Perioden van voorspoed EEN HALVE EEUW maar ook jaren KONINGIN van beproeving I lechte band tussen vorstin en volk N' Wijze koningin en een goede moeder In woelige dagen OOIT is een vorst uit het Oranjehuis zo lang aan het bewind geweest als koningin Wilhelmina, die in 1898 aan het hoofd van de staat gesteld werd en pas vijftig jaar later, ten behoeve van haar doch ter koningin Juliana, afstand deed, na haar gou den regeringsjubileum gevierd te hebben. Haar regeringsperiode heeft zich gekenmerkt door ontwikkeling op velerlei gebied en door voorspoed, maar ook door tegenslag en beproe ving. Op 20 maart 1934 verloor zij haar moeder, koningin Emma, en kort daarna, op 3 juli 1934, ontviel haar haar gemaal prins Hendrik, waardoor zij eenzaam overbleef, gelukkig in het bezit van een geliefde dochter, die geroepen was haar een maal op te volgen. Evenals na de dood van koning Willem III in 1890 waren twee vrouwen over gebleven, die de laatste band vormden met het glorierijke verleden van het doorluchte Oranje huis. Van 1914 tot 1918 had ons land, dat toen welis waar buiten de oorlog bleef, veel te lijden van zijn isolatie temidden van de strijdende partijen, waardoor het een tijd van veel ellende beleefde. Haar veertigjarig jubileum vierde koningin Wil helmina in het angstige vooruitzicht van de Tweede Wereldoorlog, waarin zij noodgedwongen van haar volk gescheiden moest leven. Haar gouden jubileum viel samen met de voorberei dingen tot de afscheiding van Indonesië van het oude moederland. Het waren echter lang niet uitsluitend droeve ervaringen, die haar in de halve eeuw van haar regering ten deel vielen. De dagen van tegen spoed hebben in elk geval bevestigd, dat het Nederlandse volk steeds dicht om zijn geliefde vorstin geschaard stond. Een officiële opname van H.M. in 1938, toen zij veertig jaar aan het bewind ivas. IN de eerste troonrede, die koningin Wilhelmina uitsprak, op 20 -eptember 1898, maakte zij gewag van het ver zoek van Z. M. de Keizer van Rus land om in Den Haag een vredes conferentie te houden, "Me ^onfeventie in 1899 de residentie vond niet veel weerklank bij het Nederlanjse volk. maar het •'evolg was toch dat in Den Haag het Internationale Hof van Arbi- tr gevestigd werd Het leek een spe ling van het lot, dat kort na het sluiten van de eerste Vredesconferentie de Zuid- afrikaanse oorlog uitbrak. De Britse re gering wees elke arbitrage van de hand. Wekte dit reeds de verontwaardiging van de Nederlanders op. wel zeer sterk lft .- den de gevoelens van de bevolking zich tegen Engeland, toen Pretoria bezet werd en de grijze president Paul K uger moest vluchten. Het stamverwante Zu. -fri- kaanse volk genoot onze volle sympathie en zeer verheugd was men, dat de jonge koningin Wilhelmina het initiatief nam om de kruiser ..Gelderland" nrar Lou- renzo Marques te sturen, teneinde daar de president aan hnord te nemen. Met blijdschap ont/ing het Nederlandse volk op 16 oktober 19U0 Harer Majesteits modedeling aan de 'taten-Generaal. zij zich verloofd had met Z.K.H He: Hendrik van Meckelenburg-Schwer: UIT het onopgesmukte, eerlijke, openhartige verhaal van haar ken nismaking met prins Hendrik en van haar verloving, zoals zij dat vertelt in haar boek „Eenzaam maar niet al leen", rijst het beeld op van de vrouw, die ondanks haar „gekooide" leven en haar eenzaamheid, die een waas van kilte en van hardheid om deze vorstin geweven hebben, de hunkering naar liefde en naar warme vriendschap ge kend heeft. Zij beschrijft, hoe zij ging logeren op het slot van de vorst van Schwarzburg-Rudolstadt in Thüringen. De vorst en zijn vrouw waren afwezig, op het slot verbleven de grootmoeder van hertog Hendrik en haar ongetrouw de dochter Theckla „Op een mooie dag hoorden we, dat haar jongste kleinzoon, hertog Hendrik van Mecklenburg, was aangekomen voor een bezoek aan zijn grootmoeder. Na één of twee dagen kwam hij zijn opwachting bij ons ma ken. Wij waren een tegenbezoek schul dig aan de oude prinses en Theckla en wij brachten dit spoedig daarna, waarbij wij Hendrik van Mecklenburg weer ontmoetten. Theckla vroeg hem en mij op een picknick op hun Fasanerie. wandeling daarheen en de picknick be vielen hem en mij zó uitstekend, dat wij ons begonnen af te vragen of i wandeling hand in hand door het leven aan te bevelen ware." „Na afloop van onze vakantie keerden wij naar huis. naar Soestdfjk, terug. Hel werd een spannende zomer van afwach ten, want Hendrik van Mecklenburg liet lang niets van zich horen." „Einde lijk kwam zijn verzoek in de gelegen heid gesteld te worden voor een nadere kennismaking. Daarop werd ingegaan en wei ten huize van tante Lily, jongste zuster van moeder, in König in het Oderwald, groothertogdom Hessen. Na de opening der Statcn-Gencraal reisden wij daarheen. Enkele kilometers verder, in Höchst had mijn toekomstige man kamers genomen. Wij zagen spraken elkander rustig een paar dagen. Toen werd hij opgeschrikt door jour: listen, die alles trachtten te weten te komen, ondanks zijn streng incognito. De inhuldiging van Koningin Wilhelmina op 31 augustus 1898 in de Nieuwe Kerk te Amsterdam Hij meende, dat hij niet langer in Höchst kon blijven; anders zou binnen kort het verhaal van onze verloving de wereld rondgaan vóórdat ik een beslis sing had genomen en dat moest tot elke prijs vermeden worden. Hertog Hendrik werd door de Er- bachs uitgenodigd op König te komen logeren, waar ons gelegenheid zou wor den gegeven tot een gesprek onder vier ogen. Het was de twaalfde oktober. Wij ontmoetten elkaar voor het noenmaal. Toen dit geëindigd was. trokken de an deren zich terug en lieten ons alleen We werden het in zeer korte tijd eens en binnen tien minuten verschenen we bij de anderen als verloofd paar. De kogel was door de kerk. Wat een op luchting is dat bij ieder engagement!" Wilhelmina en Hendrik huwden op 7 februari 1901 en er was feestvreugde alom. Er was ook voldoe ning, toen bleek, dat de prins spoedig inburgerde en grote belangstelling toon de voor het maatschappelijk leven, in welks ontwikkeling hij op bepaalde gebieden, zoals het Rode Kruis, het red dingswezen en de padvinderij een werkzaam aandeel nam. Een golf van vreugde ging door het land, toe op 30 april 1909 uit dit huwelijk een dochter Juliana, Louise, Emma Marie Wilhelmina onze tegenwoordige koningin gebo ren werd. POLITIEKE STRIJD DE BEGINTIJD van koningin Wilhel- mina's regering kenmerkte zich op -olitiek gebied door een moeizame ontwikkeling naar duidelijke par tijverhoudingen en een geleidelijke invoering van de democratische rege ringsbeginselen. Het socialistisch volks deel stond afwijzend tegenover het ko ningschap en stak dit niet onder stoelen en banken. De politieke partij, die de social' n in haar rfen verenigde, heeft evenwel nooit in haar program de voor keur voor een republiek uitgesproken. Het zijn verschillende nationale en inter nationale omstandigheden geweest, die in de gezindheid der socialisten een totale ommekeer teweeg hebben gebracht; doch ongetwijfeld heeft ook koningin Wilhel mina door de hoge opvatting van haar taak en doordat zij zich steed* geheel boven de partijen plaatste, daartoe bij gedragen. De koningin werd met de strijd om de macht van de arbeiders en van hun vak verenigingen geconfronteerd in 1903, toen de spoorwegstaking op 29 januari het gehele treinverkeer stillegde en mi nister Kuyper daarna (op 25 februari) drie wetsontwerpen Indiende, die ten doel hadden m in de toekomst althans een spoorwegstaking te voorkomen. De Tweede Kamer nam deze wetten aan op 7 april en de Eerste Kamer hechtte er op 11 april haar goedkeuring aan. Nog dezelfde dag bekrachtigde koningin Wil helmina de desbetreffende wetten. Ons land heeft steeds pm zijn verdeeld heid der verschillende bevolkingsg-oe- pen bekend gestaan. Dat was een ver deeldheid naar binnen, die evenwel aan de krachtso.i. plooiing naar buiten nooit veel afbreuk heeft gedaan. Het is de grote verdienste van koningin Wilhel mina geweest, dat zij onvermoeid naar eenheid heeft gestreefd. Treffend bleek dat uit een redevoering, die zij in 1913 ter gelegenheid van de onafhankelijk heidsfeesten uitsprak. Zij zeide daarin: „De eendracht van alle Nederlanders, zonder onderscheid van rang of staat of van godsdienstige gezindheid, zij ook in de toekomst de hechte grondslag der nationale onafhankelijkheid". Dat zij zelf ernst maakte met dit streven, be wees zij in 1914 door zich persoonlijk aan het hoofd te stellen van een centrale, nationale organisatie voor de steunver lening. Negen jaar na haar troonbestijging, van juni tot oktober 1907, werd in Den ng eer. Vredesconferentie gehouden. Veel resultaten boekte men niet. Men bepaalde zich ertoe de regeringen aan te bevelen het ontwapeningsvraagstuk spoe dig ernstig in studie te nemen. Er waren meer belangrijke gebeurte nissen tijdens het bewind van koningin Wilhelmina. Uiteraard bestond haar taak voornamelijk in het afdoen van de ontel bare staatszaken, zij heeft talrijke raad gevers van de Kroon, met wie zij her haaldelijk de belangrijkste kwesties be sprak, benoemd en beëdigd. Onder haar dienden twaalf minister-presidenten, de heren Pierson, Kuyper, De Meester, Heemskerk, Cort van der Linden, Ruys de 3eerenbroeck, Colijn, De Geer, Ger- brandy, Schermerhorn, Beel en Drees. WERELDOORLOG I OP 28 augustus 1913 werd in haar residentie het Vredespaleis inge wijd, in tegenwoordigheid van de schenker Andrew Carnegie. Het heeft het uitbreken van de eerste wereld oorlog op 28 juli 1914 niet kunnen verhinderen Ons land bleef neutraal; op 2 augustus werden land- en zeemacht gemobiliseerd. Waren wij niet rechtstreeks in de strijd betrokken, toch leden wij vele verliezen, doordat schepen op zee op mijnen liepen of getorpedeerd werden. In mei 1917 viel een bom en Zierikzee. O.W.' behaal den grote winsten, anderen leefden in armoede en ontbering. Doelbewust en krachtig was in die dagen het beleid van koningin Wilhelmina, die als een moeder over haar volk waakte en zich het lot aantrok van allen, die leden. Zoals zij ook b\j andere gelegenheden, wat eer ons land door rampen getei sterd werd wjj denken aan de grote In oktober 1900 verloofde koningin Wilhelmina zich met hertog Hen drik van Mecklenburg-Schwerin overstromingen steeds weer de eerste was om haar deelneming te betuigen. ZQ bezocht de gebieden, die getroffen waren en spaarde zichzelf daarbij uiet. Nadat de wapenstilstand in 1118 vrij onverwacht een eind aan de krijgsver richtingen had gemaakt de Duitse kei zer zocht in ons land zijn toevlucht en de kroonprins werd geïnterneerd op Wieringen waarde een geest van revo lutie door Europa. De leider der sociaal democraten, mr. P. J. Troelstra, misre kende zich in de toenmalige kracht der arbeidersbeweging. Een staatsgreep mis lukte. Het tegendeel werd bereikt. In een laaiend enthousiasme huldigde men de koningin en zong men de lof der Oranjes. Vooral in die dagen is gebleken, door welk een hechte band het Neder landse volk aan de koningin en de ko ningin aan haar onderdanen verbonden was. Wilhelmina zelf beperkt zich tot een FEL was omstreeks de eeuwwisseling de agitatie uit socialistische kring tegen alles wat met het koningschap te maken had. Maar niet minder heftig ging men in sommige kringen tegen de opkomende arbeiders beweging te keer. Willem Kloos, een van de belangrijkste „tachtigers", dichtte in die dagen; Wat. wil dat volk, dat opdringt door de straten Omhoog-ziend gierig naar der ramen glans? Daarbinnen schuiflen voeten aan den dans Op val en rijzing van de vlugge maten. Daarbuiten staan ze en voelen zich wel mans Om mee te doen, ondanks 't gebrek. Zij praten Heel druk met breed gebaar. Waar is de kans, Dat zij zo kunnen juublen eens? Zij haten. Weest wel beraên. Zij komen binnenschuiven. En slaan 't omver. Welaan, 't gevaar is groot: Houdt op met dobblen, dartlen, zwelgen, fuiven, Maakt dat zij leven kunnen zonder nood, En 't woest geweld zal in een wenk verstuiven Zo niet, dan wacht ons een éllendge dood. zeer summiere beschrijving van die spannende novemberdagen In haar boek „Eenzaam maar niet alleen" gebruikt ook zij het woord „vergissing", waarmee in de Nederlandse historie algemeen de misrekening van Troelstra wordt aan geduid. „Van Duitsland sloeg een vonk van de revolutie over naar hier en bracht in sommige lagen van de bevolking on rust en beroering. Wij maakten enkele spannende dagen door. Ik was, met het oog op de toestand, van De Ruygenhoek naar Den Haag teruggekeerd. Echter bleek het een vergissing te zijn te menen dat ons volk in zijn ge heel of voor een aanzienlijk deel ge neigd was een omwenteling te ontkete nen. Wij werden uitgenodigd op het Malie veld te komen, waar een grootse de monstratie van trouw aan het gezag plaatsvond. De paarden van het rijtuig, waarin Hendrik, Juliana en ik waren gezeten, werden uitgespannen en de demonstranten trokken dit over het Malieveld en daarna door de stad naar het Noordeïnde terug". Opnieuw in 1923, ter gelegenheid van haar zilveren regeringsjubileum, werd de trouw aan het Oranjehuis bevestigd. GROOTMOEDER EEN grote voldoening voor haar was het op 8 september 1936 de verlo ving van haar dochter prinses Juliana met prins Bernhard van Lippe- Biesterfeld te kunnen bekendmaken. Zie verder volg. tekstpag.) Officieel schilderij van de kerke lijke huwelijksplechtigheid, 7 fe bruari 1901, in de Grote- of Sint- Jacobskerk te Den Haag door ds. G. J. van der Flier. Dit schilderij behoorde tot de particuliere collec tie van prinses Wilhelmina en hing tot voor enkele jaren in het paleis Lange Voorhout in Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 13