PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT POSITIE ADENAUER NU OOK IN GEVAAR Opstand in Guatemala bedwongen Motorschip en tender aan de grond bij Dishoek Bondskanselier wist volgens Strauss van actie tegen weekblad Absolute meerderheid voor de Gaullisten met aanhang India vraagt China om „opheldering" LIBERALEN DREIGEN MET MOTIE BEIERSE C.S.U. BOEKT WINST Tweede ronde Franse verkiezingen Guy Mollet kreeg stemmen van de communisten Verwarring over voorstellen België treedt op tegen smokkel MINISTER ZIJLSTRA ROEPT OP TOT EENHEID IN DE A.R.P. 205e jaargang - no. 279 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 26 nov. 1962 Pier-paal in Domburg Pag. 2 I REGERINGSCRISIS IN BONN AANZIENLIJK VERSCHERPT (Van onze correspondent) De Westduitse liberalen zijn blijkbaar toch niet tevreden met al leen de politieke kop van de minister van defensie Josef Strauss. De Vrije Democratische Partij zou Strauss en ook bondskanselier Adenauer eventueel door een motie van wantrouwen in de bondsdag ten val willen brengen. Uit de regeringscrisis dreigt duidelijk nu ook nog een kanselierscrisis zich te ontwikkelen. De liberalen willen het aftreden van de kanselier forceren via een parlementaire interpellatie waarin de regeringschef zal worden ge vraagd om nogmaals nadere op helderingen te verschaffen over zijn rol in de Spiegel-affaire. Daarop schijnt nieuw licht te zijn worpen door uitlatingen van mi Strauss In de slotfase van de Beierse verkiezingscampagne. Heette het tot dusverre ook uit de mond van Aden auer zelf dat hij pas over het ingrij pen tegen het nieuwsweekblad Der Spiegel was ingelicht toen dit allang gaande was, thans heeft minister Straus in Miinchen gezegd dat hij dr. Vliegtuigen van de luchtmacht van de Zuidamcriknunse staat Guatemala heb ben gisterochtend het paleis van presi dent Miguel Ydigoras Guetes gebom bardeerd. De opstand, die volgens een officiële woordvoerder, niet gesteund werd door andere militaire onderdelen, is op niets uitgelopen. Oster zal worden opgevolgd door dc hui dige chef van het protocol van het mini sterie, luitenant-kolonel Schwarz. Die rebellerende luchtmachtkolonels zijn inmiddels naar het buitenland gevlucht en de rust is in het land weergekeerd. Het opstandje duurde slechts tweeën half uur. Sedert de reóhtse generaal Fuentes in 1958 aan dc macht kwam is verschei dene keren getracht zijn regering omver te werpen. Guatemala heeft enkele ma len Cuba ervan beschuldigd de hand te hebben gehad in dergelijke komplotten. Sedert het aan de macht komen van Castro verblijft ex-president Arbenz, die met zijn linkse regering Sn 1954 werd afgezet, op Cuba. KOLONEL OSTER UIT MADRID NAAR BONN De Westduitse militaire attaché in Ma drid. kolonel Achim Oster, zal in de loop van 1968, wegens het verstrijken van zijn ambtstermijn, naar Bonn terugke ren. waar hij vooreerst, in afwachting van zijn benoeming op een nieuwe post. op het ministerie van landsverdediging to werk zal worden gesteld. Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van defensie, zei dat het ko mende vertrek van Oster uit Madrid niets te maken heeft met zijn rol in de zaak ..Der Spiegel". Kolonel Oster werd. als bekend, inge schakeld bij de arrestatie in Spanje van de waarnemende hoofdredacteur van het Westduitse weekblad „Dqr Spiegel", Conrad Ahlers. Pakistan laakt westen om hulp aan India Het parlement van Pakistan heeft zijn eerste week van een spoedzitting afge sloten. In het debat werd het westen gelaakt om de militaire hulp die het In dia verleent in verband met het conflict met China, «locli kennelijk zijn geen be langrijke wijzigingen in het buitenlands beleid van Pakistan op handen. Minister van buitenlandse zaken Mo hammed A li heeft laten doorschemeren dat Pakistan niet uit de Seato en Cento zal treden, tenzij in de toekomst zou blijken dat deze defensiepacten het landsbelang niet langer dienen. Alï maakte hekend dat hij spoedig een be zoek zou brengen aan China. Adenauer op de hoogte stelde kort na dat het hoofdparket in Karlsruhe aan het ministerie van defensie een rapport had gevraagd over de vraag of Der Spiegel in zijn artikel Fallex 62 militai re geheimen had prijsgegeven. Iets klopt niet Dit zijn twee uiteenlopende voorstel lingen van zaken. Een daarvan klopt niet en de liberale partij wil nu we ten of bondskanselier Adenauer op 9 november j.l. in antwoord op socia listische viagen over de Spiegel-af faire in de bondsdag maar wat praatjes heeft staan te maken. Als zij door het verdere antwoord van de bondskanselier niet worden bevre digd, wil zij een motie van wantrou wen tegen de regeringschef indienen, die ongetwijfeld de steun zal krijgen van de socialisten. Verder uiteen Door deze ontwikkeling is de crisis in Bonn aanzienlijk verscherpt. Ook de formatie van de nieuwe regering zal er Beieren gevoerde verkiezingscampagne zijn in de afgelopen week de vroegere coalitiegenoten verder uit elkaar ge raakt. Alleen voor het geval bondspresident Lübke en de Bondsdag zouden instem men met een minderheidsregering van alleen de C.D.U. en de C.S.U. zou dr. Adenauer nog regeringschef kunnen blijven. Het is echter in hoge mate on waarschijnlijk dat zowel dr. Lübke als het parlement een minderheidsregering zullen willen accepteren. Aan het hoofd van elke andere regeringscombinatie die in de bondsdag meerderheid achter zich zou hebben, zou een ander komen te staan dan dr. Adenauer indien deze er niet in slaagt om de scher pe controverse tussen zijn partij en de liberalen te overbruggen. Zonder enig ceremonieel Is de Ja panse premier llceda zaterdag van Schiphol vertrokken. Zoals zovele passagiers werd de premier gelokt door de prijzen in de belasting vrije winkel op de luchthaven: de tijd voor het vertrek werd ten minste benut met het doen van enige aankopen, terioijl zijn se cretaris voor hem afrekende. (leider Strauss) Zondag zijn in de Westduitse deelstaat Beieren verkiezingen gehouden voor het parlement van Beieren. Deze verkiezin gen staan in West-Duitsland in het mid delpunt van de belangstelling, omdat in de uitslagen ervan een uftspraak wordt verwacht over de federale minister van defensie, Strauss, die leider is van Christelijk-Socïale Unie (C.S.U.) zusterpartij van Adenauers C.D.U. Zoals bekend, is minister Strauss van ver scheidene zijden fel bekritiseerd na de actie tegen het Westduitse weekblad „Der Spiegel", omdat hij daar de hand in heeft gehad. Toen 25 procent van de uitslagen bekend was, vormde de C.S.U. nog altijd de grootste partij in Beieren en bleek zelfs vooruitgegaan. Toen de uitslagen uit 144 van de 191 kiesdistricten bekend waren, bleek dat de C.S.U. haar winst had kunnen voort zetten, evenals de socialisten. De verhoudingen waren toen als volgt: C.S.U. 51 procent (48,4 in 1958); S.D.P. 32.8 procent (28); G.D.P. 5,4 procent (9.6): B.P. 4,6 procent (8,2); F.D.P. 5 procent (5). Overige partijen 1,2 pro cent tegen 0,3 procent in 1958. WIELRIJDER VERDRONKEN De 25-jarige heer J. Norder uit Nieuw- klaarbare wijze met zijn fiets in het Weerdinge is zaterdagnacht op onver- Stadskanaal te Musselkanaal gereden en verdronken. De Gaullistische Unie van de nieu we republiek (U.N.R.) en haar bondgenoten, de onafhankelijke republikeinen, hebben een absolute meerderheid in de nieuwe Natio nale Vergadering. De absolute meerderheid is 242 van de 482 zetels. De Gaullistische Unie verwierf alle 31 zetels voor Partys, iets dat geen enkele andere partij in de geschiedenis ooit ten deel is gevallen. Winst voor communisten en socialisten De communisten hebben winst geboekt, die echter niet voldoende is om hen enige werkelijke kracht in het parle ment te geven. Ook dc socialisten, die in vele distric ten gesteund worden door de commu nisten, in een poging de UNR een halt toe te roepen, hebben winst geboekt. Maar de traditionele partijen, die enige maanden geleden tegen de Gaulle in verzet zijn gekomen en een politieke crisis hebben geforceerd, le den grote verliezen. De eerste neder laag die de UNR gisteren te incas seren kreeg was de nederlaag die voormalig premier Michel Debré in de Loire vallei leed tegen de radicale socialist Fernand Berthouin. De voormalige socialistische premier uy Mollet, die vorige week in eerste instantie werd verslagen, behaalde nu in Arras de overwinning, daar de commu nistische kandidaat zich na de eerste •onde terugtrok en zijn stemmen aan JAN CAMPERTSTICHTING KENT PRIJZEN TOE Het bestuur van de Jan-Campertstichting heeft besloten de Constantijn-Huygens- prys, groot 3000 toe te kennen aan Hendrik de Vries voor zijn gehele oeuvre. De ,ïan-Campertprys, groot 1500 is verleend aan Gerrit Kouwe- naar voor zjjn dichtbundel „De stem op de Sde etage" en de Vyverbergpnjs, groot 1500 aan J. W. Holsbergen voor zyn roman „De handschoenen van het verraad". KOPIE VAN COLUMBUS' ZEILSCHIP „NINA" ZOEK OP OCEAAN Het 1,0 ton metende zeilschip „Nina", dat de reis van Columbus in 11,92 nabootst, is nog steeds onvindbaar. Het schip, met een bemanning van 7 koppen, verliet Palos in Spanje in het begin van oktober. Het schip werd 16 november in San Salvador verwacht. De Amerikaanse kustwacht heeft een radioboodschap naar alle schepen gezonden om naar de „Nina" uit te kijken. De storm in de Atlantische Oceaan van verleden week. heeft vele schepen in moeilijkheden ge bracht. De „Nina" wordt genavigeerd volgens de 15de eeuwse me thodes. met behulp van een sextant uit die eeuw. Zeelleden uit die tijd bepaalden hun positie aan de hand van breedtegraden, ze gebruikten nooit lengtegraden. De originele „Nina" was het kleinste schip van de vloot van Christoffel Columbus. Dit schip had een bemanning van 18 koppen. Het verliet j Palos op 3 augustus 1492 en kwam 12 oktober 1492 in San Salvador aan. ,WWwwi/wvwwwv\A«^/wuv\A/\/wvAAAyuwvwww\/vvw\/www\/wwwwwuwvw\A/wwi Mollet gaf. Ook Felix Gaillard, oud-pre mier en radicaal socialist werd herko zen in het district Charente. De semi-officiële einduitslag van de kiezingen luidt aldus: Comm. zetels le ronde 9, 2e ronde 31, totaal 40; PSU en andere uiterst linkse partijer le ronde 0, 2e ronde 3, totaal 3; Socialisten le ronde 1, 2e ronde 65, totaal 66; Rad. Socialisten le ronde 2, 2e ronde 22, totaal 24; Links Centrum le ronde 6, 2e ronde 12, totaal 18; UNR le ronde 46, 2e ronde 184, totaal 230; MRP le ronde 14, 2e ronde 21, totaal 35; Onafh- Republ- (pro de Gaulle) le ronde 12, 2e ronde 7. totaal 19; Onafhan- kelijken (conserv.) le ronde 6, 2e ronde 23, totaal 29; Rep- Centrum le ronde 0, 2e ronde 11, totaal 11; andere rechtse partijen le ronde 0, 2e ronde 0 zetels. Lord Russel en Nkroemah als bemiddelaars India heeft China verzocht om verduidelijking van zijn bestands- voorstellen, aldus heeft een woordvoerder van het Indiase mi nisterie van buitenlandse zaken meegedeeld. Een Indiase woord voerder noemde gisteren de Chi nese wapenstilstandsvoorstellen „een handige manipulatie", om van de huidige frontlijn een wer kelijke grens te maken. Op een vraag, of deze verklaring inhield dat de Chinese voorstellen waren ver worpen, gaf de woordvoerder ten ant woord: „De voorstellen zijn in overwe- ing". [fj zei, dat het Chinese voorstel een ze kere mate van verwarring heeft gescha- ien over het feit wat zij verstaan on- ler „de grens van 7 november 1959". Dit is in tegenstelling met het standpunt van India dat eerst de toestand zoals die bestond vóór 8 september 1962, „toen de Chinezen opnieuw agressie pleegden", dient te worden hersteld. China heeft inmiddels krachtig ge- Êrotesteerd tegen de behandeling van hinese burgers in India, aldus meld de radio Peking. Het protest, dat aan de Indiase zaak gelastigde in Peking is overhandigd, noemt het bevel van de Indiase rege ring om Chinese burgers in vijf ge bieder? van Assam en elders te inter neren, een nog niet voorgekomen af grijselijke inbreuk op het internatio nale recht". van premier Tsjoe En Lai van commu nistisch China een telegram ontvangen, waarin deze er bij hem op aandringt zijn „geëerde invloed" aan te wenden, opdat India de Chinese bestandsvoorstel- len zal aanvaarden. Evenals hij in de Cubaanse crisis had gedaan, heeft de 90-jarige filosoof zichzelf aangeboden als bemiddelaar in het grensgeschil tus sen China en India. Russell Lord Bertrand Russel, de Britse filosoof strijder voor de vrede, heeft intussen PROF. VAN DER MEIDEN (81) OVERLEDEN Professor L. H. van der Meiden, oud hoogleraar aan de theologische hoge school der Christelijk Gereformeerde Kerken te Apeldoorn en voorzitter van 't christelijk doofstommeninstituut „Ef- fathn" te Voorburg is zaterdagmiddag in zijn woning in Den Haag overleden. Hij was 81 jaar. JANOS KADAR HERKOZEN Op de slotzitting van het congres van de Hongaarse communistische partij, is premier Janos Kadar herkozen tot eer ste partijsecretaris. Nkroemah De Ghanese president Nkroema heeft permanente afgevaardigde van Gha- i in de Verenigde Naties, Alex Quai- son-Sackey, opgedragen onverwijld voorstellen in te dienen, die behelzen, dat de vertegenwoordigers der Afri kaanse en Aziatische landen in de Ver enigde Naties overeenstemming berei ken over het zenden van vredesmissies naar Nieuw Delhi en Peking. Ter gelegenheid van de tweede verjaardag van John Kennedy jr. werd deze foto door het Witte Huis vrijgegeven: president Ken nedy applaudisseert hartelijk voor de dansverrichjtingen van zijn twee kinderen"Caroline en John jr. Een huiselijk tafereeltje in de kamer waar wereldgeschiedenis wordt gemaakt. De Belgische ministerraad heeft een aantal maatregelen goedgekeurd, die een speciale commissie heeft uitgewerkt voor de bestrijding van de botersmok kel uit Nederland. De maatregelen zijn er op gericht een betere controle mogelijk te maken op de handel in België zelf om te voorko men, dat eenmaal gesmokkelde Neder landse boter met Belgische boter wordt vermengd. Een van de maatregelen is de numme ring van de boterwikkels. zoals in Ne derland gebeurt. Ook op de uitgifte van vergunningen aan boterhandelaars zal een strikter toezicht worden uitgeoefend. Deze week werd in de commissie voor landbouwvraagstukken uit de Belgische senaat medegedeeld, dat de botersmok kel uit Nederland een omvang heeft be reikt van meer dan 50.000 kg per dag- Kritiek op de „verontrusten" „BEGINSELEN AAN DEZE TIJD AANPASSEN" (Van onze parlementaire redacteur) Voor een in Amsterdam gehouden vergadering van de kamercen trale Haarlem van de Anti-Re volutionaire Partij, heeft prof. Zijlstra, minister van financiën, zaterdag, doelend op de moei lijkheden in de A.R.P. en op de actie van de „verontrusten", het dringend advies uitgegeven: „houdt elkaar vast. Sluit de ge lederen voor 1963". Prof. Zijlstra erkende dat zijn partij in beroering is. Dat komt, zo verklaar de hij, doordat de wereld in beroe ring "is. Zou de partij d.e gevolgen van de internationale gebeurtenissen niet voelen, dan zou net niet goed zijn met haar. De A.R.P. behoort tot de oudste partijen in Nederland. Dit betekent, dat zij met haar oude be ginselen voortdurend dient te zoeken naar wat passend is in de tegenwoor dige tijd. Zij moet haar beginselen harmoniseren met de periode waarin wij leven hoe moeilijk dat ook is en met haar grondslagen en prin cipes niet blijven stilstaan in de vo rige eeuw. Voor een aantal leden van de A.R.P. doet dat nogal vreemd aan. Zij zijn er door verontrust. Dat is ook prof. Scholten, die er een In de nacht van zaterdag op zondag om ongeveer half één zijn liet 5711 brt. métende mo torschip „Ares" van de K.N. S.M. en de loodstender „Storm vogel" op het strand bij Kaap duinen gelopen. De loodstender werd tijdens het hoog water van zondagmiddag vlot getrok ken er kon op eigen kracht naar Vlissingen varen. De po ging, die tegelijkertijd werd ondernomen, om de „Ares" vlot te trekken mislukte. De „Ares" en de loodstender voeren vlak achter elkaar tijdens hoog wa ter de Westerschelde op. Het motor schip lcivam van Hamburg en had als bestemming Antwerpen; de tender was op weg naar Vlissingen. Door de mist raakten de schepen uit hun koers en liepen op het strand. Vanuit Vlissingen voer' de „Scaldis" uit om assistentie te verlenen; van uit Rotterdam kwam de sleepboot „Oostzee" van L. Smit en Co. te hulp. Een poging van deze twee sleepboten om zondagmiddag tijdens het hoogwater van half één het schip vlot te trekken, mislukte. De „Stormvogel" werd zondagmid dag om kwart over twaalf vlotge- trokken door de betonningsvaartui- gen „Terneuzen" en „Frans Naerc- bout" uit Vlissingen. Zondag voer vanaf de Waterweg nog de sleepboot „Humber" van L. Smit en Co. uit om bij het vlottrekken van de „Ares" te assisteren. Men kreeg ook nog hulp van de „Burgemeester Vandamme" uit Zeebrugge van de de actie wilde beginnen, bleek dat de Union de Remorquage et de' Sauve- kapitein van de „Ares" het niet aan- tago. Deze vier sleepboten wilden tij- durfde in verband met de dichte dens het hoog water van zondag- mist. Waarschijnlijk zal men tijdens nacht een poging doen om de „Ares" het hoogwater van vanmiddag een vlot te trekken. Toen men echter met poging doen om de „Ares" vlot te trekken. Op de foto: de „Ares" (links) en de loodstender „Stormvogel" (rechts op de voorgrond) op het strand bxj Kaapduinen. (Foto P.Z.C.) Minister Zijlstra tijdens zijn toespraak. brochure over schreef, door prof. Zijlstra gekwalificeerd als „kort en duidelijk", hoewel hij het er aller minst mee eens is. Onbesproken liet hij de erin aangeroerde kwesties van de bouwcrisis en de mammoetwet. Wat prof. Scholtcn over de A.R.P. en Nieuw-Guinea geschreven heeft, onderwierp hij aan een scherpe kri tiek. Zijn grote bezwaar was dat prof. Scholten feit en norm door elk aar heen gehaald heeft. De voorstanders van het akkoord met Indonesië over Nieuw-Guinea kan men verwijten, dat zij hun overheids taak en hun beloften hebben ge schonden. Maar aan de tegenstan ders, dat zij in elk geval handelden in de wetenschap dat het parlement het akkoord zou goedkeuren en dat de verwerping tot de consequentie zal hebben gehad de noodzaak van het volledig inzetten van de Neder landse krijgsmacht tot het einde toe. Men mag er zijn ogen niet voor sluiten, dat de wereld in beroering is en dat dit voor de A.R.P. de noodzaak mee brengt haar beginselen te actuali seren voor de mogelijkheid van han tering in deze tijd. Voor- en tegen standers van de afstand van Nieuw- Guinea moeten beginnen elkaar te respecteren en zij moeten zeker geen eigen kandidaten voor de komende verkiezing van een nieuwe Tweede Kamer aanbevelen. Het euvel in de A.R.P. is, aldus prof. Zijlstra, dat men voortdurend bezig is elkaar principieel de maat te nemen. MIKOJAN BIJ THANT Vice-prenüer Anastas Mikojun van de Sowjet-Unïe zal vandaag in New York met waarnemend secretaris-generaal Thant van de V.N. overleg plegen over Cuba, zo heeft een woordvoerder van de volkerenorganisatie in New York mee gedeeld. Mikojan, die zoals bekend drie weken, op Cuba is geweest, zal vandaag per vliegtuig in New York aankomen. De Italiaanse regering heeft looneisen van de Italiaanse brandweerlieden onmiddellijk ingewilligd, omdat de staking van twee da gen die zij hadden afgekondigd, gevaarlijke gevolgen had kunnen hebben met bet oog op de vele branden en overstromingen in deze tijd van het jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1