Ir. Geuze: „Regering begrijpt onze positie in de E.E.G, onvoldoende" Waterman 5495 - AUTOMOBIELBEDRIJF A. VOS NEDERLAND MOET IN 1970 STERK VAN START GAAN AGENDA Reeds 4 miljoen voor „Het dorp" NOORD-ZEELAND nodigen U uit om in te stappen! Toneelgroep van de plattelandsvrouwen voor het voetlicht MARKTBERICHTEN BEGROTING '63 VAN OOSTKAPELLE: „GEEN REDEN TOT OPTIMISME..." DINSDAG 27 NOVEMBER 1962 WISSEL SCHOUWEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 6 SPREEKBEURT VOOR NOORDBEVELANDSE Z.L.M. „De Nederlandse landbouw moet in samenwerking met de regering proberen de E.E.G.-overgangsperiode zo goed mogelijk door te ko men. We mogen op geen enkel front verzwakken. Bij de start van de E.E.G. in 1970 moeten we zorgen een sterke positie in te nemen. De overheid in ons land begrijpt dat nog te weinig". Dit zei maandag middag de algemeen voorzitter van de Z.L.M., ir. M. A. Geuze uit Poortvliet, tijdens de vergadering van de kring Noord-Beveland der Z.L.M. in hotel „De Stadswijnkelder" te Kortgene. Ir. Geuze gaf een groot aantal Z.L.M.'ers o.m. een inzicht in de positie van de Neder landse landbouw in de E.E.G. Bij de aanvang van zijn causerie stond de algemeen voorzitter uitvoerig stil bij het wereldgraanvraagstuk. Hij verklaar de, dat voor het eerst sedert 1952 de overschotten aan tarwe en voedergra- nen zijn afgenomen. „Het laagste niveau sedert dat jaar is bereikt", aldus ir. Geuze, die verklaarde, dat de tarwe- voorraad met 10 is afgenomen en de voorraad voedergranen met 7 Dit heeft tot gevolg gehad, dat de prijs op de wereldmarkt wat is opgetrokken. Ir. Geuze sneed in zijn rede ook het pro bleem van de onderontwikkelde landen aan. Hij was van oordeel, dat bilaterale hulp (tweezijdig) de voorkeur verdient boven multilaterale hulp (veelzijdig). „Het is beter, dat één land hulp biedt aan een ander land, dan wanneer dit over vele landen moet lopen. In de af gelopen jaren hebben we daar genoeg mislukkingen van gezien", verklaarde spreker. Hij achtte het van groot belang als men zou komen tot een wereldgoe- derenovereenkomst. „Ik zou dit willen toespitsen op de grondstoffen", ging de Z.L.M.-voorzitter verder. Als voorbeeld noemde hij de inter nationale suikerovereenkomst, die weliswaar bepaald niet als school voorbeeld kan worden gesteld, maar die in elk geval alle partyen by elkaar brengt. Daardoor leert men elkaar kennen, wordt van gedachten ge wisseld, cijfers uitgewisseld, kortom het begin is er. Ir. Geuze was ove rigens van mening, dat tientallen ja ren nodig zijn om tot wereldovereen komsten op dit terrein toe te groeien. E.E.G.-positie In den brede spon de heer Geuze uit over de E.E.G. De ervaringen sedert 1 januari j.l. met de E.E.G. graanrege- ling met name tarwe zijn volgens de heer Geuze niet tegengevallen. De tuinbouw noemde hü één van de meest florerende bedrijfstakken in Nederland. Met de kasdruiven gaat het echter niet zo goed. De heer Geuze was van oordeel dat de E.E.G. ingrijpende veranderingen tot gevolg zal hebben. Een minder pret tige zijde van de E.E.G. heeft men in oost-Nederland leren kennen, waar in de kippesector voor tientallen miljoe nen guldens verliezen zijn geleden. Dit als gevolg van een falende E.E.G.-over- gangsregeling. De Zeeuwse landbouwvoorzitter stelde, dat de boeren grote bezwaren hebben tegen het beleid van de huidige minister van landbouw, vooral omdat hg" te wei nig aandacht schenkt aan de nationale landbouwproblemen. Het is goed, dat de minister internationaal gezien geïnfor meerd is, maar hij verwaarloost de na tionale landbouwproblemen, ging spre ker verder. De rundvleesmarkt is door Zondagavond omstreeks negen uur ruk te de Zierikzeese brandweer uit naar de zogenaamde Molenberg. In een stal van een boerderij aldaar had een lantaarn enige materiaal m de nabijheid in brand gestoken, waarop omwonenden alarm sloegen. De brandweer behoefde niet in te grijpen. Het incident trok de nodige belangstelling. SCHERPENISSE Tijdrede Woensdag a.s. zal ds. Dorsman een tijd rede houden voor de S.G.P., afdeling Scherpenisse, in het gebouw van de Ge reformeerde Gemeente in de School straat. Jongetje (5) aangereden Zondagavond stak het 5-jarig zoontje van de familie W. B. uit Bergen op Zoom op de Antwerpsestraatweg te Ber gen op Zoom de rijbaan over toen er een auto naderde. Deze werd bestuurd door L. C. uit Koudekerke. Het ventje werd door de auto gegrepen en brak een en kel. H(j werd overgebracht naar het Algemeen Burger Gasthuis. Door de po litie wordt een onderzoek ingesteld. Programma van Goese kerslzangavond bekend De plannen van het comité, dat op zo terdag 22 december a.s. in de veilinghal len te Goes een grote volkskerstzang- avond wil organiseren, zijn thans nage noeg uitgewerkt. Het programma ver meldt samenzang, zang door koren uit Goes en Wilhelminadorp, declamatie door scholieren en enkele ummers van de muziekverenigingen „Hosanna" en „Euphonia" te Goes. Burgemeester mr. F. G. A. Huber zal het Kerstevangelie lezen. Ds. H. M. Strating opent de avond en ds. E. Jansen spreekt een slotwoord. Deken Holtkamp houdt een toespraak. Het comité, dat tot het houden van deze kerstzangavond heeft besloten heeft in de afgelopen weken van verschillende zyden giften ontvangen. In het comité hebben personen van nagenoeg alle in Goes aanwezige kerken cn geloofsge meenschappen zitting. Het comité heeft besloten bij de Bank voor Zeeland te Goes een rekening te openen waarop een bijdrage kan worden gestort. BRUSE BOYS VERLOOR VAN WOLPHAARTSDIJK Bruse Boys heeft zaterdag met 42 verloren van Wolphaartsdyk. De rust "ring in met een 21 stand in het voor- leel van Bruse Boys. Wolphaartsdijk scoorde in de tweede helft nog drie doel punten en behaalde daarmee een ver diende overwinning. Burgerliike stand ZIERIKZF.E. Bevallen: W. A. Kloet—Duinhouwer, z. J. M. Dalebout—Zandjjk, d. M. van 't Veer—v. d. Male, d. S. MolKleinepler. z. J. E. Rolcs Capelle. r.. Overleden: J. Stuik, 82 J., wedn. v. T. L. van Espen. C. A. de Ronde. CO j.. e. v. C. H. van Oeveren. VANDAAG. Vlissingen Alhambra- Rififi in Amsterdam, 20 uur, 14 jaar. Luxor. De schrik der oceanen. 20 uur. 14 Janr. Goes Grand: Rlfifl in Amsterdam, 20 uur, 14 jaar. Tcrncuzen - Luxon Jong maar geraffineerd, 20 uur, 18 Jaar. Buist - Bioscoopgebouw: De terreur van de rode draak. 20 uur, 18 jaar. Sas van Gent Olympiatheater: Nog min derjarig, 20 uur, 18 Jaar. Ziorlkzce Concertzaal: Tarzan and the Huntress. 20 uur, 14 Jaar. Mondragon: Lezing Zeeuwsch Genootschap der We tenschappen, 20 uur. Huis van Nassau: Algemene vergadering Coöp. Ankoop- vcreniging „Schouwen-Duiveland", G.A. 10.30 uur. Sint-Annaland Velling: Snoeldetnonstratle rijkstuinbouwconsulentachap, 14 uur. Bergen op Zoom Roxy: De ondergang van de Valiant, 20 uur, 14 jaar. Over de wet vervreemding landbouw gronden zei ir. Geuze, dat in verband met de tal van mogelijkheden en on zekerheden in de E.E.G. hierover wei nig te zeggen valt. „Het is niet precies duidelijk, welke kant we opgaan. Voor lopig moeten we daar even een vraag teken bij zetten", aldus de Z.L.M.-voor zitter. In de discussie, die op de rede van ir. Geuze volgde, werden nog diver se aspecten van de landbouwpolitiek naar voren gebracht. Tevoren had de voorzitter van de kring, de heer S. J. Dees een openingswoord gesproken, waarin hij erop wees, dat 1962 een goed graan-, peulvruchten- en aardappeljaar is geweest. De bieten evenwel zijn tegengevallen. Een geluk kige omstandigheid noemde hij het, dat in oktober grote hoeveelheden bieten konden worden gerooid. Velen dachten al aan een herhaling van 1959, aldus spreker. Voorts wees hij op verminde ring van het aantal werknemers in de landbouw en toeneming van de mecha nisatie. Voortschrijdende mechanisatie maakt de boer steeds afhankelijker van het weer, betoogde de heer Dees. In het verdere deel van zijn openingsrede deelde hij nog mede, dat volgend jaar met de groenvoederdrogerij bij Kortgene zal worden gestart. Tijdens het huishoudelijk deel der ver gadering werd de heer Dees, herkozen als hoofdbestuurslid. In de plaats van de heer F. G. Israël werd tot lid van de financiële commissie benoemd de heer J. J. Vogelaar te Kortgene. LAATSTE NIEUWS Grond gratis ter beschikking gesteld Bij het ter perse gaan van dit nummer bedroeg de waarde van de aangeboden gelden en goederen in de actie „Open het dorp" reeds vier miljoen gulden. De burgemeester van Arnhem, de heer C. G. Matser, die tevens lid is van het stichtinsbestuur „Het dorp" kon gister avond mededelen dat de eigenaar van de grond, waar het dorp zal moeten verra zen, besloten heeft het terrein geheel gratis ter beschikking te stellen. Er was reeds een voorlopig contract gesloten, waarbij de koopsom was bepaald op 800.000 gulden, die nu geheel komt te vervallen. ZIER1KZEE Zierikzeese brandweer rukte uit naar Molenberg BRU1NISSE „Groen van Prinsterer" maakte aanbevelingslijst De afdeling Bruinisse van de a.r.-kies- vereniging „Groen van Prinsterer" heeft dezer dagen de aanbevelingslijst voor kandidaten voor de Tweede-Kamerver kiezingen samengesteld. Deze bijeen komst was zeer matig bezocht. JUNIORENVERGADERING V.V. „BRUSE BOYS" Tijdens een vergadering voor junioren van de v.v. „Bruse Boys" heeft voor zitter A. J. van de Berge dezer dagen in hotel „Storm" te Bruinisse de junio ren gewezen op de noodzaak van een regelmatige training. Hij spoorde hen aan zo dikwijls mogelijk aan de training deel te nemen. Tijden3 deze vergadering werd voorts een film over de voetbal sport vertoond. Bruse Winkelweek ten bate van poliofonds Maandag is in Bruinisse de „Bruse Win kelweek" begonnen. Aan deze winkel week nemen 46 middenstanders deel. De opbrengst is bestemd voor het Prinses Beatrix Poliofonds. By de deelnemende winkeliers ontvan gen de klanten gratis bonnen. Tien van deze bonnen kunnen in een polio-enve loppe worden gestopt. Als men deze enveloppen in de daarvoor bestemde bus, bij de smederg van de heer H. E. Bra- ber, stopt heeft men kans op een grote prijs. Gedurende deze winkelweek, die van 26 november tot 5 december duurt, zijn er nog verschillende attracties, waarmee prijzen zijn te winnen. De win kels zijn gedurende de „Bruse Winkel week" tot negen uur 's avonds open. Veehouderijmiddag in Middelburg De vee-afzet- staat er momenteel weinig gunstig voor. Dit bleek uit de betogen van de heer Joh. de Veer, voorzitter van het produktscliap voor vee en vlees, over het onderwerp „Waarom stokt de vee-afzet", en van ir. E. J. Alderkamp hoofdinspecteur van het NRS, over „Hoe staat het. met de afzet van stam boekvee", tijdens de veehouderymiddag, die de veèhouderijcommissie van de ZLM maandagmiddag in het City-tho- ater te Middelburg belegd had. De heer De Veer betoogde, dat het aan bod in eigen land op net ogenblik te groot is, terwijl in een groep landen, waarheen het Nederlandse vee geregeld verzonden wordt, de import verminderd wordt. „Wie koeien moet verkopen krijgt momenteel slechte prijzen", aldus de heer De Veer, die er daarbij op wees, dat de dieren niet tijdig geslacht en verwerkt kunnen worden. Er zijn rond 100.000 koeien te veel en de heer De Veer had de indruk, dat men het hele volgende jaar te maken zal hebben met een vrij dwingend aanbod. Duitsland, Frankrijk en nog enkele landen hebben thans te veel koeien, terwijl Spanje nog onvoldoende aantrekt. De produktschap-voorzitter achtte het onjuist, dat de exportartikelen van de Nederlandse industrie naar Denemarken betaald worden met 15.000 Deense koeien. Ir. Alderkamp besprak in zijn betoog over de export van stamboek- en ge bruikvee vier punten, namelijk de groot te van de export, waar de dieren naar toe gaan, de aard van de geëxporteerd» dieren en de toekomstverwachtingen Ten aanzien van dit laatste punt achtte hij de situatie niet zo gunstig, temeer daar in Italië en Joego-Slavië, tot voor heen twee grote afnemers, de import be knot wordt. De heer Alderkamp be toogde, dat de veehouders in de toe komst meer de nadruk zullen moeten leggen op de kwaliteit dan op de kwan titeit. Hg verduidelijkte zijn betoog met enkele cijfers, waaruit bleek, dat Zuid-Amerika vroeger een belangrijke afnemer van het stamboek- en gebruiksvee geweest is. In de periode van 1920-1930 ging 70 procent van de Nederlandse export naar Zuid-Amerika, in de periode van 1950- 1960 echter nog maar 3% procent. In de periode 193Ö-1940 kwam Italië als grootste afnemer naar voren, namelijk met 38 procent, welke percentage in de periode 1950-1960 toenam tot 47 pro cent. BRU 42 AANGEVAREN TIJDENS MIST In de nacht van donderdag op vrijdag, toen het zeer mistig was, is de Bru 42, geladen met mosselen van de Wadden zee, op weg naar Yerseke, door een an der motorschip midscheeps aangevaren. De Bru 42 maakte hierdoor water. Het is haar nog gelukt om op eigen gelegen heid naar Yerseke te komen. sim ca's/ooo Meldt U op donderdag 29 november a.s. van 10-12 uur |j op de Markt te St. Maartensdijk van 14.30-15 uur in de i Voorstraat te St. Philipsland en vanaf 17 uur op de Markt te Tholen, of houdt onderweg door simpel mITMI handopsteken een Simca Road test-wagen aan. ViriW Oudelandstraat 6 - Tholen - Tel. 01660-565 ZUID-BEVELAND GOES Het biyspel „Zeeman pas op" van Phi lip King en Falkland Cary (Nederland se bewerking Alfred Pleiter) is zater dagavond in „De Prins van Oranje" te Goes door de toneelgroep van de bond van plattelandsvrouwen, afdeling Goes en omstreken, voor een talrijk publiek op zeer verdienstelyke wijze opgevoerd. Het is een pretentieloos, soms wat lang dradig typisch Engels stuk met enkele komische hoogtepunten. De schrgvers van dit blijspel schreven hun stuk rond de familie Hornett, in woners van een Engels provincie plaatsje. Emma Hornett, de moeder van dit gezin, is een vrouw, die met vaste hand regeert over haar huishouden, haar man, die zijn toevlucht zoekt by zijn fretten en haar ongetrouwde schoonzuster. De dochter Shirley is van hetzelfde hout gesneden en als die zich in haar hoofd heeft gezet te trouwen met de zeeman Albert Tuffnell, gebeurt dit ook, ondanks de vele bezwaren van haar moeder. Op de vooravond van de bruiloft worden de gebruikelijke voor bereidingen getroffen. Albert, die met een vriend op het toneel verschijnt, wordt koeltjes ontvangen. Met stijgen de verontrusting ziet hij op welke wijze „ma" regeert en de schrik slaat hem op het hart, omdat hij zeer spoedig een stukje van deze allesbehalve gelukki familie zal zijn. Uiteindelgk krijgt i alles door de bemiddeling van dominee Purefy toch een goede afloop. Het paar krggt elkaar, doch stelt als eis niet te gaan wonen naast ma Hornett. Mevrouw A. Flipse-Berrevoets had de ondankbare taak de rol te vervullen van de alles overheersende ma Hornett. De wijze, waarop zij dit echter deed, was lovenswaardig. Ook Henry Hor nett, de op zijn fretten verliefde echt genoot, kwam door de vertolking van de heer L. Pieterse goed uit de verf. Eveneens tot goed spel kwamen de bei de zeelieden Albert Tuffnell, de toekom stige bruidegom, die echter ook van an dere meisjes niet afkerig was en diens vriend Carnoustie Bligh, de voor het vrouwelijke geslacht wat „verlegen" Schot, respectievelijk vertolkt door de heren N. Schipper en S. Berrevoets. Het lieftallige doch ook wel wantrou wende bruidje Shirley Hornett (Louise Nonnekes) en haar nichtje Daphne Pink (Lenneke Bruggeman), die te za- men met de Schotse zeeman als getuige by 't huwelijk zouden optreden, werden eveneens verdienstelijk voor het voet licht gebracht. Mevrouw A. de Reus- Geschiere als de ongetrouwde, gevoelige schoonzuster Edie Hornett; mevrouw S. Koene-Abrahamse als de bemoeizieke doch ook wel behulpzame buurvrouw en de heer J. Bruggeman als dominee Oli ver Purefy completeerden het geheel. De regie was in handen van de heer A. Spee (raamregie Tolne van Bergen). Aan het slot van de opvoering viel een spontaan applaus de speelsters en spe lers ten deel. In haar openingswoord riep mevrouw M. S. Evers-Pauw, voorzitster van de afdeling, een bgzonder woord van wel kom toe tot de heren, die in groten ge tale aanwezig waren op deze familie avond, de enige avond, waartoe de echtgenoten worden uitgenodigd. Propaganda-avond Chr. Besturenbond Tijdens de jaarlykse familie-propagan- da-avond van de Christelgke Besturen bond Goes heeft de tweede voorzitter, de heer A. Joosse, maandagavond in „De Prins van Oranje", een talrijk ge hoor bepaald bij de vraag: „Zijn de vak bonden er niet op uit de werknemer voortdurend ontevreden te houden?" Hij deed dit naar aanleiding van een krantebericht, waarin werd gezegd, dat de vakbonden zich er op toeleggen steeds méér te krijgen. En het bericht, aldus spreker, noemde dan hogere lonen, kortere werktijden, langere vakanties en verhoogde vakantietoeslag. De heer Joosse achtte de opmerking, dat de vak bonden trachten méér te krijgen voor hun leden, juist gesteld. Hfl benadrukte dat dit moet gebeuren in verband met de toenemende welvaart, „waarvan de wernemer ook een graantje hoort mee te pikken". De overige programma-onderdelen, die de familie-avond vulden, lagen in de ontspanningssfeer. Eerst zorgde het ac- cordeongezelsehap „Animato" voor me lodieuze klanken. De hoofdmoot was echter de opvoering van het blijspel „De dame, die bescherming zocht", door een toneelgroep, die voornamelijk werd ge vormd uit leden van de Goese CNV- afdeling. In dit stuk waren het de no dige komische verwikkelingen, die voor spanning én ontspanning zorgden. Vanavond dinsdag wordt een fa- miliepropaganda-avond gehouden voor de leden van de omliggende dorpen. FILMAVOND P.V.D.A. De afdeling Goes van de Partij van de Arbeid hield vrijdagavond een geslaagde filmavond in de „Prins van Oranje" voor de leden en introducees. Na een kort openingswoord van de voorzitter van de afdeling, de heer J. A. Salomé, werd vertoond de film „Als mannen ke rels zijn". Deze film handelt over de bemanning van een Bretons vissers vaartuig, die voor de Noorse kust aan een geheimzinnige ziekte blykt te lijden. De zendapparatuur van het schip is de fect en via een radio-amateur kan de kapitein contact maken met een radio amateur in Afrika. Een eensgezind op gezette actie brengt uiteindelgk redding. ook met het Jubilate Teak radiotoestel f 285.- VEILING ROTTERDAM. november. Aardappelen 1115. Andijvie 34 —56. Bloemkool I A: 6 stuks per bak 7088, 7 stuks per bak 5261. Stoofsla 3044. Sla I A 22—27, II A 8—12. Rode kool 16—18. Gele kool 11—14. Groene kool 20—21. Spruiten I A 82—1.03, II A 64—78, I B 85—87. II B 29—42, I D 84—91. Prei 44—54. Selderij 9—15. Peter selie 12—16. Grote peen 12—15. Kroten 7—16. Uien geschoond 15—33. Uien 1727, Witlof I A 1.00—1.09, II A 87—95, I B 90—98, II B 1.50— 1.69. Black Alicante 1.50—1.69. Boerenkool 20 26. Coxs Orange Pippin KI. I A 7294, I B 60—66, I C 39—59. Golden Delicious KL I A 7085, I B 60-80, I C 58-60, II A 56-57. Goudreinetten Kl. I A 5158, I B 4853, I C 46—48. Glorie van Holland Kl. I A 49—54, I B 42—54, r C 3044. Laxton's Superbe Kl. I A 48—58, I B 37—45, I C 29—37. VEEMARKT ROTTERDAM. Totale aanvoer 1842 stuks. Vette koeien 1373. Varkens 469. Prijzen (resp. voor le, 2e en 3e kwaliteit) in cents per kg. Vette koeien 255—275 215—250 200—215 Varkens (lev. gew.) 182 180 178 Vette koeien: aanvoer even korter, handel kalm. afloop slepend, prijzen onveranderd, prima's boven notering. Varkens (levend ge wicht): aanvoer iets minder, handel vlot, prijzen iets gedrukt, prima vleesvarkens bo ven notering, slachtzeugen van f 1.35—f 1.40 per kg. GRAANBEURS ROTTERDAM. 26 november. Tarwe 17 pet. vocht naar kwaliteit, tot f 32.20. Deze week franco Rot terdam. Zomergerst volgens monster toi f 28.25 af. Haver volgens monster tot f 26.00 af. Rogge volgens monster tot f 24.50 aPeulvruchten, franco Rotterdam. Groene erwten op monster f 45—f 54. Schokkers op monster f 45f 70. Bruine bonen boerenschoon op monster f 105. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM. 26 november. Kleiaardappelen 38 mm waarts voor het binnenland: Bintje f 11.25 f 12.75. Kleiaardappelen 35 mm opwaarts: Bintje f 10.75f 12.25. Voeraardappelen f 3— f 5. Export praktisch geen vraag binnen land kalme handel. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden, vastgesteld voor de verkoop van consumptieaardappelen op wagon, schip of auto. VLASMABKT BOTTERDAM. 26 november. Waterroot vlas- lage soorten van f 1.50 tot f 1.68. middensoorten van f tot f 1.85. best vlas van f 1.90 tot f 2.10. Dauwroot vlas: van f 1.35 tot f 1.85. Breekvlas: van f 0.85 tot f 1.45. afhankelijk van kwaliteit en bewerking. Gezwingelde lokken: van f 0.60 tot f 1.- De produktie van waterroot vlas blijft op goed peil, de aanvoer bestaat voornamelijk uit middensoorten en lagere kwaliteiten, ter vlas blijft schaars. De vraag is voor alle soorten gunstig, nagenoeg de gehele produk tie werd verkocht. De prijzen zijn over algemeen wat hoger, de middensoorten ei gere kwaliteiten blijven gevraagd, er is tot 5 cent per kilo meer betaald, dan in vorige ken. Dauwrootvlas onveranderd aangeboden, noteringen onveranderd tot iets hoger de goede middenkwaiiteïten. Breekvlas wordt vrijwel niet geproduceerd, de prijzen zijn in verhouding tot het gezwingelde vlas nog steeds ongunstig. Gezwingelde lokken worden op het nieuwe prijspeil vlot verhandeld. VISMIJN COLIJNSPLAAT. Exportgarnalen, aanvoer 4162 kg, 208 250. Handelsgarnalen, aanvoer 841 kg, 154—175. Schar 45 kg. Bot 193 kg. Wijting 196 kg. Kabeljauw 92 kg. Wul ken 4 kg. Rog 5 kg. Zalm 1 kg. Ongesor teerde vis 170 kg. VEILING GOES. 26 november. Druiven: Black Alicante 2 130 —136. Groenten: Bloemkool A 2 5662, B 2 39, afw. 21—26. Kropsla 2 4. Knolselderij 1 9 —16, 2 5—6. Wortelen 22. Spruiten A 1 58— 61. A 2 45—60, B 2 25—37, afw. 34. Witlof A 1 89—100, A 2 83—90, B 1 80—89, B 2 71— Prei A 1 32—38, A 2 25—34. Andijvie 2 1425. Krulandijvie 35. Tomaten A 2 38, B 2 46, C 2 45. Groene sav. kool 1 13—16, B 1 14. Rode kool 1 19. B 1 15—17. Witte kool 1 17. Boerekool 1 17—30. Peen B 1 7—9, C 1 3—9. Veldsla 2 59—73. Uien afw. 10. stek 7. Woensdag 28 november a.s. is de veiling we gens dankdag gesloten. Deze week fruitvei ling op dinsdag en vrijdag (vrijdag om 11.30 uur). VEILING BERGEN OP ZOOM. november. Golden Delicious 40—62. Goud iet 31—54. Cox's Orange 4682, Jonathan 1747. Glorie van Holland 10—50, Doyenne du Cornice 62—117. St. Remy 20—26. Com- de Paris 29—30. Andijvie 22—24. Sla 417. Bloemkool 4099. Waspeen 2230. Kro ten 10—15. Sav. kool 13—19. Prei 30—46. Witlof 59—101. Spruiten 50—151. Rode kool 13—21. Witte kool 6—15. Tomaten 33—74. Boerekool 14—21. Amateuroftografen bijeen Op de de vorige week gehouden bijeen komst van de Goese amateurfotografen- vereniging „De Bevelanden" in „De Landbouw" werden twee fotocollecties besproken: in de eerste plaats het werk van de leden voor de onderlinge wed strijd. Er valt een opleving te bespeuren sedert het begin van dit seizoen binnen de vereniging, zowel wat het bezoek be treft van de leden als de animo om aan de onderlinge wedstrijden deel te nemen Niet minder dan 10 leden kwamen met ieder twee foto's in het formaat 30 x 40 cm voor de wedstrijd vrij onderwerp. Deze foto's zullen ter beoordeling wor den gezonden aan de Dordtse Amateur- fotografenvereniging, die een bespre king zal vastleggen op de geluidsband. De tweede collectie was van geheel an dere aard. Deze was beschikbaar gesteld door een handelsonderneming en bestond uit 50 foto's, eveneens 30 x 40 cm, van de Berlijnse Amateursfotografenvereni- ging. Er waren foto's over uiteenlopende onderwerpen, zoals portretten, lancT schappen, avondfoto's en dergelijke. Ve le foto's waren goed van visie, maar over het algemeen genomen was de scherpte op zichzelf wel goed net niet puntig genoeg, terwijl de doorteke ning van details in de donkere partijen te wensen overliet. De foto's waren ech ter zeker het bekijken waard. Behoefte aan vele voorzieningen Verschillende posten werden hoger geraamd wegens stijging van het algemeen kostenpeil ring van zaterdag de gemeentebegro ting 1963 aangeboden. In uitgaven en inkomsten op de gewone dienst is ge raamd een bedrag van ƒ722.007,61, met een post voor onvoorzien van 4563,05- Voor de kapitaalsdienst Is geraamd in uitgaven f2.683.259,53 en in inkomsten ƒ1.387.783,46. De begroting geeft naar de mening van het Oostkapelse college Gezien de steeds groter wordende be hoeften aan voorzieningen van allerlei aard, zoals dé in voorbereiding zijnde uitbreiding van de begraafplaats met eventuele bouw van een aula, mechani sering van de dienst openbare werken, aanschaffing van een gras- en wied- machine voor grasvelden en plantsoe nen, herstel van de bestrating van we gen (Dorpsstraat en Brouwerijweg)de zozeer gewenste bouw van een nieuw verenigingsgebouw, de ontmanteling van de Ned. herv. kerk, zal een scherp beheer moeten worden gevoerd, aldus de toelichting op de aanbieding. HOGER Uit de begroting blgkt vervolgens, dat verschillende posten hoger moesten worden geraamd ten gevolge van stijging van het algemeen kostenpeil. Het college van b. en w. is van mening dat in verband met de in 1963 in te voeren verbetering van de ophaaldienst van huisvuil, het reinigingsrecht moet worden verhoogd met 1,per emmer. In verband met het dringend noodza kelijk herstel van de zoutschade er uitvoering van achterstallig onderhoud en verbetering van het slachthuis het brandspuithuïs. wordt bij de eerste wijziging 1963 een bedrag van 17.000. geraamd. Verwacht wordt dat een bedrag van circa 9000 als vergoeding van de zoutschade zal worden terugontvangen. De jaarlijkse kapitaalslasten voor deze werken zullen rond 850 bedragen, met welk bedrag de post onvoorzien zal moeten worden verlaagd. Bij de rond vraag werd geïnformeerd naar de aan slagen rioolbelasting. De voorzitter, burgemeester F. G.~ Sprenger. deelde mede. dat in 1961 de aanslagen slechts voor een kwartaal golden. Thans be treffen de aanslagen over 1962 of wel een geheel jaar of een half jaar. WALCHEREN VLISSINGEN Geslaagde uitvoering van mandolinevereniging TOVIDO De mandolinevereniging „T.O.V-I-D.O" (Tot ons vermaak is deze opgericht) heeft zaterdagavond in het Concertge bouw te Vlissingen ter viering van het veertigjarig bestaan een geslaagde uit voering gegeven. In zijn welkomstwoord tot de aanwezigen baalde de waarne mend voorzitter, de heer A. J. Aspe- slagh, enkele herinneringen op ten aan zien van de begintijd van TOVIDO. Te vens belichtte hij de successen, die de vereniging in de loop der jaren behaal de. Wethouder W. Poppe feliciteerde de ju bilerende vereniging daarna namens het gemeentebestuur. „Wees er van verze kerd, dat wij als gemeentebestuur de grootste waardering hebben voor het geen U voor de jeugd doet", aldus de wethouder. TOVIDO voerde daarna een rijk gescha keerd programma uit. Na de pauze trad het jeugdaccordeonorkest voor het voet licht en de avond werd besloten door TOVIDO en het jeugdaccordeonorkest gezamenliik. In de pauze was er een verloting- Dirigent van beide orkesten was de heer W. Meulmeester, die nog werd gehuldigd omdat hij vijf jaar diri gent is van TOVIDO. Na afloop was er een bal met medewerking van „The Blue Boys" onder leiding van Jo Stok man. Klaviermuziekvereniging gaf uitvoering in bejaardentehuis Ter gelegenheid van het 15-jarig be staan van de Bond van Ouden van Da gen gaf de Vlissingse Klavier Muziek vereniging onder leiding van de heer H. Gijsel dezer dagen een uitvoering in het bejaardentehuis te Vlissingen. Het was een geslaagde avond. De heer Talmon vulde de pauzes met een praatje en een lied. De voorzitter van de Bond van Ouden van Dagen, de heer E. v. d. Put te, sprak een openings- en slotwoord. De directrice van het bejaardentehuis, zuster Bijl, overhandigde een enveloppe met inhoud namens het bestuur van het bejaardentehuis, als blijk van waarde ring voor wat de bond ook voor de be woners van het tehuis doet- Onderlinge schaakcompetitie Vooi de onderlinge Vlissingse schaak competitie werden de volgende partijen gespeeld: J. Jansen-F. H. J. Dieperink afgebr.; P. Vyn-B. J. den Decker afge- br.; J. Hoogstrate-F. M. J. van Eekhout afgebr.; A. Mabélus-J. v. d. Hagen J. G. Olijve-A- de Ridder 0-1; J. den Engelsman-A. Boer 0-1; D. Blom-A. Mast 0-1: M. C. Braam-P. Benski 1-0; W. Mesman-J. Hofman %-%; A. Vijf huizen-J. M. v. d. Berg 0-1; P. A. C. Bikker-M. Hasselaar 1-0: M- de Bruij- ne-P. Langedyk afgebr.; A. Smit-J. Wij nen 0-1; J. v. Elzelingen-A. Smits 0-1; A Smits-J. C. Koetsenruijter 1-0. ARNEMUIDEN Veertigjarig bestaan kolenveren'ging E.M.M. De kolenvereniging E.M.M. te Arnemui- den heeft dezer dagen in het gebouw „De Arne" het veertigjarig bestaan ge vierd. Tevens werden tydens deze bij eenkomst de voorzitter de heer L. K. J. de Pree, alsmede de heer J. Baaijens, gehuldigd omdat ze resp. 40 en 25 jaar aan de vereniging waren verbonden. Beide heren kregen een cadeau aange boden; hun echtgenotes werden verrast met een bloemstuk. Als sprekers traden op burgemeester A. Hack en de heer J. Westveer van de coöperatie Nieuw- en St.-Joosland. Het minder officiële ge deelte van de avond werd verzorgd door het toneelgezelschap „Nieuw Middel burg" De avond stonde onder leiding van de heer L. K. J. de Pree. GRIJPSKERKE „Het Groene Kruis" vergaderde „Het Groene Kruis" te Grijpskerke hield dezer dagen de najaarsledenver gadering onder leiding van ds. P L. J. Wapenaar. De .aftredende bestuursle den J. J. Cevaal en C. Goedbloed wer den herkozen Tot bode-magazynmees- ter werd herbenoemd Joh. Meijer De begroting voor 1963 werd vastgesteld oo f 7545.-. met een tekor» van 1000,-. Het oestuur zal er zich nader beraden hoe dit tekort wegerewerkt kan worden. Na de pauze hield de heer P J. Bom te Oostkapelle. een lezing over „Radio activiteit en gezwellen" Hij zette uit een welke gevolgen een steeds groter wordende readioactlviteit kan hebben. Dokter Bom beantwoordde tenslotte een aantal vragen, die hem naar aanleiding van zijn causerie werden gesteld. GAPINGE N.C.V.B. INGELICHT OVER COMMUNISME De afdeling Gaplnge van de N.C.V.B. kwam dezer dagen bijeen onder leiding van de presidente, mevrouw Sturm- Louws. Spreekster voor deze avond was mevrouw Van Bennekqm-Van de Vliet. Zij sprak over „Het wezen van het com munisme". De kerstavond is vastgesteld op 20 december.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 17