het een zeldzaam zo niet uniek verschijnsel te zijn. „Eerste exemplaar uit Zeeland", schreef de Leidse vissenexpert dr. Boeseman over een door onze bemiddeling in het Rijksmuseum aldaar ontvangen Rivier- prik, die in de mond van de Oosterschel- ae was gevangen. Het exemplaar werd afgestaan door Jan Holieman te Goes uit zijn mooie natuurverzameling, waar in een aantal van deze vissen. Na de zeeprik dus nu ook de veel kleinere ver tegenwoordiger van de prikken uit onze zoete wateren. Gladde slang Ook weer een Goesenaar stelde mij in de gelegenheid het (helaas mislukte) legsel van een echt Nederlandse Gladde slang van nabij te bekijken. Slangen acclima tiseren niet altjjd gemakkelijk in een terraium. Dit exemplaar (één twee) meende al maanden te moeten blijven vasten, wat helemaal niet onge woon is, terwijl het andere intussen reeds tweemaal voedsel gebruikte. Ver moedelijk was het wijfje nog wat jong; misschien ook heeft ze door zo lang te vasten te weinig lichamelijk voedsel aan de zich ontwikkelende kleintjes kunnen toevoeren om deze levensvatbaarheid te schenken. Jammer! De slangetjes, een achttal, leken nor maal en volkomen ontwikkeld. Eén er van was nog geheel omsloten door het eivlies, waardoorheen de kleine huid schubbetjes duidelijk waren te zien. De Amsterdamse expert in reptielen, dr Hillenius, zond ons de gegevens, waar naar wy de toestand konden beoordelen. Beide grote slangen zien er gezond uit en bewegen zich levendig. Insektenesten Dat zijn dan drie aardig^ belevenissen, die we nog met twee, wat meer persoon lijke, willen aanvullen. Er zijn maar in- sekten bij betrokken, in het ene geval een hommelnest in Oostburg, in 't an dere een wespennest in Goes. Deze beide bleken belangrijk omdat er verschillende verschijnselen bij aan 't licht kwamen, die zeer schaars of nog niet zijn waarge nomen. De oorzaak moeten we blijkbaar zoeken in de vertraagde ontwikkeling van de insecten in de lente en voorzo mer en een althans bij deze vergeleken versnelde voortgang in de nazomer en zelfs nog de herfst. Zo bevonden zich in het op 16 november afgenomen nest te Goes nog levende wespen van alle drie de vormen: werksters, mannetjes en ko ninginnen. Een recorddatum voor wat betreft een nog geheel in goede staat be vindend nest. Het hommelnest (van een boomhom mel) was in een vogelnestkast ge maakt. Het was ook geheel onbe schadigd en leverde minstens drie nieuwe gegevens op (waarvan twee waarschijnlijk uniek), die de kennis van het gedrag van hommels onge twijfeld verder zullen brengen. Het Goese wespennest was ook interes sant voor een leek. Het was in een hoek gebouwd tegen een plafond, had geen zichtbare ingang en droeg aan beide uiteinden een hoornachtig ver lengsel, zodat het precies op een stie- rekop geleeek. In beide gevallen werd veel medewerking ondervonden van de melders, die er voor zorgden dat de nesten onbeschadigd in onze handen vielen. Beide worden nu ge reserveerd als studiemateriaal en zo zullen ze.beide nog een nuttige rol vervullen," het wespennest in Wage- ningen en het hommelnest in Leiden, .uasie uit onze snippermand dus vijf voorvallen die niet tot de algemene be horen en ook elders belangstelling wek- De Surinaamse minister van openbare werken en verkeer, de heer V. M. de Miranda, heeft het zendstation doen sluiten van de Algemene Vereniging Radio-Omroep Suriname (de Avros). Tussen de minister en het bestuur van de Avros was verschil van me ning ontstaan over financiële aange legenheden. De Avros stelde, dat zij geld heeft te vorderen van het Surinaamse gou vernement. De overheid voert aan, dat de Avros achterstallig is met be taling van huur voor de (gouverne- ments)zender. Het bestuur van de Avros is voornemens, in dit geschil een rechterlijke uitspraak uit te lok ken. Voorzitter van de Avros is mr. E. Bru- ma, die als een extreem nationalist bekend staat. Hij is ook voorzitter van de „party der nationalistische republiek". De fractievoorzitter van de nationale partij Suriname, de heer Pengel,heeft enige tijd geleden de Avros beschuldigd van sympathie met het communisme. President Morales van Honduras wil invasie op Cuba President Ramon Villeda Morales va Honduras heeft in Miami gevraagd om gewapende interventie op Cuba door de Organisatie van Amerikaanse Staten, O.A.S., zulks op grond van het verdedi gingspact van Rio de Janeiro. Volgens Morales zou een inval op derge lijke basis van „politieke" aard zijn en n militaire daad betekenen. Deze tekening toont de voorgevel van de te bouwen prot. christelij ke kleuterschool te Hoedekens- Jcerke. Direct na de beslissingswedstrijd tegen Feijenoord voor de tweede ronde van het toernooi om de Europese beker op 12 december in Antwerpen, gaat de Hongaarse kampioensclub Vasas (Boe dapest) een tournee maken, die byna twee maanden zal duren. De Hongaren reizen van Antwerpen naar Parijs, van waar zij zullen vertrekken naar Mid den- en Zuid-Amerika. Op het program ma staan onder meer een tweetal wed strijden in Columbia en enkele ontmoe tingen in Guatemala en Mexico, waar een belangrijk internationaal toernooi zal worden gehouden. Vasas zal tegen het eind van januari weer naar Europa terugkeren. VOOR 35 LEERLINGEN Volgend jaar kan gebouw worden betrokken De kleuters van Hoedekenskerke heb ben hun langste .schooltijd" op het po dium van het verenigingsgebouw ach ter de rug. Aan het begin van het vol gende schooljaar kunnen zij als de plannen doorgang vinden een gloed nieuw gebouwtje betrekken: in het nieuwe uitbreidingsplan achter de her vormde pastorie zijn namelyk de eerste voorbereidingen getroffen voor de bouw van een eenklassige protestants christelijke kleuterschool. Vanaf de oprichting van de school in 1948 door de Prot. Christelijke School vereniging zitten de kleuters op het ken. Hieruit blijkt wel, dat onze provin cie een groot aantal mogelijkheden biedt om iets bijzonders te ontdekken en het is bepaald een genot voor het bewaren van veel moois verbindingsman te kun nen zyn. Dank zij onze lezers en de gulle medewerking van de bureaus van onze krant. De Britse voetbalbond heeft het verzoek van de damesvoetbalclub Accrington Wanderers het dames voetbal te erkennen, afgewezen. Het was het eerste verzoek van deze aard na 41 jaar. In 1921 werd afwijzend beschikt om reden dat voetbal niet geschikt was voor vrouwen en de vrouwen hun financiën niet konden beheren. Volgens de voetbalbond kan dat laatste argument nu misschien niet meer worden gehanteerd. Het eerste geldt echter nog volledig. Politierechter Middelburg De Middelburger R. P., die in Vlissingen een aanrijding veroorzaakte, toen hij on der invloed van alcohol op zijn fiets reed, was kennelijk niet onder de indruk van het feit, dat hij dinsdag voor de Middel burgse politierechter, mr. T. W. Attema, moest verschijnen. „Komt U regelrecht uit het café vroeg de politierechter aan de luidruchtige, zelfbewuste ver dachte, die met overdreven gebaren en woorden blijk gaf ook nii onder invloed Drietonners denderden door dorp Door de straatjes van het anders zo rustige Ellewoutsdijk daverden maandag en dinsdag zware militaire vrachtwagens, die de huisjes op him grondvesten deden sidderen. Jeeps reden af en aan, kolossale drietonners arriveerden met volbepakte militairen, zelfs een overval wagen van het korps rijkspolitie, district Middelburg, zocht zich een weg door de smalle, bochtige straatjes. Al deze voertuigen hadden als bestemming: fort Ellewoutsdijk. (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft gisteren zonder hoofdelijke stemming en na enkele opmerkingen van de heer Delprat (v.v.d.) het ontwerp ver- voers-noodwet aanvaard. Het doel van deze wet is in geval van oorlog .oorlogsgevaar of daarmede ver bandhoudende buitengewone omstandig heden de instandhouding van het ver voer te land en op de binnenwateren alsmede een doelmatig gebruik der ver voermiddelen zoveel mogelyk te waar borgen. Verder keurde de Eerste Kamer zonder discussie of hoofdelijke stemming de wetsontwerpen goed betreffende de rijksbegroting voor 1963: hoofdstuk I (huis der koningin) en hoofdstuk Ia (nationale schuld) alsmede de wet op de middelen. Ook ging de senaat akkoord met de wetsontwerpen tot wijziging van de begroting van het Zuiderzeefonds voor 1961 en tot wijziging van de wet tot handhaving van een tijdelijke voor ziening betreffende afbetalingsovereen komsten. President Novotni van Tsjecho-SIowa- kije heeft gisteren op het congres van zijn communistische partij aangekon digd dat het centrale comité der partij heeft besloten de politieke processen die tussen 1949 en 1954 zijn gevoerd, te herzien. „De fundamentele conclusies daaruit te trekken en de zaak te liqui deren". Oorzaak van die bedrijvigheid in en om de 125 jaar oude vesting was de komst van militaire eenheden uit Olrschot, Harderwijk en Bergen op Zoom. Deze troepen waren in het begin van de week naar Zeeland getogen om daar aan de oefening „Delta H" mee te werken. Het was een „kleine oorlog" oefening, uit te voeren door een aantal deelnemers van de C.S.M.-cursus te Bergen op Zoom, een voortgezette opleiding voor beroepsonderofficieren, om precies te zijn: compagnies-sergeanten en -ma joors. Dit onderdeel van het befaamde korps commandotroepen uit Roosen daal ontvangt regelmatig oudere be roepsonderofficieren van velerlei on derdelen uit het land om hen gedu rende een zestal weken een harde training te laten ondergaan. Dat ge schiedt niet alleen met een aantal theorielessen binnen de muren van de Bergen op Zoomse Oranje Nas san- kazerne, maar ook met enige zeer pittige oefeningen te velde. „Oefening Delta", die na een paar dagen Zeeland, eind deze week in West-Bra bant zal eindigen, is er zo een. de dichte mist te Burgsluis aan boord van de reddingboot „Maria Carolina Blankenheym", waarna in alle vroegte een landing werd gemaakt op de noord kust van Walcheren. Daar werd om streeks half zes in de morgen de instal latie „onschadelijk" gemaakt. Het zat dit peloton waarvan de ser- jeant-majoors H. Filius uit Middel- lurg, A. T. H. de Fouw uit Vlissingen een adjudant van de Middelburgse C.O.A.K., G. Holster deel uitmaakten niet mee. Vijandelijke troepen waren hen namelijk op het spoor gekomen en lieten hen later op de morgen in een hinder laag lopen. In een overvalwagen in dit gedeelte had de rijkspolitie een werk zaam aandeel werden de militairen naar het fort Ellewoutsdijk in de Zak van Zuid-Beveland gebracht, waar ze stuk voor stuk door een aantal officie ren van de militaire inlichtingendienst uit Harderwijk duchtig aan de tand wer den gevoeld en waar men met allerlei listige vragen de krijgsgevangenen uit de tent trachtte te lokken. ging om de gevangen genomen militai ren te laten ontsnappen, geen halve maatregelen genomen. Aan de andere kant van de fortmuur lag in de fort gracht een roeibootje, waarmee men de vrijheid kon bereiken. Ook had de fort wachter zorg gedragen voor de komst van een vaartuig, dat de militairen via het haventje van Ellewoutsdijk een eind buiten bereik van de vijandelijke troepen van het 13de pantser-infanteriebataljon uit Oirschot en buiten het bezette ge bied kon brengen. Voor de overtocht naar Bath zorgde af gelopen nacht een patrouillevaartuig van de rijkspolitie te water uit Terneuzen. Bij aankomst vandaag zal het peloton zich in een schuilbivak ter ruste bege ven. Naar 't draaiboek vermeldt, zal dit een hazeslaapje worden, want er zal nog een vuurgevecht met de vijand plaats vinden om en nabij Rilland-Bath, de cur sisten zullen zich vandaar verplaatsen naar een ander te bestormen object, er moeten deze week nog bruggen over de Dintel in West-Brabant in bezit worden genomen, kortom: de cursisten van de Bergen op Zoomse C.SJJ.-cursus staat nog een boel narigheid te wachten. Met de Spartaanse oefenweken hoopt het instructieteam, bestaande uit kapi tein H. J. v. d. Graaf, eerste luitenant E. L. T. Lcyten en de beide onderoffi cieren P. Hootsmans en A. L. Bevelan der (Vlissingen) te bereiken, dat mén zich aanpast aan onverwachte situaties, die een grote wissel trekken op de tcr- reinvaardigheld, vastberadenheid en het doorzettingsvermogen van het militair beroepspersoneel. te zijn. „Regelrecht van huis, edelacht- bare" gaf hij te kennen. „Ik was niet zat; maar ze zeggen dan: II. is zat, om dat ik al eens meer zat was", voerde hij I tot zyn eigen verdediging aan. Maar de getnigeverklaring van een hoofdagent van politie toonde wel aan, dat P. die dag in kennelijke staat van dronken schap verkeerde. „U ken prachtig pra ten", schimpte de verdachte tegen de agent-getuige. De officier, mr. A. W. Rosingh, merkte op, dat het de zestiende keer was, dat P. voor het rijden onder invloed werd veroordeeld. Hij eiste een gevangenisstraf van 1 maand. De poli tierechter vonniste 4 weken gevangenis straf. De commissionair W. J. van L. uit Noordgouwe was ook al eens met de politierechter in aanraking geweest vpor het rijden onder invloed. De of ficier meende „dat men de verdachte nog een kans moest geven zich te beteren, „al zijn de perspectieven m(jns inziens niet prg gunstig". Na het horen van de eis 2 weken voor waardelijke en 1 week onvoorwaar delijke gevangenisstraf en ontzegging van de rijbevoegdheid voor 8 maan den pleitte raadsman mr. J. J. van der Weel voor een uitsluitend voorwaardelijke straf en een kortere ontzegging van het rijbewijs. „De verdachte toont een aannemelijke bereidheid om zich aan een nieuwe kuur van het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcoholisme te onderwerpen", aldus mr. Van der Weel. De jolitierechter vonniste wat de gevangenisstraf betreft conform de eis; de ontzegging van de rijbevoegd heid werd voor 12 maanden opgelegd, waarvan 6 maanden voorwaardelijk. Evenals mr. Rosingh, achtte de politie rechter onder toezichtstelling van het Zeeuws Consultatiebureau noodzakelijk Een Domburger was na een slachtpar tij, waarhy diverse borreltjes waren ge schonken, in de auto van de slager ge stapt en met vol gas een tuin ingere den. HU kreeg hiervoor een geldboete an 150.en 1 week gevangenisstraf ■oorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. Zyn rijbewijs zal 4 maanden wor den ingehouden. Een boete van 75.en ontzegging van de rijbevoegdheid voor 3 maanden, hoorde de arbeider H. S. uit Vlissingen tegen zich eisen, omdat hij met zijn bromfiets, na het drinken van diverse biertjes tegen een taxi was gereden. De politierechter bracht de boete op 50, en was het met do officier eens over de duur van de ontzegging. Maandagmiddag gaf de vroegere com mandant van het korps commandotroe pen, de heer H. J. Ranft, thans directeur van de „Outward-Boundschool" te Re- nesse aan een twintigtal leden van de oudere garde gemiddelde leeftijd der deelnemende militairen: 40 jaar het bevel voor de oefening uit. Dit bericht had de volgende strekking: Om verzekerd te zijn van het bezit var de Antwerpse haven hebben de vijande lijke gemechaniseerde eenheden Walche ren, Noord- en Zuid-Beveland bezet. Er zijn aanwijzingen, dat de vijand een of fensief zal inzetten tegen het nog vrije Nederland om zich zo snel mogelijk in het bezit te kunnen stellen van de be langrijke zeehavens. Na een aanvanke lijke terugtocht der N.A.T.Ö.-strijd- krachten zfjn onder meer nieuwe sterke stellingen ingericht langs de oost- en zuidgrens van Nederland, terwijl sterke gemechaniseerde N.A.T.O.-pantserstrijd- krachten een tegenoffensief voorberei den. Dit om de haven van Antwerpen en de doorgedrongen vijandelijke troepen de pas af te kunnen snijden. Aangezien in dit stadium de vijand de haven van Antwerpen als belangrijkste aanvoer- weg nodig heeft en door het N.A.T.O.- lucntoverwlcht de Westerschclde alleen bevaren kan worden met behulp van sterke radarinstallaties op Walcheren, is het van het grootste belang de radio- en radarinstallatie te vernietigen. Belangrijke figuur bij de ontsnap pingspoging was fortwachter J. J. Smallegange. Hij speelde in het fort bij de opgesloten krijgsgevangenen voor „reddende engel". In een grote bus melk voor de gevangenen smok kelde hij enige wapens en munitie in handen van de opgesloten militairen. Tegen het vallen van de duisternis na men zij de kans waar, overmeesterden enkele bewakers en ontsnapten over de fortmuur. Smallegange had bij zijn po- Het eerslc werk van de eenheid te Re- nesse was dan ook deze post nabij Dis hoek op Walcheren onschadelijk te ma ken. In do nacht van maandag op dins dag ging het peloton onder dekking van Commander Frank Anderson, de piloot: die het eerst de Nlna II heeft opgemerkt nadat er ge ruime ty'd niets van het zeilschip was vernomen, zal de beloning van duizend dollar niet mogen aannemen. De beloning is uitgeloofd door Carl Wynn, een Californlsche fabrikant, wiens Spaanse verte genwoordiger zich aan boord van de Nina IT bevindt. De bemanning van het schip een getrouwe nabootsing van een der schepen van Colombus bestaat byna feheel uit Spanjaarden. Ivenals de oorspronkelijke Nina, heeft de Nina II geen radio of andere moderne communicatie middelen aan boord. Het schip dat de route van Columbus over de Atlantische Oceaan naar Ame rika volgt, zeilde gisteren nog in de richting van het eiland Salva dor. Alles schijnt wel aan boord te zijn. Tevredenheid bij Van Ommeren De zeevrachtenmarkt is, ondanks enke le fluctuaties, nog bijzonder slecht en bovendien heeft het bedrijf weinig geluk gehad met de binnenvaart, als gevolg van de lage waterstanden van de Rijn. Maar over do andere sectoren van het concern kunnen wij dit jaar gelukkig wel tevreden zijn, zo deelde gistermor gen de voorzitter van de raad van be leer van Phs. van Ommeren N.V. in Rotterdam, heer Phs. van Ommeren p. Jzn, mede in een buitengewone ver gadering, welke gehouden werd ter be noeming van een vijfde lid van de raad an beheer. Als zodanig zal met ingang van 1 januari fungeren de heer C. D. Matthij- sen, sinds 1951 directeur van het bln- nentankvaartbedrijf van Van Ommeren. De aanstelling van een vijfde lid van de raad van beheer houdt verband met de ontwikkeling van de zaken, die dermate groot is dat commissarissen uitbreiding van het bestuurscollege wenselijk ach ten. De heer Matthijsen heeft al een lange staat van dienst bij Van Omme ren. De nieuwe 50.000 tons tanker „Ave- drecht", in aanbouy/ bij Wilton-F(jen- oord in Schiedam, zal volgend jaar mei worden opgeleverd. Het scnip is al voor enkele jaren In time-charter bevracht. Geen revisie van proces-Vera Brühne Het hooggerechtshof in Karlsruhe heeft liet verzoek om revisie van het vonnis in het proces tegen de 52-jarige Vera Brühne en de 48-jarige Johann Ferbach verworpen. Dit betekent dat het vonnis, op 4 juni over Vera Brühne en Johann Ferbach uitgesproken, van kracht blijft. Belden zijn toen tot levenslang veroordeeld we gens moord op de arts Otto Praun uit München en diens huishoudster Elfriede Kloo. „Dat U niet opzettelijk brand gesticht hebt, geloven wc wel merkte mr. Ro singh op tegen de schilder A. J. R. uit Souburg. „Maar het afbranden van de verf met propaangas blijft een gevaar lijk karweitje, waarbij extra voorzichtig heid geboden is". Dat bedacht de schil der waarschijnlijk zelf ook, toen hij liet huis in Souburg, dat hij zou schilderen, volkomen zag uitbranden. Voor dit schuldmisdrijf moest hjj, conform de eis, een boete van 100,betalen. Bij verstek werd de jonge H., mor teel in een tehuis van het Leger des Hells in Den Haag, voor diefstal ver oordeeld tot een voorwaardelijke vangenisstraf van 2 maanden met de proeftijd van 3 jaar. Als bijzon dere voorwaarde stelden officier en politierechter, onder toezichtstelling van het Leger des Heils, afdeling re classering. podium van het verenigingsgebouw, waar in feite te weinig ruimte beschik baar is voor de dertig leerlingen. Bo vendien voldoet dit „lokaal" niet aan de gestelde hygiënische eisen. Hoewel de school de mogelijkheid kreeg om ook van de zaal gebruik te maken als deze vrij was, bleef de toestand onbevredi- ;end. Jaarom kwam de schoolvereniging in 1958 met nieuwbouwplannen op tafel. Die gingen toen niet door, omdat de in- spectrice voor het kleuteronderwijs de bouw nog even wilde aanzien in ver band met een teruggang in het aantal leerlingen gedurende dat jaar. In 1959 lagen de zaken gunstiger. Er werd contact met het gemeentebestuur op genomen over de bouwplannen, maar net duurde nog tot 1962 alvorens de rijksgoedkeuring werd afgegeven. Zachte grond De bouwkosten, die aanvankelijk op f 52.700 werden geraamd, komen hoger te liggen. By grondonderzoek bleek namelyk, dat tie bodem zach ter was dan werd aangenomen, zo dat een zwaardere betonfundering nodig was. De totale kosten zyn be groot op ruim f 83.000. De nieuwe school zal behalve een ruim portaal, en een speel-werklokaal, een aparte kamer voor de leidster bevat ten. In het speel-werklokaal heeft ar chitect C. J. Klap uit Waarde o.m. een zogenaamde „natte hoek" geprojec teerd. Een oliestookkachel met gelei ding via buizen zal het gebouwtje warm houden. De nieuwe school is be rekend op een capaciteit van vijfen dertig kinderen. Het is de bedoeling, dat rondom het gebouwtje een vijf tot zes meter brede beplanting wordt aan gebracht. chauffeur W. A. uit Rotterdam moest voor de politierechter verschijnen, verdacht van diefstal van een plaat hardboard en lakverf. Bij het opknappen van een door hem gehuurde woning in Souburg, had hij op rekening van de huiseigenaar, zoals afgesproken, hard board en verf gekocht. De huiseigenaar F. R. uit Souburg getuigde, dat hij later ontdekte dat een plaat hardboard door de huurder verkocht was aan een buur man en dat de door hem betaalde verf helemaal niet gebruikt was voor het op knappen van de woning. Omtrent de verwerking van de lakverf bleef enige twijfel; verdachte verklaarde namelijk dat hij verf gebruikt had om de kamers een extra streekje te geven, hetgeen niet was na te gaan. Dat de verdachte de resterendq hardboardplaat aan een buurman had verkocht, was wel duide lijk volgens de officier en hij vorderde voor deze diefstal een geldboete van 60,Het vonnis luidde 40, Toen de scheepswerktnigkundige F. I. J. M. uit Zierikzee met zijn auto in Vlissingen wegreed, stootte hy op een geparkeerde wagen, zelfs tot tweemaal toe. „Ik draaide het raam open en zag niks", verklaarde hü het feit dat hij daarna gewoon was door gereden. Conform «Ie eis veroordeelde de politierechter hem tot een boete van 10O,de officier had hoven- dien nog een ontzegging van de rij bevoegdheid voor drie maanden ge vorderd. Starl wandeltochten voor „Open het dorp" De start van de wandeltochten, die volgende week zaterdag zullen worden gehouden onder auspiciën van de Ne derlandse Wandelsport Bond en waar van de opbrengst bestemd is voor de actie „Open het dorp", is voor wat Vlissingen en Souburg betreft, vast gesteld op 14 uur vandf het clubgebouw van R.C.S. aan de Nieuwe Vlisslngsc- weg te Souburg. In dit clubgebouw, dat gratis ter beschikking is gesteld door ae voetbalvereniging, zal ook het start lokaal worden ondergebracht. Napels bereikte kwartfinale Napels heeft dinsdagavond de kwartfi nales van het toernooi om de Europene Beker voor bekerwinnaars bereikt door de beslissingswedstrijd voor de tweede ronde tegen Ujpest Dozsa te Lausanne na twee wedstrijden was de stand 2-2 te winnen met 3-1. Bij de rust leid den de Napolitanen al met 3-0. In de kwartfinales komt Napels uit tegen O.F.K. Belgrado. E.M.M. in sterk bezet kersttoernooi Woensdag 26 december (tweede kerst dag) zal in de Bernhardhal te Utrecht een bijzonder sterk bezet internatio naal kerstzaalhandbaltoernooi worden gehouden. Onder meer nemen de heren- kampioensteams van België (Roe Fle- mallois), Zuid-Slavië (R.K. Zagreb) en Denemarken (Skovbalcken) deel. Bij de dames staan onder meer inge schreven Niloc, de Nederlandse zaal- handbalkampioen en Athene, dat de veldhandbaltitel veroverde. De samenstelling van de hoofdpoules is: Heren Poule A: Zagreb (Zuïd-Slavtè), E.M.M. (Middelburg), Swift (Arnhem) Attila (Utrecht). Poule B: T. V. Mellinghofen (Duits land), Malmö B.I. (Zweden), Niloc (Amsterdam), 4J. D. (Utrecht). Poule C: Solingen '98 (Duitsland). Fle- mallois (België) E.S.C.A. (Arnhem), Sittardia (Siltard). Poule D: Skovbalcken (Denemarken), R.P.C. (Eindhoven). A. H. C. (Amster dam), Spirit (Utrecht). Dames poule A: Vorw&rts (Duitsland), Zeeburg: (Amsterdam), D.W.S. (Schie dam), Sport Vereent (Utrecht). Poule B: Athene (Den Haag). Niloc (Amsterdam), W.L.C./D.E.S. (Eindho ven), Athlcta (Utrecht). Zalerdagvoetbal verschoven Het programma zaterdagvoetbal van de K.N.V.B.. dat voor zaterdag 8 december was vastgesteld, wordt verschoven naar 15 december. Het inhaalprogramma van de 15e zal nu 22 decemDer worden ge speeld. Even puzzelen Morgenavond première beurt een auteur uit eigen land uit te nodl- een televisiestuk inp fl i in Curopcse landen stoelen aanschuiven voor de televisie om te zamen de grootste schouwburg ter we reld" te vormen, kij kend naar de première van een stuk dat ge schreven werd speciaal met het doel tegelijk In de verschillende landen uitgevoerd te worden. Het denkbeeld voor de ze „grootste schouw burg ter wereld" Is af komstig van de Ita liaanse televisieregis seur Sergio Pugliese. Hij stelde allo bi) de Eurovisie aangesloten landen voor oni de laten overbrengen en op een avond te laten opvoeren. Engels stuk Het denkbeeld werd aanvaard en Engeland had de eer de eerste wereldschouwburg- avond te verzorgen. De B.B.C. nodigde de schrijver Terence Rnt- tigan uit een stuk te scliryven met een „uni verseel" thema en ge schikt voor opvoering door teluvisiemaat- als door maatschap pijen met uitgebreide Rattigan leverde een stuk van twee uur ln op het universele the ma van de televisie, getiteld „van hart tol nart" en handelend over een cynische drin kende econoom, voor de televisie een nieuwbenoemde minis ter van arbeid, een man met een geheim, interviewt. De Britse televisiere gisseur, Alvin Rakoff, nam contact op met collega's in Frankrijk, Spanje, Italië, Oosten rijk, Zwitserland, Duitsland. Luxemburg, België, Nederland, De nemarken, Noorwegen, Zweden, Finland Ierland op om even tuele opvoeringsmoei lijkheden uit de weg te ruimen. Zo werd bij voorbeeld in een aan tal gevallen een kleine wijziging in de dialoog aangebracht om het aantal scènes te bekor ten. Het eerstvolgende stuk voor de grootste schouwburg ter wereld wordt geschreven door do Italiaan Dlcgo Fab- bri. Oostenrijk heeft Fritz Hochwalder uit genodigd ook een stuk to leveren. Horizontaal: 1. metalen staaf; 5. be renklauw (plant.); 10. rivier in Italië; 11. hijsmiddel; 12. per expresse; 13. ten afscheid; 15. lidwoord; 16- onder ande ren; 17. gedeeltelijk; 20. rond vat: 23. meisjesnaam (afk.); 24. stoomschip; 26. oosterlengte; 27. boksterm; 28. Amerika; 29. dit is; 30. bijwoord; 32. ten bedrage van; 34. spoedig; 35. ge vangsnis (dieventaal); 38. per omgaan de; 39. vrouw met haar op de tanden; 40. soort onderwijs; 41. voorzetsel; 43. regelmaat; 45. plaats; 47. ontspanning; 48. kleine kip. Verticaal: 1. vruchtenat; 2. stap: 3. als 23 horizontaal; 4. wintervogel; 6. vcel- Krater; 7. tandeloos zoogdier: 8. bepaald cht; 9. open bosplek; 14. reeds: 18. en anderen: 19. zangnoot; 21. rund; 22. reparatie-inrichting voor schepen: 25. paardje; 30. bijwoord; 31. deel v. getij; 33, lidwoord; 34. kleine gemeente; 36. Amerika; 37. titel voor koning; 38. baarsje; 42. Nederlands; 44. zangnoot; 46. onzes inziens. Do oplossing van de vorige puzzel is als volgt: K li K T E R [g Til 9 N

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 4