Ir. Geuze: „Regering begrijpt onze positie in de E.E.G. onvoldoende" NEDERLAND MOET IN 1970 STERK VAN START GAAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN AGENDA Reeds 4 miljoen voor „Het dorp" MARKTBERICHTEN dinsdag 27 novemeek 1962 Wissel Zeeuws-Vieanderen PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT SPREEKBEURT VOOR NOORDBEVELANDSE Z.L.M. „De Nederlandse landbouw moet in samenwerking met de regering proberen de E.E.G.-overgangsperïode zo goed mogelijk door te ko men. We mogen op geen enkel front verzwakken. Bij de start van de E.E.G. in 1970 moeten we zorgen een sterke positie in te nemen. De overheid in ons land begrijpt dat nog te weinig". Dit zei maandag middag de algemeen voorzitter van de Z.L.M., ir. M. A. Geuze uit Poortvliet, tijdens de vergadering van de kring Noord-Beveland der Z.L.M. in hotel „De Stadswijnkelder" te Kortgene. Ir. Geuze gaf een groot aantal Z.L.M.'ers o.m. een inzicht in de positie van de Neder landse landbouw in de E.E.G. Bij de aanvang van zijn causerie stond de algemeen voorzitter uitvoerig stil bij het wereldgraanvraagstuk. Hij verklaar de, dat voor het eerst sedert 1952 de overschotten aan tarwe en voedergra- nen zijn afgenomen. „Het laagste niveau sedert dat jaar is bereikt", aldus ir. Geuze, die verklaarde, dat de tarwe- voorraad met 10 is afgenomen en de voorraad voedergranen met 7 Dit heeft tot gevolg gehad, dat de prijs op de wereldmarkt wat is opgetrokken. Ir. Geuze sneed in zijn rede ook het pro bleem van de onderontwikkelde landen aan. Hij was van oordeel, dat bilaterale hulp (tweezijdig) de voorkeur verdient boven multilaterale hulp (veelzijdig). „Het is beter, dat één land hulp biedt aan een ander land, dan wanneer dit over vele landen moet lopen. In de af gelopen jaren hebben we daar genoeg mislukkingen van gezien", verklaarde spreker. Hij achtte het van groot belang als men zou komen tot een wereldgoe- derenovereenkomst. „Ik zou dit willen spitsen op de grondstoffen", ging de toespit z.l.m. .-voorzitter verder. Als voorbeeld noemde hij de inter nationale suikerovereenkomst, die weliswaar bepaald niet als school voorbeeld kan worden gesteld, maar die in elk geval alle partijen bij elkaar brengt. Daardoor leert men elkaar kennen, wordt van gedachten ge wisseld, cyfers uitgewisseld, kortom het begin is er. Ir. Geuze was ove rigens van mening, dat tientallen ja ren nodig zijn om tot wereldovereen komsten op dit terrein toe te groeien. E.E.G.-positie In den brede spon de heer Geuze uit over de E.E.G. De ervaringen sedert 1 januari j.l. met de E.E.G. graanrege- ling met name tarwe zijn volgens de heer Geuze niet tegengevallen. De tuinbouw noemde hij één van de meest florerende bedrijfstakken in Nederland. Met de kasdruiven gaat het echter niet zo goed. De heer Geuze was van oordeel dat de E.E.G. ingrijpende veranderingen tot gevolg zal hebben. Een minder pret tige zijde van de E.E.G. heeft men in oost-Nederland leren kennen, waar in de kippesector voor tientallen miljoe nen guldens verliezen zijn geleden. Dit als gevolg van een falende E.E.G.-over- gangsregeling. De Zeeuwse landbouwvoorzitter stelde, dat de boeren grote bezwaren hebben tegen het beleid van de huidige minister van landbouw, vooral omdat hij te wei nig aandacht schenkt aan de nationale landbouwproblemen. Het is goed, dat de minister internationaal gezien geïnfor meerd is, maar hij verwaarloost de na tionale landbouwproblemen, ging spre ker verder. De rundvleesmarkt is door Over de wet vervreemding landbouw gronden zei ir. Geuze, dat in verband met de tal van mogelijkheden en on zekerheden in de E.E.G. hierover wei nig te zeggen valt. „Het is niet precies duidelijk, welke kant we opgaan. Voor lopig moeten we daar even een vraag teken bij zetten", aldus de ZXJ>I.-voor- zïtter. In de discussie, die op de rede van ir. Geuze volgde, werden nog diver se aspecten van de landbouwpolitiek naar voren gebracht. Tevoren had de voorzitter van de kring, de heer S. J. Dees een openingswoord gesproken, waarin hij erop wees, dat 1962 een goed graan-, peulvruchten- en aardappeljaar is geweest. De bieten evenwel zijn tegengevallen. Een geluk kige omstandigheid noemde hij het, dat in oktober grote hoeveelheden bieten konden worden gerooid. Velen dachten al aan een herhaling van 1959, aldus spreker. Voorts wees hy op verminde ring van het aantal werknemers in de landbouw en toeneming van de mecha nisatie. Voortschrijdende mechanisatie maakt de boer steeds afhankelijker van het weer, betoogde de heer Dees. In het verdere deel van zijn openingsrede deelde hg nog mede, dat volgend jaar met de groenvoederdrogerij by Kortgene zal worden gestart. Tijdens, het huishoudelijk deel der ver gadering werd de heer Dees, herkozen als hoofdbestuurslid. In de plaats van de heer F. G. Israël werd tot lid van de financiële commissie benoemd de heer J. J. Vogelaar te Kortgene. BIERVLIET Jongetje (5) aangereden Zondagavond stak het 5-jarig zoontje van de familie W. B. uit Bergen op Zoom op de Antwerpsestraatweg te Ber gen op Zoom de rijbaan over toen er een auto naderde. Deze werd bestuurd door L. C. uit Koudekerke. Het ventje werd door de auto gegrepen en brak een en kel. Hij werd overgebracht naar het Algemeen Burger Gasthuis. Door de po litie wordt een onderzoek ingesteld. Programma van Goese kerstzangavond bekend De plannen van het comité, dat op zo terdag 22 december a.s. in de veilinghal len te Goes een grote volkskerstzang- avond wil organiseren, zijn thans nage noeg uitgewerkt. Het programma ver meldt samenzang, zang door koren uit Goes en Wilhelminadorp, declamatie door scholieren en enkele ummers van de muziekverenigingen „Hosanna" en „Euphonia" te Goes. Burgemeester mr. F. G. A. Huber zal het Kerstevangelie lezen. Ds. H. M. Stratlng opent de avond en ds. E. Jansen spreekt een slotwoord. Deken Holtkamp houdt een toespraak. Het comité, dat tot het houden van deze kerstzangavond heeft besloten heeft in de afgelopen weken van verschillende z(jden giften ontvangen. In het comité hebben personen van nagenoeg alle in Goes aanwezige kerken en geloofsge meenschappen zitting. Het comité heeft besloten by de Bank voor Zeeland te Goes een rekening te openen waarop een bijdrage kan worden gestort. VANDAAG. Vlissingen Alhambm: Rlfifi in Amsterdam. 20 uur. 14 Jaar. Luxor: De schrik der oceanen. 20 uur. 14 Jaar. Goes Grand: Riflfl in Amsterdam. 20 uur, 14 Jaar. Terneuzen Luxor: Jong maar geraffineerd, 20 uur. 18 Jaar. Hulst Bioscoopgebouw: De terreur van de rode draak. 20 uur, 18 Jaar. Sas van Gent Olympiatheater: Nog min derjarig. 20 uur, 18 Jaar. Zlerikzcc Concertzaal: Tarzan and the Huntress. 20 uur, 14 Jaar. Mondragon: Lezing Zceuwseh Genootschap der We tenschappen. *20 uur. Huis van Nassau: Algemene vergadering Coöp. Anlcoop- vereniglng „Schouwen-Duiveland", G.A., 19.30 uur. 81nt-Annalnnd Velling: Snoeldcmonstratlc rijkstuinhouvvconsulentschap, 14 uur. Bergen op Zoom Roxy: De ondergang van de Valiant, 20 uur, 14 Jaar. BRESKENS R.-k. lagere school hield ouderavond De r.-k. lagere school te Breskens hield dezer dagen een ouderavond, waarvoor een grote belangstelling bestond. Voor en na een algemene bespreking bestond er gelegenheid het werk van de leer lingen te bezichtigen en met het onder wijzend personeel van gedachten te wis selen. Voorts was er een tentoonstelling van boeken ingericht, die bij de ouders zeer in de smaak viel. Tijdens de algemene bespreking deelde 't hoofd van de school de heer J. Steijaert mede, dat het in de bedoeling ligt de schoolreis dit jaar met alle klassen naar „De Efteling" te ma ken. Ook zal weer een kerstmiddag worden gehouden. In verband met het grote aantal meisjes, dat handwerkles krijgt, heeft men een roosterwijziging voor de eerste, tweede en derde klas moeten invoeren, nadat daarvoor toe stemming was verkregen van de inspec teur. De roosterwijziging was noodzake lijk geworden, omdat men door een te klein leerlingental nog geen derde leer kracht, heeft kunnen aantrekken. Nadat pastoor A. Verhoeven het woord had ge voerd, werd de bijeenkomst besloten. A.B.C. WON In Breskens Is dezer dagen een biljart wedstrijd gehouden tussen de plaatselij ke vereniging „ABC" en Zeebrugge. ABC toonde zich heer en meester op het groene laken en won met 10-4. De spe lers van ABC maakten in totaal 494 ca ramboles, die van Zeebrugge 387. SLUIS Vergadering Plattelandsvrouwen De afdeling Sluis van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen hield een ledenver gadering in café Bakx. Onder de aan wezigen kon mevr. J. Bosch-Corthals o.m. welkom heten mej. Van 't Hof uit Goes. Deze laatste hield, ter afwisse ling van het huishoudelijk gedeelte, een causerie over het schikken van bloemen, welke zeer in de smaak viel. Een uit nodiging van het departement Sluis Aardenburg van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen tot bezoek aan een filmavond over de diergaarde Blij- dorp werd aanvaard. Mevr. T. Sanders- de Paauw bracht verslag uit van de on langs te Goes gehouden najaarsverga dering. Er zal weer een boekenclubje komen voor de liefhebbers. De kerstbij eenkomst werd vastgesteld op 14 de cember. Het programma daarvoor zal geheel door eigen krachten worden ver zorgd. Gemeenteraad komt donderdag bijeen Donderdagavond komt de gemeenteraad van Sluis in openbare ritting byeen. Het college van b. en w. stelt o.m- voor om als lid toe te treden tot de Neder lands-Belgische Vereniging Zeeland. De gemeente geeft een jaarlijkse huur- bjjdrage van 50 aan de bejaarden woningen, een bedrag, dat ook door het rjjk gegeven wordt. Het r(jk heeft ech ter deze bijdrage tot 75 verhoogd. Het college stelt daarom voor een gelijk- strekKende maatregel te nemen. Bij raadsbesluit van 12 april 1.1. werd de uitgifteprijs van bouwgrond in het uitbreidingsplan vastgesteld op 21 per vlerkante meter. De kosten voor openbare werken en grondverwerking zyn echter hoger dan verwacht was en daarom wordt aan de raad voorgesteld deze uitgifteprijs tot 21,50 te verho gen. Het laatste punt van de agenda is de behandeling van de gemeentebegro ting. Daarbij zal het stratenplan voor het komende dienstjaar vastgesteld moeten worden en eveneens de kolen- toeslag voor minder draagkrachtigen. Ook dit jaar weer instuif Evenals vorig jaar zal „De Instuif" van de Hervormde Gemeente in Sluis weer zorgdragen voor de nodige ontspanning aan leden en donateurs. Zaterdagavond 1 december zal de serie ontspannings avonden starten in het jeugdgebouw van de Ned. Herv. Kerk te Sluis met een filmavond. Er wordt dan vertoond de film „Twee in een auto". Raad komt bijeen De gemeenteraad van Biervliet komt woensdag 28 november a.s. des avonds om 7 uur in openbare vergadering bij een. Het belangrijkste agendapunt van deze vergadering is de behandeling en vaststelling van de gemeentebegroting voor 1963. Verder zullen nog de volgende punten aan de orde komen: de uitbreiding van de bestaande algemene begraafplaats. Door de Ned. Heide My is hiervoor een plan opgemaakt dat in de vergadering zal worden behandeld. Het aangaan van een rekening-courant-overeenkomst met de N.V. voor Nederlandse Gemeen ten voor het jaar 1963 tot een bedrag van maximaal 70.000. Vaststelling van een verplaatsingskostenbesluit ten behoeve van het gemeentepersoneel en wijziging van het Algemeen Ambtena renreglement in verband daarmee. Het verlenen van ontslag aan mevr. E. L. Meert als onderwijzeres aan de openba re lagere school B op Driewegen m.i.v. 1 januari 1963. Dit ontslag is noodzake lijk als gevolg van daling van het leer- lingental van de school beneden het aantal dat vereist is voor een twee- mansschool. B. en w. stellen voor mevr. Meert met ingang van dezelfde datum aan te stellen tot vakonderwyzeres in de nuttige handwerken aan school B. Vaststelling van yergoedingsnormen geldende voor personen die een krotwo ning verlaten. Alsmede een wijziging van de gemeentebegroting 1962. Aanleg van beplanting rondom brand vijver In de afgelopen week zyn de gemeente werklieden te Biervliet met hulp van enkele G.S.W.-arbeiders druk bezig ge weest met het planten van bomen en di verse soorten heesters rondom de brandvyver ten westen van de Braak manlaan. De gemeente zal hierdoor in de toekomst weer een mooi stukje na tuurschoon rijker worden. In de School- laan werd aan weerszyden een ry mei doorns ingeplant. Voorheen stonden daar kastanjebomen; deze werden ech ter in de loop van het voorjaar ge rooid omdat ze te groot waren en daar door de bewoning Delemmerden. Door deze nieuwe aanplant zal de Schoollaan na verloop van tijd het karakter van „laan" weer werkelijk terugkrygen. Veehouderijmiddag in Middelburg De vec-afzet staat er momenteel weinig gunstig voor. Dit bleek uit de betogen van de heer Joh. de Veer, voorzitter van het produktschap voor vee en vlees, over het onderwerp „Waarom stokt de vee-afzet", en van ir. E. J. Alderkamp hoofdinspecteur van het NRS, over „Hoe staat het met de afzet van stam boekvee", tijdens de veehouderijmiddag, die de veehouderijcommissie van de ZLM maandagmiddag in het City-tho- ater te Middelburg belegd bad. De heer De Veer betoogde, dat het aan bod in eigen land op net ogenblik te groot is, terwijl in een groep landen, waarheen het Nederlandse vee geregeld verzonden wordt, de import verminderd wordt. „Wie koeien moet verkopen krijgt momenteel slechte prijzen", aldus de heer De Veer, die er daarbij op wees, dat de dieren niet tydig geslacht en verwerkt kunnen worden. Er zijn rond 100.000 koeien te veel en de heer De Veer had de indruk, dat men het hele volgende jaar te maken zal hebben met een vrij dwingend aanbod. Duitsland, Frankrijk en nog enkele landen hebben thans te veel koeien, terwijl Spanje nog onvoldoende aantrekt. De produktschap-voorzitter achtte het onjuist, dat de exportartikelen van de Nederlandse industrie naar Denemarken betaald worden met 15.000 Dee koeien. Ir. Alderkamp besprak in zijn betoog over de export van stamboek- en ge bruikvee vier punten, namelijk de groot te van de export, waar de dieren naar toe gaan, de aard van de geëxporteerde dieren en de toekomstverwachtingen Ten aanzien van dit laatste punt achtte hij de situatie niet zo gunstig, temeer daar in Italië en Joego-Slavië. tot voor heen twee grote afnemers, de import be knot wordt. De heer Alderkamp be toogde, dat de veehouders in de toe komst meer de nadruk zullen moeten leggen op de kwaliteit dan op de kwan titeit. Hij verduidelykte zyn betoog met enkele cijfers, waaruit bleek, dat Zuid-Amerika vroeger een belangrijke afnemer van het stamboek- en gebruiksvee geweest is. In de periode van 1920-1930 ging 70 proeent van de Nederlandse export naar Zuid-Amerika, in de periode van 1950- 1960 echter nog maar 3*4 procent. In de periode 1930-1940 kwam Italië als grootste afnemer naar voren, namelyk met 38 procent, welke percentage in de periode 1950-1960 toenam tot 47 pro cent. bedroeg de waarde van gelden en goederen in de actie „Open het dorp" reeds vier miljoen gulden. De stichtinsbe-stuur „Het dorp" kon gister avond mededelen dat de eigenaar van de grond, waar het dorp zal moeten verrij zen, besloten heeft het terrein geheel gratis ter beschikking te stellen. Er was reeds een voorlopig contract gesloten, waarby de koopsom was bepaald op 800.000 gulden, die nu geheel komt te vervallen. TERNEUZEN Tweede waardebon uitgeloofd De tweede waardebon van f1000,in het kader van de St.-Nicolaasactie uit geloofd door de Terneuzense winkeliers vereniging „Klimop" is terecht geko men bij de heer P. Quequirre, Nieuwe- diepstraat 89 te Terneuzen. Het winnen- was 343661. LAATSTE NIEUWS Grond gratis ter GEVONDEN VOORWERPEN Aan het bureau van cic gemeentepolitie tt Terneuzen zijn inlichtingen te verkrijgen over de volgende gevonden voorwerpen: rechter dameshandschoen, bankbiljet van f 25. doublé dameshorloge, paar wollen hand schoenen, zwarte vulpen, bidkrans. gouden oorbel, bankbiljet van f 10. reistas met In houd, kettinkje met bos druiven, brommer- sleutel, leesbril in etui. kinderwantje, zwarte linnen regenbroek, sigarettenaansteker, hor loge merk „Geso". aujowïel met band, huis sleutel, rieten mandje, grijsblauwe paraplu, kindersant, leesboek, kinderparaplu, gym schoentjes, fietsslot, auto-wieldop van Ford, herenpolshorloge merk „Altus". De volgende gevonden voorwerpen zijn te bekomen: Motórbandschoen, paar beige dameshand schoenen, huissleutel no. 26. regencape. fiets- sleutel, geel kinderwantje, witte dameshand- ichoen. zwarte dameshandsehoen, aansteker, grijze hoed. paar gebreide wanten, sleutel 91- 18, opvouwbare paraplu, zwarte oliejas. brui ne handschoen, blauw kinderwantje, das, huissleutel, geel vingerwantje, paar bruine kinderwanten en kindertasje. HULST DE SINT KOMT ZONDAG IN HULST Sint-Nicolaas zal aanstaande zondag een bezoek brengen aan Hulst. Hij zal een rondgang door de stad maken. Hierna zal het gemeentebestuur de sint officieel ontvangen. VOGELWAARDE BENOEMING By konlnkiyk besluit is benoemd tot bestuurslid van het Waterschap Stop peldijk c.a., de heer Vogelwaarde. J. de Feyter te VRIJDAG 30 NOVEMBER 1962, 20 uur, LEDELTHEATER te Oost burg. TONEELGROEP CENTRUM met 3 x KOEKOEK (La Bagatelle) toneelspel van MARCEL ACHARD - vert.: REMCO CAMPERT - regie en decor: ELLY VAN STEKELEN BURG. LEEN JONGEWAARD - SIMONE ROOSKENS - PIET RÖMER - MARIE JOSÉ NYSTEN e.a. Toegangsbew- it 4,—, 3,— en 2,— (r-I.) In comb, met (wcek)iidmaatschapskrt. Z.V.U. WEEKLIDMAATSCHAPSKAART Z.V.U. 0,75. Kaartvcrk. en plaatsbespr. bij A. Hoolhorst, Callen- felsstraat 37, Oostburg, tel. 2836 en 's avonds aan do zaal- Voor scholleren van 18 jaar en ouder en militairen is een beperkt aantal kaarten a 1,50 beschikbaar. Voor de bezoekers uit de omliggende plaatsen zal wor den getracht na afloop GRATIS VERVOER te krijgen. Sint met tien Pieten door Oostburg Het bezoek, dat Sint-Nicolaas en tien zwarte Pieten zaterdag aan Oostburg brachten, was door de organiserende Oostburgse winkeliers gecombineerd met een optocht, die grote belangstel ling trok. De sint. was ditmaal gezeten op een troon, die geplaatst was op een grote showwagen van 18 m. lang en 6 m. hoog, aan weerszyden geflankeerd door de Pieten die vanaf de wagen met gulle hand pepernoten rondstrooiden. De op tocht werd geopend door het Majoret- tenpeloton, bestaande uit een 16-tal mooi geüniformeerde dames van de Bergen op Zoomsc carnavalsvereniging „De Narrekop", gevolgd door het tam boers- en trompetterkorps „De Drum- guards" uit Delft. In deze ongeveer 80 meter lange stoet liepen voorts een groep soldatenpoppen mee, die door hun grappig optreden de bijzondere belang stelling van de jeugd hadden. De op tocht, die in de middaguren voor de eerste maal door het centrum trok, werd 's avonds nog eens herhaald, waarby de grote showwagen feeëriek was verlicht AXEL SCHIETING RESERVE RIJKSPOLITIE De traditionele schieting van de Reserve Rykspolitie vindt plaats op 7 december a.s. in het Centrum te Axel. Van de groep Axel doen mee de gemeenten Axel, Koewacht, Overslag en Zuiddor- pe. Lezing voor bejaarden In de bejaardensociëteit te Axel behan delde zuster K. P. Geleynse uit Axel het onderwerp: „Het werk van het Groene Kruis en de Gezondheidszorg". Er wai veel belangstelling voor de lezing. Voorlichtingsbijeenkomst van Visserijinspectie De Visserijinspectie houdt in het Cen trum te Axel op 12 december a.s. een voorlichtingsavond. Behandeld wordt het onderwerp: „Water als levensruim te". ZENDINGSCOLLECTE De zendingscollecte heeft in de Neder landse hervormde kerk te Axel 1046 opgebracht. K.V.P.-VERGADERING De afdeling Axel van K.VP. heeft tij dens een ledenvergadering de volgende personen voorgedragen als kandidaat voor de Tweede Kamer: 1. M J. A. C. van Dongen; 2. J. van de Voorde; 3. Dr. A. Lockefeer en 4. mejuffrouw Kes- sel. ONTVANGST ST.-NICOLAAS Zaterdagmiddag arriveerde Sint-Nico laas ook in .Axel. Vanaf de overweg in de Stationsstraat vertrok de goedheilig man naar het stadhuis, waar honderden kinderen hem stonden op te wachten, evenals het gemeentebestuur, dat bij monde van de burgemeester, de heer M. K. van Dijke, de sint hartelijk wel kom heette. Sint-Nicolaas beloofde het gemeentebestuur medewerking by het verkrygen van meer woningen. Ook voor de industrie had de sint een open oog. Sint-Nicolaas beloofde aanwezig te zyn bij de viering van de 750-jaar stadsrechten in juni 1963. Nadat de kinderen de sint en de zwarte Pieten hadden toegezongen, trok de sint zich even terug ten stadhuize. Daarna begon de zegetocht door Axel. Enige plaatselijke muziekkorpsen bege leidden de sint op zyn tocht door de stad. FEESTAVOND „CONCORDIA" Dezer dagen verzorgde de muziekvereni ging „Concordia" in „Het Centrum" te Axel een muziek- en toneeluitvoering. De avond werd geopend met het optre den van de drumbands o.l.v. M. van den Berg. Deze band bracht enkele marsen en signalen ten gehore. De harmonie vereniging „Concordia" speelde onder meer het nummer ,,L' Aurore". Dat de vereniging ook met haar tyd meegaat bleek wel bij de uitvoering van het nummer „Teenager fantasie". Met de Subenharemars werd het onder leiding van directeur A. van Meurs staande programma besloten. De toneelgroep van „Cohcordia" voerde daarna het stuk „Het verliefde trio" van Herman de Vries op. De regie be rustte bij de heer A. de Beer. Na afloop ook met het Jubilate Teak radiotoestel f 285.- van deze voorstelling was er nog tij voor een dansje. OOSTBURG Najaarsuitvoering Oefening en Vermaak" De Oostburgse Kamer van Rhetorica „Oefening en Vermaak" gaf vrijdag- en zaterdagavond in hotel „De Eenhoorn" haar najaarsuitvoering, waar voor beide avonden een goede belangstelling be stond. Ondanks het feit, dat vry kort voor de uitvoeringen een tweetal rollen nog door invallers moesten worden overgenomen, waaronder de hoofdrol van mevrouw May Harrington en ook nog een kleinere bijrol, die resp. nu door mevrouw M. Bruggeman-Steurrys en A. J. de Koning werden vertolkt, kan de vereniging op een zeer geslaagde uit voering terugzien. Het stuk dat werd gebracht was het Amerikaanse blijspel in 3 bedrijven „Fa milieproblemen". Het stuk dat bij de aanwezigen veel succes oogstte, werd gespeeld onder regie van de heer P. B. Bruggeman. Zowel in de hoofdrollen als ook in de kleinere rollen was er goed spel te zien, dat vlot voor het voetlicht werd gebracht. Een gezellig bal besloot beide toneelavonden. ZU1DDORPE PLANNEN VOOR BOUW NIEUWE SCHOOL De bestaande lagere school in Zuiddorpe is erg verouderd. Dezer dagen werden by liet gemeentebestuur plannen inge diend om te komen tot de bouw van een nieuwe r.-k. lagere school. Hiervoor is een plaats gereserveerd in het uitbrei dingsplan „Noord". Burgerlnke sland TERNEUZEN. Bevallen: A. B. van Acker—Sehauwvliege. <1 M. Wisse—Wisse. d. S. F de Waal—Ollebek. d. F. A. de PooterBuijze, d D. G. Lensen— Drongelen, z. P. J. Nijssen-Tollenaar, d. J. de Pooter—Kaijser, z. P Verboom -de Braai, van GernerDaane. z. A. Groenewegen de Vries. z. K. M. LuteijnSchrier, z. L. MarlmanJansen, z. Ondertrouwd: M. C. Hamelink. 24 j. en J. J. N. Beeldens. 18 J. L. F. van den Berg. 24 j. en E. A Ollebek. 21 j H. Schou, 21 j. en B. Hoekwater. 19 j G. C. A. Tacq. 24 J. en J. M. Ankoné, 22 j. C. Maas, 25 J. en C. Ch. Loof. 24 j. Getrouwd: W. R. de Bruijn, 22 J. en L. M. Verhoeven, 21 J. J. Ramondt, 24 J. en C. Ver meulen, 23 J. Overleden: H. R. R. van Ootcghem, 65 wedn. v. M. M. Smolenaers. A. A. Jesoirens. j. H. A. Meeusen. 80 j., wedn. v. J. Hoebe- ke. E. NL de Letter, 79 j., wed. v. A. Ph. Buijsse. VEILING ROTTERDAM. november. Aardappelen 1115. Andijvie 34 —56. Bloemkool I A: 6 stuks per bak 7083, 7 stuks per bak 5261, Stoofcla 3044. Sla I A 22—27, II A 8—12. Rode kool 16—18. Gele kool 1114. Groene kool 20—21. Spruiten I A 82—1.03, rr A 64—78, I B 85—87. II B 29—42, I D 84—91. Prei 44—54. Selderij 9—15. Peter selie 1216. Grote peen 1215. Kroten 716. Uien geschoond 15—33. Uien 17—27. Witlof I A 1.00—1.09, n A 87—95. I B 90—98, H B 1.50— 1.69. Black Alicante 1.50—1.69. Boerenkool 20 —26. Coxs Orange Pippin KL I A 72—94, I B 6066, I C 39—59. Golden Delicious KL I A 70—85, I B 60—80, I C 58—60. II A 56—57. Goudreinetten KI. I A 5158, I B 4853. I C 4648. Glorie van Holland KI. I A 49—54, I 42—54, I C 3044. Laxton's Superbe KI. I A 48—58, I B 3745. I C 29—37. VEEMARKT ROTTERDAM. Totale aanvoer 1842 stuks. Vette boeien 1373. Varkens 469. Prijzen (resp. voor le, 2e en 3e kwaliteit) in cents per kg. Vette boeien 255—275 215—250 200—215 Varkens (lev. gew.) 182 180 Vette koeien: aanvoer even korter, handel kalm, afloop slepend, prijzen onveranderd, prima's boven notering. Varkens (levend ge wicht): aanvoer iets minder, handel vlot, prijzen iets gedrukt, prima vleesvarkens bo ven notering, slachtzeugen van f 1.35—f 1.40 per kg. GRAANBEURS ROTTERDAM. 26 november. Tarwe 17 pet. vocht naar kwaliteit, tot f 32.20. Deze week franco Rot terdam. Zomergerst volgens monster tot f 28.25 at Haver volgens monster f 26.00 af. Rogge volgens monster f 24.50 af. Peulvruchten, franco Rotterdam. Groene erwten op monster f 45f 54. Schokkers op monster f 45—f 70. Bruine bonen boerenschoon op monster tof f 105. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM. 26 november. Kleiaardappelen 38 mm op waarts voor het binnenland: Bintje f 11.25— f 12.75. Kleiaardappelen 35 mm opwaarts: Bintje f 10.75—f 12.25. Voeraardappelen f 3 f 5. Export praktisch geen vraag binnen land kalme handel. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden, vastgesteld voor de verkoop van consumptieaardappelen op wagon, schip of auto. VLASMARKT ROTTERDAM. 26 november. Waterroot vlas: lage soorten f 1.50 tot f 1.68, middensoorten van f tot f 1.85, best vlas van f 1.90 tot f 2.10. Dauwroot vlas: van f 1.35 tot f 1.85. Breekvlas: van f 0.85 tot f L45, afhankelijk van kwaliteit en bewerking. Gezwingelde lokken: van f 0.60 tot f 1. De produktie van waterroot vlas blijft op goed peil, de aanvoer bestaat voornamelijk uit middensoorten en lagere kwaliteiten. Be ter vlas blijft schaars. De vraag is voor alle soorten gunstig, nagenoeg de gehele produk tie werd verkocht. De prijzen zijn over het algemeen wat hoger, de middensoorten en gere kwaliteiten blijven gevraagd, er is tot 5 cent per kilo meer betaald, dan in vorige we ken. Dauwrootvlas onveranderd aangeboden, noteringen onveranderd tot iets hoger voor de goede middenkwaliteiten. Breekvlas wordt vrijwel niet geproduceerd, de prijzen zijn in verhouding tot het gezwingelde vlas nog steeds ongunstig. Gezwingelde lokken worden op het nieuwe prijspeil vlot verhandeld. VISMIJN COLIJNSPLAAT. Exportgarnalen, aanvoer 4162 kg, 208 250. Handelsgarnalen, aanvoer 841 kg, 154—175. Schar 45 kg. Bot 193 kg. Wyting 196 kg. Kabeljauw 92 kg. Wul- t,- "aim i kg. Ongesor- UITVOERING „CONCORDIA" Op 1 december a.s. zal de muziekver eniging „Concordia" uit Axel een mu ziek- en toneelavond verzorgen in het parochiehuis te Zuiddorpe. Ook de to neelgroep van „Concordia" werkt hier aan mee, met het stuk „Het verliefde trio". ZAAMSLAG Slippartijen Op de weg ZaamslagPerkpolder, tus sen de buurtschappen Rapenburg-tol en Stoppeldijk-veer, slipte door de gladheid van het wegdek dezer dagen een perso nenauto, bestuurd door de heer B. V uit Sint-Jansteen. De wagen schoot van de weg en kwam tegen een boom tot stilstand. De chauffeur werd aam het gezicht gewond. Hy moest zich onder medische behandeling stellen. De auto werd zwaar beschadigd. Op de provinciale weg even buiten de kom van Zaamslag slipte een personen auto, bestuurd door de heer H. P. uit Goes. Op hetzelfde moment naderde uit tegenovergestelde richting een driewie- lig motorrytuig bestuurd door W. de F. uit Zaamslag-veer. Beide sten en werden beschadigd. Sint-Nicolaas ontvangen in Zaamslag Op uitnodiging van de winkeliersvereni ging „Z.A.V.O." bracht Sint-Nicolaas zaterdagmiddag een bezoek aan Zaam slag. Via de buurtschappen Reuzenhoek en Zaamslag-Veer, waar de sint enige tyd vertoefde werd de hoge gast aan de grens van de kom van het dorp opge wacht door de muziekvereniging „De Volharding". Voor het gemeentehuis werd de sint toegesproken door de waar nemend burgemeester A. Koster. Verge zeld door „De Volharding" en de school jeugd bezocht de sint onder meer de bei de Dejaardentehuizen in het dorp. Ter ere van dit hoge bezoek werden in het jeugdgebouw „De Poort" voor de school gaande jeugd enkele films vertoond". WINKELWEEKACTIE VAN „ZAAMSLAG VOORUIT" Tydens de door de Zaamslagse winke liersvereniging Z.A.V.O. („Zaamslag Vooruit") georganiseerde winkelweek van 23 november tot 5 december zyn de winkels op alle werkdagen tv>t 21 uur ;eopend. Sovendien zijn in deze periode voor het publiek waardevolle pryzen, door de ZA..V.O. beschikbaar gesteld, te winnen. Filmvoorstelling voor de missie In het Parochiehuis te Boschkapelle werd zondagavond voor een talrijk pu bliek de film „Tranen over Johannes burg" vertoond. De opbrengst van de entreegelden was bestemd voor de missie van de Witte Paters. Voor hetzelfde doel had men 's middags een jeugdprogramma georganiseerd. VEILING GOES, november. Druiven: Black Alicante 2 130 136. Groenten: Bloemkool A 2 5662, B 2 39, alw. 21—26. Kropsla 2 4. Knolselderij 1 9 —16, 2 56. Wortelen 22. Spruiten A 1 58— A 2 45—60, B 2 25—37, afw. 34. Witlof A 1 89—100, A 2 83—90, B 1 80—89, B 2 71— 80. Prei A 1 32—38, A 2 25—34. Andijvie 2 14—25. Krulandijvie 35. Tomaten A 2 38, B 2 46, C 2 45. Groene sav. kool 1 1316, B 1 14. Rode kool 1 19. B 1 15—17. Witte kool 1 17. Boerekool 1 17—30. Peen B 1 7—9, C l 3—9. Veldsla 2 59—73. Uien afw. 10. stek 7. Woensdag 28 november a.s. is de wiling we gens dankdag gesloten. Deze week fruitvei ling op dinsdag en vrijdag (vrijdag om 11,30 uur). VEILING BERGEN OP ZOOM. 26 november. Golden Delicious 4062. Goud renet 31—54. Cox's Orange 4682, Jonathan 1747. Glorie van Holland 10—50, Doyenne du Cornice 62—217. St. Remy 20—26. Com- tesse de Paris 2930. Andijvie 22—24. Sla 417. Bloemkool 4099. Waspeen 2230. Kro ten 10—15. Sav. kool 13—19. Prei 30—46. Witlof 59—101. Spruiten 50—151. Rode kool 13—21. Witte kool 6—15. Tomaten 33—74. Boerekool 14—21. WALCHEREN VIISS1NGEN Geslaagde uitvoering van mandolinevereniging TOVIDO Do mandolinevereniging „T.O.VXD.O." (Tot ons vermaak is deze opgericht) heeft zaterdagavond in het Concertge bouw te Vlissingen ter viering van het veertigjarig bestaan een geslaagde uit voering gegeven. In zijn welkomstwoord tot de aanwezigen haalde de waarne mend voorzitter, de heer A. J. Aspe- slagh, enkele herinneringen ot> ten aan zien van de begintijd van TOVIDO. Te vens belichtte hij de successen, die de vereniging in de loop der jaren behaal de. Wethouder W. Poppe feliciteerde de ju bilerende vereniging daarna namens het gemeentebestuur. „Wees er van verze kerd, dat wij als gemeentebestuur de grootste waardering hebben voor het geen U voor de jeugd doet", aldus de wethouder. TOVIDO voerde daarna een rijk gescha keerd programma uit. Na de pauze trad het jeugdaccordeonorkest voor het voet licht en de avond werd besloten door TOVIDO en het jeugdaccordeonorkest gezamenlijk. In de pauze was er een verloting. Dirigent van beide orkesten was de heer W. Meulmeester, die nog werd gehuldigd omdat hij vijf jaar diri gent is van TOVIDO. Na afloop was er een bal met medewerking van ..The Blue Boys" onder leiding van Jo Stok man. KJaviermuziekvereniging gaf uitvoering in bejaardentehuis Ter gelegenheid van het 15-jarig be staan van de Bond van Ouden van Da gen gaf de Vlissingse Klavier Muziek vereniging onder leiding van de heer H. Gijsel dezer dagen een uitvoering in het bejaardentehuis te Vlissingen. Het was een geslaagde avond. De heer Talmon Wilde de pauzes met een praatje en een lied- De voorzitter van de Bond van Ouden van Dagen, de heer E. v. d. Put te, sprak een openings- en slotwoord. De directrice van het bejaardentehuis, zuster Bijl, overhandigde een enveloppe met inhoud namens het bestuur van het bejaardentehuis, als blijk van waarde ring voor wat de bond ook voor de be woners van het tehuis doet. Onderlinge schaakcompetitie Vooi de onderlinge Vlissingse schaak- competitie werden de volgende partyen gespeeld: J. Jansen-F. H. J. Dieperink afgebr.; F. Vijn-B. J. den Decker afge- br.; J. Hoogstrate-F. M. J. van Eekhout afgebr.; A. Mabélus-J. v. d. Hagen J. G. Olyve-A. de Ridder 0-1; J. den Engelsman-A. Boer 0-1; D. Blom-A. Mast 0-1; M. C. Braam-P. Benski 1-0; W. Mesman-J. Hofman %-%; A. Vijf- huizen-J. M. v. d. Berg 0-1; P. A. C. Bikker-M. Hasselaar 1-0; M. de Bruij- ne-P. Langedyk afgebr.; A. Smit-J. Wij nen 0-1; J. v. Elzelingen-A. Smits 0-1; A. Smits-J. C. Koetsenruijter 1-0. ARNEMU1DEN Veertigjarig bestaan kolenveren'ging E.M.M. De kolenvereniging E.M.M. te Arnemui- den heeft dezer dagen in het gebouw „De Arne" het veertigjarig bestaan ge vierd. Tevens werden tydens deze bij eenkomst de voorzitter, de heer L. K. J. de Pree, alsmede de heer J. Baayens, gehuldigd omdat ze resp. 40 en 25 jaar aan de vereniging waren verbonden. Beide heren kregen een cadeau aange boden; hun echtgenotes werden verrast met een bloemstuk. Als sprekers traden op burgemeester A. Hack en de heer J. Westveer van de coöperatie Nieuw- en St.-Joosland. Het minder officiële ge deelte van de avond werd verzorgd door het toneelgezelschap „Nieuw Middel burg" De avond stonde onder leiding van de heer L. K. J. de Pree. GRIJPSKERKE „Het Groene Kruis" vergaderde ,,Het. Groene Kruis" te Grijpskerke hield dezer dagen de najaarsledenver- "idering onder leiding van d3. P. L. J. 'apenaar. De aftredende bestuursle den J J. Cevaal en C. Goedbloed wer den nerkozen. Tot bode-magazynmees- ter werd herbenoemd Joh Meijer. De bëgroting voor 1963 werd vastgesteld on f 7545.-. met een tekm-i van f 1000,-. Het oestuur zal er zich nader beraden hoe dit tekort weggewerkt kan worden. Na de pauze hield de heer P J. Bom te Oostkapelle, een lezing over „Radio activiteit en gezwellen" Hy zette uit een welke gevolgen een steeds groter wordende readioactiviteit kan hebben. Dokter Bom beantwoordde tenslotte een aantal vragen, die hem naar aanleiding van zijn causerie werden gesteld. GAPINGE N.C.V.B. INGELICHT OVER COMMUNISME De afdeling Gapinge van de N.C.V.B. kwam dezer dagen bijeen onder leiding van de presidente, mevrouw Sturm- Louws. Spreekster voor deze avond was mevrouw Van Bennekom-Van de Vliet. Zij sprak over „Het wezen van het com munisme". De kerstavond is vastgesteld op 20 december.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 15