BILT Provinciale staten herdachten Sympathiek en spontaan welkom voor Ovezandes burgemeester koningin Wilhelmina WELK MERK DIA-PROJECTOR? Foto Verschoore GEVAERT-FILMS IN JUTE GESCHENKZAKJE GESCHENKEN EN BLOEMEN VOOR ECHTPAAR MOOYMAN In de zak Opbrengst collecten GLAD WEGDEK BIJ RILLAND - AUTO SLIPT, VIJF GEWONDEN Zeeuwse ALMANAK 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 3 DECEMBER 1962 tig bezoeken, die koningin Wilhelmi- na aan Zeeland heeft gebracht. De eerste maal was in augustus 1894, toen zjj vier dagen op Walcheren vertoefde. Vijf jaar later in novem ber 1899 zag Walcheren haar weer verschijnen, nu om de keizer en de keizerin van Duitsland op hun door tocht van Engeland naar Duitsland in Vlisingen te bezoeken. Ook in 1905 was zij in Vlisslngen: bij het standbeeld van Michiel Adriaanszoon de Ruyter sprak zij de bemanning van een uit Nederlands-Indië terug gekeerd eskader toe. Hulst ontving haar in 1930 binnen zijn poorten: deze plaats vierde het 750-jarig bestaan van de stadsrech ten. De laatste maal, dat zij voor de Trieste tocht Trieste gebeurtenissen brachten de vorstin in maart 1906 naar Zeeland; vele delen van deze provincie waren door een overstromingsramp getrof fen. „Geheel onverwacht verschenen koningin Wilhelmina en prins Hen drik in Bergen op Zoom, vanwaar zij per rijtuig een bezoek brachten aan Tholen en Oud-Vossemeer. Drie da gen later brachten zij een dergelijk bezoek aan Zeeuwsch-Vlaanderen", zo verhaalde de commissaris, die er nog fan toevoegde: „Voor mij is de persoonlijke noot, dat wijlen mijn vader, toen lid van Gede puteerde Staten van Zeeland, de ko ninklijke bezoekers als voorzitter van het provinciaal watersnoodcoini- té beide keren heeft mogen bege leiden. Hij was toen 46 jaar oud. 47 jaar later mocht ik op 46-jarige leef tijd prinses Wilhelmina begeleiden tij dens de watersnoodramp van 1953". De heer De Casembroot vertelde nog, dat zij bij haar bezoek in 1953 nog precies wist welke polders in 1906 bij Hontenisse waren ondergelopen. Nadat zij in 1907 al een bezoek aan Schouwen-Duiveland had gebracht, verscheenzij in 1911 onverwachts ook in Bruinisse, waar de vissers vloot door een stormramp was ge troffen. „Dat zij niet alleen moeder van haar volk was. maar zich ook kon gedraeen als een volmaakt be velhebber der striidkrnchten. bleek in 1916 bii haar bezoeken aar de on Walcheren en in Zeeuwsch-Vlaande ren gelegerde militairen", vertelde de commissaris, die als 10-jarige iongen toen zag hoe 7.1' ..ee'Hk een generen'" een narade in Middelburg afnem. Ook de Koninkliike M»rine bed in dnt innr haar holengsteUing' bh' vtissino-im maakte zii aan boord var een ond°**- zeeër een tocht, onder water .Jk ben ervan overtuigd, dnf r.il de eerste vrouw was van koninklük" bloede" zo meende de commissnris. ..die zich in die degen in een onderzne«r heeft gewaagd". Beroemd bezoek Zeeland zag haar weer verschijnen in 1919 („het beroemde bezoek aan de Zeeuws-Vlamingen, die spontaan had den verklaard niet anders dan Neder landers te willen zijn"!, in 1919 en 1921 (landbouwtentoonstellingen in Goes en Vlissingen) en In 1924 (toen de koninklijke familie niet minder dan 55 plaatsen in Zeeland bezocht en in Middelburg het openluchtspel van de dichter Boutcns bilwoondc). In 1924 was het ook voor de eerste maal. dat een vorstelijk persoon uit het Huis van Oranje Noord-Bcvcland be zocht. oorlog in Zeeland verscheen, 1937, toen zij eerst in Middelburg het monument voor haar moeder, konin gin Emma, onthulde. Daarna bezocht zij ook nog een landbouwtentoonstel ling in Hulst. Bijna was zij in 1940 nog in Zeeuwsch-Vlaanderen geko men, maar het snelle verlóóp van de oorlogshandelingen belette haar zulks". Uitvoerig vertelde jhr. mr. De Ca sembroot over haar tegelijkertijd ontroerende en zegevierende tocht door Zeeland na de grensoverschrij ding in Eede in maart 1945. Een jaar later keerde zij naar Zeeuwsch- Vlaanderen terug om zich te laten voorlichten over de herstelwerkzaam heden. Ook Walcheren kreeg toen op nieuw haar belangstelling. Met bewogenheid vertelde de com missaris over de tocht van prinses Wilhelmina door het verdronken Zee land in februari 1953. haar bezoeken aan Hontenisse, Krulningen, Baar land, Driewegen, Wolphaartsdijk en Vlissingen, haar komst in het ont vangstcentrum en noodziekenhuis in Goes, haar vaartocht over de Ooster- schelde en haar ontroerende en on vermoeide belangstelling voor do rampslachtoffers. Staande namen de statenleden ten slotte enkele ogenblikken van stilte in acht ter nagedachtenis aan „onze oude koningin", zoals Zeelands com missaris zei. (Advertentie) Vergelijk de kwaliteiten van verschil lende projectoren in onze collectie dan heeft U het beste antwoord. Met veel genoegen zullen wij U adviseren. GOES - VLISSINGEN - KRUININGEN VERWACHT. VRIEZEND WEER. Droog en zonnig weer met een zwakke tot matige zuidoostelijke wind. In de ochtend lichte, plaatselijk nog matige vorst, in de middag temperaturen om het vriespunt. ZON EN MAAN 4 december Zon op 8.29 onder 16.31 Maan op 13.37 onder Leuk om te geven, zo'n origineel Gevaert geschenk zakje met GEVAPAN-en GEVACOLOR-films. Leuk om te krijgen ook! Vooral omdat er nog een extra verrassing is: een waardelabel voor GEVACOLOR-kleuren- vergrotingen (13x13 en 13x18 cm.) tegen de sterk verlaagde prijs van f. 2.40. Koop direct zo'n zakje bij uw fotohandelaar. Advertentie Advertentie Installatie tijdens raadsbijeenkomst meente zeer goede diensten heeft bewe zen. „Het is begrijpelijk", aldus de heer Mooyman in zijn rede, „dat U zich, met het herindelingszwaard op de achter grond, bij herhaling hebt afgevraagd, krijgen wij nog wel een nieuwe burge meester?" Uit zijn benoeming leidde de heer Mooyman af, dat deze dreiging al thans voorlopig is afgewend- Over het doel van het besturen zei de nieuwe burgemeester: „Dit is bevorde ring van het geluk van de mensen, geacht rang, stand en geloof. Daarom moeten vooral woningbouw, industrie vestiging indien mogelijk en gees telijke volksgezondheid de belangstel ling hebben. Een bloeiend godsdienstig leven acht ik een zegen voor de ge meenschap". Nadat hij nog had opgemerkt: „De burgemeester is er voor de gemeente en niet de gemeente voor hem", vroeg hij aller vertrouwen om aan de bloei van Ovezande te bouwen. Ovezande heeft zijn nieuwe burge meester N. W. M. Mooyman zater dagmiddag een sympathiek wel kom bereid. Een stroom van ge schenken en bloemen werd aange dragen, toen de heer Mooyman tij dens een bijzondere raadsvergade ring in de r.-k. nijverheidsschool „Sint-Agnes" werd geïnstalleerd. Het was gemeende hartelijkheid: Ovezande is bijzonder ingenomen met zijn nieuwe burgemeester, die zich in Harenkarspel, waar hij secretaris-ontvanger was, bijzon der gezien moet hebben ge maakt een autobus had uit de kop van Noord-Holland een groot aantal belangstellenden, onder wie raadsleden van Harenkarspel, naar Ovezande gevoerd. De waardering voor het door de heer Mooyman in Harenkarspel ver richte werk kwam het best naar vo ren in de toespraak, die de burge meester van Harenkarspel VJVL Nolet hield. Zo zelfs, dat men in Noord-Holland nog altijd bereid is de heer Mooyman met open armen te ontvangen als hij spijt mocht krij gen van zijn benoeming-... Zover zal het wel niet komen, want er was zaterdagmiddag direct een band tussen de inwoners van Ovezande en de nieuwe burgemeester, die met zijn echt genote tussen de raadsleden had plaats genomen, toen wethouder J. Oostdijk hem met het omhangen van de ambts keten officieel installeerde- Vóór dit moment aanbrak, was er al heel wat gebeurd: Marjan en Lieneke Steijn, de dochtertjes van de wnd.-ge- meentesecretaris, hadden in Zuid-Beve- landse klederdracht mevrouw Mooyman een ruikertje aangeboden en hadden de Zaterdagmiddag, bij de installatie van de heer N. W. M. Mooyman als burgemeester van Ovezande, boden de zesjarige Marjan Steijn en de achtjarige Lieneke Steijn resp. als Zuidbevelands boerinne tje en boertje verkleed me vrouw Mooyman bloemen aan. Geheel links burgemeester Mooy man, in het midden, nog juist zichtbaar, wethouder J. Oostdijk van Ovezande. (Foto P.Z.C kinderen van lagere en kleuterscholen de nieuwe burgemeester toegezongen en hadden drie meisjes, leerlingen van de nijverheidsschool een zelfgebakken taart aangedragen. „Een uitstekend be gin" vond burgemeester Mooyman. Wethouder Oostdijk leidde de raads vergadering. Allereerst herdacht hij prinses Wilhelmina en daarna besloot de raad een telegram van rouwbeklag te zenden. In een toespraak tot de heer Mooy man waarin hij hem namens de raad en de bevolking met zijn be noeming feliciteerde vroeg hij al onmiddellijk aandacht voor enkele werken, die in Ovezande dringend op uitvoering wachten: restauratie van de r.-k- school, vernieuwing brand- weermaterieel en bouw van een dorpshuis. Na de installatie bracht de nieuwe bur gemeester hulde aan wethouder Oost dijk, die als loco-burgemeester de ge- Felicitaties „Wij zitten hier midden in een pro bleemgebied, maar wij hebben grote verwachtingen van U", zei de eerste spreker, het raadslid W. Remijn, die bovendien oud-burgemeester Th. J. An- driessen een pluim op de hoed stak: „We hebben anderhalf jaar moeten wachten op een nieuwe burgemeester. Maar de voormalig burgemeester werd hier zo'n goed hart toegedragen, dat men kennelijk de wonde eerst wat wil de laten helen". Direct na een felicitatie van wnd.-secre- taris M. Steijn, sprak de heer Andries- sen thans burgemeester van Oud- Gastel bemoedigend tot z'n nieuwbe noemde collega: „Er is voor U alle re den verheugd te zijn. Het is een pret tige gemeente er is een prettige raad. Dat is belangrijk, want raden zijn heel typische dingen". Feliciteren deden vervolgens pastoor J. D- M. Franse, ds. R. Das namens de hervormde gemeente, burgemeester Bij de installatie van de nieuwe burgemeester van Ovezande in de Zak van Zuid-Beveland, de heer Mooyman, die tot voor kort se cretaris-ontvanger van Harenkar spel was, onthulde Harenkaspels burgemeester Nolet: „De heer Mooyman is al helemaal weg van Ovezande. Maar eerst was er wei nig animo bij hem. Dat is begrij pelijk. Want het is in deze tijd van het jaar weinig aanlokkelijk om de in de zak gestopt te wor den". Sleepboot „Scaldis" bij Noors schip De sleepboot „Scaldis" uit Vlissingen moest zondagmorgen omstreeks 7 uur het Noorse vrachtschip „Sunrise" te hulp komen, dat was vastgelopen ter hoogte van East Goodwin, ongeveer 7 mijl ten z.o. van Margate. Het schip kon op eigen kracht vlot komen. Met assistentie van de Duitse sleepboot „See- valcke" is de „Sunrise" vertrokken naar Dover voor onderzoek van de bodem. De oogstcollecte in de herv. kerk te Burgh heeft 774,82 opgebracht. De zendingscollecte bracht meer dan 500 op. Nolet van Harenkarspel, burgemeester A. A. Schuit van Kortgene namens de vereniging van b. en w. op de velanden burgemeester W. N. van Liere van Oudelande namens de col lega's van de buurgemeenten specteur A. A. Leenhouts van het lager onderwijs, de heer D- Boonman na mens de drie standsorganisaties d€ heer P. de Jonge namens de jeugd raad en de heer P. Groot, die namens de raad van Harenkarspel het woord voerde. De heer Groot zei, en dat was eer aardig besluit van deze felicitaties: „Wij zijn met een bus vol mensen naar de Zak van Zuid-Beveland ge komen. Dat hebben we niet gedaan met het idee we brengen 'm maar weg, dan zijn we d'r-af. Integendeel, ik zou willen zeggen, pas goed op 'm. want hij is het waard". Zaterdagmorgen zijn vijf mensen ge wond geraakt, toen op de rijksweg ter hoogte van Rilland-Bath een auto slipte op het door bevriezing glad geworden wegdek. Alle vijf inzittenden, afkomstig uit Hoogvliet, moesten in een ziekenhuis te Bergen op Zoom worden opgenomen. Hoewel twee mensen, de bestuurder P. J. S. en zijn echtgenote ernstig gewond werden, is hun toestand thans naar om standigheden redelijk goed. Een derde inzittende, de heer P., eveneens uit Hoogvliet, heeft inmiddels het zieken huis reeds mogen verlaten. Twee kin deren van het echtpaar S„ die licht wer- De auto, die in de richting Goes reed, slipte bij een snelheid van honderdtien kilometer per uur. De wagen reed de links van de weg gelegen sloot in en sloeg daar nog enkele malen over kop, waarbij alle inzittenden uit de to werden geslingerd. Mevrouw ernstig gewond, kwam in het water te liggen. Een te hulp geschoten automo bilist hield het hoofd van de gewonde dame boven water tot meer hulp kwam opdagen. Dokter J. A- Kamps uit Ril land verleende eerste hulp. Een takel wagen heeft later het wrak van de auto weggesleept. Het ongeluk gebeurde om streeks tien uur. MEESTERWERKEN VAN Z TOT A W. J. CAMPER, Lange Delft 51 - MIDDELBURG JAC. MOURER Horloger - ZIERIKZEE J. DE VOOGD, horloger - juwelier Scheldestr. 15. VLISSINGEN. tel. 2204 C. HARINCK, „De Klokkenwinkel" L. Vorststr. 35 - GOES - Tel. 6629 Lezers Wij weten niet o] verscheidene Goese lezers heden maandag morgen hunP.Z.C. wederom zullen missen. Onwaarschijnlijk is het niet. Het is een typisch maan dagmorgenverschijnsel. Néé, het ligt niet aan de expedi- ttieafdeling van dit dagblad. Die is paraat, maandagmorgen of geen maandagmorgen. De oor zaak ligt elders. Er zijn klaarblijkelijk mensen, die zó onder de indruk zijn van de al oude slagzin over de krant, die U niet kunt missen geen dag dat zij in alle vroegte kranten stelen. Ja, wij weten het, da's een groot woord, stelen, maar het komt er toch op neer. Want wat doen deze lieden.y Op weg naar hun werk passeren zij een bepaalde route in Goes, waar dan zo juist de kranten zijn bezorgd, die veelal halverwege uit de brievenbus steken. Die kranten pikken ze mee. En hoewel een dergelijke, grootse be langstelling voor ons werk ons uiteraard met trots vervult, die nen deze activiteiten toch afge keurd te worden. Want onze abon nees in Goes, de gedupeerden vin den het helemaal niet leuk. Die zitten elke maandag maar weer zonder P.Z.C. aan het ontbijt en wees eerlijk dat zou U ook niet smaken. Dddrombeste mensen op weg naar uw werk, lezende op dit mo ment misschien een wederrechte lijk toegeëigende P.Z.C., lees hem voor deze keer nog uitmaar laat het de laatste keer zijn. Nog be ter: Kóóp een krant. Bedankt. Met muziek begon zaterdagmid dag de eerste rit van de nieuwe ponywagen voor Jpenoorddie door het comité „Sport steunt Zonneveld" is aangeboden. Het was niet het enige cadeau dat de sportwereld van Zeeland voor de kinderen van Jpenoord" bijeen- spaarde. Voor de koetsier, zr. Francke, was er een warme wol len plaid en terwijl de volgeladen wagen in de verte verdween, re den de andere patiëntjes om beur ten op drie gloednieuwe fietsen. Een tweede pony voor de wagen is toegevoegd door de gezamenlij ke garagehouders in Zeeland, zo als de directeur van de BOVAG zaterdagmiddag meedeelde. Vrachtautochauffeur bij botsing gewond Bij een botsing tussen twee vrachtauto's op cle Halsterseweg te Bergen op Zoom is zaterdagmiddag de vrachtautobestuur der J. G. uit Oud-Vossemeer zodanig verwond geraakt, dat hij in het alge meen burger gasthuis te Bergen op Zoom moest worden opgenomen. De botsing de andere vrachtwagen werd bestuurd door J. K. uit Roosendaal ontstond op een plaats, waar aan beide kanten /an de weg een personenauto stond geparkeerd. Evenals de vracht wagens werden deze auto's beschadigd. De bestuurder van de vrachtwagen bleef ongedeerd, maar de heer G. bleek bij de aanrijding zijn linkerarm te heb ben gebroken. De coöperatieve bodenvereniging „Walcheren" heeft zaterdags middag in Middelburg het 25-jarig bestaan gevierd. Tijdens een ver gadering in café-restaurant „Wohler" maakten velen van (le gelegenheid gebruik om de jubile rende vereniging geluk te wensen. De heer J. H. de Boer te Over- veen (links) van de ,JitAohtlng Vervoersadres" bood voorzitter A. C. Caljouw een elektrische klok aan voor het bodenhuis. (Foto P.Z.C.) Advertentie OLD SPICE gedistingeerd van geur... dé verras sing voor de man, die zich graag goed verzorgt, 3,75. Fresh Up... een weldaad na het scheren. Verfris sende surprise voor 2,25, 1,95 Slot van pag. 1 Enige werkelijke „man" In dit verband memoreerde de com- mi8aris: „Zo heeft zij persi- dent Kruger van Transvaal, wiens land in benarde omstandigheden verkeerde, toen hij zich naar Europa wilde begeven, hiertoe de gelegenheid geboden door het marineschip „Gel derland" tot zfjn beschikking te stel len, een daad. die allerwege respect afdwong. Terecht werd toen deze jongste vor stin van Europa, de enige werkelijke „man" onder de Europese staatshoof den genoemd". Dat zjj een vooraan staande plaats op wereldniveau heeft ingenomen, blftkt aldus de com missaris vooral uit het sprekende feit, dat de vergadering der Vernig- de Naties haar heeft herdacht. In het veelbewogen tfjdperk van 1898 tot 1948 is de koningin er in ge slaagd, dank zij de gaven, die God haar heeft geschonken, het gehele Nederlandse volk aan zich te binden, in een tijdperk dus, waarin vele ko ningshuizen zijn gevallen. „Wel in 't bijzonder Is dit gebleken tijdens de bezetting, toen zij het symbool werd van het onwrikbaar vertrouwen in onze bevrijding", aldus de heer De Casembroot, die voorts zei: „Tot he den heeft geen telg uit het huis van Oranje zo langdurig en onder zulke moeilijke omstandigheden het Neder landse volk geleid Stuk voor stuk noemde de commissa ris der koningin vervolgens de twin- Zeelands provinciale staten heb ben zaterdagmorgen in een bij zondere zitting prinses Wilhelmi na herdacht. De staten namen aan het slot van deze bijeenkomst een ogenblik stilte in acht. (Foto P.Z.C.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2