KRITIEK OP DR. VELDKAMP door handelwijze in Planta-affaire Ziekte verkeerd beoordeeld SPOEDIGE INVOERING VAN DE GENEESMIDDELENWET GEVRAAGD Prinses Beatrix op de Filippijnen Hervormingen in vakbondswezen van de Sowjet-Unie GELDELIJKE STEUN GEVRAAGD IN DE KAMER VOOR GEHANDICAPTEN IN PERSONENRIJTUIGEN IS GEEN PLAATS VOOR INVALIDENWAGENS Tarieven hebben de „aandacht" „WETGEVING ONTOELAATBARE MEDEDINGING OP DE HELLING" FILM OVER ST.-NIC0LAAS NAAR TEKENINGEN VAN KINDEREN DONDERDAG 22 NOVEMBER 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 (Van onze parlementaire redacteur). De liberale heer Geertsema richtte gisteren in de Tweede Kamer een scherpe aanval op de minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. Veldkamp, omdat zijn departement is blijven vasthouden, ja zich ze'fs heeft vastgebeten in het causale verband tussen het gebruik van P'anta en het optreden een paar jaar geleden van de blaasjes ziekte. -Iet wetenschappelijk bewijs, dat de Planta-ziekte veroor zaakt is door de verwerking van een bepaalde emulgator door de margarine, is niet geleverd, betoogde mr. Geertsema. Integendeel, de deskundigen twijfelen. In dit verband vestigde hij de aandacht op het opnieuw optreden van dezelfde ziekte zonder dat het gebruik van Planta of een andere margarinesoort daarvan nu de oorzaak kan zijn. De heer Geertsema vreesde, dat het departement prestige-overwegingen heeft laten gel den voor wetenschappelijke overwegingen. Hij betreurde dat. Ook de lieer Lamberts van de P.v.d.A,, een arts, twijfelde blijkbaar aan het ver band tussen Planta en de ziekte. Hij vroeg: althans aan de minister de zaak niet te seponeren. Hij vreesde dat dit zou gebeuren. Minister Veldkamp kreeg deze kritiek te verduren tijdens de behandeling van de afdeling volksgezondheid van zijn be groting voor 1963. De Kamer begon haar beraadslagingen met deze afdeling, om dat zij de afdeling sociale zaken van de begroting, waarbij allerlei loonkwesties aan de orde komen, pas wil behandelen, als zij het verloop van de besprekingen over het- nieuwe systeem van loonvor- mening die thans aan de gang zijn, kent. T evreden Minister Veldkamp kon in het alge meen over de eerste ronde van het debat over de afdeling volksgezond heid tevreden zijn. De socialistische afgevaardigde dr. Lamberts had nog al wat aanmerkingen op zijn beleid, hoewel hij aan het slot van zijn rede zei, dat hij wel op deze minister ge steld is en dat hij daarom diens ogen heeft willen openen voor de vele pro blemen, die op ons afstormen. De overige afgevaardigden hadden waar dering voor het werk van de bewinds man. Zij vonden dat hij op de goede weg is. Toch kon zijn partijgenoot mr. De Vreeze van de K.V.P. niet nalaten in zijn uitspraak, dat hij vertrouwde dat de minister zal proberen tot een meer ge ordende regeling van de volksgezondheid te komen, omdat de zaak thans nog niet te overzien is, een zekere kritiek leg gen. Dr. Lamberts vond, dat er iets hapert aan de subsidieregeling in de sector van de volksgezondheid. Men moet met han- verplegend personeel en om een verplich te algemene pensioenregeling voor dit personeel. Mejuffrouw Ten Brotcke Hoekstra bepleitte nog de invoering van een vergunningsstelsel voor de vivisectie. Evenals andere afgevaardigden acht te ook de antirevolutionaire heer Veerman de spoedige invoering van een algemene regeling ter bestrijding van de waterverontreiniging een na tionaal en een internationaal belang. Niet minder noodzakelijk noemde hij een regeling voor de verontreiniging van de lucht. Men moet dit probleem onverwijld aanpakken en niet wachten, totdat men er wetenschappelijk en technisch op uit gestudeerd is. Minister Veldkamp zal vandaag de spre kers antwoorden. Prinses Beatrix js woensdagavond half zes plaatselijke tijd te Ma nilla gearriveerd voor e&n <j>ffi- cieel bezoek van drie dagen aan de Filippijnen. Zij werd begroet door president Diosdado Macapa- gal, wiens komst op de luchtha ven niet op het programma stond. Er waren enkele duizenden be langstellenden. Gloria Maeapagal, de 15-jarige dochter van de president, hing de prinses een krans sampaguita- bloemen om de hals. Maeapagal had besloten de prin ses te verwelkomen, nadat hij pre sident Soekarno had begroet, die op weg van Tokio naar Bangkok een tussenlanding maakte. Tot de wachtenden behoorde een groep Nederlandse kinderen, die oranje sjerpen droegen. Ook zwaaiden zij met papieren Nederlandse vlagge tjes. Het was al donker, toen men het vliegveld verliet na een korte plechtigheid. Schoolkinderen om zoomden de route van het vlieg veld naar het hotel in Manilla waar de prinses zal logeren tij dens het bezoek. De president en zijn dochter ver gezelden de prinses naar de lobby van haar hotel en vertrokken ver volgens weer naar het presidentië le paleis. Beambten van het postkantoor in de Engelse plaats Bath zagen iemand een post-order invullen op de volgende ma niet: te betalen oan: mijzelf; kantoor: postkantoor; datum: vandaag. Gedurende de koudste novembernacht die Engeland in 6 jaar gehad heeft, zijn dieven te Boreham een ïjswinkel binnen gedrongen. Ze verlieten het pand met fege handen, omdat er slechts 500 krat ten met ijs aanwezig waren. Vier huisvrouwen hebben zich ingesloten in de Rolls Royce-limousine van de burgemeester van Bournemouth als pro test tegen een stadplan om hun huizen neer te halen voor de aanleg van een nieuwe weg. De chauffeur van Bour- nemouths burgemeester vond het alle maal een beetje „oneerbiedig". De federatie van kledingfabrikanten heeft in Londen bekendgemaakt dat de Engelse bankiers in hun zwarte pak ken en met hun bolhoeden de best ge klede Engelsen zijn. Dan volgen: ac teurs, politici, accountants, rechters, boeren, architecten, journalisten, dok toren, café-houders en ambtenaren. dige tussenschakeling van het departe ment van maatschappelijk werk trach ten aan subsidie te komen, zei hij. Geheel eens waren de beide afgevaar digden het over de noodzakelijkheid van de inwerkingtreding van de nieuwe wet op de geneesmiddelenbe reiding 1958. Dat is namelijk nog al tijd niet gebeurd, hoewel het hard no dig is. De heer Lamberts wees daarbij op het „Softenon'-proces en de heer De Vreeze verwachtte dat de nieuwe wet in elk geval in de eerste helft van 1963 zal gaan werken en dat zal worden bekeken, of de beschermingsmogelijkheden die de wet biedt nu al zullen moeten worden uitgebreid. Talrijk waren de verlangens, die de heer Lamberts uitte. Ofschoon de andere afgevaardigden, zoals gezegd, veel milder over het beleid van de mi nister oordeelden, leefden ook bij hen verscheidene wensen. De heer De Wolf van de K.V.P. vroeg om een adviesor gaan voor de ziekenhuisbouw en om aanpassing van de opleidingsvoorwaar- den om aan het zorgwekkende tekort aan verpleegsters het hoofd te kunnen bieden. Hjj raakte daarmee een kwestie aan, die ook mejuffrouw mr. Ten Broecke Hoek stra van de V.V.D. zeer ter harte ging. Zij verzocht om een betere opleiding van Sowjetleger niet meer in staat van paraatheid De Sowjet-minïster van defensie heeft opdracht gekregen de staat van paraatheid voor de Sowjet- strïjdkrachten op te heffen en de staat van normale opleiding en activiteit voor deze strijdkrachten te herstellen. Dit heeft het Russi sche persbureau Tass gemeld. Tass meldde verder, dat de maatregel genomen is in verband met president Kennedy's bevel om de blokkade van Cuba te staken. De instructie aan de Sowjet-minister van defensie, maar schalk Rodion Malinowski, is verstrekt door de ministerraad van de Sowjet- Unie. De maatregel is gisteren ingegaan. Maarschalk Malinowski heeft ook op dracht gekregen, de militairen die gede mobiliseerd zouden worden maar in dienst gehouden wei-den, nu naar huis te zenden. Viktor Grisjin, voorzitter van de centrale raad van de Sowjetrussi- sche vakbonden, heeft gisteren op een bijeenkomst in het Kremlin van het centrale comité van de Sowjetrussisehe communistische partij hervormingen in het vak bondswezen aangekondigd, die van verstrekkende betekenis kunnen zijn. Op regionaal en plaatselijk niveau zul len de vakbonden in tweeën gesplitst worden. Op het niveau van de republie ken zullen de vakbondsbesturen één teheel blijven vormen. Op lager niveau rijgen zij bureaus, waarvan er een de leiding van de vakbonden in de indus trie op zich zal nemen en het andere de vakbonden in de landbouwsector zal besturen. Kroesjtsjew heeft verklaard, dat deze hervormingen noodzakelijk zijn om de concentratie op de voornaamste taak te vergemakkelijken, namelijk het leg gen van het materiële en technische fundament voor het DEPARTEMENT BEWEES BESTAANSRECHT Begroting voor maatschappelijk werk goedgekeurd (Van onze parlementaire redacteur). De Tweede Kamer heeft gisteren de begroting van maatschappelijk werk voor 1963, nadat deze uitvoerig was be sproken in openbare vergaderingen van de vaste commissie voor maatschappe lijk werk, in één middag in plenaire vergadering afgehandeld en zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Het debat liep voornamelijk over twee on derwerpen: een uitkeringsregeling voor minder-validen en het bestaansrecht van het departement. Wat de uitkeringen voor gehandicapten betreft, kwam minister mejuffrouw dr. Klompé met een verrassing. Zij kondig de een niet onaanzienlijke verbetering aan van de tijdelijke bijstandregeling voor minder-validen, met name voor de meerderjarige ongehuwden, die bij hun ouders inwonen en geen regelmatige ar beid kunnen verrichten. Hoe ingenomen de kamerleden daarmee op zichzelf ook waren, geheel tevreden was men niet. Vier Engelse werksters hebben elk 36.000 pond (ongeveer 360.000) gewonnen in de voet balpool van het afgelopen week einde. Hun echtgenoten hadden 20 jaar in de pool gespeeld en slechts 12 pond gewonnen. Elke week besteedden de mannen uren aan het wikken en wegen van de uitslagen, het bestuderen van de lijst met gewonde spelers, de conditie van de verschillende teams, maar het resultaat was gering. De vrouwen hielden er een heel ander systeem op na. Voor het in vullen van het formulier gebruik ten ze verjaardagen, gedenkda gen, huisnummers en leeftijden. De 46-jarige mevrouw May Phi lips zei: „Onze mannen hebben ons uitgelachen, nu is het onze beurt om te lachen". O]) de foto de drie feestvierende ■werksters; de vierde Icon er niet bij zijn, zij ligt met griep m bed... De heren Daams (p.v.d.a.) en Smallen- broek (a.r.) spraken dat onomwonden uit. Zij vroegen voorzieningen voor de meerderjarige invaliden, inwonend bij niet-alimentatieplichtigen, voor min derjarige invaliden en voor gehan dicapten, die in inrichtingen ver pleegd worden. Men vond namelijk dat voor deze mensen iets gedaan moet worden in afwachting van de de totstandkoming van de algeme ne bijstandregeling. Minister Klompé kon niet aan hun ver langens tegemoetkomen, zei ze. Zij vreesde namelyk, dat uitbreiding van de bestaande regeling volgens de ar menwet met één van de drie genoemde groepen het verwijt zou oproepen van willekeur. Onderzoek De heer Smallenbroek vroeg om een on derzoek naar de zaak van de invaliden in het algemeen. De minister deelde mee, dat een werkgroep op haar de partement daarmee bezig is en dat zij advies gevraagd heeft aan de raad voor de revalidatie. Wat het bestaansrecht van het depar tement van maatschappelijk werk aan gaat, vestigde de heer Daams van de P.v.d.A. er de aandacht op, dat het departement ontstaan is uit politieke overwegingen en dat het daarvan de symptomen is blijven meedragen. Aan de andere kant kon hij niet ontkennen dat het departement allerlei voorzie ningen heeft gestimuleerd en gecreëerd, die anders niet tot stand- gekomen zou den zijn. Bij de beoordeling van het bestaans recht van het departement moet men afstand nemen van beide aspecten en moet men zeer zorgvuldig nagaan, hoe de verwantschappen met andere ter reinen liggen, vond hij. Verwonderd was de heer Daams, dat de K.V.P. het zelf standig voortbestaan van het depar tement in haar verkiezingsprogram heeft opgenomen. N.S. antwoordt op kritiek (Van een onzer verslaggevers) De Nederlandse Spoorwegen zijn beslist niet gelukkig met de praktijk van het van invaliden in invalidenwa- Zij antwoorden dit naar aanlei- ling van een radio-uitzending Vanwege liet N.V.V. in de rubriek „Het Mes" op 16 november, waarin op dit vervoer kri tiek werd uitgeoefend. In deze uitzending werd gezegd, dat de invaliden in hun wagens vervoerd wor- gentjes. S aing van Prof. Polak op accountantsdag Incidenteel aangepakt door wetgever Met dé huidige wetgeving rechtspraktijk op het gebied van de ontoelaatbare mededinging; is in Nederland praktisch niemand ge lukkig. De wetgeving zal strafrech telijk zowel als privaatrechtelijk op de helling moeten. Dit zei prof. mr. J. M. Polak, hoogle raar aan de landbouwhogeschool te Wa- geningen in een inleiding, die hij tijdens de gisteren in Utrecht gehouden aecoun- tautsdag 1962 hield. Hij zei dit mede naar aanleiding van de acties van enke le grootwinkelbedrijven in de levensmid delensector, waarbij bet publiek de gele genheid. wordt geboden duurzame ge- Tweede Kamer keurde begrotingen goed (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft in haar ver gadering van gisteren zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd de begro tingen „huis der koningin" en „natio nale schuld", alsmede de wet op de middelen, nadat de minister van finan ciën prof. Zijlstra enkele vragen van de socialistische afgevaardigde drs. Pe- scliar had beantwoord. De heer Bakker van de C.P.N. kreeg aantekening dat hij tegen de wet op de middelen was. Hij deelde mee, dat hij tegen alle begrotingshoofdstukken zou stemmen om daarmee aan te duiden, dat hij het beleid van het lcabinet-De Quay veroordeelt. Daarna verenigde de Kamer zich met een wetsontwerp tot handhaving voor een jaar van een tijdelijke voorziening betreffende afbetalingsovereenkomsten. bruiksartikelen in bezit te krijgen tegen lagere dan normale winkelprijzen. De huidige malaise, aldus prof. Polak, is zonder twijfel toe te schrijven aan de incidentele aanpak door de wetgever. Alle middenstandsweken die zich op een of andere manier met de mededinging hebben ingelaten (de winkelsluitingswet 1930, de wet van 1935 op het uitverko pen en opruimen in het winkelbedrijf en de vestigingswet kleinbedrijf 1937) of inlaten (de winkelsluitingswet 1951, de uitverkoopenwet 1956, de vestigingswet bedrijven 1954 en de wet beperking ca deaustelsel 1955staan op zich zelf, mis sen verband met de ontoelaatbare mede dinging in het algemeen en laboreren, juist door het incidentele karakter, aan de kwaal dat niet duidelijk is wat zij nu eigenlijk willen. Het is met name niet duidelijk of zij ook de bescherming van de consument ten doel hebben. Geen coördinatie Het gemis aan eenheid manifesteert zich ook in het volledig ontbreken van coördinatie tussen privaatrecht cn strafrecht. Er is een privaatrech telijk mededingingsrecht, gebaseerc op de algemene onrechtmatige daads actie, dat dwars door het strafrech telijk mededingingsrecht heen loopt, zo verklaarde prof. Polak. Onbehaaglijk voelt men zich ook, zo vervolgde hij, omdat men gaat twijfelen aan het nuttig effect van de wettelijke voorschriften. Steeds luider klinken de stemmen van hen die wijzen op de ver starrende werking van wetten. Op het terrein van de middenstand is het vooral de vestigingswetgeving die het moet ontgelden. Wil men de wetgeving ver anderen dan zal men moeten afzien van incidentele voorzieningen, zo luidt het oordeel van prof. Polak. Hij merkte ten slotte op, dat de ontoe laatbare mededinging in haar geheel op de helling moet en daarbij zal men zich niet moeten beperken tot de mede dinging in eigenlijke zin. Ook de be scherming van de consument zal in de oordeelsvorming moeten worden betrok ken. OUD-VERZETSSTRIJDSTER CONTRA K.R.O.-TELEVISIE Een oud-verzetsstrijdster uit Den Haag heeft een kort geding tegen de K.R.O. aangespannen, die voornemens zou zyn ;en serie spionagegevallen voor de ook een deel uit te zenden over de belevenissen van deze vrouw als spionne (bet verhaal van „Louise"). Deze reeds begonnen t.v.-serie is ge maakt naar de oorspronkelijke verhalen van wijlen luitenant-kolonel Oreste Pin to, die tijdens de oorlog lid is geweest van de Engeise Secret Service cn de Nederlandse contra-spionagedienst in Londen. De oud-verzetsstrijdster is van mening, dat zij door de vertoning van deze af levering ernstig in haar eer en goede naam zal worden geschaad. Aan de pre sident van de Amsterdamse rechtbank, voor wie maandagochtend dit geding zal dienen, wordt gevraagd de K.R.O. te verbieden de reeds opgenomen ge wraakte t.v.-aflevcring uit te zenden, .met een dwangsom van een halve ton voor overtreding van dit verbod. Knap werk van Van Haren Noman (Van een onzer redacteuren) De cineast Theo van Haren No- man heeft in bet Haagse Metro- polotheater een 15-ininutcnfilm- pje laten zien over Sint-Nicolaas. Staatssecretaris Scholten van o„ k. en w. was bij de première aan wezig, want het filmpje is ge maakt met gelden uit de rylcs- subsldiepot voor documentaire films. De staatssecretaris zal ge constateerd hebben, dat de sub sidie terecht verleend is. ,,'t Was een vreemdeling zeker" is name lijk een opvallend werkstuk. Het beeldmateriaal bestaat uit kinder tekeningen. Theo van Haren No- man heeft er honderden verza meld- De onderwerpen zijn ach tereenvolgens Spanje, Sint-Nico laas in zyn paleis, Sint-Nicolaas op zee, en Sint-Nicolaas tijdens zijn intocht in Amsterdam. Het laatste beeld is sinterklaas in becl, vermoeid van de lange reis. Dc mijter heeft hij opgehouden. Geraffineerd De aardigheid van de film is dat kinderen zich in volledige fanta sie hebben kunnen uitleven en dat grote-mensenfantasie de ideeënwereld van de kleintjes in terpreteert. Dat gebeurt door de tekeningen in serie te leggen en door ze voor de camera's te laten bewegen, zodat ze een eigen leven gaan leiden. Het Is zeer geraffi neerd gedaan. Theo van Haren Noman maakt op het ogenblik voornamelijk op drachtfilms, zoals voorlichtings films van het ministerie van landbouw. Het ministerie van o., k. en w. gaf hem de kans weer eens vrijuit te kunnen werken als kunstfilmer. ,,'t Was een vreemdeling zeker", dat behalve in zijn beeld en ge luid, ook een opvallende dyna miek vertoont in zijn kleur, ligt minstens op het niveau van de knappe documentaire die Theo van Haren Noman enkele jaren geleden maakte over de naoorlog se herdenkingsmonumenten „Le ger van gehouwen steen", en op die van de filmreconstructie van de joodse wijk In het Amsterdam van de dertiger jaren, „Gisteren komt nooit weerom". den in onverwarmde goederenwagens en hiervoor het volle tweede klas tarief be talen. Voorts werd gezegd, dat invali den in het buitenland meer faciliteiten hebben, dan hier. Gevraagd werd orr vervoer in de open ruimten van de per sonenrijtuigen. De spoorwegen zeggen over dit laatste punt: het vervoer van invalidenwagens op de balcons van de personenrijtuigen is niet mogelijk, omdat de stangen op die balcons het inladen onmogelijk ma ken. Bovendien zouden bij drukte de wagen tjes het in- en uitstappen ernstig belem meren. Zou men de stangen, waaraan de reizigers zich vasthouden, wegnemen bijvoorbeeld op één plaats in elk trein stel, dan is het gevaar niet denkbeeldig, dat het publiek, dat zich niet meer kan vasthouden, over de wagentjes zou val len bij plotselinge bewegingen van de trein. Technisch ziet men inderdaad geen andere oplossing, dan het vervoer in de bagagewagen, die overigens wel is verwarmd, maar door het lang openstaan van de deuren toch erg koud kan zijn en waarin vaak onwel riekende lading meegaat, zoals kist jes vis. Voorshands zien de spoorwe gen niet, hoe men hier verandering in zou moeten brengen, maar het probleem heeft ook tengevolge van ervaringen van zeer persoonlijke aard de volle aandacht van de topleiding by de N.S. Wat de tariefkwestie betreft zegt mer dit: de N.S. hebben nog steeds de laag ste vervoerstarieven van West-Europa. Hierop kent men geen uitzonderingen. Elders worden, bij aanzienlijk hogere ta rieven, de uitzonderingen vaak bepaald door de algemene sociale politiek. Zo reizen in België reserveofficieren te gen verlaagd tarief en in Frankrijk moeders van grote gezinnen. Het schep pen van een uitzondering bijvoorbeeld voor deze groep invaliden is bepaald niet eenvoudig. Niettemin heeft ook dit alle aandacht van de leiding van de N.S. VERDWENEN DIAMANTAIR UIT BRUGGE BETROKKEN BIJ DIAMANTSMOKKEL (Van onze Brugse corerspondent) In het gezin van de Brugse diamantair Carl Calmart is in de nacht van dins dag op woensdag een zucht van ver lichting geslaakt. De sinds 12 november spoorloos verdwenen zakenman heeft zijn echtgenote opgebeld vanuit een ho tel in Parjjs: hij scheen in een zeer neerslachtige en zenuwachtige toestand te verkeren. Het vermoeden bestaat dat de Brugse diamantair betrokken is by een grootscheepse dianiantsmokkel van- ïit de Kongo naar Antwerpen, waar- ian bij te veel wist om er direct mee te kunnen breken. Naarmate het onderzoek vorderde in deze raadselachtige verdwijning werd het vermoeden steeds sterker, dat Cal mart betrokken was in de smokkel van ruwe diamant uit de Kongo. Hiervoor ondernam hij overigens in september een reis naar Leopoldstad. De laatste tijd leefde hij in een bijzonder gespan nen toestand. Hij wilde waarschijnlijk schoon schip maken met de hele geschiede nis, maar dat is hem niet gelukt, hij wist immers te veel af van de ze smokkel. Geen andere uitweg vin dend is hij tenslotte op de vlucht ge slagen, niet vermoedende dat zijn afwezigheid in Brugge zo'n grote beroering zou verwekken. In kringen van diamanthandelaren in Antwerpen, maar ook te Brussel en Brugge wordt een uitgebreid onderzoek ingesteld. In Antwerpen werd echter vernomen, dat de smokkel van ruwe diamant, wanneer deze geen al te grote afmetingen aanneemt, oogluikend wordt toegestaan, omdat het anders vrij moei lijk is orn de diamantmarkt in deze Belgische havenstad voldoende te be voorraden. Calmart zou in dit complot een zeer onbeduidende rol hebben ge speeld. Desondanks zouden er enkele dingen gebeurd zyn, die niet meer door de beugel konden. Vast staat, dat grote hoeveelheden ruwe diamant Kongo op onwettige wijze verlaten en België wor den binnengesmokkeld. Hoog geplaat ste Kongolezen zouden er bij betrokken zyn. Het Wereldgebeuren Na 17 jaar Over enkele jaren zal het twee decen nia geleden zijn dat de tweede we reldoorlog tot een einde kwam. Dan zal ook de verjaringstermijn van twintig jaar voor Nazi-misdaden zijn verstreken. Voor het zover is zullen nog enkele grote processen herinneren aan die zwartste tijd uit de jongste wereld geschiedenis. In West-Duitsland bijvoorbeeld zijn kort geleden twee zaken aanhangig gemaakt. De verdachten zijn professor Werner Heyde en de oud S.S.-majoor Richard Baer. Prof. Heyde wordt de moord op geesteszieken ten laste gelegd. Baer zal terechtstaan omdat hij als commandant van het vernietigingskamp Auschwitz leiding gaf bij talrijke „executies". Heyde en Baer behoren beiden tot de be ruchtste figuren uit het Nazi-tijdperk. Toch heeft het meer dan zeventien jaar geduurd voordat zij met de rechter in aanraking kwamen. Zoals Heyde en Baer zijn er meer in West-Duitsland. Een groot aantal van hun vroegere „collega's" zit in gevange nissen opgeborgen, maar velen lopen nog vrij rond. Het is de Westduitse justitie in bijna twintig jaar namelyk niet ge lukt het onderzoek naar de Nazi-misda den af te sluiten. In bijna iedere zaak worden nieuwe na men genoemd en komen nieuwe feiten aan het licht. Het hele berechtingsproces werkt als een sneeuwbal, die eenmaal aan het rollen gebracht, steeds dikker wordt. Dit jaar is in West-Duitsland een hoogtepunt bereikt in de rechtsza ken tegen ex-Nazi's. Dat is voor een deel het gevolg van het proces tegen Adolf Eichmann in Jeruzalem De zaak tegen Eichmann was door de joden zo grondig voorbereid en er werden zovele getuigen gehoord, van wie men anders in West-Duitsland nimmer iets zou heb ben vernomen, dat veel bezwarend ma teriaal te voorschijn kwam tegen toen al weer „algemeen geachte Westduitse burgers". Een reeks nieuwe zaken was daar het gevolg van. Zo staan momenteel in Ko blenz bijvoorbeeld twaalf voormalige S.S.-officieren terecht. Het is geen klei nigheid waarvan zij worden beschuldigd: de moord op zeventigduizend mensen. Zij bewaakten tijdens de oorlog de Ges- tapo-gevangenis in de Russische plaats Minsk toen daar een tyfus-epidemie uit brak. De S.S. bracht de epidemie tot stil stand door alle gevangenen dood te schieten. In Bonn moeten eveneens twaalf S.S.- officieren zich verantwoorden voor moord, in dit geval op honderdtachtig duizend joden. In Flensburg staat Martin Felenz voor zijn rechters. Hij zou veertigduizend jo den naar de gaskamers hebben gezon den. Veel berouw toont hij daarover niet. „Het was een diplomatieke op dracht" is zijn enige excuus. West-Duitsland zou met deze vervol ging van misdadigers uit de Hit- lertijd eigenlijk in het buitenland vertrouwen moeten wekken. In werke lijkheid wordt eerder het tegendeel be reikt. Buiten Duitsland is vooral opge vallen, dat zovele ex-Nazi's, die nu van zware misdaden worden beschuldigd, gedurende tien tot vijftien naoorlogse jaren in vrede konden leven. Vaak wa ren zij in hun omgeving zelfs algemeen geacht, voor zij werden gearresteerd. Fellenz bijvoorbeeld was gemeenteraads lid. In Nederland zal men zich moeilijk kunnen voorstellen, dat een man met een S.S.-verleden als Fellenz tot lid van de gemeenteraad kon worden gekozen. In de betrekkelijk kleine gemeente waar hij woonde was hij toch geen onbekende. En het geval Fellenz is niet het opzien barendste. Het gemeentebestuur van Frankfort werd enige tijd geleden in ver legenheid gebracht door de arrestatie van- twee politie-officieren, -de 46-jarige Josef Kuhr en de 47 jaar oude Heinrich Platius. Zij zouden hebben deelgenomen aan de moord op twintigduizend joden in de Russische plaats Pinsk. Ex-nazi's zochten na de oorlog blijkbaar vooral een schuilplaats binnen de West duitse politiekorpsen. Wellicht meenden zij het veiligst te zijn in het hol van de leeuw. Zeker is dat de controle op de politie niet afdoende was. Tientallen oud-S.S.-ers hebben zich in politie-uniform jarenlang veilig kunnen bewegen. In juli van dit jaar maakte het gemeen tebestuur de schorsing bekend van Wil helm Vestring, eveneens een politie chef. Georg Heuser, die onlangs werd gearresteerd, was zelfs hoofd van de po litie in de deelstaat Rijnland-Palts. Deze mensen, die de bevelen van Hitier en diens ministers uitvoerden, wis ten na de oorlog de hoogste posities bij de politie te bezetten. De mogelijk heid dat nog verscheidene ex-Nazi's be langrijke functies vervullen in het he dendaagse democratische Duitsland houdt de gedachten buiten Duitsland vooral bezig. In West-Duitsland zelf wordt daar nu en dan ook de aandacht op gevestigd. Het is nog niet zo lang geleden, dat de Westduitse pers ernstige kritiek ver kondigde op dr. Hans Globke, die onder Hitier een belangrijke functie had op het ministerie van binnenlandse zaken en nu de rechterhand is van bondskanselier dr. Adenauer. Tijdens het proces-Eichmann zijn zware beschuldigingen uitgebracht tegen Glob ke. Hij zou voor een deel verantwoorde lijk zijn geweest voor de beruchte Neu- renbergse rassenwetten. Het parket in Bonn stelde onder druk van de pers een onderzoek in naar het gedrag van Globke tijdens de tweede wereldoorlog. Het resultaat was, dat geen vervolging werd ingesteld, omdat de beschuldiging, dat Globke indertijd betrokken was bij de moorden op joden in Griekenland niet kon worden bewe zen. Wel kwamen andere zaken aan het licht. Globke had een minder fraai aandeel ge had in de opstelling van de vredesvoor waarden, die de Nazi's de Franse rege ring had willen dicteren. Bovendien gaf Globke zelf toe, dat hij tijdelijk bezig was geweest met de Neurenbergse ras senwetten. Globke is desondanks de assistent van Adenauer gebleven. „Een blok aan het been van West-Duitsland" noemde het Hamburgse blad „Die Welt" hem. Inderdaad zijn affaires als die rond Globke voor Bonn niet gunstig. Ondanks Globke hebben Frankrijk en West- Duitsland zich ^erzoend. Maar toch is zijn aanblijven „een blok aan het been" van Bonn. „Globke komt niet meer uit de puree", schreef „Der Spiegel" enige tijd geleden. Het is hem evenwel aar dig gelukt uit de moeilijkheden te ko men. Ondanks alle processen blijven velen buiten schot. DR. HANS GLOBKE ..desondanks hoge functie.....

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3