Robert de gevangene van sheik Ibrahim Ir. Geuze: „Regering begrijpt onze positie in de E.E.G. onvoldoende" NEDERLAND MOET IN 1970 STERK VAN START GAAN AGENDA ZUID-BEVELAND Toneelgroep van de plattelandsvrouwen voor het voetlicht Reeds 4 miljoen voor „Het dorp" KERKDIENSTEN Ouders LET OP DE RAAMBILJETTEN MARKTBERICHTEN DINSDAG 27 NOVEMBER 1962 WISSEL BEVELANDEN PROVINCIALE ZEEUWSE COUR AN T 5 SPREEKBEURT VOOR NOORDBEVELANDSE Z.L.M. „De Nederlandse landbouw moet in samenwerking met de regering proberen de E.E.G.-overgangsperiode zo goed mogelijk door te ko men. We mogen op geen en{ïel front verzwakken. Bij de start van de E.E.G. in 1970 moeten we zorgen een sterke positie in te nemen. De overheid in ons land begrijpt dat nog te weinig". Dit zei maandag middag de algemeen voorzitter van de Z.L.M., ir. M. A. Geuze uit Poortvliet, tijdens de vergadering van de kring Noord-Beveland der Z.L.M. in hotel „De Stadswijnkelder" te Kortgene. Ir. Geuze gaf een groot aantal Z.L.M.'ers o.m. een inzicht in de positie van de Neder landse landbouw in de E.E.G. Bij de aanvang van zijn causerie stond de algemeen voorzitter uitvoerig stil bij het wereldgraanvraagstuk. Hij verklaar de, dat voor het eerst sedert 1952 de overschotten aan tarwe en voedergra- nen zijn afgenomen. „Het laagste niveau sedert dat jaar is bereikt", aldus ir. Geuze, die verklaarde, dat de tarwe- voorraad met 10 is afgenomen en de voorraad voedergranen met 7 Dit heeft tot gevolg gehad, dat de prijs op de wereldmarkt wat is opgetrokken. Ir. Geuze sneed in zijn rede ook het pro bleem van de onderontwikkelde landen aan. Hij was van oordeel, dat bilaterale hulp (tweezijdig) de voorkeur verdient boven multilaterale hulp (veelzijdig). „Het is beter, dat één land hulp biedt aan een ander land, dan wanneer dit over vele landen moet lopen. In de af gelopen jaren hebben we daar genoeg mislukkingen van gezien", verklaarde spreker. Hij achtte het van groot belang als men zou komen tot een wereldgoe- derenovereenkomst. „Ik zou dit willen toespitsen op de grondstoffen", ging de Z.L.M.-voorzitter verder. Als voorbeeld noemde hij de inter nationale suikerovereenkomst, die weliswaar bepaald niet als school voorbeeld kan worden gesteld, maar die in elk geval alle partijen bij elkaar brengt. Daardoor leert men elkaar kennen, wordt van gedachten ge wisseld, cijfers uitgewisseld, kortom het begin is er. Ir. Geuze was ove rigens van mening, dat tientallen ja ren nodig zijn om tot w'ereldovereen- komsten op dit terrein toe te groeien. dat de E.E.G. ingrijpende veranderingen tot gevolg zal hebben. Een minder pret tige zijde van de E.E.G. heeft men in oost-Nederland leren kennen, waar in de kippesector voor tientallen miljoe nen guldens verliezen zijn geleden. Dit als gevolg van een falende E.E.G.-over- gangsregeling. De Zeeuwse landbouwvoorzitter stelde, dat de boeren grote bezwaren hebben tegen het beleid van de huidige minister van landbouw, vooral omdat hij te wei nig aandacht schenkt aan de nationale landbouwproblemen. Het is goed, dat de minister internationaal gezien geïnfor meerd is, maar hij verwaarloost de na tionale landbouwproblemen, ging spre ker verder. De rundvleesmarkt is door E.E.G.-positie In den brede spon de heer Geuze uit over de E.E.G. De ervaringen sedert 1 januari jJ. met de E.E.G. graanrege- llng met name tarwe zijn volgens de heer Geuze niet tegengevallen. De tuinbouw noemde hij één van de meest florerende bedrijfstakken in Nederland. Met de kasdruiven gaat het echter niet zo goed. De heer Geuze was van oordeel Jongetje (5) aangereden Zondagavond stak het 5-jarig zoontje van de familie W. B. uit Bergen op Zoom op de Antwerpsestraatweg te Ber gen op Zoom de rijbaan over toen er een auto naderde. Deze werd bestuurd door L. C. uit Koudekerke. Het ventje werd door de auto gegrepen en brak een en kel. H(j werd overgebracht naar het Algemeen Burger Gasthuis. Door de po litie wordt een onderzoek ingesteld. Programma van Goese kerstzangavond bekend De plannen van het comité, dat op zo terdag 22 december a.s. in de veilinghal len te Goes een grote volkskerstzang- avond wil organiseren, zijn thans nage noeg uitgewerkt. Het programma ver meldt samenzang, zang door koren uit Goes en Wilhelminadorp, declamatie door scholieren en enkele ummers van de muziekverenigingen „Hosanna" en „Euphonia" te Goes. Burgemeester mr. F. G. A. Huber zal het Kerstevangelie lezen. Ds. H. M. Strating opent de avond en ds. E. Jansen spreekt een slotwoord. Deken Holtkamp houdt een toespraak. Het comité, dat tot het houden van deze kerstzangavond heeft besloten heeft in de afgelopen weken van verschillende zijden giften ontvangen. In het comité hebben personen van nagenoeg alle in Goes aanwezige kerken en geloofsge meenschappen zitting. Het comité heeft besloten by de Bank voor Zeeland te Goes een rekening te openen waarop een bjjdrage kan worden gestort. VANDAAG. VJlssIngen Alhambrn Rifitl In Amsterdnm. 20 uur. 14 Jaar. Luxor. De schrik der oceanen, 20 uur, 14 laar. Goes - Grand- Rtflfl In Amsterdam, 20 uur, 14 laar. Terneuzcn - Luxor: Jong maar geraffineerd. 20 uur, 18 laar. Buist - Bioscoopgebouw: De terreur vai rode draak, 20 uur, 18 laar. Sas van Gent Olymplatheaten Nog min derjarig. 20 uur. 18 Jaar Zlcrikzee - Concertzaal: Tarzan and the Huntress. 20 uur, 14 Jaar. Mondragon: Lezing Zeeuwsch Genootschap der We tenschappen, 20 uur. Huis van Nassau: Algemene vergadering Coöp. Ankoop- vereniglng „Schouwen-Duiveland", G.A. 19.30 uur. Slut-Annaland Veiling: Snoeldemonstratle rijlcstulnbouwconsulentschap. 14 uur. Bergen op Zoom Roxy: De ondergang de Valiant, 20 uur, 14 Jaar. dé minister verwaarloosd, betoogde de hoer Geuze. Over de wet vervreemding landbouw gronden zei ir. Geuze, dat in verband met de tal van mogelijkheden en on zekerheden in de E.E.G. hierover wei- lig te zeggen valt. „Het is niet precies duidelijk, welke kant we opgaan. Voor lopig moeten we daar even een vraag teken bij zetten", aldus de Z.L.lVL-voor- zitter. In de discussie, die op de rede van ir. Geuze volgde, werden nog diver- aspecten van de landbouwpolitiek r voren gebracht. Tevoren had de voorzitter van de kring, de heer S. J. Dees een openingswoord gesproken, waarin' hij erop wees, dat 1962 een goed graan-, peulvruchten- en aardappeljaar is geweest. De bieten evenwel zijn tegengevallen. Een geluk kige omstandigheid noemde hij het, dat in oktober grote hoeveelheden bieten konden worden gerooid. Velen dachten al aan een herhaling van 1959, aldus spreker. Voorts wees hij op verminde ring van het aantal werknemers in de landbouw en toeneming van de mecha nisatie. Voortschrijdende mechanisatie maakt de boer steeds afhankelijker van het weer, betoogde de heer Dees. In het verdere deel van zijn openingsrede deelde hij nog mede, dat volgend jaar met de groenvoederdrogery bij Kortgene zal worden gestart. Tijdens het huishoudelijk deel der ver gadering werd de heer Dees, herkozen als hoofdbestuurslid In de plaats van de heer F. G. Israël werd tot lid van de financiële commissie benoemd de heer J. J. Vogelaar te Kortgene. Veehouderijmiddag in Middelburg De vee-afzet slaat er momenteel weinig gunstig voor. Dit bleek uit de betogen van de heer Joh. de Veer, voorzitter van het produktschap voor vee en vlees, over het onderwerp „Waarom stokt de vee-afzet", en van ir. E. J. Alderkamp hoofdinspecteur van liet NRS, over „Hoe staat het met de afzet van stam boekvee", tijdens de veehouderijmiddag, die de veehouderijcommissie van de ZLM maandagmiddag in het City-the ater te Middelburg belegd had. De heer De Veer betoogde, dat het aan bod in eigen land op net ogenblik te gToot is, terwijl in een groep landen, waarheen het Nederlandse vee geregeld verzonden wordt, de import verminderd wordt. „Wie koeien moet verkopen krijgt momenteel slechte prijzen", aldus de heer De Veer, die er daarbij op wees, dat de dieren niet tijdig geslacht en verwerkt kunnen worden. Er zijn rond 100.000 koeien te veel en de heer De Veer had de indruk, dat men het hele volgende jaar te maken zal hebben met een vrij dwingend aanbod. Duitsland, Frankrijk en nog enkele landen hebben thans te veel koeien, terwijl Spanje nog onvoldoende aantrekt. De produktschap-voorzitter achtte het onjuist, dat de exportartikelen van de Nederlandse industrie naar Denemarken betaald worden met 15.000 Dei koeien. Ir. Alderkamp besprak in zijn betoog over de export van stamboek- en ge bruikvee vier punten, namelijk de groot te van de export, waar de dieren naar toe gaan, de aard van de geëxporteerde dieren en de toekomstverwachtingen Ten aanzien van dit laatste punt achtte hij de situatie niet zo gunstig, temeer daar in Italië en Joego-Slavië, tot voor heen twee grote afnemers, de import be knot wordt. De heer Alderkamp be toogde, dat de veehouders in de toe komst meer de nadruk zullen moeteD leggen op de kwaliteit dan op de kwan titeit. Hij verduidelijkte zijn betoog met enkele cijfers, waaruit bleek, dat Zuid-Amerika vroeger een belangrijke afnemer van het stamboek- en gebruiksvee geweest is. de periode van 1920-1930 ging 70 procent van de Nederlandse export naar Zuid-Amerika, in de periode van 1950- 1960 echter nog maar 3% procent. In periode 1930-1940 kwam Italië als grootste afnemer naar voren, namelijk met 38 procent, welke percentage in de periode 1950-1960 toenam tot 47 pro cent. ook met het Jubilate Teak radiotoestel f 285.- GOES Het blyspel „Zeeman pas op" van Phi lip King en Falkland Cary (Nederland se bewerking Alfred Pleiter) is zater dagavond in „De Prins van Oranje" te Goes door de toneelgroep van de bond van plattelandsvrouwen, afdeling Goes en omstreken, voor een talryk publiek op zeer verdienstelijke wyze opgevoerd. Het is een pretentieloos, soms wat lang dradig typisch Engels stuk met enkele komische hoogtepunten. De schrijvers van dit blijspel schreven hun stuk rond de familie Hornett, in woners van een Engels provincie plaatsje. Emma Hornett, de moeder van dit gezin, js een vrouw, die met vaste hand regeert over haar huishouden, haar man, die zijn toevlucht zoekt bij zijn fretten en haar ongetrouwde schoonzuster. De dochter Shirley is van hetzelfde hout gesneden en als die zich in haar hoofd heeft gezet te trouwen met de zeeman Albert Tuffneli. gebeurt dit ook, ondanks de vele bezwaren van haar moeder. Op de vooravond van de bruiloft wordeh de gebruikelijke voor bereidingen getroffen. Albert, die met een vriend op het toneel verschijnt, wordt koeltjes ontvangen. Met stijgen de verontrusting ziet hij op welke wijze „ma" regeert en de schrik slaat hem op het hart, omdat hij zeer spoedig een stukje van deze allesbehalve gelukkige familie zal zyn. Uiteindelijk krijgt dit alles door de bemiddeling van dominee Purefy toch een goede afloop. Het paar krijgt elkaar, doch stelt als eis niet te -aan wonen naast ma Hornett. Mevrouw A. Flipse-Berrevoets had de ondankbare taak de rol te vorvullen van de alles overheersende ma Hornett. De wijze, waarop zij dit echter deed was lovenswaardig. Ook Henry Hor nett, de op zyn fretten verliefde echt genoot, kwam door de vertolking van Ie heer L. Pleterse goed uit de verf. Eveneens tot goed spel kwamen de bei de zeelieden Albert Tuffneli, de toekom stige bruidegom, die echter ook van an dere meisjes niet afkerig was en diens vriend Carnoustie Bligh, de voor het vrouwelijke geslacht wat „verlegen" Schot, respectievelijk vertolkt door de heren N. Schipper en S. Berrcvoets. Het lieftallige doch ook wel wantrou wende bruidje Shirley Hornett (Louise Nonnekes) en haar nichtje Daphne Pink (Lenneke Bruggeman), die te za- men met de Schotse zeeman als getuige by 't huwelijk zouden optreden, werden eveneens verdienstelijk voor het voet licht gebracht. Mevrouw A. de Reus- Geschiere als de ongetrouwde, gevoelige schoonzuster Edie Hornett; mevrouw S. Koene-Abrahamse als de bemoeizieke doch ook wel behulpzame buurvrouw en de heer J. Bruggeman als dominee Oli ver Purefy completeerden het geheel, De regie was in handen van de heer A. Spee (raamregie Toine van Bergen), Aan het slot van de opvoering vief een spontaan applaus de speelsters en spe lers ten deel. In haar openingswoord riep mevrouw M. S. Evers-Pauw, voorzitster van de afdeling, een bijzonder woord van wel kom toe tot de heren, die in groten ge tale aanwezig waren op deze familie avond, de enige avond, waartoe de echtgenoten worden uitgenodigd. Grote belangstelling voor Goese postzegelbeurs Zaterdag hield de vereniging van post zegelverzamelaars „Plulatelica" afde ling Goes en omstreken een postzegel- beurs in de aula van de ambachtsschool. Honderden bezoekers uit, Zeeland waren aanwezig om dit evenement op filate listisch gebied mee te maken. De vere niging had er voor gezorgd, dat vele duizenden zegels voorradig waren, waaruit ieder zijn keus kon doen. De nieuwtjesdienst van „Philatclica" was met de laatste uitgiften aanwezig, terwijl de handelaren „elk wat wils" boden: van albums tot pincetten, ,van luchtpoststukken, welke bij een vlieg tuigongeval gedeeltelijk waren verbrand tot Untea-opdrukken van Nieuw-Gui- nea. De vele Nieuw-Guineazegels, die de vereniging voor de leden had aange kocht, waren aan het eind van de bij eenkomst bijna uitverkocht. Vele dige verzamelaars hebben op deze beurs intensief geruild. De aula van de am bachtsschool bleek een unieke plaats voor het houden van een dergelijk eve nement en was dan ook geheel bezet. De vereniging Kield een verloting, waar bij de prijzen, welke varieerden van stokboeken tot zegels, voor een zeer groot gedeelte in handen van jeugdige Ëcrsonen terecht kwamen. 'e ledenwinst, welke „Philatelica" Goes met deze beurs boekte was tien perso nen, waardoor het ledental van deze vereniging tot 112 is gestegen. Al met al een geslaagd evenement, dat het ko mende voorjaar, waarschijnlijk half maart, zal worden herhaald. De vereni ging zal dan een tentoonstelling houden van zegels van de leden. Middenstandsvrouwen over eigen taak De Goese middenstandsvrouwenvereni ging hield dezer dagen in zaal „Juliana' een goedbezochte ledenvergadering on der leiding van de presidente, mevrouw Dominicus-De Graaff. Van gedachten werd gewisseld over een eventuele af vaardiging naar de internationale huis houdbeurs en het eerste E.E.G.-congres tijdens deze beurs. presidente hield een causerie onder titel „Druk-druk-druk", waarin zij de taak van de middenstandsvrouwen onder de loep nam. Zij stelde daarbij onder meer, dat de huisvrouw de vaak overbelaste leveranciers verlichting kan brengen met allerlei kleine tegemoet komingen, zoals het onmiddellijk beta len met gepast geld en het lclaar zetten van flessen enz. Mevrouw Dominicus was van mening, dat de Goese zaken vrouwen moeten proberen het winkelen in de stad zo prettig mogelijk te maken door bijvoorbeeld op drukke dagen en met name noemde zij dinsdag en za terdag de vinkei tussen de middag open te houden. Voorts wees zij op het belang van een goede verlichting de etalages. Zij achtte het de taal. de zakenvrouwen Goes tot een prettig winkelcentrum te maken. Berge een aantal fraaie dia's, onder Na de pauze vertoonde mevrouw v. d. meer over de Goese taptoe en het fruit- corso. FILMAVOND P.V.D.A. De afdeling Goes van de Partij van de Arbeid hield vrijdagavond een geslaagde filmavond in de „Prins van Oranje" voor de leden en Introducees, Na een kort openingswoord van de voorzitter van de afdeling, de heer J. A. Salomé. werd vertoond de film „Als mannen ke rels zijn". Deze film handelt over de bemanning van een Bretons vissers vaartuig, die voor de Noorse kust aan een geheimzinnige ziekte blijkt te lijden. De zendapparatuur van het schip is de fect en via een radio-amateur kan de kapitein contact maken met een radio amateur in Afrika. Een eensgezind op gezette actie brengt uiteindelijk redding. LAATSTE NIEUWS Grond gratis ter beschikking gesteld Bij" het ter perse gaan van dit nummer bedroeg de waarde van de .aangeboden ;elclen en goederen in de actie „Open iet dorp" reeds vier miljoen gulden. De burgemeester van Arnhem, cfe heer C. G. Matser, die tevens lid is van het stichtinsbestuur „Het dorp" kon gister avond mededelen dat de eigenaar van de grond, waar het dorp zal moeten verry- zen, besloten heeft het terrein geheel gratis ter beschikking te stellen. Er was reeds een voorlopig contract gesloten, waarbij de koopsom was bepaald op 800.000 gulden, die nu geheel komt te vervallen. Propaganda-avond Chr. Besturenbond Tijdens de jaarlijkse familie-propagan- da-avond van de Christelijke Besturen bond Goes heeft de tweede voorzitter, de heer A. Joosse, maandagavond in „De Prins van Oranje", een talrijk ge hoor bepaald bij de vraag: „Zijn de vak bonden er niet op nit de werknemer voortdurend ontevreden te houden? Hij deed dit naar aanleiding van krantebericht, waarin werd gezegd, dat de vakbonden zich er op toeleggen steeds méér te krijgen. En het bericht, aldus spreker, noemde dan hogere lonen, kortere werktijden, langere vakanties en verhoogde vakantietoeslag. De heer Joosse achtte de opmerking, dat de vak bonden trachten méér te krijgen voor hun leden, juist gesteld. Hij benadrukte dat dit moet gebeuren in verband met de toenemende welvaart, „waarvan de wernemer ook een graantje hoort mee te pikken". De overige programma-onderdelen, die de familie-avond vulden, lagen in de ontspanningssfeer. Eerst zorgde het ac cordeongezelschap „Animato" voor me lodieuze klanken. De hoofdmoot was echter de opvoering van het blijspel „De dame, die bescherming zocht", door een toneelgroep, die voornamelijk werd ge vormd uit leden van de Goese CNV- afdeling. In dit stuk waren het de. no dige komische verwikkelingen, die voor spanning én ontspanning zorgden. Vanavond dinsdag wordt een fa- miliepropaganda-avond gehouden voor de leden van de omliggende dorpen. Amateuroftografen bijeen Op do de vorige week gehouden bijeen komst van de Goese amateurfotografen- vereniging „De Bevelanden" in „De Landbouw" werden twee fotocollecties besproken: in de eerste plaats het werk van de leden voor de onderlinge wed strijd. Er valt een opleving te bespeuren sedert het begin van dit seizoen binnen de vereniging, zowel wat het bezoek be treft van de leden als de animo om aan de onderlinge wedstrijden deel te nemen- Niet minder dan 10 leden kwamen met ieder twee foto's in het formaat 30 x 40 cm voor de wedstrijd vrij onderwerp. Deze foto's zullen ter beoordeling gor den gezonden aan de Dordtse Amateur- fotografenvereniging, die een bespre king za( vastleggen op de geluidsband. De tweede collectie was van geheel an dere aard. Deze was beschikbaar gesteld door een handelsonderneming en bestond uit 50 foto's, eveneens 30 x 40 cm, van de Berlijnse Amateursfotografenvereni- ging. Er waren foto's over uiteenlopende onderwerpen, zoals portretten, land schappen, avondfoto's en dergelijke. Ve le foto's waren goed van visie, maar over het algemeen genomen was de scherpte op zichzelf wel goed net niet puntig genoeg, terwijl de doorteke ning van details in de donkere partijen mui ech- LEWEDORP S1NT-NICOLAAS IN LEWEDORP De winkeliersvereniging van Lewedorp organiseert op zaterdag 1 december in zaal Van den Dries een St.-Nicolaas- middag voor de kinderen uit Lewedorp. Deze middag begint om half twee. WOENSDAG 28 NOVEMBER 1962 Ned. Herv. Kerk: Goes, Grote Kerk: 7 ds- Metselaar; 's-Heer-Abtskerke 10 ds. Hamminga; 's-Heer-Arendskcrke 10 ds- Baars; 's-Heer-Hendrikskinderen 10 ds Van Dijk, 7.30 gemeenteavond; Katten- dijke 10 mej. Stok; Kloetinge 7 ds. Van Cruijningen; Wilhelminadorp 10 ds. Lindeboom; Wolphaartsdijk 10 ds. Van Liere, 7 ds. Visbeek; Baarland 9,30 Beneder. 2 ds. Kluiver; Borssele 10 Vrijlandt. 2.30 ds- Kwakkelstein; Drie wegen 2 ds- Holwerda; Ellewoutsdijk 9.30 ds. Blok: 's-Gravenpolder 9 30 ds. Kluiver. 2 ds. Bencder; Heinkenszand 10 ds. Kwakkelstein, 2.30 ds. Vrijlandt: Hoedekenskerke 9.30 ds. Hulsbergen, 2 ds. Jonker: Nieuwdorp 10 ds. Holwerda, 2.30 ds- Das; Nisse 10 ds- Kooren; Oude- lande 9.30 ds. Jonker, 2 ds. Hulsbergen: Ovezando 9.30 ds. Das: Biezclinge 10 ds. Sioders, 2.30 ds. Jebbink; Hansweert 9-30 ds. Bronsgeest: Kapelle 10 ds. Jeb bink, 2.30 ds. Moov: Krabbendijke 9.30 ds. v. Leeuwen, 2.30 ds. v. Leeuwen; Kruiningen 10 ds. Fidder, 2.30 ds- Kool stra; Schore 9.30 ds. Mooij. 2 ds. Zoods- ma; Waarde 9.30 ds. Huizing, 2 ds. Roijenga; Wcmeldinge 10 ds. Zoodsma, 2.30 ds. Sicders; Yerselte 10 ds. Reijen- ga, 2.30 ds. Huizing. Gereformeerde Kerk: Goes. Westerkerk 10 ds. Jansen. 7 30 ds. Kats: Oosterkerk 7.30 ds. Jansen: Wolphaartsdijk 10 en 2.30 ds. Haverkamp: Borssele 10 ds. Vrolijk, 2.30 ds. v- d. Veen; Driewegen 9 30 ds. v. d. Veen, 2 ds. Vrolijk; 's-Gra venpolder 10 en 2.30 ds. de Wit; Hein kenszand 10 en 2.30 ds. v. Andel; Lewe dorp 9.15 en 2.30 ds. den Boer: Nieuw dorp 10 dienst, 2.30 ds. Goedendorp; Kapelle 10 ds. v. d- Loelc, 2.30 ds. Booy; Krabbendijke 10 ds. Koolstra. 2,30 ds. Fidder; Kruiningen .10 ds. Fidder, 2.30 ds- Koolstra; Rilland-Bath 10 en 2.30 d3. Baayen; Wemeldinge 10 en 2.30 ds. Hoogkamer; Yerseke 9-30 ds. Booy. 2-30 ds. v. d. Leek. Gereformeerde Kerk (Vrijgcm.): Goes 7.30 ds. Hendriks. Gereformeerde Gemeente: Goes 9.30, 2 en 6 ds A. Honkoop: Borssele 9.30, 2 en 6 ds- Rijksen: 's-Gravenno'fier 9.30 leesd., 2 en 6 Scliipaanboord; Biezc linge 9.30, 2 en 6 leesd.: Waarde 9 30, 2 en 6 ds. van Dam; Wemeldinge 10 en 2 ds. van Haayen: Yerseke 9.30, 2 en 6 de heer Westslrate. Oud-Gereformeerde Gemeente: 's-Gra- venpoldor 9 30 en 10.30 de heer v. Prooy- en. Chr. Gereformeerde Kerk: Biezelinge 10 en 2.30 ds. v. Dijken; Goes 10 en 7 ds. Wijnsma. Vrij Evangelische Gemeente: Goes 10 en 7 ds. Karelse; Wemeldinge 10 ds. Niewöhner, 7 dienst; Yerseke 10 en 2.30 ds. de Jonge. Geref. Gem. in Ned.: Yerseke 10. 1.45 en 5.45 stud, van Beek. Ned. Hervormde Kerk: Colijnsplaat 7.30 ds- Dijkmeijef. Gereformeerde Kerk: Colijnsplaat 10' en 2.30 ds. Lindeboom. C.J.V.-BIBLIOTHECARISSEN IN GOES BIJEEN Zaterdag kwamen onder leiding van de heer J. L. Hamelink uit Terneuzen in de „Opril" te Goes de Zeeuwse C.J.V.- bibliotheearissen. bijeen voor het houden van een werkvergadering. Verschillende interne aangelegenheden kwamen aan de orde. In Zeeland zijn momenteel 30 C.J.V.-bibliotheken. Het aantal uitlenin gen bedroeg in 1961 60.000. Het aantal uitleningen beweegt zich bij verschillen de bibliotheken in stijgende lijn. De heer Hemmes, secretaris van stichting C.J.V.-Lectuurvoorziening, be handelde het onderwerp „Economisch bibliotheekwerk". Besloten werd een proef te nemen met roulering van nieuw boekenbezit tussen verschillende biblio theken. - Waarde koopt grond aan voor uitbreidingsplan Tijdens de vergadering van de raad van Waarde is maandag het voorstel vap b. en w. goedgekeurd om deel te nemen aan de nieuwe gemeenschappelijke rei nigingsdienst waar thans reeds Rilland en Wemeldinge aan deelnemen. Aan de heer L. van Houte werd een perceel bouwterrein verkocht voor de bouw van drie woningen aan de Julianastraat. Voor uitvoering van het uitbreidings plan werd een boomgaard aangekocht van de heer P. Bom voor een bedrag van 42.900, wat neer komt op een be drag van 17,per vierkante meter. Eveneens keurde de raad het voorstel goed om het daarvoor in aanmerking komende - gemeentepersoneel over 1962 een uitkering ineens te geven van 26,4 procent van de maandwedde. Ook ging de raad akkoord met het voorstel om gemeentesecretaris, ontvanger en amb tenaren van de burgerlijke stand een huurcompensatie van 1% procent toe te kennen. Aan het stichtingsbestuur van de nieuw te bouwen kleuterschool werd in principe medewerking toegezegd. Aan de Stichting Volksgezondheid werd een subsidieverhoging van 3 cent per inwoner .toegekend. De Zeeuwse stich ting voor Revalidatie kreeg een één malige bijdrage van 5 »cent per inwoner, de commissie voor de hygiëne van het kind in Zeeland kreeg een subsidiever hoging en ook aan het Leger des Heils werd een subsidie toegekepd. KRABBENDIJKE Nieuwe school met de bijbel te Krabbendijke De agenda, die de raad van Krabbendij ke in zijn vergadering van vanavond dinsdag te behandelen krijgt, bevat een voorstel van b. en w. om het ter rein waarop het oude gebouw van de School met de Bijbel staat in erfpacht over te nemen. Dit gebouw zal aan zijn bestemming worden onttrokken in verband met de houw van de nieuwe lagere school op Gereformeerde grondslag. B. en w. vin den het billijk, dat de eigendom aan de gemeente wordt overgedragen in ver band met de betaalde afkoopsom. Het college adviseert de raad verder toe te treden tot de gemeenschappelijke regeling voor de reinigingsdienst met Kruiningen. Rilland-Bath, Waarde, We meldinge en Yerseke. Deze regeling zal voor Krabbendijke f 1700 meer kosten dan op de begroting voor 1963 is ge raamd- Daartegenover staat, dat het huisvuil dan tweemaal per week wordt opgehaald. Andere voorstellen van b. en w. zijn: het vaststellen van ccn krediet in rekening-courant bij de Bank voor Ne- derlandsehe Gemeenten van f 150.000; het voteren van f 5732 voor aankoop van het pakhuis op de hoek Beatrix- straatNoord weg in het kader van de realisering van het uitbreidingsplan Zuidoost; en het aangaan van een le ning van f 137.000 met de Bank voor Nederlandsche Gemeenten om het breidingsplan West bouwrijp te kunnen maken. Ledenvergadering S.G.P. Dezer dagen werd in het vergaderlokaal van de kerk van de Gereformeerde Ge meente te Krabbendijke een ledenver gadering gehouden van de afdeling Krabbendijke van de S.G.P. De kandida tenlijst voor de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer werd als volgt samengesteld: Van Dis, Kodde, Van; Rossum, Florijn, Brouwer. Schot ei De Heer. SECRETARIE GESLOTEN In verband met de Dankdag is de ge meentesecretarie te Krabbendijke aan staande woensdag de gehele dag voor alle diensten gesloten. WEMELDINGE Samenkomsten Vrij Evangelische Gemeente De Vrij Evangelische Gemeente te We meldinge belegt vandaag - dinsdag - woensdag en donderdag 's avonds om half acht samenkomsten. Voorgan zyn ds. H. Timmerman en de heer ven, evangelist. Medewerking aan de bijeenkomsten verlenen het vry evange lisch zangkoor uit Wemeldinge (van avond), mevrouw M. van der Loo uit Den Haag met een zangvoordracht (woensdag) en de vrij evangelische ko ren van Goes en Wemeldinge (donder dag). Dinsdag en donderdag zijn er ook 's middags om half drie samenkomsten, Op dankdag is er 's morgens om 10 uur een dienst. 's-GRAVENPOLDER Zendingsavond van geref. Woensdagavond dankdag houdt de gereformeerde jongelingsvereniging „Ichtus". te 's-Gravenpolder een zen dingsavond in het kerkgebouw van' de Gereformeerde Kerk. Deze avond wordt gehouden in het kader van de jubileum- actie „Heb het hart eens" ten bate van het zendingswerk in Roeanda. Als spre ker zal optreden ds. J. Hindriks uit Rot terdam. die het onderwerp „Een zwarte vlek" behandelt. De avond wordt ver der gevuld mét kleurendia's en een ge luidsband van Roeanda. De muzikale begeleiding by de samenzang verzorgt de heer Stoffel Gunst uit Goes, die ook de orgelwerken zal spelen. Jullie willen natuurlijk nog graag iets meer weten over de film „Robin Hood en zijn schelmen" ook wel de „Nederlandse Ivanhoe" genaamd. Dat kan. Let maar op. Robert, de zoon van graaf Andrew, en de jagermeester John waren dus aan de handen van graaf Gilbert en diens rentmeester Siegfried ontsnapt en naar Robin Hood gevlucht. Robin Hood helpt hen om naar het Heilige Land te trekken, waar de vader van Robert de gevangene is van sheik Ibrahim. Robert en John beleven veel avonturen, maar wor den tenslotte ook gevangen genomen door de mannen van sheik Ibrahim. Kijk maar eens op de foto. Daar zitten Robert en John geboeid in dezelfde tent waarin graaf Andrew gevangen wordt ge houden. Zo dat is wel genoeg, meer vertellen we niet. Hoe het verder verloopt kunnen jullie zien tijdens de P.Z.C.-jeugdtoernee. „We zullen nog een kleinigheidje ver tellen over de film „Robin Hood en zijn schelmen". Eigenlijk is het geen kleinigheid, want dat er in de film NEDERLANDS wordt gesproken Iran je echt wel belangrijk noemen- Je hoeft nu namelijk niet te letten king van de bonnen is vorige week WOENSDAG een begin gemaakt. De uitreiking eindigt VOLGENDE WEEK WOENSDAG. op de onderschriften. Je kunt al je aandacht besteden aan wat Robert, John, Robin Hood en al die anderen op het doek doen In de jeugdtoernee zal nog een twee de film worden vertoond: „Mooi maar modderig" van de „dikke" en de „dunne"- Jullie weten zeker nog wel wat je moet doen om de P.Z.C.-j.eugdvoor- stellingen die worden gegeven in Middelburg, Vlissingen en Goes te kunnen bezoeken. Maar voor dege nen, die het reeds zijn vergeten, her halen we de gang van zaken nog eens. Om toegangskaarten voor de P.Z.C- jeugdtoernee te verkrijgen bestaat weer de bekende regeling: in Middel burg, Vlissingen en Goes wordt in winkels, waar het raambiljet van. onze toernee hangt, voor iedere aan koop tot een bedrag van f 1.een bon verstrekt. Voor TWINTIG gul den aan bonnen kunnen jullie een plaatsbewijs krijgen. Met de_ uitrei- De P.Z.C.-tournee 1962 om vat weer een aantal voorstel lingen, die alle in de kerstva kantie zullen worden gege ven. De films, die zullen wor den vertoond zijn cultureel gekeurd, zodat alle kinderen zonder bezwaar naar de voor stellingen kunnen komen. Wij doen echter een dringend beroep op alle ouders er voor te zorgen, dat de kinderen maar EENMAAL de voor stellingen bezoeken. Gaan zij meer dan één keer, dan bete kent dat, dat zij de plaats in nemen van een kind, dat nog niet is geweest, maar er wel recht op had te gaan. Begeleiders kunnen ook NIET worden toegelaten: de plaatsen zijn alleen bestemd voor kinderen van 6 tot IA jaar. Zoals de gewoonte is geworden, zal bij de inwis seling van de bonnen voor toegangskaarten tijd en plaats worden nog nader be kendgemaakt een dubbel tje per kaart worden ge vraagd. De opbrengst daar van komt ten goede aan een Zeeuws liefdadig doel. VLASMARKT ROTTERDAM. 26 november. Waterroot vlas: lage soorten van f 1.50 tot f 1.68. middensoorten van f 1.70 tot f 1.85, best vlas van f 1.90 tot f 2.10. Dauwroot vlas: van f 1.35 tot f 1.S5. Breekvlas: van f 0.85 tot f 1.45, afhankelijk van kwaliteit en bewerking. Gezwingelde lokken: van f 0.60 tot f 1.—. De produktie van waterroot vlas blijft op goed peil, de aanvoer bestaat voornamelijk uit middensoorten en lagere kwaliteiten. Be ter vlas blijft schaars. De vraag is voor alle soorten gunstig, nagenoeg de gehele produk tie werd verkocht. De prijzen zijn over het algemeen wat hoger, de middensoorten en la gere kwaliteiten blijven gevraagd, er is tot 5 cent per kilo meer betaald, dan in vorige we ken. Dauwrootvlas onveranderd aangeboden, noteringen onveranderd tot iels hoger voor de goede middenkwaliteiten. Breekvlas wordt vrijwel niet geproduceerd, de prijzen zijn in verhouding tot het gezwingelde vlas nog steeds ongunstig. Gezwingelde lokken worden op het nieuwe prijspeil vlot verhandeld. VEILING ROTTERDAM. 23 november. Aardappelen 11—15- Andijvic 34 —56. Bloemkool I A: 6 stuks per bak "088. 7.stuks per bak 52—61. Stoofsla 3014 Sla 1 A 22—27, il A R—12. Rode kool 16—18 Gele kool 11—14. Groene kool 20—21. Spruiten i A 82—1.03, II A 64—78, I B 85—87. U B 29—42. I D 84—91 Prei 44—54. Selderij 9—15 'Peter selie 12—16. Grote peen 12—15. Kroten 7—16. Uien geschoond 15—33. Uien 17—27. Witlot l A 1.00—1.00. II.A 87—95. I B 90—98. O B 1.50— 1.69. Black Alicante 1 50—1.69 Boerenkool 20 —26. Coxs Orange Pippin KI. 1 A 72—94. 1 B 60—66, I C 39—59. Golden Delicious KI I A 70—85, t B 60—80, I C 58—60, II A 56—57. Goudrelnetten KL I A 51—58', I B 48—53, i C 46—48. Glorie van Holland KI. 1 A 49—54, I B 42—54. I C 3044. Laxton's Superbe KI. I A 48—53. I B 37—45. I C 29—37 VEEMARKT ROTTERDAM. Totale aanvoer 1842 stuks. Vette koeien 1373. Varkens 469. Prijzen (resp. voor le, 2e en 3e kwaliteit) in cents per kg. Vette koeien 255—275 215—250 200—215 Varkens (lev. gew.) 182 180 178 Vette koeien: aanvoer even korter, handel kalm, afloop slepend, prijzen onveranderd, prima's boven notering. Varkens (levend ge wicht): aanvoer iets minder, handel vlot, prijzen iets gedrukt, prima vleesvarkens bo ven notering, slachtzeugen van f 1.35f 1.40 per leg. VEILING GOES. 26 november. Druiven: Black Alicante 2 130 136. Groenten: Bloemkool A 2 5662, B 2 39. afw. 2126, Kropsla 2 4. Knolselderij 1 9 —16. 2 5—6. Wortelen 22. Spruiten A 1 53— 61. A 2 45—60. B 2 25—37. afw. 34- Witlof A 1 39—100, A 2 83—90, B 1 80—89. B 2 71— 80. Prei A 1 32—38, A 2 25—34. Andijvie 2 1425. Krulandijvie 35. Tomaten A 2 38, B 2 46, C 2 45. Groene sav. kool 1 13—16, B 1 14. Rode kool 1 19. B 1 15—17. Witte kool 1 17. Boerekool 1 17—30. Peen B 1 7—9. C 1 3—9. Veldsla 2 59—73. Uien afw. 10. stek 7. Woensdag 28 november as. is de veiling we gens dankdag gesloten. Deze week fruitvei ling op dinsdag en vrijdag (vrijdag om 11-30 uur). VISMIJN COLIJNSPLAAT. Exportgarnalen, aanvoer 4162 kg, 208 250. Handelsgarnalen, aanvoer 841 kg, 154—175. Schar 45 kg. Bot 193 kg. Wijting 196 kg. Kabeljauw 92 kg. Wul ken 4 kg. Rog 5 kg. Zalm 1 kg. Ongesor teerde vis 170 kg. GRAAN'BEURS ROTTERDAM. 26 november. Tarwe 17 pet. vocht naar kwaliteit, tot f 32.20. Deze week franco Rot terdam Zomcrgerst volgens monster tot f £8.25 af Haver volgens monster tot f 26.00 af. Rogge volgens monster tot f 24.50 af. Peulvruchten, franco Rotterdam. Groene erwten op monster f 45f 54. Schokkers op monster f 45f 70. Bruine bonen boerenschoon op monster tot f 105. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM. 26 november. Kleiaardappelen 38 mm op waarts voor'het' binnenland Bintje f 11,25 f 12.75. Kleiaardappelen 35 mm opwaarts: Bintje t 10.75—t 12.25. Voeraardappelen f 3 f 5. Export praktisch geen vraag - binnen land kalme handel. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorw3arden. vastgesteld voor de verkoop van consumptieaardappelen op wagon, schip of auto. VEILING BERGEN OP ZOOM. 26 november. Golden Delicious 40—62. Goud renet 31—54. Cox's Orange 4632, Jonathan 1717. Glorie van Holland 1050, Doyenne du Cornice 62117. St. Remy 2026. Coin- tesse de Paris 2930. Andijvie 2224. Sla 4—17. Bloemkool 40—99 Waspeen 22—30. Kro ten 10—15. Sav. kool 13—19. Prei 30—46. Witlof 59—101. Spruiten 50-451. Rode kool 13—21. Witte kool 6—15. Tomaten 33—74. Boerekool 14—21.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 13