n KarelI SUNIL Gratie voor Jouhaud en Canal voor Leger neemt proef met aanvullingssysteem pa Tweede-Kamerfractie V.V.D. niet achter minister Visser KLANKBORD Treffen bij behandeling defensiebegroting Beleid in zaak- Van der Putten afgekeurd Vlagdemonstratie in Hollandia verboden A ELEGANT 12?° Proces-verbaal voor student, die „groen" mishandelde Mevrouw, profileer ervan I 7&tcW WEER POST EN TELEGRAMMEN NAAR INDONESIË DONDERDAG 29 NOVEMBER 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT (Van onze verslaggever) De heer J. C. Corver, lid van de V.V.D.-Tweede-Kamerfractie, heeft op een oprichtingsvergade ring van een V.V.D.-afdeling te Vleuten-De Meern bij Utrecht ver klaard, dat zijn fractie zich distan tieert van het beleid van minister Visser in de zaak-Van der Putten. De heer Corver voegde hieraan toe, dat De directeur van binnenlandse zaken op Nieuw-Guinea, de Brit Sommerville, heeft gisteren tijdens een in het Maleis uitgesproken radiorede de Papoea's ver boden aanstaande zaterdag een vlagde monstratie te houden. Zoals bekend hadden enige „nationalistische" Pa poea's een groot aantal vlaggen uit Ne derland laten overkomen om zaterdag het feit te herdenken, dat de Papoea- vlag een jaar bestaat- De demonstratie zou worden geleid door Dick Sarwom, het hoofd van de afdeling bevolkingsvoorlichting op Nieuw-Guinea. De „Ü.N.T.E.A." verbood de heer Sarwom evenwel aan de demon stratie mee te werken aangezien hij in dienst staat van het V.N.-apparaat. Een officieel Verzoek om de demonstratie te houden, waarbij leuzen gebruikt zou den worden als „Ü.N.T.E.A.Papoea's willen vrij z(jn", is nu door de heer Sommerville officieel afgewezen. Na de radiorede van de heer Sommer ville kreeg de heer Sarwom de kans om eveneens via de radio de Papoea's toe te spreken. Hij zei, dat de Papoea's graag het éénjarig bestaan van de na tionale vlag zouden hebben herdacht. „Maar", zei de heer Sarwom, „de afge lopen twee maanden heeft overal rust, orde en veiligheid geheerst en het aller belangrijkste is. dat deze rust gehand haafd blijft". Hij besloot zijn rede met de Papoea's de raad te geven „ernstig te overwegen wat te doen". Grote staking bij „Lockheed" in V.S. De arbeiders van de Amerikaanse „Lockheed"-vliegtuigenfabriek zijn gis teren in staking gegaan omdat de maat schappij niet heeft willen ingaan op df eis van de vakbond van werktuigkun digen om haar bedrijf tot een „closed shóp" te verklaren hetgeen inhoudt, dat de arbeiders verplicht zijn zich aan te sluiten bjj de bond, die de belangen van hun collega's behartigt. Volgens de directie van „Lockheed" zou dit betekenen dat 14.000 arbeiders tegen hun zin worden gedwongen zich bij de vakbond van werktuigkundigen aar sluiten. Ook de vijf „Lockheed"-fabrieken in Californië, waar „Polaris"-raketten en andere, overeenkomstige wapens worden vervaardigd, zijn door de staking ge troffen, evenals een fabriek in Hawaii. Voorts wordt er gepost bij de toegan gen tot de lanceerbasis voor raketten te Cape Canaveral, in de Amerikaanse staat Florida. Hier zijn ongeveer drie honderd arbeiders van „Lockheed' werkzaam. Zij zijn voornamelijk betrok ken bij het voorbereiden van proeflan- ceringen van „Polaris"-raketten. Men acht het in Washington mogelijk dat de Amerikaanse regering de wet van Taft en Hartley op de staking toepassing zal verklaren. de V.V.D.-fractie de parlementaire mo gelijkheid afwacht om dit beleid ten sterkste af te keuren. Wij erkennen, al dus de heer Corver, dat op dit punt niet de juiste man op de juiste plaats heeft gestaan. Doordat de minister tegenover zijn partij te kennen heeft gegeven niet te zullen heengaan is de kwestie een persoonlijke zaak geworden, aldus de heer Corver. Volgens hem had het optreden van minister Visser in de zaak-Van der Putten geleid tot de voor de V.V.D. slechte resultaten van de laatst ge houden verkiezingen voor provinciale staten en gemeenteraden. Verwacht wordt, dat de V.V.D.-fractie van haar standpunt blijk zal geven bij de komende behandeling van de begro ting van defensie. Er mag echter niet op worden gerekend, dat minister Vis ser in de houding van zijn partijgenoten aanleiding zal zien om af te treden, dit temeer niet, omdat de V.V.D.-fractie waarschijnlijk niet de steun zal krijgen van de andere fracties. De Kamer zal de begroting van defen sie dus wel niet verwerpen teneinde de minister tot aftreden te dwingen. President de Gaulle van Frankrijk lieeft gratie verleend aan ex-gene raal Jouhaud en André Canal. Het gratiebesluit is gecontrasigneerd door de premier en de minister van het leger. De 57-jarige in Algcrye geboren Jou haud werd op 13 april jJ. wegens zijn verantwoordelijkheid voor het optreden van de O.A.S. ter dood veroordeeld door een speciaal hoog militair tribunaal dat over de hoofdleider van de O.A.S., ex- generaal Raoul Salan, slechts een von nis tot levenslange gevangenisstraf had uitgesproken. i dooi van 10 stuks 'N GESCHENK WAAR U EER MEE INLEGT Tegen de Amsterdamse student, iie bij de recente ontgroenings ac tiviteiten een „groen" met een stok tegen het hoofd sloeg, waar door deze vrij ernstige verwondin gen opliep, zal proces-verbaal voor mishandeling worden opgemaakt. Dit heeft het college van b. en w. van Amsterdam medegedeeld in zijn memo rie van beantwoording betreffende de concept-gemeentebegroting. Het is vol gens b. en w. niet mogelijk na te gaan tegen hoeveel leden van het Amster dams studentencorps in het afgelopen jaar proces-verbaal wegens misdrijf werd opgemaakt. De 47-jarige André Canal, bijgenaamd „zwarte monocle", die leider was van het netwerk van de O.A.S. in het Franse moederland, werd in september ter dood veroordeeld door het militaire gerechts hof dat was ingesteld nadat de Gaulle het tribunaal, waarvoor Salan en Jou haud terecht hadden gestaan, had ont bonden. Jouhaud deed vanuit de gevangenis een beroep op zijn volgelingen in Algerije om de. strijd op te geven, maar Salan weigerde dit beroep te ondersteunen. Wetsvoorstel tot verhoging van de kinderbijslag By de Tweede Kamer is dinsdagavond een wetsontwerp ingediend tot aanpas sing van de kinderbijslagbedragen aar de stijging van de lonen sinds 30 sep tember 1960. Deze verhoging betreft d« kinderbijslagen krachtens de algemene bijslagenwet, de kinderbijslagwet voor loontrekkenden en de kinderbijslagwet kleine zelfstandigen. Voorgesteld wordt de bedragen van de kinderbijslag ingevolge de kinderbijslag wet voor loontrekkenden en de kinder bijslagwet voor kleine zelfstandigen per 1 januari 1963 vast te stellen per kwar taal op: 64,74 voor het eerste kind en op 70,20 voor het tweede kind. De kleine zelfstandigen krijgen deze kinderbijslag voor het eerste en het tweede kind voor het eerst, terwijl deze voor de loontrekkenden een verhoging hetekent van per kwartaal 5,46 zowel voor het eerste als voor het tweede kind. De kinderbijslag ingevolge de algemene kinderbijslagwet die kinderbijslag verleent vanaf het derde kind zal volgens het wetsvoorstel worden ge bracht op per kwartaal 70,20 voor het derde kind, op 95,94 voor het vierde en vijfde kind en op 107,64 voor het zesde en elk volgend kind. Dit betekent voor de loontrekkenden een verhoging per kwartaal van 5,46 voor het derde kind, 7,80 voor het vierde en het vijfde kind, 8,58 voor het zesde en elk volgend kind. BELGISCHE DIENSTTIJD BLIJFT OOK IN 1963 TWAALF MAANDEN De Belgische minister van defensie, Segers, heeft dinsdag in do commis sie voor landsverdediging uit de Bel gische kamer van volksvertegen woordiging verklaard „niet van plan te zyn de militaire diensttyd in 1963 te verlengen". By de behandeling van zijn begroting in de commissie voeg de hij nier echter aan toe" voor de daarna volgende jaren geen verbin tenissen te kunnen aangaan". Minister Segers kon evenmin verzeke ren, dat het huidige begrotingbedraj, voor de Belgische defensie 1340 miljoen gulden „een plafond" is- Hy merkte daarbjj op, dat België tot de landen behoort waar in verhou ding met het nationale inkomen het minst aan defensie wordt besteed- Tegenover het Belgische percentage van 3.54 procent staat Amerika, dat 10 tot 11 procent van het nationale inkomen voor militaire doeleinden uitgeeft. De militaire diensttijd in België is sedert enkele jaren 12 maanden. BURGEMEESTER WAS BOOS. De burgemeester van Cortc, op Corsica, was zo boos over het feit dat bij de tweede ronde van de Franse algemene verkiezingen een radicale kandidaat in z(jn gemeente het grootste aantal stem men had behaald, dat hij zich zondag avond in zijn kantoor opsloot en weiger de de verkiezingsuitslagen af te geven. De leden van het stembureau moesten de hulp van de politie inroepen om hem te overreden. Toen dit eindelijk gelukt was, bemerkte de telurgestelde burgervader, dat z(jn geliefkoosde kandidaat elders in net kiesdistrict voldoende stemmen verwor ven had om een zetel machtig te wor den. AFLOSSING. Een Franse auto gleed uit op een ijzelige weg, reed tegen een boom en kwam aan de rand van een 25 meter diep ravijn tot stilstand. De be stuurder kroop eruit om hulp te halen. Even later schoof op dezelfde plaats een tweede auto stuurloos op de eerste, die in de diepte verdween. De tweede auto bleef staan, de bestuurder kroop eruit om hulp te halen. Het bleek een geliefd plekje, Een grote vrachtwagen verscheen, wierp zich op de tweede auto, die eveneens in het ra vijn verdween, en bleef in precair even wicht met twee wielen boven de afgrond hangen. Hier houdt de geschiedenis op. De vrachtauto kon weer op de weg worden gebracht voordat een nog zwaardere verscheen. Het gebeurde allemaal in het departement Isèrc, op de weg van Vinay naar St.-Marcellin. Venezolaan maakte de beste persfoto De 29-jarige Venezolaan Hector Rondon Lovera heeft de jaarlijkse wedstrijd om de beste persfoto's ter wereld ge wonnen, een wedstrijd waaraan een tentoonstelling in het Venezolaan uit Caracas maal. foto van zijn leven in Puerto Cabello: een jonge regeringsgetrouwe soldaat, stervend in de armen van een pries- Lovero zou de plaat nooit hebben ge maakt, wanneer zijn krant „Republi- ca" hem niet op 27 juni van dit jaar naar het obscure havenplaatsje Puerto Cabello had gezonden waar een deel van het leger in opstand was gekomen tegen de regering. Voor de wedstrijd waren er dit jaar 1100 inzendingen uit 47 landen. De foto van C. de Boer uit Haarlem ("ï^ia Kuijken aangevallen door Boltini- beer) kreeg de eerste prijs in dc nieuwsgroep. De Venezolaan Lovero krijgt voor het winnen van de wedstrijd een hoofd prijs van f 4000 van de" gemeente Den Haag, een kleinbeeldcamera var f 1450, de gouden piertoren var Scheveningen met een gratis 14- daags verblijf in het Kurhaus. Voor het winnen van de eerste prijs in de foto-series, hij schoot een hele reeks opnamen in Puerto Cabello, die hij allemaal inzond, kende Philips hem bovendien de gouden flitsring en een bedrag van f 1000 toe. Aanvulling per onderdeel „Filler"-systeem gaat wellicht verdwijnen Sinds 1 november wordt bij hèt depot cavalerie in Amersfoort een proef genomen met een gewijzigd systeem van opbouw van het leger, het zogenaamd onderdeelsaanvul- lingssysteem (afgekort „Ondas"). Advertentie Tijdelijk extra voordelig 3 dubbeltabletten Knorr vleesbouillon voor slechts f. 1.» 2 dubbeltabletten Knorr kippenbouillon voor slechts 75 ct Fijn-gekruide Knorr bouillon uit kostelijk, mals vlees. Proef 't in zelfgemaakte soep, als smaakverfijner in 101 gerechten en puur als drinkbouillon. Heerlijk! bouillon is kracht bouillon Een opwekkende foto uit het gebouw der Verenigde Naties in New York: Anastas Mikojande Russische eerste vice-premier {links) die Juist is terug gekeerd van een langdurig verblijf op Cuba, geniet van een grapje samen met v.l.n.rsecretaris-generaal Oe Tliant, ondersecretaris Ralph Bunche en Adlai Stevenson, de Amerikaanse afgevaar digde bij de V.N. Zeven Oostduitsers tijdens mist naar westen gevlucht Zeven Oostduitsers, onder wie twee communistische grensbewa kers zijn gisteren onder dekking van de mist naar West-Berlijn ge vlucht. De twee grenswachten vluchtten door het prikkeldraad by de Amerikaanse sector in het district Zehlendorf, terwijl zij onder vuur werden genomen door grenswachten, die door de mist werden verhinderd in hun achtervolgingspoging. De Westberlfjnse politie deelde mede dat in een ander incident in de Franse sec tor vier schoten waren afgevuurd onder het schreeuwen van „stop, kom terug". Het is niet bekend of de vluchtelingen werden gewond of gearresteerd. De centrale directie van de P.T.T. in Den Haag heeft gistermorgen telegrammen ontvangen van de Indonesische P.T.T.-administratie, waaruit blijkt, dat Indonesië de post- en telegraafverbindingen met Nederland heeft hersteld. De centrale directie van de P.T.T. heeft hieruit geconcludeerd, dat van Indone sische zijde geen bezwaar meer bestaat tegen hervatting van het post- en tele- graafverkeer. Daarom is met ingang van gisteren het post- en telegraafverkeer met Indonesië heropend. Brieven, pakketten en tele grammen met bestemming Indonesië zijn door de P.T.T. weer aangenomen en verzonden. Het is daar in de plaats gekomen van het sinds 1953 in gebruik zijn de „filler"-systeem. Een conse quentie voor het dienstplichtige personeel dat bij de proef is be trokken is een wat kortere werke lijke diensttijd. Als de proef slaagt zal het systeem worden ingevoerd voor de gehele land macht, Dat zal een beslissing zijn waar aan de huidige minister van defensie zijn opvolger niet zal willen binden en die dus door die opvolger genomen zal moeten worden. De chef van de generale staf, luitenant- generaal A. V. van den Wall Bake, die over het nieuwe systeem gistermorgen in Den Haag mededelingen heeft ge daan heeft er het volste vertrouwen in dat de proef zal slagen. Omdat het huidige „filler"-systeem vele bezwaren had is reeds jaren geleden (onder ande re toen een tweede parate divisie werd gevormd) gezocht naar een oplossing welke die bezwaren kon ondervangen. Men meent die oplossing gevonden te hebben in het „Ondas", dat onderdeels- gewijs in een aanvulling voorziet. Meer een team De voordelen zijn dat onderdelen meer een team gaan worden, dat de „administratieve onrust" welke voortvloeit uit het „filler"-systeem grotendeels gaat verdwijnen en dat er een betere mogelijkheid ontstaat om het onderdeel in zijn parate pe riode aan een systematisch progres sief oefenschema te onderwerpen. Het nieuwe opleidingsschema gaat er schematisch als volgt uitzien. Dienst plichtige soldaten krijgen als eenheid (bijvoorbeeld als compagnie of eska dron) een bdsisopeïding van zes maan den. Uit een voorgaande lichting is twee maanden eerder reeds het dienstplich tige kader voor dat onderdeel gerequi- reerd. Na de basisopleiding wordt het gehele onderdeel paraat en het blijft dat gedurende twaalf maanden. Na een totaal van achttien maanden gaat het gehele onderdeel met klein verlof. De klein verlof-periode duurt dan voor de dienstpichti|;e soldaat nog zes maanden (de wettelijke totale diensttijd is im mers 24 maanden) en voor het kader en de specialisten (die twee maanden eer der in werkelijke dienst kwamen) nog vier maanden. Om het teamverband te behouden zal echter aan het kader gevraagd worden op basis van vrijwilligheid zyr. klein verlof-periode ook op die zes maanden te stellen. Akkoord in Laos over de politie en het leger De nentralistisch gezinde premier van Laos, prins Soevanna Poema, Ngone Sa- nanikone, de vertegenwoordiger van de rechtse generaal Poe mi Nosavan, die zich thans ter vervulling van een rege ringsopdracht, in Moskou bevindt en prins Soevanoevong, de leider der com munistisch gezinde beweging van de Pathet Lao, hebben gisteren te Vien tiane overeenstemming bereikt over de vorming van een verenigd Laotiaans le ger en een reorganisatie van de politie. De neutralistische strijdkrachten, de rechtse troepen van generaal Nosavan en de Pathet Lao zullen elk tienduizend man ter beschikking stellen voor het na tionale leger, dat dus een sterkte van dertigduizend man krijgt. Ongeveer tachtigduizend man zullen, onder toe zicht van de commissie voor de eenma king van het leger, successievelijk wor den gedemobiliseerd. De politie krygt een sterkte van zesdui zend man. De neutralisten, de rechts ge zinden en de communisten zullen ook hier ieder een derde van het totaal, dus tweeduizend man, leveren. Tenslotte komt er in de hoofdstad Vien tiane een politiemacht van twaalfhon derd man. die in de eerste plaats tot taak heeft de leden van de regering te beschermen. Koopvaardijvloot van Nederland 256.000 ton groter Blijkens de publikatie in de statistische tabellen 1962 van Lloyd's Register of Shipping was de brnto-tonnage aan stoomschepen en motorschepen der koopvaardijvloten in de wereld in juli 1962 139.980.000 ton groot. Dit betekent vergeleken met een jaar tevoren een toe neming van 4.064.00 bruto-ton. In dit totaal is begrepen de Amerikaanse re- servevloot, die op genoemde datum 12 miljoen bruto-ton groot was tegen 12% miljoen ton in juli 1961. In de rangorde der leidende landen kwam geen belangrijke verandering en de toeneming der wereldtonnage was verdeeld over de voornaamste zeevaren de landen. Er ontstonden echter weder om verminderingen in de vloten Liberia (10.573.000 bruto-ton, m 356-000 bruto-ton) en van Panama (3.851.000 br.-ton, minus 198.000 br.- ton). Uit cijfers van de internationale kamer voor de scheepvaart blijkt dat dc in de wereld opgelegde tonnage gestadig af nam van het hoogtepunt van 9 miljoen ton in 1959 tot 2.2 miljoen ton eind 1961. Tot juni bleef de opgelegde ton nage op dit niveau, maar daarna is zij sterk toegenomen tot 3 7 miljoen ton in oktober j.l. De tonnage aan stoom- en motorsche pen van Nederland beliep 5.166-000 bruto-ton (plus 256.000 br.-ton), die aan tankschepen 1.544.000 bruto-ton (plus 217.000 bruto-ton). Professor Piero Mazzonl is benoemd lijfarts van paus Johannes in de plaats professor Filioo Rocchi, die kortge'oden is overleden. Prof. Mazzoni is assistent van pro fessor Pletro Valdoni. een der knapste Ita liaanse chirurgen. SINTERKLAAS VERSCHIJNT IN VLIEGENDE HUISKAMER.... De alomtegenwoordigheid van sinterklaas zal op een zeer bijzondere wyze worden geaccentueerd, als de bisschop zaterdag 1 december ergens hoog boven de Atlantische Oceaan tussen Canada en Nederland, op de cabine deur van een lil M -v' egtuig zal kloppen, om binnengelaten te worden. Gezagvoerder Noomen zal dan via het luidsprekersysteem het schone lied: „hoor wie klopt daar kindren" aanheffen. Of de passagiers (6 baby's, 20 kinderen en 41 volwassenen) vervolgens ook het „zie ginds komt de stoomboot" zullen zingen, ligt niet in de lijn der verwachting. Aangezien de DC-7C niet over een schoorsteen beschikt, zal het helaas ook niet mo gelijk zijn, dat de passagiers hun schoenen kunnen' klaarzetten, maar voor het overige ziet het er naar uit, dat het een echt sinterklaasfeest wordt, zij het in een vliegende huiskamer. Voor de passagiers (Nederlandse Canadezen die voor de feestdagen naar het oude vaderland komen) betekent dit een snelle confrontatie met hun geboorteland, zij het dat de meeste kinderen, waarvan er enkele de Ne derlandse taal nauwelijks machtig zijn, misschien even vreemd zullen op kijken. De televisiekijkers in Nederland zullen op 4 december ooggetuige kunnen zijn van deze sinterklaasviering in de wolken, aangezien een t.v.-team van de A.V.R.O., gewapend met lampen, camera's en microfoons de vlucht van sinterklaas zal meemaken en vastleggen. Het Wereldgebeuren Oman en Muscate Tijdens de huidige zitting van de al gemene vergadering der Verenigde Naties in New York is een der punten Oman en Museate worden nog steeds in één adem genoemd. De sultan van Museate, de absolute heerser over beide rebieden, heeft dat te danken aan de Britten, die met hun militaire macht tot dusver konden voorkomen, dat het Arabische nationalisme het middeleeuw se rijk van de sultan in stukken scheur de. Hoelang deze eenheid nog bewaard zal blijven valt moeilijk te voorspellen. Nog bewoont de sultan rustig zijn paleis in Salaleh, maar het sultanaat kraakt in al zjjn voegen. De moeilijkheden in Oman en Museate dateren van jaren terug. Aanvankelijk was het grootste probleem het verschil in geaardheid van de bevolking in beide gebiedsdelen. In Museate, dat aan de Perzische Golf tegenover de kust van Perzië is gelegen, leeft van oudsher een volk van zeevaarders, dat al vroeg in contact kwam met de wereld buiten Arabië. De dowhs (primitieve Arabische zeilschepen met driehoekige zeilen) voe ren reeds in historische tijden naar Afrika en India. Het gevolg van deze contacten met twee werelddelen is een in Museate, waar en Aziatisch bloed zich vermengde. Aan die bloeitijd van intercontinentale kusthandel herinnert de grote Ara bische nederzetting aan de Oostafri- kaanse kust, Zanzibar. Dit eiland is nog steeds het eindpunt van de jaarlijkse tochten, die de dowhs uit Museate naar het zuiden maken. De schepen profite ren van de moessonwinden, waardoor er zelfs sprake is van een geregelde dienst tussen Zanzibar en de kusten van Zuid- Oost-Arabië. In Oman, een uitgestrekt woestijnland, dat het gezicht veel minder naar de zee heeft gericht dan Museate, wonen voor al Bedoeïnenstammen, die strikt naar de regels van de Koran leven. Deze pu riteinse islamieten hebben weinig op met de lakse zeelieden en piraten van Museate. Een tijd lang ging het goed en had Oman zelfs in zekere mate zelfbestuur, toen de sultan van Museate een imam in Oman duldde, die in naam de gees telijke leider van de Bedoeïnenbevolking was, maar in feite ook wereldlijk gezag had. De imam was echter onderwor pen aan de sultan. In 1920 werd door de vader van de hui dige sultan en de toenmalige imam van Oman een verdrag gesloten, waarbij werd bepaald dat Oman de interne za ken voortaan zelf zou mogen regelen. Zoals overal in Arabië was olie de oor zaak van de veel ernstiger conflic ten, die acht jaar geleden in Zuid-Oost- Azië losbarstten. Een Britse oliemaat schappij, die van de sultan van Museate in 1937 een concessie had gekregen wil de ook in Oman naar olie boren. De maatschappij kwam daardoor in con flict met de sheiks van de Bedoeïenen- stammen in Oman. Ook Saoedie-Arabië deed een duit in het zakje. Dit land had zijn zinnen gezet op de oase Buraimï, omdat het meende daar olie te zullen vinden. Om Buraimi in bezit te krijgen zetten zij de stammen in Oman op tegen de sultan van Museate. Egypte maakte van deze verwarring gebruik om een oude rekening met de Engelsen te ver effenen. Zij steunden de rebellen in Oman in de strijd tegen de sultan van Museate, die een vriendschapsverdrag had gesloten met de Engelsen. Engeland had zich indertrjd als bescher mer van de Arabische staatjes opge worpen om de vaarwegen naar India te beheersen. Toen India voor Enge land verloren was gegaan, bleven de Britten hun macht in Zuid-Oost-Azië uitoefenen omdat het voor Engeland van het grootste belang was, dat het rustig bleef in dit gebied, zodat geen stagnatie zou optreden in de olie-aan- voer uit de Perzische Golflanden. land dit gebied nog enige tijd geleden, toen Koeweit in gevaar was en in aller ijl een luchtbrug werd ingesteld, die Britse troepen naar het bedreigde ge bied voerde. Het zijn in feite de Engelsen die in deze landen de macht uitoefenen. In 1955 leidde de sultan van Museate nog persoonlijk een veldtochtje tegen de rebellen in Oman. De regenstand was toen zo gering, dat de Britse militaire experts er nauwelijks over naar huis durfden schrijven. In 1957 echter kon de sultan het niet alleen meer af. De En gelse troepen moesten er aan te pas ko men. En in 1959 werden speciale Britse versterkingen van Malakka naar Mus eate gevlogen om de rebellen in Oman uit hun laatste sterkte de „Groene Berg" te verdrijven. Sindsdien is er van oorlog geen sprake meer, maar voeren de rebelen subver sieve acties. Een triest voorbeeld van die acties is de ondergang van het pas sagiersschip Dara, verleden jaar in de Perzische Golf, die aan 236 mensen het leven kostte. De opstandelingen uit Oman hadden deze ramp op hun gewe ten. Op militair gebied is het in Museate en Oman zo rustig dat David Holden van The Guardian, die het gebied onlangs bezocht sprak van een „padvinders-pa radijs". „De soldaten vermaken zich er uitstekend", zo schreef hij. De amateur ornithologen determineren de nog onbe kende vogels van het Arabische schier eiland. de Alpinisten onder de militai ren halen hun hart op in de bergen, de landmeters brengen de woestijn in kaart. Kortom Jan Soldaat amuseert zich wel in het romantische woestijnrijk van Museate en Oman, dat evengroot is als Engeland en dat maar een half mil joen inwoners heeft. Maar achter die verraderlijke rust, schuilt de activiteit van de rebel len. Radio Kaïro geeft dagelijks voedsel aan de ontevredenheid in Óman. De Egyptische propagandisten appeleren aan de nationalistische vevoelene van de woestijnbewoners van Oman. De rebellen hebben bovendien het voor beeld van de opstand in Jemen. De Engelse d'n1nm",t"n in Museate. d'e de Britse militaire adviseurs van vroeger hebben vervangen, doen daarom hun best om hervormingen in te voeren. De sultan echter, die niet zoals de imam van Jemen, een satanisch genoegen schept in het afhakken van handen" en hoofden van zijn onderdanen, is wel niet tegen verandering, maar hij wil die toch liefst zo lang mogelijk uitstellen. De Britten proberen hun zin echter door te drijven. Moeilijk moet dat niet zijn, want de sultan is van hen afhankelijk. De Britten stichten nu hospitalen en scholen in dit islamietische land. waar de kalender het jaar 1382 aangeeft. Arvte rverwaarlozen zij het 'eger niet. Zeven-achtste van de tien miljoen gulden die de jaarlijkse Britse bijdrage aan Museate en Oman uitmaakt, wordt in '-er militaire apparaat gestoken. Want Egynte. Saoedie-Arabië en Jemen zfln "en gezellige buren. PRESIDENT NASSER ..begerig oog op olieland..

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3