PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ALLES RUSTIG AAN FRONT IN INDIA Westen zal de Russen „peilen" Franse oud-president René Coty overleden KL00S-KINDERDIJK MAAKT „DOZEN" VOOR HARINGVLIETBRUG Bonn helpt W.-Berlijn verdedigen V.N.-administrateur verwacht spoedig herstel betrekkingen Desaslreuse start in Nijmegen Protest MEER HANDEL MET JAPAN Geen besluit THUISKOMST MARINESCHEPEN UIT NIEUW-GUINEA m Nederland-lndonesië „Misschien nog deze maand" JAPANSE STEWARDESSEN IN KIMONO OP SCHIPHOL Hondsdolheid in Nieuwlekkerland LANDELIJKE REGELING VOOR TOEZICHT OP HET ONTGROENEN Belg volop ië doet al aan de wintersport Redder van de republiek Moedig man zonder persoonlijke eerzucht Mondigheid De tweede overspanning wordt in februari bij Numansdorp opgelegd Eentonige voorraden 205e jaargang no. 277 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: F. van de Velde, F. B. den Boer en W de Pagter. Hoofdredactie: W.Leertouwer en G. A. de Kok. Abonnementsprijs 62 cent per week. 8,00 per kw.; franco per post 8,25 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vlissingen: walstraat 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51. tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv 5213); Oostburg: tel. 2395; Terneuzen: red. tel. 2116, adm. tel. 2911; Zlerlkzee: red. tel. 2425, adm. tel 2094. 0 Adv.pr. 27 ct. p. mm. Min. p. adv. 4.-. Ingez. med. 3 x tariei. Kleine adv. (max. 8 regels) 25 ct. p. regel (min. 1,25). „Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Vrijdag 23 november '62 Pagina 3 PREMIER NEHROE BEVESTIGT: Uit het Indiaas-Chinese grensgebied zijn gisteren geen gevechten gemeld. Radio Peking deelde mee, dat de Chinese troepen zich op alle fronten hebben gehouden aan het bevel om het vuren te slaken, hetgeen werd bevestigd door premier Nehroe en het India se ministerie van defensie. In de mededelingen van Indiase zijde werd echter de mogelijkheid open gelaten, dat Indiase troepen de strijd voortzetten. Op een vergadering van jeugdige leden van het Rode Kruis zei pre mier Nehroe, dat de oorlog met communistisch China „zo lang zou kunnen duren, dat sommigen van jullie groot geworden zijn en in staat om erin te vechten". „De vijand staat op onze grond", zei hij. „We zijn op alle mogelijke ma nieren bedreigd. Geen land kan buigen voor zulke dreigementen. India zal er zich niet aan onderwerpen en is bereid het hoogste offer te bren gen om zijn onafhankelijkheid veilig te stellen". Hij verzekerde zijn jeugdige toehoorders, dat India „met vliegende vaandels" uit „deze grimmige beproe ving" te voorschijn zal treden. Premier Nehroe deelde het parlement in de morgen mee, dat er sinds mid dernacht niet meer geschoten was. „dat wil zeggen, niet van Chinese zijde". Hij liet er zich niet over uit, of India het Chinese aanbod om het vuren te staken eri te gaan onderhan delen zal aanvaarden, maar maakte wel de inhoud bekend van een brief, waarin hij op krachtige toon het Chinese vredesaanbod van 24 oktober verwierp en waarin hij vasthield zijn eis, dat minstens de grenssitua tie van voor S september moet zijn hersteld, voor er gepraat kan wor den. In parlementaire kringen in New Delhi Schoolbus stort van rots - 4 doden en 25 gewonden Een autobus met, scholieren van „Liceo Frances", de Franse school in Barcelona, is gisteren In de buurt van Barcelona van een rots gestort en 175 meter diep gevallen. Een viertal scho lieren kwam hierbjj om het leven, ter wijl 25 anderen verwondingen opliepen, aldus een Spaans persbureau. (Van onze Haagse redactie). Nederland en Japan gaan spreken over de opheffing van nog bestaande handels belemmeringen. Minister-president prof. De Quay heeft dat toegezegd aan zijn Japanse collega, de heer Ikcda, die twee dagen op bezoek is geweest en die weer naar Tokio is vertrokken. De te voeren handelsbesprekingen wer den bekendgemaakt in een gemeenschap pelijk communiqué dat werd uitgegeven na een gesprek dat beide bewindslieden gisterochtend hebben gevoerd op het de partement van buitenlandse zaken. is men van mening, dat Nehroe hiermee zijn standpunt duidelijk heeft gemaakt, namelijk, dat ook het jongste Chinese wapenstilstandsaanbod verworpen zal worden, hoewel India graag profiteert van de rust die nu aan het front is in getreden. Een woordvoerder van het Indiase mi nisterie van defensie deelde later mee, dat hij kon bevestigen noch ontkennen, of er sinds het ingaan van het staakt het vuren van Indiase zijde geschoten is. Hij verwees naar een mededeling in het korte regeringsbulletin, dat „onze troepen in contact blijven met de vijand". „U kunt daaruit uw eigen con clusies trekken", zei hg. Op een vraag of India is ingegaan op het Chinese aanbod zei hij: „Ik kan hier slechts over zeggen, dat China's voorstellen ons bereikt hebben en bestudeerd worden". De Perzische V.N.-bewindvoerder in westelijk Nieuw-Guinea, Djalal Abdoh, is ervan overtuigd, dat de diplomatieke betrekkingen tussen Nederland en Indonesië spoedig hervat zullen worden. „Ik zou niet verbaasd zijn", aldus Ab doh, „als de diplomatieke betrekkingen tussen de beide landen nog voor net eind van deze maand hervat zouden worden". De heer Abdoh zei dat zijn overtuiging ;ebasoerd was op de indrukken welke lij in Den Haag en Djakarta heeft op- ;edaan, ^oals de vooruitgang die ge- hervatting loekt is op het gebied van der post- én telegraafverbinding! „Het is niet gemakkelijk de Untea-pe- riode te bekorten zonder het hoofddoel soepele bestuursoverdracht in gevaar te brengen. Voorlopig blijf ik van oordeel dat versnelde overdracht een riskante zaak zal zijn", aldus Ab doh. Abdoh verklaarde dat de Untea In- Donderdagmiddag arriveerde op Schiphol een DCS van de Japan Airlines, e waarmee premier Ikcda vandaag naar huis terugkeert. In kleurige kimo- no's poseerden de stewardessen voor het toestel. VwvuvwwuvwwwuvMwwi/vuvwi/wt/wvwwuuwvuwwvuwtnAnAnAnnMAfWwwwwKwjwvwvwwwwt donesische firma's in Nieuw-Guinea zal begroeten. De Indonesische ver tegenwoordiger Soeltardjo Tjondro- negoro was gevraagd Indonesische zakenlieden, die naar Nieuw-Guinea willen komen, aan te moedigen de door Nederlandse bedrijven achter gelaten verplichtingen over te men. Een van die verplichtingen is de bouw van een zetel voor de Nieuw-Guinea- raad: het gebouw is half klaar maar het werk staat sinds enige tijd volko men stil. Uitbreiding bestuur De uitbreiding van het bestuurde ge bied in Nieuw-Guinea is een probleem op de lange termijn dat de Indonesiërs moeten oplossen. „Ik geloof niet, dat wij er veel aan kunnen doen", merkte Abdoh op. Hij zei overigens geen plannen te heb ben voor een nieuw bezoek aan Djakar ta. Abdoh verwacht in Nieuw-Guinea te blijven en het niet te verlaten voor dat de feitelijke bestuursoverdracht aan de Indonesiërs heeft plaatsgehad. Hjj gaf toe dat die tijd hem laug lijkt: het klimaat heeft een ongunstige invloed op zijn gezondheidstoestand. In Nieuwlekkerland heeft zich een geval van hondsdolheid voorge daan bij een hond waarvan de eige naar onbekend is. Het dier is zon dag in Nieuwlekkerland doodge gaan. De burgemeester heeft voor zijn gemeente de verseiste maat regelen getroffen ex artikel 61 van de veewet. Donderdagochtend zijn hr. ms. ja ger Groningen, hr. ms. fregat Evertsen en hr. ms. onderzeeboot Dolfijn uit Nieuw-Guinea in Den Hélder aangekomen. Foto: de overweldigende drukte op de stei ger na de ontscheping van de Groningen en de Evertsen. De Argentijnse generaal Pedro Aram- buru is donderdag op Schiphol aange komen voor een bezoek van een iveek Nederland. Generaal Aramburu tij dens een persconferentie op de luchtha ven. (Van een onzer verslag; s). worden verwacht van het ontwerp voor de toezichtregeling op het ontgroenen door het Amsterdams Studenten Corps. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft inmiddels curato ren en rectoren van alle universiteiten in ons land bericht, dat dit „model" als richtlijn zou kunnen dienen bij het her zien van de ontgroeningsmethode bij de diverse studenten corpora. De aldus tot norm te verheffen voorstel len zijn afkomstig van de commissie die is ingesteld na de berucht geworden in cidenten tijdens hèt noviciaat in de hoofdstad. Aanleiding hiertoe waren ,katies*--* de „Dachau-spel". De regeringen van Engeland en de Verenigde Staten hebben overeen stemming bereikt over de richtlij nen die zij zullen toepassen om, zodra de Cubaanse crisis tot een einde is gebracht, onderhandelin gen met de Sowjet-Unie te begin nen. Specifieke voorstellen zijn niet geformu leerd in eerste instantie willen de beide regeringen de Russische polsen, en aan de hand van de verkregen resultaten beslissen of feitelijke onderhandelin gen van Engeland en de V.S. met de Sowjet-Unie nuttig kunnen zijn. De beide regeringen zullen hun onder handelaars bij de ontwapeningsconferen tie in Genève opdracht geven het Rus sische standpunt na te gaan op moge lijke wijzigingen in het door Moskou uit gezette beleid. Aluds diplomatieke zegs lieden te Londen. De kwesties Berlijn en de hereniging van Duitsland zullen opnieuw getoetst wor den aan de Russische houding. Een van de belangrijkste beslissingen is echter dat er niet tot onderhandelen zal worden besloten indien het initiatief in deze niet van Russische zijde komt. De overvloedige sneeuwval van de afgelopen dagen be tekent een vroeg begin van het winterseizoen in België. Al van woensdag af wordt er druk geskied op de één kilometer lange baan in Ovifat in de Belgische Ardennen, waar de sneeuwlaag enkele tientallen centimeters dik is. Ook skibanen bij Spa en Fran- corchamps zijn geopend. Vooral in de Ardennen is het ver keer door de sneeuwval moeilijk geworden. De bevroren dikke sneeuwlaag en jjzel hebben som mige wegen vrijwel onberijdbaar gemaakt. De Franse oud-president René Coty is gisteren op 80-jarige leef tijd in Le Havre overleden. Coty leed reeds enige tijd aan een griep, waarbij zich complicaties aan het hart voordeden. Hij werd gister ochtend door zijn familieleden dood in bed aangetroffen. René Coty werd in 1953 op 71-jarige leeftijd tot president gekozen, nadat hij pas na vijf dagen van onbesliste stem mingen als mogelijke kandidaat werd genoemd. H\j was bij het merendeel van het Franse volk onbekend. In juli 1954 bracht hij een staatsbezoek aan ons land, in 1959 werd hij opgevolgd door generaal De Gaulle. René Coty werd op 20 maart 1882 in Le Havre geboren. Hij promoveerde in letteren, exacte wetenschappen, rechten en wijsbegeerte en liet zich reeds op twintigjarige leeftijd in schrijven bij de balie van zijn geboor testad, waar hij in 1928 deken van de advocatenorde werd. In de eerste wereldoorlog was hij vrij williger en verkreeg hij het „Croix de guerre" wegens zijn moedig gedrag. Daarna bekleedde hij verscheidene func ties in het openbare leven. Tijdens de tweede wereldoorlog weigerde hij de functies die de regering van Vichy hem wilde toevertrouwen. Bij de bevrijding hervatte hij zijn werk als advocaat en keerde in oktober 1945 weer in het pa lais de Bourbon terug. Van november 1947 tot september 1948 was hij minis ter van wederopbouw en stadsontwikke ling. Coty werd soms de laatste president van de vierde republiek genoemd. Een man die de republikeinse regering in Frankrijk heeft gered. Dit wat betreft zijn rol bij het aan de macht brengen van generaal de Gaulle na de opstand in Algiers in mei 1958. René Coty was rooms-katlioliek. Hjj kende geen per soonlijke eerzucht. Zijn liefhebberijen waren lezen en luisteren naar klassieke muziek. In Nederland ontbreekt er nog wel het een en ander aan de ontwikkeling „van de mens tot mondigheid en mense lijke waardigheid", zo heeft deze week de voorzitter van het Nederlands Insti tuut voor Efficiency verklaard. Dat is niet helemaal onjuist, geloven wij. Dat blijkt bijvoorbeeld uit de wijze, waarop sociaal gescheiden groepen over elkaar oordelen, vaak in misprijzende zin en op grond van verkeerde veronderstellingen. Zo is het lange trjd mode geweest om t.v.-bezit te koppelen aan de lage inko mens. Totdat een onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek uit wees, dat een t.v.-toestel relatief meer in de hogere dan in de lagere inkomens groepen voorkwam. Hier een voorbeeld dus van wat men zou kunnen noemen: tebrek aan gevoel voor waardigheid. !en bepaalde sociale groep wordt im mers schouderophalend behandeld, waarbij er onbewust van wordt uitgege- gaan dat een t.v.-toestel eigenlijk bij Een tweede voorbeeld. De ontwikke ling van het sociaal toerisme heeft er toe geleid dat buitenlandse reizen voor grote groepen toegankelijk zijn geworden. Dat is een feit, men mag zeggen een gelukkig feit. Maar toen on langs ergens-in-Nederland een caba retier daarover een misprijzend grapje maakte („M'n werkster? Nee, die is naar de wintersport") klaterde in de zaal een geestdriftig applaus op. En een naast ons gezeten man zei waarderend: „Laat ze die ver maar eens föaHtlijH (Van één onzer verslaggevers). LANGS DE drukbevaren rivier Noord bij Kinderdijk groeit op liet ogenblik opnieuw een geweldige stalen koker naar zijn maximum- lengte van 106 meter: de tweede overspanning voor de Haringvliet brug, die straks Goeree-Overflakkee en via de Grevelingendam ook Schouwen-Duiveland een vaste verbinding met Holland zal bieden. In februari volgend jaar zullen voor de tweede maal de bakken met vijzeltorens voor N.V. Kloos en Zonen's Werkplaatsen verschijnen om het volgende stuk snelweg van staal boven het woelige Haring vliet bij Numansdorp tussen de betonnen pijlers te hangen. Het tempo van bouw en opleggen van de overspanningen wordt daarna opgevoerd. Stukje bij beetje komt zo het vasteland dichter bij de eilanden. Totdat in 1964 de eerste tolkaartjes bij de opritten kun nen worden verkocht Men kent «le feiten en de condities voor «leze versnelde Haringviietbrug- bouw. Een naamloze vennootschap, waarin alle gemeenten op Goeree en Schouwen participeren, hoeft het voor elkaar gekregen, dat de ruin» 1200 nieter lange stalen brug er vier jaar eerder ligt dan de Deltadienst van rijkswaterstaat deze vaste verbinding In september is het eerste spectacu laire transport van Kloos-Kinder- dijk naar het driestromengebied bij Numansdorp gesmeerd verlopen. Op een zonnige middag zakte het brug- deel volgens een spannende precisie op de steunpunten van de pijlers. Sindsdien ligt hier tussen twee land- hoofden dus een soort visitekaartje voor een snelverbinding, die zich in de naaste toekomst ook aan de rei zigers van een naar overig Zeeland over de Oosterscheldebrug in vol or naat zal presenteren. In de langgerekte constructiehallen te Kinderdijk heeft de directie van Kloos ons gisteren een blik gegund in het produktieproces, dat past bin nen de omschrijving „van staalplaat naar verkeersbrug". Vier overspan ningen van 106 meter lengte zullen hier worden afgeleverd. De overige zes brugdelen komen in de hallen van Penn en Bauduin te Den Haag en Pletterij-Enthoven te Delft tot vorm. Het karkas van de brug is een sta len koker van ongeveer 11% bij 5% meter. De bovenrand van deze koker steekt aan weerskanten met een bre- de kraag naar buiten en fungeert als rjjvloer met een breedte van 25 meter. Dat is genoeg voor twee rij banen, een royale parallelweg en nog verhoogde schampkanten. Van dit alles ziet de argeloze bezoe ker aan de constructiehal nog niets. Eentonige voorraden lange stalen platen worden daar van het zoge naamde ijzerpark naar binnenge bracht. Een blauwe walm hangt rond de schijnwerpers hoog aan de zolde ring. Onregelmatig flitst van alle kanten een venijnige acetyleenvlam omhoog. Plotseling echoot het oorver dovende lawaai van mokerslagen op staalplaten door de geweldige ruim te. Achterin moet een segment van de overspanning voor vertrek uit de hal gereedstaan. Adjunct-directeur J. J. Bergsma -r oud-Goesenaar heeft het ons verteld in zijn kantoor. „Het vlakke brugtype met stalen dek is een vinding van «1e laatste jaren. Vooral voor het onderhoud een bij zonder economische oplossing. Mo gelijk missen de passanten de be schutting van het omringende vak werk op andere bruggen en denken ze eraf te waaien. Een voordeel daar tegenover is het bijzonder ruime uit zicht naar alle kanten. Overigens eist de bouw van deze „doosbrug" wel meer vakmanschap en grotere con- structiehallen". Dat hebben we gemerkt. De stalen platen worden bjj hun bin nenkomst in de hal klaargemaakt voor een tocht langs boormachines, branders, een formidabele schaar, die ze als papiertjes doormidden knipt. Van lieverlee naderen ze zo het sta dium van onderdeel voor de twaalf meter lange open dozen. Negen van deze secties aaneengelast en -ge- klonken maken te zaïuen een over- (Zie slot pag. 2 kot. 6) Wg vonden het een goedkoop grapje: acteur en publiek gingen er kennelijk van uit dat de werkster maar zoiets mag niet hard op worden gezegd niet bij de winter sport thuishoorde. En men zegt dan al gauw, dat tegenwoordig alles „nivel leert". Maar aldus ontstaat een opval lende begripsverwarring, die mede voor komt uit een gebrek (alweer) aan ge voel voor de waardigheid en de mondig heid van de ander. Wanneer mensen uit lagere inko mensgroepen ook naar de winter sport kunnen gaan, dan is er geen spra ke van nivellering. Die zou er pas zijn, wanneer de enige ontspanningsmoge lijkheid voor elke Nederlander de win tersport zou zijn en iedereen gedwongen was om zonder keuze met iedereen op te trekken; ziedaar het verschil. Even min is er reden ach en wee te roepen op grond van de overweging dat steeds meer Nederlanders financieel in staat zijn er een auto op na te houden. Wel echter zou het een afschuwelijke nivel lering betekenen als iedereen precies dezelfde auto zo moeten kopen. Voorts: het lijkt ons allerminst verwerpelijk dat zoveel mogelijk jongelui goede studie kansen krijgen ongeacht hun milieu, maar wel zou het een nare toestand worden als voor iedereen de. studiekeus tot laten we zeggen twee, drie vakken zou zijn beperkt. D&t nu zou inderdaad nivellering betekenen. Wij ontkennen heus niet, dat er veel devalueert in deze Ujd, maar daarbg moeten twee dingen toch wel scherp onderscheiden worden: het mondig-worden van steeds meer mensen en voorts werkelijke vervlak king. Wij hebben de indruk, dat deze beide zaken wel eens worden verwis seld. De voorzitter van het Instituut voor Efficiency meent dus dat er aan de ontwikkeling van de mens tot mondig heid in ons land nog wel het een en ander ontbreekt en hij doelde daarbij kennelijk op het bedrijfsleven. Naar zijn opvatting past er voor de werkende mens in het bedrijf slechts één bena ming, namelijk die van medewerker. Wij zijn het daarmee eens. Maar wil de werknemer inderdaad medewerkër zijn, wil hij als mondig mens worden be schouwd. dan zijn er aan zijn kant ook verplichtingen. Wij zouden die willen samenvatten in de uitdrukking „solida riteit met het bedrijf". Zo goed het wel eens ontbreekt ter ene zijde aan het juiste begrip voor het mondig worden van steeds meer groepen in de samen leving. zo goed wordt ter andere zijde wel eens over het hoofd gezien, dat de mondige mens óók een denkend mens is. die op bepaalde ogenblikken (als b.v. het bedrijfsbelang dat vordert) een wij ze zelfbeheersing weet te tonen. ADENAUER VERKLAART De Westduitse kanselier Konrad Adenauer heeft gisteravond in West-Berlijn beloofd dat West duitse troepen zouden vechten in de voorste linies als het tot een militaire slag om West-Berlijn zou komen. Hij sprak op een bijeenkomst van het uitvoerend comité van de Christelijk De mocratische Unie. Hij zei dat de West duitse troepen hot voorstel van Ame rika heeft geaccepteerd om Westduitse troepen voor de verdediging van West- Berlg'n in te zetten samen met andere westerse troepen, als zulks noodzakelijk zou zijn. Tot nu toe was de Westduitse regering, in overeenstemming met de inzichten van Strauss, altijd van mening geweest, dat Westduitse troepen alleen maar voor NAVO-verplichtingen gebruikt zouden kunnen worden, en niet beloofd zouden kunnen worden voor de verdediging van West-Berlijn. Gaat Strauss heen Op een persconferentie deelde de partij secretaris van de G.D.U., Josef Hermann Dufhues mee, dat de C.D.U. de coalitie met de liberalen wenst voort te zetten. Waarnemers in Berlijn maakten hieruit op dat de minister van defensie, Frans Josef Strauss in het kabinet niet ge handhaafd zal worden, Een Zweedse amateur-oudheidkundige heeft in het noorden van zijn land een sy steem van valkuilen voor wilde rendieren ontdekt dat tussen vier en tien eeuwen ge leden gebruikt moet zijn, zich over ongeveer tien km uitstrekt en een zeshonderdtal kui len c ivat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1