Typisch verschijnsel in Zierikzees inwonertal Zierikzeese aanbeveling fluoridering drinkwater AGENDA ZUID-BEVELAND NOORD-ZEELAND Nieuw hoofd openbare school te Zierikzee. WESTERSCHOUWEN AKKOORD MET FLUORIDERING DRINKWATER Aanmerkingen op het streekplan DEBAT SUBSIDIE „0LYMPIA" IN RAAD VAN KAPELLE „LIJSTJE VAN UITVOERING" IN FINANCIEEL GEZOND KAPELLE Gemeenteschilder punt van debat Element „dwang" niet algemeen erkend MARKTBERICHTEN DONDERDAG 29 NOVEMBER 1962 WISSEL BEVELANDEN WISSEL SCHOUWEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT B. en w. in begrotingsnota Eerste halfjaar: stijging daarna steeds weer daling het inkomsten feil van Zie- rifczee wordt thans niet meer na delig beïnvloed door een daling van het bevolkingsaantal. In hun aanbiedingsbrief bij de begroting voor het komende dienstjaar ach ten b. en w. het niet onmogelijk, dat zich in de naaste toekomst een, zij het nog zeer geringe toename zal aftekenen. „Hoewel dit een verheugend verschijnsel is", aldus het college, „menen wij, dat de beschikbare gegevens niet van die aard zijn, dat er min of meer gun stige toekomstprognoses op zijn te baseren". Het vertrekoverscliot is namelijk steeds zo groot, dat het geboorte overschot daardoor voor een niet on belangrijk deel wordt afgeroomd. Al tientallen jaren ziet men in Zierikzee dit opvallende verschijnsel: geduren de het eerste halfjaar een toename van de bevolking en daarna een af name. B. en w. zouden een ver klaring hiervoor willen zoeken in het feit, dat vooral jonge inwoners, die in de maanden juni of juli hun middelbare of vakstudie hebben vol tooid, naar elders vertrekken voor het zoeken van een passende werk kring. De vestiging van de dieselmotorenfa- brielc van Smit en Bolnes in Zierikzee gaf door de overkomst van een aan tal gezinnen op 1 januari j.l. een on venvacht bevolkingscijfer van 7131 inwoners te zien. Dit was op 1 juni 1962 gestegen tot 71S5 om vervolgens op 1 oktober te zfln gedaald tot 7138. Te rekenen naar de bekende gegevens zal dit aantal volgens b. sn w. gedurende de rest van het jaar nog een geringe stijging ondergaan. De algemene uit kering uit de gemeentefonds is voor Zie rikzee, ingaande 1963 definitief vastge steld op 53.50. Het uitkeringspercen tage is voorlopig bepaald op 112. Inge volge de nieuwe financiële verhoudings wet voor ryk en gemeente zal ingaande 1966 een kortingsregeling van de zoge naamde „garantie-uitkering" (thans ƒ512.500) in werking treden met een vijfde deel per jaar. voor de nu al zo krappe begroting van Zierikzee betekent dit „een onmogelijke zaak", aldus b. en vf. Een positieve kant van de financiële verhoudingswet 1960 noemt het college het aspect, dat de nieuwe regeling meer dan voorheen wijst in de richting van de eigen gemeentelijke verantwoordelijk heid. Woningzoekenden Zonder al te optimistisch te zijn kan worden gezegd, dat de lijst van woning zoekenden in Zierikzee het laatste jaar aanzienlijk kleiner is geworden. De re alisering van de oude contingenten wo ningen in het bouwplan „Slalta" heeft hiertoe belangrijk bijgedragen. Welis waar was van de toe te wijzen woningen een groot deel bestemd voor de industrie, maar daarnaast bleken vele en belang rijke verschuivingen mogelijk. Toch blijven de resterende wonïngzoe-, kenden, de personeelsbezetting bij de in dustrie, de krotopruiming en de sane ring nog een aanzienlijke uitbreiding van de woningvoorraad vereisen. De aanvraag voor een nieuw contingent is bij Gedeputeerde Staten ingediend. Daarbij is tevens verzocht een vervan gend bouwvolume te verstrekken voor het complex van 22 oude woningwet woningen aan het 's-Heer Lauwendorp. Kerkelijke bijeenkomsten beginnen vanavond eerst om half negen In verband met de vanavond donder dag te houden herdenkingsbyeen- komst voor alle gezindten in de St.-Ja- eobskerk te Vlissingon, is verzocht alle kerkelijke bijeenkomsten eerst om half negen te beginnen. Op genoemde bijeenkomst zullen spre ken burgemeester mr. B. Kolff, pastoor H. M. Adrlaansens en ds. F. S. Kloos terman. Bezoek aan Zierikzees kampeerterrein constant De toeristische belangstelling voor het gemeentelijke kampeerterrein van Zie rikzee achter het Zweedse Rode-Kruis- zïekenhuis aan het Kaaskenswater is het afgelopen seizoen vrijwel constant gebleven. Hoewel door de slechte weers omstandigheden het aantal kampeerders minder was dan vorig jaar was de op brengst van de kampeergelden hoger, doordat men in het seizoen-1962 in het algemeen langer op het terrein verblijf heeft gehouden dan in het daaraan voorafgaande. In 1962 lieten 226 (257) bezoekers één of meer overnachtingen voor zich boeken. Daarbij waren 68 (65) buitenlanders. Aan kampeergelden werd ontvangen een bedrag van 313, 229.50). Collecte De tc KaDellc-Biezelinge en Schore ge houden Kluprooscollecte heeft ƒ245,91 opgebracht. De sint die zegt je kan ver lopen maar „Sturka"-coats ga ■ik bij „Peca" kopen. SPECIALE verkoop „Sturka" sportieve duffelcoats. met wollen plaid-voering ƒ105.-. Reversible (regen jas-winter- jas) met afknoopbare capuchon 97,50. Met vaste capuchon 79,50. Sturka-coats in vijf kleuren, o.a. camel, grijs, olijf enz. Beperkte voorraad HERENMODEHUIS Lange Delft 46, Middelburg. VANDAAG Goes Grand: Klfifl in Amsterdam, 20 uur 14 Jaar: Centraal: vergadering A -R.-kies- vereniging. 20 uur; Prins van Oranje; to neelavond Arbelderalumstkring, 20 (uur. Middelburg Electro: Slavenjagers var Afrika, 19.30 uur, H Jaar; Van Benthem en Jutting: expositie De Lussanet, 9I uur: Citythentcr: vergadering fokvee- en conlroleverenlglng Walcheren, 9.30 uur; Concert- en Gehoorzaal: Z.V.U.-con 20 uur. Vllsslngen - Alhnmbra: Rififi In Amsterdam. 20 uur. 14 Jaar: Luxor: De schrik der ancn. 20 uur. 14 Jaar: Britannia: Con cert Vllsslngs mannenkoor D.O.U., 20 Bergen op Zoom: Roxy: De trots en hartstocht. 20 uur. l-t jaar: Luxor: De in specteur, 20 uur. 14 Jaar. Zierikzee Concordia: Bijzondere algemene ledenvergadering V.V.V.-afdeling. 17 Drs. M. C. Verburg neemt zitting in Europese werkgroep Op verzoek van de E.E.G. heeft drs. M. O. Verburg zitting genomen in een Europese werkgroep voor de ontwikke- lings- en probleemgebieden. De commissie „Hoogste gezagsorgaan" van de E.E.G. heeft een kleine werk groep ingesteld van enkele vooraan staande figuren uit de leden-staten voor het ontwerpen van een gemeenschappe lijk beleid ten aanzien van de ontwikke- lings- en probleemgebieden. In de diver se landen lopen de beleidsmethoden in zake deze onderwerpen sterk uiteen, hetgeen aan de bestaande problematiek nieuwe vraagstukken toevoegt- Aan het werk der commissie wordt deelgenomen door de E.G.K.S. en de Europese Inves teringsbank. Aan deze huizen moet om ze weer in een bewoonde staat te brengen een der gelijk hoog bedrag aan nazoutschade en uitgesteld onderhoud worden verwerkt, dat dit economisch niet langer verant woord is. Goedkeuring daarvoor kan al niet meer worden verkregen. Wordt dit vervangend bouwvolume verkregen, dan kan tevens worden bereikt, dat het gemeentelijk industrieterrein van meer doelmatige toegangen wordt voorzien en in aanzien zal stijgen door de woningen elders in de ge meente te herbouwen. HANSWEERT PROPAGANDA-AVONDVAN VERENIGING SPORTLÜST gymnastiekvereniging „Sportlust" Hansweert organiseerde dinsdag- YERSEKE Leger des Heils- avond Donderdagavond zal in de zaal van het Leger des Heils te Yerseke een bijzon dere dienst worden gehouden. Hierin zal majoor L. G. Scheffer spreken over het „Is jij 'm ook al op reis naar die hemel?" Zo zingen de mensen van Zuid- Afrika. Zij zal ook dia's vertonen die een duidelijk beeld geven van de arbeid die daar in Zuid-Afrika wordt verricht- St.-Nicolaas intrede zijn intoch' 3 uur wordt sint met zijn zwarte Pieten ver wacht bij het monument in de Lange- ville waar de muziekvereniging „Mo zart" inmiddels zal zijn opgesteld. Van daar gaat het in optocht naar de Paar denmarkt, waar de sint zal worden ver welkomd en waar onder begeleiding van „Mozart" massale zang plaats zal vin den van sinterklaasliedjes. De zwarte Pieten zullen ondertussen zorgen dat -de bekende peperbollen onder de jeugd zullen komen. Na afloop hiervan zal de sint zijn tocht beginnen naar de zieken en gebrekkigen. P.v. „De Noordster" houdt verenigingstentoonstelling Zaterdag zal de vereniging van post- duivenhouders „De Noordster" te Yerse ke een verenigingstentoonstelling hou den in de bovenzaal van hotel „Oester- beurs". SCHORE Uitvoering Tremolo het verenigingsgebouw gaf de Schoorse mandolinevereniging „Tremo- la" haar jaarlijkse uitvoering onder pre sidium van de heer A. Leys, die met groot genoegen de aanwezigen welkom heette en meedeelde dat de vereniging momenteel groeit en bloeit, Zy telt 23 leden en 5 leerlingen. Onder leiding van de dirigent, de heer L. Zoetewey, speelde het orkest een vyftal muzieknummers.' Vervolgens werd het toneelstuk „De stap terug" in 3 bedrijven, opgevoerd. Alle spelers kweten zich heel goed van hun vaak moetiyk te spelen rollen, wat dan ook te merken was aan het daverend applaus dat hun ten deel viel voor het goede spel. Afgelopen zomer is er een bazaar ge houden ten bate van de mandolinever eniging „Tremola". In de pauze over handigde de heer P. Joosse, secretaris van het bazaarcomtté de totale op brengst, groot f 1034,16 op een spaar bankboekje gezet aan de voorzitter. De heer Leijs incasseerde met genoegen dit prachtige bedrag en sprak zyn dank uit aan allen die meegewerkt hadden de bazaar te laten Een gezellige verloting verhoogde de sfeer van deze avond. Het ligt in de be doeling om 15 december a.s. hetzelfde programma op te voeren te Oudelande en in januari 1963 te Goes. KAPELLE Uitvoering C.J.V. uitgesteld De traditionele uitvoering die de C.J.V. „Obadja" te Kapelle al jaren op de Dankdag voor het gewas pleegt te ge ven, heeft woensdagavond geen door gang gevonden. Het bestuur meende in verband met het overlijden van prinses Wilhelmina tot afgelasting te moeten overgaan. De uitvoering zal nu op een nader te bepalen datum worden gege ven. Actie „Open het dorp" Voor de actie „Open het dorp" werd on der het personeel van de veilingsvereni ging „Kapelle-Biezelinge en Omgeving" een inzameling gehouden. De opbrengst was 200. Ook de leerlingen van de christelijke nationale school te Kapelle tastten in hun beurzen. Niet minder dan 260,67 werd er door hen bijeen gebracht. De- avond voor haar leden en donateurs een propaganda-filmavond in zaal „Thalia" Er was veel interesse voor deze avond. Het programma bevatte onder meer de vertoning van de film van de Neder landse Sportfederatie: „De Olympische Spelen 1960 te Rome". In zijn afscheids woord rekende voorzitter J. Boon, op een grotere aanmelding van mannelyke leden. Van onze adverteerders Dordtenaar won B.P.-radioquiz De B-P.-reclamedienst heeft woensdag morgen te Wilhelminadorp een radio quiz gehouden. Dc reporter Herman Emmink stelde enkele vragen aan hen. die aan het benzinestation C. Mol, hal verwege de provinciale weg Goes-Kats. benzine t.anlcten. Winnaar werd de ver tegenwoordiger A. van der Linde uit Dordrecht, die de hem gestelde vraag juist beantwoordde. Hy ontving er- elektrische handmixer. Burgerlijke stand GORS. Bevallen: J. A, van de PlasseVerschuure, G. laarSonke, <J. C. M. Hopmans Let d. W, Zuidhof—dc Bruijne, z. E, M. Brode veld— Oostorwal, d. J. OUe—Dekker, z. G, M. Staats—Bruins, d. F. Belrnaert—de Jonge, z. Ondertrouwd: J. Goudswnard, 23 J,.en C van Velzen, 22 J. H. A. H. Verstraeten. 23 J. on W. L. Boone, 2G J. Getrouwd: G. L. L. Bom, 23 J. en J- van de Vroede, 26 J. Overleden- Cornelia Slabbekoorn, 69 J. van Schaik. Jacob Snnderse, 76 j., e. v. A. Brasser. Maria Moerman. 75 J.. e. v. J. G. Koendorink. Arie Kooijmnn. 82 j.. wedn. G. van Oudheusdcn. Willem P.-mtus, Cornelis Hoekman. 84 J„ wedn. v. A. Joppe. Johanna Steketee, 75 1.. wed. v. W. de Witte. Met ingang van een nader te bepalen datum heeft de raad van Zierikzee tot hoofd van de openbare lagere school benoemd de heer J. G. Brugman uit Schiedam. Hij zal de functie overnemen van de heer G. M. C. van den Akker, die per 1 januari a.s. een benoeming heeft aanvaard aan een Nutssehool in 's-Hertogenbosch. Het huidige school hoofd heeft slechts ruim een jaar Zierikzee vertoefd- Een andere onderwijsaangelegenheid was de benoeming van een lid in de commissie tot wering van schoolver zuim, dit in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd door de heer P. J. ten Haaf. De raad van Zierikzee benoemde in deze vacature de heer G. Th. Kroese. Aan het begin van de vergadering werd het nieuw benoem de raadslid in de protestants-christelijke federatie, de heer J. Dankers beëdigd. Met zijn komst in de raad werd voor zien in de vacature, ontstaan door het vertrek van de heer J. W. van den Doel (a.r.), die een maand geleden af scheid heeft genomen. De heer Dankers is het eerste raadslid voor de Staat kundig Gereformeerde Partij, dat zit ting neemt binnen de protestants- christelijke federatie. Zijn entree maak te een aantal mutaties in raadscommis sies en vertegenwoordigingen noodzake lijk. Zo werd in de commissie voor pu blieke werken (vacature Van den Doel) benoemd de heer J. R. de Boer (p-c.f.). In de commissie voor de gasfabriek en de straatverlichting en de commissie voor het badhuis (eveneens vacature Van den Doel): de heer M. C. Doele- man (v.v.d.). In de commissie voor de dienst voor maatschappelijke zorg (va cature J. R. de Boer door bedanken als commissielid)de heer J. Dankers. In de commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken (vacature J. R. de Boer door bedanken als commissielid): de heer J. Dankers. Als vertegenwoor diger in de vergadering van aandeel houders van de waterleidingmaatschap pij „Schouwen-Duiveland" (vacature Van den Doel): de heer J. R. de Boer. In het bestuur van de Centrale Werk plaats „Schouwen-Duiveland" (vacature M. C. Doeleman door bedanken als ver tegenwoordiger)de heer J. Dankers. Als vertegenwoordiger in de vergade ring van aandeelhouders van de Haring vlietbrug (vacature Van den Doel): mr. K- A. Keuning (p.v.dn.). Na rijp beraad Westorschouwen heeft geen bezwaar tegen fluoridering van het drinkwater. de Kup uit Haamstede besloten. Op de aandeelhoudersvergadering (in decem ber) van de Waterleidingsmaatschappij „Schouwen-Duiveland" zullen de afge vaardigden van Westerschouwen het Burgemeester jhr. R. J- H. Q. Röell had verklaard, dat het positieve b. en '-voorstel „niet spontaan" was geko men. Het raadslid S. Peene (p.v.d.a.) vroeg zich af of de raad wel bevoegd s tot een oordeel. Omdat de tandarts H. de Kup de raadsvergadering bij woonde, stelde jhr. Röell voor de zitting vijf minuten te schorsen en de eventuele problemen te bespreken met deze des kundige. Het raadslid J. Westhoeve (prot.-chr.) vond dat eerst de jeugd het snoepen maar eens moest worden afge leerd. „De kwaal laten we zitten". De heer A. Daelebout (prot.-chr.) vroeg zich af of de smaak van het water zou ver anderen, waarop de heer J. van Wave- ren (prot-chr.) bij hem informeerde wat nu eigenlijk goed water was. Tandarts De Kup kon uit zijn praktijk aantonen, dat het tandbederf zelfs bij kinderen van 2 tot 3 jaar al bijzonder erg is en dat daar geen behandeling voor mogelijk is. „De schooltandverzorging weet, dat de tanden van de kinderen op de scho len achteruit gaan". De raad kwam na rijp beraad met met 6 tegen 3 stemmen tot de con clusie, dat de voordelen van fluoride ring van het drinkwater opwegen tegen de nadelen. De heren J. West hoeve, J. Padmos (prot.-chr.) en M- Steur (v.v.d.) werden geacht te heb ben tegengestemd. zoals wethouder L. van de Klooster (p.v.d.a.) het uitdrukte. De raad besloot toe te treden ad f 25 per jaar tot de Nederlands-Belgische Ver eniging Zeeland en besloot tevens mee te werken aan verbetering van de christe lijk nationale school te Haamstede. Me vrouw B. J. P. van Antwerpen-Gaander- se te Geervliet werd benoemd tot hoofd leidster van de kleuterschool te Renesse. Meegedeeld werd, dat nog dit jaar en nieuw plan voor een gemeentehuis van ir. 't Hooft te Goes kan worden verwacht, dat de bouw van de nieuwe landbouwhuishoudschool te Haam stede is gegund, dat men bezig is met het bouwryp maken van het terrein aan de Boomgaardwekken en dat er plannen zijn voor een bureau van de rijkspolitie en voor een nieuw post kantoor in Haamstede. De plannen voor een gymnastieklokaal zyn naar de inspecteur en de bouw van een rioolzuïveringsinstallatie te Haam stede kan beginnen. Als antwoord op een rekest van bewoners aan de Hoge- weg te Burgh diende de mededeling, dat een gevraagde verbetering van deze weg op de begroting voor 1963 staat. Plannen voor betere verlichting zijn voor de stichting „Renesse", voor Noordwelle (T.L. in plaats van gloeilam pen) en voor de nieuwbouw in plan „West" (12 T.L.-lantaarns) en aan de Hogezoom (25 T.L.-masten). Goed seizoen voor zwembad „De Val" Het gemeentelijk zwembad „De Val' van Zierikzee heeft weer een seizoen van goed bezoek achter de rug. Ondanks het feit, dat de weersomstandigheden de animo om van het zwembad gebruik te maken nu al voor de derde maal in successie een ongunstige invloed hebben gehad. Er werden 121 abonnementen voor een half seizoen uitgereikt en voor 18.113 baden kaartjes en lcnipkaarten verkocht. In schoolverband werden 4388 baden genomen. Er gingen 64 leskaar- ten voor in totaal 640 zwemlessen van de hand. De rijwielstalling kon nog enigszins worden uitgebreid, wat een aanzienlijke verbetering; betekende. Over de personeelsvoorziening en de wijze van taakvervulling is het gemeentebe stuur vol lof. SCHERPENISSE UITVOERINGEN VAN „DE EENDRACHT" De muziekvereniging „De Eendracht" te Scherpenisse heeft dezer dagen in het Hollandse Huis een uitvoering g.„ ter versterking van de financiële positie van de vereniging. Deze uitvoering heeft echter niet veel opgebracht Het bestuur heeft besloten op zaterdag 15 december weer een avond te verzorgen, deze keer in hotel „Sturris" te Scherpenisse. Aanstaande zaterdag zullen leden „De Eendracht" een oud-papieractie houden. OOSTERLAND Opbrengst oogstcollecte De oogstcollecte in de Ned. herv. kerk heeft te Oosterland 1510,49 opgebracht, waarvan ƒ1199,91 voor de kerkvoogdij en 310,58 voor de diaconie. Jaarfeest van de vrouwenvereniging Op donderdagavond 29 november hoopt de chr- vrouwenvereniging te Ooster land het jaarfeest te vieren in het herv. verenigingsgebouw. Tevens zal het zes tienjarig bestaan van deze vereniging worden herdacht. De vereniging werd opgericht door mevrouw Versluijs, die de eerste presidente was- Momenteel fungeert als zodanig mevrouw Groene- wegen-Krans. WINKELS LANGER OPEN Van 28 november tot en met 4 decem ber is voor Oosterland ontheffing ver leend van de bepalingen voor de ver plichte winkelsluiting. De verschillende middenstandszaken mogen in de genoem de periode geopend blijven tot 's avonds 9 uur. STAVENISSE Opbrengst oogstcollecte De oogstcollecte, die op de dankdag voor het gewas in de Ned. herv. kerk te Sta- venisse gehouden werd, heeft opge bracht voor de kerk een bedrag van 1635,20, voor de diaconie 743,57, be nevens aan nagiften 25.of in totaal 2403,77. Dit was 466,26 meer dan in het jaar 1961. Verhuur woningen Woningen Dreef 3 en 7 aangekocht De gemeenteraad le Kapelle heeft dins dagmiddag besloten om de woningen Dreef 3 en 7 voor 4000 aan te kopen van de heer H. v. d. Hïele uit Middel burg in verband met een verdere sane ring in de toekomst tot verbetering van de straat. Dc bestaande toestand zal voorlopig gehandhaafd blijven. Een voorstel om aan het kringbestuur oostelijk Zuid-Beveland van de Z-L.M. een bijdrage van 100 te verlenen voor de in 1963 te Kruiningen te houden landbouwtentoonstelling, kreeg niet de instemming van raadslid J. Sla'obekoorn (s.g.p.)- Zijn standpunt was dat de ge meente te ver gaat met subsidiëren. Geen algemene instemming kreeg ook het voorstel om de gymnastiekvereni ging „Olympia" een subsidie voor 1962 te verlenen van 600-en 250.— uitzicht te stellen als bijdrage voor 1963, in verband met de moeilijke finan ciële positie waarin de vereniging ver keert. Volgens de toelichting moest de vereniging, die honderd leden telt, het jaar 1961 met een nadelig saldo van 690,65 afsluiten, terwyl de begroting voor 1962 zelfs een tekort aangeeft van 730,65. In 1963 zal de vereniging een contributieverhoging invoeren welke meeropbrengst van 200 zal opleve- Maar dan nog zijn de moeilijkheden niet opgelost. Ornaat de lichameiyke op voeding de sympathie van het gemeen tebestuur heeft, adviseren b. en w. tot deze subsidie met de restrictie niet elk jaar een subsidie te verlenen. Raadslid 'J. Slabbekoorn (s.g-p.) toonde zich een principiële tegenstander; raadslid L. de Koeyer (c-h.) vond het bedrag te hoog- Hij zei er wel mee akkoord te kunnen gaan als het bedrag van 600,voor dit jaar in 400 werd gewijzigd Zijn voorstel kreeg geen bijval. schikt die praktykervaring in de ver leging heeft opgedaan. Lij de rondvraag vroeg de heer cnr. Rijn die by de aanvang van de ver- adering als raadslid voor de vrije lyst ichore was beëdigd naar de vorde ringen van aankoop bouwgrond van de heer Verdurmen te Schore. Wat de grondaankoop betreft, deelae de burgemeester mede, dat de planologi sche dienst thans van gedachte is, dat de uitbreiding op dit stuk dient plaats te vinden. Geëist is echter met een nietuw uitbreidingsplan voor Schore te komen, waaraan gewerkt wordt. Raads lid A. de Schipper (vr. lyst Kapelle0 \Toeg naar de vorderingen van aanslui ting onrendabele percelen op het elek trisch net. Er zijn acht mensen die met aansluiting hebben geaarzeld. Woningen De woningwetwoningen v. d. Bilt- laan 9 en Ceresstraat 2, 4, 6 en 8 werden resp. verhuurd aan M.- Gelok, Kapelle. M. J. Klaassen, Bergen op Zoom, C- P. Bayens, Kapelle, perso neelslid Oostrom's conservefabrie- ken en A. de Roo, Kapelle. Bg de goedkeuring van de begroting 1963 van de burgerlijke instelling voor maatschappelijke zorg, zei de heer A. N. Lamper de verpleegkosten te hoog te vinden. Ook zou hij een gediplomeerde kracht aangesteld willen hebben. Wet houder J. Balkenende antwoordde als voorzitter van deze instelling dat de ta rieven in Kapelle juist bijzonder laag liggen. Hij zei de heer Lamper niet te begrijpen, omdat deze de inkomsten wil drukken en de uitgaven omhoog wil brengen, terwyl de gemeente dit jaar 30.000,moet bijdragen. Het aanstel len van een gediplomeerde kracht achtte de heer Balkenende niet noodzakelijk, omdat de instelling over iemand Streekplan De raad besprak vervolgens uitvoerig het ontwerp-streekplan Schouwen-Dui veland. Men kwam tot de conclusie, dat in het nieuwe ontwerp slechts gedeelte lijk is voldaan aan de opmerkingen, die de raad al in een vroegere nota ter kennis van G.S. hadden gebracht. De geprojecteerde Zuidweg moet meer noordelijk worden gepland naar 'n min der druk bezocht strand, dan het zuide lijk deel, dat overvol is; de Noordweg moet naar de mening van de raad zui delijker liggen en een nieuwe aftakking krijgen via de Badweg naar het zoge naamde Verklikkerpad met daarbij een parkeerplaats. Verder wil de raad onder meer graag, dat het gebied rond de kom van Westerschouwen voor recreatieve bebouwing in aanmerking komt, dat de maximum inhoud van kampeerhuisjes wordt opgevoerd van 80 tot 100 kubieke meter, dat oude boerderijen, die geen dienst meer doen kunnen worden inge richt tot zomerhuisjes en dergelijke, als mede, dat wanneer de haven Burghsluis jachthaven wordt, een reparatie-inrich ting voor jachten kan worden gebouwd aan de jachthaven. De slotconclusie was, dat het streek plan „zowel ten aanzien van het plan als ten aanzien van de voorschriften te ver in details is uitgewerkt, zodat af breuk wordt gedaan aan de gemeente lijke zelfwerkzaamheid op stedebouw kundig gebied. Subsidie verdubbeld Omdat de muziekgezelschappen „Witte van Haamstede" (Haamstede) en „Luc- tor ot Emergo" (Renesse) samen „in een adem spelen", zoals burgemeester jhr. R. J. H. Q. Röell het uitdrukte, heeft de raad van Westerschouwen dins dagavond besloten de gemeentelijke sub sidie voor beide verenigingen met 100 procent te verhogen. De korpsen krygen nu elk 11200 per jaar. Maar dan wordt ook van ze verwacht dat zü zoveel mo gelijk meewerken in het dorpsleven", al dus de raadsvoorzitter. De heer J. Westhoeve (prot. chr.) stem de tegen omdat de subsidies steeds wor den verhoogd. „Wie trekt er het meeste profyt van" vroeg hy zich af. „Wat be talen de toeristen er voor?" „Misschien komen ze als U vijftig jaar getrouwd bent wel een serenade brengen", veron derstelde de burgemeester. Men was het er wel over eens, dat de korpsen goed werk presteren en niet alleen maar met een „hoop show door het dorp zweven", Raad vergaderde nieuwe vrachtwagen, vervanging brand- weërmaterieel, verdere uitvoering riole ringswerken, slotfase openbare verlich ting, uitbreiding van de bijzondere school en verbreding en herbestrating van en kele weggedeelten. Bij de behandeling van de begroting in de' raad van Kapelle heeft burgemeester H- G. van Suijlekom dinsdag gezegd, dat de gemeente er financieel gezond voor staat. Wel zijn er diverse wensen, die in de loop van het jaar in nadere voor stellen tot uiting gebracht zullen wor den. De gemeente beschikt over behoor lijke reserves; het algemene verzor- gingspeil is gunstig. Hoewel er in de be groting nog geen rekening mee gehou den is, staan op het lijstje ran uitvoe ring onder meer aanschaffing van een Met 93 meerderheid Als rapporteur over de begroting kwam het raadslid J. de Jager (aar.) met een opmerkelijke suggestie: hij vroeg b. eD w. in overweging te nemen tot aanstel ling van een eigen technisch opzichter over te gaan. De commissie van onder zoek pleitte voorts voor dempen van sloten aan Achterweg te Bïezelinge en voor het aanbrengen van meer rustban ken in gemeenteplantsoenen. Raadslid G. J. Slabbekoorn (s-g.) zou en w. minder bevoegdheden willen geven met het uitgeven van bouwgron den: hij pleitte voorts voor een grotere toeslag voor kleine reparaties aan wo ningwetwoningen De afgevaardigden van Zierikzee naar de aandeelhoudersvergadering van de N.V. Waterleidingmaatschappij wen-Duiveland" hebben het ma meekregen om het prïneïpevooorstel tot fluoridering van het leidingwater te ondersteunen. Met een 9-3 meerderheid heeft de raad hen dinsdagavond deze opdracht meegegeven. Maar achter deze cijfers schuilt een debat, waarin het ele ment van een mogelyke dwang ten aan zien van de gebruikers van drinkwater nogal zwaar woog. De bezwaren op het principiële vlak hiertegen kwamen met name uit de hoek van de protestants- christelyke federatie. De heren L. Th. Fennemn, J. R. de Boer en J. Dankers onthielden hun fiat aan het voorstel. Het college van b. en w. had de raad deze zaak twee vragen voorgelegd om uit de overwegingen daar omheen een duidelijk standpunt tc destilleren. In eer. toelichting by de eerste vraag: bent U van mening, dat met fluoriderïng de volksgezondheid is gediend? sprak bur gemeester mr, F. Tn. Dykmeester van een „prachtkans". „Van schadelyke ge volgen is nog niets gebleken. Integen deel: er is sprake van een heilzaam ef fect". Wel kon de voorzitter zich voor stellen, dat er gegronde of ongegronde bezwaren bestaan tegen de tweede vraag: Is het gerechtvaardigd een min derheid te dwingen tot gebruik van ge fluorideerd drinkwater? „Men kan nu eenmaal geen andere kraan open draaien" aldus de burgemeester. Overi gens beschouwde hy het als een goed voorbeeld van Zierikzee, wanneer de raad tot een unanieme aanbeveling zou komen. Dat laatste bleef een yrome wens. De fracties van de p.v.d.a. en de v.v. d. stelden zich positief achter het voorstel. Voor de heer R. de Boer (prot.-chr.) hleef het een open vraag of het waterleidingbedrijf 'nu alleen uit preventieve overwegingen voorkomen van tandbederf tot dergelijke maatregelen moet over gaan. „Wat gebeurt hier? Als het gaat om een aanslag op de volksge zondheid dan akkoord. Desnoods met dwang. Maar dit schept prece denten. Er zijn nog consumptiearti kelen, die voor toevoeging van der- gelyke middelen in aanmerking zou den komen". „Maidenspeech" De beer J. Dankers het nieuw be noemde raadslid voor de S.GJP. dat de zetel bezet, open gevallen door het ver trek van de heer J. W. van den Doel waagde aan deze kwestie zijn „maiden speech". Hy vond het vrijheidsbeginsel met fluoridering van drinkwater aange tast. „Technici en medici zijn het nog niet over de consequenties eens", stelde hij. En om zijn woorden te illustreren, haal de de lieer Dankers citaten aan van Amerikaanse medici, die spraken van een gok en een levensgevaarlijke me thode om het drinkwater te vergiftigen. Bovendien voorspelden deze buitenlandse medici volgens de heer Dankers, de meest lugubere ziektes by gebruik van fluoride. In zijn antwoord meende bur gemeester Dykmeester toch wel enige twijfel rondom de reputatie van deze buitenlandse zegslieden te moeten zaaien. „Wat voor gezag hebben zy Mr. K. A- Keuning (p.v.d.a.) had meer vertrouwen in de degelijkheid van de Nederlandse medische wereld dan in die van de op publikatie beluste individuele Amerikaan. .Laten we maar varen op het kompas van de ryksoverheid in deze zaak" zo was zyn advies. Het gevaar voor de verantwoordelykheid van de ouders dat de heer Dankers nog aan roerde, noemde de burgemeester princi pieel en belangrijk, maar hy verbond daaraan onmiddellijk de opmerking, dat zij deze ook met fluoride in het drink water zeker kunnen handhaven. De heren M. C. Doeleman en A. Koe- voets zagen de dwang niet, hoe zy ook hadden gezocht. De laatste stipte aan, Krabbendijke kocht pand en grond in uitbreidingsplan De raad van Krabbendyke heeft in de dinsdagavond gehouden verrgadering een bedrag van f 5732 gevoteerd voor de aankoop van net pakhuis Noordweg 3, eigendom van C. P. van Houte. Voor de realisering van het uitbreidingsplan „Zuidoost" is het noodzakelyk, dat de gemeente de beschikking krygt over het perceeltje grond, waarop het pakhuis staat. De raad besloot verder enkele stukjes grond aan te kopen van de vereniging tot het verstrekken van la ger, uitgebreid lager en kweekschool- onderwijs op gereformeerde grondslag en van de heer M. Traas. Met deze aan kopen is een bedrag van 1441,50 ge moeid. Omdat het bestuur van de school met de bybel binnenkort de beschikking krijgt over een nieuw schoolgebouw de tweeklassige g.l.o.-school aan de He- melïngenstraat nam de gemeente het terrein van de oude school in erfpacht over. Het verzoek van de Zeeuwse Stichting voor de Revaludatie om een eenmalige subsidie van vijf cent per in woner werd ingewilligd. De raad besloot ad 25 toe te treden tot de Neder lands-Belgische Vereniging in Zeeland. De raad besloot voorts een gemeen schappelijke regeling aan te gaan voor de reinigingsdienst met de gemeenten Kruiningen, Rilland-Bath, Waarde, We- meldinge en Yerseke. Momenteel bestaat de gemeenschappe lijke regeling reeds tussen de gemeenten Kruiningen, Krabbendijke, Yerseke en Waarde. Thans willen ook de gemeenten Rilland-Bath en Wemeldinge zich er bij aansluiten. De trommelauto is momenteel zeer in tensief in gebruik. Wanneer er in ver band met een feest-, bid- of dankdag een ophaaldag vervalt, blijkt het name lijk niet mogelijk tweemaal in de week huisvuil op te halen. Voor de gemeente Yerseke is de tijd steeds bijzonder krap. Nu de gemeenten Rilland-Bath en We meldinge tot de gemeenschappelijke re geling willen toetreden is het mogelijk een tweede roltrommelauto in bedrijf te stellen. Ook het grofvuil zal in de toe komst met de roltromimelauto worden opgehaald. De nieuwe gemeenschappe lijke regeling zal de gemeente ongeveer ƒ1700 per jaar meer kosten. Omdat echter in de begroting 1963 is uitgegaan het eenmaal in de week ophalen het huisvuil, betekent de nieuwe regeling met tweemaal ophalen een vergrote dienstverlening aan de inwoners. Voor de financiering van het bouwrijp maken van het uitbreidingsplan „West" zal met de N-V. Bank voor Nederlandse Gemeenten een geldlening van 137.000 worden gesloten tegen een koers van 100 procent, een looptijd van 7 jaar en een rente van 4',£ procent. Schilder Een uitvoerige discussie ontstond toen de heer Slabbekoorn niet akkoord wilde gaan met het bedrag dat voor het aan trekken van een eigen gemeenteschilder is uitgetrokken. Enkele raadsleden vreesden, dat de particuliere schilders hierdoor schade zullen lijden. Burge meester Van Suijlekom was het hier mee niet eens: een schilder zal nood zakelijk zijn als de gemeente niet ach terop wil raken met het onderhoud van de tweehonderd woningwetwoningen. Een eigen opzichter achtte hij niet ge wenst. omdat de gemeenschappelijke regeling met Kattendijke en Kioetinge goed werkt. Het dempen van de sloten zal met het polderbestuur besproken worden. Tenslotte deelde de voorzitter nog mee. dat de post onvoorzien van ƒ42.738,54 nog met ƒ10.000 zal stij gen door verhoging van de algemene uitkering uit het gemeentefonds. dat op vele plaatsen al van nature een zeker percentage fluoride in drinkwater zit. De heer Doeleman vergeleek de kwestie met het mengverbod voor de bakkers en adviseerde de bezwaarde watergebriiikers, die volgens hnrge- nieester Dijkmeester niet helemaal op ging. Hoe dan ook: de Waterleidings- maatschappy „Schouwen-Duiveland" kan bij haar plannen lot flnoridering op de medewerking van Zierikzee reke nen. VEILINGVERENIGING ZUID-BEVELAND GOES Cox's Orange Pippin tel. I 80-85: 85—89, 75-80: 86—91, 70-75: 82—91, 65-70: 73—85. 60-65: 59— 67, 55-60: 46—51. IID 26—39. grof 58—65. fijn 31—50. Glorie van Holland, kl. I: 85-90: 47. 80- 5-30: 47. 70-75: 45. 65-70: 41-43, 60-65: 28. IID 34. grof 35—36, fijn 2125. Goudre netten. let. I 90-95: 50—51, 85-90: 51—62, 80-85: 51—60, 75-80: 48,70—55, 70-75: 45—47. 65—70: 42—46. Kl. II 85-90: 48, 80-85: 46—50, 75-80: 44 i-75: 42—46. 65-70: 41—44, IID 36—38, grof 4345, fijn 3538. Jonathan, kl. I 80-85: 47. 75-80: 48—55. 70-75: 47—57, 65-70: 42—53. •65: 3645. IID 15—32. Kl. II: 80-85: 33, 75- 30—32. 70-75: 30—43, 65-70: 28—35. 60-65: Ïj21—25. grof 19—31, fijn 15—20. Golden Deli- kl. I 85-90: 63—67, 80-85: 67—75. 75—80: 65—81, 70-75: 64—83. 65-70: 59—71, 60—65" 54— 61. KI. H 85-90: 57. 80-85: 58—63. 75-80: 59—70, 70-75: 50—67. 65-70: 32—53. 60-65: 28—54. IID 941. grof 4445. fijn 1645. Lombarts Cal ville. kl. I 80-85: 40—42. 75-80: 46. 70-75: 47. 65-70: 41—44, 60-05: 31—37. IID 23. Kl. 75-80: 40. 70-75: 40. 65-70: 32. 60-65: 24. grof 27. Laxton's Superbe, kl. I 80-35: 51. 75-80: 50. 70- 75: 49. 65-70: 47. 60-65: 35. DD 23. Dubb. Bel lefleur. kl. I 80-85: 49. 75-80: 53. 70-75: 52. 65- 70: 47. 60-65: 38. 55-60: 27. IID 18. AUington Pippin, kl. I 70-75: 47. 65-70: 47. 60-65: 37. IID 25. Zoete Ermgaard. kl. I 60-65: 6568. 55-60: 45. IID 32. grof 55. fijn 27—36. Div. appels val 21. geplukte kroet 15.40, Conference op mon ster. kl. I 65 mm en op 70—73. 60-65: 62—63. 55-60: 5556. Doyenne du Cornice, kl. I 85-90: 1.09, 80-85: 1.16. 75-80: 1.18—1.21, 70-75: 1.08— 1.19, 65-70: 1.08—1,12. IID 95—100. Kl. H 80-85: 1.01, 75-80: 1,05, 70-75: 1.03, 65-70: 96. Saint Remy. kl. I 75-85: 28—29. 65-75: 25—28. IID 2( —23. grof 16—23, fijn 13—19. Comtesse de Pa ris. kl. I 70-75: 28, 65-70: 2-3—25. 60-65: 19—21, IID 12. grof 17. fijn 12. Gieser Wildeman, kl. H 60-70: 57. 50-60: 41—44. IID 21, grof 31—11, fijn 20—25- Pondspcer kl. I 75-85: 21—23, 65- 75: 23. grof 18. fijn II. Totale aanvoer hard fruit 15.600 kisten. VEILING SINT-MAARTENSDIJK Uien. klasse I. bonken 26.89—24.85: Middel 55- 70, 26,90: Middel 40-55, 28.70—28,00: Drielingen 37.84—38.80: Pickles 32.60, Stek 9.60. Aanvoer 67 ton. Bintje I 12. Aanvoer 3 ton. Peen 10,00; Peen C 10.00. Aanvoer 15 ton. EIERNOTER1NG BERGEN OP ZOOM. 28 november. Eiernoteringen van de coöp Wouwse melkinrichting Bergen op Zoom. in gaande donderdag 29 november 1962. Prijsklas 0 20 ct.. 1 19 ct.. 2 13 ct.. 3 17 ct„ 4 16 cent. VISMIJN COLIJNSFLAAT. Exportgnrnalen. aanvoer2922 kg. 136241. Schar 117 kg. Bot 52 kg. Wijting 564 kg. Kabeljouw 20 kg. Tong 3 leg. Wulken 3 kg, Zalm 1 kg. Sprot 2775 kg. Ongesorteerde .vis 73 kg. COÖP. TUINBOUWVEILING ROTTERDAM Aardappelen 1013, Andijvie 61—74 per kg. Bloemkool IA 6 stuks 80—85, 7 stuks 6167. Bloemkool IIA 6 stuks 58—60. 7 stuks 42—63 per stulï. Stoofsla 3746, Rode kool 1618, Gele kool 1013. Groene kool 1416 per kg. Sla IA 1622. IIA 1113 per stuk. Spinazie 54—57, Spruiten IA 67—86. IIA 58—67. IB 58— IIB 31—34. IC 23—29, ID 72—77 per kg. Prei 3542 per kg. Selderij G—10, Peterselie 515 per bos, Waspeen IA 2628, Grote peen 10—15. Kroten 14—22. Uien 21—29. Uien ge schoond 28—32. Witlof IA 94—1.13, IIA 87— ,01, IIB 77—88 per kg. Aanvoer 19.000 kg. Knolselderij 17—24 per stuk. Black Alicante I ,001.52. Boerekool 1423 per kg. Cox's Orange Pippin IA 78—92, IB 5667. IC 4355. Jonathan IA 48—53. IB 43—53. HA 33 —15. UB 28—38. Golden Delicious IA 74—84. IB 6675. IC 5556, IIA 5064. Goudrenetten IA 49—64. IB 4050, IC39—13; Glorie van Hol land IA 45—56. IB 44—52. IC 33—IS. Allisons Orange IA 58—72. IB 55—56. IC 54—56. Doyen- du Cornice IA 1.22—1.3a IB 1.24—1,26. IC 1.18—1.20, IIA 1.17—1.20. VEILING TERNEUZEN. Sla 10.40—14.10. Bloemkool A 2 60—87, B 4$ —18. B 2 39—47. C 2 15—33. Knolselderij 9— 18. Selderij 7. Peen 21—24. Bintjes 10—11. Andijvie 2 1536. Kroten 1$. Rode kool 9— 20. Sav. kool 10—15. Witte kool 9—16. Bloem kool 16—29. Breelcpeen 10—12. Prei A 2 42—56. Knolselderij 6—13. Spruiten 436L Uien 15—26. Witlof A 93. A 2 79—83. B 82— 2 60—81. afw. 42—73. Goudrenet 1 85 46—52. 80 50. 75 47—50. 70 46. 65 41, 2 85 4117. 80 4119. 75 43—47, 70 41—46, 65 38, 2 D 32—34. 3 grof 38, 3 fijn 23—30, kroet 22. Cox's Orange 1 75 75 86. 70 80-84, 65 71— 74, 00 60. 55 42—45, 2 75 69. 70 68, 65 58—60, 60 53. 55 37—48. 2 D 25—35, 3 grof 49—63, 3 fijn 30—33, kroet 17—33. Jonathan 1 80 43—16. 75 46. 70 46—47. 65 38—42. 60 34—35, 31—35. 75 30—35, 70 30—36. 65 31—32 60 28—30. 2 D 17—25. 3 grof 34—36, 3 fijn 19— 20, kroet 16—23. Zoete appelen 3 grof 45, 3 fijn 2532, Golden Delicious 1 85 6068. 67—71, 75 70—78, 70 67—79, 65 56—65, 60 45—49, 2 80 53—59, 75 57—61, 70 55—60, 65 47—51, 60 3046, 3 grof 45—55, 3 fijn 15—35, kroet 3540. Doyenne du Cornice 1 80 106, 115, 70 108, 65 104—105, 3 grof 84. St. Remy 75 21. 1 65 25—26, 2 D '22. 3 grof 20—22, 3 fijn 21, kroet 15. Wijnperen 2 50 20, 3 fijn. 15—17. Gieser Wildeman 2 D 24—26. 3 grof 36—37. kroet 12. VEILING BERGEN OP ZOOM. 28 november. Andijvie 3330. Spruiten 15 136. Witte kool 6—11. Boerekool 12—16. Bloemkool 1786. Sav. kool 717. Rode kool 11—18. Sla 5—19. Prei 28—11. Kroten 6—16. Waspeen 23—32. Witlof 68—106. Tomaten 25— 52. Cox's Orange 27—79. Golden Delicious 20 —93. Jonathan 1455. Goudrenet 2549. Zoe te Armgaard 2644. Pondspeer 19—26.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 25