VLISSINGEN HEEFT BEGROTINGSTEKORT VAN BIJNA KWART MILJOEN GULDEN Zeeland rouwt om het verscheiden van H.K.H. Prinses Wilhelmina Exploitatie stadhuis wordt zware last... Winkelgalerij voor Cadzand-bad ENKELE TOEKOMSTBEELDEN ZIJN VERONTRUSTEND GEEN PESSIMISME ALMANAK Dichter HALVE EEUW IN DE PAS GEEN RIOOLBELASTING SPORTHAL? LANGE ZELKE SNEL TEMPO GROTE PROJECTEN DUURDER LEVEN VLISSINGS HAVENDORP: f 116,25 VOOR HET DORP MAILLOTS Condoleantieregister ter Griffie; Staten zaterdagmorgen bijeen OOK OP SECRETARIEËN? RECHTBANK SPECIALE VERGADERING Z.V.U. A.N.W.B. HIELD LEERGANG VERKEERSTECHNIEK IN GOES Zeeuwse fruitbomen voor ,0pen het Dorp' 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 29 NOVEMBER 1962 Voor het gemeentebestuur van Vlissingen is het al jarenlang een (te) moeilijk probleem om de gemeentelijke huishouding financieel „rond" te krijgen: jaarlijks groeit het begrotingstekort. Ook het tekort op de gemeentebegroting voor 1963 is groter dan dat voor 1962. Ditmaal geeft de Vlissingse begroting op de gewone dienst een tekort aan van bijna een half miljoen gulden: om precies te zijn 492.177,04. Een juist beeld geeft dit tekort overigens niet, wan het kan „aanzien lijk worden verlaagd", zo schrijven burgemeester en wethouders in hun begeleidingsbrief bij de gemeentelijke begrotingen aan de raads leden, „als gevolg van door de minister van binnenlandse zaken nader bekendgemaakte maatregelen met betrekking tot de uitkeringen uit het gemeentefonds voor 1963". Er kan een hogere uitkering van rond f 250.000 worden geraamd, waardoor het begrotingstekort kan wor den bepaald op f 242.000. Overigens is dit nog f 60.700 meer dan voor 1962 bij nota van wijzigingen is geraamd. over de nog niet verkochte gronden aan deze straat de onderhandelingen in een vergevorderd stadium van afronding zijn. „VVy hopen, (lat voor 1963 bouwvolu me zal worden verkregen om vol doende nieuwe en vervangende wo ningen te bouwen ten behoeve van de sanering van de oude binnenstad en om de verdere sloop van noodwo ningen in het havendorp mogelijk te maken", zo schrijven b. en w. Het probleem van het slopen van de noodwoningen vraagt steeds dringend om een oplossing. Vooralsnog kan die oplossing nog niet tot stand worden ge bracht, omdat er een tekort is aan bouwvolume. Dit ook in verband met vervanging van gesloopte woningen in het saneringsgebied, als van reeds ge sloopte woningen. De ontwikkeling van het plan Paauwen- burg stemt tot tevredenheid. Van de verkoopbare grond is tot op heden ver kocht voor de bouw van 87 eengezins woningen en voor de bouw van 184 eta gewoningen, terwijl onderhandelingen voor de bouw van nog een belangrijk aantal woningen in een vergevorderd stadium zijn. „Op zichzelf bezien behoeft dit niet ver ontrustend te zijn", aldus 't college van b. en w., „aangezien een en ander nog is gebaseerd op de voorlopige gegevens in het kader van de nieuwe financiële ver houdingswet. Er is hier sprake van, zo als het college het noemt, „een ovèr- gangsbegroüng". Enkele (zeer nabije) toekomstbeelden zijn echter wél veront rustend: 1. Er moet een omvangrijke nieuwe ex ploitatielast worden verwacht nu binnenkort het nieuwe stadhuis in exploitatie zal kunnen worden geno men. Alleen met de jaarlijkse af schrijving en rente is al een bedrag van 186.000 gemoeid. In totaal moet op een jaarlijkse last van ƒ400.000 gerekend worden. 2. Verder weet de gemeente nog niet welke normen door het rijk zullen worden gehanteerd bij het toekennen van rijksbijdragen voor de sanering van de oude binnenstad. In de ont werpbegroting voor 1963 is voor de stadssanering een kapitaallast opge nomen van rond f 60.000. Dit alles brengt het college van b. en w. tot deze waarschuwende uit spraak: „Voor wat het toekomsti ge investeringsbeleid aangaat, zal men zich met de gedachte ver trouwd moeten maken, dat in ver schillende sectoren van bestuurs zorg een temporisering zal moeten plaatshebben, totdat genoeg ruim te zal zijn geschapen om nieuwe lasten in een sluitende begroting op te vangen". Anderzijds moet gezegd worden, dat burgemeester en wethouders van Vlis singen zich niet tot pessimisme, laten Kustvaarder aan de grond bij Bath De 800 ton metende kustvaarder „De twee gebroeders" uit Deifzjjl is woens dagavond om ongeveer kwart voor zes tijdens een dichte mist op de slikken ter hoogte van de Oostketel nabij Bath aan de grond gelopen. Het schip was gedeeltelijke geladen met stukgoederen. Uit -Terneuzen voer de sleepboot „Wil lem" ter assistentie uit. Zweedse ambassadeur naar Goes De Zweedse ambassadeur in Nederland zal volgende week maandag een bezoek brengen aan het twee jaar geleden te Goes gevestigde Zweedse bedrijf Arn- berg N.V. Dit bedrijf vervaardigt b.h.s'. Enkele maanden geleden zijn geheel nieuwe be drijfspanden in gebruik genomen op het industrieterrein zuidwest „Poel". zleeuwse Vooral in het stemmingsvol herfst tij voelde Goese Nico dat er iets in hem omging. Met een intens gevoel van beleven beschouwde hij doodstille bomen, waarvan de pa relende takken doodstil in de mist somber hingen te doen. Of harts tochtelijk dromend liet hij zijn voetstappen hol door beregende, uitgestorven straten klinken. „Hééérlijk", zuchtte hij en des te beter gaf hij er zich rekenschap van dat er iets in hem omging. Sterker nóg: hij voelde zich in staat de herfstige beleving vast te leggen. Hij besloot tot de dicht vorm. Vader had nog een mooie schrijf machine staan, bedacht Nico en hij nam zich voor zijn herfstig dichtwerk te typen, want dat maakte meer indruk. Ook reali seerde hij zich dat men dan ge makkelijker afstand neemt tot het geschrevene, dus hij toog aan het werk. Maar al was de inspiratie onmis kenbaar aanwezig, praktische be zwaren kondigden zich al spoedig aan- Nico kon namelijk niet typen, had zelfs nog nooit een schrijf machine gezien. Onhandig schoof hij een keurig wit vel papier tussen de rol en moeizaam tikte hij de titel van zijn vers: „Grijze avond". Met vee) doorhalingen kwam op een ge kreukt papier een gevoelig gedicht tot stand. „Nico", tikte Nico er trots onder en met een kordaat gebaar trok hij het vel papier uit de machine. Daar stond zijn gedicht, resul taat van anderhalf uur typen. Maar wat was er gebeurd? Door de kreuken en vouwen in het pa pier waren er grillige inktvlek ken van het lint over het vers ge legd. „Jammer", was Nieo's eerste re actie, maar toen hij goed keek be dacht hij dat het net zo goed mo derne illustraties konden zijn. Vlug draaide hij het papier nog een keer door de machine en on der het woordje „Nico" tikte hij eenvoudig ..Illustrations by Oli vetti" verleiden, want aan het slot van hun negentien bladzijden lange begeleidings brief schrijven zjj: „Resumerend menen «ij te mogen stellen, dat hoewel in het ontwikkelingsstadium, waarin de gemeente thans verkeert, nog grote moeilijkheden zullen moeten worden overwonnen de toekomst met ver trouwen tegemoet mag worden gezien". Om even aan te geven in welke orde van grootte de Vlissingse gemeentebe groting moest worden opgesteld hier een aantal veelzeggende, omvangrijke cij fers. Het totaal van de inkomsten en uitgaven van de gewone dienst is ge raamd op f 12.557.200. Dit moet nog vermeerderd worden met het totaal van het hoofdstuk „verrekeningen": f 7.341.600. Het eindtotaal bedraagt der halve f 19.898.800. Er was slechts ruim te voor een post „onvoorziene uitgaven" van f 43.500. De kapitaaldienst van deze gemeentebe groting laat aan inkomsten een bedrag van f 57.551.460,46 in totaal zien. De to tale uitgaven zijn hoger: f 58.761.475,08. Er is dus een totaal nadelig saldo van f 1.210.014. Zoals al even werd aangestipt, wordt het nieuwe Vlissingse stadhuis dus een jaarlijks terugkerende financiële last voor de gemeente. Zelfs precies een halve eeuw lang, want de uitgaven zijn gebaseerd op een voorlopige afschrijvingstermijn van 50 jaar. In de ontwerp-begroting voor 1963 zyn overigens nog geen lasten geraamd, omdat verwacht mag worden, dat het nieuwe stad huis in 1963 nog niet zal kunnen worden betrokken. „Dit neemt niet weg", zo waarschuwen b. en w., „dat uw raad en ons college zich voor ogen dienen te stellen, dat zodra dit stadhuis in gebruik zal worden ge nomen de gewone dienst der gemeen- .tebegroting zwaar zal worden be last". De kosten van het nieuwe stadhuis zul- naar raming zesmiljoen gulden be dragen. Er is een 'reserve gevormd van f 2.161.000, zodat ten laste van de ge wone dienst nog f 3.839.000 moet wor den afgeschreven. Met rente en afschrij ving is dan ook een bedrag van f 186.000 gemoeid, waarbij rekening is gehouden met een rentetype van 4'/4 procent. De totale jaarlijkse exploitatie kosten kunnen voorlopig worden ge steld op f 400.000. Daarenboven komt aan de gewone dienst te ontvallen een bedrag van f 60.000: de gespaarde ren te van de stadhuisreserve. Ook in de begeleidingsbrief bij deze be groting hamert het gemeentebestuur weer uitvoerig op het bekende aam beeld: „Van onze gemeente wordt te recht verwacht, dat zij „in de pas zal blijven" met de maatschappelijke en economische expansie van de laatste ja ren en dat zij daarbij in velerlei opzicht stimulerend en baanbrekend zal optre den. Dit heeft tot gevolg, dat de ge meente zich op een breed terrein ge plaatst zal zien voor onafwendbare stlj- "ngen van uitgaven, die ver uitgaan iven wat op grond van het huidige aantal inwoners mede een gevolg van de nog steeds niet tot stand geko men gemeentelijke herindeling van Wal cheren zou worden verwacht". In dit verband pleiten b. en w. nog weer eens voor een aanvulling van de algemene uitkering uit het gemeentefonds. Het college merkt daarbij op. dat naast de uitkering uit het gemeentefonds de eigen belastingen van de gemeente, zij het in veel bescheidener vorm, een aan vullend dekkingsmiddel vormen. De straatbelasting en de reinigingsrechten zijn reeds opgetrokken tot het „pla fond". maar een rioolbelasting is er nog niet. De gemeente heeft met het oog op haar toekomstige stadsontwikkeling nog belangrijke investeringen te doen voor de riolering. Zij achten het dan ook raadzaam deze heffing te „reserveren" er mee te wach ten dus tot de tijd is aangebroken, dat deze opbrengst nodig zal zyn voor dekking van de uit deze inves teringen voortvloeiende lasten. Voor- lopig geen rioolbelasting dus, maar lang zal het in Vlissingen ook niet meer «luren.. Weliswaar wordt in de begeleidings brief met geen woord gerept over de zo zeer begeerde sporthal, maar toch is er tussen de regels door al een „gunstig perspectief" te lezen. Opnieuw wijzen b. en w. er namelijk op, dat Vlissingen in verband met de industriële ontwik keling in het Zuid-Sloe een goede woonstad moet worden: niet alleen moeten er woningen zijn voor nieuwe werknemers, maar ook op het gebied van service, ontspanning en cultuur moet het nodige verschaft worden. Van daar: een nieuw winkelcentrum en ont wikkeling van onderwijsvoorzieningen. „Ook in het kader van sport en cul tuur", zo schrijven b. en w. dan, „wor den op het ogenblik de nodige voorbe reidingen getroffen voor het doen van nieuwe investeringen"». Het woord iporfhal" valt overigens nog juist niet! Het college van b. en w. meent, dat men ook buiten Vlissingen „vertrouwen in de toekoipst van deze gemeente heeft". In dit verband wijzen zij op de grote be langstelling in de zakenwereld voor het te saneren stadsgedeelte. De grond aan de Lange Zelke kon reeds voor een be langrijk deel worden verkocht, terwijl De behoefte aan investeringen in Vlis singen is zo groot, dat het noch budget tair, noch uit oogpunt van 's lands eco nomie (dus uit oogpunt van het rijks- goedkeuringsbeleid) mogelijk zal zijn die behoefte volledig te bevredigen. Bo vendien zullen in het kader van de ver dere sanering van de binnenstad nog de nodige investeringen moeten worden gedaan. Tot op heden is daarvoor een bedrag van f 1.200.000 geïnvesteerd. Dit bedrag heeft voor een belangrijk deel betrekking op de Lange Zelke en omge ving. Op basis van de frequentie van de grondverkopen aldaar mag verwacht worden, dat in deze sector in 1963 wat meer budgettaire ruimte ontstaat. „Indien wij dan intussen ook de weten schap hebben", aldus het college, „op welke rijksbijdrage in deze kosten van stadsconstructie in principe kan wor den gerekend, zullen beide factoren me de bepalend zijn om de verdere uitvoe ring van het saneringsplan in een zo snel mogelijk tempo te verwezenlijken". Verwacht wordt, dat in 1963 een be langrijk project gerealiseerd kan wor den: een nieuw complex voor de open bare en christelijke ulo, waarvoor reeds een krediet van f 1.010.000 is verleend. Ook zal ten laste van de begroting voor 1963 een nieuwe gemeentelijke sociale werkplaats kunnen worden gebouwd (en voltooid). Kosten: f 700.000. Het college zal overigens niet aarze len (mits rijksgoedkeuringen worden verleend en budgettair de mogelijk heid aanwezig is) meerdere werken uit te voeren, „waarbij wij vooral het oog hebben op een aantal kleinere openbare werken". Voorts zal wor den bezien of het geraden is in 1963 tot het verder bouwrijp maken van de gronden, gelegen in het noorde lijk deel van het plan Paauwenburg, over te gaan. Nu de gemeente belangrijke objecten uitvoering heeft of er binnenkort toe zal overgaan, is het geraden de finan cieringspositie nauwlettend in het oog te houden. Vlissingen heeft in 1962 reeds een bedrag van 3.100.000 k 4*4 procent aan financieringsmiddelen op genomen. Van dit leningsbedrag is thans nog f 625.000 ter beschikking. Ge zien de gestage voortgang in de uitvoe ring van kapitaalswerken treffen b. en w. voorbereidingen om in de naaste toe komst opnieuw geldleningen tot een voor deze gemeente vry omvangrijk be drag aan te trekken. Dat ook voor de „gemeentelijke huis houding" het leven duurder is geworden, blijkt uit verschillende posten. Zo is de subsidie voor de stichting Culturele Ge meenschap Vlissingen geraamd op f 16.000, hetgeen ten opzichte van 1962 neerkomt op een stijging van f 3500. „teneinde het bestuur van de stichting wat meer noodzakelijke financiële arm slag te geven", aldus het college. Ook de exploitatiekosten van de bij de Stichting SDortbelangen in beheer zijnde objecten zijn gestegen, waardoor een hogere subsidie is geraamd van f 10.850. Het. nadelige slot van Maatschappelijke Steun en Voorzorg is f 135.000 hoger geraamd. Voor een groot deel is deze verhoging veroorzaakt door de door werking van het gestegen loon- en prjjs- peil bij de verpleging en verzorging in krankzinnigengestichten, ziekenhuizen en andere inrichtingen. Het nadelige exploitatiesaldo voor het vismijnbedrijf is echter ongeveer f 5900 lager geraamd dan voor 1962. Dit vindt vooral zijn oorzaak in een verwachte verhoging van de mijnrechten. Dit in verband met de goede resultaten, die de vernieuwing van de Vlissingse vissers vloot afwerpt. VOOR MANNEN die de bekende geuren van after shave ver veelt, presenteert CAPRI totaal andere, exclusiever en mannelijker geuren. Geef dit jaar een nieuwe geur HÓDBIGANT H for Mcn Vter sli'E D'ORSAY. after shave ƒ4.25. De bewoners van het Vlissingse „Ha vendorp" waren bij de lucifersdoosjes- actie voor „Open het Dorp" haast ver geten. De enige kruidenier in deze wijk had geen raambiljet ontvangen met de mededeling, dat men by hem zyn gevul de doosje kwyt kon. Bij de verspreiding was hij vergeten. De heer K. A. Franken, voorzitter van het actiecomité „Havendorp" ging daarom persoonlijk langs de 60 gezin nen om him gift op te halen. De op- brengts: 116,25 totaal. Modieuze cadeaus voor dames en kinderen. Wol met nylon- versterking. Lange Delft 72-74 1 Aan de Boulevard De Wielingen te Cadzand-bad is een legertje am bachtslieden momenteel bezig met de afwerking van een bijna 100 meter lange winkelgalerij. In deze galerij, gebouwd naar het ontwerp van het architectenbureau L. \V. Rosenkranz te Oostburg. zijn 12 winkelpanden ondergebracht. Drie van de panden hebben een lengte van elk 12 meter, de 9 overige winkels zijn elk 6 meter lang. De winkelgalerij is gebouwd door en op initiatief van de N.V. aan nemingsbedrijf gebrs. Van de Poel te Terneuzen. Met de bouw van het complex, dat boven de 12 winkels nog 15 woonap partementen bevat, is in maart van dit jaar een aanvang gemaakt De aannemer denkt het gehele complex in het komende voorjaar te kunnen opleveren aan de opdrachtgevende zakenlieden en particulieren, zodat het nieuwe koopcentrum bij de aan vang van het badseizoen 1963 in be drijf kan worden gesteld- Van de 12 winkelpanden zijn er reeds 11 verkocht. Voor zover nu bekend, zal in de galerij worden gevestigd een melkhandel, een slagerij, een zaak in de kruidenierswaren en een bakkerswinkel. Daarnaast zullen zich vestigen een lunchroomhouder, een fritesbakker, een kapper, een horloge maker, een fotograaf en-een textiel handelaar met als specialiteit strand en badkleding. De Indeling van de winkelpanden en de daar achter gele gen ruimten is per pand geheel ver- - schillend. In sommige is een beperk te woonruimte, andere worden alleen ingericht --oor dagverblijf. Het win- keifront is over een lengte van 90 meter bij een breedte van 4 meter geheel overdekt door het uitspringen de woongedeelte van de verdieping. Enkele panden zijn van beneden af Klokken luidden en vlaggen hingen halfstok Pleidooi voor een fonds directe verbeteringen De A-N.W.B. heeft woensdag in de „Prins van Oranje" te Goes een regio nale verkeerstechnische leergang belegd. In zyn openingswoord pleitte de direc teur Wegen en Verkeer van de hond, de heer A. G. M. Boost voor de instel ling van een fonds, waaruit onmiddel lijke verbeteringen van gevaarlijke weg- situaties kunnen worden gefinancierd. Hij beklemtoonde, dat de techniek een bijzonder belangrijke bijdrage kan leve ren tot dë verkeersveiligheid/ Onrede lijk en onverantwoordelijk achtte -de heer Boost het, om bestuurders van auto's of motoren voor onduidelijke en ontoereikende situaties tc plaatsen, die het menselijk falen in de hand werken. In dit verband werden als voorbeelden onder meer genoemd wegen, die niet de technisch juiste vormgeving hebben en een misleidende verlichting of hele maal geen verlichting op weggedeel ten, waar dit dringend nodig is. Aan de hand van cijfermateriaal toonde de heer Boost aan, dat door de juiste technische voorzieningen bijzonder veel aan «Ie verkeersveiligheid kan worden gedaan. Zo wees spreker er onder meer op, «lat onderzoekingen in Amerika en Engeland hebben aangetoond, dat een goede weg- en straatverlichting het aan tal en de ernst van nachtelijke ongeval len met 40 tot 50 procent kan doen af nemen. In België, aldus de heer Boost, Van talloze openbare gebouwen en verscheidene woonhuizen hingen woensdag in Zeeland vlaggen halfstok ten teken van rouw hij het overlyden van prinses Wilhelmina. Op vele plaatsen weerklonk enige uren klokgelui, bioscopen sloten en diverse uitvoeringen en feestavonden werden afgelast of tot nader datum uitgesteld. In scholen werd het overladen van prinses Wilhelmina herdacht evenals in tal van kerken (onder meer op Zuid- en Noord-Beveland) tijdens de diensten ter gelegenheid van de „dankdag voor het gewas". De in «leze provin cie gelegerde militairen kregen order geen bioscopen te bezoeken. In Zierikzee klonk klokgelui van de r.-k. kerk en van de hervormde Gasthuiskerk, op Tholen en Schouwen-Duiveland hadden velen «le vlag halfstok uitgehangen en klokken luidden enige uren, evenals op de BeveJanden, Walcheren en in Zeeuwsch-Vlaan- deren. In Middelburg weerklonk de luidklok van de Lange Jan. In de horeca bedrijven van Middelburg werd geen muziek gespeeld. In Zierikzee kwamen de scholieren van het Prof. Zeemanlyceum voor een korte herdenking bijeen in de aula waar rector dr. J. J. Westendorp Boerma sprak. De provinciale staten van Zeeland zul len vermoedelijk zaterdagmorgen 1 de cember een bijzondere vergadering hou- Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot de provinciale griffie te Middelburg zal vrijdag en wellicht nog op andere da gen een condoleanceregister ter teke ning voor de inwoners van Zeeland lig gen. Het register bestaat uit blanco jjsten zonder rouwrand. De decentrali satie voor het tekenen van condoleance registers is beperkt tot de provinciale griffies. Op de. gemeentesecretarieën van ons land zullen dus geen registers aanwezig zijn. Wel is een dergelijk re gister op het paleis Noordeinde te Den Jhr. mr. De Casembroot zou van daag donderdag echter een be spreking arrangeren met „Den Haag" om daar te verzoeken "de mogelijk heid te willen bezien ook op de ge- meentsecretarieën condoleanceregis ters ter tekening te leggen. Vandaag nog zal bekend worden of dit voor de Zeeuwse secretarieën zal worden toegestaan. Voor het afgelasten van evenementen en festiviteiten heeft de provinciale overheid geen richtlijnen vastgesteld, deze worden overgelaten aan de plaat selijke overheid. St.-Nicolaasfeesten voor kinderen zullen in het algemeen, daar het hier kinder feesten betreft, wél doorgaan. Tijdens een zitting van het voltallige college van de arrondissementsrecht bank te Middelburg, waarop de leden rechters en de functionarissen van het openbaar ministerie aanwezig waren, herdacht de president van de recht bank. mr. P. van Empel, met enige ge voelvolle woorden het overlijden van de prinses, Mr. Van Empel zei o.m., dat de arrondissementsrechtbank zich altijd heeft gerealiseerd, dat er wordt recht gesproken „in naam der koningin". In de gemeenteraden van Biervliet en Oostburg, die woensdag vergader den, herdachten de respectieve bur gemeesters het overlyden van de prinses. Hierna nam men enige ogen blikken stilte in acht. Beide raden he-1 sloten een telegram van rouwbeklag naar «le koningin en het koninklijk huis tc zenden. De vergaderingen werden tot nader te bepalen datum, na de begrafenis van de prinses, uit gesteld. Het telegTam van Biervliet is onder tekend door burgemeester A. P. Kos- tense en wethouder A. D(jk. Het luidt aldus: „De gemeenteraad van Biervliet, In vergadering bijeen, betuigt mede na mens de ingezetenen eerbiedig zijn in nige deelneming met het verscheiden van Uwe Majesteits moeder. Hare Ko ninklijke Hoogheid 'Prinses Wilhelmina. Moge U en de uwen de kracht worden geschonken om dit zware verlies te kun nen dragen". De gemeenteraad van Oostburg besloot het volgende telegram, te verzenden, dat is ondertekend door burgemeester J. L. van Leeuwen en ge meentesecretaris P. A. Bril. „De raad van de gemeente Oostburg betuigt mede namens de ingezetenen Uwe Majesteit de Koningin, Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard en Hare Koninklijke Hoogheden de Prinsessen zijn innige deelneming in het grote verlies, dat uw koninklijk huis heeft geleden door het overlijden van Hare Koninklijke Hoog heid Prinses Wilhelmina". B. en w. van Aardenburg verzonden woensdagmiddag een telegram van rouwbeklag. De gemeenteraad van Groedc is tegen donderdagavond 8 uur en die van Nieuwvliet op dezelfde dag om zeven uur voor een bijzondere openbare ver- jadering bijeengeroepen. Het gemeente- iestuur van Kortgene heeft besloten alle feestelijkheden rond de zilveren ju bileumviering van burgemeester A. A. Schuit van zaterdag 1 december naar 15 december te verschuiven tijdens een bijzondere bijeenkomst van de raad. Daarna is er een receptie. Over eventueel uitstel van terdag a.s. vastgestelde installatie van de nieuwe burgemeester van Ovezande, de heer N. W. M. Mooyman, zou van morgen donderdag oen beslissing worden genomen. In Vlissingen is vanavond donder dag een herdenkingsbijeenkomst voor allé gezindten in de (hervormde) St.- Jacobskerk. Als eerste zal liet woord voeren burgemeester mr, B. Kolff, dnar- na spreken pastoor H. M. Adria:ms< ns en de hervormde predikant ds. F. S. Kloosterman. De bijeenkomst begint om half acht en duurt ongeveer drie kwar tier. Of de intocht van St.-Nicolaas zater dag in Zierikzee zal doorgaan is nog niet bekend. In Goes werd de gisteravond te houden uitvoering van het Zeeuwse Kamer orkest in „De Prins van Oranje" uitge steld tot vrijdag 4 januari 1963. concert begint clan om acht uur avonds. Het programma zal niet worden gewijzigd en de reeds uitgegeven toe gangskaarten blijven geldig. Het zaterdagavond in het C.J.M.V.- gebouw te Goes te houden St.-Nico- laasfeest van de Hervormde Jeugd raad zal een geheel ander karakter krijgen. Vertoond wordt de film „Moeder des Vaderlands", die een overzicht geeft van het leven van prinses Wilhelmina. De bijeenkomst begint om kwart over acht. De feestavond van de P.T.T.-ver eniglng „De Zeeuwen" te Goes zal mo gelijk worden afgelast. Daarover was woensdag nog geen beslising genomen. Het St.-Nicolaaskinderfeest van deze vereniging in „De Prins van Oranje' gaat wél door. De toneelvoorstelling „3x Koekoek" in „De Prins van Oranje" van vanavond donderdag voor de Algemene Kunstkring zal eveneens doorgang vinden. In Middelburg zal het avondconcert van de Z.V.U. vandaag donderdag ge woon doorgang vinden evenals de fak keldragersbijeenkomst van de P.v.d.A. in „De Gouden Poorte" en de bijeen komst van Jeugd en Muziek vrijdag avond in „De Schakel". Uitgesteld is de uitvoering van het tamboers- en pij perskorps „Juliana", van vrijdagavond a.s. in het City-theater naar vrijdag avond 14 december eveneens in dit theater. Ook is een wijziging gekomen in de viering vun het 25-jarig bestaan van de Walcherse Bodenvereniging. De demon- stratic tocht van zute.rdagmiddag 1 de cember is afgelast. De vergadering, die om 3 uur in nr* via een trap verbonden met het bo ven gelegen appartement. Verder zijn alle appartementen langs de achterzijde bereikbaar door mid del van twee trappen en een looppad over de gehele lengte van het com plex. Ook de woonappartementen zijn in overleg met de toekomstige bewo ners. geheel verschillend ingericht. Achter elk appartement bevindt zich een terras van 6 bij 5 meter, gelegen op het zuiden. De diepte van het ge bouwencomplex bedraagt met inbe grip van tuin en garages 28 meter. Voor de winkelgalerij loopt een bre de straat niet aan de duinzijde een parkeerruimte, waar plaats is voor 18 personenauto's. Tussen de winkel straat en de Boulevard De Wielingen bevindt zich een brede groenstrook. Voor Cadzand-bad en voor de toeris ten betekent de nieuwe winkelgalerij de belangrijkste aanwinst van de laatste jaren. (Foto P.Z.C.) REGIONALE BIJEENKOMST is geconstateerd, dat de scheiding van rijbanen het ongevallencijfer bij nacht met 75 procent vermindert. Het inzicht over de rypraktyk op de Nederlandse autosnelwegen is sterk verruimd door de rijproef voor gevorderden, waarmee dit jaar werd gestart. Daahjj zyn vooral tekortko mingen aan hot licht gekomen hy in voeg- en uitrystroken, aldus, spreker. Gemeentesecretaris Aardenburg over Terugkeer Koningin Wilhelmina in 1945 in Nederland In een herdenkingsprogramma via de radio is gemeentesecretaris J. M. Paridaen van Aardenhurg woensdag geïnterviewd over de terugkeer van toen nog koningin Wilhelmina na de tweede wereld- oorlog in Nederland. Koningin Wilhelmina zette na de „Londense ballingschap" op 13 maart 1945 weer voor het eerst voet op Ne- dcrlandse bodem. Zij overschreed te voet «1e grens Nederland-Bel- gië bij Eede. De heer Paridaen, die toen al ge meentesecretaris van Aardenburg was, vertelde reporter Guus Wcit- zcl (Wereldomroep) over deze te rugkeer. Het gedenkwaardige voorval was omstreeks het mid daguur. De heer Paridaen wees in de re portage op de speciale verbonden heid van Aardenburg met het ko ninklijk huis- Bij de grensplaats worden de klankopnamen ge maakt. Ondanks dat aan de aan komst van koningin Wilhelmina weinig ruchtbaarheid was gege ven. waren vele omwonenden aan wezig. Onder meer ook het mu ziekgezelschap „Veronica" uit Zuidzande. De heer D. Brujjünkweerd. hoofdar chitect B van de Dienst Stadsont wikkeling te Utrecht ging hierna in een beschouwing over „Het inrit&ten van verkeersknooppunten op basis van capaciUitsberekening" in op de technische facetten van diverse pro blemen. Hij illustreerde zijn betoog met. dia's. De hoofdschotel van de middagbijeen komst was een rede van ir. J. F. Sprin ger, hoofdingenieur A van de rijkswa terstaat in de Directie Wegen, over het onderwerp: „Een vloeiende belijning als bepalende factor voor de vormgeving van de weg". Spreker legde er de na druk op dal men er in de eerste plaats naar moet streven eon wegsitualie te scheppen, die zo weinig mogelijk bij komstige voorzieningen nodig heeft. Zijn betoog werd gevolgd door een filmpje over deze materie. Tot slot van deze leergang zagen de aanwezigen voornumelijk gevormd door technisch personeel van de over heid. gemeenten, rijkswaterstaat en po litic de A.N.W.B,-film „Winkels en Verkeer". gesteld en «le receptie daarna zullen wél doorgaan. Ook net zangrocital van Bernard Kruy- sen in de Concertzaal te Middelburg, vanavond donderdag gaat door. Evenals do opening vun het A.N.W.B.- kantoor aan het Plein 1940 te Middel burg vanmorgen. De openingspleehtig- begint om elf uur met een bijeen komst in hotel „De Burg". De Z.V.U.-toneelvoorstclTing vrijdag morgen in Oostburg gaat door; over nome-trainerwedstrijacn zaterdag 1 Beschouwingen Na ruggespraak met enkele kennissen heeft de heer I. A. Luteyn te Goes in de nacht, van maandag op dinsdag een tele gram verzonden aan Mies Bouwman, waarin hij namens liet fruitcentrum Goes tweehonderdenvijftig fruitbomen aanbood voor de actie „Open het Dorp". Jammer genoeg is het telegram in de veelheid van binnenkomende berichten „gesneuveld", want anders zou Mies Bouwman het beslist hebben „voorge lezen" tijdens de 24-uurs „marathon- race". De heer Luteyn heeft wel iswaar het initiatief genomen, maar zijn bedoeling is, dat de gehele Goese bevolking zich achter zijn ini tiatief stelt. De 250 fruitbomen moe ten volgens hem een geschenk zijn van het Zeeuwse fruitcentrum Goes. Reeds heeft de heer Luteyn contact gehad met burgemeester mr. F. G. A- Huber en mei de veiling in Goes. Van deze zijde juichte men het idee van de heer Luteyn toe en werd de nodige medewerking toe gezegd. BROMFIETSER REED DOOR NA VERKEERSONGEVAL Dinsdagavond is mej. J. L. uit Halste ren gewond geraakt, toen zij op het rij wielpad naast dc rijksweg Bergen op Zoom-Tholen bil het passeren door een bromfietser werd geraakt. Het meisje kwam tc vallen en bleef bewusteloos op het wegdek liggen. Per ambulanccwa- gen is zij later naar het algemeen bur ger gasthuis te Bergen op Zoom ge bracht. De bromfietser is na de aanrij ding doorgereden. december in Oostburg In hotel „Victo ry" is nog niets bekend. Over eventueel uitstel van dc Z.V.U.- toneelvoorstelline in Vlissingen w\-, nog niets bekend. Voorzover door dc ge meentebesturen geen andere richtlijnen zijn verstrekt, kan men er van uitgaan, dat het Z.V.U.-programma voor diverse plaatsen in deze provincie normaal zal worden afgewerkt. Een door de Vlis singse CEFA-afdeling georganiseerde filmavond vandaag donderdag in de doopsgezinde kerk gaat niet door. De bijeenkomst zal binnenkort worden ge houden. In Terneuzen zal «le opening van het consultatiebureau der stichting Huwe lijks- en Geslachtskunde van de N.V.S.H. niet doorgaan. De opening door bur- 0, gemeester mr. H. Rypstra is lot na- ict City-theater was vaat-1 der te bepalen datum uitgesteld. VRIJ ZACIIT Half- tot zwaarbewolkt en op de mees te plaatsen droog weer. Aanvankelijk liier en daar mist. Weinig verandering in temperatuur. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen, in hel Waddengebied later toenemend tot krachtig. ZON EN MAAN 30 november Zon op 8.23 onder 16.34 Maan op 11.08 onder 19.27

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2