4 „Geen tekenen, die wijzen op een economische recessie als in 1957" 'n p-op>> Kw aliteitsfruit St.-Nicolaasveiling Krabbendijke had goede opbrengst Overlijden Vlis® ragen prinses in herdacht 'n kadootje? Bloedige vechtpartij in café te Graauw Dr. Holtrop over toekomstverwachtingen Industrie wacht op exportmarkt een harde strijd Lappenleidcr stuurt verrassend teWram Voor ruim 200 ton appels en peren werd in totaal f 123.479 86 betaald BEGROTING POLDER WALCHEREN: ƒ3,9 MILJOEN VOOR KUSTWERKEN Begin drie grootste wellicht pas na '63 VRIJDAG 30 NOVEMBER 1982 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 Dr. M. W. Holtrop, president van de Nederlandsche Bank, heeft voor de ledenvergadering van het Verbond van Protestants-Christe lijke Werkgevers in Nederland te Oosterbeek een toespraak gehou den over: economische toekomst verwachtingen voor het Nederlan- se bedrijfsleven. Met betrekking tot de nabije toe komst meent dr. Holtrop, dat er geen tekenen zijn die wijzen op een reeds aangevangen of spoedig te verwachten recessie, die verge leken zou kunnen worden met die welke in 1957 begon. Het is duidelijk dat de algemene inkrim ping van de winstmarges en de aan de dag tredende overcapaciteit in enkele basisindustrieën geleid hebben tot mati ging van uitbreidingsplannen. Ander zijds is te verwachten dat de consump tieve vraag zal blijven toenemen. Zeker is, dat het verschijnsel, dat de scherpe conjunctuuromslag van 1957 te weegbracht, te weten: de uitputting van de financieringsmogelijkheden, dwong tot herziening van de invoste- ringsdisposities, thans niet dreigt. De kapitaalmarkten zijn vrijwel in de ge hele westelijke wereld ruim, het bank wezen is liquide, de reservepositie van Europa eerder overmatig dan gelijk in 1957 krap, en de internationale monetaire samenwerking is zodanig dat van de deficitaire landen niet te vrezen valt dat zij zich tot een deflatiepolitiek zouden zien gedwongen. Consolidatie Voor ons eigen land betekent dit, dat 1963 de hoop biedt dat het bedrijfs- leven zich in een atmosfeer van ver minderde overspanning, maar niet van ernstige terugslag, zal kunnen concentreren op de consolidatie van wat in de jaren 1959-1962 werd be reikt. Ten aanzien van de loonontwikkeling stelt spreker zich achter het door de S.E.R. aan de regering gegeven advies. De toelaatbaar geachte verhoging van 2,7 procent betekent echter uitdrukke lijk het aanvaarden van zekere risico's Het is echter van wezenlijk belang dai thans in vrije onderhandeling overeen komsten tot stand komen die werkge vers en werknemers beiden buiten de at mosfeer van een steeds voortgaande looninflatic brengen, maar ook buiten de sfeer van een loonvorming, die bij de werknemers de indruk wekt dat het de politiek van de regering zou zijn hun het economisch mogelijke loon te onthouden. Of met de in uitzicht gestelde verhoging het bereikte evenwicht met het buiten land enerzijds en het hoge peil van werkgelegenheid anderzijds in stand ge houden kunnen worden, zal de toekomst moeten leren. Mocht het evenwicht worden door broken dan zijn er voldoende reser ves om een tijdelijk betalingsbalans tekort te overbruggen, en behoort het daarna te volgen loonbcleid verstan dig genoeg te zijn om, door het mar keren van dé pas. in een volgend jaar het concurrentievermogen en de werkgelegenheid weer te herstellen. Dc vraag besprekende of het bedrijfs leven in de komende jaren al of niet re kening moet houden met de mogelijk heid van een algemene depressie van liet karakter van die van 1929 tot 1.933, komt dr. Holtrop tot de conclusie dat men zich over die mogelijkheid geen jen behoeft te maken. Hij meent, dat noch de politieke en mo netaire autoriteiten, noch het bankwe zen. noch ook het bedrijfsleven en het publiek zelf, de fouten zullen herhalen, die tot de catastrofe van 1929-1932 heb ben geleid. Dit wil echter nog niet zeg gen, dat men het verschijnsel van de conjunctuurgolving zou hebben overwon- A.H. verwacht gelijke nettowinst In do gisteren gehouden buitengewone algemene aandeelhoudersvergadering van Albert Heljn N.V. heeft, do presi dent-commissaris. prof. inr. dr. (1. M. Verrljn Stuart, medegedeeld, dat do to taio nettowinst over de eerste tien maanden van 1962, samen met de doch terondernemingen, ongeveer gelijk ge bleven is aan de nettowinst in de over eenkomstige periode van 1961. Hierbij moet echter in aanmerking wor den genomen, dat vorig jaar in de re sultaten verwerkt was het verlies var. Vami ijs. welk bedrijf begin 1962 werd verkocht. Het kruideniersbedryf boekte tot dusver iets lagere resultaten dan vorig jaar. In het jaarverslag over 1961 werd op gemerkt. dat rekening moest worden gehouden met dc enigszins vertraagde omzetgroei, waardoor het moeilijk zou zjjn de stijgende kosten geheel te com penseren. Over de eerste maanden van 1962 was dit ook het geval. Na de in troductie van de „premie van dc maandclub" trad een aanzienlijke ver betering in. Door de gestegen omzetten werd de daling van de nettomarge na genoeg gecompenseerd. Dc resultaten van het consumpticmelkbcdryf verschil len niet veel met die van het vorig jaar. Dc resultaten van het restaurantbedrijf zijn lager dan vorig jaar. Enerzl wordt dit veroorzaakt doordat in do be staande zaken de gestegen kosten niet worden goedgemaakt door eigenlijk noodzakelijke prijsverhogingen, ander zijds zijn er met de voorgenomen uit breiding van het aantal vestigingen in deze sector belangrijke voorbereidings- cn aanloopkosten ten laste van het re sultaat gebracht. De liquiditeitspositie Is nog zeer ruim. Overbruggen Voor de periode die thans voor ons ligt meent dr. Holtrop intussen niet met een herhaling van de resultaten van 1953- 1962 te mogen rekenen. Met name lijkt een voortzetting in hetzelfde tempo van de toeneming van de produktivïteit, en derhalve ook van het reële nationale in komen, hem niet waarschijnlijk. Op grond van verschillende overwegin gen acht hy voor de komende 20 jaar voor Nederland een stijging van de pro- duktiviteit per werknemer van 2 pro cent reeds een betrekkelijk optimistische raming. Mede rekening houdende met het accres van de beroepsbevolking zou men dan mogen rekenen met een stijging van het reële nationale inkomen van ge middeld 3% procent, hetgeen een ver dubbeling in 20 jaar zou betekenen. Harde strijd Zich vervolgens de vraag stellende welk klimaat het bedrijfsleven in de komende jaren heeft te verwachten, zegt spreker het niet waarschijnlijk te achten dat de lichtelijk inflatoire toestand van een uit het buitenland voortkomend vraagexcedent zich zal voortzetten. Het was deze toestand die in 10 jaar tijds een exportstijging met 128 procent mogelijk maakte, voor de toekomst mag op een zo bevoorrechte exportpositie niet meer worden gerekend. De verhoging der arbeidskosten in land overtreft die in de concurrerende landen. Er wacht de industrie op de ex portmarkt een harde stryd. Communistische partij in Algerije verboden De communistische partij >n Algerije is officieel tot verboden partij verklaard. Dit heeft de Algerijnse minister van voorlichting, Mohammed Hadj Hamo, op een persconferentie meegedeeld. Op 3 november waarschuwde de Alge rijnse premier Ben Bella, dat er geen plaats was in Algerije voor een meer- partijenstelsel en dat het optreden van de communistische en andere partijen dan het nationale bevrijdingsfront (F.L.N.) niet geduld kon worden. De gezondheidstoestand van paus Joannes In een officieel communiqué over de gezondheidstoestand van paus Joannes 781) is mee' enige tijd i Koning Mwaniboetsa de vierde van dc nieuwe onafhankelijke Afrikaanse staat Boeroendi, die een officieel bezoek van drie dagen aan ons land heeft gebracht, fs gisterochtend ntet zijn gezelschap, on der wie twee ministers en dc ambassa deur in België, met een C'oravelle-l(jn- totttel van Finnair van Schiphol naar Parijs vertrokken. Advertentie I)E.\ HAAG. Op liet, bureau van de Stichting Vriendschapsband Lapland- Nederland arriveerde gisteren een ver rassend telegram. Vertaald uit liet Laps luidde dit: „Na eeuwen bibberen einde lijk koude overwonnen stuur meer wonderdekens wjj betalen met ren dierhuiden". Het bleek een dringend verzoek te zyn om méér „draion" Good Night dekens, waarvan de Stichting dc Lappenlcldcr by zyn bezoek aan ons land een exem plaar ten geschenke had gegeven Merkwaardig verhaal U zult het on middellijk geloven als U zelf eenmaal onder oen „draion" Good Night deken geslapen hebt. Wat een ongekende, weelderige warmte. En daarby: wat een lichtheid en zachtheid! Bovendien: geen gekriebel meer! Kóóp zo'n deken, ver vaardigd uit Bayers beroemde textlel- vezcl (in vele prachtige kleuren) en ga béter slapen In St.-]acobskerk Interkerkelijke samenkomst Donderdagavond is in de St.-Jacobs- kerk te Vlissingen een interkerke lijke herdenkingsdienst gehouden naar aanleiding van het overlijden van prinses Wilhelmina. Tydens deze korte plechtigheid, die werd bijge woond door verscheidene burgerlijke en militaire autoriteiten en predikan ten, gedachten drie sprekers, burge meester mr. B. Kolff van Vlissingen, pastoor H. M. Adriaansens en de her vormde nredikant ris. F. S. Klooster man, het leven en werk van de over leden oud-koningin. Na de samenzang „Nader, mijn God, by U", ging ds. Kloosterman voor in gebed. Burgemeester Kolff zei ver volgens onder meer. dat met het be richt van het overlliden van prinses Wilhc-lmina een golf van ontroering over het koninkryic en over bijna dc gehele wereld is gegaan. „Het is als of zij Ra 14 jaren teruggetrokken te hebben geleefd, met haar gehele per soonlijkheid weer in ons midden is", a'dus de burgemeester. Hij vervolgde: „Dat z« in 1940 het land verliet, was van haar niet anders te verwachten. Het risico bestond, dat haar vertrek als een vlucht zou worden beschouwd. Maar de tijd daarna heeft geleerd, dat het dat niet was. ZM ging var de gedachte uit: „waar dc vrijheid wordt onderdrukt is voor Oranje geen plaats", aldus de burgemeester. Hij zei verder, dat het ontreden van koningin Wilhelmina werd geken merkt door een onbevreesde trouw aan haar roeping. ..De conventies was zij steeds meer gaan haten. Wie haar na de bevrijding zag terugkeren, zag iemand, die van plan was om van mens tot mens te snreknn. De be zoeken van maart 1945 en febru ari 1953 aan Vsslngcn die door de bevolking op hoge orijs werden gesteld, waren daar oen voorbeeld van", aldus burgemeester Kolff. aan Christus. Daar bloeide uit op, wat haar leven zo sierde: het vertrou wen". Pastoor Adriaansens besloot met de woorden: „Wij moeten God prijzen, dat Hy prinses Wilhelmina op deze plaats heeft gezet, zodat voor de hele wereld een lichtend voor beeld kon zijn van vertrouwen op God. Wij moeten God danken voor alle zege, die Hij ons in deze vorstin heeft gegeven". Na de toespraak van pastoor Adri aansens speelde dc organist van de St.-Jacobskerk. de heer P. Broerse, de koraal „Ich rufe zu Dir. Herr Jesus Christ" van Johann Sebastian Bach. „Adventstijd" Ds. Kloosterman zei, dat het leven van prinses Wilhelmina moet worden bezien in het licht van de adventstyd. „Zy heeft haar taak volbracht in af wachting van dc grote Koning, door wiens gratie zy regeerde. Zij wist haar koningschap tijdelijk en faal- baar, maar het Koningschap van Christus volmaakt en eeuwig, wist, dat zy moest terugtreden om Hem tc doen toekomen alle macht en heerlijkheid", aldus ds. Kloosterman. Hij vervolgde: „In 1948 deed zy af stand van de troon ten gunste van haar dochter. Haar hele leven heeft zy afstand gedaan van haar troon ten gunste van Hem". Ds. Klooster man besloot met de woorden: „Zij besteedde de laatste 14 jaar al haar energie aan het winnen van mensen voor Christus. Haar laatste jaren zyn nu voorby. Zy Is heengegaan uitzien de naar het openbaar worden van Zyn triomf". Na de woorden van ds. Kloosterman werden tot besluit van de herden kingsdienst twee coupletten van het „Wilhelmus" gezongen. 11) is medegedeeld, dat de paus sinds ijd lijdt aan welke tot een „vrij grote mate" van maagstoornissen. bloedarmoede hebben geleid. Voor deze symptomen wordt hij sinds enige tijd behandeld, waarbij een dieet werd voor geschreven. „Alles geeft reden te ho pen" dat paus Joannes spoedig zijn audiënties zal kunnen hervatten, aldus het communiqué. Turnwedstrijden gaan door Het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond heeft bekendgemaakt, dat alle voor dit weekeinde vastgestelde wed- stryden normaal doorgang zullen vin den. Dit betreft met name het Neder lands kampioenschap heren en jeugd te Enschede en de strijd om het Neder lands kampioenschap trampolinesprin gen in Naaldwijk. Feyenoord-V asas misschien in Antwerpen De kans bestaat dat de derde en beslis sende wedstrijd tussen Feyenoord (Rot terdam) en Vasas (Boedapest) voor de tweede ronde van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen in Antwerpen zal worden gespeeld. Voor het Feijenooi-dlegioen en tal Nederlanders in het zuiden van ons land ongetwijfeld een belangwekkend bericht. Uiteraard zal het bestuur van Fcijen- oord alle mogelijke moeite doen om deze wedstrijd in België te houden. Overigens schijnen de Hongaren be zwaren te hebben om in Miinchen te spelen in verband met het slechte weer aldaar en de daaruit voort vloeiende terreingesteldheid. Een voorbehoud moet alsnog worden gemaakt, aangezien in de eerste plaats de Westdultse voetbalbond aan wie de organisatie is overgegeven bezwa ren kan maken tegen de verplaatsing de wedstrijd en in de tweede plaats heeft Vasas nog geen definitief bericht ezonden. >e mogelykheid bestaat in ieder geval dat beide ploegen elkaar op 12 decem ber a.s. in België, in Brussel, maar hoogstwaarschijnlyk in Antwerpen, zul len ontmoeten. Qv> ZAKAANSTEKER V.A. 10.- Met volledige garantie Luxe geschenkverpakking met extra gastank v.a. 11.- Qrt TAFELAANSTEKER 16.50 v Met volledige garantie Voor de handel: B. D. LEEFSMA N.V. Kerkstr. 25 - A'dam - Tel. 020-35047 Hockey-competitie gaat normaal door Het competitieprogramma van de Ko ninklijke Nederlandse Hockey Bond voor het komende weekeinde zal nor maal doorgang vinden. Sint-Nicolaascross Dynamo nu op 22 december a.s. In verband met het overlyden van Hare Koninklyke Hoogheid Prinses Wilhel mina heeft de K.N.A.U. alle wedstrijden, die a.s. zaterdag en zondag zouden wor den gehouden, afgelast. De Sint-Nico laascross van Dynamo, Middelburg, die zaterdag a.s. zou worden georganiseert, wordt thans op zaterdagmiddag 22 de cember gehouden. De aanvang biyft be paald op 3 uur. Start en finish in de omgeving van de sintelbaan aan de Sportlaan te Middelburg. Competitieleiding voor zaterdag- en afdelingsvoetbal Door een destijds op de algemene jaar vergadering van de K.N.V.B., afdeling Zeeland, genomen besluit, is het bestuur uitgebreid met 2 leden, die zullen wor den belast met de competitieleiding voor resp. het zondag- en het zaterdagvoet bal. Voor deze 2 te vervullen functies wer den drie kandidaten gesteld. By de hier voor gehouden schriftelijke stemming hebben de door het afdelingsbestuur voorgedragen kandidaten, de heren J. J. den Boer en M. van Andel, beide te Middelburg, een ruime stemmenmeerder- heid behaald. De heer Den Boer verzamelde 120 van de 153 uitgebrachte geldige stemmen op zich en de heer Van Andel 111, terwijl de door een aantal verenigingen kandi daat gestelde heer A. P. van Riel uit Vlissingen 66 stemmen verzamelde. De heren J. J. den Boer en M. van Andel zijn dus respectieveiyk als competitie leider voor het zondag- en zaterdagvoet bal gekozen. POLITIERECHTER MIDDELBURG: Vader en zoon namen een dure revanche Een flinke vechtpartij Graauw, is doiulerdaf n café tijdens de zitting van politierechter mr. B. S. Sie- perda, uit de doeken gedaan. Verdach ten in deze zaak waren de grondwerker A. P. M. C. uit Kieldrecht (B.) en zyn vader P. A. C. C., arbeider uit Graauw. Beiden was mishandeling ten laste ge legd, C. junior werd bovendien verdacht van vernieling van een ruit. In het café van B. J. M. P. te Graauw, dat vol zat met kermisgangers, ont stond eerst vroeg die avond een ruzie, waarbij de asbakken en glazen door het zaaltje vlogen. De zoon van de caféhou der, H. C. M. P.. zette vader en zoon C de deur uit. Vader C.t die enigszins in valide is, kwam daarbij te vallen en verwondde zyn pols. Later op de avond kwamen vader en zoon C. weer in het café terug, volgens de officier om „re vanche" te nemen. Toen begon de vechtpartij pas goed. Verdachte C. junior deelde de eerste klap uit aan de zoon van de caféhouder, die bloedig verwond raakte. Ook vader O. begon te slaan, waarby de vrouw van de caféhouder in het gezicht geraakt i. De caféhouder en zyn zoon speel- het klaar de twee ruziemakers bui ten te zetten; de jonge C. stampte daarna nog een ruit met zijn voet Kt pot. Als getuigen waren opgeroepen de caféhouder, zyn vrouw en zoon en een toeschouwer, de landarbeider P. L. J. S. uit Graauw. Mevrouw E. L. M. P.-de K., de vrouw van de caféhouder, verklaarde zodanig gewond te zijn dat zy „vijf we ken voor schandaal liep". Mr. P. C. Adriaanse stond de beledig de partij by: voor mevrouw P. dien de hij een civiele vordering van 10 in, voor dc zoon P. een vordering van 200 en voor de vader 244,50. De officier van justitie, mr. J. L. An- dreae, achtte de tenlasteleggingen wel bewezen, hij achtte de civiele vorderingen voor toewijzing vatbaar en eiste tegen beide verdachten een geldboete van 75. De verdediger van vader en zoon C., mr. W. K. H. Dieleman, zag liever, dat de civiele vorderingen in een civiele procedure werden uitgezocht. Hij wees er onder meer op, dat ook vader C. schade had geleden omdat hy met zyn gebroken pols zeven weken niet kon werken. De politierechter tenslotte von niste 30 voor de vader C. en betaling van de civiele vordering ad 10 aan mevrouw P. Voor de zoon eveneens 30 en betaling van de civiele vorderingen aan caféhouder P. en diens zoon, ten bedrage van ƒ100 en ƒ200. Mishandeling Na deze langdurige procedure kwamen nog enkele kleinere zaken aan de orde. A. R. uit Koewacht sloeg iemand met een bierfles, waarvoor hy een boete van 50 kreeg, conform de eis. By verstek werd behandeld de zaak tegen mevr. De B. die een klompenmaker met een hark had geslagen. Voor deze „gemene mishandeling", zoals de officier het noemde, luidde de eis ƒ40, met toewij zing van de civiele vordering ad 250. De politierechter vonniste conform. Diefstal „Ik begrijp het zelf niet, ik heb een moment van afwezigheid gehad", ver klaarde mevr. L.-S. uit Brussel, die in Axel aangehouden werd op grond van diefstal van twee tabletten chocola uit een zelfbedieningswinkel. Conform de eis werd zij hiervoor veroordeeld tot een geldboete van 30. Van „afwezigheid" was bij verdachte H. A. de V. uit Rozenburg geen spra ke, toen hy in Clinge de offerblokken van de r.-k. kerk openbrak en er geld uitnam, evenals uit een schaal. De „op brengst" van deze diefstal was niet groot, slechts 1,70. Om verdachte, die herhaaldelyk met de politierechter in aanraking is geweest, nog een kans te geven, besloot mr. Sieperda het vonnis één .jaar uit te stellen om te zien hoe V. zich gedraagt. Scheldpartij De fabrieksarbeider M. L. uit Hulst en mevrouw M. K.-K. uit Hulst hadden elk- .ar scheldwoorden toegeroepen als ..schuldmaakster", „zuiplap" en nog veel meer. Zij waren hiervoor beiden gedagvaard en kregen, mede op grond van de getuigeverklaring van de kisten maker W. J. uit St.-Jansteen, een boete van 20. „Als één nu z'n mond biyft houden, dan loopt zo'n scheldpartij van zelf af", raadde de politierechter aan. Dankbaarheid Na dc samenzang „Voor alle heil'- gen" richtte pastoor Adriaansens het woord tot dc nanwezigen. „Wanneer wjj vanavond te zamen zyn gekomen om onze deelneming (e betuigen, dan (rilt door alle rouw heen zeker een gedachte van dankbaarheid. Dank baarheid jegens God. die ons (leze vrouw schonk, dankbaarheid aan (leze vrouw, die haar talenten zo voortref felijk gebruikte" aldus pastoor Adrl- „wy prijzen haar om haar stryd voor dc vrijheid", vervolgde hy. „Maar zou het niet in haar geest zijn als wij eens peilden naar dc grondslag: haar geloof in God en haar overgave Een goede slag sloeg dc fruit kweker J. Adam op de donderdag in Krabbendifke gehouden tradi tionele Sint-Nicolaasveiling. Dc heer Adam kreeg twee hoofdprij zen, waaronder de wisse/beker van de gemeente Krabbcndijke voor de beste kwaliteit. De beker wordt hem hier overhandigd door de di recteur van dc veiling, de heer A. Dommisse flinks). (Foto P.Z.C.) HOOGST BETAALDE PRIJS: 1,36 PER KG In lange rijen pronkten donderdag op de jaarlijkse Sint-Nicolaas veiling te Krabbendijke duizenden veilingkisten, boordevol gevuld met de kostelijke produkten uit de Zeeuwse boomgaarden. Een prach tige collectie appels en peren van uitstekende kwaliteit vormde de aanvoer op de veertiende Sint-Nicolaasveiling van de veilingvereni ging K.E.O. tc Krabbendijke. In totaal werd aangevoerd 204.399 kg in 13.444 colli. De totale geldelijke opbrengst was ƒ123.479,86, het geen neerkomt op gemiddeld 60,40 per honderd kg, een prijs, waarover de telers best tevreden waren. Sommige rassen liepen hoog op: Doyenné du Cornice tot ƒ1,36 per kg, Cox tot ƒ1,10, Golden Delicious tot 87 cent, Légipont tot 75 cent en Jonathan tot 72 cent. Der traditie getrouw sprak de voorzit ter van de veilingvereniging, de heer W. C. v. d. Werff uit Rilland-Bath een ope ningswoord, waarin hij verklaarde, dat het altijd weer feestelyke gebeuren van de Sint-Nicolaasveiling thans wordt overschaduwd door het overlijden van prinses Wilhelmina. „Daarom hangt de vlag niet, zoals in andere jaren, vol uit. maar halfstok", aldus de heer Van der Werff. Hy was van oordeel, dat een grote en mooie partij fruit is aangevoerd. „De veiling is in dit stadium nog steeds in opgaande lijn. Het verheugt me daarom te kunnen meedelen, dat we spoedig een nieuw koelhuis gaan bouwen", zei spre ker. De directeur van de veiling, de heer A. Dommisse, deelde nog mede, dat met ingang van volgende week slechts één maal, en wel dinsdags om 10 uur. zal worden geveild. Met een toepasselijk woord reikte hij vervolgens de prijzen uit. Goede beurt Byzonder goed voor (le dag op deze feestelyke veiling kwam de firma J. Adam Zn., die zowel beslag legde op dc gouden medaille van het Centraal Bureau als op de fraaie wisselbeker van de gemeente Krabbendyke. De pryzen werden als volgt toegekend: Voor het hoogste aantal punten, geba seerd op kwaliteit, sortering, verpak king en algemeen aanzien, gouden me daille van het Centraal Bureau voor de firma Adam Zn., die met 60 kg Cox E 70-75 tot een puntentotaal van 96% (max. 100) kwam. De zilveren medail le van het Centraal Bureau was voor fruitteeltbedrijf C. P. Vogelaar met 510 kg Cox E 70-75 die goed was voor 95 punten. Met eveneens 95 punten waardeerde de jury een party Légip E 65-70 van 70 kg van de heer P. vtw laar, die een zilveren medaille verwierf. De wisselbeker van dc gemeente Krab bendyke voor de beste kwaliteit kwam in handen van dc firma J. Adam Zn. met 60 kg Cox E 70-75. die 49 van de 50 punten op zich vergaarde. Eveneens was er een wisselbeker van de gemeente Krabbendyke voor dc beste prestatie. Deze beker kwam in het bezit van het fruitbedryf C. P. Vogelaar met 510% kg Cox E 70-75. Voorts reiki e dc directeur een groot ■antal kleine prijzen uit voor de hoog ste waardering per ras. Donderdagmiddag heeft de nieuwbe noemde burgemeester van Aardenburg, de heer M. G. M. van Berckel een be zoek gebracht aan zijn toekomstige ge meente. De heer Van Berckel zal op maandag 17 december worden geïnstal leerd als burgemeester van Aardenburg. Hij werd donderdag in het gemeente huis ontvangen door de waarnemend burgemeester, de heer A. I. Catsman. en de beide wethouders E. Lansu en J. Sla ger, alsmede de gemeentesecretaris J. M. Paridaen. De heer Van Berckel had een bespreking met het college en werd daarna voorgesteld aan het secretarie- personeel. Met zijn verloofde, mej. mr. M. W. Wreesmann bracht de heer Van Berckel een bezoek aan de toekomstige ambtswoning, die momenteel nog be woond wordt door de oud-burgemeester de heer J. M. A.C. van Dongen, lid van de Tweede Kamer en Gedeputeerde Sta ten van Zeeland. Op de foto: v.l.n.r. waarnemend burgemeester A. I. Cats man. wethouder E. Lansu, burgemees ter M. G. M. van Berckel, wethouder J. Slager en gemeentesecretaris J. M. Pa ridaen. (Foto P.Z.C.) Kamerleden wensen gesprek met hervormd moderamen ,,Het vraagstuk der kernwapenen Het lid van de Eerste Kamer, dc heer J. Tjalma, heeft namens hervormde leden van de Eerste en Tweede Kamer die lid zyn van de fracties van de P.V.dA., de V.V.D., de A.R.P. en de C.H.U. een brief gezonden aan het moderamen van de Synode van de Nederlandse Hervormde Kerk, waarin wordt gevraagd om een gesprek. Hierin wensen die Kamerleden bepaalde bezwaren die bij hen bestaan tegen het synodale geschrift „Het vraagstuk van de kernwapenen" naar voren te brengen, alsmede een gedach- tenvvisseling daarover. Wel vaker is er een gesprek geweest tussen hervormde kamerleden en het moderamen, maar tot dusverre is een initiatief tot zulk een gesprek altijd uit gegaan van het moderamen. Van het hervormd persbureau hebben we verno men dat het gevraagde gesprek vermoe delijk pas volgend jaar zal kunnen wor den gehouden. VERDELING ONDERHOUD SLOTEN Dc algemene vergadering van de Polder Walcheren zal op vrydag 7 december a.s. de definitieve begroting voor 1963 moeten vaststellen, nadat in de okto bervergadering reeds een voorlopige glo bale raming van ontvangsten en uitga ven in behandeling geweest is. Uit het gedetailleerde ontwerp blijkt onder meer, dat het dagelyks bestuur in 1963 voor 3883 miljoen gulden voor werken aan de waterkeringen geraamd heeft. Het dagelijks bestuur tekent in een toe lichting bij dit bcgrotingsontwerp aan, dat inzake de drie belangrijkste werken nog niet met zekerheid te zeggen is of in 1963 met de uitvoering kan worden begonnen. Zodra met het rijk en de provincie over de bestekken en over de financiering overeenstemming is be reikt zal het bestuur de bestekken aan de algemene vergadering voorleggen. Deze drie belangrijkste werken hebben betrekking op: de verzwaring van dc duinen tussen Zoutelande en Westka- pelle, die geraamd is op 4 miljoen gul den en waarvan voor 1963 twee miljoen gulden uitgetrokken is; de verzwaring van dc hoogwaterkering op het Noor- derstrand (omgeving waterwingebied), die in totaal 1 miljoen zal kosten en waarvoor een half miljoen is uitgetrok ken voor het volgend jaar: en de ver zwaring van de zeedijk tussen dijkpaal 32 en de Vlissingse buitenhaven, waar van de totale kosten op f 2.150.000 be groot zyn en waarvoor in 1963 de helft geraamd is. Bunkeropruiming Voorts heeft het dagelyks bestuur ccn bedrag van f 1G0.000 begroot voor het opruimen van bunkers in de zee- en inlaagdljken van de Zuidwatering, alsmede f 83.000 voor het opruimen van bunkers in de duinen van de Noord- en Oostwatering. Het werk aan de Zuidwatering zal volledig door het rijk worden gesubsidieerd, van het andere opruimingswerk komt f 8000 ten laste van de polder. Het dagelyks bestuur merkt verder op, dat door een incidentele meevaller, na melijk de boekwinst van f 34.000 op materialen, het dykgeschot voor 1963 gehandhaafd kon worden op f 60 per ha. voor de ongebouwde eigendommen of f 10 per f 100 belastbare opbrengst vol gens de grondbelasting voor de gebouw de eigendommen, waarbij mede van in vloed is geweest de aanwezigheid van een door overschotten van vorige diens- ton ontstane reserve van f 79.000. In een ander voorstel stelt het dagelijks bestuur voor om de onderhoudsplicht van de wegsloten zodanig te verdelen, dat de wegbeheerder én de gebruiker van het land elk zyn helft van de sloot schoonhoudt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 7