Eerste ANWB-kantoor voor Zeeland in Middelburg geopend Kerkelijke herdenking in Zeeuwse gemeenten Mr.Drijber: „Pastin ontwikkeling gewest" ALMANAK Betuiging deel neming ook in secretarieën NIEUWE PLANNEN VOOR BEHOUD OIJDE PANDEN „Spiegelglas" in aparte N.V. ,Drier>^nl koekoek" 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 30 NOVEMBER 1962 VEELOMVATTENDE VOORLICHTING In het nieuwe A.N.W.B.-kantoor te Mid delburg lieten burgemeester mr. J. Drij- ber (tweede van links) en de heer D. F. P. Hoegen (tweede van rechts), hoofd bestuurslid van de A.N.W.B., zich des kundig voorlichten door de hoofddirec teur van de A.N.W.B., de heer ABlan- kert en informatrice-receptioniste Els v. d. Bogaard. Foto P.Z.C De ANWB heeft gisteren aan Plein 1940 te Middelburg zijn eer ste kantoor in Zeeland geopend. Met de vestiging van dit bureau in de Zeeuwse hoofdstad is het voor de Koninklijke Nederlandse Toeristenbond mogelijk geworden ook in een belangrijk deel van dit gewest zijn leden van toeristische voorlichting te voorzien. Het is een steunpunt, dat de Zeeuwse ANWB-functionarissen (3 leden .algemeen bestuur, 8 stemgerech tigden, consuls,' 5 wegenwachten en een inspecteur te zamen rond 50 man) bijzonder op .prijs stellen, verzekerde de heer D. F. P. Hoegen als lid van het ANWB- hoofdbestuur in een welkomst woord tot de genodigden, die de openingsbijeenkomst in hotel De Burg bijwoonden. Aanvankelijk zou de commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, een openingstoespraak houden, maar wegens het overlijden van prinses Wilhelmina had de commissaris gemeend deze taak te moeten overdra gen aan de hoofddirecteur- van de AN WB, de heer A. Blankert. Deze wees er dan op, dat ook in Zeeland de ontwikkeling van het toerisme en het verkeer vormen aangenomen heeft, die enkele decennia geleden nog voor onmo gelijk gehouden werd. Bijzondere aan dacht heeft de ANWB daarbij besteed aan het weekend-toerisme en als voor beeld daarvan noemde de heer Blankert de uitgave van „Wegwijzer voor vrije uren", waarin per provincie de bezïens- waarui^i. in 1961 plaren aan de leden werd uitgereikt. De heer Blankert verklaarde, dat de ANWB altijd belangstelling heeft ge toond voor Zeeland. Toen voor de twee de wereldoorlog de behoefte werd ge voeld om ter vergemakkelijking van het internationale verkeer over te gaan tot het oprichten van grenskantoren kreeg Zeeland in Sint-Anna ter Muiden in 1938 een eerste ANWB-vestiging. Deze grenskiosk bewijst tot vandaag in het seizoen het grensverkeer goede dien sten, aldus betoogde de ANWB-hoofd- directeur, die er verder op wees, dat de wegenwacht vanaf 1947 een vertrouwde verschijning in Zeeland is. „Het heeft ons als ANWB genoegen gedaan direct na de oorlog te kun nen bijdragen aan de versnelde her- leving van het vreemdelingenverkeer door vatraf 1946 Steuri te" geven aan VW-Middelburg, die gedurende de afgelopen zestien- jaar tevens als agentschap van deANWB werk zaam is geweest", merkte de heer Blankert vervolgens op. Hij verze kerde, dat het AXWB-bestuur het op prijs stelt VW-Middelburg bijzonde re dank te betuigen voor de plezie rige samenwerking gedurende de af gelopen jaren. Advertentie CITY-THEATER MIDDELBURG Wegens bijzondere omstandigheden vervalt hedenavond de uitvoering van „JULIANA". In plaats daarvan hedenavond 8 uur de film LA CIOCIARA. Z-eeuwse Voorstelling Omdat de uitvoering voor de ou den van dagen gegeven werd on der auspiciën van de buurtvereni ging, waar papa bestuurslid van was, vroeg zijn dochtertje oj ze 's avonds niet papa mee mocht naar de uitvoering. Dat mocht best. Het zou echt geen voorstelling voor boven de achttien worden, wist papa- Dochterlief dacht er evenwel die per over na. Dat bleelc, toen ze 's avonds door de Middelburgse straten liepen, op weg naar de voorstelling. Plotseling klonk het ongerust naast hem: ,pappu f Ik zal er och niet uitgezet worden?" Papa had even tijd nodig om van zijn verbazing te bekomen. ,Er uitgezet, worden vroeg hij, ten zeerste verwonderd. „Waarom zou jij er uitgezet wor den f" Waarop dochterlief, uiterst lo gisch beredeneerd toelichtte: „Nou, ik ben helemaal geen oude van dage. Ik ben een jonge van dage". Er was geen speld tussen te krij gen, maar ze mocht de voorstel ling toch zien. En ze is er niet uitgezet. Belangstelling Veelomvattend „Aan de andere kant zult U zich echter kunnen voorstellen, dat wij het nu pret tig vinden in Zeeland op eigen benen te kunnen staan", vervolgde de neer Blan kert, die verklaarde dat het kantoor wat voorlichting betreft gelijke diensten kan verlenen als de kantoren in de gro tere steden. Hij noemde in dit verband de veelomvattende toeristische voorlich ting binnen- en buitenland,- routebe schrijvingen, verstrekking van reisde- viezen, ANWB-reserveeheques. benzine bonnen voor diverse landen, afgifte van grens- en kampeerdocumenten, ANWB- reisverzekeringen, wintersportbrieven, de mogelijkheid tot het behandelen van voertuigverzekeringen, autofinanciering, voorlichting op technisch, kampeer- technisch en watersportgebied, het aan nemen van advertenties, het maken van afspraken voor techno-onderzoeken, het afwerken van gevallen van hulpverle ning in het buitenland, en het in voor raad houden van een groot aantal uit gaven. Geschrokken.... Burgemeester mr. J. Drijber van Middel burg verzekerde vervolgens ondanks al le blijdschap tocli wel even geschrokken te zijn toen in zyn stad dc ANWB-vesti ging kwam. „Want hoe moet het nu met VyV-Middelburg, wier arbeid altijd zo nauw met het werk van de ANWB ver dochten was?" vroeg mr. Drijber zich af. De burgemeester was echter ver heugd, dat ue ANWB bereid is gebleken mee te zoeken naar een goede vorm van samenwerking. Misschien komt er nog wel eens een vestiging waarin alle dien sten, die met het toerisme te maken hebben, samenwerken, zoals ook elders wel geschiedt, o.a. in Eindhoven, onderstelde mr. Drijber. Hij wees er voorts op, dat de Middel burgse gemeentebestuurders inzake het toerisme in de eerste plaats altijd ge dacht hebben aan de inkomende vreem delingen. „We dachten er steeds aan ze een betere receptie te geven. Daarvan waren we zo vervuld, dat we niet eens hebben stilgestaan bij het grote belang, dat er is bij een goede service aan het uitgaande toerisme", merkte mr. Drij ber op, die in dit verband zijn bewon- Drogisten werken mee aan „Open het Dorp" Ook de drogisten verlenen hun mede werking aan de actie „Open het dorp". Alle drogisten hebben de laatste drie da gen van deze week een bus op de toon bank staan, waarin de klanten een bij drage kunnen deponeren. Deze actie is vooral bedoeld voor de kindeern, die aan Sint-Nicolaas geld in hun schoentjes moeten vragen. Dat geld kunnen zij op hun beurt dan weer in de verschillende bussen werpen. VOORDRACHT GRIFFIER STATEN NOORD-BRABANT Mr. E. J. J. M. Bogaerts uit Den Bosch, vroeger te Middelburg komt als nummer één voor op de door Gedeputeerde Sta ten van Noord-Brabant opgemaakte voordracht voor dc benoeming van een griffier der Staten van deze provincie. Zeeuwse artiesten: dorp moet klaar Het lijkt of iedere Nederlander bij de stroom van medeleven voor de actie „Open het Dorp" was be trokken. En het is nog niet afge lopen, in Zeeland tenminste niet. „Als het dorp open wil gaan, moet het eerst helemaal klaar zijn", dachten een aantal Zeeuwen en zij besloten daaraan hun steentje bij te dragen. Daarom zal op dinsdag 18 december een grootscheepse ontspanningsavond worden gehouden in het City-the ater in Middelburg onder de titel „,Het dorp moet klaar". Een Zeeuwse manifestatie, waaraan door bekende Zeeuwse beroeps artiesten en amateurs zal worden meegewerkt. Leveranciers, scho len, particuliere- en gemeentebe drijven hebben al toegezegd ervoor te zorgen dat werkelijk alle baten naar het dorp kunnen gaan. De A.V.R.O., die heeft meegedeeld, dat Zeeland de eerste provincie is die met een dergelijke manifes tatie komt. zal een speciale at tractie zenden. Het werkcomité, dat tot diep in de nacht bezig is met de voorbereidingen, heeft als streef-bedrag de som van 5000 gesteld, maar het vertrouwt, dat alle Zeeuwen er toe mee zullen werken dit bedrag verre te over schrijden. Plaatskaarten a 3,zijn ver krijgbaar aan de kassa van het City-theater, ook telefonisch te bestellen op nr. 3490 en tussen 10 en 11 uur op nr. 2281. Het giro nummer van het actie-comité luidt: 46882 Twentsche Bank. Middelburg t.b.v. Het Dorp dering uitsprak voor oe inforniutrlces. „Het zal mij niet verwonderen wanneer voor dit werk over enkele decennia een universitaire opleiding nodig is", ver klaarde hij met enige ironie. De grote waarde van de nieuwe ves tiging voor het gemeentebestuur wil de de burgemeester zien in het feit, dat deze grotere service past in de legkaart voor een verbetering van de Zeeuwse infrastructuur. Overal mr. Drijber noemde o.a. de Schouw burg-uitbreiding in Middelburg, de nieuwe Schouwburg voor Terneuzen, de overdekte zwembadplannen van Middelburg en Vlissingen enz. pro beren we net Zeeuwse klimaat aan trekkelijker te maken, verzekerde de burgemeester. Ook dit kantoor pasl in de ontwikkeling, die Zeeland doormaakt, vervolgde hij. Mr. Dryber hoopte tot slot, dat nog meer Zeeuwen dan voorheen onder het .patronage" van de ANWB zullen uit- jwerven én clht de 'bldus ohtstane „vér- ruiming van de blik"'medé ten goede zal komen aan Zeeiands ontwikkeling. Na dit officiële gedeelte namen de ge nodigden een kijkje in het ANWB-kan toor, dat tevens woonruimte biedt voor een wegenwacht en met een garage .uitgerust" is. Rij ksgoedkeuring voor koelhuis in Krabbendijke Het bestuur van de veilingvereniging Krabbendyke en Omstreken heeft woensdag de ryksgoedkeuring ontvan gen voor de bouw van een koelhuis. Dit verklaarde de heer \V. C. v. d. Werff tijdens de donderdagmiddag in het vei linggebouw te Krabbendijke gehouden Sint-Nicolaasveiling- De heer v. d. Werff verklaarde, dat een Sar geleden de aanvraag is ingediend et de bouw van dit koelhuis wordt de koelcapaciteit meer dan verdubbeld. Momenteel beeft men koelruimte in to taal voor circa 1000 ton fruit. Het te bouwen koelhuis heeft een capaciteit van 1640 ton. waarvan 920 ton gasbe- waring en 720 ton gewone bewaring. De totale kosten, die met dit project zijn gemoeid, bedragen circa 900.000. Chauffeur uit Yerseke gaf geen voorrang Dinsdagavond ontstond een aanrijding op de rotonde té Bergen op Zoom tussen een auto, bestuurd door T. A. uit Bergen op Zoomen.een vra.ch,tauto met aan hangwagen bestuurd door P. J., wonen de te Yerseke. De aanrijding ontstond doordat J. geen voorrang verleende aan de van rechts kor--ende A. De personen auto liep enige schade op. Overal in Zeeland wordt deze week en ook volgende week wijlen prinses Wil helmina in bijzondere kerkdiensten her dacht. In een aantal gemeenten hebben de verschillende kerkgenootschappen prinses Wilhelmina reeds herdacht tij dens diensten op de „dankdag voor het gewas". Andere, gemeenten zullen tij dens de normale, diensten van zondag morgen de prinses herdenken. Hieron der volgt allereerst een overzicht van de herdenkingsbijeenkomsten in een aantal gemeenten op WALCHEREN. Koudekerke, N.h. kerk, liturgie: ds. L. J. Altena, meditatie: ds. A. Elshout, aanvang hedenavond 19.30 uur; Oost en West-Souburg: N.h. kerk, liturgie: ds. J. A. van Duyne, meditatie: ds. G. D. L. Brederveld, aanvang hedenavond 20.00 uur. BEVELANDEN Gezamenlijke herdenkingsdiensten wor den op 'ZUID- EN NOORD-BEVE- LAND gehouden te Borssele, vanavond om 7 uur in de hervormde kerk; Krab bendijke, vanavond om 8 uur in de her vormde kerk; Wemeldinge, vanavond om half acht in de Nederlands hervorm de kerk; Wolphaartsdijk, vanavond om half acht in de Nederlands hervormde kerk: Wissenkerke, donderdagavond 6 december a.s. in de Nederlands her vormde kerk om half acht; 's-Heer- Arendskcrke, dinsdagavond 4 december a.s. om 7 uur in de Nederlands her vormde kerk; Kapelie (ook voor Bieze- linge) vanavond 7.15 uur interkerke lijke bijeenkomst in hervormde kerk, Schore, vanavond 7 uur interkerkelijke dienst in hervormde kerk samen met r.-k. parochiegemeenschap. Waarde, Nederlands hei-vormde kerk, vanavond herdenkingsdienst om 7.30 uur, ds. E. Huizing. Hcedekenskerke vanavond half acht, interkerkelijke samenkomst in kerkgebouw hervormde gemeente. (Advertentie) Verwen haar met TRÉS CHIC LOTION in de geur, waarvan ze houdt, 1,95. ZEEP rijk en ver rukkelijk van geur, 3 royale stukken in luxe geschenkdoos 2,50. De commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, heeft de Zeeuwse burgemeesters meegedeeld, dat ook in de gemeentehuizen gedu rende 2 dagen gelegenheid kan worden geboden tot schriftelijke betuiging van deelneming met het overlijden van H.K.H. prinses Wil helmina. In dit geval kunnen blan co lijsten (groot formaat) zonder rouwrand ter tekening worden neergelegd. Overigens zal deze gelegenheid ook bestaan ter provinciale' griffie van Zeeland te Middelburg en wel op maandag 3 en dinsdag 4 decem ber a.s., elke dag van half 9 tot half 6. Voorts heeft dc commissaris mee gedeeld, dat de richtlijnen, die ge geven zijn voor het hijsen van de vlag halfstok tot en met de dag, waarop prinses Wilhelmina be graven wordt, niet gelden voor de zondag. „Alnitak" vlot Het S.S. „Alnitak" (6723 brt.) van de rederij Nieveld Goudriaan, dat woens dagavond bij Saaftingc op de Schelde aan de grond is gelopen, is gisternacht om drie uur door zeven sleepboten vlot getrokken. Het schip is opgestoomd naar Vlissingen voor een nader onderzoek. SCHOUWEN-DUIVELAND Op SCHOUWEN-DUIVELAND worden vandaag de volgende herdenkingsdien sten gehouden: Zierikzee: Grote Kerk, 8 uur. Nieuwer- kerk: Ned. herv. kerk, dr. J. H. Becker, 7.30 uur. Haamstede: Ned. herv. kerk, 8 uur. Kerkwerve: Ned herv. kerk, ds. Zonneveld, 7.30 uur. Serooskerke: Ned. herv. kerk, ds. Zonneveld, 6 uur. Zonnemaire: Ned. herv. kerk, 8 uur. Stavenise: Ned. herv. kerk, 8 uur. Brou wershaven: geref. kerk (art. 31) 8 uur. Bruinisse, 7 uur interkerkelijke bijeen komst in hervormde kerk, meditatie: ds. G. den Heeten. ZEEUWSCH-VLAANDEREN Vandaag worden er ook in ZEEUWSCH- VLAANDEREN herdenkingsbijeenkom sten gehouden. Te Oostburg: 7 uur na tionale herdenkingsbijeenkomst in Ne derlands hervormde kerk. Sprekers zijn burgemeester J. L. van Leeuwen, gere formeerd predikant J. B. van Mechelen, pastoor-deken A. A. F. Lievegoed en de Nederlands hervormde predikant ds. H. van Dalen. Retranehement: herdenkingsbijeenkomst om half 8 in Nederlands hervormde kerk. Sprekers: burgemeester J. A. Leenhouts, ds. L. A. van de Molen, vrij evangelische predi kant, en ds. De Vries, Nederlands her vormd predikant. Te Axel: half 8 her denkingsbijeenkomst in Nederlands her vormde kerk met onder meer gezamen lijk gezang onder leiding van de gere formeerde predikant ds. Van Leeuwen, openingswoord door burgemeester M. K. van Dijke, toespraken door pastooi B. J. J. de Jong. de gereformeerd predi kant (vrijgemaakt) A. Kuiper en de hervormde predikant P. J. Pennings. Te Breskens: rouwdienst voor alle kerkgenootschappen in de Neder lands hervormde kerk om half acht. Te CadzandHerdenkingsbijeenkomst om 8 uur in hervormde kerk: Sprekers: burgemeester J. A. Leenhouts, ds. W. C. Luuring Nederlands hervormd predi kant en ds. L. van der Molen predikant van de Vrije Evangelische Gemeente. Te Hoek: Herdenkingsbijeenkomst in, Nederlands hervormde kerk om 7 ui Sprekers: burgemeester A. F. Hansens, ds. W. J van Meeuwen Nederlands her vormd predikant cn ds. Verbeek, gere formeerd predikant. Te Hoofdplaat: Herdenkingsdienst in de Nederlands hervormde kerk. Voorganger ds. Begeer. Nederlands hervormd predikant. De herdenkingsdienst te Biervliet, vangt zondagmorgen om 10 uur aan in de Ne derlands hervormde kerk. Zaterdag avond wordt er om half 8 in Groede een interkerkelijke bijeenkomst gehou den. Sprekers zijn ds. Doornick en pas toor Fassaert. visserij Bij besluit van dc minister van finan ciën is aan de heer J. J. Schot, schipper bij de visserijpolitie op de Zeeuwse Stromen te Tholen op eigen verzoek eer vol ontzag als zodanig verleend. Het ontslag gaat in per 1 december 1962. Slot van pag. 1 zal doen het verlenen van een bij drage van de overheid te bevorderen. Voorts herinnert het sencil eraan dat voor de kleine restauraties de zoge naamde „septemberregellng" bestaat, een bedrag waarover de gemeente jaar lijks beschikt om te subsidiëren in de herstelkosten van oude gebouwen. Om voor deze subsidie in aanmerking te ko men, hoeft het pand niet op de monu mentenlijst te staan, maar wel is ver eist dat de gemeente op het behoud er van prijs stelt. Enthousiasme Het stencil besluit met een oproep tot- de eigenaars van oude panden om zich, wanneer deze met moeilijkheden kam pen, om advies te wenden lot de ver eniging, secretariaat Bierkaai 3. „Helaas beschikt onz-c vereniging niet over veel enthousiasme om het behoud van onze oude monumenten te bevorderen", aldus het stencil. In gevallen van kleine en soms grotere restauraties draagt de vereniging op bescheiden wijze financieel bij, bedragen die echter meer als blijk van het ge noemde enthousiasme dan als omvang rijke steun moeten worden gezien. Het plan, om via fondsen mogelijkheden te scheppen voor uitgebreidere restau raties op omvangrijke schaal, om zo doende een wezenlijke bijdrage te leve ren tot het behoud van de Middelburgse monumenten, spruit uit hetzelfde en thousiasme voort. Want dat er Iets moet gebeuren is dui delijk: de grotere oude panden zyn moeilijk te onderhonden en te bewonen. Verval ligt voor de hand en is iu vele gevallen reeds diep ingevreten. Ten- Middelburg is nog steeds rijk aan oude monumenten, fraaie oude panden die meehelpen de, wat men noemt, Middelburgse sfeer tf scheppen. Vele van deze panden verkeren echter in een staat, van verwaarlozing, vooral aan de bin nenkunt. Reden voor de Vereni ging tot instandhouding van oud< i/ebouwen te Middelburg met nleu we plannen rond te lopen om dczi oude panden te behouden. (Foto P.Z. In dc vergadering van houders van obli- batlos ten laste van de N.V. Nieuwe Ne- derlandsche Maatschappij tot Vervaar diging van spiegelglas, glazen voorwer pen cn chemische produkten te Sas van Gent. is de trustee met algemene stem men toestemming verleend goed te keu ren, dat de „Spiegelglas" het glasbe- drijf alsmede een pakket aandelen, in de N.V. Glasfabriek „Sas van Gent" over brengt. Aangezien geen quorum in deze tweede vergadering noodzakelijk was, bleek het voorstemmen van de enige aanwezige houder, die 25 obligaties tegenwoordigde, beslissend. Eervol ontslag schipper Schot ijpolitie Brand in kledingstuk oorzaak van „groot alarm" Drie eenheden vhii de Terncuzcnse brandweer rukten donderdag avond even na zeven uur uit om dat er brand zou zyn uitgebroken in de iu aanbouw zynde fabriek van Philips. Vit het feit, dat de brandweerlieden geen vlammetje zagen en eerst moesten zoeken waar de brand eigenlijk was, bleek dadelijk dat er niets bijzon ders aan de hand was. Er behoef de geen enkele slang te worden uitgerold. Het alarm was overi gens niet helemaal loos. Een van de werklieden had in een keet van de uitvoerder de kachel laten branden omdat er moest worden overgewerkt. Toen de mannen om 7 uur terug kwamen bleek een begin van brand te zijn ontstaan aan een kledingstuk Voor alle zekerheid vloog een van hen naar de telefoon om alarm te slaan. Het „brandje" werd daarna geblust. De schade was zeer gc ring. Advertentie slotte kan van een stad als Middelburg gezegd worden dat het altijd nog belang rijker is bet bestaande bezit aan oude monumenten gaaf te bewaren, dan res tanten van verloren gegane panden op te duiken en ergens in te plakken, of bouwwerken to restaureren die er iu feite nooit geweest zijn WISSELEND BEWOLKT Enkele zonnige perioden en voorname lijk In de kustprovincies bier en daar een bui. Weinig verandering in tempe ratuur. Matige, iu het waddengebied tijdelijk vrij krachtige wind tussen west in noordwest. ZON EN MAAN l december Zon op 8.2'! onder 16,33 Maan op 11.56 onder 20.31 KUNST Bernard Kruysen in Middelburg De jonge Nederlandse bariton Bernard Kruysen is een groot zanger, die een talrijk en enthousiast publiek verdient. In Middelburg waar hij gisteravond optrad heeft hij het echter alleen met het enthousiasme moeten doen, want in getal liet het publiek verstek gaan. Dat heeft Kruysen overigens niet weerhou den zich geheel te geven, zodat dit con cert tóch voortreffelijk werd. Hoogte- 1 punten waren zijn vertolkingen van Fauré en Debussy: van de eerste zong hij drie liederen, waarvan met name „Clair de Lune" en het intieme „Autom- ne" opvielen, waarna van Debussy de „Fêtes galantes" werden uitgevoerd, als mede de Villon-balladen. Men mag vaststellen, dat deze Nederlandse zanger de liederen van de „musicien franqais" meesterlijk weet uit té voeren: zijn stem schijnt geschapen voor het Franse lied, in het bijzonder voor dat van De bussy. De zeer eigen atmosfeer van deze composities, de ingetogen schoon heid van deze muziek, Kruysen heeft er blijkbaar geen moeilijkheden mee. Met een zeldzaam gevoel voor evenwicht wist hij het juiste midden te vinden tus sen recitatief en melodiek, met name in de „Fêtes galantes" een zeer delicate opgave. Ook de sobere ballades van Vil lon werden qua stijl magnifiek vertolkt, waarbij onze voorkeur vooral uitging naar het middendeel. Na de pauze Schumann. Hugo Wolf en De Falla. Van Wolf zong Kruysen drie Mörike-liederen en een uit het „Spani- sches Liederbuch". Wolf heeft ons meer geboeid dan Schumanns „Der arme Pe ter", maar dat is gezien de voorkeur van deze zanger niet verwonderlijk: on danks het grote verschil in sfeer tussen Debussy en Wolf staat de laatste toch dichter bij de Franse componist dan Schumann. De liederen van Wolf evenals die van Debussv hebben een eigen karakter, waarbij de melodie en de begeleiding onlosmakelijk bij elkaar horen, veel meer nog dan bij bijvoor beeld Schubert of Schumann. Men kan het nog anders zeggen: een lied van Debussy of van Wolf kan eenvoudig niet zonder begeleiding worden gezongen, hetgeen bij Schubert (hoewel er veel essentieels verloren gaat) nog wel denkbaar is. Wolf nu werd gisteravond prachtig gezongen. evenals zeven Spaanse volksliederen in een toonzet ting van Manuel de Falla. Bernard Kruysen werd begeleid door de Franse pianist Jean-Charles Richard. Om eerlijk te zijn: diens begeleiding heeft ons weinig geïmponeerd. Een vir tuoos pianist, zeker, maar met onvol doende begrin voor de talloze fijne nuan ces van de liedkunst. Richard vestigde de indruk alsof hij voortdurend in de mening verkeerde bezig te zijn aan een microfoonrepetitie met een radio-orkest: de technici bedienen de knoppen wel... Overigens, een pianist van grote tech nische beheersing, hetgeen hij met name demonstreerde in de drie Don Quichotte- liederen van Maurice Ravel, die Ber nard Kruysen na een enthousiast ap plaus als toegift zong. Het concert was georganiseerd door de Z.V.U. De K. Goes, „De Trins van Oranje; Toneelgroep „Centrum". DE FRANSE toneelschrijver Marcel Achard verstaat uitnemend dc kunst om in feite tamelijk tragische zaken een dusdanige lichte toets te geven, dat heel een door hem geschupen drama precies in evenwicht blijft. Het wordt geen melodrama, het wordt evenmin een klucht, maar houdt voortdurend de blij moedige toon van een toneelspel, dat toch ook niet helemaal een blijspel is. Het klinkt allemaal een beetje ingewik keld, maar Achard laat zich dan ook niet zo gemakkelijk onder een geijkte noemer vangen. In ieder geval heeft mi met het toneelspel „Driemaal koekoek" eens temeer bewezen toneel te kunnen schrijven, zoals gisteravond talrijke toe schouwers hebben kunnen vaststellen in de door de toneelgroep „Centrum" in ,De Prins van Oranje" te Goes onder auspiciën van de Algemene Kunstkring gegeven voorstelling. „Driemaal koekoek" is de enigszins merkwaardige titel van een stuk, waar in de tragiek om de hoek komt kijken van een onder een vreemde bezetting levend volk. gesymboliseerd in een een voudig Oostenrijks gezin, gevormd door een vader en twee dochters. Dc Oostenrilkors hebben het anno 1947 niet gemakkelijk; het, land zucht nog onder' dc door do oorlóg aangerichte verwoestingen en bovendien zijn er de bezettende machten om orde en tucht te handhaven. De voedselvoorziening is nog schaars, cr wordt nog honger ge leden. In het gezin Lessingcr niet. Dank zij de oudste dochter. Victoria, die zo haar heel eigen, z(1 het wereldoude methode heeft om haar verwanten en vrienden aan voedsel en kleding te helncn. Ze doet. haar ..werk" echter door dc nood gedreven, echt niet van ganser harte en wanneer ze in contact komt met die 'teve. lieve iongen Roméas. een dan»~"" 'id van het' Franse bezettingsleger, ja, dan is er eigenlijk niet zo gek veel voor nodig om ha«r betere ik een hartig woordje te laten meespreken. Dc ont wapenende goedheid van Roméas werkt als een verfrissend stortbad en ach. neem het Achard dan eens kwalijk dat ook de bullebakken van militaire politie mannen tenslotte M*1"!1 nee. genoeg over de inhoud. Achard schreef met „Dricmaul koekoek" toch wel een verrukke'ilk toneelsnel, menselijk, geestig en in de vlotte trant, dip voor zijn si"! rtmerend is. „Centrum" m°akte er bovendien een even mense- "ike. vlotte voorstelling van. onder regie van F-llv van Stekelenburg, d'o Achard's lichtvoetige loon uitnemend accentu eerde. Romeo Comport zorgde voor een soenele vertaling. Voor een glansrol tekende Leen Jonge- waard, die van de Don Guichotterigc soldaat Roméas een werkelijk kostelijke vertolking gaf; vertederend in zijn lief onbeholpen streven naar Hot Goede, met bovendien het komische effect van de Chaplinioanso underdog raak getroffen. Simonc Rooskens gat op haar beurt een voort reffpiükp uitbeelding van het meis je Victoria, heen en weer geslingerd 'usscn hoon en vrees, tussen „liefde" en "efdc, Piet Rttmer zorgde voor een mar tiale, doortastende politieman, joviaal 'nildcrbassend en samen met Theo Kling vooral ook fysiek oen indrukwekkend, gehelmd duo vormend. In de bijrollen gaven Maric-José Nvsten, Jan Grcefe. Frans Koppers cn Ben Hulsman over tuigend spel te zien als argwanende, in hot nauw gedreven Oostenrijkers en zo kreeg „Driemaal koekoek" van „Cen trum" een hoogst verdienstelijke opvoe ring. die terecht veel bijval kreeg.- Vanavond gaat dit toneelspel In het Ledclthcator te Oostburg voor de Z.V.U. en morgenavond in „Britannia" te Vlis singen 'voor Algemene Kunstkring. (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2