de BILT DICHTE MIST LEGT HET VERKEER LAM Akkoord gronden Veerse Meer op komst LJrker visser gewond naar Vlissingen ALMANAK PLANNEN VOOR DE RUYTER-RAAM IN VLISSINGSE SINT-JACOBSKERK GASMETERS WERDEN HOOFDPRIJS UIT PRIJSVRAAG „BEDRIJVEN" NOTARIS VAN C. VERDUISTERDE GELDEN UIT NALATENSCHAP Militairen uit Middelburg naar Den Haag en Delft KWEEKSCHOOLSINT OP BEZOEK BIJ JEUGD IN ZIEKENHUIZEN Directeur Vlissings postkantoor met pensioen a PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 5 DECEMBER 1962 Vlak voor sinterklaasavond Weinig ongelukken door stapvoets rijdend verkeer DICHTE MIST heeft dinsdag vooral na omstreeks zeven uur het verkeer in Zeeland vlak voor sinterklaasavond lamgelegd. De meeste veren moesten één of meer diensten laten uitvallen, busdien sten reden met aanmerkelijke ver traging, auto's en overig verkeer reden stapvoets en de mist veroor zaakte enige botsingen. Daarbij ontstond alleen materiële schade. Het zicht was op sommige plaat sen niet meer dan drie meter. De auto's reden veelal met zeer lage snelheid. Zelfs Sint-Nicolaas ondervond van de mist hinder op zijn kinderlievende toer. In Vlissingen reed 's avonds omstreeks kwart voor tien een auto, bestuurd door M. A. K. (22) uit deze gemeente tegen een lichtmast op de Prins Hendrikweg. Passagier in de auto was (een) sinter klaas, die geen verwondingen kreeg, maar wel moest uitstappen. De licht mast stond scheef en de lampen gingen uit. De auto moest worden weggesleept. Sinterklaasinkopen De busdiensten naar de Westhoek op Schouwen waren al omstreeks zeven uur gestaakt, die op Walcheren reden wel, maar met grote vertraging, waardoor diverse ritten zowel vanwege mist als gladheid van de weg uitvielen. Zo als elders in Zeeland had men op Wal cheren veel vraag naar vervoer van mensen, die Sint-Nicolaasinkopen had den gedaan of van winkelpersoneel. Na dat men dat personeel van Middelburg richting Domburg en Westkapelle had getransporteerd, om half twaalf, zou de bus niet meer rijden. De dienst MiddelburgGoes en Middel burgVlissingen hadden een aanmerke lijke vertraging. Ook van de laatste lijn moesten enige ritten uitvallen. Een door een sleepboot getrokken schip had door de mist enige moei lijkheden in het kanaal door Walche ren ter hoogte van de brug bij Sou burg. Het schip raakte uit de koers en zou even de walkant hebben ge raakt. Er zou geen schade zijn ont staan. De mist veroorzaakte enige lichte bot singen, die goed afliepen. Bij het rechts afslaan, de ventweg op in Groot en Klein Abeele, gemeente Souburg, werd 's mor gens een vrachtauto aangereden door een daar achter rijdende auto. Een derde auto reed daar weer tegenaan. Er waren enige lichte deuken. Op de Koudekerkse- weg ter hoogte van „Ter Hooge" in Kou- dekerke, reed de motorrijder L. C. V. uit Koudekerke tegen een met twee aarden bespannen wagen vóór hem. leze wagen had geen verlichting, bij een zicht van tien meter om negen uur 's morgens. Op de bok zat J. P. R. uit Koudekerke. De motorrijder werd op advies van de arts J. J. Stevens naar een ziekenhuis overgebracht, 's Middags keerde hij naar huis terug. De patrouille van de rijkspolitie voor de rijksweg door Zeeland ging laat in de avond niet meer op pad, omdat het zicht slecht en de weg op som mige plaatsen glad was. Aan de Sloedam bij Arnemuïden werd nog zand gestrooid, waarbij een strooiauto dwars over de weg kwam te staan. De mist was aanvankelijk vooral in de kuststrook direct zeer dicht. Later ver spreidde zij zich over geheel Zeeland. Het veer VlissingenBreskens vertrok al niet meer om tien voor acht uit Vlis singen. de boot ZierikzeeKats maakte de laatste reis omstreeks 8 uur uit Kats. Dit schip was eerst om half tien binnen in De Val (Zierikzee). De laatste reis vond niet plaats. De boot ZijpeAnna Jacobapolder deed normaal dienst en die van de dienst HoedekenskerkeTerneu- zen voer de laatste dienst, van 9 uur uit Terneuzen, niet. KruiningenPerkpolder maakte de laatste reis om tien voor half tien. Gladheid In Middelburg ontstonden enige botsin gen, waarbij de schade beperkt bleef tot enige deuken, terwijl in Vlissingen de 16- jarige bromfietser A. K. uit Vlissingen 'in de Paul Krugerstraat achterop tegen een stilstaande, verlichte auto reed. De auto en de bromfiets kregen enige scha de. Hearing gemeentelijke herindeling Walcheren In beginsel is besloten, dat de vaste commissie voor binnenlandse zaken van de Tweede Kamer op 25 en 26 januari a.s. een bezoek zal brengen aan Wal cheren voor het houden van een hearing over de gemeentelijke herindeling. (Advertentie) Centrale verwarming S AWE MA Rv Wederslraal 19 - Middelburg Iel 01180-2962 Zeeuwse Avondje Vandaag maar afwachten, wie de koek krijgt, wie de gard, want 't heerlijk avondje is gekomen, 't heerlijk avond van Bint-Niklaas. De enige avond van het jaar waarop je met zekerheid kunt zeggenwie er voor de deur 3taat wanneer er geklopt wordt en al leen daarom al is het een uitzon derlijk avondje. Op andere avon den kunnen jan en alleman wel aan komen kloppen, maar op vijf december is dat, uitgesloten. Dan is het jan noch alleman, maar dan zijn het populair gezegd piet en klaas. Dat kan niet missen, 't Is daarom eigenlijk ook maar on zin om plechtig dat lied te zingen van .jioort, wie lclovt daar kind'ren" en dan net te doen of je denkt dat het een vreemdeling is (die verdxcaalt is zeker), want zullen we niet weten wie daar klopt t Kom nou! Van dat kloppen klopt trouwens ook niets meer, want wie klopt er in deze tijden nog aan een deurf 't Wordt tijd dat de tekst van de liederen eens aangepast wordt. Hoort wie belt daar kind'ren" klinkt al aanzienlijk hedendaag- ser en wanneer we van de rest dan maken ,,'t Is de buurman ze ker - om een hamer zeker", kijk, dan benaderen we de realiteit. Al naar gelang de leengewoonten van buurman kan men invullen hamer, beitel, zaklamp, wekker, stekker, enfin, noemmaar op. De passage ,,'k Zal eens even vragen naar zijn naam" dient ook gewij zigd, bijvoorbeeld in ,JJaat die zeur maar rustig even staan". Nou en als het. ddn sinterklaas en zwarte Piet zijn, reken maar dat de verrassing compleet zal zijn. Op de helling met het avondje, moderniseren, da's de zaak. Het bij de in 1957 gevierde De Ruyterf eesten te Vlisïngen ontstane denk beeld, in de Vlissingse St.-Jacobskerk een De Ruyter-raam te doen aan brengen, krijgt na ruim vijf jaar vastere vorm. De feesten werden inder tijd gevierd omdat het toen 350 jaar geleden was dat de zeeheld in de Scheldestad het levenslicht zag. En omdat De Ruyter in de St.-Jacobs kerk werd gedoopt en er zijn huwelijk liet bevestigen, leek het een goede gedachte eeh gebrandschilderd raam in die kerk té doen plaatsen, waar mee de belangrijkste levensgebeurtenissen van De Ruyter zullen worden vastgelegd. Daartoe werd een comité gevormd, waarin alle gezindten vertegenwoor digd waren, alsmede een comité van aanbeveling onder voorzitterschap van mr. B. Kolff, burgemeester van Vlissingen en een erecomité, bestaan de uit ir. S. H. Visser, minister van defensie, drs. H. A. Korthals, minister van verkeer en waterstaat, mr. J. M, L. Th. Cals, minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, staatssecretaris P J. S. de Jong van marine en jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, commissaris der koningin in Zeeland. Het comité, waarin alle gezindten vertegenwoordigd zijn heeft gisteren, onder voorzitterschap van de heer W. Hupkes, president-directeur van „De Schelde" in een vergadering de plannen voor het gedenkraam vastere vorm gegeven. De heer Hupkes kon meedelen dat contact is gezocht met de bekende Haagse glazenier Pieter A. Hofman, welke een ontwerp heeft gemaakt waarvan het comité meent dat uitvoering ervan de zeeheld De Ruyter op waardige wijze in gebrandschilderd glas zal eren. De heer Hup kes wees er voorts op dat het comité reeds een bedrag heeft ontvangen, maar dat voor uitvoering van het ontwerp (kosten 35.000) nog meer gel den ter beschikking moeten komen. Een inmiddels gevormd klein werkcomité denkt erover binnenkort een beroep te zullen doen op het bedrijfsleven en vele anderen in Nederland, voor een bijdrage voor dit gedenkraam. „BLIJFT U EVEN THUIS?" De heer O. S. Hoogerwerff, directeur gemeentebedrijven Middelburg speelde dinsdag voor sinterklaas, toen hij de ■prijzen ging uitreiken van de jubileum- prijsvraag die voor de inwoners van Middelburg was uitgeschreven. (Foto P.Z.C. le Due regelmatig te vinden iu de P.Z.C.-klommen, die winnaars van wekelijkse puzzel vermelden. Maai thans lieten de functionarissen van gemeentebedrijven wel zeer verheug de huisvrouwen achter: ze konden de koelkast, het fornuis en de stofzui ger best gebruiken. Niet uitgeput DIRECTEUR MIDDELBURGSE GEMEENTEBEDRIJVEN SPEELDE VOOR SINT .Mevrouw, wilt U zo mogelijk morgenmiddag even thuisblij ven, dan komen we de gasmeter verwisselen. Tussen drie en half vier". Zo luidde een maandag mondeling overgebracht verzoek van ge meentebedrijven Middelburg aan drie hoofdstedelijke huis- Overigens is met die hoofdprijzen vrouwen. „Komt U maar, we - zijn thuis", zo kregen de ambte naren ten antwoord. Welnu, gisteren dan zijn de ambtenaren van gemeentebe drijven: de directeur en de ad ministrateur, naar de drie hui zen gereden. Niet om er een nieuwe gasmeter te plaatsen; dat is nu bepaald niet de taak van een directeur, in dit geval ir. O. S. Hoogerwerff, of van een administrateur, in dit geval de heer C. Hordijk. Zij kwamen met prijzen! De drie hoofdprij zen van de jubileumprijsvraag, die het gemeentebestuur van Middelburg had uitgeschreven ter gelegenheid van het 50- jarig bestaan van de bedrijven voor gas, water en elektriciteit. De heren Hoogerwerff en Hordijk speel den voor goedgeefse sinterklazen. Bij het echtpaar Burm in de Leliestraat brachten ze de eerste prijs: een koel kast; bij het echtpaar Piazza aan de Beenhouwerssingel de tweede prijs: een 4-plaats elektrisch fornuis; en bij het echtpaar Le Due aan de Poelendaeleweg de derde prijs: een stofzuiger. de sinterklaasgave van gemeentewer ken nog lang niet uitgeput. De ande re prijswinnaars krijgen vandaag (woensdag) met de eerste post be richt van hun beloonde goede oplos sing. Dat zijn er 2500: het merendeel van de 10 elektrische stofzuigers en 10 elektrische koffiemolens, alsmede 100 veiligheidsslangen voor ga: sluiting komen de mannen van meentewerken brengen, maar de res terende 2377 troostprijzen kunnen de winnaars zelf aan het kantoor op de Dam komen afhalen. Het zal echt wel „stormlopen", van- vandaag, op Dam 89...... 3500 goed a de Jubileumuitgave van de gemeente bedrijven, waarin de prijsvraag was opgenomen, hadden de ontwerpers van de prijsvraag de bepaling opge nomen, dat by „meerdere goede op lossingen het lot zou beslissen" Dat „lot" is echt wel nodig geweest: meer dan de helft van de byna 8000 verbruik het gas-, dingsnet van Middelburg, reageerden op de prijsvraag. En van de ruim 4100 inzendingen waren er 3520 goed en „slechts" 600 fout. Loco-burge meester A. J. Berenpas nam de trek king van de verloting op zich en hij wees aldus de gezinnen Burm, Piaz za en Le Due als de hoofdprijswin naars aan. In alle drie gevallen had den de mannen voor de inzending van de prijsvraag gezorgd en waren het aanvankelijk verbaasde, later bij zonder verheugde huismoeders, die de nieuwe aanwinsten in ontvangst namen van ir. Hoogerwerff. ie heer D. Burm had wel eens meer .succes gehad met prijsvragen, even als de heer S. F. Piazza, die regel matig „geluk" heeft, zo vertelde zijn echtgenote, maar de heer Le Due schijnt toch wel alles te slaan. Hjj kan bij wijze van spreken geen puz zel of prijsvraag aanraken of er komt een prijs uit. Zo is de naam A. Bestelauto botste op personenwagen Maandagmiddag omstreeks vier uur kwamen op het kruispunt Hoofdweg- Valckenisseweg te Rilland-Bath een bestelauto en een personenwagen met elkaar in botsing. Beide voertuigen' werden vrij zwaar beschadigd, maar persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De botsing ontstond doordat de stuurder van de bestelauto, de heer J. V. uit Middelburg in dienst van de fir ma Q. uit Kruiningen, geen voorran; verleende aan de van rechts komend' personenwagen, die werd bestuurd door de heer D. v. d. P. uit Ossendrecht. De bestelauto werd aan de voorzijde ern stig beschadigd: de personenauto liep aan de linkerflank ernstige schade op. Kringvergadering van C.B.C. in Middelburg De besturen van de kringen Zuid-Beve land, Walcheren en Breskens van de C.B.C. zijn zaterdag in restaurant „Di Eendracht" te Middelburg in kringver gadering bijeen geweest. Tijdens deze vergadering wera de heer J. Verbeem te Goes tot secretaris gekozen. Tot c respondent werd benoemd de heer Noest te Middelburg. Ir. Braspenning ging daarna in op een punt van dis cussie tijdens de algemene vergadering op 26 en 27 november te 's-Gravenhage, namelijk de loonsituatie richtlijnen van de overheid, de nieuwe loonvorming alsmede de nieuwe contributieregeling. Uitvoerig werd de toespraak van ir. Roolvink, staatssecretaris van sociale zaken besproken. In een bespreking over „Werkende Jeugd" werd toegezegd aan deze organisatie alle medewerking te verlenen, zodat deze jonge C.N.V.'crs zich kunnen ontplooien tot „daadwerke lijke" werkende leden. Besloten werd de volgende vergadering in Yerseke te houden en wel op zaterdag 9 februari 1963. Richtlijnen voor de nationale rouwdag De commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Ca sembroot, heeft de burgemeesters van de Zeeuwse gemeenten enkele richtlijnen doen toekomen voor zaterdag 8 december a.s., de dag van de begrafenis van H.K.H. Prinses Wilhelmina. In deze richtlijnen heeft de minis ter van binnenlandse zaken de commissaris der koningin ge vraagd te bevorderen, dat: Alle toneelvoorstellingen en andere openbare vermakelijkheden ach terwege blijven; In restaurants en dergelijke alleen muziek ten gehore wordt gebracht, afkomstig van radio Hilversum en uitsluitend Nederlandse t.v.-voor- stelbngen worden doorgegeven; Sportwedstrijden geen doorgang vinden. Met betrekking tot het luiden var de klokken en het inhalen van de vlag op de dag der begrafenis zul len nadere berichten volgen. W in terleden vergadering C.B.T.B. in Goes De Zeeuwse Chr. Boeren- en Tuinders Bond zal woensdag 12 december haar algemene winterledenvergadering houden In zaal „Krijger" te Goes. In de morgenvergadering, die om 10 uur aanvangt, zullen de huishoudelijke zaken worden besproken, waaronder de begroting voor 1963. In de middagbij- eenkomst zal het woord worden gevoerd door prof. G. Hamming, hoogleraar la de chr. maatschappijleer aan de land bouwhogeschool te Wageningen over het onderwerp „Produktiebeperking en honger". Het slotwoord wordt gespro ken door ds. R. Dijkmeyer, Ned. He: predikant te Colijnsplaat. J> dezelfde dag houdt ook de C attelandsvrouwenbond in Zeeland een winterledenvergadering en wel in de „Prins van Oranje", te Goes. Deze ver gadering vangt aan om 2 uur. Het pro- rramma vermeldt o.a. samenzang en leclamatie. Ds. J. Koenekoop te Rot terdam zal spreken over: „De humor uit het ziekenhuis". Zoals reeds zaterdag jongstleden gemeld, is vorige week de rijksre cherche in opdracht van de offi cier van justitie te Middelburg overgegaan tot arrestatie van no taris G. J. van C. te Terneuzen. Deze aanhouding geschiedde op aanwijzingen van de executeur- testamentair in een nalatenschap. Naar wij thans uit zeer betrouw bare bron vernemen, betreft het hier de afdoening van de nalaten schap van uijlen pastoor Van Campen uit Terneuzen. Pastoor Van Campen overleed op zondag 27 november i960. Voor de uitvoering van de laatste wils beschikking werd als executeur testa mentair aangewezen een kapelaan uit de provincie Noord-Brabant. De afdoe ning van deze zaken werd in handen gegeven van de thans gearresteerde no taris Van C. Uit het testament bleek, dat de overleden pastoor een bedrag van erica 30.000 had vermaakt aan de R.-K. Kerk te Terneuzen. Naar ver luidt moest dit bedrag worden bestemd voor liet afdoen van lopende rekeningen, waarna het restant moest worden aan gewend ten behoeve van de thans in aanbouw zijnde Triniteit-hulpkerk aan het eind van de Axelsestraat. Na verloop van tijd bleek de executeur- testamentair niet geheel gerust over de afdoening van deze zaken. Bij hem rees twjjfel of deze afdoening wel geheel reëel geschiedde. Toen dit niet het geval bleek te zijn werd de rijksrecherche in geschakeld, die na onderzoek opdracht ;reeg tot arrestatie van de notaris over e gaan. Notaris Van C. wordt er van verdacht vrijwel alle hem toevertrouwde gelden uit bedoelde nalatenschap ten eigen bate te hebben aangewend. Hij verblijft sinds vorige week in het huis van bewaring te Middelburg. Slot van pag. 1 gebakend. Met ongeveer de helft 'van dit aantal grondbezitters bestaat overeen stemming over de méér-waarde van de grond. In deze gevallen is dus uitvoering ge geven aan artikel 7 van de Deltawet. Dit artikel betreft de onteigening van buitendijkse droogvallende gron den, die een waardevermeerdering ondergaan. Deze onteigening kan ge schieden zonder voorafgaande ver klaring bjj de wet dat het algemeen nut onteigening vordert, tenzij met de rechthebbenden overeenstemming bestaat over een door hen aan het rjjk te betalen vergoeding. In enkele gevallen is die overeenstemming er. In het grootste aantal gevallen is men echter nog niet zover, mede om dat met de helft van de eigenaren De C.O.A.K. in Middelburg, de oplei- dingschool voor militair administratief kader, zal een groot detachement leve ren voor de plechtigheden rond de be grafenis van prinses Wilhelmina- In to taal 200 militairen uit Middelburg zul len zaterdag in Den Haag en Delft deel uitmaken van de militaire afzetting. Het C.O.A.K-detachement wordt inge deeld in een afvaardiging van alle mi litaire kaderscholen: in totaal 550 leer lingen van officiersopleidingen en 1600 leerlingen van onderofficiersscholen. Twintig toekomstige officieren uit Mid delburg zorgen mede voor de afzetting in Delft en 180 Middelburgse onderof ficieren maken deel uit van een afzet ting van de rijksweg van Den Haag naar Delft. Globaal zou men met de beschikbare cijfers een berekening kunnen maken hoeveel de totale waardevermeerdering van de schor- en stikgronden in het Veerse Meer bedraagt. De oppervlakte drooggevallen grond is bekend: rond 2000 ha. Voorts heeft men het gegeven, dat de waardevermeerdering varieert van 800 tot 12.000 per ha. Wanneer men voorzichtig gesteld de waar devermeerdering op gemiddeld 5000 ler ha bepaalt, komt men op een totaal- iedrag van tien miljoen gulden. Een- voudig door het afsluiten van de Zand- kreek en het Veerse Gat een werk, dat enkele tientallen miljoenen guldens heeft gevergd worden de vroeger vrij wel waardeloze schor- en stikgronden thans tien miljoen gulden waard! Dit bedrag zal uiteraard niet in zyn ge heel in de staatskas vloeien, want het is niet aan te nemen, dat de waardver- meerdering van de gronden, welke eigendom zijn van de Staat der Neder landen, in klinkende munt zal worden omgezet. Dat is echter wel het geval met de particulieren, die een bepaald be drag variërend dus van 800,tot f 12.000,per ha zullen moeten bij passen. Dat is eenvoudig uitvoering ge ven aan het gestelde in artikel 7 van de Deltawet. Het is te hopen, dat de thans nog slepende eigendomskwesties spoedig tot een oplossing komen. Het kan realisering van de verschillende re creatieplannen voor het gebied van het Veerse Meer slechts bevorderen. Staaldraad brak °P U.K. 168 Met verbrijzelde arm in ziekenhuis opgenomen De 18-jarige Urker visser Jaap Borst van de U.K. 168 „Deo Ju- vante" is dinsdagmiddag ernstig gewond in het Sint-Josephzieken- huis te Vlissingen opgenomen. De visser was op zijn scliip getroffen door een plotseling gebroken staal draad. ïn het ziekenhuis bleek dat hij een verbrijzelde rechterarm had. Operatief ingrijpen was nood zakelijk. Zijn toestand was dins dagavond bevredigend. De U.K. 168 was 's middags omstreeks kwart over drie de Vlissingse Buiten haven binnengelopen, waar een gewaar schuwde ambulanceauto en de Vlissing se arts D. C. Bom gereed stonden. Het ongeval gebeurde dinsdagmor gen omstreeks half twaalf, toen de „Deo Juvante" („Met hulp van God") in span viste met de UK. 45 bij de Blighbank, ten westen van Nieuw- poort-Oostende, in dc Noordzee. Door onbekende oorzaak brak plotseling een staaldraad van het zogenaamde koptouw. Jaap Borst, kok aan boord van de U.K. 168, werd tegen het dek geslagen. Schipper J. Korf, met zijn broer eigenaar van de haringkotter, tiet assistentie vragen aan. Scheve- ningen-Radio. ALARM Via het loodswezen in Vlissingen werd de motorreddingboot „Pres. J. V. Wierdsma" van Breskens gealarmeerd, bereikte omstreeks kwart voor twee de IT.K. 168 te hoogte van Deurloo. Scheve- ningen-Radio had verzocht om assisten tie van een reddingboot mét arts voor de schepeling, die een gebroken arm zou hebben. Een Breskcnse -arts. die was verzocht mee te varen op de redding boot, was door een drukke praktijk en omdat hij een praktijk van een collega moest waarnemen, niet in de'gelegen heid met de „Wierdsma" mee tc gaan. Schipper v. d. Broecke en machinist R. Quekelberghe stapten over op de U.K. 168 en wezen «1e bemanning Vlissingen, omdat de haven van Bres kens niet. beschikt over een drijvende ponton, die op en neer gaat met het tij. Patiënten kunnen moeilijk Breskens worden overgenomen. De 23 meter lange „Deo Juvante", die maandagmiddag 3 uur uit Breskens was uitgevaren, had 4 ton haring aan boord. Vannacht zou het vissersschip weer uit varen naar de visgronden. Goedheiligman trad op met televisieheld Ivanhoe 0/> de Jolo: de. kwcekscholicrcn op be zoek in het Vlisisngse ziekenhuis Bc- thesda. (Foto: P.Z.C.) De sinterklazen van de Middelburgse rijkskweekschool in dit geval de leden van de schoolvereniging Concordia z(jn gisteren weer op pad geweest om de zieke cn gehandicapte jeugd gelukkig te maken met een geschenkje. Weken lange arbeid is er aan voorafgegaan: speelgoedbeesten, poppen, hijskranen, hobbelpaarden, meubels, strijkplanken enzovoort kregen een opknapbeurt na in do voorafgaande maanden ingezameld te zyn, of werden helemaal nieuw gemaakt door Ijverige handen van 800 Concor- dianen. Gistermiddag trokken ze er op uit om hun geschenken rond te delen aan de kinderen van de Middelburgse school voor buitengewoon lager onderwijs, aan de zieke jeugd in het Gasthuis tc Mid- Hissingen. Het werd voor nl die as en meisjes een feestelijke mid dag* want sinterklaas kwam niet alleen; de aanslaande onderwijzers en onderwij zeressen verzorgden ook nog een leuk rogrammaatje, In Vlissingen hebben de kwcckscho- lieren het dinsdagmiddag gepres teerd de Spaanse bisschop samen met de televisieheid Ivanhoe te laten op treden voor een aantal patiëntjes en belangstellenden in het Vlissingse ziekenhuis „Bethesda". Hoewel de vechtlust van Ivanhoe, konden beide illustere figuren het best met elkaar vinden. Ondanks de nog steeds bestaande „Ivan- lioe-psychosc" onder de Nederlandse jeugd van 8 tot 20 jaar was Slnt-Nico- laas dc meest populaire figuur. Peuter- tjes van 7 jaar keken mot ontzag naar de eerbiedwaardige baard en snor van de sint. Vriendelijk en af en toe verma nend wendde de rijzige figuur zich tot de kinderen, nam ze op zijn knie en zong versjes. Enkele ogenblikken tevoren had Ivanhoe de sint uit dc handen van enkele boe ven gered. Op zijn weg naar Vlissingen was hij overvallen en verborgen in êcn rovershol aan de Vlissingseweg. En om dat de kweekscholicrcn zich de popula riteit van Ivanhoe realiseerden kon het niet anders of die zou de sint ontzetten: een logica, die voor dc kleintjes even dui delijk was als voor de ouderen. De ban dieten zagen er afschrikwekkend uit, zo dat sinterklaas naderhand met bezwe rende gebaren een mogelijke verontrus ting moest wegnemen, Waarin Spaanse bisschop dan ook inderdaad slaagde. De geste van «Ie scholieren van de rijks kweekschool uit Middelburg om in liet Vlissingse ziekenhuis Bethesda het sin terklaasfeest te organiseren, werd ten zeerste op pry's gesteld. Ook va: conference en verdere entourage kweten ze zich uitstekend. nog wordt onderhandeld over de be grenzing. Domeinen heeft echter goe de hoop, dat „binnen afzienbare tijd" met alle betrokkenen een akkoord! zal worden bereikt, zowel over dol begrenzing als over de waardever meerdering. Miljoenenaffaire Met ingang van 1 januari a-s. is eervol I ontslag verleend aan de heer J. A Schaarman als directeur van het post en telegraafkantoor te Vlissingen, in verband met het bereiken van do pen- sioengerechtigde leeftijd. Tot zijn op volger zal worden benoemd de heer P. Loof, hoofdemployé voor bijzondere diensten te Middelburg- De heer Loof is momenteel chef personeelszaken van het districtspostkantoor te Middelburg. De heer Schaarman werd op 1 januari 1956 tot directeur van het post- en te legraafkantoor te Vlissingen benoemd, Daarvoor was hij onder andere werk zaam als chef van radio-Holland. Onder het directeurschap van de heer Schaar man kwam onder meer de verbouwing van hc'; postkantoor, gepaard gaande met de uitbreiding van de bestellers- kamer. tot stand. Opgravingen te Aardenburg nog dit jaar voltooid De rijksdienst voor. het oudheidkundig bodemonderzoek in Amersfoort heeft In november zijn nasporingen voortgezet. Het pas verschenen bulletin deelt me de, dat de opgravingswerkzaamheden in Aardenburg, op de weide van Qua- taert ten zuiden van de Sint-Baar -[ in de loop van december worden lieëin-l digd. Het gehele terrein is dan in kaart gebracht. Gedurendo november zijn in een grote opgravingsput talrijke sporen van1 hout-lemen gebouwen aangetroffen, welke ongeveer evenwijdig lopen met een reeds eerder gevonden groot natuur-1 stenen (hoofd)gebouw. Waarschijnlijk zal in 1964 (of eerder) met het onder zoek van een aangrenzend perceel wor-l den begonnen in verband met op handen zijnde woningbouw ter plaatse. In verband met cultuurtechnische wer ken (herverkavelingen) in de omgeving van Klcverskerke zullen in 1963 drie restanten van vluchtbergcn worden on derzocht die, in verband met het egali seren van bepaalde landbouwgronden moeten verdwijnen. Tevens wordt een onderzoek ingesteld naar ccn vindplaats van vroeg-inheemse scherven uit het begin der jaartelling- Voorts zal aan dacht worden geschonken aan een pluals ten noorden van Arnemuïden, waar, te oordelen naar de vele misbaksels die daar in de grond voorkomen, mogelijk in vroeger tijd een steenbakkerij heeft ge staan. De cultuurtechnische dienst en de Nederlandse Heidemij. hebben alle me dewerking toegezegd en reeds de nodige voorzieningen getroffen. Sint vestigde de aandacht op actie Het Dorp moet klaar Deze week kwam onverwachts St.-Ni-! colaas in de Middelburgse bioscopen om het publiek attent te maken op de de avond, die ten bate van liet Dorp op 18 december in het City-theater wordt gegeven. De zaal en het café-restaurant is het actie-comité voor deze avond gratis ter beschikking gesteld. Het personeel zal de gehele avond werken ten bate van Het Dorp en de opbrengst van do con sumpties zal eveneens helemaal afge dragen kunnen worden, dank zij dc me dewerking van de leverantiebedrijven, die de dranken voor deze avond gratis aanbieden. De actie „Het dorp moot klaar" start verder deze week met dc verkoop van nieuwjaarskaarten, die zul len worden verkocht door leerlingen van de Industrie- cn Huishoudschool. Het ontwerp is van de heer A. de Muljnck, leraar aan de industrie- en huishoud school tc Middelburg, de druk werd ver zorgd door de firma Westrate. Dank zij de spontane medewerking, die allcrwegc wordt gegeven, komt de opbrengst ook YERWACHT WEINIG WIND Plaatselijk mist, overigens weinig l)C' wolklng. In dc ochtend lichte tot nmtic< vorst, daarna temperaturen op df meeste plaatsen oplopend tot enkoio gin den boven het vriespunt. ZON EN MAAN 6 december Zon op 8.31 onder 16.31 Maan op 14.26 onder 1-31

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2