MOSKWA NEWA (4) Goed idee DROSTE Ook Sowjet-Unie kent [heel] armen en [heel] rijken In Madrid komt een ?reuze-wolkenkrabber' feestelijke verpakking! Slenterend langs de en de vijftig first class -/o american cigarettes voor J kir VRIJDAG 30 NOVEMBER 1962 Editie Zeeuws-Vlaanderen provinciale zeeuwse courant (Advertentie) Zie ginds komt de D-boot uit Spanje -weer aan. Hij brengt ons Sint Nicolaas, u ziet hem al staan. DENKEN AAN HET VERLEDEN, ZIEN NAAR DE TOEKOMST Een beeld van een buitenwijk in Moskou: een brede invalsweg met hoge gebouwen. We weten maar al te goed, dat er meer als ontwikkeld be schouwde landen zyn, waar de bedelaars rondscharrelen en waar nog wel het een en ander mankeert aan de sociale wetgeving. Zoals we ook weten, dat het levenspeil in het Rusland van nu een hemel zou lijken voor de Rus van een halve eeuw ere leden, toen de grote revolutie nog niet de ommekeer had gebracht. La ten we dat bij alle kritiek voorop stellen: het verleden kan nooit ver geten worden. Maar laten we al evenzeer in aanmerking nemen, dat het huidige Rusland erom vraagt, naar de hoogste maatstaven beoor deeld te worden. Het beweert econo misch de Verenigde Staten voorbij te zijn gestreefd of te zullen streven. Het matigt zich aan, een wereld macht te zijn. Welaan, dan ziet het er met die wereld maar triest en somber uit. Vele misverstanden die in het westen nog heersen over Rusland, kan men met een glimlach afdoen. Deskundi gen mogen dan al zeggen, dat de ge middelde Rus teveel zetmeel consu meert, hij ziet er beslist niet onge zond uit. Hij heeft in de winkls vol doende keuze, hy kiest ook ruim schoots uit de voorraad, hy weet ook wat lekker is we aten nooit zulk fantastisch gebak en honger lijkt niet te bestaan. Geen honger, maar destemeer armoede. Dat leerden ons vijfendertig uren sporen door dit on metelijke wereldrijk en veertien da gen slenteren langs de Moskwa en de Newa. Armoede, die pyn doet als men ziet, met welk een goede wil vooral de vrouwen proberen die te camoufleren. PRIJZEN Er zijn grote inkomensverschillen in Euslanö. Het gemiddelde maand loon bedraagt we kregen het uit officiële bron en hoorden het door vele arbeiders bevestigd rond de tachtig roebels per maand (Een roe bel is honderd kopeken. De wissel koers is door de staat vastgesteld op 4.— voor één roebel. In feite is de koopkracht van de roebel niet veel groter dan die van onze gulden). Maar er zijn ook salarissen van vele honderden roebels. De feiten bewijzen trouwens het bestaan van de ver schillen. Men behoeft maar naar de winkels te gaan om, gewapend met potlood en papier wat al direct weer vele boze gezichten oplevert enkele prijzen te noteren. Wie zou met een loon van tachtig roebel in de maand een bontjas kunnen kopen van 400 roebel. Enkele prijzen, die de huisvrouw zullen interesseren. Een roebel is honderd kopeken. Dan betaalt men voor een klein broodje 16 kopeken, voor een half ons thee 127, voor een fles wodka ruim drie roebel, voor een kilo ham drie roebel en zeventig kopeken, voor een paar damesschoentjes soms 20 roebel, maar met naaldhakjes tegen de veer tig; voor melk 17 kopeken, een deken van 200 by 150 30 roebel, een dóód simpele japonstof (140 breed) 20 roebel; een onderjurk ,geen nylon) 18 roebel; reuzel kost 1.80, suiker 1 roebel, een paar katoenen hand- scheonen 2.20, 'n mantel variërend van 50 tot 90 roebel, jam 90 kopeken per pot, vlees 2 roebel per kilo, ou derwetse kousen (nylons zyn maar heel sporadisch of helemaal niet te krggen) 2 roebel. Het zyn zomaar willekeurig een paar prijzen. Om een indruk te geven van de koopkracht van de roebel, die over alle linies genomen niet zo heel veel verschilt van onze gulden. Waarbij enkele zaken beslist goed koper zijn, zoals het openbaar ver voer (vhf cent voor de bus en on dergrondse) en radio's (voor hon- derdvyftig roebel een aardig toestel met pick up, maar dat is voor de propaganda belangrijk). Andere zaken zijn echter duurder of niet te krijgen. De directe levensbe hoeften zyn betrekkeiyk goedkoop, maar zodra er een tikkeltje luxe komt, stygen de prijzen onrustba rend. Bovendien is de kwaliteit door gaans slecht tot zeer slecht, zoals ons bleek, toen we enkele souvenir- tjes in Nederland lieten zien aan meer deskundigen dan wij zelf GEEN NYLON Zowel wat produktiemethoden als de kwaliteit betreft, loopt Rus land vele jaren by het westen achter. Er is in de verste verte geen sprake van inhalen. De man in de Moskouse straat erkent het trou wens zelf door met de grootste be wondering naar de kleding van de tourist te kijken en niet zelden een paar sokken, een broek of iets van dien aard tc vragen. Want zo zegt hij dan, wjj hebben geen kunststoffen en de wol is slecht. Dat is waarschyniyk een van de be langrijkste redenen, dat de mensen in de Russische straten zo slecht ge kleed gaan. Het leven is niet gemakkelijk voor de Russische vrouw. Zij behoeft niet zoals haar collega in de vrye wereld advertenties na te lezen en etalages te bekyken om iets voordeligs op de kop te tikken. Koopjes halen is er niet bij. Alles kost overal hetzelfde, in het warenhuis en in het winkeltje op de hoek. Omdat alle winkeltjes van dezelfde grote baas Mikojan is minister van handel zijn. Maar ze is des te drukker om te krijgen wat ze hebben wil. Soms staat ze uren in de ry omdat er meloenen £)e Newskii Prospect is de hoofdstraat van Lenin grad. Een brede boulevard, waar de Russische jeugd da gelijks pantoffelparade houdt, waar de touristen rondkijken, waar de grote warenhuizen zijn en de lootjesverkoopsters. Het was hier, dat we het Rus sische communisme zichzelf zagen veroordelen. In Moskou hadden we al een bedelende invalide op krukken gezien: daar ook stuurde een militie man met z'n rode pet een ar me stakker die de hand op hield, met een bruusk gebaar weg. Maar wat we hier zagen, tart iedere beschrijving: een vrouwtje zonder benen, dat zichzelf had vastgesjord op het onderstel van een kinderwa gen. Een plank op vier wiel tjes, waarop ze moeizaam haar evenwicht bewaarde. Ze duwde zich voort met twee blokjes, die ze in de hand hield. Niemand bekommerde zich om dit troosteloze schep sel, dat alle moeite deed om zichzelf bij een flauwe helling van het trottoir op de duwen... Hoop op de toekomst Een kleine zakenvrouw. Ze verkoopt limonade. In twee flessen zit de siroop, die ze aanlengt met veel water. De glazen spoelt ze schoon met een grappig apparaatjedat water tegen de wanden spuit. Men ziet veel van deze vrouw tjes in de Russische straten. Menigeen pikt voor een paar centen zo'n glaasje limonade mee. In huizen als deze hier, komt niet veel terecht van de theorie, dat ieder Sowjet-mcns recht heeft op negen mS woonruimte. Als alle plannen verwe zenlijkt worden, komt dat getal op 15 mi in 1980. Daar hopen de samen wonende Russen dan maar op. Het hout op 't binnenplein is brandhout voor de winter. Op weg naar het werk. Zo ziet men de Russische arbeider iedere dag onderweg. zijn. Zelfbediening bestaat niet. Inte gendeel: wie iets wil kopen, moet eerst een bonnetje halen bij de overal aanwezige kassa's en kan pas door dat in te leveren het begeerde arti kel in ontvangst nemen. We hebben ons in de veertien Russi sche dagen met stijgende verbazing afgevraagd, hoe al die gezinnen erin slagen, van een loon van 80 roebel in de maand rond te komen. Offi ciële instanties, die we deze vraag voorlegden zochten de oplossing in de secundaire arbeidsvoorwaarden er zijn gratis crèches voor de kinde ren; het onderwijs is (byna) gratis, de dokter kost niets (apotheker moet wel betaald worden) enze we zen ons er met de meeste nadruk op, de huren zijn bijzonder laag. Slechts enkele procenten van het inkomen. We toetsten deze bewering; aan de feiten. Het onderwijs aan ae univer- teit bleek gratis, maar een student is toch voor zyn onderhoud, vooral kleding, aangewezen op steun van zijn ouders. De studietoelagen zijn te laag om er van te leven. De pensioe nen zijn beslist te laag om van rond te komen (soms dertig roebel in de maand), de doktershulp is gratis, maar de apotheker moet alle me dicijnen betaald hebben. En dan de huur SAMENWONEN We vertellen U het verhaal van een journalist. Hy werkt aan een klein blad ergens in de provincie. Zijn loon bedraagt 70 roe bel per maand. Zijn vrouw is analys- te en verdient zestig. Samen hon derddertig roebel, waarvan acht roe bel bestemd is voor huur. Niet veel, nietwaar. Maar dit echtpaar met één kind heeft daarvoor dan ook slechts één enkele kamer beschikbaar De keuken tnoet het delen fnet nog vier gezinnen...... Het „hoogste dak ter wereld" Luxe hotel met vlieghaven en zwembaden Reeds rond de eeuwwisseling 'ïvas Madrid Europa's „wolkenkrabber- stad". Deze „drang naar omhoog" heeft zich in de afgelopen jaren in de Spaanse hoofdstad nog versterkt. Madrid, dat als een stenen oase in de wyde, grauwe woestenjj van Castilië ligt, slaat thans alle wolkenkrabber- records in de oude wereld. En met die rol is het ook al lang niet meer tevreden. Het wil nu ook Amerika gaan overtroeven. In het nieuwe stadsdeel van de Avenida del Genera lissimo, de elegante wflk met zijn hoogbouw, waar in de toekomst ook alle regeringsgebouwen van Madrid zullen worden gevestigd, bereidt men nu de bouw voor van het hoogste en grootste hotel ter wereld. Binnenkort wordt de eerste steen gelegd. Voor de totale bouw denkt men zeven jaar nodig te hebben. De zuivere bouwkosten van dit mam moethotel schat men op ongeveer 300 miljoen gulden. Het gebouw gaat meer dan duizend appartementen omvatten, die met alle denkbare en ondenkbare comfort en luxe zullen zijn uitgerust. Op het „hoogste dak der wereld" zal een helikopterhaven worden aangelegd, zodat de gasten binnen enkele minuten van de Madri- leense luchthaven hun appartemen ten kunnen bereiken. In de enorme dakzwembaden kunnen zij zich onder groene palmen opfrissen. De juiste hoogte van het hotel wordt tot nu toe echter verzwegen. Garage Voor de automobilisten onder de gas ten zyn ondergrondse garages met een capaciteit van 500 auto's ontwor pen. Het gebouw zal bovendien het modernste theater van Europa met 3000 zitplaatsen herbergen. Een su permarkt, waar men zeep en tand pasta, maar ook Spaanse waaiers en kantwerk kan krijgen en verder alles wat een wereldreiziger nodig kan hebben, zal natuurlyk niet ontbreken. Maar lang niet alle Spanjaarden zyn de mening toegedaan, dat met dit hotel nu de juiste weg wordt bewan deld om Spanje te maken tot het grote vakantieparadys, dat het op grond van zyn klimaat en zyn blau we hemel kan zyn. Spaanse deskun digen op het gebied van het vreemde lingenverkeer vrezen, dat de grote massa der vakantiegangers uit Eu ropa juist door dergeiyke luxe-hotels die geen normaal sterveling zich kan permitteren te bezoeken, afgeschrikt zal worden. Zij menen, dat er al veel te veel luxe-hotels komen en dat men het juist moet zoeken in goede maar niet te dure moderne logiesgelegen- heden. Want de relatieve goedkoopte van Spanje is tot nu toe juist de grote aantrekkelijkheid geweest voor de buitenlandse bezoeker. In de afgelopen jaren zyn de Spaanse hotelprijzen toch al aanzienlyk geste gen. Zij liggen intussen gemiddeld nog wel beneden die van Italië en moeten daarover zyn de Spanjaar den het wel eens ook wel lager zijn teneinde de hogere reiskosten goed te maken, waarbij men dan vooral denkt aan de Duitsers en Scandinaviërs. „Gods Geuzen' gaat op 6 december in première De première voor Nederland van de film „Gods Geuzen", gebaseerd op het het boek van Jan de Hartog, zal plaats hebben op 6 december met een drietal speciale voorstellingen waarvan de op brengst ten bate komt van de interna tionale hulpverlening van het gehele Nederlandse Rode Kruis. De drie voorstellingen die om 20.15 be ginnen, worden genouden in het City- theater te Amsterdam, het Lumière- theater te Rotterdam en het Citytheater te Den Haag. In het voorprogramma is ook een première en wel de film „Ont moetingen", waarin enkele taken van het Nederlandse Rode Kruis worden be licht. Hogere vergoedingen leden Eerste Kamer (Van onze parlementaire redacteur) Met algemene stemmen heeft de Twee de Kamer in haar dinsdag gehouden vergadering een wetsontwerp aangeno men, dat de reiskostenvergoeding der Eerste-Kamerleden op 2400,per jaar brengt, terwijl het de vergoeding voor persoonlijke administratieve hulp, abonnements- en telefoonkosten en der- gelyke verhoogt van 600,tot 1200,Bovendien trekt het wetsont werp de jaarlijkse toelage van de voor zitter, die thans 5000,bedraagt, op tot 7500,— inhoud 2 pakjes Gold Star 25 Zelfs in de nieuwe woningen, die men overal ziet bouwen, maar die even troosteloze woonkazernes zijn als in de kapitalistische maatschappij we zouden zeggen, door het slechte plaveidsel zien ze er veel ellendiger uit kent niemand de weelde van een meerkamerwoning. Een gezin heeft recht op negen vierkante me ter per persoon, met de mogelijk heid van vier vierkante meter per gezin extra. De economische nood zaak (geldgebrek en het feit, dat ie dere vrouw wel moet werken) houdt de gezinnen klein (abortus is niet voor niets wettelijk toegestaan). Maar zo'n klein gezin van drie per sonen mag maximaal zo'n dertig m2 bewonen, wat neerkomt op in het gunstigste geval twee kamertjes Neen, in deze socialistische staat is de gewone man allerminst te benij den. Alle woorden van onze econo mische professor in het Huis der Vriendschap ten spyt, dé Sowjetmens leeft onder een economische en dus morele druk. Meer nog dan zijn Amerikaanse („neurotische") colle ga- Een arts vertelde ons dan ook dat het aantal hartziekten rond de vyftigjarigen opmerkelyk groot is. PLANNEN En toch, ondanks dit alles, kan niemand zeggen, dat het Russi sche volk ontevreden is. Het klaagt niet, het heeft altyd de zware lasten weten te dragen. En het denkt aan het verleden. Aan de tijd van de tsaristische willekeur. Aan de jaren van analfabetisme. Aan de honger van velen en de rijkdom van enkelen. Het denkt aan het verleden en het ziet naar de toekomst. Daarby ge holpen door een partij, die de knap ste koppen aan het propagandaroer heeft gezet. Ieder uur van de dag wordt iedere Rus van jong tot oude gebombardeerd met produk- tiecijfers. Met statistieken en jnet- plannen.Plannen, die van allés beloven. Te beginnen met het koste loos maken van het openbaar ver voer en de telefoon, gevolgd door het gratis verstrekken van brood. Plan nen voor het verhogen van de laagste salarissen met in de eerstkomende jaren liefst 40 procent. Plannen, waarop de werkende Rus zijn hoop bouwt. De enige hoop die hij heeft, want als hij om zich heen zietdan is er weinig reden voor optimisme. Ondanks de geweldige werken van de staat, de overdadige kunstpaleizen en enorme voetbalsta dions, de ondergrondse. Het enige waar hy naar zou kunnen zien is naar de nieuwe kaste, die zich heeft ontwikkeld. De adel en de bourgeoi sie, is by de revolutie ten offer ge vallen aan het proletariaat. Maar er vormde zich een nieuwe adel, een nieuwe bourgeoisieDie wel keu rig gekleed gaat, die in dnre auto's leeft en er buitenhuizen op na houdt. Wat bleef.... dat was het proleta riaat...... „Geef het me stickum, zonder dat ie mand het ziet", zei de journalist, toen hij een pakje aangeboden kreeg met een paar kousen voor zyn vrouw, een stukje speelgoed voor het kind en een doosje chocolade Is het wonder, dat de meeste Russen er vermoeid en gespannen uitzien. Sporadisch klinkt er een lach. Zel den straalt er iets van geluk af van deze mensen. Het is niet een politie ke druk, die op de mensen ligt. Se dert Kroesjtsjew de teugels heeft la ten vieren, hoeft men niet meer zo op z'n tellen te passen als vroeger. Een woord van kritiek is niet per se noodlottig; er mag worden gediscus sieerd, er is minder sprake van angst voor elkaar, voor verraad- Maar het woningprobleem, het sa menwonen met vele gezinnen, knaagt aan de zenuwen van dit volk. Met ladingen letters bestijgt hij zijn paard. «t Is allemaal Droste", lacht Sint in zijn baard. fc Altijd welkom

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 31