Vrolijk bezoek van sinterklaas aan Middelburg en Vlissingen Qca WALCHEREN AGENDA ZEEUWSCH-VLAANDEREN PLAN VOOR AQUARIUM IN VLISSINGS GEVANGENTOREN Nog f64.800 extra voor restauratie KRITIEK OP OPLEIDING AAN 0UTWARD-B0UNDSCH00L MAANDAG 26 NOVEMBER 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 6 Kindervriend bracht tien charmante nichtjes mee Met een omvangrijk gevolg van kwis tig sinaasappelen uitdelende „Spaan se schonen" en zwarte Pieten heeft Sint-Nicolaas zaterdagmiddag zijn intocht in Vlissingen gemaakt. De sint en zijn gezelschap arriveerde omstreeks half drie met het loods- af haal vaartuig „Rog" in de Koop manshaven". Daar stond een com missie van ontvangst van de Vlis- singse Middenstandscentrale gereed: voorzitter Joh. P. Ventevogel als mede de heren J. Daalhuizen en L. Bollen. De heer Ventevogel heette de sint welkom op Vlissings grondge bied, waarna de stoet zich omstuwd door kinderen naar het stadhuis aan de Houtkade begaf. Wethouder W. Poppe verwelkom de vanaf de stadhuistrappen na mens het gemeentebestuur sinter klaas. Ook de overige wethouders alsmede enige genodigden hadden zich bij de stadhuistrap verza meld. „NICHTJES' „Men is altijd weer big wanneer U in Vlissingen verschijnt", aldus wethouder Poppe, die zich verder verheugd toonde over het gevolg van „nichtjes" van de sint. De heer Poppe vond het begrijpelijk, dat Sint-Nicolaas het eerste in Vlissingen kwam, „het is de stad, die mooi aan zee ligt". Wethouder Poppe memoreerde de veranderingen in de Vlissingse bin nenstad en vroeg sinterklaas tot slot eens langs te gaan bij de minister van binnenlandse zaken om bij deze voor meer ruimte voor Vlissingen te pleiten. Sinterklaas beloofde dit te doen: „De minister gaat nog wel eens weg, maar Sint-Nicolaas blijft per slot van rekening". De sint bood vervolgens een inge lijste gekleurde oude prent van het Vlissingse gemeentehuis aan de wet houder aan. Deze zal een plaatsje krijgen in het nieuwe gemeentehuis. OPTOCHT Voorafgegaan door de drumband van „Oranie Nassau" maakte de stoet tenslotte een rit door de stad. Voor aan ging „Oranie Nassau" waarop volgde de muziekvereniging „Sint- Caecilia" en daarachter reed een ver sierde vrachtauto met acht in Spaan se kledij gestoken charmante meis jes. Dan de sint, vriendelijk wui vend vanaf een paard, gevolgd door twee zwarte Pieten. Ook reed in de stoet mee een versierde vrachtwagen met tien zwarte Pieten, waarna de muziekvereniging „Ons Genoegen" de rij sloot. Honderden kinderen en volwassenen stonden op verschillende punten in de stad opgesteld om de optocht, waarvan de Vlissingse middenstand veel werk had gemaakt, te kunnen zien. En om iets op te vangen van de sinaasappelen en het strooigoed, dat de Spaanse „nichtjes" van de sint en zjjn zwarte knechten met gulle hand verspreidden. Na de rijtoer bracht de sint een bezoek aan de ziekenhuizen „Sint Joseph" en „Bethesda", waar hjj de jeiigd met snoepgoed bedacht en vervolgens trok hjj naar Middel burg. Het zere achterbeen van de schimmel van Sint-Nicolaas is weer genezen. Daarvoor heeft een Middelburgse dokter gezorgd en sinds zaterdag nacht kan het paard daarom weer zonder pjjn over de daken lopen Dat heeft Sint-Nicolaas zaterdag meege deeld tjjdens zjjn ontvangst in de Zeeuwse hoofdstad. Ondanks de kou hebben duizenden Middelburgse kin deren met hun vaders en moeders de oude bisschop weer een warme ont vangst bereid gedurende zjjn rytoer door de binnenstad. Omdat het paard van de goedheilig man nog niet he lemaal beter was. maakte de sint deze toclit in een open auto, maar de vreugde over het weerzien was van beide kanten niet minder om Het Middelburgs Muziekkorps, een lange periode van afwezigheid weer in „vol ornaat" op straat, maakte zich nog volop verdienstelijk met het spelen en begeleiden van toepasselijke versjes, toen de stoom boot van de sint in de %"erte zicht baar werd. Omstreeks kwart voor twee meerde het Spaanse schip bij de Beatrixbrug af en omdat het pij pers- en tamboerskorps „Juliana" Wanneer U praktisch denkt geeft U l#n handsohoonen »haw! Voor elke man de juiste maat en de juiste kleur- Elk cadeau in luxe surprise verpakking. HERENMODEHUIS Winkelgalerij - Middelburg Geldlening van f 45.000 Stichting Sportbelangen Het bestuur van de Stichting Sport belangen te Vlissingen, heeft zich tot het college van b. en w. gewend met het verzoek te willen bevorderen, dat de stichting ten behoeve van de finan ciering van de bouwkosten van een kleedlokaal met nevenruimten op het sportveldencomplex aan de Irislaan een geldlening van ten hoogste f 45.000 wordt verstrekt. Voor dit sportvelden complex is slechts een betrekkelijk wei nig accommodatie biedend kleedlokaal aanwezig, dat in verband met de aan wezigheid van het belangrijkste voetbal veld beslist onvoldoende is. B. en w. stellen voor de gevraagde lening te verstrekken. Verbetering verlichting van plan Pottekai en w. van Vlissingen geven de raad, die vrijdag a.s. bijeenkomt, in overwe ging tot uitvoering van het plan tot verbetering van de openbare verlichting van de Wilhelminastraat, Hendrikstraat en omgeving (plan Pottekaai) te beslui ten. De kosten hiervan worden geraamd op f 15.000. B. en w. vragen de raad hiervoor een krediet van hetzelfde be drag beschikbaar te stellen, dat ten laste van de kapitaaldienst van de ge meentebegroting 1962 kan worden ge bracht AANKOOP WONINGEN VOOR SANERINGSPLAN Ten behoeve van de uitvoering van het Vlissingse saneringsplan en het plan Paauwenburg, wil de gemeente Vlissin- geu, nu zich daartoe een gelegenheid voordoet, aankopen de panden Vrouwe straat 7, Noordstraat 55 en een gedeelte tuin aan de Vlissingsestraat. De laatst genoemde aankoop zal worden gedaan ter realisering van het plan-Paauwenburg. 1. en w. van Vlissingen stellen de raad oor met deze aankopen akkoord te gaan. Voorts is er een voorstel van b. en w. enkele voorzieningen te treffen aan ne gen gemeentewoningen in plan-west. De raamindeling van deze woningen is reeds vele malen ter sprake gekomen, omdat regen en wind naar binnen slaan en een dikke dwarsbalk op ooghoogte het uitzicht belemmerd. Voor verbete ring van deze ramen van deze gemeen tewoningen aan de Willem Klooslaan er de Sabalaan zal 2250 moeten worden uitgetrokken. Voorts is er een verzoek van de bewoners garages te laten bijbou wen. Hiermee zal een bedrag van 27000 <remoeid zijn. De exploitatielasten van deze garages zullen echter in de huur- prijs worden doorberekend. enige vertraging had, kreeg de Mid delburgse jeugd alle gelegenheid om de goedheilig man eens goed te be kijken. En natuurlijk ook de zeven zwarte Pieten, die zelfs nog meer in de belangstelling stonden vanwege de pepernoten. Nadat het Slnt-Nicolaascomité van Middelburg de hoge gast had welkom geheten, begon de rij toer door de stad. Voorop in de stoet reden enkele ruiters van de landelijke rijvereniging uit Nieuw- land, daarna kwamen tamboers en hoornblazers in traditioneel kostuum, afkomstig van de sig- naalafdeling van Achilles, vervol gens de open auto met sinterklaas en de „eerste" zwarte Piet erin, terwijl daartussenin het Middel burgse Muziekkorps en „Juliana" voor de vrolijke, en de zes andere zwarte Pieten voor de eetbare no ten zorgden. Op het Noordpoortplein bij het Gast huis en in Klein Vlaanderen bij het oude-mannen- en vrouwenhuis hield de sint traditiegetrouw halt om res- pectievelijk aan de zieke kinderen en aan de bejaarden versnaperingen nit te delen. Hetgeen natuurlijk weer bijzonder op prgs werd gesteld. LANGZAAM GROOT Op het bordes van het stadhuis werd Sint-Nicolaas officieel welkom ge heten door burgemeester mr. J. Drij- ber van Middelburg. Mr. Drijber ver telde, dat de kinderen in de stad weer bijzonder verheugd waren de goedheilig man weer te zien en ver zekerde vervolgens, dat Middelburg langzaam een grote stad wordt. „Het gaat niet snel. maar we zijn de 23,000 inwoners al gepasseerd", deet- de de burgemeester mee. „We zjjn echter nog niet té groot om nog wat te krggen", merkte Sint-Nicolaas is zaterdag in Vlissingen aangekomen, om vandaar via de dalcen van de Dubbelstad verder Zeeland in te trékken. Op de foto: sint op ros tijdens de rondgang door de Scheldestad. (Foto P.Z.C mr. Drijber op. Op zijn „verlang lijstje" stonden onder meer een nieuwe stationsbrug en meer hui zen, ook in plan-Zuid achter deze brug. Sinterklaas stelde zich in zijn dank woord geheel achter de wensen van de burgemeester. „Ik hoop", zo voeg de de bisschop er aan toe, „dat in de Zeeuwse hoofdstad prioriteit gegeven zal worden aan de opbouw van alle verenigingen en de accommodatie daarvan, het geheel in het. belang van de Middelburgse jeugd". Daax-na vertelde de sint waarom de intocht in Middelburg niet op zijn paard had kunnen maken. De schim mel had namelijk een pukkeltje op het linkerachterbeen, zodat het lopen over de daken voor het dier nogal pijnlijk was. Maar de bisschop was onmiddellijk met zijn schimmel naai de dierenarts getogen, die enkele we ken geleden ook een circusolifant in Middelburg van een pynlijk pukkeltje op de slurf verloste. De dokter kon ook de bisschoppelijke schimmel hel pen en zo reed het dier zaterdag nacht zijn „baas" weer over de da ken! Terwg'l de sint zich enkele ogenblikken met de autoriteiten in het stadhuis on derhield, zongen de kinderen od het marktplein met het Middelburgs Muziek korps van de „stoomboot" en de „maan", daarbij aangemoedigd door de zwarte Pieten, die als dank kwistig met peper noten strooiden. Na nog een tocht door de stad te hebben gemaakt, vertrok de sint vanaf de Loskade weer naar andere Zeeuwse gemeenten. VANDAAG. Middelburg Cily: Tot weerziens mijn lief ste. 8 uur, 18 Jaar. Electro: De man. die te veel wist. 7.30 uur. 14 Jaar. Vlissingen Alhambra: Rififi in Amsterdam. 20 uur, 14 Jaar. Luxor: De Jacht op de verborgen goudschat. 20 uur. 14 jaar. Gors Grand: Rififi in Amsterdam, 20 uur. 14 Jaar. Ucrgrn op Zoom Roxy: Follow that dream, 20 uur. a.I. Sas van Gent Olympic: Amerika bij nacht. 20 uur, 14 Jaar. Axel Centrum: Het meisje Sub. 20 uur, 18 Jaar. llulst Bioscoopgebouw: De Schaduw, 20 uur. 18 Jaar. Zierlkxce Concertzaal: De kolos van Rho- dos, 20 uur, 14 jaar. Aanwinsten provinciale bibliotheek Middelburg Aanwinsten van de Provinciale Bibli otheek van Zeeland te Middelburg over de maand oktober 1962: Alberts, Namen noemen; Andel van, Diagnostisch gebruik van radio-isoto pen; Andriessen, Mensen in de muziek; Baaien, van, Doolhof der goden; Baay, Jhcsus collacien; Banning, Om mens en menselijkheidBibeb, Danstheater; Bont, dc. Prismagids voor studie en be roep; Brecht, De weerstaanbare op komst van Arturo Ui; Bühlei, De men selijke levensloop als psychologisch probleem, Churchill, The Powys Mot hers: Claus. Dc verwondering: Con- standse, Dynastie van staal; Dalsne, De inktvlek geboren; Dawson, De christe- christ. cultuur als historische werkelijk heid; Dcbidour, Aristophane par lui- mëme; Dclaforlric, Priester Daens. DIDACTISCHE bandleiding voor de le raar in de moedertaal. Europese geest. Ex Frans Equatoriaal Afrika; Faber, en Van der Schoot, Het pastorale ge sprek; Golterrnan, Eenheid ii. de chaos der kerken; Gijsen, Peripatetisch on derricht; Gyscn cn Sleutelaar, Met an dere woorden. Handleiding voor het samenstellen en beheren van topografische atlassen. Herreman, Boekuiltjes; Holsbergen, De handschoenen van het verraad Hout zagers, e.a., De water- en zouthuishou ding in het menselijk lichaam; Ik kan wonen; Itullaander, De nieuwe leiders van Afrika; Jager, Het eeuwige leven; Jagt, van der, Meten; Jong. S. J. de, Waar Gods voeten gingen; Joedicke, Schaïcnbau: Kiriakofr, De rupsen; Knu- velder, Beknopt handboek tot de ge schiedenis dor Ncd. letterkunde; Kos ters en Dubbink, Algemeen deel van het Ned. Internationaal privaatrecht: Lat tin. de. Sinjorenstad; Oud en Wijsen beek. Mondriuan; Pascal en Port Roal, Poelje, van Sexaginta anni- Raes, Een tijdelijk monument; Reeser De jeugd jaren van Anna Louia G. Touissaint; Relschauer, Geschiedenis van Japan; Rek. de, Pas gisteren: Ritter, Luther; Sinnlge, Miguel dc Unamuno; Somali- landen, De; Thienen, Van en Duyetter, Klederdrachten; Tweehonderd coplas zoals Spanje ze zingt; Tijen, van. Met hod for calculation of cylinder liner temperature in diesel engines. Uitman, Hoe komen wij aan onze namen; Van korre tot koren. Vanderschaeghe, Ste fan Andres; Veenstra, D'Artagnan te gen Jan Fuselier: Vries de, De dienst van dc kerk aan de industrie-arbeider; Vjjf auteurs over hun uitgever, Wate rink, Grondslagen der didactiek; Wat- tel, Vorming voor leidinggevende ar beid in dc onderneming, Wereld, De, van dc Islam in onze tijd, Woestyne, van de Journalistiek; Wonderen, van het leven. VLISSINGEN „Levenslnst"-voIkstninen krijgen „straatnamen" De hoofdpaden in het complex volks tuinen van de Vlissingse volkstuinver eniging „Levenslust" aan de Vlissingse weg zullen een „straatnaam" krggen. Hiervoor zjjn de namen van verschillen de bloemen gekozen. Bovendien zal een nieuwe nummering op de tuinen worden aangebracht en zal langs de weg een nieuwe afrastering worden geplaatst. Dit werd meegedeeld in de dezer dagen ffehouden jaarvergadering van „Levens- ust". De vijftig aanwezige leden ver namen verder, dat een beplanting van het sportveld naar de weg zal worden aangebracht. Meegedeeld werd voorts, dat als de pa den niet worden schoongehouden in de volkstuinen, zal worden overgegaan tot bespuiting met een verdelgingsmiddel en dat wanneer een lid zjjn vier uur ver plichte arbeid niet verricht hiervoor f5 zal worden gevraagd plus de daaraan verbonden kosten. Op een desbetreffen de vraag van een der leden werd zegd, dat grond en puin op de tuinen volgend jaar zal worden uitgestrooid of zal worden afgevoerd. Bij de bestuursverkiezingen werden de aftredende leden J. v. d. Buuse, M. de Brujjne en J. van Geersdaele allen her kozen. Tot reservelid van de kascom- missie werd gekozen de heer H. TUroe. Diverse verslagen en de begroting voor 1963 werden onveranderd goedgekeurd. Een reglementswijziging met betrek king tot de aardappelmoeneid werd even eens aangenomen. Een verzoek om de verleturen met 25 cent per uur te ver hogen werd afgewezen en op een vraaf naar de afwatering van de sloten wen geantwoord, dat men zal proberen de duikers schoon tc maken. Een verzoek tot koninklijke goedkeuring werd op de vorige jaarvergadering door 90 van de leden aangenomen. Bjj de aanvang van de vergadering werd het overleden lid de heer H. Verschoor herdacht. Afsnijden bochten van Hercules Segherslaan en Vincent van Goghlaan B. en w. van Vlissingen delen de raad mee, dat de rotonden in de uitlopers van de Hercules Segherslaan en de vin cent van Goghlaan zo smal zjjn, dat auto's daar moeilijk kunnen keren. Hierin kan verbetering worden gebracht door de hoeken bij deze rotonden af te snijden. B. en w. stellen de raad voor het college een krediet van f 4500 te verlenen teneinde de noodzakelijke wer ken te kunnen laten uitvoeren. Dit be drag zal worden bestreden uit de aan- legreserve van het grondbedrijf. Vijf nieuwe winkels in Lange Zelke en w. van Vlissingen delen thans aan raad mede met een vijftal winkelbe drijven voorlopige overeenkomsten te hebben gesloten tot verkoop van grond aan de Lange Zelke. Het betreft nier plm. 746 m2 aan P. de Gruyter Zn, N.V. voor totaal f 97.134; plm. 473 m2 aan A. Kreymborg en Co. N.V. voor totaal f55.596; plm. 450 m2 aan N.V. C. Jamin voor totaal f 50.520; plm. 255 m2 aan Van Harens schoenfa brieken N.V. voor plm. f 27.648 en plm. 192 m2 aan de fa. H. J. Luitwieler voor f20.172,Aan de raad wordt voorge steld tot verkoop van deze oppervlakten over te gaan. Voor de uitvoering van het sanerings plan is thans overeenstemming bereikt met de fa. H. J. Luitwieler over de ver koop door de gemeente van de panden Walstraat 57 en 59 en'Lange Zelke 54. ARNEMUIDEN VASTSTELLING VAN DE GEMEENTEBEGROTING De raad Arnemuiden zal. in zijn eerstvol gende vergadering op dinsdag 27 no vember om half acht 's avonds de gemeentebegroting 1963 behandelen. Te vens komen tijdens deze vergadering de verlenging van de gemeenschappelijke regeling Veerse Meer, reclamebelasting, de toekenning van de bijdrage in de kos ten van de verbetering van wegen in het ruilverlcavelingsblok, de verkoop van grond alsmede een garantiebesluit in vestering vissersvloot, aan de orde. SINT-LAURENS VASTSTELLING BEGROTING DIENSTJAAR 1963 IN RAAD De gemeenteraad van Sint-Laurens zal in de vrijdag 30 november te houden vergadering de gemeentebegroting 1963 vaststellen. Deze vergadering begint 's middags om vier uur. Verder staan op de agenda een voorstel tot wijziging van de pensioengrondslag, een voorstel tot uitkering ineens over 1962 aan het daarvoor in aanmerking komende ge- meentepersoneel en een wijziging van de gemeentebegroting 1962. De N.V. Grand-Hotel Britannia wil de Gevangentoren van de gemeente Vlissingen huren om daaraan een voor het vreemde lingenverkeer aantrekkelijke bestemming te geven. Hoewel zekerheid hierover nog niet is te geven, aangezien de technische mogelijkheden nog moeten wor den onderzocht, gaan de gedach ten in de eerste plaats uit naar een aquarium waarin in de Noordzee levende vissen en an dere dieren zijn ondergebracht. Tevens wordt nagegaan of het mogelijk is een liier ter stede bestaand planetarium, dat tot Officiële publikatie RAADSVERGADERING. De burgemeester van Vlissingen brengt ter openbare kennis, dat op vrijdag 30 november 1962, des namiddags te 2.00 uur een open bare vergadering van de gemeenteraad zal worden gehouden ten gemeentehuize. Vlissingen, 23 november 1962. Comité r.-k „Instuif" SLUIS Bil j' ardvereniging Sluis verloor van Breskens De biljartvereniging „Krijt op Tijd" uit Sluis speelde in Breskens een wedstrijd tegen de club van die naam. De Bressi- aanders waren sterker en wonnen met 8 tegen 7. Binnenkort vindt een return match in Sluis plaats. Uitvoering in december van „Willen is Kunnen" De gymnastiekvereniging „Willen is Kunnen" uit Sluis geeft ook deze win ter weer een ledenuitvoering. Deze is zaterdag 15 december in het r.-k. paro chiehuis. Alle leden vanaf 12 jaar zullen aan deze demonstratie deelnemen. Jaarlijkse feestavond van plaatselijke E.H.B.O. De afdeling Sluis van de Koninklijke Vereniging voor E.H.B.O. hield in zaal „Lamminsvliet" zijn jaarlijkse feest avond. De voorzitter van de afdeling, de heer Joh. de Bruijme, kon hier onder meer welkom heten burgemeester P. F. van Hootegem en wethouder J. H. Ge- vaert, pastoor J. Lavrtjssen, de docent de cursus dokter G. A. M. de Meg- en de heer I. Barendse uit Breskens., districtsbestuurder. Aan de cursisten, die het diploma voor de eerste keer behaalden, werd dit ge tuigschrift uitgereikt door de burge meester. Hg wenste hen geluk met het behaalde resultaat en merkte tydens zijn toespraak op, dat het voor het ge meentebestuur verheugend was, dat de plaatselijke E.H.B.O. de laatste jaren zoveel activiteiten ontwikkelde. Voor zitter De Bruijne bood een platcbon aan aan dokter De Meijer. Deze laatste merkte op, dat het behalen van een di ploma noodzakelijk regelmatig oefenen met zich meebrengt. De diploma's moe ten iedere twee jaar worden verlengd. Ook bij de hulpverlening aan gewonden moeten we bij de tijd blijven. De heer Ba rendse uit Breskens sprak in dezelfde ;eest. inige films werden vertoond over re cente gebeurtenissen en feesten in Sluis. Een verloting, met zeer veel fraaie prij ken, door de plaatselijke middenstand beschikbaar gesteld, vond grote aftrek. Een gezellig samenzijn besloot deze zeer geslaagde avond. Aan de volgende per sonen werd door de burgemeester het diploma uitgereikt: A. A. Dierkx, M. H. Dierkx, M. J. du Fossé, M. J. Maen- hout, mevrouw E. A. Maersman-Klein, Ohms, M. W. Roth, mevrouw A. J. Ohms-van Poucke, G. C. F. M. Adri- aansens, mevrouw F. G. van de Plas- sche-Sach te Oostburg, A. S. Vermeire te Aardenburg, F. J. van den Neste, J Westerweele en R. A. A. van Quekkel- berghe te Breskens. Propaganda luchtbukssport van Sluise schietclub De Sluise schietclub maakte in Retran- chement propaganda voor de schiet sport door het organiseren van een schlettoernooi. Er was hiervoor een grote belangstelling. Er werd in twee categorieën geschoten, n.l. voor aange sloten leden bij schietclubs in de streek en niet-aangeslotenen. De gedetailleerde uitslag luidt: Aangesloten leden: 1. F. Baas te Sluis; 2. W. de Schrijver te Oostburg; 3. G. de Groote; 4. A. Bee- rens; 5. C. van Herman; 6. C. Willems; 7. P. Brugman te Oostburg; 8. L. Ver hulst te Oostburg; 9. A. Baas te Sluis. Niet aangesloten: 1. A. v. d. Wege; 2. P. Dierkx; 3. H. Dierkx; 4. T. v. Soo- lingen; 5. F. de Kramer; 6. F. v. d. Bus- sche; 7. H. Schouten; 8. J. v. Hane- ghem. WATERLANDKERKJE Opbrengst collecte De collecte voor het Nederlandse oor- logsgravencomité heeft te Waterland kerkje f 19,82 opgebracht. Opbrengst t.b.c.-fonds De opbrengst van de bij de leden van het N.V.V. geplaatste busjes voor het t.b.c.-fonds heeft in de volgende ge meenten in West-Zeeuwscn-Vlaande- ren over het 2e halfjaar 1962 opge bracht: Aardenburg f 29.60: Biervliet f 33,98; Driewegen f 23,43; Schoondyke f 32,80; Cadzand f 44,96: Oostburg f 71,76; Groede f 39.70; IJzendijke f 20,58, in totaal f 296,76. Een aantal West-Zeeuws-Vlaamse perso nen heeft een initiatief-comité gevormd met als doel een geregeld jongeren-con tact voor ontspanning en culturele vor ming, zoals dat ook reeds in de Kanaal zone bestaat. Het comité wordt gevormd door kapelaan M. Adriaansen, de rector van het St.-Antoniusziekenhuis R. J. Verdurmen en het hoofd van de r.-k. lagere school, P. C. M. Roozen, allen te Oostburg, kapelaan J. Ververs, Ch. v. d. Wijnckel en H. C. Geilleit uit IJzendijke, A. Rootsaert te Eedc, W. Dierick uit Aardenburg, W. van Winsberghe uit Sluis, I. van Damme te Groede, J. Steij- aert uit Breskens, Th. Alberts uit Hoofd plaat en H. de Dobbelaere uit Biervliet. SAS" VAN GENT Raad komt bijeen De raad van Sas van Gent zal in de ver gadering van vrijdagavond 30 november om 7 uur onder meer een verzoek be handelen van de katholieke Zeeuws- Vlaamse woningbouwvereniging Kloosterzande voor 15 woningwetwo ningen in de gemeente het benodigde bouwvolume beschikbaar te stellen. Te vens vraagt deze vereniging voor de bouw de vereiste medewerking ingevol ge de Woningwet te verlenen. Op de agenda staan voorts een voorstel tot overdracht van 4 complexen woning wetwoningen aan de woningbouwver eniging „Sas van Gent", een aanvraag tot aankoop van gemeentegrond aan de Vrijstraat van de N.V. Nieuwe Ned. Maatschappij tot vervaardiging vaj spiegelglas, een voorstel tot intrekking van een vromer genomen raadsbesluit, grondin erfpacht werd uitgege ven aan P. E. Baart te Sas van Gent, alsmede een aanvraag om gemeente grond in erfpacht van C. J. D. Strijdonk aan de Vier Ambachtenstraat. De raad zal zich verder uitspreken over een voorstel tot verlening van medewer king aan de stichting van een imbecie lenwerkplaats door een bijdrage van f 1135 per jaar per geplaatst kind met ingang van 1962, over een verhoging van deelname in de verwaarborgings- regeling der F.O.G. met f 1000 per januari volgend jaar alsmede over verse subsidieverzoeken. Op de agenda komt verder een voorstel tot het aan- ;aan van een rekening-'courantovereen- :omst met de N.V. Bank voor Neder landse Gemeenten ten bedrage van ƒ200.000 voor 1963 voor. CADZAND Feestmiddag vrouwenbond voor kinderen en leden In samenwerking met de vakorganisa ties van het N.V.V., belegt de Vrouwen bond van het N.V.V. te Cadzand op vrijdag 30 november en zaterdag 30 de cember a.s. een feestmiddag voor de kinderen van deze leden. Vrijdagmiddag treden op, de bekende goochelaar Ali Ben Lux en het Poppen theater onder leiding van de heer en mevrouw Kemeling. Zaterdagmiddag komen Sint-Nicolaas en zwarte Piet in de zaal van hotel-cafe „Du Commerce" voor kinderen tot en met 9 jaar. Verhuur aan „Britannia" Advertentie op heden weinig bekendheid ge niet, in de toren een plaats te geven. B. en w. van Vlissingen die met deze ge dachten in stemmen, stellen de raad voor de gevangentoren voor 25 jaar te verhuren tegen een jaarlijkse huur van 3300. De raad die vrijdagmiddag 30 november a.s. bijeenkomt, zal nog een ander voorstel over de Gevangentoren te be handelen krijgen. Er is namelijk ge bleken dat de kosten van de restau ratie nog 64.800 hoger liggen. Dit wordt onder meer veroorzaakt door tijdens de restauratie noodzakelijk ge bleken wijzigingen en aanvullende werken. Zoals bekend was aanvanke lijk hiervoor in 1959 een krediet van 276.500 toegestaan, waarna in 1961 een aanvullend krediet van 125.600 werd verstrekt. Ook thans kan weer een rijksbijdrage van 90% worden verwacht, zodat van het tweede aanvullende krediet 6480 voor rekening van de gemeen te blgft. Voorts willen b. en w. in verband met de verhuring van de Gevangentoren toiletten doen aanbrengen, waarvan de kosten 8500 zullen bedragen. 1 hartverwarmend, i GEZELLIGE MENSEN STOKEN Vrouwenbond van N.V.V. kreeg verkeersles De afdeling Cadzand van de Vrouwen bond van het N.V.V. hield dezer dagen haar ledenbijeenkomst in de zaal van hotel-cafe „Du Commerce", waar de voorzitster, mevrouw J. Adriaansen-de Neef, ondanks de slechte weersomstan digheden, toch nog een groot aantal le den welkom kon heten. Zij verwelkom de in het bgzonder wachtmeester Van Ooyen van de rijkspolitie uit Groede. Wachtmeester van Ooyen hield een zeer interessante inleiding over de verkeers problemen in deze tijd en verheugde zich er over dat ook de vrouwen van middelbare leeftijd belangstelling had den voor de verkeersproblemen. Na de ze inleiding vertoonde hij een aantal dia's over de verkeersregels, waarop de heer van Ooyen naar aanleiding hier van een aantal vragen stelde Door zijn gevatte opmerkingen heerste er in de zaal een opgewekte stemming; na af loop dankte de voorzitster de heer Van Ooyen zeer hartelijk voor zijn komst naar Cadzand. OOSTBURG Feestavond„St. Caecilia" De leden van het r.-k. zangkoor „St.- Caeeilia" te Oostburg waren dezer da gen in hotel-café „De Tol" bijeen voor de jaarlijkse feestavond met „potverte ring". Men vermaakte zich best en liet zich het etentje goed smaken. Populieren geplant De dienst van gemeentewerken te Oost burg heeft op de enkele jaren geleden herstelde vestingwal van het Bastion 75 opgaande populieren geplant. De bomen staan in 4 rijen, zodat het voetpad bo venop de wal tussen 2 rijen in ligt. ter wijl eén rij tegen het talud staat en de vierde rij langs het pad vlak langs de veste. Gemeentebegroting 1963 woensdag in de raad B, en -w van Oostbnrg stellen de raad voor, die woensdag 28 november in ver gadering bijeenkomt, de heer D. Luteijn te Oostburg een tegemoetkoming toe te kennen in de door hem gemaakte archi- tectenkosten voor bouwplannen aan de Zuidzandestraat, welke bouwplannen door later genomen raadsbesluiten niet realiseerbaar bleken. Het bedrag waar om het hier gaat is 1282,Verder wordt nog als aanvullend punt op de agenda vermeldt het voorstel tot gun ning van de sloop van een tweetal pand jes op het eind van de Langestraat en het woonhuis aan de Schoolstraat. ZUID-BEVELAND GOES RINGBIJEENKOMST C.J.V. In het „Slot Ostende" te Goes is vrij dagavond een vergadering gehouden voor de Ring Goes en omstreken van het Christelijk Jongeren Verbond. De heer Jac. Sinke uit Souburg, districts secretaris van het C.J.V. hield een in leiding met als onderwerp „Daarom ben je lid". Voorts was er een opdrach- tenspel, een verloting en een ernstig woord door de voorzitter, de heer H. Evers dijk uit Heinkenszand. Raad Wemeïdinge Verhoogde subsidie Schippersschool De te Wemeïdinge gevestigde school voor christelijk onderwijs aan schippers kinderen krijgt over 1962 f 65 per leer ling. De gemeenteraad van Wemeïdinge heeft dit vrijdagavond besloten. Vroeger was dit bedrag f 60. In dezelfde verga dering besloot de raad bij het rioolge- maaltje aan de Hoge Weg een licht mast te laten plaatsen. Deze kost f 365. Wemeïdinge neemt vijf aandelen van f 250 in de N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten. De raad keurde de begro ting over het jaar 1963 van het bad huis met een tekort van f 2588.80 goed. De Zeeuwse Stichting voor Revalidatie kreeg een eenmalige subsidie van vijf cent per inwoner. De heren P. J. J. Dekker (vvd), C. de Kraker (sgp) en M. Zuidweg (pvda) werden gekozen in de vooronderzoek commissie voor de begroting 1963. De raad aanvaardde een voorstel tot vaststelling van een verordening op de heffing en invordering van de rioolbe lasting. Bij de rondvraag vroeg de heer M. Zuidweg aan b. en w. aandacht te willen schenken aan de openbare ver lichting in de Julianastraat. De beplan ting hindert daar het licht. OVEZANDE Collecte De zendingscollecte in de Nederlands hervormde kerk te Ovezande heeft f 103,86 opgebracht. Voorzitter „Werkende Jeugd": „Geen vorming door bedrijfsleven buiten bedrijf" In zjjn rede ter gelegenheid van de ope ning van de rijfde algemene vergadering der christelyk-sociale jeugdorganisatie „Werkende jeugd", zaterdag in Rotter dam gehouden, heeft de voorzitter de heer T. Pel verklaard bedenkingen te hebben tegen bepaalde experimenten met een sterk eenzijdig karakter bij de omring van do jeugd. In dit verband bekritiseerde hij de opleiding aan de Outward-Bound-school (O-B.S.) in slot Moermond te Rcnesse, een instituut op gezet door een aantal bedryven. „Wij erkennen graag dat het bedrijfsle ven een eigen verantwoordelijkheid heeft ten opzichte van de werkende jon geren- Het gaat evenwel te ver dat het be drijfsleven haar taak te dien aanzien ook op deze wijze uitvoert buiten het be drijf", aldus de voorzitter van de „Wer kende jeugd". Hij wilde een duidelijk onderscheid zien tussen de verantwoor delijkheid en de taak die het bedrijfsle ven ten aanzien van de vorming van werkende jongeren heeft. Het is volgens hem een gevaarlijke zaak als de bedrijven zelf de vorming van jongeren buiten het bedrijf ter hand ne men. In pedagogisch opzicht achtte de heer Pel het een groot bezwaar dat ge steld wordt dat de jongeren door de cur sussen aan de O.B.S. lichamelijk gehard en gestaald worden. „Het heeft mg daarom pijnlijk verbaasd dat de voorzitter van de Nederlandse jeugdgemeenschap, zonder overleg met de aangesloten organisaties, zitting heeft genomen in de raad van advies van de Outward-Bound-school. Ik be treur het eveneens dat van de zijde van het N.V.V. en de K.AJ3. geen duidelijke uitspraken ten aanzien van deze zaak gegeven worden en dat men rustig in de raad van advies van de Outward-Bound- school is gaan zitten", aldus de heer PÊ, voorzitter van de „Werkende jeugd", za terdagmiddag in Rotterdam. Zeeuws federatief solistenconcours in april 1963 In een zaterdagmiddag gehouden ver gadering van de Zeeuwse Zangersbond „Zang Veredelt" in „De Landbouw" te Goes is besloten op 20 april 1963 in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg een Zeeuws federatief solistenconconrs te honden. Dit besloit werd genomen naar aanleiding van de succesvolle so listenconcoursen van de afgelopen jaren. De vereniging „Zanglust" te Wilhelmi- nadorp heeft te kennen gegeven de or ganisatie van het bondsconcours 1963 te willen verzorgen. Daar de beschikbare ruimte hiervoor nog nader moet worden onderzocht op voldoende geschiktheid voor een dergelijk evenement is nog geen definitieve beslissing genomen. Het concours zal in ieder geval worden ge houden op de tweede zaterdag in juni. De periodiek aftredende bestuursleden, de heren L. M- Naaktgeboren, lid en P. C Schippers, secretaris, werden herko zen. Het verzoek van de Briieke-Fock- stichting om medewerking te verlenen in de vorm van een paascantate in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg door de koren gezamenlijk de cantate wordt op een grammofoonplaat opge nomen zal nog nader worden bestu deerd. Het ziet er echter wel naar uit, dat deze paasr.ant.ate doorgang zal vin den. De heer E. J. C. Sinke' te Goes, voorzitter van de bond, sprak een ope nings- en slotwoord. KERKNIEUWS Intrede ds. Kwakkelstein in herv. gemeente Heinkenszand Ds. H. Kwakkelstein is zondag tijdens de morgendienst bevestigd tot predi kant van. de Nederlands hervormde ge meente van Heinkenszand. Ds. Kwak kelstein is afkomstig uit Rotterdam, waar hg onder meer vicaris is geweest evenals in Vlaardingen. Voorganger in de morgendienst was ds. J. Gerritsen .uit Rotterdam, die predikte naar aan leiding van Handelingen 4 vers 29: „En nu Heere, let op hun bedreigingen cn geef Uw dienstknechten met alle vrij moedigheid Uw Woord te spreken". Na de bevestiging en handoplegging, waaraan werd deelgenomen door ds. Gerritsen, ds. J- G. Kooren uit Nisse consulent in Heinkenszand en door ouderling J. Nieuwenhuize, zong de ge meente de nieuwe predikant toe Gezang 269 vers 1. In de middagdienst deed de nieuwe predikant zijn intrede. Hij had als tekst gekozen Openbaringen 5 vers 4 en 5: „En ik weende zeer, omdat nie mand waardig was gebleken de boekrol te openen of dien in te zien en een uit de oudsten zeide tot mij: Ween niet, zie de leeuw uit de stam Juda, de wortel Davids, heeft overwonnen om de boek rol en haar zilveren zegels te openen". Na de prediking werd het woord ge voerd door ds. J. Kluiver uit 's-Graven- polder, namens de classis en namens de ring Borssele, burgemeester N. W. El zen, namens de burgerlijke gemeente, de heer J. de Jonge namens de Gerefor meerde Kerk en namens de Ned. her vormde gemeente scriba J. Nieuwen huize. De gemeente zong daarop de pre dikant toe Psalm 121 vers 1 en 4. Hier- gericht. In beide diensten was de kerk tot de laatste plaats bezet. Er waren een groot aantal gasten uit Rotterdam en Vlaardingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 5