STUDENTEN GESCHORST VOOR TERREUR JEGENS „GROENEN" Joegoslavische missie in Bonn overvallen Enttarïeven honden en katten vastgesteld Gedurende één tot zes maanden toegang tot colleges ontzegd STOFFELIJK OVERSCHOT PRINSES DINSDAGAVOND NAAR DEN HAAG Tussenpersoon Duitse Lotto gearresteerd Met bommen pistolen en loden pijpen VRIJDAG 30 NOVEMBER 1962 PROVINCIALE COURANT RECTOR EN ASSESSOREN VAN AMSTERDAMSE UNIVERSITEIT NEMEN MAATREGELEN De studenten die in hoofdzaak betrokken waren bij de incidenten tijdens de laatste ontgroening aan de universiteit van Amsterdam, zal de toegang tot de universiteit worden ontzegd voor een periode variërend van één tot zes maanden. Dit blijkt uit de uitspraken, die het college van rector en assessoren heeft gedaan na behandeling van het rapport, dat de door de rec tor magnificus, prof. dr. J. Kok, op 10 oktober ingestelde commis sie heeft uitgebracht. De betrokkenen kunnen van deze schorsin gen binnen tien dagen in beroep gaan bij de curatoren van de universiteit. „HEROPVOEDING NOODZAKELIJK" In de uitspraak over de vijf be trokken leden van de senaat van het Amsterdamse Studenten Corps wordt onder meer gesteld dat zij hebben gefaald, waar zij niet falen mochten. „Zij hebben de groentijd onvoldoende voorbereid, waardoor het gevaar voor orde loosheid en dus excessen, bij een groentijd steeds aanwezig, is ver groot. Zij hebben slechte voorbeel den gegeven zelf de hand te lich ten met hun verplichtingen ter be scherming van het welzijn der no vieten. Zij hebben lichamelijke kwellingen en handtastelijkheden t.a.v. groenen door corpsleden gedoogd, en zij hebben zelfs niet getracht daartegen enige maatregel in het werk te stellen. Erger: zij hebben in hun eigen senaatskamer zulke kwel lingen toegepast door daarin teveel groenen opeen te pakken. Betrokkenen hebben geen leiding gegeven en zij heb ben in deze slappe houding volhard ook nadat het, naar hun bekend was, tot ernstige incidenten was gekomen. Waartoe deze groentijd geleld heeft, hebben de naam van de universiteit, nationaal en internationaal, schade toe gebracht. GEEN ONDERSCHEID Bij de bepaling van de straf wil het college voorts, ten gunste van de be trokkenen, in aanmerking nemen dat zjj niet alleen verantwoordelijkheid dra gen voor de excessen, doch dat vele daarvan uiteindelijk mede komen voor verantwoordelijkheid van individuele corpsleden, die echter in de anonimiteit van de menigte onbekend blijven. Op al deze gronden straft het col lege de betrokkenen door hun ieder de toegang tot de universiteit te ontzeg gen voor de tijd van twee maandeh, al dus de uitspraak van het college. De vijf studenten die voor en tijdens de ontgroening zitting hadden in de so- ciëteitscommtssic (NIA) zal eveneens de toegang tot de universiteit voor de tijd van twee maanden worden ontzegd. Ernstig noemt het college dat zij slechte voorbeelden hebben gegeven door hun plichten en verantwoordelijkheden voor net welzijn van de groenen te misken nen. Zij hebben lichamelijke kwellingen en handtastelijkheden ten aanzien van de groenen door corpsleden gedoogd, gestimuleerd en zelf toegepast. Boven dien hebben zij de groenen onverant woorde risico's luten lopen. Op een be paalde avond liepen ongeveer tien groe nen letsel op. Bovendien werden anti semitische uitdrukkingen gebezigd, ZELFOVERSCHATTING De student, die in het Viatorhuis met een paraplu een bekertje van het hoofd van een noviet wilde slaan, waarbij dit adspirant-lid ernstig werd gewond, is door het college de toe gang tot de universiteit voor de duur Professor Van den Berg hield rede voor t. h. over cultuur en techniek Prof. dr. C. van den Berg, die benoemd is tot buitengewoon hoogleraar in de afdeling weg- en waterbouwkunde aan de technische hogeschool te Delft, heeft woensdagmiddag zyn ambt aanvaard met het uitspreken van een rede over cultuur en techniek. Cornclis van den Berg studeerde aan de landbouwhogeschool te Wageningen, waar hij in juni 1946 het ingenieurs diploma verwierf. Na zijn studie trad hij in dienst van het ministerie van landbouw en visserij en voedselvoorzie ning, waar hij hoofd werd van de we tenschappelijke afdeling bij de rijks dienst voor landbouwherstcl. In 1949 werd hij by hetzelfde ministerie hoofd van de wetenschappelijke afdeling her verkaveling Walcheren en van 1952 af bekleedde hij die functie b(j de her verkaveling Zeeland. In 1952 promo veerde hij tot doctor in de landbouw kunde aan de landbouwhogeschool te Wageningen. In 1955 werd hij benoemd tot directeur van het instituut voor cultuur en waterhuishouding te Wage ningen. van zes maanden ontzegd. „De be trokkene heeft hoogst onverantwoor delijk gehandeld door in laakbare zelrsoverschatting de noviet zulk een enorm risico te laten lopen. De ernst van de gevolgen moet meewegen in de straf", aldus de uitspraak. Het college wil in het midden laten van wie het initiatief tot verzwijging van dit incident is uitgegaan. De groentydleider van het dispuut „Viator" wordt verweten dat hij niets heeft gedaan nadat de noviet gewond was geraakt na de slag met de para plu. Bovendien heeft hij een noviet grof beledigd. Hem zal de toegang to: de universiteit voor de duur van twee maanden worden ontzegd. Een tiendejaars student in de psycho logie, die het kandidaatsexamen nog niet met vrucht heeft afgelegd en die geen actief lid van het corps meer is, zal drie maanden de universiteit niet mogen bezoeken, omdat hij tijdens de Nereusdag een gloeilamp tussen de no vieten wierp. Een groen kreeg hiorb" een glasscherf in het oog. De scherf kon worden verwijderd en heeft geen blijvend letsel teweeggebracht. Hem wordt voorts verweten d$t hij geen be langstelling voor zijn slachtoffer heeft getoond. VIJF GLAZEN SHERRY De student, die tijdens het zwem feest in het Sportfondsenbad Oost te Amsterdam een noviet een bloedende hoofdwond sloeg met een stok, wordt de toegang tot de universiteit voor een maand ontzegd. De betrokkene had vijf glazen sherry op toen hij de klap gaf, waarvan hij zelf erg is ge schrokken. De zaken tegen de praeses en groen tydleider van het dispuut „Odoleh" heeft de rector magnificus niet bij het college aanhangig gemaakt, omdat z.ï. hierin kan worden volstaan met een berisping. Zy hebben toegestaan dat er kranten werden verbrand in een kelder vol groe nen, terwijl er geen ventilatie aanwe zig was. In een toelichting op de uitspraken van het college van rector en assessoren, stelt de rector' magnificus, prof. dr. J. Kok, dat er sprake is van een enorme collectieve schuld, omdat ook de goed- willenden onvoldoende invloed hebben uitgeoefend om een einde te maken aan een kennelyk onhoudbare toestand. Het is te betreuren dat eerst zulke ernstige dingen moesten plaatshebben voor men er toe besloot de ontgroening radicaal te herzien. HEROPVOEDING „De nieuwe regeling die voor de ont groening is opgesteld, lijkt mil vrij goed, maar ik onthoud mij van enige officiële goedkeuring, omdat daarmee de verant woordelijkheid verkeerd zou komen te liggen. Het toelaten van novieten en de daarmee samenhangende groentijd is en blijft een verantwoordelijkheid van het Amsterdams Studenten Corps zelf. „Natuurlyk is intern de zaak niet geheel afgedaan, want er zal gestreefd moeten worden naar een soort her-opvoeding van de studenten. Ten dele is dit een zaak, die in de eerste plaats het A.S.C. aangaat, maar ik meen dat het ook voor de anderen geen kwaad zou kunnen, in dien zij gedwongen zouden worden zich opnieuw te bezinnen op de intermense lijke verhoudingen, want het onbegrip op dit terrein is nog ontstellend groot. KIST IS VAN HET EENVOUDIGSTE MODEL (Van onze verslaggever) Naar wij uit hofkringen verne men, zal het stoffelijk overschot, van prinses Wilhelmina a.s. dins dagavond: van het paleis Het Loo worden overgebracht naar Den Haag. Het zal niet worden gebal semd. Woensdagnacht om twaalf uur heeft een zwarte lijkwagen aan het paleis de graf kist afgeleverd, die door een Haags be drijf was vervaardigd. De stoffelijke resten van prinses Wil helmina zullen in een zeer eenvoudige kist in de grafkelder der Oranjes in de Nieuwe Kerk te Delft worden bijgezet. Zij zullen rusten in een loden binnen- kist. die geplaatst wordt in een massief eiken kist van het allereenvoudigste model. Het beslag van de kist is sober,en zal van koper zyn. Deze t voud is op uitdrukkelijk verzoek van de overledene. Naar wij voorts nog ver nemen is nog geen definitieve beslis sing genomen over de wijze, waarop het stoffelijk overschot van Het Loo naar Den Haag wordt vervoerd. Het is niet geheel uitgesloten, dat dit met de koninklijke trein zal geschieden, doch waarschijnlijker is, dat net per auto over de weg gebeurt. Het Loo Gistermorgen om negen uur meldde zich bij het paleis Het Loo als eerste bezoeker de burgemeester van Apel doorn, mr. A. L. des Tombe. Hy opende een stoet van belangstellen den, die in de loop van deze sombere ochtend de condoleanceregisters kwam tekenen. Oecumenische Raad vraagt gezamenlijke herdenking De Oecumenische Raad van Kerken in Nederland heeft alle aangesloten en ook niet aangesloten kerken verzocht in deze dagen gedenkdiensten të houden naar aanleiding van het overlijden van H.K.H. Prinses Wilhelmina, en wel ge- meenschappeiyk, zoals het in de geest is van wyien de prinses. In de raadzaal van het stadhuis te Apeldoorn heeft woensdagmid dag de officiële aangifte plaat s- gehad van het overlijden van H.K.H. Prinses Wilhelmina. De aangifte geschiedde ten overstaan van de burgemeester van Apel doorn, mr. A. L. des Tombe als fungerend ambtenaar van de bur gerlijke stand, door de eerste stal meester en adjudant van H.M. de Koningin, W. F. K. Bissclioff van Heemskerck, en de grootmeester van het huis van H.M. de Konin gin, baron J. J. L. van Lynden, die hier tekent. Twee klembanden met losse bladen ge schept papier lagen op een met wit da mast gedekte tafel in de betegelde hall van de portiersloge. Er brandde alleen het harde licht van een kale gloeilamp aan net plafond. De tweede naam in de registers was die van een particuliere dame, mevrouw J. G. L. Tyi Wijdenes Spaans. Zij schreef groot en fraai: „met diepe ontroe ring" en daaronder wat kleiner: „i diepe dankbaarheid voor zoo'n vorstin' Den Haag De Zweedse ambassadeur was- gister ochtend de eerste die zijn handtekening zette in het register van rouwbeklag, dat voor het corps diplomatique was neergelegd in de. hal van liet paleis aan het Lange Voorhout. Kort daarna volg de de ambassadeur van de Ver. Staten, de Belgische ambassadeur was verge zeld van vrijwel zijn gehele staf van raden en secretarissen. Zo maar een Hagenaar had op de blauwstenen stoep van het paleisje een boeket witte asters neergelegd. Klankbeeld over prinses Wilhelmina Vanavond, zaterdag en zondagavond zullen om 8 uur klankbeelden uitgezon den worden over het leven van prinses Wilhelmina over beide zenders. De lich te programma's zullen alle worden ver vangen door ernstige muziek. Op de dag van de begrafenis zullen Hil versum I en II een nationaal program ma uitzenden. Op de komende dagen zullen de omroep verenigingen waar dat nodig is hun pro gramma Verdacht van overtreding van de loterij- wet is in Leiden de 38-jarige kelner W. E. J. H. aangehouden, in het bezit van honderden ingevulde en blanco formu lieren van de Duitse lotto. De man is inmiddels overgebracht naar zijn woon plaats Amsterdam, waar hij aan het be gin van deze week reeds werd verba- liseerd, omdat hij 20 lottobewyzen in zyn bezit had. De politie heeft reden aan te nemen dat de kelner regelmatig optrad als tus senpersoon ter verspreiding van de lotto formulieren in Nederland. Het meespe len in de Duitse lotto in ons land is niet verboden. Met verspreiding van de for mulieren overtreedt men echter de lo- terywet. VOORZITTER PROT. CHR. V/ERKGEVERS ACCOORD MET LOONSYSTEEM Het Verbond van Protestants-Christelij ke Werkgevers in Nederland kan in stemmen met de vorige week tussen de regering en de Stichting van de Ar beid bereikte overeenstemming over de verantwoordelijkheid voor het loonbe- leid. De voorzitter van het verbond, de heer H. H. Wemmers, zei dit op de leden vergadering van het verbond in hotel „De Bilderberg" te Oosterbeek. Er is, naar het oordeel van de voorzit ter van het Verbond van Protestants- Christelijke Werkgevers in Nederland, op het gebied van het loonbeleid een verdeling van taken, verantwoordelijk heden en bevoegdheden bereikt, die strookt met de opvattingen van het ver bond omtrent de verhouding tussen overheid en bedrijfsleven. Het toezicht vooraf is verdwenen en onder normale omstandigheden kan het bedrijfsleven voortaan zijn gang gaan. Hierdoor zal de verantwoordelijkheid, die het ge organiseerde bedrijfsleven zelf aan de dag legt door de aanvaarding van de halfjaarlijkse S.E.R.-rapporten en de in terne coördinatie, veel beter tot zijn recht komen, aldus de heer Wemmers. R.T.M. wordt eigendom van. N.S. R.T.M. blijft vervoer op de eilanden verzorgen B. en w. van Rotterdam hebben het voornemen binnenkort bij de gemeente raad een voorstel in te dienen met be trekking tot de overdracht van 80 pro cent van het aandelenkapitaal van de R.TAI. aan de N.V. Nederlandse Spoor wegen. Deze overdracht zal gepaard jaan met het aangaan van een' over eenkomst met de spoorwegen, met wie regelingen zijn getroffen ten aanzien van verschillende raakpunten van de gemeente Rotterdam met de R.T.M. Eén dezer punten betreft het opheffen van de tramexploitatie binnen een betrek- kelyk kort tijdsbestek. Het ligt voorts in de bedoeling dat de R.T.M. het vervoer op de eilanden blijft verzorgen, waarby als richtsnoer zal gelden, de wyze van de exploitatie zoals die bij vele streekvervoerondernemingen, die dochterondernemingen van de spoor wegen zijn, elders in het land wordt aan getroffen. Per hond 2,-; per fat U- Entplan opgesteld in Amsterdam en Nieuweramstél De minister van landbouw en vis serij heeft de bijdrage, die van re geringswege voor de enting tegen hondsdolheid in het kader van de georganiseerde entcampagne zal worden geheven bepaald op 2. per hond en 1.per kat. De en ting van honden is twee jaar gel dig die voor katten zes maanden. De gemeenten Amsterdam en Nieuwer- acistel hebben in nauw overleg met dr. H. II. Scbolten, districtsinspeeteur van de veerartsenijkundige dienst, thans als eerste in den lande met spoed een ent plan opgesteld. Het laat zich aanzien, dat de komende week in deze gemeen ten reeds met de enting kan worden be gonnen. Een plan, door de gemeente of door groepen van kleine gemeenten opge steld, moet vóór de uitvoering zijn goed gekeurd door de betreffende districtsin- snecteur van de veeartsenijkundige dienst, die uiteraard ter beschikking staat bij advisering en opstelling van het plan. (Advertentie) Vrije Kroaten gaan te keer Ongeveer dertig Joego-Slavische ballingen drongen gisteren om streeks het middaguur met bom men, pistolen en banieren de Joe go-Slavische missie in Bonn bin nen, verwondden er drie mensen en vernielden de gehele beneden verdieping met bommen. Het grootste deel van hen liet zich daarna zonder tegenstand door de Westduitse politie arresteren, daarbij tegenover omstanders op merkend. dat deze overval ge pleegd was in naam van een vrij Kroatië en dat dit de manier was om ook tegen de Berlijnse muur op te treden. De Westduitse regering heeft de overval dadelyk veroordeeld als een misdadige misbruiking van de gastvrijheid die Kroatische ballingen in West-Duitsland genieten en haar leedwezen betuigd bij de Zweedse ambassadeur met het ver zoek deze betuiging over te brengen aan de Joego-Slavische regering. De Joego slavische missie geniet sinds het ver breken van dc Jocgo-Slavisch-Westduit- se diplomatieke betrekkingen diploma tiek bescherming van Zweden, Volgens leden van de Joego-Slavische missie en de Westduitse politie is de overval als volgt in zHn werk ge- kleine bussen uit het Roergebied, waar de meesten van hen in de mij nen werkten. Kort voor het middag uur arriveerden zy voor het gebouw van de missie, waar juist de bevrij ding van Joego-Slaviè van de nazi's gevierd werd. sprongen naar buiten met pistolen, bommen, loden pijpen en banieren met „leve het vrije Kroatië" erop en forceerden de voor deur met een kleine bom. Portier neergeschoten De portier, Momcilo Popovic, trachtte hen tegen te houden, maar kreeg een schot in borst en maag. De overvallers stootten toen op de chauffeur van de missie, Albert Dovgan, en diens twaalf jarig zoontje. Dovgan werd buiten ge vecht gesteld met een loden pijp en zyn zoontje kreeg een schot in de rechter- bovenarm. Daarop begonnen de Kroaten de bene denverdieping grondig te vernielen. Zij haalden de archieven overhoop en sta ken ze met brandbommen in brand. Met andere bommen werden de ramen ver nield en het plafond naar beneden ge haald. Zij deden geen pogingen om naar de eerste, tweede en derde verdieping te gaan, waar het overige missieperso- neel zich schuilhield. Biertje drinken Toen de benedenverdieping een ravage geworden was, gingen de overvallers naar buiten, waar de Westduitse politie zonder moeite dadelyk negentien van hen kon arresteren, Sommigen waren bij het gebouw blijven staan Icyken, an deren dronken een biertje in een café aan de overkant. Een jonge Kroaat zei daar, met zyn dubbele cognac wyzend op de ravage aan de overkant, tegen een journalist van U.P.I.: „Excuseer het la waai van de bommen. Het werd tenslot te gedaan voor de vryheïd". Do neergeschoten portier Popovic, een gedecoreerde partisaan uit de tweede wereldoorlog, met een dochtertje van veertien jaar, moest in het ziekenhuis worden opgenomen voor een spoedope ratie. Twee van de aanvallers zyn ook licht gewond geraakt door verdwaalde kogels. Het deelnemen aan de enting heeft, zoals door minister Marijnen uitdruk kelijk in een televisietoespraak on langs is gezegd, geen gevolgen voor het heffen van gemeentelyke honden belasting, zo deze niet zou zijn be taald, daar de administratie geheel en uitsluitend ter beschikking van het ministerie van landbouw is. Het is de bedoeling, dat ook zoveel mo gelijk katten tijdens de campagne wor den geënt. Koppigheid om Kasjmir In het Britse dagblad The Guardian stond dezer dagen een artikel waar in de Indiër Victor Anant zijn visie gaf op het Indlaas-Pakistaanse conflict over Kasjmir. Het artikel was doortrokken van spijt en van kritiek op de eigen na tie, omdat India de kansen die het vijf tien jaar geleden bij het verwerven van zijn zelfstandigheid kreeg, niet heeft benut. Onder de Engelse leiding was India indertyd een centrum van poli tieke activiteit, dat zijn invloed deed gelden in geheel Azië. Toen in 1947 de Engelsen zich uit dit deel van Zuid-Azië terugtrokken hield deze invloed op te bestaan. In Nieuw Delhi heeft men dat te laat bemerkt. De nieuwe leiders meenden dat zij mét het bestuursapparaat ook de invloed op de nabuurlanden van ae Brit ten zouden overnemen. In 1947 leek dat ook niet onmogelijk. Engeland, zo rede neerde men, had een in tweeën gesplitst land achtergelaten: het hindoerijk India en de islamietische staat Pakistan. De theorie was, dat India zijn invloed zou doen gelden in het niet-mohammedaan- se deel van Azië en dus het gezicht naar het oosten zou keren, terwijl Paki stan zijn invloedssfeer zou trachten te vergroten in het islamietische midden oosten. Nieuw Delhi heeft de theorie evenwel niet in praktijk kunnen bren- en. In plaats van samenwerking met 'akistan kwam er een oorlog met dit .and, waarvan Kasjmir de inzet was. Deze strijd heeft India veel nadeel be rokkend. Het machtsvacuüm, dat de En gelsen in 1947 in Zuid-Azië achterlieten kon daardoor door India niet worden gevuld. In Nieuw Delhi heeft men dat niet willen inzien, tot de agressie van de Chinese communisten de Indiase leiders de ogen opende. In plaats, dat India zich ook in de islamietische staten een goede naam had veroverd door in vrede met Pakistan te leven, had Nieuw Del hi zyn politiek gebaseerd op oorlog met Pakistan. Tot zover in grote lynen de kritiek van een Indiër op de politiek van zijn land. Thans is een Indiase delegatie naar Cairo vertrokken om aan president Nasser van de Verenigde Arabische Re publiek uit te leggen, wat precies het standpunt van India is in de oorlog met China. Vermoedelijk zal bij die gelegen heid ook wel gesproken worden over het conflict tussen India en Pakistan. De reis naar Cairo had de Indiase dele gatie wellicht bespaard kunnen blyven, wanneer Nieuw Delhi wat soepeler was geweest in het geschil met Pakistan over Kasjmir. India heeft de rol van leider in Azië opgeofferd 'om een in feite onbelangrijk geschil over de rech ten op een land, dat, wat het karakter van de bevolking betreft, bij Pakistan behoort. „India heeft de laatste weken veel geleerd", schreef Victor Anant. De Chinese aanval heeft zijn uitwerking niet gemist. Toen de Chinese communis- Bewijs en penning Bij de enting van honden worden zowel een officieelentbewijs als een penning met nummer uitgereikt. Op het entings- bewys wordt het penningnummer ver meld. Na de reeds bekendgemaakte ter mijnen (voor Amsterdam, Nieuweram- stel en het Alblasserwaardgebied 15 ja nuari, voor Noord- en Zuid-Holland en Utrecht 15 februari en voor dé rest van het land 1 maart 1963) dient ieder die zich op straat bevindt met een aange lijnde hond welke ouder dan drie maan den is, dit entingsbewijs bij zich te heb ben, terwyl de hond de entpenning aan zijn halsband moet dragen. Voor katten geldt dit niet. Wel wordt een entingsbe wijs verstrekt. Kardinaal Alfrink herdacht Prinses Wilhelmina Zijne Eminentie kardinaal B. Alfring heeft voor de Nederlandse radio in het nationaal programma een korte herden kingsrede uitgesproken bij het overlijden van prinses Wilhelmina. KWESTIE OMAN IN DE V.N. De speciale politieke commissie van de Verenigde Naties heeft 'n ontwerp-reso- lutie aangenomen waarin aan de alge mene vergadering wordt voorgesteld het terugtrekken van „vreemde strijdkrach ten" uit Oman te eisen. De resolutie was door elf Arabische en zeven andere landen ingediend. Zij werd met 41 tegen 18 stemmen en 36 ont houdingen aangenomen. Verzocht wordt het „recht van de bevolking van Oman Italiaan in Alkmaar gemolesteerd Woensdagmiddag Is de 37-jarige bij een bouwplatenindustrie in Alkmaar werk zame Italiaanse arbeider Paolo F. tij dens een korte wandeling in de middag pauze gemolesteerd door een tot dusver onbekende vrachtautochauffeur. Deze heeft met zijn auto de Italiaan in het nauw gedreven en daarna een drei gende houding aangenomen. De Italiaan vluchtte een garage binnen waar de chauffeur hem heeft geslagen en ge schopt. Toen 2 voorbijgangers tussen beide kwamen, zag de Italiaan kans te ontsnappen. Hevig ontdaan kwam hij in zijn fabriek terug. Sinds de steekpartij van veertien dagen geleden had Paolo F. zich nagenoeg niet op de openbare weg vertoond. Hy werd dagelijks met vijf andere arbeiders per auto naar en van zyn werk gebracht. De politie is nog bezig met het onderzoek naar de toedracht en naar de identiteit van de chauffeur, DR. K. D.BOSCH OVERLEDEN In de nacht van woensdag op donder dag is in een ziekenhuis in Haarlem overleden dr. K- D. Bosch, lid van de hoofdredactie van „Elseviers Week blad". Dr. K. D. Bosch werd op 10 maart 1901 in Dordrecht geboren. In 1920 liet hij zich inschrijven aan de economische hogeschool in Rotterdam, waar hy stu deerde tijdens zyn werkzaamheden in de handelswereld. In 1927 deed hij doc toraal examen. In 1948 promoveerde dr. Bosch cum laude op een proefschrift getiteld: „De Nederlandse beleggingen in de Verenigde Staten". In 1929 trad de heer Bosch in dienst by „De Tele graaf", waar hij in 1932 benoemd werd tot chef van de afdeling financiën. In beginjaren van de tweede wereld oorlog onttrok hij zich aan deze functie. Na de oorlog werd dr. Bosch opgeno men in de hoofdredactie van „Elseviers Weekblad" als financieel expert. Hij schreef een groot aantal artikelen voor de Engelse „Financial Times" en voor „The Economist". Als bekend theoreticus werd dr. Bosch vaak geraadpleegd door vooraanstaande uit de Nederlandse en buiten- Het Wereldgebeuren nig gunstig was, kon men in de Indiase volksvertegenwoordiging verzoenende woorden horen spreken door afgevaar digden van politiek zeer verschillende huize. Zowel een socialistische politicus als een conservatieve maharadja hiel den een pleidooi voor het begraven van de strydbijl in het Kasjmir-conflict. Er was sprake van vriendschappelyke boodschappen, die premier Nehroe en president Ajoeb Khan van Pakistan elk aar in die periode hadden gezonden. Zelfs kon enige werkelijke ontspanning worden geconstateerd in het omstreden Kasjmir, toen India van Pakistan de toezegging kreeg, dat dit land geen aan val zou doen op de Indiase troepen in gebied zolang India in strijd gewik- was met de Chinese communisten. India had om die toezegging gevraagd, omdat het dan de troepen langs de Pakistaanse grens zou kunnen inzetten tegen de Chinese indringers. Hoewel er enige westerse druk voor no dig was, wilde Pakistan dit wel beloven. Maar India trok zijn troepen niet tefug. Amerika, Engeland en Canada gaven India zoveel militaire hulp, dat over plaatsing van Indiase troepen naar de Himalaya niet meer nodig was.- Pakistan heeft fel op de veranderde Indiase houding gereageerd. Vooral ook het westen moest het ontgelden. Pakistan is poliüek verdeeld en die ver deeldheid kwam nu tot uiting. President Ajoeb Khan zelf is vóór het westen. Hij hééft in de regering een aantal mede standers. die graag een verzoening met India zouden zien. Maar er is ook een machtige groep, die onverzoenlyk staat tegenover India. De hulp van het wes ten aan India heeft, ondanks het feit dat Amerika en Engeland aan India hebben verboden de geleverde wapens tegen Pakistan te gebruiken, de positie van deze groep versterkt. In de pers in Pakistan is felle kritiek geleverd op het westen en er is geëist, dat Pakistan de verdragen met het wes ten opzegt. Niet alleen de kranten drin gen daarop aan, ook een aantal minis ters van Ajoeb Khan wil dat Pakistan de Zuidoost-Aziatische Verdrags organisatie en de Centrale Verdrags organisatie zal treden. Reeds eerder had Pakistan om het wes ten onder druk te zetten steun gezocht in Moskou en in Peking. Met Peking werd een verdrag gesloten, waarby de grenzen tusen communistisch China en het Pakistaanse deel van Kasjmir wer den vastgesteld. Door een beetje met Moskou te flirten, meende Pakistan de steun van het westen te winnen in het conflict om Kasjmir. De westerse lan den hebben echter altijd vermeden in de ruzie partij te kiezen. Na dc Amerikaanse en Britse hulp aan India en de felle recaties daarop in Pa kistan was de situatie ernstiger gewor den. Om Pakistan voor het westen te behou den zonden Amerika en Engeland be middelaars naar Nehroe en Khan. Deze functionarissen, de Engelse minister van Gemenebestzaken Duncan Sandys en de Amerikaanse expert voor Aziati sche zaken Averell Harriman, hebben succes gehad. Gisteravond kwam het bericht, dat Neh roe en Ajoeb Khan zullen onderhande len. Hopelijk komen zij tot overeenstem ming. Een vergelijk tussen Nehroe en Ajoeb Khan is de enige mogelykheid voor vrede in dit deel van Zuid-Azië. Met steun van het westen zou een buffer tegen het opdringende communisme kunnen worden gebouwd, waarbij drie partijen voordeel zouden hebben en het communisme een zware slag zou wor den toegebracht. AJOEB KHAN bereid om te praten De Indiase vrouwen is verzocht de leng- van de sari. het opperkleed der Hindoe- vrouwen. van zes tot vijf meter te ver minderen om buitenlandse valuta te bespa- Katoen wordt in India ingevoerd. Een Indiase vrouw verklaarde dat het korter maken het lopen zou bemoelijken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3