Interim-regeling aanvaard voor de invaliditeitsrentetrekkers KLANKBORD AmendementSuurhoff verworpen PER 1 JANUARI 1964 WIJZIGING VAN DE NIEUWE REGELING Prof. J. de niet terug bi defensie Jong NATIONALE NEDERLANDEN N.V NEEMT MONOPOLIEPOSITIE IN Voor consument geen voordelen, alleen nadelen' Utrecht herdenkt Johan Waeenaar W.E.U.-PARLEMENT PLEIT VOOR SPECIALE N.A.V.0.-EXECUTIEVE K.R.0.-T.V. MAG „LOUISE" NIET OP BEELDBUIS BRENGEN Nieuwe arrestatie in „SpiegeF'-zaak Prof. Van Emden: „NUT VAN DE RUIMTEVAART IS BETREKKELIJK" WOENSDAG 5 DECEMBER 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 De Tweede Kamer heeft gistermiddag, na de voortzetting van de reeds vorige week aangevangen beraadslagingen, het wetsont werp „interim-regeling voor invaliditeitsrentetrekkers" zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Een door de heer J. G. Suurhoff (P.v.d.A.) en anderen inge diend amendement, beogende de gelijke verdeling van de kosten van déze interim-regeling tussen overheid en bedrijfsleven werd verworpen met 63 tegen 51 stemmen. De amendementen van de vaste commissie voor sociale zaken en volksgezondheid werden door de minister overgenomen. De minis ter had bezwaren geopperd tegen aanvaarding van het amendement- Suurhoff c.s. „Ik weet niet waar de benodigde middelen vandaan gehaald moeten worden". Hij voegde daaraan nog toe de verant woordelijkheid te dragen, ook de staatsrechtelijke, voor de financiële vorm van het wetsontwerp. Hij zei la ter helemaal geen vrees te hebben dat het amendément zou worden aangeno- Overdag dooi (Van onze weerkundige medewerker) De koude lucht moet steeds meer terrein prijsgeven. Dinsdagmid dag kwam de temperatuur in het kustgebied weer tot 4 k 5 graden boven nul. In Den Helder werd evenals in Zuid-Limburg, 7 gra den boven nul gemeten. In de nacht daalt het kwik in het oos ten van ons land tot 4 ft 8 graden onder het vriespunt en ook in het kustgebied blijft het licht vriezen. Met een iets meer naar zuidwest geruimde wind, werd wat vochti ger lucht aangevoerd, waarin zich plaatselijk een zeer dichte mist ontwikkelde. In de komende dagen zal met een zuidwesten wind geleidelijk min der koude lucht worden aange voerd. In Noord-Nederland komen vandaag ijswedstrijden voor, het geen op 5 december na 1933 niet meer in ons land is voorgekomen. De laagste temperaturen worden in de omgeving van Oostenrijk en Zuid-Duitsland waargenomen, waar het in de morgenuren 15 tot 18 graden vriest. men, zodat de staatsrechtelijke conse quenties helemaal niet aan bod zouden komen. Wetswijziging Eerder had de minister meegedeeld dat zijn toezegging te overwegen de interim-regeling zo te wijzigen dat ook die invaliden, wier graad van invaliditeit ligt tussen 55 en 66 2/3 procent, recht op bijslag zullen kra gen, gezien kan worden als een voornemen om met een wetswijzi ging te komen. De interim-regeling zal zo mogelijk nog per 1 januari 1963 ingaan. De wij ziging zal, tenzjj technische moeilijkhe den zich daartegen zouden verzetten, kunnen ingaan op 1 januari 1964. Bij de beraadslagingen werd gesproken door de heren Jan Maenen (k.v.p.), J. C. Corver (v.v.d.), J. G. Suurhoff (p. v.d.a.), T. Jager (c.p.n.), J. van Eij- bergen (a.r.p.), H. Kikkert (c.h.u.) en dr. O. Noordenbos (p.s.p.). (Van onze Haagse redactie.) Prof. dr. Jelle J. de Jong aan wie vorig jaar buitengewoon verlof was verleend als voorlichtingsadviseur bij het depar tement van defensie, heeft thans eer vol ontslag gevraagd. Prof. Do Jong wordt hoogleraar aan de universiteit van Jamaica in Kingston, waar hij se dert een jaar gastcolleges geeft in de sociologie en de politieke wcteuschap- pcn. Prof. De Jong aanvaardde op 1 ok tober 1960 zijn functie bij het departe ment. Daarvoor was hij hoogleraar in de politicologie aan de vrije universi teit te Amsterdam. In december 1961 vertrok hij naar Jamaica, waarvoor hem een jaar buitengewoon verlof werd verleend. In het voorlopig verslag van de Eerste Kamer betreffende de begro ting van defensie spraken enkele leden hun bevreemding uit over dit buitenge woon verlof, dat wérd verleend nog maar kort na de aanvaarding van zijn functie bij hot departement. Minister Visser had hierop geantwoord, dat het feit, dat het hier ging om steun aan een onderontwikkeld gebied, alsmede de omstandigheid, dat met handhaving van de nieuwe structuur van de voorlichting tijdelijk in de vervanging van betrok kene kon worden voorzien, bij het ne men van de beslissing de doorslag had gegeven. ETENTJE. Bill Miller, de dominee de kerk van Caldwell in dc Amerikaanse staat Kansas, heeft zich tegoed gedaan aan een mals kippetje op het dak van z(jn kerk. Deze maaltijd in hoger sferen was oen gevolg van een weddenschap, die de dominee mot zjjn gemeenteleden had gesloten. Hij had beloofd op het dak van de kerk te zullen klimmen en daar een maaltijd te gebruiken wanneer het aantal deelnemers aan de zondags school de 80 zou overschrijden. Afgelo pen zondag verschenen 81 mensen op het appel met het gevolg, dat de do minee op het dak kon gaan zitten. IN DE OLIE... Voor het huis van de familie Newman in de Amerikaanse stad Dedham verscheen dezer dagen een tankwagen van oen oliemaatschappij en de bestuurder daarvan begon de kelder te vullen met ongeveer 770 liter olie voor de centrale verwarming. Toen de man aanbelde om zich te verontschuldi gen voor het overschrijden van de be stelde hoeveelheid brandstof, met 11 li- tei\ kreeg hü echter de wind van voren Het vervelende van het geval was na melijk, dat de heer Newman geen brand stoftank bezit en zijn huis met g'as ver warmt. De olie had in een woning aan de overkant van de straat moeten wor den afgeleverd. De heer en mevrouw Newman en hun zes kinderen zijn zolang in een motel getrokken terwijl hun woning wordt „gelucht" en de olie uit de kelder wordt verwijderd. BEROEP TEGEN DOODSTRAF. Amerikaan Jim Laing wiens herders hond Ricky door een rechtbank in Virgi nia is „ter dood veroordeeld", is hierte- fen in beroep gegaan bij het Aineri- aanse opperste gerechtshof. Voor zover men zich kan herinneren is dit de eerste maal dat een dergelijk geval voor de hoogste rechterlijke instantie van het land wordt gebracht. Rocky werd ter dood veroordeeld nadat hij in februari 1960 btf het karkas van een schaap was gevonden. Het vonnis is nog niet ten uitvoer gelegd. De heer Laing beweert, dat Ricky getraind was op bescherming en dat de hond slechts waakte over een dier dat door andere honden was gedood. TWEEDE KAMER Waardering voor prijsbeleid van minister De Pous (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft dinsdag by de behandeling van de begroting van eco nomische zaken voor 1962 het prijsbe leid van minister De Pous besproken en hem daarover in het algemeen lof toegezwaaid. De socialistische afge vaardigde drs. Nederhorst sprak van een krachtig prijsbeleid en vestigde er de aandacht op, dat we een periode van hoogconjunctuur beleven met een sta biel prijsniveau, wat niet zo heel vaak voorkomt. Helemaal tevreden was de heer Neder horst echter niet, want ten aanzien yan de consumenten achtte hij het prijsbe leid toch niet helemaal geslaagd. De heer Van Eysden (a.r.) twijfelde of het stringente prijsbeleid, dat de be windsman wil voeren, wel uitvoerbaar is verschillende artikelen gaan in pry's omhoog. De heer Reehorst (p.v.d.a.) wilde prijsverlagingen in een aantal sectoren tot stand laten komen om prijsstijgin gen in andere sectoren mogelijk te ma ken. Ten aanzien van het kartelbeleid zag hij graag een doorzichtige politiek van de minister. Minister De Pous zal vandaag op alle vragen en opmerkingen antwoorden. Het Wereldgebeuren Consumentenbond over fusie De Nederlandse Consumentenbond betreurt het dat de fusie van de grootste verzekeringsconcerns van ons land, de „Nationale" en „De Nederlanden van 1845" niet zal leiden tot premieverlaging. In zijn orgaan, de „Consumptiegids", merkt de Nederlandse Consumentenbond o-a. op, dat de nieuwe onderneming, de „Nationale Nederlanden N.V." een pre mie-inkomen heeft van tegen de 600 miljoen gulden per jaar en in Neder land ruim een derde deel van de verze- keringsmarkt beheerst. Dit is zoveel, aldus de Nederlandse Consumentenbond, dat geen enkele andere maatschappij hierbij vergeleken individueel meer iets in te brengen heeft, zodat men wat onze binnenlandse markt aangaat kan zeg gen. dat de N.V. „Nationale-Nederlan- den" op verzekeringsgebied de lakens gaat uitdelen, hetgeen wel eens het einde zou kunnen betekenen van de concurrentie met premies en voorwaar den op deze markt. Wie zou denken, dat door de met de fusie beoogde kos tenverlaging. ook de premies omlaag kunnen worden gebracht, werd al gauw door de directie uit de droom geholpen, zo meldt de Consumentenbond. „De winsten zijn helemaal niet zo groot", beweerden de heren Heering en Niemeyer, en „er moet worden gereserveerd Gezien het feit dat de maatschappijen die aan winstde ling doen, jaarlijks 10 tot 15 pro cent winst aan hun polishouders kunnen uitkeren lijkt dit de Consu mentenbond wel een zeer ongeluk kige uitvlucht. Ongelukkig Even ongelukkig als de verklaring dat toch alreeds een deel van de rentewinst naar de verzekerden terugvloeit. Vallen en opstaan op een Amster damse ijsbaan. Een kijkje op het in een ijsbaan veranderde tennis park van Meegeren-Westhof aan J- -*~ylaa „Immers, dit geldt geenszins voor de in dividuele verzekeringen, doch slechts voor de door ondernemers ten behoeve van hun personeel bij deze maatschap pijen gesloten collectieve contracten. Op dit soort verzekeringen wordt door de verzekeringsmaatschappijen dermate jacht gemaakt dat de tegenpartijen niet alleen veel lagere premies hebben kunnen bedingen, maar ook een gedeelte van de op hun contracten gemaakte rente winst konden opeisen. Een dubbel voor deel dus, vergeleken bij de machteloze individuele cliënten". Oude liedje Het is eer het oude liedje, zo verzucht de Consumentenbond, rationalisatie, fusie, mechanisatie, nieuwe produk- tiemethoden, geven in de eerste plaats hun profijten voor de ondernemings winsten. „De voordelen worden zelden of nooit vrijwillig doorgeschoven naar de onsument. Die vrijwilligheid zien we alleen wanneer het *t doorgeven van nadelen betreft. Dan is men er als de kippen bij om prijzen en tarieven te verhogen". Een beeld van de voorbereidingen in de Nieuwe Kerk in Delft, waar vlonders worden gébouxod voor het plaatsen van 1681 stoelen voor de genodigden bij de bijset ting van wijlen prinses Wilhel- mina. UITVAART PRINSES VIA T.V. TE VOLGEN De bijzetting van het stoffelijk overschot van prinses Wilhelmina, zaterdag in de Nieuwe Kerk te Deift, zal door de Ne derlandse Televisie Stichting worden uit gezonden. De koningin heeft hiervoor toestemming verleend. Het wordt een Eurovisie-uit zending: behalve in Nederland, zal de jn n0g zestien landen te zien zijn. De koningin heeft als voorwaarde aan de toestemming verbonden, dat de plechtigheden van de bijzetting op geen enkele wijze van de uitzending hinder mogen ondervinden. Ook via de radio zal de plechtigheid worden uitgezonden en wel over beide zenders in een nationaal programma. De uitzending duurt van ongeveer half tien tot omstreeks kwart voor twee. De besturen van het Utrechts conser vatorium, het Utrechts Stedelijk Orkest, het Toonkunstkoor afdeling Utrecht en het college van kerkvoogden van de hervormde gemeente in Utrecht, hebben het initiatief genomen tot viering van de honderdste geboortedag van Utrechtse musicus Johan Wagenaar. Het carillonconcert, dat vanaf de dom toren door de stadsbeiaardier Chris Bor zou worden gegeven op zaterdag 8 de cember, zal dan wegens de nationale rouwdag niet door kunnen gaan. Dit concert is uitgesteld tot maandagavond 10 december tussen zeven en acht uur. Dezelfde avond zal in Tivoli een her denkingsconcert gegeven worden, waar aan medewerken het Utrechts Stedelijk Orkest onder leiding van Pakl Hup- perts, een a capella koor onder leiding van Frits Knoln gevormd uit leden van het Toonkunstkoor en leerlingen van de koorklas van het conservatorium, de zangeres Anny Delorie en musicoloog Wouter Paap, die de herdenkingsrede zal uitspreken. GEMEENSCHAPPELIJKE VOORSTELLEN AAN V.S. Voor beslissing over het gebruik van kernwapens Zonder zich al te veel illusies te maken over de haalbaarheid van zijn aanbeveling, heeft het parlement der Westeuropese Unie gisteren in Parijs de rege ringen van de zeven lid-staten opgeroepen plannen te overwe gen voor een speciaal uitvoerend orgaan van de N.A.V.O. met uitsluitend recht van beslissing over het gebruik van kernwa pens. Vóór de stemming is namelyli de spronkelijke tekst van deze aanbeve ling, die de Nederlandse K.VJP.-afge- vaardigde A. E. M. Duijnstee namens de defensiecommissie had ingediend, op voorstel van de Nederlandse so cialistische afgevaardigde F. J. Goed. hart „gerelativeerd". Zo vragen de afgevaardigden van de ze ven landen (Nederland, België, Luxemburg, Frankrijk, West-Duits- land, Italië en Engeland) in wat om slachtiger vorm dan aanvankelijk de bedoeling was, om „onderhandelingen teneinde te komen tot gemeenschap pelijke voorstellen aan de Verenigde Staten voor integratie van alle strijd krachten met kernwapens in één en kele N.A.V.O.-strijdmacht, zo moge lijk op basis van een Europese en een Amerikaanse bijdrage, binnen het raam van één commandostructuur onder de controle van één enkele po litieke executieve, die representatie! is voor het bondgenootschap als ge heel". Vlotter De aanbeveling pleit ten slotte voor een vlottere toestroming van Amerikaan se wetenschappelijke en industriële kennis, die nodig is voor de produktle van kernwapens en raketten. Zonder voldoende kennis op dit gebied kan Europa technisch met bij blijven, al dus deze uitspraak, die rmt 41 stem men bij twaalf onthoudingen is aan genomen. De onthouding-en waren af komstig van socialistische afgevaarr digden, onder wie de Nederlandse dr. C. L. Patijn. VERTONINGSRECHT NIET NAAR DERDEN Verzetstrijdster wint kort geding De president van de rechtbank te Amsterdam heeft, uitspraak doen de in het kort geding van een ex- verzetsstrijdster, mevr. Helene Louise ten Cate Brouwer uit Den Haag contra de K.R.O., deze om roepvereniging verboden een afle vering uit haar televisieserie spio nageverhalen van wijlen overste Oreste Pinto, waarin de belevenis sen van eiseres („Louise") als spi onne worden weergegeven, uit te zenden. Tevens is de K.R-O- verboden het ver- toningsrecht van deze al opgenomen af levering aan derden af te staan. Op overtreding van dit verbod is een dwangsom gesteld van f 250.000- Het Werkgevers „Prijsniveau in 1963 hoger" Het Verbond van Nederlandsche Werk gevers zinspeelt in zijn tijdschrift „De Nederlandse industrie" op een prijsstij ging in 1963, die het resultaat zal zijn van de in dat jaar te verwachten stij ging van de loonkosten. In een commentaar op het nieuwe loonsysteem schrijft het verbond onder andere, dat in het kader Van de S.E.R.- rapporten en de daarop gebaseerde con clusies voor de loonpolitiek-niet voorbij: zal kunnen worden gegaan aan de in houd van de prijspolitiek. Er zijn vol gens het verbond omstandigheden denkbaar, dat de regel van het ver wezenlijken van een zo stabiel mogelijk prijsniveau ook in zijn algemeenheid niet zo strikt gehanteerd kan worden, dit Is dan met name het geval, wanneer aanvaard wordt, dat zich een loonkos tenstijging zal gaan voltrekken, die uit gaat boven hetgeen macro-economisch gezien op grond van de produktiviteits- stijging mogelijk zou zijn en volgens het verbond verkeren wij thans in die si.ua- tie. Immers regering en bedrijfsleven hebben geaccepteerd, dat in 1963 zich een loonkostenstijging zal voordoen in de orde van grootte van 7,5 van de loon-1 som, dat wil zeggen een stijging die enige procenten uitgaat boven de lan delijke produktiviteitsstijging. Het lag dan ook voor de hand, aldus het verbond, dat een zekere prijsstijging door ieder onvermijdelijk moest worden geacht. Een overweging daarbij was, dat wij ons een dergelijke kosten- en prijsstijging konden permitteren omdat ook in de met ons concurrerende lan den zich een loonkostenstijging zou voordoen die zou uitgaan boven de pro- duk'iviteit. De advocaat, dr. Jozef Augstein, broer van de uitgever van het tydschnft „Der Spiegel", Rudolf Augstein, is gister avond door de politie aangehouden, ver dacht van medewerking aan hoogver raad. Dit is meegedeeld door het open baar ministerie bi) het Westduitse hoog gerechtshof in Karlsruhe. Er werd niet meegedeeld waar Josef Augstein aangehouden werd. Wel werd gezegd dat hij bijeenkomsten zou heb ben georganiseerd die ook bezocht wer den door kolonel Alfred Martin' van het Westduitse ministerie van defensie. Martin is onlangs ook aangehouden. De nieuwe aanhouding brengt net aantal in hechtenis genomen mensen in de „Spie gel''-zaak öp acht. vonnis werd bij voorraad uitvoerbaar verklaard en de K.R.O. veroordeeld tot de kosten van het geding (f 350). Louise had gesteld dat zij door verto ning van deze aflevering (waarin „Louise" wordt gespeeld door Ingrid Valerius en rverste Pinto door Frits Butzelaar) in haar eer en goede naam zou worden aangetast. In zijn vonnis overwoog de president, mr. U. W. H. Stheeman, dat er voldoen de redenen zijn om aan te nemen dat de zaak spoedeisend is. De K.R.O. heeft noch voor noch na de dagvaarding, dan wel ter zitting voldoende blijk gege ven bereid te zijn, alvorens haar plan tot uitzending ten uitvoer te brengen, het oordeel van dé gewone rechter af te wachten en zich daarnaar te ge dragen. De K.R.O. zegt niet te weten of en in hoeverre de waarheid in over eenstemming is met hetgeen eiseres als oorlogsbelevenissen van zich zelf vertelt en ontkent daarom de juistheid daarvan. De KRO. heeft 'evenwel geen enkele grond van re delijke twijfel daaraan aangevoerd, aldus het vonnis. De president meent daarom voor dit geding van de juist heid van het relaas van Louise te mogen uitgaan. De X.R.O. heeft niet betwist aldus het vonnis dat van de door eiseres verhaalde essentiële punten van de trokken levensperiode van haar zoveel is terug te vinden in het t.v.-beeld voor eiseres en anderen, die van haar oorlogservaringen op de hoogte zijn, reden bestaat om eiseres met de Louise van het t.v,-beeld te vereenzelvigen. Eiseres heeft vooral bezwaar tegen de uitzending van het t.v.-beeld, omdat daarin een levensgedrag van Louise wordt vertoond, ter sprake komt of wordt gesuggereerd, dat onzedelijk moet worden genoemd, en aan haar politieke betrouwbaarheid zelfs twijfel wordt gewekt, zo wordt in de over weging van het. vonnis .opgemerkt- De K.R.O. heeft gezegd het zedelijk- heidsbezwaar van eiseres wat over dreven te vinden. Dit punt kan aldus het vonnis evenals de vraag of en in hoever het gedrag van Louise uit zedelijk en/of politiek oogpunt afwijkt van dat van eise res in het midden worden gelaten- Dit, omdat naar het oordeel van de president, voor de vereenzelviging van de figuur van Louise met eiseres be zwaren van eiseres tegen de t.v.-uit- zendïng in geen geval door de KJR.O. zullen kunnen worden genegeerd. Daaraan doet zijn inziens niet af het feit dat tot dusver eiseres tegen het boek van Pinto en de Nederlandse ver taling daarvan niet is opgekomen, waarvoor zij redenen kan hebben ge had en ook beeft opgegeven. „Brave New World" De Britse schrijver Aldous Leonard Huxley gaf dezer dagen in Amerika waar nij woont, een lezing voor een zeer intellectueel gezelschap, bestaande uit bonderdtwintig filosofen, beoefe naars van de exacte wetenschappen en schrijvers, die gedurende een weekend- bijeenkomst hun gedachten lieten gaan over de „vooruitzichten voor de demo cratie in de periode 1963-1973. Ook Huxley gaf zijn visie op dit onder werp. Men had de schrijver vermoedelijk voor deze bijeenkomst uitgenodigd, omdat hij in van de beroemdste utopische boekeu d zijn naam beeft staan. In „Brave _!ew World" en in de enkele jaren gele den door de auteur geheel gewijzigde nieuwe uitgave van dit werk, bouwt Huxl.ey een toekomstbeeld op, dat be heerst wordt door grote en kleine dicta tors. Hij beschrijft in deze boeken een gemechaniseerde en geautomatiseerde maatschappij van glas, staal, beton en retorten, waarin de wetenschap zege viert. Geen optimistisch beeld, want voor echte menselijke verhoudingen is in de wereld van de toekomst geen plaats meer volgens Huxley Ook de rede die Huxley in Amerika hield werd enigszins door deze laatste gedachte bepaald. Voor de komende tien jaar ziet Huxley weinig lichtpunten. Tweederde deel van de mensheid zal door toenemende armoede terechtkomen in een situatie, die zal worden geken merkt door sociale onrust en die via een algehele chaos zal leiden tot de dicta tuur, mogelijk een dictatuur van het communisme, maar waarschijnlijker nog een dictatuur van generaals en kolonels. Voor de rest van ons, voor de gelukkige, geïndustrialiseerde naties is het vooruit zicht vrijwel even somber. Want tenzij wij weten uit te breken uit de ideologi sche gevangenis van onze nationalisti sche en militaristische cultuur, zullen wij door de militaire consequenties van onze wetenschap en technologie ge dwongen worden te leven in de beton nen bunkers van onze totale en totali taire burgerlijke verdediging". Aldus Aldous Huxleys conclusie. m zijn boeken ver in de toekomst ziende schrijver, auteur van „The art of seeing", (de kunst van het zien), tuurde tijdens zijn toespraakje door een vergrootglas naar de regels, die hij aan het begin van de vergadering had neer geschreven. Buiten scheen de zon op het- Californi- sche landschap, terwijl Huxley zijn som bere toekomstvoorspellingen deed. Alis- tair Cooke noteerde een aantal van Huxleys frappantste uitspraken voor het Britse blad The Guardian: „De laat ste vijftig jaar heeft de wetenschap goedkope middelen gevonden om het sterftecijfer te drukken. Het geboortecij fer is echter hoger dan ooit tevoren. Het gevolg daarvan is dat de wereld bevolking, die in de periode vanaf het begin van onze jaartelling tot de koloni sering van Amerika zestienhonderd jaar later van 250 miljoen tot 500 miljoen verdubbelde, nu drie miljard zie len telt". „Tegen het jaar 2000 zullen er, tenzij iets bijzonder ergs of iets bijzonder goeds gebeurt, zes miljard van ons 's morgens aan het ontbijt verschijnen. Hetgeen er in het kort op neer komt, dat twaalf maal zoveel mensen zich zul len verdubbelen in slechts een veertig ste deel van de tijd". Huxley gaf nog meer getallen: „in de armste delen van de wereld is het ge boorte-overschot hoger dan het gemid delde van de hele wereld. De bevolking van India zal zich binnen 28 jaar heb ben verdubbeld, Latijns Amerika zal over dezelfde opgaaf 23 jaar doen". „De onderontwikkelde landen zullen ten gevolge van deze geboorte-explosie al hun hulpbronnen moeten aanwenden om in de meest elementaire behoeften van al deze nieuwkomers te voorzien. Het in deze landen beschikbare kapitaal kan weliswaarworden vergroot door le ningen en giften van de rijkere landen, maar in een wereld, waarin de naties zijn betrokken bij machtspolitiek en een toenemende bewapeningswedloop zal nooit genoeg buitenlandse hulp aanwe zig zijn om een gunstige invloed op de situatie te kunnen uitoefenen. De: Rijksweg 17 op 10 december open Op 10 december zal zonder uiterlijk ve: toon het eerste deel van de hartslagader voor noordwest Noord-Brabant, rijks weg 17, tussen Roosendaal en Zevenber gen in gebruik worden gesteld. De rijkswaterstaat heeft er voorlopig een betrekkelijk smalle eenbaansweg met twee rijstroken en een fietspad- landbouwweg van gemaakt. De provin cie Noord-Brabant neeft er echter tege lijkertijd een strook grond naast ge kocht om deze weg zonodig in een twee- baansweg met vier rijstroken om te bouwen. Dit zal slechts een kwestie van verharding zijn. De 17 tot stand gekomen kilometers van rijksweg 17 werden gebouwd vol gens plannen, die uit de tijd van de be stedingsbeperking van minister Hofstra stammen. Vandaar, dat niet alle dwars wegen kruisingsvrij geparsseerd worden en dat slechts twee van de eigenlijk noodzakelijke vier rijstroken ter beschik king komen. In 1965 zal het laatste deel van rijks weg 17, de verbinding tusen Roosen- daal-Zevenbergen-rijksweg 16-Moerdijk, voltooid zijn. Dit traject wordt begin 1963 aanbesteed. Baten zijn enorme 'nvesteringen niet waard Prof. ir. E. van Emden, direc teur van Fokker, is van oordeel, dat het nut van de ruimtevaart slechts betrekkelijk is. Hij heeft dit verklaard in een vraagge sprek met een redacteur van „De Nederlandse industrie", een tijdschrift van het Verbond van Nederlandse Werkgevers. Over de directe voordelen die de ruimtevaart biedt verklaarde prof. Van Emden, dat deze voordelen vooral betrekking hebber op de ver groting van het wetenschappelijk in zicht tën aanzien van de aarde, ande re hemellichamen en de wereld ruimte Er zijn ook industriële voordelen aan verbonden, want het onderzoek moet worden gerealiseerd met middelen, die nieuwe wetenschappelijke inzich ten doen ontstaan en stimuleren. Daaruit kunnen technologische nieu wigheden en wellicht ook industriële toepassingen voortvloeien. De directe industriële baten die uit het ruimte-onderzoek voortvloeien, betekenen echter voor zover thans te overzien is, niet zoveel, dat die de enorme bedragen waard zyn, die het ondorzoek opeist. Niet zo groot belang Er is voor dit onderzoek zeer veel geld nodig. Als wij Europa als „der de ruimtevaartmacht" (naast de V.S. en Rusland) zouden willen ontwik kelen, dan zou op basis van hetgeen Amerika doet, Nederland alleen al, in hetzelfde percentage van zijn na tionaal inkomen uitgedrukt, per jaar 500 miljoen gulden hieraan moeten besteden. Prof. Van Emden acht het ruimte vaartonderzoek op de duur niet van zo groot belang. Jat wij ons die kos ten moeten getroosten. Woningbouw, wetenschappelijk onderzoek, onder zoekingen op ander gebied, bijvoor beeld nucleair onderzoek en steun verlening aan ontwikkelingsgebie den wegen naar zijn mening zwaar der. Verder hecht prof. Van Emden geen waarde aan „Europees prestige" wanneer het gaat om bemande ruim teraketten. Aan deze vorm van pres tige heeft ons werelddeel naar zijn mening geen behoefte. Inzicht Het volgens prof. Van Emden ove rigens betrekkelijke nut van deelne ming aan het ruimte-onderzoek is naar zijn mening hierin gelegen, dat een Europese en daarbinnen Neder landse deelneming aan zorgvuldig gecoördineerde, selectief bepaalde experimenten ons wetenschappelijk inzicht zou kunnen vergroten. Reeds bestaande Europese instellin gen van wetenschappelijk onderzoek zouden daarbij nog goed werk kun nen doen. Prof. Van Emden gelooft voorts, dat bestaande industrieën hij de realisering van ruimtevaartpro jecten zouden kunnen meewerken zonder dat dit overigens een grote business" wordt. gro tere armoede terrecht zullen Komen dan zij nu reeds kennen worden onder schreven door de wereldbank. De ex perts van deze organisatie zijn tot de zelfde gevolgtrekking gekomen, evenals de deskundigen van de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties. „Sedert de tweede wereldoorlog heeft men heroïsche pogingen gedaan om de wereld te leren lezen, zo ging Huxley verder. Het absolute aantal analfabeten is thans echter groter dan het ooit ge weest is. En Huxley sprak ook over geboortecon trole, die hij kostbaar noemde en die bij gehele volwassen wereldbevolking moet aanslaan wil ze een succes worden. Geboortecontrole vraagt vooruit denken en doelgerichte wilskracht. Huxley acht te het zeer onwaarschijnlijk dat geboor tecontrole succes zal hebben in die lan den die deze controle het meest nodig hebben. Huxley toonde zich voorts bitter ge stemd over de technologische verwor venheden van de westerse wereld. „Dank zij de technische kennis van het westen, konden de mensen in de onder ontwikkelde landen via radio en bioscoop constateren hoe overvloedig de over vloed is in de westerse wereld. Deze wetenschap leidt alleen maar tot verlangens en hoge verwachtingen, die slechts teleurstellingen kunnen opleve ren. Van teleurstelling naar wijdverbrei de chaos en sociale onrust en vandaar naar de generaals is de weg kort". En terechtkomend bij zijn onderwerp uit Brave New World zei Huxley ten slotte nog iets over de dictatuur. De geest van de tirannie heeft altijd be staan, maar het technische en organisa torische vlees was zwak. Nu echter heeft de efficiente techniek een eind ge maakt aan de traditionele ondoelmatig heid van de regeringen, welke in het verleden de meest effectieve garantie bood voor vrijheid. Vijftig jaar geleden had een gewapende opstand tegen het gevestigde gezag nog enige kans van slagen. In deze tyd van moderne wapens is een opstand van het volk reeds bij voorbgat mislukt. Het vlees is nu even sterk als de aeest. ALDOUS HUXLET

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3