EEN V01SIAGEN UNIEK CADEAU! WESTDUITSE LIBERALEN NIET ZINS DE EISEN TE TEMPEREN karel i Laatste militairen uit Nieuw-Guinea terug KLANKBORD Nederland zat gekluisterd aan radio- en televisietoestel Vandaag beginnen besprekingen over een nieuwe regering Kantoren van „Der Spiegel zijn vrijgegeven LOVELY 13?° WAARSCHUWING BI J GEBRUIK MEDICIJNEN „De Kroonduif" wordt eigendom van Garoeda Minister stelt voor ambtenaren- pensioenen waardevast te maken DINSDAG 27 NOVEMBER 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DR. AUDENAUER IN MOELIJK PARKET De Vrije Democratische Partij (F.D.P.) heeft gisteren laten wetèn nog steeds het aftreden te eisen van West-Duitslands minister van defensie, Strauss, ondanks zijn verkiezingszege in Beieren, afgelopen zondag. De verkiezingen, die de Christelijk Socialistische Unie van Strauss een absolute meerderheid bezorgden in het Beierse parlement, heb ben Adenauers positie er niet gemakkelijker op gemaakt. De kanselier zal vandaag een eerste onderhoud hebben met de voor zitter van de F.D.P., Erich Mende, dat gevolgd zal worden door een volledige vergadering tussen de beide partijen, waarbij adviseurs aanwezig zullen zijn. De procureur-generaal te Karlsruhe heeft gisteren intussen bekendgemaakt, dat de politie alle kantoren van het weekblad „Der Spiegel" heeft vrijge geven. Documenten die in het proces tegen de redacteuren van het blad ge bruikt zullen worden, zyn door de poli tie meegenomen. Een woordvoerder van Der Spiegel heeft verklaard, dat de politie tijdens haar onderzoek op de kantoren van het blad ongeveer 5,5 miljoen bladen papier heeft doorgewerkt en nog eens 7 mil- Joen in de archieven. Ook werd een lalf miljoen foto's aan een onderzoek onderworpen. doo* van 10 stuks 'N GESCHENK WAAR U EER MEE INLEGT In een Vlaams blad zag ik een advertentie, waar met grote letters KADOKENS KOPEN bo ven stond. Ilc houd van de taal en ik houd van aardige woorden, daarom heeft dat woord „kado- lcens" indruk op mij gemaakt. Ik zou niet kunnen uitleggen waar- óm, maar ik vind lcadókenseen Silezant woord. Ik vind het gezel- iger dan cadeausen lang niet zo stijf en gewichtig als „ge schenken". Geef mij maar „ka dokens". En deze vier woorden moogt U opvatten zoals U dat wilt. Wel, de tijd voor de kado kens is cr dus weer. Ieder jaar wéér. En ieder jaar wordt het stellige voornemen er nu eens eindelijk mee op te honden en cr nu niet meer aan te doen, teniet gedaan, deels omdat traditie een taai le ven heeft, deels omdat het op twéé manieren aardig is kadokens te geven: ge doet er anderen ple zier mee en het is vleiend voor het eigen-ik je anderen plezier te doen. Ik ga dus deze week met kara- bies en beurs op stap en met een lijstje met de namen van alle bra- verds en lieverds, die ik even ver rassen wil en dan maar neusje- plat-drukken tegen de glanzende ramen van de koninklijke Neder landse winkeldrijvende midden stand om voor elke naam het. pas send kadoke te vinden, Dat is niet zó gemakkelijk wan neer ge, in welbegrepen zelfvol doening, iets wilt vinden dat de charmante gever siert in de ogen van de begiftigde. Het zou gemakkelijk een sjoke- ladeletter of een pockctjc kunnen wezen; suikergoed en marsepein, een fijn zakdoekje voor zus, een fraaie das voor broer, en wat zoudt U zeggen van zeep of reuk water y Maar siert zulks de milde gever Y Pleit dit voor zijn originaliteit? En die sier en pleit er ij' wil ik er toch als onstoffelijk kadoke voor mijzelf wel voor terug hebben. Het wordt er. met deze pretentie, niet gemakkelijk op. Achter de winkelramen en op de grote ta fels liggen wel honderdduizend dingen. Er komen er, ieder jaar, méér hij. De vormgevers deden hun uiterste best, doch in feite zijn honderd asbakken in hon derd vormen te herleiden tot dat éne (en onoriginelebegrip: a s- b a k. En alle zeep is tenslotte zeep. En alle tienduizend pockets, hoe verscheiden ook, zijn pocket. Zoals het ook met de zakdoeken, de tabakspijpen, de liassende zoetigheid, de hand schoenen en de reukwateren is. Met al hef nieuws onder de win kellampen is er nauwelijks nieuws onder de zon, al zocht en vond men het dan ook in nieuwe vorm en lcleur. Zo wordt hel; kadokens-kopen met de bedoeling nu eens origineel te zijn, een deksels moetUfft kanoei ken, dat, veel moeite en toewij ding eist. Ik hoop dat die beiden, wat mij betreft, beloond zullen worden. En dat, wanneer dit het. geval zal zijn, gtj U te mij-waart op gelijke ioijze' zult revancheren. Ilc bedoel: ik heb asbakken, zak doeken en zeep voldoende. Wanneer U mij werkelijk verras sen wilt, wacht U een deksels moeilijke taak. Ik wacht, tot li december, met spanning af wat gij ervan terecht zult bréngen, dierb're vrienden schaar. ELIAS. Problemen De kansen op een spoedige politieke overeenstemming in Bonn zijn er door de Beierse verkiezingen niet op vooruitgegaan. Minister van defensie Strauss zal er na de voor hem gun stige uitslag waarschijnlijk niet voor voelen zonder verzet zijn functie neer te leggen, nu de liberale partij die zijn aftreden eist, het er in de verkiezingen slecht afgebracht heeft. Adenauer zal hem nu minder ge makkelijk terzijde kunnen schuiven. De tweede'man in de C.D.U., Hermann Dufhues, heeft Strauss openlijk met het verkiezingsresultaat gefeliciteerd en ge- De directeur-generaal van de volksge zondheid heeft een waarschuwing doen uitgaan om tijdens zwangerschap niet anders dan op voorschrift van de be handelende arts geneesmiddelen te ge bruiken. Dit, gezien het toenemende aantal berichten over mogelijke vrucht- beschadigende werking van geneesmid delen. Op het ogenblik wordt een onderzoek ingesteld naar de werking in dit ver band van enkele geneesmiddelen. Over dit onderzoek kunnen binnenkort mede delingen worden verwacht. Inmiddels is van de zijde van het minis terie van sociale zaken en volksgezond heid meegedeeld, dat hoewel nog niet definitief vaststaat of er verband kan worden gelegd tussen het gebruik van het geneesmiddel Meclizine (Postafene, Emesafenc. Cranimal, Suprimal) tijdens de zwangerschap en het optreden van misvorming bij de vrucht, er zodanige aanwijzingen voor zo'n verband zijn. dat de Zweedse overheid hierin aanleiding heeft gevonden maatregelen ten aanzien van dit geneesmiddel te nemen. Gezien de inlichtingen, die thans uit Stockholm zfln ontvangen, is ook in Nederland be sloten die maatregelen te nemen, welke een ongecontroleerd gebruik van dit middel verhinderen. De fabrikant heeft intussen aflevering van het betreffende geneesmiddel voorlopig stopgezet. Situatie op paleis Het Loo normaal De heer Th. Booy, particulier secretaris van prinses VVilhelmina, heeft meege deeld dat de hofhouding op paleis Het. Loo in Apeldoorn normaal functioneert:. „Er is niets om ongerust over te zijn" aldus de heer Booy- „De gezondheids toestand van prinses Wilhelmina is de laatste twee maanden achteruit ge gaan, maar dat is niet verwonderlijk. Do prinses is 82 jaar en heeft een uit zonderlijk zwaar leven gehad". „Haar ..uidige toestand is in overeen stemming met haar leeftijd". De prin ses, die de laatste \jaren moeilijk ter been is en een rolstoel gebruikt, is de laatste weken niet meer buitenshuis ge weest. I-Ioowel de prinses het op advies van haar artsen voorlopig iets kalmer aan moet doen, gaan haar werkzaamhe den binnenshuis normaal door. Medede lingen over de aard dezer werkzaamhe den worden niet verstrekt, omdat do prinses zich op het standpunt stelt dat zij na haar abdicatie als koningin, geen openbare positie meer bekleedt. In regeringskringen wordt gezegd dat het onjuist zou zijn de inzinking, welke de prinses heeft getroffen, te bagatelli seren. Anderzijds is het noch nodig, noch gewenst de toestand te dramatise ren. Honderdacht zetels Strauss Christelijk-Sociale Partij be haalde 47,6 procent der stemmen, maar kreeg de absolute meerderheid in het Beierse parlement, doordat de stemmen die uitgebracht werden op partijen die niet de vereiste tien procent van het stemmentotaal behaalden, werden ver deeld over de grote partijen. De C.S.U. kreeg nu 108 van de 204 parlementszetels, de Socialisten kregen er 79, de Vrije Democraten 9 (een ver lies van twee) en de Beierse Party 8, i president-directeur van de lucht vaartmaatschappij „Garoeda", kapitein Partono en de onderdirecteur van de K.L.M., dr. E. van Konynenburg, heb ben naar het A.N.P. op Nieuw-Guinea verneemt hun besprekingen in Djakarta over de overdracht van de „Kroonduif", de dochtermaatschappij van de Kl.M. aan de Indonesische maatschappij be ëindigd. De heren Partono en Van Ko nijnenburg zijn thans in gezelschap van een groot aantal Indonesiërs onderweg naar Biak om daar de officiële over- drachtsaktie te tekenen. Naar van bevoegde zijde werd verno men, zal De Kroonduif per één januari aanstaande in handen van de „Garoe da" overgaan. De eindbesprekingen in Biak zouden nog slechts een formeel karakter hebben, aangezien beide par tijen volgens zegslieden reeds volledige overeenstemming hebben bereikt. De maatschappij „De Kroonduif" bezit vier „Dakota's", drie „Beavers" en drie „Twin Pioneers". Voorts heeft Kroonduif" op Nieuw-Guinea een a tal gebouwen in Biak (waaronder het bekende K.L.M.-hotel en in Hollandia. HERINNERINGSSCH1LD AANGEBODEN Met het troepentransportschip „Waterman" zijn gistermorgen de laatste militairen die deelgenomen hebben aan de acties op Neder lands Nieuw-Guinea thuisgevaren. Het was in hoofdzaak personeel van het 17de bataljon infanterie, dat onder commando van luite nant-kolonel I. G. J. Horstbuis in Hollandia en Biak dienst heeft ge daan. De 835 man aan boord hadden een wat vertraagde ontscheping, want zondag avond, lag het schip om zeven uur al tussen de pieren van Hoek van Holland en om tien uur ondanks de mist voor de kade. Maar om technische en ver- voersredenen kon het debarkeren pas gistermorgen om negen uur beginnen. Er waren als gebruikelijk zeer veel af halers zestig procent van de troep ging met eigen vervoer naar huis met aan het hoofd hiervan de chef van de generale staf, luitenant-generaal Van de Wall Bake, die met een korte speech de ontscheping inleidde. Hij deel de daarbij mee, dat gisteren in alle ka zernes in ons land een dagorder zou worden voorgelezen, waarin bekend werd gemaakt, dat aan het 17de en het 41ste bataljon infanterie en de 928 en 940 afdeling van de lichte luchtdoel- artillerie een bronzen herinneringsschild zal worden aangeboden, waarvan de tekst luidt: „Voor buitengewone toewij- j en bijzonder loffelijk optreden tij dens het verblijft in Nederlands Nieuw- Guinea in het jaar 1962". Getekend: de bevelhebber der landstrijdkrachten, Van de Wall Bake. BESLAG OP GELDENVAN WERELDPLOEG- WEDSTRIJDEN De president van de Haagse rechtbank, jhr. rnr. G. Witsen Elias, heeft bij uit spraak in kort geding het beslag, dat de werktuigenfabrïek Van der Lely te Maasland heeft doen leggen op gelden van de stichting wereldploegwedstrijden, grotendeels opgeheven. Het beslag was gelegd op 100.000. Het blijft nu nog gehandhaafd voor een bedrag 15.000. Zoekt u naar een cadeau voor iemand, die gesteld is op originaliteit? Geef dan een boekje met Horeca-cheques. Zend f 10 - of 25.- aan het Bedrijfschap Horeca. Koninginne gracht 58-59. Den Haag (giro 63.53 00: vermelden: Cheque boekje). U ontvangt dan een keurig chequeboekje van de Amsterdamsche Bank. bevattende speciale cheques van f 2.50. waarmee in ieder Nederlands Horecabedrijf, groot of klein, kan worden betaald, Schenk vrienden of vriendinnen, die u met een cadeautje moet bedenken, zo'n Horeca- chequeboekje, dat het motto draagt: MR. ff. STARRENBURG ALS DIRECTEUR KONINKLIJKE VOORGEDRAGEN Op 18 december 1962 zal een algeme ne vergadering van aandeelhouders der N.V. Koninklijke Nederlandsche Petro leum Maatschappij ten kantore dei vennootschap in Den Haag worden ge houden. Aan de vergadering zal worden voorgesteld een directeur te genoemen met ingaug van 1 januari 1963. De vergadering van houders van prefe rente aandelen der N.V. Koninklijke Ne derlandsche Petroleum Maatschappij heeft op de voordracht voor deze benoe ming als eerste de heer ir. W. Starren- burg geplaatst. Een groot warenhuis in Fort Worth, Texas, is begonnen met de aanleg van een ondergrondse, die 1600 meter lang wordt en 750.000 dollar zal kosten. Het vervoer van een parkeerplaats naar het waren huis is gratis, ook voor niet-klanten. [n de vergadering van de centrale commissie voor georganiseerd Dverleg komt vandaag (dinsdag) jen voorstel van minister Toxo- peus aan de orde om de pensioenen van de ambtenaren waardevast te maken. Dit betekent, dat de pensi- lenen in de toekomst zullen stij gen of dalen met hetzelfde percen- :age, waarmee de salarissen van ie ambtenaren worden verhoogd Df verlaagd. De consequentie van dit voorstel is ech ter, dat de A.O.W.- en A.W.W.-uitkerin- gen van de ambtenaren zullen moeten worden verlaagd. De minister is daarom van plan de korting op de pensioenen weer van 1,4 pet per dienstjaar te bren gen op 2 pet van de uitkering van A.O.W. of A.W.W. Bij een maximum van 40 dienstjaren betekent dit dus, dat ten hoogste 80 pet. van deze uitkeringen zal worden ingehouden. Daartegenover staat weer, dat de minister een regeling wil treffen, waardoor de ambtenaren geen premie meer behoeven te betalen, Het percentage, dat de ambtenaren voor hun pensioen betalen zal echter worden verhoogd van gemiddeld 6,4 pet tot 7,9 pet. Op 1 januari 1957 zijn de ambtenaren- pensioenen niet meer aangepast aan het (gestegen) welvaartspeil. Wanneer het voorstel-Toxopeus wordt aanvaard, dan zullen de pensioenen van hen, die op 1 januari 1957 waren gepensioneerd met ongeveer 25 pet worden verhoogd. De ^nsioenen van hen, die na 1 januari .957 werden gepensioneerd zullen naar verhouding omhoog gaan. SARRAUT OVERLEDEN In de ouderdom van 90 jaar is gisteren in Parijs overleden de Franse oud-pre- r Albert Sarraut. Hij was eerste mi nister in 1935 en 1938. (Advertentie) heé Cc ycóchct-x-Lc „OPE/V HET DORP" Mensen met doosjes bij winkels in de rij (Van een onzer verslaggevers) Om klokslag negen uur gister avond veranderde in het stille Amsterdam-Zuid het straat beeld heel plotseling. En dat zal elders in Nederland wel net zo geweest zijn. Ineens kwamen de mensen op straat, nog geen twee minuten na de aankondi ging door Mies Bouwman van de lucifersdoosjes-actie kwa men de eerste gevers binnen bij een kruidenier tegenover het RAI-gebouw op het Europa plein. Drie minuten later ston den ze in queu voor de winkel, volwassenen, maar ook kinde ren heel kleinen zelfs. Drie straten verder stond een publiek van zeker honderd man sterk voor een kruidenierswinkel klaar om de lucifersdoosjes in te leveren. Een vrouw, zo op haar pantoffeltjes van huis weggelopen, kwam haar gave brengen. Kinderen riepen voorbijgan gers aan: Hebt u al gegeven me neer? Zo druk als de buitenwijken waren, zo stil was het bijvoorbeeld op Am sterdams pretcentrum Rembrandt- plein: lege café's, verlaten trottoirs op deze toch zachte winteravond en lege trams die voorbijreden. Van overal Tegen kwart voor tien werd het weer stil. Kennelijk keerde men terug naar de luidsprekers en scherm. Terwijl in het RAI-gebouw de zaak op gang be gon te komen. Daar kwamen toen de eerste telefoontjes van postkantoren en particulieren binnen in de enorme glazen zaal met meer dan honderd telefoons. Daar waren telefoontjes bij uit Italië, Duitsland, België en Frankrijk. Nederlanders leefden mee, waar ze ook waren En zo begon de RAI zich, terwijl de Amsterdammers zich voor hun scherm nestelden, klaar te maken voor een nacht vol verrassingen. De eerste zet was raak geweest. Een heel klein kruideniertje, zo'n gezellig ouderwets zaakje met buurtklantjes, had maar liefst 150 lucifersdoosjes binnengehaald en alle klanten hadden tegen hem gezegd: er zit minstens een tientje in. Om half negen begon de actie en meteen al ratelde één van de onge veer 150 telefoontoestellen in de grote zaal, waar de meisjes aan lange tafels zaten te wachten. In die telefoonzaal hebben van dat moment af de telefonistes gewerkt alsof het spitsuur was. Terwijl men op het scorebord van het podium nog niet verder was dan de 102,50 van Mies Bouwman zelf (inclusief de riks van haar wasserij) rolden uit de telmachines alle grote bedragen- duizenden en tienduizenden. worsten en een hele bungalow wer den aangeboden. „Wat zegt U, meneer; o, een ledi kant? Heb ik het goed verstaan: een ledikant?" Dat was dus liet moment dat „Open liet dorp" een beetje op hol begon te slaan. Aan de poort van de R.A.I. kwamen kinderen met luciferdoosjes, omdat ze meenden dat Mies Bouwman zc ging sparen. In de wijde hal, waar medewerkers van de actie zich op de fiets van de ene zaal naar de andere begaven, begonnen jongens en meis jes van de optredende artiesten fo to's te verkopen. Dat de K.N.V.B. 25.000 gaf, dat een bejaard echt paar voor elk kleinkind (en het wa ren er zeven) honderd gulden aan bood, dat zomaar een meneer 10.000 beloofde, dat alles leek even ver drongen te worden in de toeloop van onstuimige Amsterdam mers en ook wel niet-Amsterdammers die per te lefoon en in persoon de meest uit eenlopende giften in natura beloof den en ook werkelijk brachten. Het Wereldgebeuren Het „huishouden" van Kroesjtsjew )remier Kroesjtsjew van cie bowjet- Unie heeft vorige week de Kremlin- huishouding weer eens wat veranderd. Óp verscheidene posten heeft hij nieuwe functionarissen benoemd. Wat het eerst opvalt is, dat er sprake is van een ver jonging. Dat wil zeggen, dat een aantal figuren van de oude stalinistische garde werd vervangen of in ieder geval van zijn grootste macht werd beroofd. Zoals na iedere wijziging in de verhou dingen binnen het Kremlin zijn in het westen daarover velerlei theorieën op gezet. Men heeft getracht de reorgani satie te analyseren. Eenvoudig was dat niet want de dikke muren van het Kremlin houden veel voor de westerse waarnemers verborgen. Het duurt vaak lang voordat de westerse Moskou-ken ners de juiste achtergronden van dit soort machtsverschuivingen te weten komen. Wel meent men met zekerheid te kunnen zeggen, dat het hier om een werkelijke verschuiving van de macht gaat. Bovendien meent men uit de gang van zaken te kunnen opmaken, dat pre mier Kroesjtsjew zijn positie heeft ver sterkt. Men leidt dit in het westen af uit het feit, dat de Russische premier deze reorganisatie kon doorvoeren, na dat hij kort tevoren in de kwestie-Cu ba toch wel duidelijk een politieke neder laag had geleden. De nieuw benoemde functionarissen zijn vrijwel allemaal beschermelin gen van Kroesjtsjew en enkele van hen komen evenals Kroesjtsjew uit de Oekraïne. Zij hebben weinig of geen bin ding met de oude stalinisten. Enerzijds houdt de reorganisatie ver band met de nieuwe, economische plan nen van de Russische regering, ander zijds hebben zrj te maken met de ideolo gische opvattingen van premier Kroesj tsjew. Zoals bekend wil Kroesjtsjew het econo misch beleid in het gehele communisti sche blok in Oost-Europa wijzigen. De decentralisatie van landbouw en indus trie, die hij jaren geleden zelf propa geerde, is een mislukking gebleken. Het is typerend voor Kroesjtsjews beleid, dat hij deze mislukking niet alleen er kent, maar dat hij ook zijn verkeerd ge bleken economische theorieën wil her zien en het beleid wil ombuigen. Centralisatie is nu de leus achter het IJzeren Gordijn. De economische plan ning wordt gecoördineerd en daarvoor zijn de nodige organen in het leven ge roepen. In dit verband zijn in de Sowjet- Unie twee commissies opgericht, één voor de landbouw en één voor de in dustrie. Naast de economie is het blijkbaar de ideologie die de Russische premier en partijleider zorgen baart. Hij heeft daarvoor eveneens twee commis sies opgericht, die voor&l de belangstel ling hebben van de westerse Rusland- specialisten. Beide organen zullen onder de directe leiding van premier Kroesj tsjew staan. De dagelijkse leiding echter berust bij twee bekende figuren uit de Kremlin- hiërarchie. Aan het hoofd van de ideo logische commissie benoemde Kroesj tsjew Leonid Fedorovich Hjitsjew, lid van het partijsecretariaat en sedert 1953 perschef van het Kremlin. De commissie, die zich zal bezighouden met de verhoudingen tussen de Russi sche communistische partij en de par tijen in de overige communistische lan den, wordt geleid door I. Andropow. De heer Andropow is een deskundige op het gebied van de vriendschapsverhoudingen tussen de nationale communistische par tijen. Als expert maakte hij ook deel uit van de Russische delegatie, die dit jaar een bezoek bracht aan de Joego-Slavi- sche president Tito. In zijn benoeming ziet. men in het westen een teken, dat Kroesjtsjew wellicht proberen wil een verbetering te brengen in de relaties met Peking. Voorlopig kan men echter slechts gissen naar de bedoelingen, die het Kremlin met deze commissie heeft. Iljitsjew, die zich met de ideologie zal gaan bemoeien, wordt na de jongste verschuivingen in Moskou reeds aarze lend genoemd als de mogelyke opvolger van Mikhail Soeslow, de voornaamste theoreticus van de Russische communis tische partij. Soeslow was lange tijd een van de meest invloedrijke figuren achter de schermen in Rusland. Het feit, dat hij van huis uit een stalinist is. maar ogen schijnlijk toch bij geen enkele zuivering gevaar heeft gelopen, heeft in het wes ten vaak verwondering gewekt. Soeslow is een bureaucraat, die zich strikt aan de marxistische leer houdt. Kroesjtsjew daarentegen is een opportunist, die nog al eens van de politieke lijn afwijkt, wanneer dat hem voordeel kan opleve ren. Iljitsjew is de man van het dramatische gebaar. In de tijd van Stalin was hij hoofdredacteur van eerst de Izvestia en later de Prawda. In 1953 werd hij be noemd tot perschef van het Kremlin. Het eerste wat hij in die nieuwe functie deed was een persconferentie geven. De buitenlandse journalisten, die tijdens de heerschappij van Stalin nimmer op pers conferenties onthaald werden, wisten niet wat zij hoorden. Hun verbazing werd nog groter, toen zij vernamen, wat Iljitsjew te zeggen had. „Ik heb U hierheen laten komen, omdat ik een verklaring heb af .te leg gen", zei de nieuwe perschef. „Vanaf heden valt U als buitenlandse correspon denten onder de Russische inkomstenbe lasting" zei hij na een korte dramatische stilte. TIjitsjews azïjnachtigc humor is nadien 1 onder de westerse journalisten in Mos kou berucht geworden. Na de prettige kennismaking met Iljitsjew kregen zij er genoeg staaltjes van te horen want de Rus bleek aanzienlijk minder schuw voor de buitenlandse pers dan zijn voorgan gers. Twee- tot driemaal in de maand riep hij de pers bijeen. Iljitsjew was ook de organisator van de bijeenkomsten, waarop de Russische re gering de attributen van aangehouden westerse spionnen toonde. Hij deed dat op een manier, waarmee hij kennelijk groot effect wilde sorteren. Een van zijn succesvolste ..voorstellingen" was oen persconferentie in het. Spirodonowka- paleis, waar hij een expositie had inge richt van Amerikaanse pamfletten en de ballons, waarmee deze pamfletten in Rusland zouden zijn verspreid. De bal lons werden hel verlicht door enorme schijnwerpers, die Iljitsjew had geleend van het Rode Leger. James Hagerty. de voormalige pers chef van het Witte Huis. had grote waardering voor Iljitsjcws wijze van sa- Niet i:e westerse journalisten waren echter blij met Iljitsjew, zeker niet de drie --c-'-es- ondenten, die hij eens het land :,i'. -arte, want persvrijheid is een woord, dat Dj'trj'w ~"'-1o kennen. Op het podium Vreemde giften Niet alleen geld bood men aan, ook 100.000 ltallcstenen en 20.000 gevel stenen voor „het dorp". Dat was nog redelijk, maar helemaal wanhopig werden de meisjes toen de vreemde giften als een ponywagen, 500 rook- De allereerste goede gevers mochten op het podium en Mies Bouwman maakte een praatje met ze, tot wan hoop van Siebe van der Zee en Ger Lugtenburg, die jammerden dat ze zo nog niet genoeg zouden hebben aan 48 uur zendtijd. Inmiddels stond het scorebord op nog geen halve ton, maar in werke lijkheid wist men achter de scher men al dat men in tonnen mocht gaan rekenen al dreigde dan even de actie in de fruitmanden en rook worsten verstrikt te raken. Iedereen, van dr. Klapwijk tot programma directeur Henk de Wolf liep al te glunderen: wat zou de bouw van het dorp nog kunnen verhinderen na zo'n start MKh,u. .b-.OW ...begin van het einde?...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3