Wilhelmina op Het Loo eerder stierf een GRAFKELDER DER ORANJES Reeds Ook de laatste rustplaats van H.K.H. prinses Wilhelmina O GESCHIEDENISVAN HET MAUSOLEUM IN DELFT Hl Vroegere begrafenissen H1 Uitgeleide op Het Loo De nieuwe grafkelder der Oranjes, enige tekening van het inwendige van de grafkelder, na de dood van koning Willem lil gemaakt voor hel tijdschrift Illustraciondoor M. de llaenen. A het gewelddadig overlijden van Willem I, Vader des Vaderlands, werd ruim drie weken na de fatale 10de juli 1584 het stoffelijk overschot van de diepbetreurde prins in de Nieuwe kerk bijgezet. Een voorlopige katafalk, versierd met de wapenschilden van de prins werd boven de groeve geplaatst. Het is niet met zekerheid te zeggen, wanneer de Staten-Gene- raal het besluit namen een praalgraf op te richten, In de resolu ties van 16091613 vindt men geen enkel gegeven. Pas op 14 november 1613 wordt vermeld: „Syn maecken het monument, Tombe ofte begraeffenisplaetse van Syn Excellentie Hoochloffe- lycker Memorien". UIT deze eerste mededeling blijkt dus wel dat men reeds enige tijd doen de was met ontwerpen voor een doende was met ontwerpen voor een het overlijden was voor zulk een ont werp zeker niet de tijd. De prinselijke weduwe bleef in kommervolle omstan digheden achter en veriet met haar gezin spoedig Delft, waaraan zij, na een gelukkige tijd, door de geboorte van haar zoontje Frederik Hendrik, een zo droevige herinnering had. Met veel zorg wordt onder voort durende belangstelling van de we duwe en zonen van de Vaderlands het plan voor graf nader uitgewerkt. Keyser wordt het eerst als bouw meester genoemd cn dat de Generaal deze zaak op royale wijze denken uit te voeren, blijkt wel uit het bedrag van f 20.000.dat in het eerste bestek wordt genoemd, bijzonder hoge som voor die dagen. Uitvoerig worden allerlei plannen overwogen. De beelden die in het praalgraf zouden worden opgesteld aan de vier hoeken wilde men van wit albast doen vervaardigen en niet van „cooper dat subject is van ge stolen te worden ende te vervuylen'. WANNEER Hendrik de Keyser in mei 1621, dus 7 jaar na de eerste opzet, komt te overlijden, is eerste opzet, komt te overlijden, is het praalgraf voor het grootste ge deelte voltooid. Zijn zoon Pieter neemt nu het werk over en nadat op allerlei onderdelen door de Staten is beknibbeld men was blijkbaar van de eerste ongewoon luxueuze op zet geschrokken vond men na ne gen jaar de tijd gekomen de bouw van het praalgraf te doen voltooien „sonder een duysent guldens ofte twee aen te sien". Tenslotte bedroe gen de bouwkosten in totaal f 34.000.-. Onder de in drukwekkende overhuiving ligt 'i wit marmeren beeld van de prins. Zijn hoofd rust op twee bo ven elkaar ge plaatste kussens, versierd met een rand van arabes ken, terwijl de hoeken van elk kussen met kwas ten getooid zijn. De prins is ge kleed in een wambuis, broek en tabberd. Bij zonder levendig in dit imponeren de beeld is het wambuis, van on deren gedeeltelijk los. Een pypkraag en kalotje com pleteren het ge heel, terwijl de blote voeten in muilen steken. Zijn benen zijn gestrekt en zijn voeten raken de rug van het hondje, dat op een kleine mat ligt, met de rustend op linker voorpoot. Volgens de le gende is dit hond je kort na de prins overleden en in de grafkel der bijgezet. ten. Zonder dat wij op alle details willen ingaan, vallen in deze stem mige omgeving in het bijzonder de zestien kleurige wapenschilden van 's prinsen kwartieren, Nassau, Stol berg, Hessen en Königstein in het oog. der Oranjes in de Pt'ieuwe te Delft, getekend door M. de in 1890 (VIllustracion). De overhuiving rust op zes zuilen, terwijl in totaal tweeëntwintig zuilen zijn aangebracht. Aan elk der vier hoeken staat een vrouwenbeeld. De Gerechtigheid met de vergulde weeg schaal, de Vrijheid met een vergul de scepter en vrïjheidshoed, de Dap perheid of kracht met een doornstok, terwijl het hoofd is bedekt met het kopgedeelte van een leeuwenhuid. Tenslotte steunt de „Religio" of gods dienst met de linkervoet op een rechthoekig blok, de hoeksteen Chris tus. De linkerhand draagt een ver guld model van een kerkgebouw, de rechterhand steunt de rug van een opengeslagen bijbel. Voor het liggende beeld van de prins is een bronzen beeld van de Vader des Vaderlands aangebracht, gezeten in harnas, de helm aan zijn voeten, de veldheerstaf aan zijn voe- ET grootste kunstwerk is echter 't beeld van de Faam, die haar ba zuin verheft over 't majestueuze beeld van de liggende prins. Dit bij zonder zware beeld staat slechts met één voet op een klein „pedestael' vier engelenkopjes, voorstel lende de vier windstreken zijn aan gebracht. De opstelling van dit beeld heeft de bouwmeesters wel de meeste moeite gekost. De, de vleugelen uitspreidende gel is 1.70 m hoog. Hoewel hij slechts op enkee tenen van de linkervoet rust, weegt het bronzen beeld meer dan 2000 kg. Doordat het tijdens de bouwsom f 6000 boven de oorspron kelijke raming van f 28.000. Boven de overhuiving is een plaat met opschrift aangebracht, waarvan de tekst vervaardigd is door Constan- tijn Huygens. De wenende engeltjes, die deze plaat vasthouden, ontroeren door hun realistische ongekunsteld heid. IT zijn wel de voornaamste ge deelten van het praalgraf, een monument dat zijns gelijke in Nederland niet kent. Na de Vader des Vaderlands zou den in deze grafkelder ook zijn beide zoons en opvolgers, Maurits en Frede rik Hendrik, worden bijgezet. Van zijn vier gemalinnen rust alleen Louise de Coligny in de kerk te Delft, verder enige van zijn kinderen, onder wie twee dochters van Charlotte de Bour bon. Het is daarom zeer betrekkelijk te spreken van het mausoleum der Oran jes. Jonggestorven kinderen van een Frederik Hendrik, een Willem IV von den hier hun rustplaats. Maar stad houder Willem III werd met zijn ge malin Mary Stuart II in de West- Voor de teraardebestelling van Louise de Coligny had men zeven maanden en vijftien da gen nodig, voor die van prins Maurits vijf maanden en drie dagen, vobi Frederik Hendrik twee maanden voor prins Willem II vier maanden, voor Amalia van Solms vier maanden en lertien dagen, voor prins Willem IV drie maanden en zestien dagen. Voor de begrafenissen van vorsten in de vorige eeuw waren steeds twee a drie weken nodig Alleen in de strenge winter van 1890 heeft men voor de begrafenis van koning Wil lem III met twaalf dagen volstaan. De begrafenis van prins Willem II de zo jong gestorven stadhouder werd door de weersomstandigheden vertraagd. Aanvankelijk was zij be- oaald op dinsdag 7 maart 1651 Hel begon echter zo geweldig 'e stormen, dat verschillende wegen onder water stonden, door een springvloed bij volle maan Heel de slechtigheid werd tot de volgende dag uitgesteld. Eerst moest men toen nog :e~ nachts gevallen sneeuw ruimen -n de gladde weg naar Delft met zand bestrooien Pas tegen de middag, dru uur na het vastgestelde tijdstip, verliet men Den Haag. minster Abbey bijgezet, terwijl onze laatste stadhouder, Willem V in Bruus- wijlc werd begraven en eerst sinds kort rust naast het stoffelijk over schot van zijn vrouw, prinses Wilhel mina. N de vorige eeuw werd de grafkel- I der uitgebreid met een brede gang, parallel lopende met de muur van koor en transept. Van binnen is ie oude zowel als de nieuwe grafkelder zeer eenvoudig. Het plafond van het gewelf is wit; de wanden zijn met gladde tegels bekleed. De kisten staan in nissen op de begane grond of op ijzeren rekken, die een ieder de stijl van hun tijd doen zien. Het stoffelijk omhulsel van koning Willem III staat in een omheining midden in de kelder. Later, lange tijd na hun dood. wer den nog enige Oranjes naar Delft overgebracht. Zo had in 1896 de over brenging plaats van de in 1799 in Padua overleden zoon van prins Wil lem V, Willem George Frederik. In 1911 volgde de overbrenging van het stoffelijk overschot van prinses Pau line. een zesjarig dochtertje van ko ning Willem I, die in de ijskoude win ter van 1806 op vlucht voor de Fran sen tijdens een avontuurlijke tocht kouvatte en aan de gevolgen overleed. Het in Freyenwalde voor haar opge richte monumentje staat nu in hei koor van de Nieuwe Kerk, evenals een grafsteen van een in Brussel overle den zoontje van koning Willem II. Bovendien bevindt zich in de ver hoogde kooromgang een monument voor koning Willem I, dat ter nage dachtenis van onze eerste koning werd vervaardigd. Ook de witmarmeren steen voqr de reeds genoemde Willem Greorge Fre derik, die eerst in het klooster der Heremieten te Padua was begraven, heeft in de kerkmuur een plaats ge vonden. i dit indrukwekkende koor met zijn in deze eeuw aangebrachte ge brandschilderde ramen, spreekt de historie en is de geschiedenis volgens het woord van een' der hofpredikers „met doodsbeenderen" geschreven. In de Nieuwe Kerk te Delft, waar ook Hugo de Groot rust, wachten de Oranjes op de morgen der verrij zenis ALS nationaal huldeblijk bij het zilveren regeringsjubileum van H.M. koningin Wilhelmina werd de restauratie van dit koor der Nieu we Kerk haar aangeboden. „Mijn volk heeft een zeldzaam fijn besef getoond van hetgeen m\j bindt aan Willem de Zwijger, wiens geesteskind ik mij in meer don één opzicht, gevoelNu wij geschaard staan om de rustplaats van Willem van Oranje en diens na zaten, die in zeer onderscheiden tijd perken onzer geschiedenis hun krach ten mochten geven aan de zaak des vaderlands, ontvalle mij een uit het hart gewelde kinderlijke hulde aan mijn diepbetreurde vader, die mij voorafging HET was een stille zomerse avond in juni 1820, toen de bejaarde prinses Wil helmina weduwe van prins Willem V het park van het paleis Het Loo was ingewandeld. Dil was haar gewoonte in haar vredige levensavond na een stormachtig leven, maar deze avond bleef de prinses langer dan gewoonlijk weg. Men maakte zich ongerust in het paleis en bedienden werden uitge zonden om haar te zoeken. Men kende haar lievelingsplekjes, haar traditionele wandeling. Op de grote bank boven de water val hij de kleine vijver vond men de prinses. Ze was huiten kennis. De medicus stelde vast, dat zij plotse ling door een slijmberoerte was ge troffen. In allerijl werd zij naar haar slaapvertrek overgebracht. De ko ning had zich juist naar Den Haag begeven ter opening van de Staten Generaal, toen hem het plotselinge bericht van de ernstige ziekte van zijn moeder bereikte. ,,lk heb altijd veel van deze plaat s gehouden tiet wil mar .leren liggende Vaderlands op het praalgraf te Delft. nze eeuw heeft twee begrafenissen van een lid van het koninklijk huis gekend. H.II. Koningin Emma werd zeven dagen na haar overlijden in de stille week van 1934 ter aarde besteld (27 maart), Z.K.H. Prins Hendrik werd acht da en na zijn overlijden in een ./itte rouwstoet bij gezet in de grafkelder (11 juli). Beide malen moesten in de kerk bijzondere maatregelen worden getroffen door het bouwen van een rouwgang tussen de pilaren, daar juist in deze tüd het schip van de kerk werd gerestaureerd. In de verschrikkelijk strenge winter van 1890 werd onze laatste koning ter aarde besteld. Van de troepen, die het ere-kordon vormden, werd het uiterste gevraagd. Bovendien werd '.et vertrek van de stoet vertraagd doordat bij het instappen één der buitenlandse vorsten weigerde om met drie personen in één rijtuig plaats te nemen; vervolgens begon een span paarden zo te steigeren dat dit moest worden afgespannen. Het was de eerste begrafenis van een vorst, waarin alle ontvangen bloemen en kransen werden meegevoerd, opge tast tot een bloemenpiramide van acht meter hoog. Het rouwpaard liep mank mede. Naast de lijkkoets gingen 26 ka merheren. Hier en daar langs de weg was een „photographietoestel" opgesteld, de grote Franse bladen hadden hun illustrators gezonden en ook zag men de Nederlandse schilders De Josselin ,de Jong, Hoynk van Papendrecht en Schipperius in de toeer met het ont- werpen van voorlopige ruwe schetsen, v., die later uitgewerkt als staalgravures in de bladen verschenen. Aan het slot van de plechtigheid in de kerk werd op de kist een tuiltje bos viooltjes gelegd als laatste groet „Van Uw lieve Kind Wilhelmina". Drieëveertig jaar lang heeft koningin Emma zich op de sterfdag van koning Willem III, 23 november, naar de Nieuwe kerk te Delft begeven. Zij daal de daar alleen in de grafkelder af en bracht zonder gevolg een bezoek aan de tombe van haar overleden gemaal. Steeds werd een eenvoudige tuil bloe men op de kist gelegd. lende prins Willem V, die meer een goed huisvader dan een bekwaam staatsman was. In de roerige patriot tentijd nam zij vaak het initiatief en zo werd zij ook de hoofdfiguur in het incident bij Goeianverwellesluis. In die jaren van 1787 had de prinselijke fa- milie Het Loo moeten verlaten De pa triotten opereerden bij Elburg en Hat- tem en deze in onze ogen slechts een miniatuuroorlog vormde in werkelijk heid een ernstige en niet. denkbeeldige bedreiging voor het stadhouderlijk ge zin. „Welke veranderingen in zo weinige jaren", placht de prinses in haar le vensavond vaak te zeggen, nu haar zozeer aan veranderingen onderhevige leven tot rust kwam na de afwerping van het Franse juk. Zü had de roerig heid van de partijzieke republiek in ET was een traditie in deze ja- het herstel van onze on afhankelijkheid ïn 1813, dat de koninklijke familie de zomermaanden op Het Loo doorbracht. De bejaarde prinses Wilhelmina mocht ook gaarne met haar enige dochter prinses Louise, in de huiselijke kring Loulou ge noemd, op het. Paviljoen in Haarlem vertoeven, maar dit jaar was zij als laatste het gezin van koning Willem I gevolgd. Op 19 mei waren koning Wil lem I, koningin Wilhelmina en hun enige dochter Marianne reeds in Apel doorn gearriveerd, spoedig gevolgd door prins Frederik. Prinses Wilhelmina, de weduwe van de in ballingschap overleden prins Willem V, was de centrale figuur in het gezinsleven aan het hof. De wrij vingen tussen de gesloten koning Wil lem I en de erfprins, de latere koning Willem II, wie het volgens zijn eigen woorden „moeilijk viel de rol van kroonprins te spelen", waren door toe doen van de levenswijze prinses tot een einde gekomen. Onder de constitu tionele monarchie, waaraan zij als ge boren prinses van Pruisen nooit goed kon wennen als geestelijke dochter van de grote Frits, de zo bekende Frederik de Grote, sloot zij voor altijd de ogen. WILLEMIJNTJE ALS jong prinsesje van zestien jaar was zij met groot onthaal eens ontvangen op ditzelfde paleis. Zij was toen de bruid van prins Willem V, drie jaar ouder in leeftijd. Een ieder was vol geestdrift over prinses Wilhel mina van Pruisen en haar populari teit bij het volk deed haar weldra de naam Willemijntje ontvangen. Centrale figuur in het gezin van twee zoons en een dochter, werd zij ook de krachtige steun voor de weife- Schilderij van J. F. A. Tischbein: Prinses Wilhelmina, weduwe -van prins "Willem V. Hét stuk is aan- wezig in Rijksmuseum Mauritshuts, afkomstig uit het koninklijk kabinet van schilderijen, verzameld dóór prins Willem V haar terugloop gekend. Zij had de ban ge tocht meegemaakt naar Engeland ir ballingschap. Zü had in het laatst var de achttiende eeuw geüverd voor een „Oranjelegioen", toen een invasie na- bü scheen, die echter op een misluk king uitliep. Zij had het verspreide stadhouderlüke gezin büeen weten te houden door haar uitgebreide corres pondentie en zelfs erop toegezien, dat haar kleinzonen Willem of Guillot en Frederiks hun Nederlands niet ver leerden. Met gemengde gevoelens was zij naar het vaderland teruggekeerd. Diep trofi haar echter de enthousiaste ontvangst in Den Haag, waar men de paarden voor de koets afspande en een uitbun dig juichende menigte haar rijtuig naar haar woning in de Haagse Voorhout trok. Oude partijschappen schenen ver gelen. Ook zij zelf wist van verge ven. slechts eenmaal, toen zij een der heren in audiëntie ontving, die haar destijds van Goejanverwellesluis naar Den Haag hadden gebracht, kon zij niet nalaten op te merken: ..Heden is mijnheer mijn gevangene, ik wacht aan mijn tafel". Van een triomf op haar vroegere vijanden wist zij echter niet. NA HALVE EEUW WELK een veranderingenwat scheen die dag ver weg, toen het vuurwerk losbarstte, de vreugde vuren brandden om Het Loo by haar intocht in Apeldoorn. Meer dan een halve eeuw later stonden de inwoners Apeldoorn weer langs de lanen om het paleis geschaard, nu om deze „oude prinses" een laatste groet te brengen. Want na de plotselinge ziekte ver mocht de medische wetenschap niets meer uit te richten Men beschouwde de toestand van de patiënte als hope loos en op vrijdag 9 juli 's middags om 2 uur sloot zij voor altijd de ogen, na nog juist haar oudste zoon. koning Willem 1. te hebben gezien. Acht dagen later volgde de plechti ge teraardebestelling, die een sober karakter droeg In haar laatste wil. die zij niet meer mocht voltooien, wijst zij alle eerbetoon bij haar stoffelijk over schot af. De hofdames mogen niet de wacht betrekken in de chapelle arden- te, zelfs haar zonen en kinderen behoe ven niet deel te nemen aan de zo ver moeiende ..cortege" op de dag van haar begrafenis. Haar enige wens is, dat „ik blijf voortleven in de harten van mijn kinderen en kleinkinderen", zo lezen we nog in de plots afgebroken laatste wil. Door restauratiewerkzaamheden aan de grafkelder der Oranjes in de Nieu we kerk te Delft, waar men juist doen de was met een vergroting van de grafkelders, verkreeg haar begrafenis een bijzonder karakter. Voorafgegaan en gevolgd door mili taire stoeten begaf de volgens het nog steeds geldende protocol opgestelde hofstoet zich naar de oude hervorm de kerk aan het Dorpslein te Apel doorn. De lijkwagen werd getrokken door acht paarden, begeleid door pa ges in rouwkostuum. Kamerheren gin gen aan weerszijden van de rouwwa- gen. Op de kist lagen op een purper fluwelen kussen de vorstelijke kroon en de versierselen der orden van St.- Catharina en Louise. Onmiddelijk hierachter volgden de kroonprins en zijn broer Frederik in met zes paarden bespannen hofkoet sen, geflankeerd door adjudanten te paard, een hofjager en lakeien te voet langs het rijtuig. Twee kleinzonen bewezen hun groot moeder, die zijn in hun kinderbriefjes „Groote Mama" noemden, de laatste eer. VOORLOPIG DEZE voorlopige bijzetting in de kerk aan het Dorpslein geschied de in de grafkelder van wijlen de vice-admiraal Van Kinsbergen. Eerst ruim twee jaar later werd het stoffelijk overschot van prinses Wil helmina „per as" overgebracht naar Apeldoorn naar Lent onder Nijmegen. Per koninklijk jacht werd de tocht on der militair geleide voortgezet en drie dagen later, op 28 november 1822. werd deze grote figuur onder de prinsessen van Oranje in alle stilte bijgezet in de grafkelder van haar geslacht in Delfts Nieuwe Kerk. Naast haar enige dochter, prinses Louise, die negen maanden voor haar moeder overleed, rust deze prinses Wilhelmina.^ een vrouw van betekenis, die 'door' haór hoogstaand karakter bo ven de tijden van verguizing en ver ering heeft gestaan In een volkomen levensbeheersing kon zij enige jaren voor haar verscheiden aan de bekende staatsman Gijsbert Karei van Hogen- dorp schrijven: „Wij hebben mijn ver jaardag ditmaal onder ons doorge bracht, een landelijk feestje heeft ons de oude tijden weder voor den geest gebracht". De speling der historie is vaak wonderlijker dan de meest ge durfde fantasie. Twee prinsessen vinden na tijden van tirannie en overheersing rust in de landelijke omgeving van het paleis „Het Loo". Prinses Wilhelmina van Pruisen na de storm, die de heer schappij van de Franse adelaar over deze lage landen bracht, prinses Wilhelmina van Oranje Nassau na de bewogen jaren van ballingschap, na de furor teuto nicus, toen de Duitse adelaar onze volkskracht dacht te verlammen... Deze twee prinsessen konden in hun levensavond hetzelfde ge schreven hebben, wat eens prin ses Wilhelmina in 1817 aan Van Hogendorp berichtte: „Ik heb soms moeite om alles te herdenken en terug te vinden, maar ik kom er toch telkens met genoegen, want ik heb altijd veel van deze plaats gehouden". Overbrenging van hel stoffelijk overschot van koning Willem lil uit Apeldoorn naar Den Haag. Op 1 december 1S90 (sterfdatum 23 november) werd het lijk in een rouwlrein van Apeldoorn naar Den Haag overgebracht. De stoet na dert het kleine perron van het z.g. Koningslijntje. De kist wordt gedragen door hofjagers en mili tairen. In de audiëntiezaal van hel paleis was een rouwdienst gehou den, geleid door prof. dr. N. Beet> Op de perrons van Amersfoort. Utrecht, Woerden en Gouda had den de autoriteiten zich verenigd en stonden de troepen opgesteld. De rouwwagen van de trein had om floerste lantaarns. Tegen 4 uur in de namiddag kwam de rouwstoet in Den Haag aan. Lange duur van begrafenissen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 17