PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VLIEGTUIGONGELUKKEN - 56 DODEN DRIE Mac Millan weer naar Kennedy OVEREENSTEMMING OVER L00NBELEID Tweede ronde van kritiek op STREEKPLAN Schouwen-Duiveland Hongaars, Portugees en een Amerikaans toestel neergestort „Massale inenting honden noodzakelijk" Bij Parijs (21 slachtoffers)Sao Tome (IS) en in V.S. (17) INDIA BLIJFT OP ZIJN HOEDE Minister kan c.a.o. nietig verklaren De vrolijke dag WILDE KATER BIJT MEISJE Va nd aag... Nog geen actie tegen te hoge broodprijzen Minister Marijnen voor t.v. Wie geen belasting betaalde behoeft niets te vrezen Zes gemeentebesturen dienen thans hun bezwaarschriften bij C.S. in P.T.T. MIST RUIM EEN TON 205e jaargang - no. 278 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: F. van de Velde.'F. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W.Leertouwer en G. A. de Kok. Abonnementsprijs 62 cent per vreek, 8,00 per kw.; franco per post 8,25 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: VHssingen: Walstraat 58-60, tel. 2355 «b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2. tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg: teL 2395; Terneuzen: red. tel. 2116, adm. tel. 2911; Zierikzee: red. tel. 2425 adm. tel. 2094. Adv.pr. 27 ct. p. mm. Min. p. adv. 4,-. Ingez. med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 25 ct. p. regel (min. 1.25). „Brieven bur. van dit blad 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Zaterdag 24 november '62 Langste t.v.-dag geen snipperdag Pagina 3 Drie vliegtuigongelukken hebben gisteren in totaal 56 mensen levens geëist. Een Iljoesjin-18 van de Hongaarse luchtvaartmaatschappij Malev stortte neer op een veld dichtbij de Parijse luchthaven Le Bourget, waarbij alle 21 inzittenden om het leven kwamen. Dichtbij Laurel, Maryland, verongelukte een Viscount van de Amerikaanse maatschappij United Airlines. Alle 17 personen aan boord kwamen hierbij om. Een C-54 transportvliegtuig van de Portugese luchtmacht ontplof te kort na het opstijgen in Sao Tome, Portugees West-Afrika. Van de 32 inzittenden werden 18 gedood. een Viscount van de United Airlines neer, die van New York op weg was naar Washington. Volgens de maatschappij waren er 13 passagiers, onder wie een zuigeling, en vier bemanningsleden aan boord. Een woordvoerder van het Ameri kaanse bureau voor de burger luchtvaart in New York zei, dat er brand aan boord van het vliegtuig was, maar hij voegde eraan toe, dat het nog niet kon worden vast gesteld of de brand voor of na het neerstorten was ontstaan. In de Iljoesjin, die van Boedapest op weg was naar Parijs, zaten Britse, Franse, Duitse en Hongaar se passagiers 13 in totaal. Het Hongaarse lijnvliegtuig stortte, toen het op het punt stond een landing op de instrumenten te ma ken, gistermiddag om 3 uur neer en vloog onmiddellijk in brand. Het zicht was bijzonder slecht. Toen de brandweer en reddingsploegen op de plaats van de ramp aankwamen, brandde de romp nog steeds. Men slaag de erin de stoffelijke resten van tien personen uit de wrakstukken te bergen. Volgens onbevestigde berichten zouden zich onder de passagiers drie leden van een Hongaarse delegatie hebben bevon den, die op weg waren naar Londen om een culturele overeenkomst tussen Hon garije en Engeland te tekenen. De na men van de passagiers zijn echter nog niet vrijgegeven. de Portugese luchtmacht bij de start verongelukt. Van de 32 inzittenden kwamen er 18 om het leven. De meeste inzittenden waren militairen die met verlof op weg waren naar Lissabon. Het toestel ontplofte ter wijl het nog aan het opstijgen was. Over de oorzaak en aard van de explosie is niets bekend. Aan de andere zijde van de aardbol in de V.S., in de staat Maryland, stortte West-Afrika Eerder op de dag was op het eiland Sao Tome, dat bij Portugees West- Afrika behoort, een Skymaster van Het Witte Huis deelt mee, dat een ontmoeting tussen president Ken nedy en premier Macmillan van Engeland in de naaste toekomst „hoogst waarschijnlijk" is. De woordvoerder van het Witte Huis voegde hieraan toe dat er dan over in ternationale aangelegenheden in het al gemeen, waaronder ook Cuba, zal wor den gesproken. Nadere bijzonderheden verstrekte hij niet. Het bestuur van de parlements- fractie van de Congrespartij de partij die in India aan het bewind is is van mening dat het be standsaanbod en de voorstellen tot terugtrekking van de strijdkrach ten, gedaan door Peking, onaan- aardbaar zijn. Men kwam tot dit besluit nadat men1 zich had laten voorlichten over de mo gelijke gevolgen van de Chinese voor stellen. Het Indische leger zal, naai van welingelichte zijde in New Delhi te verstaan is gegeven, stilzwijgend het eenzijdige staken van het vuren door de Chinezen aanvaarden en onderwijl voortgaan zich te versterken. Aan In dische zijde houdt men er rekening mee dat de Chinezen het vuren hoofdzakelijk gestaakt hebben om enerzijds de sym pathie van de Afrikaanse en Aziatische volkeren te verwerven en anderzijds om hun te zwaar belaste verbindingslijnen te consolideren. KWANKALA- BOSJESMANNEN DE MAN, die vele kampvu ren langs de evenaar zag branden, dr. Paul Julicn, maakte voor de 23ste maal een expeditie naar Afrika. Zijn studie-object werd dit maal gevormd door de Kwan- kala-Bosjesmaimen en zijn ervaringen zijn beschreven in een artikel op pagina elf. Dit 20 pagina's tellende nummer omvat voorts o.m.: Pagina 2: Ministerieel besluit in Wemcldinges conflict, Kruinings Apollo in het zilver. Pagina 3: De spionage-zaak Vas- sall en „FranKiijk stemt voor tweede keer". Pagina 5: Overdekt zwembad op Walcheren; Kerkdiensten. Pagina 7: Onder Zeelands hoge hemel; VasasFeijenoord toch op op pagina 11 het verhaal van dr. Paul Julien plus rlat van een in Frankrijk gevoerd radiodebat, hetgeen veel stof deed opwaaien. Pagina 12: „Toneel om mee te nemen", ofte tvel theater op de plaat; letterkundige kroniek door Hans Warren en' een bespreking over de „Kanonnen van augus tus". Pagina 13; Gladiatorenvaar wel", impressies van hei harmo nieuze- muziekleven in Zonnemat- re, geïllustreerd door Jac. Prince en een museumoverpeinzing on der de titel „Wagenaarstraat no. 1". Pagina 15: „Vissers' als motto voor onze foto-reportage. Puzzel. Pagina 17: Kerken en Maat schappij met een overzicht van het godsdienstonderwijs op de openbare scholen in Zeeland, en de rubriek „Stemmen uit de ker ken". Pagina 19: Kroniek van Zwin tot Zijpe, feuilleton en Amsterdamse Beurs. Noord-Amerika NIEUWE AMBASSADEURS VAN PEKING IN RUSLAND EN IN INDIA BENOEMD Communistisch China heeft giste ren bekendgemaakt dat het zijn ambassadeurs in Rusland en India zal doen vervangen. In de Zuidafrikaanse stad Durban heeft advocaat. Roley Arenstein, die voorkomt op de lijst van communisten volgens de maatstaven van de Zuidafrikaanse autoritei ten. gedurende vijf jaar huisarrest gekre gen. Hij mag gedurende 13 uur per etmaal zijn woning niet verlaten. Arenstein is de eerste inwoner van Durban tegen wie deze maatregel is genomen. In geheel Zuid-Afrika hebben nu al dertien mensen een dergelijk huisarrest. Hr. Ms. jager Friesland en Hr. Ms. fregat Kortenaer zijn vrijdag ochtend uit Nieuw-Guinea in Den Helder teruggekeerd. De Kortenaer is tijdens een be zoek aan een buitenlandse haven met wandluis besmet. Foto: de Kortenaer doemt op uit de mist. Verlies voor Britse conservatieven De Britse conservatieve Partij van pre mier Harold Macmillan heeft de neder laag geleden bij tussentijdse verkiezin gen in twee van de vijf districten waar het kiezersvolk ter stembus werd ge roepen. In de drie districten waar de conserva tieven hun zetel behielden leden zij niet- nemin ernstig stemmenverlies. In het district South Northants bijvoor beeld behaalden zij slechts 917 stem men meer dan Labour. In 1959 behaal den zij in dit district een meerderheid van bijna 6000 stemmen. Ook in Nor folk Central hadden de Tories slechts een zeer kleine meerderheid, namelijk 220 stemmen. De conservatieven verloren hun zetel in South Dorset en in het Schotse district Woodside. Zij wonnen de zetel in Chip penham. Uit de resultaten bleek, dat de liberalen aanzienlijke stemmenwinst geboekt hebben ten koste van de conservatieven. BIJ BUSONGELUK IN EGYPTE 25 DODEN Vyfentwintig doden en vijftien gewon den zyn uit de wrakstukken gehaald van een bus, die bü Demanhoer, 75 kilo meter van Alexandrië, door een trein is gegrepen. Het ongeluk geschiedde op een bewaakte overweg. In de bus zaten landbouwers. SYSTEEM GAAT 1 JANUARI IN (Van onze Haagse redactie). De regering en de Stichting van de Arbeid zijn het gistermiddag eens geworden over het nieuwe systeem van loonvorming. Het georgani seerde bedrijfsleven heeft zijn zin gekregen. De verantwoordelijkheid voor de loonontwikkeling is thans primair in handen gelegd van de Stichting van de Arbeid. De be zwaren van de vakcentrales tegen enkele essentiële punten in de oor spronkelijke opzet van het sys teem, zijn gistermiddag tot vol doening van alle partijen opgelost. i de troonrede van dit jaar is aange- kondigd, dat de regering het initia tief zal nemen voor „een nationale her denking van de herrijzenis van onze staat in 1813". En de regering voegde er aan toe te verwachten, dat in plaat selijke en verenigingsverbanden aanslui tende initiatieven zullen worden ontwik keld. Sindsdien is hierover weinig of niets meer gehoord. Het is dus nog niet bekend hóe de regering deze natio nale herdenking zal organiseren, even min hoe zij zich de „aansluitende initia tieven" denkt. Het was een wat vreem de aankondiging: ieder onzer zal moe ten toegeven, dat een uitdrukking als „nationale herdenking" ons het schaam rood naar de wangen behoort te jagen. We zijn er immers niet zo best in: hoe veel moeite heeft het niet gevergd om tot een redelijke vijfjaarlijkse herden- te komen van de jaren 19401945 Een zeventienjarig meisje uit Arn hem is donderdagavond in een steegje gebeten door een wild ge worden kater. Het dier was even later dood. De dode kater is door de politie in be slag genomen en via een dierenarts doorgezonden naar de rijksseruminrich- ting te Rotterdam, waar men zal onder zoeken of het dier mogelijk rabies had. Het meisje heeft zich onder doktersbe handeling gesteld. Maandag aanstaande treden in de Al- blasserwaard verscherpte hondsdolheids- bestrijdingsmaatregelen in werking. De maatregelen in de Alblasserwaard zijn het gevolg van het inmiddels bekend geworden geval van hondsdolheid bij een zwerfhond in Nieuw-Lekkerland. Getracht zal worden het nieuwe systeem, dat nog in volgende besprekingen moet worden uitgewerkt, eventueel door in diening van een zeer eenvoudig wets ontwerp, op 1 januari 1963 te doen in- Minister Veldkamp heeft na afloop var het gesprek medegedeeld, dat de thans opgeloste bezwaren van het bedrijfsle ven betrekking hadden op de volgende punten: Wat moet worden verstaan onder „geconcretiseerde cijfermatige aan duiding?" De vakcentrales dachten, dat hier een concreet cijfer voor loonsverhoging was bedoeld. De re gering heeft echter verklaard, dat hier is gedacht aan „meer globale aanduidingen met minimum of maxi mum cijfers". Er blijft dus nog eni- speling mogelijk, eenheid in visie van regering en Stichting van de Arbeid over de mo gelijke loonontwikkeling een voor waarde voor het functioneren van het nieuwe loonsysteem? De vak centrales hadden dit uit de opzet van de regering afgeleid. De rege ring heeft gistermiddag gezegd, dat eenheid in visie geen voorwaarde is. Alleen als er een „duidelijk" ver schil van mening is, zal de regering optreden. De regering heeft gisteren verder een voorstel van het bedrijfsleven aanvaard, volgens hetwelk niet het college van rijksbemiddelaars, ma%r de minister van sociale zaken de be voegdheid krijgt een goedgekeurde c.a.o. nietig te verklaren. De minister kan dit echter alleen doen op advies van de rijksbemiddelaars. Thans is voorts bepaald, dat een c.a.o. tegelyk bij de Stichting van de Arbeid en bij het college van rijks bemiddelaars moet worden ingediend. Keurt de stichting de c.a.o. goed, dan kan zij onmiddellijk werken. Dit is niet het geval wanneer het college bezwaren heeft. Welke ter mijn hier in acht genomen moet worden, is een zaak, die nog nader moet worden geregeld. Minister De Pous deelde mede, dat de Stichting van de Arbeid 7,:.-h niet zal behoeven te bemoeien met even tuele prjjsrepercussies, die het ge volg kunnen zyn van de haar voor gelegde collectieve arbeidsovereen komsten. ..wordt de Belgische schilder en graveur Taf Wallet, professor aan het Nationaal hoger instituut voor schone kunsten te Amtwer- pen, te Brussel 60 jaar. MORGEN ...is het 20 jaar geleden, dat de Russische ring rond Stalingrad werd gesloten. Daardoor werd het 320.000 man tellende Duitse zesde leger ingesloten, waarna de be velhebber veldmaarschalk F. von Paulus zich op 3 febr. 1943 met zijn tot 31.000 man gereduceerde troepen moest overgeven. Een beeld van de omstreden Amerikaanse basis Guantanamo op Cuba: een Amerikaanse pa trouille wordt op zijn tocht langs het „Cactus-gordijn" bijgestaan door een helikopter. Do minister van economische zaken, drs. J. W. de Pous, heeft mede namens de minister van landbouw en visserij, mr. V. G. 31. Marijnen, in antwoord op vra gen van het lid van de Tweede Kamer de heer Engelsman (p.v.dm.) medege deeld, dat inderdaad op eele plaatsen in sommige gevallen zelfs met nog rr.eer centen, hoewel naar de mening van de beide bewindslieden de stijging van de broodprijs sedert de invoering van liet E.E.G.-heffingsstelsel voor granen, op grond van de daarna opgetreden stij ging ran de bloemprijs, niet meer dan tweemaal één cent had mogen bedra gen. In welke mate hierbij een rol heeft ge speeld, dat gebieden met lage broodprij zen zich optrekken aan elders door de ministers toelaatbaar geache hogere broodprijzen, is volgens de ministers moeilijk vast te stellen. In antwoord op de vraag van de heer Engelsman welke maatregelen de mi nisters overwegen om de „kennelijk uit de hand gelopen broodprijsontwikkeling weer in juiste banen te leiden en te be vorderen, dat een overzichtelijke en con troleerbare situatie met betrekking tot de broodprijs ontstaat" delen de be windslieden mede. dat met de Neder landse Bakkerij Stichting overleg plaats vindt inzake de vaststelling van de hoogte van de broodprijzen. De minis ters geven er onder deze omstandighe den de voorkeur aan het resultaat van dit overleg af te wachten, alvorens eventuele maatregelen te treffen. De minister van landbouw en vis serij, mr. V. G. M. Marijnen, heeft gisteravond in een toespraak voor de televisie een beroep gedaan op de eigenaars van honden om mee te werken aan de verplichte mas sale inenting tegen hondsdolheid. De bezitters van katten raadde hij aan, om hun dieren vrijwillig te laten immuniseren. Diegenen, die mogelijk niet hebben vol- Bezwaren, protesten, wensen en verlangens DE TWEEDE RONDE van het ontwerp-streekplan voor Schou wen-Duiveland is met de debatten in de zes raden op het eiland ingeluid. Enkele weken geleden zette het gemeentebestuur van Brouwershaven zijn handtekening onder een protest aan Gedepu teerde Staten. Tot 2 december staat de termijn open om tegen deze. toekomstvisie van de Provinviale Planologische Dienst voor Zeeland bezwaren in te dienen. Geen van de heringedeelde gemeen tebesturen laat deze gelegenheid ongebruikt passeren. Duiveland heeft inmiddels ook een verontrustende brief naar Middelburg gezonden. De agenda's voor de raadsvergaderingen in Zierikzee, Westerschouwen, Bruinisse en Middenschouwen vermelden voor volgende week alle het onderwerp „Behandeling Streekplan". hadden bestudeerd en vergeleken met bestaande situaties, verhoudingen en eigen verwachtingen voor de toekom stige ontwikkeling, kwamen vaak tot scherpe reacties en bittere verwij ten. De colleges van b. en w. hebben pro testen aangehoord. Ze koppelden de quintessens ervan aan hun eigen standpunt en destilleerden uit dit al les een officieel protest aan het pro vinciaal bestuur Volgend jaar zal het ontwerp-streekplan in de verga dering van Provinciale Staten wor den behandeld. Nu de bezwaarschrif ten dus deze weken voor vaststelling aan de zes gemeenteraden worden voorgelegd, staat het streekplan dus opnieuw aan de nodige kritiek bloot, Slechts in een enkel geval knikt men goedkeurend naar de P.P.D. CORRECTIES l)e maatregel tot. ruimtelijke orde- niilg de officiële term, die de P.P. D. zyn werkstuk meegeeft heeft overal de nodige kritiek ontlokt. Dat bleek nu ongeveer een jaar geleden al dadeljjlt, toen het streekplan naar de Schouwse raden werd gestuurd. Woorden van erkentelijkheid waren spaarzaam. De raadsleden, die de vooruitziende blik van de planologen Uit de aard der zaak staat het stem pel van het streekplan op de Schouw se WESTHOEK. De streek met zijn duizenden zomergasten, waar men voor de toekomst niet kan blijven improviseren. De stroom recreanten, die na 1964 over de Deltadammen wordt verwacht, wil men hier aan de ene kant zo royaal mogelijk opvan gen en daarnaast waakt men angst vallig voor het natuurschoon in dit bos- en duingebied. De P.P.D. heeft in het streekplan regels voor een min of meer geleide recreatie opgezet. Dat dit op vele punten niet zou stro ken met de opvattingen van inwo ners en gemeentebesturen wel te ver wachten. Aan het begin van dit jaar deponeerden b. en w. bij hun voor stellen een nota met tientallen be zwaren na inlichtingen bij de stede- bouwkundige te hebben ingewonnen. In het debat over het streekplan de den de heren er nog een schepje bo venop. Op vele punten botste het ge meentebestuur bij het napluizen van de streekplanvoorschriften en de kaart. met. de werkelijkheid, de be staande uitbreidingsplannen en met de wensen, die Westerschouwen op ervaringen heeft gebaseerd. Alleen na het aanbrengen van grondige cor recties ten aanzien van ontsluitings- wegen, recreatieve bebouwing, par keerruimte, strandovergangen en de verschillende bestemmingen zou het pas aanvaard zjjn. B. en w. hebben daarop een bespre king gehad met de deskundige com missie, die het streekplan heeft sa mengesteld. In de nieuwe versie con stateerde men enige tegemoetkoming aan verschillende bezwaren. Niette min is de lijst van bemerkingen nog vrij lang. Het streekplan zit Wester- (Zie slot pag2 kol. 6) fantin* daan aan hun aangifteplicht voor de gemeentelijke hondenbelasting, spoorde dj aan, zich niet uit vrees voor con trole aan de inenting te onttrekken. De bewindsman verklaarde, dat de regis tratiegegevens alleen bestemd zijn voor zijn departement en dat zij daar zullen berusten. De laatste 40 jaren is er in Nederland een hondsdolheid meer voorgekomen, •edurende die tijd is het verkeer in snelheid en intensiteit sterk toegeno men. Gebieden waar hondsdolheid heerst, en die vroeger op veilige af stand van West-Europa lagen, zijn hier door dichterbij gekomen. De minister achtte het daarom achteraf beschouwd niet verwon derlijk, dat Nederland nu ook oog in oog met deze gevreesde ziekte is komen te staan. Niet voor niets hebben wij een vijftal jaren geleden reeds uit voorzorg de invoer van honden afhankelijk gesteld van inen ting tegen hondsdolheid. Een derge lijke maatregel kan echter nimmer een waarborg vormen dat de ziekte buiten onze landsgrenzen blijft. „Laat u echter vooral niet in paniek brengen, u krijgt heus niet zo maar hondsdolheid", zo stelde de heer Ma rijnen zijn publiek gerust. De besmet ting kan zoals u wèet, slechts worden overgebracht door het speeksel van een besmet dier of door een lik op een plaats waar uw huid een wondje heeft J nioet er dus in de eerste plaats 'oor zorgen, dat u zelf niet gebeten i-ordt, maar daarnaast rust op i> zware verantwoordelijkheid en de plicht er voor te waken dat uw mede mens door uw hond of kat wordt gebe ten of gelcrabt. zijn bij de dodenherdenking? En nu zal het dan moeten gaan om een zo weinig reële zaak als „de herrijzenis van onze staat" in 1813. Wat zal daarvan wor den? Men mag mede op grond van de hier gesignaleerde bittere ervaringen vragen: is er wel reden tot een herden king? In eerste instantie zijn wij ge neigd deze vraag met een duidelijk neen te beantwoorden. Maar wij geloven bij nader inzien dat een afwijzing zonder meer niet juist zou zijn. Het hangt er namelijk van af op welke manier de re gering wil gaan herdenken. De aan kondiging daarvan in de troonrede kan aanleiding geven tot misverstanden: zij leek een beetje op een plechtige procla matie van een soort veredeld volksfeest. Dat bracht ons het beroemde stuk in herinnering dat Van Hogendorp in no vember 1913 gebruikte om de „herrij zenis van onze staat" aan te kondigen. Daarin heet het: „Het volk krijgt een vrolijken dag op ge- meene kosten". En om over de herrij zenis voor de inge wijden toch vooral geen misverstand te laten bestaan wordt nadrukkelijk meer gedeeld: „De oude tijden komen weer om". Wanneer het nu echter bij de door de regering gewenste herdenking in 1963 eveneens zou gaan om een „vro lijken dag op gemeene kosten", een dol le boel met vlaggetjes en muziek, met volkspelen en optochten, kortom: om het traditionele beeld van een feestvie rend Nederland, dan geloven wij dat we toch maar beter van een herdenking van 1813 kunnen afzien. En bij een dergelijke opzet is het te hopen, dat noch in plaatselijke noch in vereni gingsverbanden om de woorden van de troonrede te gebruiken ook maar enige „aansluitende initiatieven" zullen worden ontwikkeld. Op dergelijke vie ringen zit het Nederlandse volk echt niet te wachten. Welke vorm van herdenking zou dan wel nut hebben? Wij geloven dat een dergelijke viering slechts reden van bestaan heeft indien de organisatoren er in zouden slagen zonder veel vertoon en zonder veel tam-tam. op een mo derne manier, het Nederlandse volk te bepalen bij de waarde van zijn eigen staatsinstellingen. De betekenis van 1813 immers is niet dat zoals het in Van Hogendorps proclamatie stond de „oude tijden wederom" kwamen, maar dat de eerste fundamenten wer den gelegd voor een nieuwe, moderne staatsvorm. Men kan helaas niet zeg gen. dat iedereen in ons land de waar de daarvan scherp voor ogen staat. Het lijkt er zelfs wel eens op. dat men aan die waarde hier en daar twijfelt. Daar» om en omdat wij een groei meemaken naar grotere boven-nationale eenheden moet men de gelegenheid aangrijpen om ons volk te doordringen van de waar den in en van zijn eigen staatsbestel. Maar dan zonder optochten en zonder muziekkorpsen. En als de regering haar „herrijzenis-initiatief" zo graag wil zien nagevolgd door plaatselijke en vereni gingsverbanden. dan ligt hier naar on ze mening minder een taak voor Oranje verenigingen en soortgelijke organisa ties. maar meer voor politieke groepe ringen en onderwijsinstellingen. Geen „vrolijken dag op gemeene kosten", maar een sobere, aan de eisen van onze tijd aangepaste bezinning op ons natio naal beste'l en op de verhouding daar van tot Europa en de wereld. Bij de P.T.T in Den Haag wordt sinds woensdagavond 103.000 gul den vermist. Na sluitingstijd van de postkantoren wordt het geld bij alle Haagse bijkan toren opgehaald en naar het districts kantoor aan de Rijswijkseweg gebracht. Woensdagavond tussen zeven uur en half acht ontdekten postambtenaren dat aan de zending, afkomstig van het post kantoor aan het Nassauplein, 103 cou pures van duizend gulden ontbraken. By iedere geldzending hoort namelijk een lijst, waarop de bedragen vermeld staan, die op het betreffende kantoor zijn ontvangen. De postale recherche bij de arrondisse mentsrechtbank in Den Haag is belast met het onderzoek. Tot op heden heeft het onderzoek nog geen resultaat opge leverd. PLANNEN VOOR VERFILMING VAN BOEK OVER PRINS BERNHARD Naar verluidt heeft de directeur van het filmdistributiekantoor Hafbo te Amsterdam, de heer Paul Kijzer, het plan een film te maken over het leven van prins Bernhard. Het draaiboek voor deze film zal gebaseerd zijn op het boek, dat de Ame rikaanse schrijver Alden Hatch na urenlange gesprekken met de prins heeft kunnen schrijven en dat kortgeleden bij de uitgeverij Becht in Amsterdam is verschenen. Medegedeeld is dat prins Bernhard er zijn toestemmng voor heeft gegeven en dat Alden Hatch in Amerika het draaiboek zal schrijven. De film zal worden samengesteld uit bestaande en authentieke opnamen, die gedurende zijn gehele leven van de prins zijn vervaardigd, onder andere journaalfilms. Er wordt geen acteur aangetrokken die voor ontbrekende filmstukken uit het leven van de prins, diens rol zal overnemen. Hoogstens zullen enkele opnamen gemaakt worden van plaatsen, die voor het filmverhaal van vitaal belang zijn, doch daarop zal de prins niet voorkomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1