STUDENTEN GEVERBALISEERD, ONDERZOEK TEGEN KORPS ARTS Indikken" in kelder wordt nog onderzocht Apeldoorn neemt van prinses afscheid Prinses Beatrix is uit Tokio vertrokken Met VELPON zie je er geen barst van! Sv!ir MEUWSEN Overbrenging niet in stilte Koningin Juliana bracht bloemen naar Het Loo Beraad over de eindexamens gymnasium HOGE PRIJZEN VOOR PLAATSEN LANGS ROUTE Vandaag aankomst op Schiphol BELGISCH KONINGSPAAR KOMT NAAR DELFT Na kritiek op politie en G.G.D. NOG GEEN UITSPRAAK ERERAAD IN ZAAK TEGEN DIERENARTS CHURCHILL 88 VISTOCHT MAR BRITSE WATEREN GING NIET DOOR - GEEN GELD ZATERDAG 1 DECEMBER 1962 provinciale zeeuwse courant 8 „ARTS LIET NA TE PROTESTEREN" Advertentie v (Van een onzer verslaggevers) Tegen drie Amsterdammers en twee Utrechtse studenten is of wordt proces-verbaal opgemaakt in verband met door hen gepleegde mis handelingen tijdens de groentijd. Verder zal de geneeskundig inspec teur voor de volksgezondheid het hierbij gehanteerde dossier ter inzage krijgen om na te gaan of hij maatregelen kan treffen tegen de hoofdstedelijke korpsarts, die heeft nagelaten in te grijpen dan wel te protesteren tegen de kwalijke gebeurtenissen die zich onder zijn verantwoordelijkheid hebben afgespeeld. Mr. H. R. de Zaaijer, procureur-generaal bij het gerechtshof in Amsterdam, heeft dit gistermorgen meegedeeld tijdens een perscon ferentie in het paleis van justitie te Amsterdam. De door hem aange kondigde maatregelen moeten los worden gezien van de schorsingen, die de dag tevoren waren bekendgemaakt door de rector magnificus van de gemeentelijke universiteit in Amsterdam, prof. dr. J. Kok. wat er gebeurt. Deze dokter heeft niet geconstateerd dat het te ver ging, noch heeft hij zich onttrokken aan zijn ver antwoordelijkheid. En dan te weten dat die indikkingen bijvoorbeeld al jaren gewoonte waren. Er stonden emmers water bij klaar om de flauwgevallen groenen bij te brengen. Ik heb hier geen woorden voor. Strafrechtelijk kunnen we tegen de dokter geen maatregelen nemen. De inspecteur voor de volksge zondheid moet uitmaken of hij in strijd met de waardigheid van zijn ambt heeft gehandeld, dan wel de medische tucht wet geschonden heeft". Mr. De Zaayer verklaarde zich tenslot te volkomen eens met de conclusies die zijn getrokken door de rector magnificus, die onder meer heeft gesproken over een collectieve schuld. „Overigens ge loof ik niet dat dit soort gebeurtenissen zich ooit nog zal herhalen". „Wy hebben wel contact gehad over deze zaken onze bron van inlichtin gen was het voortreffelijke rapport, dat is samengesteld door de commissie on der leiding van de raadsheer by het ge rechtshof mr. D. Giltay Veth. Dat nu sommige personen hierdoor dubbel wor den gestraft misschien, is jammer, maar onvermydelyk". Mr. De Zaaijer vertelde vervolgens wel ke gevallen voor strafvervolging in aan merking komen: Ten eerste het hockeystick-incident, waarbij een groen zo hard tegen het hoofd werd geslagen dat hy zijn studie moest afbreken. Ten tweede het zwembadincident, waar bij een groen eveneens op het hoofd werd geslagen, met een paraplu dit keer. Ten derde het gloeilampincident, waar bij een groen glassplinters in het oog kreeg doordat er naast hem op het sta len dek van een zolderschuit een gloei lamp kapot werd gegooid. Niet zo ruw Vervolgens twee gebeurtenissen in Utrecht. Mr. De Zaaijer vertelde ove rigens dat de ontgroening daar veel beter en niet zo ruw is verlopen. Er zijn twee lichte gevallen van mishan deling voorgekomen. Iemand heeft heel even een brandende siga ret tegen het hoofd van een groen gedrukt. Een andere groen is mis handeld tijdens een vechtparty. De procureur-generaal heeft geen klach ten ontvangen over beledigingszaken en kan dus geen vervolging instellen naar aanleiding van het roepen van „vuile rot jood" en dergelyke. Wel heeft mr. De Zaayer in overleg met zjjn officier van justitie, mr. Hartsuiker, besloten de politie op te dragen een on derzoek in te stellen naar de gevallen Tot mijn ontsteltenis merk ik, dat ik verzuimd heb mijn licht te laten schijnen over de beeldbuisaffaire Hermans versus Van Kuilenburg. Ik ivord door enige honderden brieven van lezers op deze ernstige nalatig heid gewezen. Zij zijn allen in mij teleurgesteld. Sommigen zijn daar woedend om geworden, an deren écht-ver drietig. Neem mij niet kwalijk; ik had er natuurlijk aan moeten denken, dat ik een leidende functie vervul in Neerlands geestesleven en dat ik het aan deze functie verplicht was mijn oordeel in deze hoogst belangrijke zaak heet van de naald en de beeldbuis kenbaar te maken. Er wordt nu nóg over geschre ven; de gemoederen zijn blijkbaar nóg niet tot rust gekomen. Daar beiik blij om, want dat geeft mij de gelegenheid mijn ongewild verzuim in te halen zonder dat ik al te ver achter de dingen aan sukkel. Of ik die uitzending gezien en ge hoord heb t vragen lezers Na tuurlijk. Ik zie en hoor alles. En of ik dan niet onmiddellijk daarna de onstuitbare aandrang gevoelde erop te reageren Neen (dat ts wel gebleken dat niet. En hoe ik over het geval denk f Ach, lieve mensen, ik heb het niet zo bijzonder belangrijk gevonden. Ik vond die hele voorstelling eer der flauw dan zuur of scherp. Van alles wat in de door dr. Her mans gemaakte omnibus staat, heb ik geen letter gelezen, maar ik denk wel dat de hooggeachte opposant gelijk had met zijn stel ling dat, deze boeken geen hoge letterkundige waarde hebben en dat zij dus weinig verband hou den met de culturele roeping, waaraan de uitgeverij, waarvan de heer Kuilenburg directeur is, haar ontstaan ontleent. En dr. Hermans is ongetwijfeld één van onze grootste schrijveis, die aan dit feit op zichzelf zeker het recht mag ontlenen de uitge ver te tvijzen op de afdwalingen zijns weegs. Maar dat heeft met de „affaire" 'op zicheelve weinig of niets te maken. Dat deze t.v.-uitzending tot affaire werd, had een geheel andere oorzaak. Iemand met. doodgewoon-goede manieren had precies hetzelfde kunnen zeggen als de heer Hermans, zónder dat iemand er kwaad om was gewor den. Maar aan de andere kant is er meestal weinig reden iemand zijn slechte manieren te verwij ten. „Een kwestie vgn „Kinder- stube" noemt men dat. Goede ma nieren hebben lange tijd nodig om te gedijen. Eerlijk gezegd heb ik mij bij het aanhoren van deze uitzending meer verbaasd dan geërgera. Ver baasd ook over het bepaald-platte accent waarmede de heer Klant zijn flauwe Ot-en-Sien-gebbetjes ten beste gaf. Van een letterkun dige mag toch op z'n minst ver wacht worden, dat hij zijn moe dertaal feilloos spreekt. Maar dit was afgezien van de inhoud en de strekking bepaald érg. Ik vond die hele geschiedenis niet zó belangrijk. De manieren en het accent maakten haar eerder tot een kleinburgerlijk relletje dan tot een zaak van ridders zonder vrees. Al het Hermansiaanse gelijk heeft bij mij dié indruk niet kunnen wegnemen. ELI AS. van „indikken", waarby veel te veel groenen in kelders werden samenge perst by een dispuut werden vervol gens bovendien nog kranten aangesto ken zodat bij tien groenen verstikkings- verschynselen dreigden. „Deze ergerlijke gebeurtenissen moeten gerechtigujk worden onderzocht", vondt mr. De Zaaijer. „Het is mij nog niet bekend of er verdachten kunnen worden gevonden en wat hen ten laste moet worden gelegd". Arts Uitvoerig sprak de procureur-gene raal vervolgens over de arts van het Amsterdamse Studenten Corps. Hij wilde diens naam niet noemen. Alge meen bekend is, dat het hier gaat om dr. C. Bellaar Spruyt. Mr. De Zaaijer i woordelijkheid „Onder zyn verant- heeft zich alles afge speeld. Hij is naar mijn mening ernstig te kort geschoten in zijn taak, die toch bestaat uit het waken voor de gezond heidstoestand van de leden. Deze arts vormt voor vele ouders een soort van ren naar Van zijn terechtgekomen'" „Ik zeg niet dat hij overal bij is geweest dat is my niet bekend. Maar wel moet hij kennis hebben gedragen van St. Nicolaas en MEUWSEN zijn 't volkomen eens... over geslaagde geschen ken voor „hem". Daarom heeft MEUWSEN zo'n fan tastische keus in: sokken: wol en strelch ny lon, Franse D.D. en Ameri kaanse Interwoven; dass8n:o.a. met bijpassend pochet, zakdoekeno.a. met monogram, parapluies (worden weer modern l| bij kunt u uitstekend terechtl WALSTRAAT 66 - VLISSINGEN TEL. 2167 (Van een speciale verslaggever) Het stoffelijk overschot van prin ses Wilhelmina zal dinsdag 4 de cember a.s. tegen de avond van het paleis Het Loo naar Den Haag worden overgebracht. De over brenging zal niet in alle stilte en op een niet-vooraf aangekondigd tijdstip geschieden, doch zo dat het in alle soberheid door Apel doorn kan worden meebeleefd. De stoffeiyke resten van de prinses zijn gisteren overgebracht naar de hofkapel Minister J. M. L. Th. Cals en staats secretaris prof. dr. H. H. Jansen heb ben gisteren op bet departement een on derhoud gehad met een zestal vertegen woordigers van de klassieke secties der faculteiten der letteren van de Neder landse universiteiten. Gesproken werd o.m. over de bezwaren, die bij verschillende hoogleraren in de klassieke talen bestaan tegen de bij ko ninklijk besluit van 17 mei 1962 vast gestelde tijdelijke noodregeling van de eindexamens gymnasia. In de gedachtenwlsseling zijn enkele nieuwe suggesties naar voren gekomen waarover ae bewindslieden zich op kor te termijn zullen beraden. daar opgebaard. Hiermede wordt, naar wy menen te weten, aan een wens van de prinses zelf voldaan, die op de eenvoudige hofkapel zeer was gesteld. Zowel bij de koninklijke marechaus see op het paleis als bij de Apel- doornse gemeentepolitie wordt er rekening gehouden met de komst van talloze belangstellenden, zowel uit de naaste omgeving als uit andere de len van het land, vooral het oosten en bet noorden, die een laatste groet aan de prinses willen brengen. Vanaf de Koningslaan is een route langs 't postkantoortje via de bas court en de empiregang door het paleis naar de hofkapel door marechaussee en politie uitgezet. Gedurende de twee dagen van het défilé zal personeel van het paleis, het stal departement en de koninklijke houtves terijen beurtelings b(j de baar de doden wacht betrekken. Donderdagmiddag kwam een kennelijk vermoeide koningin Juliana naar Het Loo. Via de oprijlaan vanaf de naald. Vrijwel niemand merkte haar op, ter wijl zij langzaam wandelend drie boe ketten bloemen in haar armen, het pa leis binnenging. De mannen van de koninklijke mare chaussee die voor de bewaking zorg dragen zullen dit weekend niet met ver lof gaan en zy hebben enige versterkin gen uit het district gekregen, voorna melijk met het oog op vandaag en maan dag, wanneer de bevolking in de rouw kapel een laatste groet aan de prinses kan brengen. Een )oto van Grevillc Wynne, directeur van de Londense firma Mobile Exhibi tions Ltd., die in Boedapest door de Hongaarse autoriteiten is uitgeleverd aan de Sowje.t-Unie. In Moskou zal Wynne onder verdenking van spionage terechtstaan. neem grote tube. De officiële verlovingsfoto van prinses Alexandra van Engeland met haar aanstaande echtgenoot, de Londense zakenman Angus Ogilvy. HERDENKINGSPENNING PRINSES WILBELMINA De Utrechtse beeldhouwer Joop Hekman heeft het model ver vaardigd voor de herdenkings penning die de Koninklijke Be geer ter nagedachtenis van prinses Wilhelmina zal uitge ven. Hiermee wordt een gev tigde traditie voortgezet, daar bij het overlijden van koningin Emma en prins Hendrik in 1934 eveneens herdenkingspenningen door deze ateliers zijn geslag Deze nieuwe penning zal binnenkort verschijnen in de onlangs ingestelde serie penningen die gewijd is aan personen die zich op de gebieden van wetenschap en cultuur of op andere ideële wijze in hun werk voor de mensheid in bijzondere mate verdien stelijk hebben gemaakt. De dichter Guitlaume van der Graft is verzocht het gedicht voor de weer zijde van de penning te schrijven. Deze dichter heeft dit voorjaar te vens het gedicht vervaardigd voor de penning gewijd aan het zilveren hu welijksfeest van het koninklijk paar. (Van onze Haagse redactie) Nu de route van de uitvaart van prinses Wilhelmina van het paleis Lange Voorhout in Den Haag, naar de Nieuwe Kerk in Delft be kend is geworden, worden in Den Haag, Rijswijk en Delft reeds de voorbereidingen getroffen om een menigte van vermoedelijk enkele honderdduizenden in de gelegen heid te stellen van de laatste tocht van de overleden vorstin getuige fce zijn. Op vele plaatsen langs de byna 10 km lange route zullen tribunes worden op gericht. Op het uitgestrekte marktplein voor de Nieuwe Kerk in Delft zullen aan noord- en zuidzijde enige duizenden belangstellenden getuige kunnen zijn van de aankomst van de stoet bij de kerk. Ook tal van particulieren treffen voor bereidingen om hun huizen langs de route beschikbaar te stellen voor be langstellenden, maar deze zullen voor de gunstiger gelegen plaatsen voor ramen en op de daken als steeds weer aanzien lijke bedragen over moeten hebben. Reeds nu worden prijzen gevraagd van 25 tot 100 gulden. Een particulier uit Delft heeft zelfs reeds aangekondigd, dat hij zyn hele huis voor een dag wil verhuren voor een bedrag van niet min der dan 4000 gulden. Men vraagt zich intussen echter af. of de belangstelling voor het betalen van dergelijke bedra gen nog wel zo groot zal zijn, nu voor het eerst een koninklijke uitvaart van begin tot einde op de televisie zal wor den getoond, zodat de t.v.-kijkers thuis veel meer zullen kunnen zien dan op een vast punt langs de route. Met een plechtige bijeenkomst op het Witte Huis is dezer dagen het feit her dacht, dat twintig jaar geleden de eerste gecontroleerde atoomsplitsing tot stand werd gebracht, om precies te zijn op 2 december 1942. Prinses Beatrix is gisteravond per vliegtuig uit Tokio vertrokken om via de Noordpool naar Amsterdam terug te keren. Tijdens een be zoek van vier uur aan de Japanse hoofdstad werd zij door keizer Hi- rohito en zijn gemalin in het kei zerlijk paleis ontvangen. Zij sprak daar tevens met kroonprins Aki- hito en prinses Mitsjiko. De keizer bracht prinses Beatrix zijn condoleantie over met het verscheiden van prinses Wilhelmina die hij in 1921 tijdens een bezoek aan Europa, toen hij nog kroonprins was, in Den Haag ont moette. Prinses Beatrix zei het afgelasten van haar bezoek aan Japan te betreuren en beloofde zo spoedig mogelijk terug te keren. In Brussel is bekend gemaakt, dat koning Boudewyn en koningin Fa- biola op 8 december naar Nederland komen om er de uitvaart van prin ses Wilhelmina bij te wonen. Een aantal hoge functionarissen onder wie luitenant-generaal b.d. C. F. Pahud de Mor tanges, opperceremoniemeester van de koningin, heeft gisteren een be zoek aan Delft gebracht en o.a. te zamen met de burgemeester, de heer D. de Loor de Nieuwe Kerk geïnspecteerd, waar diverse maatregelen zuilen moeten worden getroffen in verband met de bij zettingsplechtigheid op 8 december. Aan de hand van een plattegrond gaf de president-kerkvoogd, ir. H. Knol, die te vens directeur is van de dienst van open bare werken te Delft, aan de autoritei ten een overzicht van de situatie in de kerk. Verwacht wordt, dat men dinsdag een volledig schema gereed zal heb ben voor de indeling van de kerk bij de plechtigheid. Waarschijnlijk is wel, dat er zes speciale zetels uit Den Haag zullen komen voor de konink lijke familie. Deze 80 cm brede stoe len zullen niet worden gebruikt voor leden van andere koningshuizen. Na de besprekingen in de kerk inspec teerde het gezelschap de koninklijke grafkelder. Bij deze inspectie was ook aanwezig de heer J. A. van Zelm van Eldik namens de Hoge Raad van Adel. Het blijkt dat er nog steeds enkele zaken zijn, waarover men geen zekerheid heeft. Eén van de belangrijkste vraagstukken betreft de. televisieuitzending. De ko ningin zal moeten beslissen of van de plechtigheden al dan niet een directe uitzending kan worden gegeven voor de televisie. Verwacht wordt, dat zij maandag hieromtrent haar beslissing zal nemen. Als toestemming voor een directe uit zending wordt gegeven zal deze over zestien Europese zenders worden uit gezonden. Overleg is voorts nog gaande over de vraag ot eten geluidsinstallatie kan worden aangelegd waardoor de dienst in de Nieuwe Kerk voor de be langstellenden buiten het kerkgebouw zal kunnen worden gevolgd. Ook hier omtrent zal vermoedelijk in het begin van de volgende week een beslissing worden genomen. Fotograaf bood vakantie aan (Van onze correspondent) De ereraad van de Koninklijke Maatschappij voor Diergenees kunde heeft nog geen uitspraak MORNEY Engelse toi- lettalkpoeder in vele verrukkelijke geuren 2,50. Crème Puff, de beroem de en favoriete Ameri kaanse crèmepoeder van hoge kwaliteit. Luxe doos met dons 4,95. gedaan in de zaak tegen dr. J. G. O. Deze Amsterdamse dierenarts leverde op een bijeenkomst van de 25-jarige kynologenclub Zaan streek in De Harmonie in Zaan dam, geruchtmakende kritiek op de door de hoofdstedelijke politie, G.G.D. en veeartsenijkundige dienst getroffen maatregelen in verband met de hondsdolheid. Binnenkort zal wellicht door de ereraad een mededeling worden verstrekt, met betrekking tot deze zaak die aanhangig is gemaakt naar aanleiding van in de bladen verschenen verslagen over ge noemde bijeenkomst. Dr. O. wenste gisteravond geen me dedelingen te verstrekken over de be handeling voor de ereraad. Wel zei hij dat deze verscheidene uren in be slag had genomen. De uitspraak van de ereraad zal te zijner tijd volgen. Een merkwaardig gevolg van de gehele lor verantwoording riep, is wel, dat een hoofdstedelijke fotograaf de familie eni ge weken vakantie op een boerderij in Noord-Brabant heeft aangeboden. Sir Winston Churchill heeft gisteren zijn 88ste verjaar dag gevierd in zijn residentie in het Hyde Park in Londen. Churchill begon de dag omstreeks het middaguur met een zacht ge kookt eitje. Samen met zijn vrouw, lady Churchill en zijn per soneel vertoonde de bejaarde po liticus zich voor het raam van zijn woning, waar hij door een handje vol Londenaren werd toegejuicht. Sir Winston, gekleed in een blauw -grys pak, produceerde een van zijn beroemde glimlachen en toastte met een glas champagne. Hij leunde zwaar op zijn wandel stok, nog een gevolg van de dij- fractuur die hij opliep tijdens een vakantie aan de Rivièra, in juni van dit jaar. Zyn dokter, lord Moran, verklaar de dat Churchill in een prima conditie verkeerde, hoewel de arts niet geloofde dat de voormalige Britse premier zijn huis zou ver laten. Onder de vele geschenken die de woning in het Hyde Park waren binnengestroomd waren twee va ten oesters, kalkoensoep, een kist met flessen champagne, en een fles cognac uit 1874, het jaar van de geboorte van Churchill. Overheidspersoneel Vrij voor Kerstmis en nieuwjaar (Van onze Haagse redactie) Het overheidspersoneel zal op maandag 24 december, de dag voor Kerstmis en op maandag 31 december, oudejaarsdag, vry zyn voor zover de dienst dit toelaat. De niet gewerkte uren behoeven niet te worden ingehaald. Een desbetreffend regeringsbesluit zal spoedig bekend worden gemaakt. Wy vernemen, dat ni verband hiermede de P.T.T. op de maan dagen 24 en 31 december slechts een be perkte postbestelling zal uitvoeren. „Charles Marie Therese" voer niet uit Bruggenaar geeft de moed niet op Het plan volgende week een vis sersboot naar de Britse territo riale wateren te sturen, om te zien of een drie eeuwen, oud pri vilege nog geldig is, is voorlo pig om financiële redenen opge geven. Het gemeenteraadslid van Brugge, Victor de Paepe was van plan ge weest de geldigheid te toetsen van een privilege dat de vissers van Brugge in 1666 was verleend door koning Karei II. Hij heeft er een schip voor, maar de hypotheekhou der wil het niet laten varen voor de hypotheek is afgelost. Al enkele jaren probeert De Paepe zoals bekend te ontdekken of het privilege, dat eeuwige visrechten geeft aan 50 vissersboten van Brug ge in Britse territoriale wateren, nog van kracht is. In de oorkonde staat zwart op wit dat het privilege dient te worden erkend door alle op volgers van Karei n. Om er gebruik van te kunnen maken, dienen de vissersboten echter te beschikken over een door de gemeente Brugge uitgeschreven vrijgeleide. Vervallen Op de Britse ambassade en het Bel gisch ministerie van buitenlandse za ken is men van mening dat liet privi lege vervallen is door de Haagse conventie van 1882, welke het vissen in territoriale wateren van een an der land dat aan de Noordzee grenst strafbaar stelt. De Paepe heeft de kwestie herhaal de malen aan de orde gesteld in zijn gemeenteraad, doch kon niet be werkstelligen dat een vrijgeleide werd gegeven of dat de stad de fi nanciële risico's van de proef op de som zou dragen. De stad was slechts bereid een schip van De Paepe de schriftelijke ver klaring mee te geven dat het in Brugge was geregistreerd. De Paepe was voornemens volgende week met de „Charles Marie The rese" de Britse kustwateren binnen te varen. Hy had de zuidkust bij Newliaven gekozen. Die behoren niet tot de Noordzee en zouden dus niet onder de Haagse conventie vallen. Risico De Paepe wilde het risico nemen dat zijn schip tijdelijk aan de ketting zou worden gelegd en het vistuig in be slag genomen en een boete van 40 pond zou worden opgelegd. Een Britse rechtbank moest zich dan maar over de geldigheid van het pri vilege uitspreken. Donderdag moest De Paepe bekend maken dat er een kink in de kabel was gekomen. Wegens de risico's wilde de hypotheekhouder die 900.000 frank voor de bouw had gefourneerd eerst zijn geld terug. De Paepe is voornemens door te zetten, doch weet nog niet hoe. Het Wereldgebeuren Amerikaanse reis In januari 1959 bracht een belangrijke Rus een bezoek aan de Verenigde Staten: Anas tas Mikojan, de eerste vi ce-premier van Rusland en de voor naamste reiziger van het Russische communisme. Rond zijn bezoek lag een sfeer van geheimhouding en de hele wereld vroeg zich af. wat Mikojan naar Amerika had gebracht. Mikojan zelf zweeg of wist de vragen van de jour nalisten handig te ontwijken. Want vragen ontwijken is. deze Rus van Ar meense afkomst wel toevertrouwd. Er lekte dan ook niets uit over het doel van zijn bezoek- Mikojan reisde rustig de Verenigde Staten door, kwam op plaatsen die anders voor Russische di plomaten verboden waren en luisterde belangstellend naar de uiteenzettingen, die hem door industriële experts wer den gegeven. Zo leek het, alsof Mikojan economische kennis kwam opdoen in de Verenigde Staten. Vragenstellers, die politieke be doelingen zochten achter deze tournee door Amerika, werden door Mikojan met een kluitje in het riet gestuurd. „Gaat U, wanneer U in Washington komt, nog naar het Witte Huis?", vroeg een verslaggever voorzichtig. Het ant woord maakte de man niets wijzer: „Ik ben niet zo op de hoogte met de ver schillende huizen hier", zei Mikojan gevat. Toch zat er wel degelijk meer achter het reisje van de Russische eer ste vice-premïer. Korte tijd later werd bekendgemaakt, dat premier Kroesj- tsjew een bezoek aan Amerika zou brengen. Mikojan was Kroesjtsjews wegbereider geweest. Deze week was Mikojan weer in Washington. Zijn besprekingen zijn weer in dezelfde sfeer van geheimzin nigheid verlopen. Maar men wist, dat zij nauw verband hielden met de grote vraagstukken van deze tijd: de Berlynse kwestie, de affaire Cuba en de ontwa pening. Officieel was Mikojan naar Amerika gekomen om het Cubaanse geschil te helpen oplossen. Daartoe had de Russische vice-premier de afge lopen maand eerst besprekingen ge voerd met premier Fidel Castro van Cuba. Bij het overleg van deze week in Wash ington ging het echter niet zozeer om Cuba zelf als wel om de houding van de Russen. President Kennedy heeft verklaard, dat het westen niet eerder initiatieven zal nemen met betrekking tot Berlijn en andere kwesties van de koude oorlog of er zal een regeling moeten zijn getroffen voor Cuba. De president nad verwacht, dat Rusland na de concessies, die reeds werden gedaan, ook wel bereid zou zyn op andere pun ten toe te geven, zodat een algemene ontspanning het resultaat zou kunnen zijn van de ontmoeting met Mikojan. Wat Cuba betreft zijn ogenschijnlijk de grootste meningsverschillen uit de weg geruimd. President Kennedy heeft niet helemaal zyn zin gekregen, maar dat heeft Mikojan e Naar de New York Times meldt, staat het vrijwel vast, dat Amerika zich er bij heeft neergelegd, dat Castro geen inspectie op Cuba zal toestaan. Tot de dag, waarop Rusland zyn Iljoesjin straalbommenwerpers van Cuba zal hebben teruggetrokken, zullen daarom de Amerikaanse verkenningsvluchten boven Cuba doorgang vinden- Rusland heeft beloofd de vliegtuigen binnen der tig dagen af te voeren. Deze termijn verstrijkt ongeveer midden december. Omdat Amerika geen inspectie op Cuba mag uitvoeren, wilde president Kennedy niet formeel beloven, dat de Verenigde Staten van een militaire invasie op Cu ba afzien. Mikojan zou daarmee ge noegen hebben genomen. De Russen vinden waarschijnlijk de verklaring van president Kennedy, dat de Verenigde Staten geen invasie in de zin hebben, voorlopig voldoende. Zo is het de afgelopen week in Wash ington geven en nemen geweest. Uit de langdurige besprekingen, die Miko jan op Cuba heeft gevoerd met pre mier Castro, president Dorticos en de minister van economische zaken van Cuba, Guevarra, had men in het wes ten reeds geconcludeerd, dat Mikojan in Havanna op sterke tegenstand was ge stuit. Castro, die zich reeds verraden moet hebben gevoeld, toen de Russen toegaven aan de Amerikaanse eisen, voelde er vermoedelijk weinig voor om nog meer „imperialistische eisen" in te willigen. De Russen konden de Cubaanse leiders ook weer niet te veel onder druk zet ten, want Peking-China is onmiddellijk bereid de Russen een hak te zetten op het eiland in de Caraibisehe Zee. Het bewind in Albanië, dat het altijd roe rend eens is met Mao Tse Toeng, waar het kritiek op Moskou betreft, heeft premier Kroesjtsjew dezer dagen een verrader genoemd van de Marxistische beginselen, omdat hij in de kwestie-Cu- ba concessies had gedaan aan het wes ten. A Aikojan is tenslotte van Havanna iVI naar Washington gereisd met de formele mededeling, dat hy de befaam de Cubaanse verklaring van vijf punten steunt, waarin Castro onder meer de ontruiming van de Amerikaanse basis Guantanamo op Cuba eist. Men zag de ze mededeling van Mikojan in Wash ington. waarschijnlijk terecht, als een formaliteit en men verwachtte dat met Mikojan wel te praten zou zijn over de overige knelpunten in de oost-west-rela ties. Volgens de communiqués, die tot dusver in Washington werden uitgege ven, is de Amerikaanse president in die verwachtingen teleurgesteld. Gistermid dag gaf de perschef van het Witte Huis een verklaring uit, waarin werd mede gedeeld, dat men geen stap verder was gekomen. Niettemin was druk geconfe reerd. Mikojan en Kennedy onderhielden zich drie uur lang met elkaar. Het was het langste Amerikaans-Russische ge sprek op zo hoog niveau. Kennedy en Mikojan werden elk door twee tolken bijgestaan. Het enige re sultaat van hun samenkomst was althans voorzover men dat wenste be kend te maken dat beide partijen hun assistenten opdracht zouden geven de onderhandelingen in New York voort te zetten. Volgens het communiqué over het drle-uursgesprek is niet gesproken over Berlijn. Dat zou er op kunnen wijzen, dat de kwestie-Cuba nog niet geheel naar de zin van president Ken nedy is geregeld. Voor degenen die van Mikojans bezoek aan de Verenigde Sta ten voel heil hadden verwacht is dit een ontmoedigend resultaat. ANASTAS MIKOJAN opnieuw in Washington

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3