N^DAMPO „Exelsior" won oonieuw ,De Schelde' te water M.s. ,Lake Bosomtwi' bij Kloetingens Meevaller voor Zeeuwse boeren: „magere" suiker wordt nu „vet" DOMBURG KREEG PIER PAAL PLANNING WEG DELTADAMMEN OP STREEKPLAN SCHOUWEN Bebouwing Boulevard Bankert uitgesteld Ir. Luitjens te Goes voorzitter Brabantse Mn van Landbouw Ir. Geuze: richtprijs voor bietenprijs van groot belang ALMANAK 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 26 NOVEMBER 1962 Op het Domburgse strand staat sinds zaterdag xleze paal, met het bord laatste van de Domburgse pier. in al- „Pampeliers, 24-ll-'62". Een bijzon dere paal. namelijk de eerste en de le kilte geslagen door de Leidse stu dentenjaarclub „Pampeliers". Temid den van de burgemeesters van Dom burg en Westkapelle. een veldwach ter in burger en enkele huiverende Domburgers heeft een twaalftal in keurige pakken gestoken studenten, gewapend met flessen om zich moed in te drinken, Domburg een flinke stoot gegeven om badplaats van al lure te worden. Preases J. G. W. Si mons verklaarde ernstig dat Dom burg nu zelfs voor ligt op Zandvoort, „want daar heeft men alleen nog maar plannen en hier staat al een Daal". Het was voor de studenten even ..wennen" aan de heistelling van de Polder Walcheren, maar gelukkig waren Westkappelaars ter plaatse om te laten zien hoe het moest. De eerste klap werd mede met de hulp van burgemeester Crommelin gege ven. Na deze officiële klap volgden nog enkele iets minder officiële klap pen, waarna tussen de toespraken door het officieel vastspijkeren van het bord plaatsvond. In een gezellige bijeenkomst na de plechtigheden werd in een van de officiële toespraken meegedeeld dat de pier hoogstwaar schijnlijk met de hulp van luchtbed den zal worden afgebouwd. Burge meester Crommelin drong er met klem op aan de pier klein te houden, omdat anders de kosten voor de ge meente niet te dragen zullen" zijn. Hij had dan ook de grootste waardering voor de opzet van het geheel, omdat de heren-studenten waren begonnen met de dorpsomroeper in te schake len. Deze man heet namelijk Kleine- pier Voor f 369 aan postzegels voor het kind verkocht In de actie „Voor het kind, door het kind", heeft de schooljeugd te Colijns- plaat voor f 369 aan kinderpostzegels en kaarten verkocht. KUNST Teleurstellend ballet HET OPTREDEN VAN de „American Dance Company", zaterdagavond in de Middelburgse Schouwburg onder auspi ciën van ae Z.V.U., is een teleurstelling geworden. Temeer omdat de verwach tingen tamelijk hoog gespannen waren, mede naar aanleiding van de in het pro gramma gestoken loftrompet over de jonge groep. „De veelzijdigheid der dan sers is opvallend en bewonderenswaar dig" - „Er is met grote zorg een keus gemaakt (uit het repertoire), speciaal om de verscheidenheid in de Ameri kaanse dans te tonen" - „Het gezelschap, dat rechtstreeks uit Amerika komt, is zijn Europese tournee begonnen op het Dublin Festival, waar het zeer veel suc ces oogstte". Dergelijke uitspraken doen iets ver wachten, zelfs al houdt men rekening met het feit, dat de programmataai al tijd een beetje opgewonden is. Maar in dit geval was het gebodene toch wel erg sterk in tegenspraak met de veelbelo vende programmering. De aangekondig de opvallende veelzijdigheid der dansers bestond naar onze smaak meer uit een opvallende eenzijdigheid, die zich met name bij de dansers manifesteerde door een slordige techniek, gecamoufleerd door een als het ware tot norm verheven nonchalance in houding en gebaar. De danseressen toonden natuurlijkerwijs meer gratie, maar dansten even weinig geïnspireerd en even schools als hun partners, waardoor heel het optreden van dit ensemble een irritant lusteloze geest ademde, mede bewerkstelligd door de versleten beelden, die in de onder scheidene balletten werden opgeroepen. En dan was er (volgens het program ma) nog wel met grote zorg een keus gemaakt uit het repertoire om de ver scheidenheid in de Amerikaanse dans te tonen. Die verscheidenheid bestond uit „Always Pierrot", behelzende de echt al meer vertoonde rivaliteit tussen dansers onderling in „een ballet in een ballet", een fantasieloze „fantasie over de ge luiden van het dagelijks leven", waarin zaken als water, trein, telefoon, lach en kasregister met wisselend succes min of meer gestalte kregen en dan voor de pauze nog een brokje erotiek in „Portrait of a summer Sunday", met het gebruikelijke thema van verovering, afweer, overgave, opnieuw afweer, ver overing en alweer. Alles braaf volgens de boekjes gedanst, met na de pauze „Dia mond Backs", ofte wel nozems-in-de- wecr met joy-riding en juke-box en die „jiike-box" kwam er dan tenminste nog een beetje geladen uit. Misschien omdat de jongelui zich al twistend tenminste echt konden uitleven. Het slotnummer was getiteld „Facades" en vond zijn kracht in het komische ef fect van op het achterhoofd vastgebon den maskers en ook dat had bijzonder weinig met ballet te maken. De direc trice van het gezelschap. Emily Frankel, schreef voor dit gezapig entertainment vrjjwel alle choreografieën en daar moet ze een heel werk aan gehad hebben. Haar pupillen, van wie er althans in de hier gedanste balletten niet één excel leerde. hadden er ook een heel werk aan om er enige inspiratie uit te puLen. Het is ze dan ook niet gelukt en dat is jam mer, eigenlijk, want gezwoegd is er wel. Maar het was helaas een zwoegen zon der zin. Er kwam geen ballet uit voort en dat zal vermoedelijk eerst gebeuren na een drastische herziening van het repertoire en na invoering van het voor- een balletgroep zo onontbeerlijke ele ment, genaamd discipline. Kortom, dc „American Dance Com pany" is met deze Europese tournee vermoedelijk een beetje voorbarig ge weest. Ondanks de successen op net Dublin Festival. P.P.D.-DIRECTEUR IN ZIERIKZEE Het stuk grond aan de Vlissingse Boule vard Bankert, waar vroeger de dancing Cosy Corner" lieeft gestaan, zal voorlo pig nog onbebouwd blijven. De heren Kloet en Schmelzer, die de grond van de gemeente hadden gekocht voor de stichting van een liotel-restaurant-be- drjjf, hebben b. en w. van Vlissingen verzocht ontheven te worden van de verplichting er dit bedryf voor 26 okto ber te hebben gesticht. Voorts verzoeken de heren de bepaling te willen wijzigen. Zij hebben namelijk het plan de grond aan een derde te verkopen, en deze ko per zal pas akkoord gaan wanneer de termijn waarbinnen het bedrijf moet zijn gesticht, zal worden verlengd. Een en ander is een gevolg van de toestemming van Gedeputeerde Sta ten om er te bouwen, een toestem ming echter waaraan de voorwaarde was verbonden dat de bebouwing moet worden afgebroken zodra dit door Gedeputeerde Staten wordt be volen. De heren Kloet en Schmelzer durfden onder deze omstandigheden niet te bou wen. Zoals bekend houdt een en ander verband met de toekomstige verzwaring van de zeewering op dit deel van de boulevard. De plannen hiervoor hebben echter nog geen vaste vorm aangeno men, zodat bouwen er slechts onder ze kere voorwaarden kan geschieden. B. en w. van Vlissingen stellen de raads leden voor de termijn waarbinnen het bedrijf moet gijn gesticht te doen eindi gen op 26 oktober 1965. Daarna zal, als het bedryf nog steeds niet is gebouwd, de gemeente het recht hebben de grond terug te kopen voor de prijs welke des tijds door de kopers aan de gemeente is betaald. A.R. besprak in Goes „program van actie" Het Provinciaal Comité van A.R.-kies- verenigingen in Zeeland heeft tijdens een zaterdagmiddag in „de Prins van Oran je" te Goes gehouden vergadering het ontwerpprogram van actie voor de aan staande kamerverkiezingen besproken. Op het ontwerp werden verschillende amendementen voorgesteld en aangeno men. Deze zullen worden doorgestuurd naar het Centraal Comité. De goed be zochte vergadering stond onder leiding van het lid van de Tweede Kamer, de heer J. A. van Bennekom uit Middel burg. EXPOSITIE DE LUSSANET TE MIDDELBURG GEOPEND In de Kunstzaal van Benthem en Jut ting te Middelburg is zaterdagmiddag officieel geopend de expositie van olie verven, gouaches, en tekeningen van de 22-jarige in Parijs werkende kunstschil der Paul Henri de Lussanet de Ia Sa- blonière. De onening werd verricht door dr. P. K. van Daalen, directeur van het Zeeuws Museum. Nadat de heer B. P. Carrière erop had gewezen dat De Lussanet zelfs in een groep leerlingen van Oscar Kokoschka bij wie hij twee zomers studeerde was opgevallen, onderstreepte de heer Van Daalen dat men hier in alle opzich ten met een jong kunstenaar te doen heeft met enerzijds enthousiasme en elan, anderzijds haast en ongeduld bij het werk. Hij wees erop dat de jonge schilder aan het begin van een ontwik keling staat met een serie werkstukken waarmee hij getuigt „de mogelijkheid in zich te hebben om uitverkorene te wor den". Hoewel de schilder reeds enkele malen in het buitenland exposeerde, is de ex positie 1 ij Van Benthem en Jutting zijn Nederandsc primeur. De werkstukken zijn te zien tot 5 januari aanstaande. wijze, waarop Excelsior Kloetinge voor dc dag gekomen is. Het spel van dit kleine, maar selecte korps, deed veel herinneren aan het optreden van dc En gelse brassbands, die" regelmatig in Ne derland (ook in Middelburg) hun kunnen etaleren. Het concours werd voor de derde maal gehouden. De start in Mid delburg leverde een overwinning op voor het Souburgse Vlijt efri Vol harding, in Goes won Excelsior Kloe tinge het tweede concours en ditmaal —in Middelburg was hot dus weer de Bevclandsc fanfare, die de hoogste eer wegsleepte. Thans werd het Sou burgse korps met 248 punten le prijs) een goede tweede. Het 45 leden tellende korps onder leiding van diri gent A. L. van Wallenburg begon uit stekend, maar in het midden van het verplichte werk stokte het plot seling en zoals zo vaak gebeurt de Souburgers kregen de juiste spirit niet meer te pakken. Het is echter de vraag of ze zonder die tegenslag dc mannen uit Kloetinge nog nadden kunnen bedreigen. Tien korpsen namen er in Middelburg aan het concours deel; voor de eerste maal moesten ze een verplicht en een keuzewerk spelen. Na afloop deelde de jury mee, dat er over het algemeen goe- 1 december installatie burgemeester Ovezande Zaterdag 1 december zal de heer N. W. M. Mooyman, thans secretaris-ontvan ger van de gemeente Harenkarspel, ge ïnstalleerd worden als burgemeester van de gemeente Ovezande. Deze plech tigheid vindt plaats in de r.-k. nijver heidsschool „St.-Agnes" te Ovezande. de prestaties geleverd zijn. Er was een vrij goede belangstelling. Gedurende de tijd, dat de jury de uit slag berekende, gaf Excelsior een extra nummer ten beste. Er was niemand onder de toehoorders, die het vooraf no dig oordeelde om de zaal uit te lopen Zonder spijt heeft men dat gedaan. KESÏJLTATEN. De uitslag luidt: 2e afdeling fanfare: Vooruit te Waarde (dirigent D. Man neke) 219 punten, 2e prijs; le afdeling harmonie: Wilhelmina te Colijnsplaat (dir. M C. Steketee). 218 - 2e pr.; af deling uitmuntendheid fanfare: 1. Ons Genoegen te Kapelle (dir. D. Burger) 247Mi - le pr (medaille); 2. O.K.K. te Wemeldinge (dir. D. Manneke) 237 - le pr.; 3. Excelsior te 's Heer Arendskerke (dir. D. Burger) 230 - le pi-.; afdeling uitmuntendheid harmonie: Voorwaarts te Koudekerke (dir. Piet de Rooij) 215 - 2e pr,; hoogste ereafdeling fanfare: 1. Excelsior te Kloetinge (dir. Ko den Toonder) 265 - le pr. met lof (wissel- beker); 2. Vlijt en Volharding te Sou burg (dir. A. L. van Wallenburg) 248 - lc pr. (beker). 3. Euterpe te Heinkens- zand (dir. Ko den Toonder) 245Yj - le Sp dc ioto: het succesvolle ..Excelsior" tydens het concours aan het werk. (Foto P.Z.C.) Voorlichting kaderleden P.v.d.A. en N.V.V. „MET DE Delta-snelverbinding over Schouwen-Duiveland van de dam door het Brouwershavense Gat naar die door de Oosterschelde heeft de Provinciale Planologische Dienst in het ontwerp- streekplan voor dit eiland nog geen re kening kunnen houden, omdat de aan- sluitpunten op het moment van puhlikn tie nog niet bekend waren. Ook is nog geen bestemming uitgedacht voor de planologisch ge/.ien zo waardevolle oe vers van Schouwen-Duiveland. Binnens kamers zijn we daaraan nu begonnen". Deze toezegging deed zaterdagmiddag in Zierikzee de directeur van de P.P.I). voor Zeeland, ir. M. de Vink tydens een voorlichtingsbijeenkomst over het streekplan, die de eilandelyke Bestuur- dorsbond van 't NVV en het district Schouwen-Duiveland van de Partij van de Arbeid in het „Huis van Nassau" luidden belegd om de kaderleden wat meer vertrouwd te maken met deze materie. Twee deskundige inll-iders en een fo rum, waarin deze beiden mét verte- Ir. A. W. Luitjens te Goes, voorzitter van het Coöperatie Centrum Zuid-West Ne derland en vice-voorzitter van de Ver enigde Coöperatieve Suikerfabrieken te Dinteloord is met ingang van 31 januari 1963 benoemd tot algemeen voorzitter van de Noord-Brabantse Maatschappij van Ijindhouw. Ir. Luitjens. «lie zieh en kele jaren geleden in Goes vestigde, zal tijdens 'e algemene vergadering van do Noord-Br»bnntse Maatschappij van Landbouw, op 31 januari in Breda te houden, als voorzitter worden geïnstal leerd. Hij zal zieh over enkele maamli-ii in Brabant vestigen «m wel in Bergen op Zoom. KREDIET VAN f 5000 VOOR „OVERDEKTE" IN RAAD VLISSINGEN l)c raadsleden van Vlissingen zullen evenals die van Middelburg, in de ko mende vergadering te maken krijgen mot een voorstel 5000 te willen vote ren voor liet maken van een voorontwerp met exploitatleopzet voor een overdekt zwembad. Zoals gemeld zal dit zwembad in het ka der van de dubbelstadgedachte worden aangelegd, waarbij is overwogen dat naar een zogenaamd sportfondsenbad de voorkeur dient uit te gaan. De N.V. de Verenigde Sportfondsenhaden te Am sterdam heeft zich bereid verklaard de noodzakelijke medewerking te verlenen. Dc totale kosten van voorontwerp met exploitatieopzct zullen ƒ10.000 bedra gen. Deze kosten zullen in het kader van de dubbclstadgedachte door Middelburg en Vlissingen gelijkelijk worden gedra- gen. genwoordigers van het eiland zitting namen, zetten zich ertoe om het plan In grote lijnen te schetsen en bet te plaatsen tegen de achtergrond van de ruimtelijke ordening in het alge- raeen. Duidelijk liet men daarbjj uit komen, dat er rondom het streek plan nogal wat wanbegrip bestaat, gezien dc reacties uit de verschillende gemeenten, waarvan wy er in ons blad van. zaterdag een serie signa leerden. De inleiders wilden om te beginnen alle misverstand op dit punt uit de weg rui men. „Planologie wordt nog te veel als ongewenste bemoeienis gezien. Er is een afweerhouding tegen ruimtelijke or dening en streekplannen. De consequen tie daarvan ls, dat overheid de planolo gie nog steeds niet als een actief be leidsinstrument kan benutten. Men moet steeds weer aan wensen tegemoetkomen, zonder dat daarbjj de tegenpartij een blik op het totaal richt". Drs, Th. J. Wostrnout stelde de vraag: kunnen we de planologie niet wut meer in positieve zin tegemoottreden Tegenover het ei- landclijkc kader van N.V.V. en P.v.d.A. nam drs. Westerhout fel stelling ten aanzien van de kwalificatie, dio dijk graaf A. M. Geluk van het waterschap „Schouwen-Duiveland" vorige week in de vergadering van hoofdingelanden had gegeven aan het streekplan. Ir. De Vink stelde duidelijk: „Het streekplan is een globale bestemming. Dc gemeentelijke uitbreidingsplannen moetocn de zaken verder in details regelen. Wijzigingen zijn althd mogelijk". En om deze zienswijze te il lustreren hptrok de p.p.D.-directeur z|jn gehoor bij de in de aanhef genoemde voorzieningen rondom de weg tussen do Deltadammen De belde sprekers werden ingeleid door de voorzitter van hot Pv.d.A.-districl, de heer J. Pompcr. Na de pauze for meerde zich ccn lorum onder leiding van districtsbestuurder C. Hoek. Daarop wcr den vragen afgevuurd over dc ontwik keling van de tuinbouw, de mogelijke vestiging op Schouwen van forensen uit Botlek en Europoort en de algemene uitbreidingskansen voor de verschillende gemeenten. Advertentie) verkouden MIST. Op tal van plaatsen mist of laaghangen de bewolking, nmnr ook enige verspreid voorkomende opklaringen- Overwegend «Iroog weer met zwakke wind «-li dezelfde'temperaturen als gis teren of iets lagere. ZON EN MAAN 27 november Zon op 8.18 onder 16.36 Maan op 8.05 onder 17.11 RAMAGE... de heer lijk geparfumeerde eau de cologne. Fris en frivool. In ele gante flacon, 2,65. Omring haar met de verfijnde geur van SOIR DE PARIS- parfum. Hét cadeau dat haar gelukkig maakt... 3,-. WEGENS GERINGE PRODUKTIE IN 1962 „De opbrengst van de Nederland se bietenoogst valt dit jaar erg tegen. In tegenstelling tot 1960 en 1961 zal er 60 a 70.000 ton suiker minder worden geproduceerd dan nodig is voor binnenlandse con sumptie. Hierdoor kan „magere" suiker uit voorgaande jaren „vet" worden gemaakt. Deze voor tal van Zeeuwse boeren belangrijke mededeling deed ir. M. A. Geuze uit Poortvliet tijdens een zater dagmorgen gehonden persconfe rentie op het hoofdkantoor van de Verenigde Coöperatieve Suikerfa brieken te Stampersgat. Ir. Geuze sprak over „Structurele wijzigin gen in de suikerwereld". Zeeland behoort tot een der belangrijk ste produktiegebieden van suikerbieten. Een kwart van de in Nederland ver4' bouwde suikerbieten, wordt op de zware Zeeuwse klei geteelt. Het feit, dat min der suiker zal worden geproduceerd dan de binnenlandse markt vraagt, betekent, dat de boeren geen korting krijgen, zo als bijvoorbeeld vorig jaar en het jaar daarvoor. Het is zelfs zo, dat de „mage re" suiker van voorgaande jaren dat is de overproduktie, die tegen lage we reldmarktprijzen is afgezet „vet" zal worden gemaakt. Voor de bietentelers Is dit een financiële meevaller. Met name als gevolg van lage bieten- prijzen en personeelstekort is sedert 1962 het areaal bieten in Nederland in gekrompen. Van 1952 tot 1960 was een stijging te zien. in die periode namelijk van ruim 63.000 ha tot bijna 93.000 ha. De laatste twee jaar is een sterke teruggang te zien in de teelt: 1960 nog 92.696 ha, in 1961 teruggevallen op 84.792 ha en in 1962 nog lager: 77.087 ha. Ir. Geuze verklaarde tijdens de perscon ferentie. dat gevreesd moet worden, dat in 1963 ten gevolge van alle bege leidende omstandigheden weer minder bieten zullen worden uitgezaaid. Van groot belang achtte hij daarom de richt prijs voor de bieten, welke de regering komend voorjaar in overleg met het Landbouwschap zal vaststellen. Consumptie De heer Geuze herinnerde eraan, dat de regering vóór 1958 de gehele bieten- oogst garandeerde. Van 1959 af even wel, werd die garantie beperkt tot de hoeveelheid van de binnenlandse con sumptie, de zg. „vette" suiker. De even tuele meerdere suiker moest in concur rentie met de wereldmarkt worden afge zet. Gezien de lagere prijs op de wereld markt heeft deze overproduktie aan suiker de naam „magete" suiker ge kregen. Jn 1960 was er niet minder dan 170.000 ton „magere" suiker, in 1961 circa 60.000 ton. De consequentie was lage uitbetaling en dalend animo om bieten te zaaien. Ook de moeilijkheden in de personeelsbezetting hebben een ongunstige invloed gehad op de omvang van de bietenteelt. Overigens geeft de „vette" suiker een lonende prijs aan de boer, merkte ir. Geuze nog op. Dit jaar valt de gewichtsopbrengst van de bietenoogst bepaald tegen. Het Ne derlandse gemiddelde zal geen 38 ton per ha bedragen, hetgeen 15 beneden het gemiddelde is. De opbrengst in Zee land ligt iets boven het landelijk ge middelde, maar komt toch niet boven de 40 ton per ha uit. Het suikergehalte is vrij goed, maar ondanks dat zal circa 60.000 a 70.000 ton suiker minder wor den geproduceerd dan overeenkomt met de binnenlandse consumptie van 490.000 ton. Produktie-niveau Met het oog op de E.E.G. lijkt het gewenst, dat het gegarandeerde pro- duktieniveau thans door de bin nenlandse consumptie afgegrendeld verhoogd zal worden met onze suikeruitvoermogeljjkheden naar de E.E.G.-Ianden", betoogde ir. Geuze. Hij zei, dat Nederland rond 30.000 ton suiker met name in de vorm van suikerhondende goederen naar de E.E.G.-Ianden uitvoert. Over de komende E.E.G.-suikerregeling is nog niets bekend. De heer Geuze was Veerboot door laag water vertraagd De veerboot „Prinses Beatrix" op de dienst Vlissingen-Breskens is zaterdag morgen met enige vertraging te Bres- kens aangekomen. Door laag water moest het schip, dat om tien voor vijf uit Vlissingen was ver trokken, enige tijd voor de Breskense haven blijven kruisen. Het schip raakte even de grond. Vijf voor zes vertrok de veerboot voor de volgende reis weer uit Breskens. Geslaagd Te Den Haag slaagde voor het diploma II „Verzorging overheidstarieven, docu mentatie en administratieve organisatie" de heer Th. Adam, ambtenaar ter secre tarie te Westdorpe. Zeeuwse Toppunt Mevrouw had liaast. Maar ze nam er toch wel de tijd voor om de kindervragen met de baby een goed plaatsje te geven, alvorens ze de zelfbedieningswinkel betrad. Eenmaal binnen ging het in re cordtempo langs de rekken met boodschappen en met een tas vol geladen, zoefde ze nauwelijks tien minuten later door de draaideur, rrrrrt, op weg naar huis, waar manlief wachtte. „Zo, da's gebeurd", verzuchtte ze, hoed en mantel afleggend, waar na ze zich tot haar echtvriend wendde. „Waar is....", begon ze en hup, daar had ze mantel weer aan, hoed vreer op en rrrrt, weg was ze. Terug naar de winkel. Om de kinderwagen te halen, die ze, met baby en al, glad vergeten had. Een toppunt van verstrooidheid, mogen wij wel zeggen. 'van oordeel, dat de Nederlandse bieten telers en de suikerindustrie mogen ver wachten. dat zij goed mee zullen kunnen in E.E.G.-verband, gezien de rationele werkwijze en de hoge opbrengsten. „Kwalitatief is de Nederlandse suiker te rekenen tot de beste van de E.E.G.- Ianden". Spreker verklaarde voorts, dat de relatief hoge consumptieprijs mede wordt veroorzaakt door een onmatig hoge accijns en omzetbelasting, die sa men rond 25 cent op iedere kg suiker van 98 cent uitmaken en daarmee na Italië (40 de hoogste is in de E.E.G. V ol-automatisch Over de bietenoogst merkte ir. Geuze op, dat deze meer en meer vol-automa- tisch geschiedt. Het rooien gaat hier door echter onregelmatiger dan vroeger, omdat vrijwel alleen bij goed weer de rooimachines op het land komen. Dit betekent voor de fabrieken, dat zjj kwetsbaarder zijn geworden in hun aan voer. Tussentijdse opslag tussen bedrijf en fabriek zal daarom meer dan vroeger nodig worden, was ir. Geuze van oor deel. Voorts wees hij op de kwetsbaar heid van de personeelsvoorziening tij dens de bietencampagne in de" fabrie ken. Dit heeft tot gevolg grote en ver snelde investeringen. De VCS, die circa 40 van de totale Zeeuwse bietenoogst verwerkt, wil over 5 tot 10 jaar geen extra eampagneper- soneel meer aantrekken. Volstaan zal dan worden met het vaste personeel, aangevuld met personeel op de ter reinen. Dit betekent, dat tegen die tijd alle werkzaamheden geautomatiseerd moeten zijn. Op dit ogenblik Is men hiermee halfweg", aldus ir. Geuze. Laatste schip van Ghana-serie Mevrouw Thérèse Dadzie, echtgenote van de Ghanese ambassadeur in Roeme nië heeft zaterdag op de werf van „De Schelde" te Missingen het motorvracht schip „Lake Bosomtwi" gedoopt en te water gelaten. Het schip dat genoemd werd naar een van de bekendste meren in de Westafrikaan se staat Ghana, is bestemd voor de Black Star Line te Accra. Het ls het achtste en laatste van de serie, welke gebouwd werd voor de Black Star Line en waarvan er zes werden besteld bij De Schelde en twee in Duitsland. Kort voor de tewaterlating van de Lake Bosomtwi was aan de Black Star Line overgedragen het m.s. „Kulpawn River behorende tot de zelfde schepenserie. Na de vlagwisseling op dit schip, hield de heer J. W. Hupkes, voorzit ter van de Scheldedirectie een korte toespraak, waarin hij wees op de prettige samenwerking met de Black Star Line. Namens deze maatschappij aanvaardde de heer A. R. Boakye de Kulpawn River, die kort daarna zou afvaren naar Lon den. De genodigden bij de beide korte plechtigheden verzamelden zich ten slotte aan een lunch in hotel Brotannia, waar de heer Hupkes tijdens een toe spraak een toelichting gaf op de naam van de zopas te water gelaten „Lake Bosomtwi. Het Bosomtwi-meer is een prachtig meer en een verblijf aan dat meer betekent voor velen een rustpunt. Een bijzonderheid is, dat volgens een oude traditie nooit een stuk metaal in aanraking mag komen raet het water van het meer. Hij dankte mevrouw Dadzie, die als peetmoeder van het schip optrad en hij bood haar behalve het bekende bijltje ook een souvenir aan- Mevrouw Dadzie bracht in haar dank woord naar voren, dat het eerste schip van de serie in januari 1961 te water werd gelaten en thans 22 maanden later het laatste schip aan z|jn ele ment werd toevertrouwd. Zij hoopte, dat het schip lange jaren in dienst zou zijn en dat God schip en bemanning zou ze genen De schepen Enkele technische gegevens over de Ghana-schepen zyn: lengte 140 meter, breedte 18 nieter, holte bijna 11 meter, draagvermogen als open schutdekker 9600 ton. De schepen hebben accommodatie voor 12 passagiers in 8 hutten, die evenals de hutten voor officieren en onderoffi cieren z|jn voorzien van air-conditioning. Voorts zijn de schepen geschikt voor hel vervoer van 576 ton plantaardige olie en voor het vervoer van fruit en deklas ten hout. De laadbomen hebben capaciteiten van 5 tot 15 ton. terwijl een zware spier van 80 ton is aangebracht. De luikhoofden op het bovendek z|jn voorzien van MacGregor luiken. De Schelde-Sulzer hoofdmotor type 5 RD 68 met een ver mogen van 4500 apk geeft de schepen een contractsnelheid van 15 mijl. Kiellegging Op de vrijgekomen helling werd de kiel gelegd van bouwnummer 319 een motor- 1 vrachtschip bestemd voor Messrs. Ver der Co (Hong Kong) Ltd. Dit schip niet een inhoud van 14.800 long tons zal ivorden voortgestuwd door een Schelde-Sulzer hoofdmotor type 6 RD 68 met een maximum continu vermogen van 6600 apk bij 135 onnv.i'min. Eerste prijs Bond van Harmonie- en Fanfarekorpsen VOOR DE tweede maal in successie is de Kloetingse fanfare Excelsior uitko mend in de hoogste ereafdeling als eerste geëindigd in bet zaalconcours van de bond van harmonie- en fanfare- verenigingen in Zeeland, dat zaterdag in de Concert- en Gehoorzaal te Mid delburg gebonden is. Dc toekenning van deze hoogste eer, die recht gaf op de wisselbeker, leverde voor de twee man sterke jury, beslaande uit de heren Ge rard Bocdjjn uit Hoorn en Piet van Mover uit Rotterdam (twee bekende fi guren op het gebied van de harmonie ën fanfaremuziek) niet zo verschrikke lijk veel problemen op. Want de 22 mu zikanten van dirigent Ko den Toonder, vormden deze dag ontegenzeggelijk het beste korps! Ze verdienden voor hun verplicht werk „Lorenzo", een symfonisch gedicht van Th. Kelghly en voor hun keuzewerk. Hérolds ouverture „Zampa" in een be werking van A. Kappert, 265 punten: een le prijs met lof van de jury. Wan neer men weet. dat minimaal 252 punten nodig zijn voor een dergelijk predikaat, dan blijkt hieruit wel de uitstekende Op de foto: de Lake Bosomtwi" met als inzet mevrouw Thérèse Dadzie, echt genote van de Ghanese ambassadeur in Roemenië, die de plechtigheid verrichtte. (Foto P.Z.C.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2