INDIËRS TREKKEN TERUG NA CHINEES „SLOTOFFENSIEF" Papoea-delegatie vóór vervroegde overdracht Nehroe houdt vast aan zijn vroegere eisen Binnenkort verplichte inenting van honden KATTENDIJKE heeft kleinste en duurste strand van Zeeland Prins Bernhard trekt adviseur aan PREMIER IKEDA VAN JAPAN IN ONS LAND GEARRIVEERD Vandaag In Germany Bijstandregeling minder validen wordt verhoogd 205e jaargang - no. 276 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: P. van de Velde, F. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W.Leertouwer en G. A. de Kok. 0 Abonnementsprijs 62 cent per week, 8,00 per kw.franco per post 8,25 p. kw. Losse nummers 15 ct. 0 Bureaus: Vlissingen: Walstraat 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643), Middelburg: Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv 5213); Oostburg: tel. 2395; Terneuzen: red. tel. 2116, adm. tel. 2911; Zlerlkzee: red. tel. 2425. adm. tel 2094. 0 Adv.pr. 27 ct. p. mm. Min. p. adv f 4.-. Ingez med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 25 ct. p. regel (min. 1,25). „Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Donderdag 22 nov. 1962 Sint Nicolaas ah filmster Pagina 3 ENKELE UREN VOOR WAPENSTILSTAND n De Chinese troepen aan de Indiaas-Chinese grens hebben gisteren, enkele uren, voordat zij het vuren zouden staken (5 uur gister middag Nederlandse tijd)een hevig offensief gelanceerd in het noordoostelijke grensgebied. Volgens een woordvoerder van het Indiase ministerie van defensie hadden de Indiase troepen zich teruggetrokken tot op 130 kilometer ten zuiden van de stad Wa- Iong. Dinsdag was medegedeeld, dat de Indiërs 20 km ten zuiden van deze stad stonden. Volgens de woordvoerder hadden de Chi- nezen de Indiase verdedigingslinies op verschillende plaatsen doorbroken. De woordvoerder weigerde in te gaan op de vraag of de Chinezen zich inderdaad aan hun belofte het vuren op het genoemde tijdstip te staken, hadden gehouden. zoeken van India om oorlogsmaterieel met spoed behandeld zouden worden. Gisteravond zou tevens een delegatie hoge Amerikaanse functionarissen onder leiding van de staatssecretaris van bui tenlandse zaken, W. Averell Harriman, naar Incjia vertrekken om ter plaatse te bespreken welke verdere wapenhulp India nodig heeft. Uit Londen is gisteren ook een politielc- militaire delegatie naar Nieuw-Delhi vertrokken voor overleg over wapen hulp. Tevens werd meegedeeld, dat deze week twaalf transportvliegtuigen met Brits oorlogsmateriaal uit Singapore en En geland naar India zijn vertrokken of nog zullen vertrekken. Wel werd duidelyk, dat de situatie voor de Indiërs bijzonder benard is geworden in het omstreden grensgebied. De woord voerder had het over een doorbraak in de richting van het dorp Foothills, dat juist ten noorden van de grens van de provincie Assam ligt. Premier Nehroe heeft gisteren ten aan zien van het Chinese voorstel het vuren te staken een afwachtende houding aan- I genomen. In het parlement vermeed hij I enerzijds het Chinese voorstel af te wij zen, Anderzijds hield hij vast aan de Indiase eis, dat de grenssituatie van voor 8 september moet worden hersteld. Toen de premier in het parlement sprak was het voorstel alleen nog maar be- i kend uit persberichten. Later werd het voorstel formeel door de Chinese zaak gelastigde overhandigd. Bestuderen Premier Nehroe beperkte zich in feite tot de mededeling, dat het voorstel be studeerd zou worden, zodra het for meel overhandigd zou zijn. Hij weigerde in te gaan op eisen van woedende par lementsleden, dat; er niet onderhandeld zou worden, „voordat elke duimbreed van India's „heilige bodem" door de Chinezen ontruimd zou zijn. Nehroe weigerde zelfs met het parlement over leg te zullen plegen alvorens op het Chinese voorstel te antwoorden. De Indiase politie aresteerde giste ren weer een groot aantal commu nisten onder wie de Westbengaalse oppositieleider Jioti Basoe en de op positieleider in Andhra, P. Soenda- rajja, die beiden verdacht worden van pro-Chincse gezindheid, alsme de de theoreticus van India's .corn- (Van onze Haagse redactie) De heer <J. W. F. Backer die in ver band met het bereiken van de pensioen- I gerechtigde lecftyd is afgetreden als di- rccteur-genoraal van de ryksluclitvaart- 1 dienst, is met ingang van 1 december a.s. benoemd tot adviseur-honorair voor burgerluchtvaartzakcn van Z.R.H. Prins Bernhard. Het is een nieuwe functie en een nieuwe I titel. Het hof weigert bekend te maken j of na de heer Backer nog andere ho noraire adviseurs benoemd zullen wor- den en op welke takken van het maat schappelijk leven het adviseursschap be trekking zal hebben. Evenmin wordt antwoord gegeven op de vraag waarom de prins m eerste instantie behoefte heeft aan een adviseur in burgerlucht vaartzakcn. Het hof zegt alleen: „de benoeming ligt geheel in de privé-sfeer" j en onthoudt zich verder van elk com- I mentaar. Het blijkt inmiddels dat de regering niet op de hoogte is geweest van de benoeming. De mutatie is haar bekend I geworden uit een gesprek dat de heer I Backer heeft gehad met een dagblad in Den Haag, tijdens welk gesprek hij zich heeft laten ontvallenn welke functie hij per 1 dcc. a.s. gaat bekleden. Het hof heeft de rijksvoorlichtingsdienst in de loop van woensdagmiddag desgevraagd laten weten dat de mededeling van de heer Backer op waarheid berust. Meer kon een woordvoerder van de R.V.D. niet over deze aangelegenheid zeggen. Hij moest volstaan met een: „het is de eerste benoeming waarvan wy thans konnis dragen". De Japanse premier Hayato Ike- cla en zijn echtgenote zijn woens dagochtend voor een driedaags bezoek aan Nederland op de luchthaven Schiphol aangekomen. Zij werden verwelkomd door het echtpaar De Quay. Foto v.l.n.r.: mevr. Ikeda, een dochter van de Japanse eerste minister, premier Ikeda, premier De Quay en mevr. De Quay. munistisehe partij M. Kalyansoenda- ram en het parlementslid R. Z Oemanath. In totaal waren in de middag 165 arrestaties verricht. Hulpverlening De westelijke hulpverlening aan India wordt met kracht voortgezet. In Wash ington werd meegedeeld, dat twaalf schroef turbinetransportvliegtuïgen Europa met Amerikaanse bemanningen en onderhoudspersoneel naar India zou den vertrekken en dat de verdere ver- Dit is luitenant-generaal J. N. Chou- dhnri, die door premier Nehroe van In dia is benoemd tot opperbevelhebber van de Indiase strijdkrachten. Hij komt in de plaats van generaal P. N. Thapar, die 07n gezo)idheidsrede)i ee)i la)ig ver lof heeft gevraagd. MR. LUNS IN NEW YORK „Akkoord zal van kracht blijven" Minister Luns heeft gisteren in New York gezegd, dat hij van mening is, dat de door de V.N. bekrachtigde overeen komst tussen Nederland en Indonesië, waarby het bestuur over Nieuw-Guïnea in mei van het volgend jaar wordt over gedragen, van kracht zal blyven. Tijdens een persconferentie zei de mi nister, dat hij dacht, dat de Indonesiërs niet zouden aandringen op een eerdere overdracht van het bestuur, dat tijdens de interim-periode door de V.N. wordt gevoerd. De minister, die verklaarde, dat hij de overeenkomst met de waarnemend se cretaris-generaal van de V.N., Thant, besproken had zei: „ik heb er vertrou wen in, dat de V.N. en de heer Thant de overeenkomst tussen Indonesië, de V.N. en Nederland zullen uitvoeren niet alleen naar de letter, maar ook naar de geest, waarin deze tot stand is geko- IN DJAKARTA VERKLARING GETEKEND Papoeavlag blijft als provinciedag gehandhaafd De heer E. Bonay, de leider van de delegatie uit de Nieuw Guinea Raad, die vier weken lang in In donesië is geweest, heeft gisteren bij aankomst te Hoüandia ver klaard, dat de leden van de dele gatie in Djakarta een verklaring hebben ondertekend, waarin over dracht van het bestuur over wes telijk Nïeuw-Guinea per 1 januari ,.s. wordt bepleit. Volgens de heer Bonay is de delegatie tot de over tuiging gekomen, dat een ver vroegde overdracht slechts voor delen heeft. Naar het A.N.P. van bevoegde zyde in Hollandia heeft vernomen zal vandaag een geheime zitting van de Nieuw Gui nea Raad worden gehouden, waarin de delegatie verslag van haar bevindingen zal uitbrengen. Men was van mening, dat het belangrijkste punt van bespre king de vervroegde overdracht zal zyn. De heer Bonay sprak gisteren als zijn mening uit, dat er thans in het geheel niet wordt gewerkt aan de opbouw van het land. Hij uitte zijn ontevredenheid over de ernstige werkloosheid in Nieuw- Guinea en verklaarde goede hoop te hebben, dat de gehele Nieuw Guinea Raad de wenselijkheid van een vervroeg de overdracht zal onderschrijven. Irina Demich, de filmsterdie de rol va)i de verzetstrijdster Janine Boitard speelt in de film „De langste dag", heeft op een tocht door de Verenigde Staten in .Houston in Texas een bezoek ge bracht aan de N.A.S.A., het Ame rikaanse centrum voor ruimte vaart. De foto toont haar hier met v.l.n.r. de volgeiide adspi- rant-ruimtevaarders: Ed White, Jim Mcdivit, John Young, Deke Slay ton, Jim Lovell, Pete Conrad en Elliot See. Mijnindustrieraad sprak met minister Een delegatie van werkgevers en werk nemers uit de mynindustrieraad, die onder leiding stoud van de plaatsver vangend voorzitter, de beer Dohmen, heett gisteren met de minister van economische zaken diepgaand van ge- hten gewisseld over de positie van Nederlandse mijnindustrie. Daarbij is met name gesproken over de toekomst van de Nederlandse mijnindustrie en liaar taak in de energievoorziening. De minister heeft met grote belangstel ling van de uiteenzettingen kennis ge nomen en toegezegd de voorgelegde vraagstukken met spoed te bestuderen rekening houdend met de overgelegde en nog nader over te leggen gegevens. Aan slot van goodwillreis Premier Hayato Ikeda van Japan, die tot slot van een goodwili-reis door Europa een officieel bezoek aan Ne derland brengt, is gistermiddag met zyn vrouw en dochter en voorts met een 15-tal Japanse regeringsfunctio narissen uit Rome op Schiphol aan gekomen. Op het ietwat golvende platform van Schiphol stond onder commando van kapitein J. G. Bergefurt een uit 100 man bestaande erewacht opgesteld van het :11e bataljon Garde Grena diers uit Arnhem, waarbij de Ko ninklijke Militaire Kapel was inge deeld. De andere zijde van het Zebra pad werd begrensd door een ere haag van de Koninklijke Marechaus see onder commando van de eerste luitenant W. W. Moeshart. Onder aan de vliegtuigtrap werd het Japanse gezelschap verwelkomd door de Nederlandse minister-president, prof. dr. J. E. de Quay en zijn echt genote, mevrouw M. H. W. de Quay- Van der Lande, door de ambassadeur van Japan en mevrouw Miyazaki en door de chef directie kabinet en pro tocol van het ministerie van buiten landse zaken, mr. R. B. baron van Lynden. In de ontvangstkamer van de intercon tinentale hal werden vervolgens en kele burgerlyke en militaire auto riteiten aan de hoge Japanse gast voorgesteld. In een verklaring zei premier Ikeda met groot verlangen uit te zien naar de gelegenheid tot openhartige gedachtenwisseling over de internationale toestand en vraag stukken van wederzijds belang met minister-president De Quay. De heer Ikeda memoreerde voorts, dat reeds sinds de 17e eeuw banden van vriend schap bestaan tussen Nederland en Japan. Vervolgens begaf het gezelschap zich per auto naar het kasteel Oud-Was senaar. Later bracht de Japanse pre mier een beleefdheidsbezoek aan prof. De Quay en de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonk man. 's Avonds boden minister-pre sident De Quay en zijn echtgenote het Japanse gezelschap in hotel „Wittebrug" in Den Haag een diner Lijngebod gehandhaafd De minister van landbouw en visserij heeft gisteren in een brief aan de beide Kamers der Staten-G ener aal medegedeeld, dat de regering het noodzakelijk acht, dat alle honden in Nederland tegen rabies worden geënt. Een dezer dagen zal eel» beschikking in de staats courant worden gepubliceerd, waardoor in etappes voor het gehele land een bepaling van kracht zal worden die verbiedt zich op de openbare weg te begeven met een hond, die niet tenminste dertig dagen tevoren is ingeënt. Maatregel zal geleidelijk worden ingevoerd Minister Marynen zet in de brief uit een, dat hij in overleg met de minister van sociale zaken en volksgezondheid tot de conclusie is gekomen, dat een massale, voorbehoedende inenting van honden een zodanig belangrijke bydrage zou kunnen leveren om ons land binnen afzienbare tijd weer vry van hondsdol heid te maken, dat. het niet verant- 0 Het internationale verbond van verenigin gen voor lijkverbranding heeft bij het alge- ;e concilie van de R.-K. Kerlc in Rome verzoek ingediend om opheffing van het kerkelijk verbod van lijkverbranding, aldus is bij het veertigjarig jubileum van het Weense crematorium bekendgemaakt. ...is het 25 jaar geleden, dat de Hongaarse tot Engelsman gena turaliseerde schilder Philip Alexius Laszlo de Lomtaos te Londen over leed. ...wordt generaal Ch. de Gaulle, president van Frankrijk, 72 jaar. woord zou zijn voorschriften terzake achterwege te laten. De verplichting honden aan de lijn te houden blijft daarnaast voorlopig onverminderd van kracht. Wel zal het mogelijk zijn, daar waar een muilkorfplicht gold, deze plicht te doen vervallen. Dit geldt eveneens voor het vervoersverbod van honden uit de gemeenten Amsterdam en Nieuweramstel. Geleidelijk Deze regeling zal om praktische rede nen niet op zeer korte termijn voor het gehele land gelijktijdig van kracht kunnen worden. Daarom is voorzien in een geleidelijke invoering, te beginnen met de gemeenten Amsterdam en Nieu weramstel (per 15 januari 1963), ver volgens in de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht (15 februari 1963) en tenslotte voor het overige deel des lands (1 maart 1963). De enting zal dus telkens een maand vóór de genoem de data moeten hebben plaatsgehad. Via de koninklijke maatschappij voor diergeneeskunde is reeds medewerking verkregen bij de vaststelling van de be loningen van de hierbij in te schakelen dierenartsen. Op deze wijze zal de inen ting voor hen, die van deze mogelijkheid gebruik maken; belangrijk goedkoper kunnen worden. Ook voor katten zal de gelegenheid tot inenting op deze vvyze werden openge steld. Overigens zijn politiële maatre gelen, zoals die voor honden zyn ge troffen, ten aanzien van katten prak tisch niet doorvoerbaar. Ook Wajoi Ook de leider van de delegatie van het „Nationaal Congres" Herman Wajoi, die reeds enige weken gele den een bezoek aan Djakarta heeft gebracht, heeft zich intussen een fel voorstander van een vervroegde overdracht getoond. Zoals bekend, hebben verschillende Pa poea's ook reeds telegrammen aan de Indonesische regering gezonden met het verzoek een snelle overdracht te be werkstelligen en zal binnenkort een „delegatie" van een aantal Biakse Pa poea's naar New York vertrekken om Op de vraag of de delegatie zich ook had uitgesproken over het te houden plebis ciet antwoordde Bonay dat de Papoea's zeker aan het plebisciet willen vasthou den. Met de mening van enkele Papoea's dat Nieuw-Guinea reeds een deel is. van In donesië en dat het plebisciet daarom dient te vervallen is Bonay het niet "ins. Wel had de delegatie te Djakarta toegestemd in een naamsverandering van de Nieuw Guinea Raad die voort aan zal heten „raad van de volks vertegenwoordiging van de speciale provincie Irian Barat". Bonay zeide dat de raad gelijkgesteld zal worden met een dergelijke vertegen woordiging in Atjeh. Bij een bezoek aan Atjeh had de delegatie zich op de hoog te kunnen stellen van de werkwijze van deze raad. Bonay toonde zich overigens zeer optimistisch. In Djakarta heeft de delegatie van de Nieuw Guinea Raad ook gesproken over de Papoea-vlag en het volkslied. De In donesische regering zou volgens de dele gatie hebben toegestemd in het voortbe staan van de Papoea-vlag als een pro vinciale vlag, die dan moet zyn geba seerd op de Indonesische onafhankelijk heids-proclamatie van 1945. De vlag zal niet mogen voortbestaan als een sym bool van het streven naar onafhanke lijkheid. November in winterstemming De kleine depressie, die woensdag via België naar Duitsland is ge trokken, heeft in de zuidelijke pro vincies enige sneeuwval gebracht. Vooral in Zuid-Limburg, waar woensdagavond acht centimeter sneeuw gemeten werd. De tempe ratuur schommelt maar even bo ven het vriespunt. In Zuid-Lim burg bleef het kwik de hele dag beneden nul. Niet alleen in onze omgeving, maar in het grootste deel van Europa, komt een win ters weertype voor, met 's nachts lichte tot matige vorst. Nieuwe depressies zijn nog niet in de aan val, zodat het weer voorlopig rus tig maar koud blijft. H 't laat zich aanzien, dat tot het einde van de week dit te koude weertype zal voortduren. Van de Noordzee kan hier en daar een licht sneeuw- buitje binnendrijven. IN TREK BIJ GOESENAREN Burgemeester Evers „We zijn er bijzonder mee ingenomen" „Het is alles bijeen een dure affai re geworden. Wanneer we dit had den kunnen voorzien, waren we er mogelijk niet aan begonnen. Maar nu liet strandje er eenmaal ligt, zijn we er bijzonder mee ingeno men". Dit zegt burgemeester P. J. Evers van Kattendijke over het kleinste en duurste strand van Zeeland, gelegen tussen de dam door de Zandkreek en de aanleg steiger van de voormalige veer dienst Katseveer-Zierikzee, dat een „goed seizoen" achter de rug lieeft. Dit kunstmatig geschapen strand in het niet afgesloten gedeelte van de Zandkreek kost de gemeente Katten dijke bijna een ton. Daarvoor heeft men eeii door de zee bespoelde strook van nauwelijks één hectare 200 meter bij 50 meter en enige ac commodatie. Eén winstpunt heeft het strandje: honderden recreatiebezoe- kenden uit Goes en omgeving en zelfs het verre België hebben er de schaarse zomerse dagen van 1962 een veelvuldig gebruik van gemaakt. ,Er zijn weekends geweest, dat Ik 1500 bezoekers telde. Dat doet je de narigheid rond de totstandkoming van hot strand wel eens vergeten", vertelde ons burgemeester Evers, die van mening is dat het strandje in een grote behoefte voorziet. Het is overigens een lange en kostbare weg geweest, die het gemeentebestuur van Kattendijke heeft moeten afleggen om in het bezit te komen van een eigen strandje. Begin 1960 waren de plannen rond. Alle betrokken instanties gingen ermee akkoord en er was zelfs een sub sidietoezegging van 50 pet. van het rijk. De gemeente Kattendijke zag wflde perspectieven, toen de aannemingsmaat schappij Van Hattum en Blankevoort, die de machtige dijk door de Zandkreek aanlegde bereid bleek „tussen de bedrij ven door" een strandje te spuiten op de door het gemeentebestuur gewenste plaats. Tegen 80 cent de kub. zou dit aannemingsbedrijf circa 45.000 kubieke meter zand op het toekomstige strand brengen. Een tiental instanties hadden reeds hun goedkeuring aan het plan gehecht toen rijkswaterstaat een veto uitsprak. De gemeente Kattendyke ging onmiddel lijk in beroep, want men begreep wol, dat nimmer meer een dergelyke gelegen heid zich zou voordoen om op zo'n goed kope wyze een strandje aan te leggen. Het beroep by de kroon werd ingesteld op 27 juni 1960. De vasthoudendheid van de gemeente Kattendyke had tot ge volg, dat de minister van verkeer en wa terstaat alsnog een vergunning afgaf, namelijk op 10 mei 196 L. Voor Katten dyke was het echter al te Iaat. De dam door de Zandkreek lag daar al als een stevig bolwerk en de zuivers en pers- instaïlaties van Van Hattum en Blanke voort deden alweer lang dienst by Veere. Toch strand Toch wilde dé gemeente verder gaan op de eenmaal ingeslagen weg. Kost wat kost wilde men toch in het be zit komen van een strandje. Het ging er slechts om de goedkoopst mogelijke oplossing te zoeken. Dank zij de bemiddeling van rijkswater staat die nog iets goed had te ma ken, kon de gemeente Kattendijke zand krijgen voor zijn strand, dat af komstig was van baggerwerlc in het Veerse Meer. Het zand zou anders toch in een diepe kuil in het nieuwe meer verdwijnen. Tegen weinig moei te meer zou Kattendijke er zijn fel begeerd strand van kunnen aanl g- leggen. De prys bedroeg 1,01 per kub., hetgeen voor Kattendijke ze ker niet onaantrekkelijk was. Begin dit jaar werd het zand aange voerd en nadat het karwei was ver richt kreeg de gemeente geheel vol gens afspraak de rekening gepresen teerd: in totaal ruim 43.000 voor de 43.000 kubieke meter zand. Voor de le verancier was daarmee de zaak beke ken. Niet echter voor Kattendijke, dat een nieuwe tegenvaller kreeg te incas seren. Het zand bleek namelijk zo fijn van korrel, dat in korte tijd 40 pet. in de zee verdween. De raad van Katten dyke huldigde daarop het principe, dat wie eenmaal A heeft gezegd ook B moet zeggen; hij voteerde nogmaals 22.000 voor extra zand. Men kwam nu héél wat duurder uit, want de be nodigde 5400 kubieke meter zand kwam op ruim 4.- de kub. Het maken van een omheining een trap, een wind scherm en tien badcabines met garde roberuimte voor 360 personen gaat de gemeente nog eens 25.000 kosten. Burgemeester Evers is het er over eens, dat het strandje duur is betaald. Ge- lulckig voor de gemeente heeft bet rylt echter een subsidie gegeven van 50 pet., zelfs in het aanvullende krediet van 22.000. Maar ondanks de hoge kosten is burgemeester Evers ingenomen met de jongste aanwinst van zijn gemeente. „Het bezoek beeft myn verwachtingen verre overtroffen. Het blykt dat er dus grote behoefte aan bestaat. Daarom ben ik uiteindelyk toch blij dat we het strandje hebben", was het commentaar van de heer Evers. De honderden Goe- senaren, die 's zomers naar Katseveer trekken zijn de gemeente Kattendyke in elk geval bijzonder dankbaar! ftantlijn De Duitse industrie en handel heeft een onderzoek laten instellen naar de verkoop-bevorderende kracht van de aanduiding „Made in Germany" of om het wat eenvoudiger te zeggen: naar de woorden „Made in Germany" als ver- koopskreet. Men wilde weten in hoever re die aanduiding in het buitenland een zekere wervende kracht zou hebben en dus zou leiden tot vergroting van de Duitse export. Grote reclamebureaus in diverse landen hebben dat onderzoek uitgevoerd. Zij kwamen vrij algemeen tot de conclusie, dat een grotere nadruk op het „Made in Germany" van betekenis zou kunnen zijn. Slechts uit twee landen kwamen negatieve adviezen namelijk Nederland en Israël. Nu is de Duitse industrie niet zonder reden zo voorzichtig bij haar poging om de oude leuze „Made in Germa ny" te laten herleven. Die vermelding duidt op een industrieel produkt niet en kel het land van her komst aan, maar zij is ook nationalistisch getint en wat Duits land betreft zou er wel eens een brok ressentiment kunnen bestaan tegen dit nationalisme, ressentiment, dat door het fabrikanten-nationalisme niet nog eens nodeloos geprikkeld moet worden. De gehouden enquête heeft thans uitge wezen, dat er in nagenoeg alle landen niet alleen geen bezwaar bestaat tegen het gebruiken van de oude aanduiding, maar dat men er zelfs voordeel van ver wacht. Waarom vallen nu Nederland en Is raël bij die enquête uit de toon? Dat kan niet zijn omdat men be zwaar zou hebben tegen Duitse produk- ten op zich zelf. Nederland begon reeds vrij kort na de oorlog toen dus de oorlogswonden nog vers waren Duit se produkten te kopen omdat ze van be vredigende kwaliteit waren en bruik baar in de Nederlandse samenleving. Spoedig behoorde Nederland tot de beste klanten van de Duitse industrie. Alle materiële overwegingen uitschake lend, kunnen dus alleen maar psycholo gische bezwaren resteren tegen de leuze „Made in Germany". Wat Israël betreft kan men die psychologische bezwaren heel goed begrijpen. Daarover bestaat geen verschil van mening. Maar waarom zou juist Nederland naast Israël het enige land zijn waar het „Made in Germany" ook nu nog ver keerd valt? Men was er dat lezen wij in het blad „De Nederlandse industrie" in Duits land nogal verbaasd over, omdat de we derzijdse handel zo sterk floreert en men schreef daarom de Nederlandse afwij zing toe aan irrationele factoren. Zelden zal het woord irrationeel zo ge lukkig a double usage zijn aange wend als hier. Aan Nederlandse kant is dan het irra tionele, dat men altijd wel een licht iro nisch gevoelsbezwaar heeft, wanneer Duitse fabrikanten in de Engelse taal propaganda in Nederland maken. Aan de Duitse kant echter is het irra tionele, dat men de buitenlandse consu ment ziet als iemand, die gefascineerd zou zyn door de indrukwekkende presta ties van de „nationale" Duitse industrie en die daardoor eerder tot kopen bereid zou zijn. Die consument echter wordt daardoor volstrekt niet gefascineerd, evenmin als hij gefascineerd wordt door de al even irrationele leuze „Buy Bri tish" van onze Engelse buren anno 1935. De consument van vandaag wil uitzoe ken en vergelijken, hij wil een bruikbaar produkt van goede kwaliteit tegen een billijke prijs en hij weet heel goed, dat er geen wezenlijke garantie schuilt in de vermelding van de nationale herkomst. Dat geldt in het bijzonder voor de in- dustrieprodukten uit onze westerse in dustrielanden. Het ligt uiteraard anders, wanneer het zou gaan om niet-industriële produkten zoals bijvoorbeeld Franse wijn, Holland se kaas, Portugese sardines enz., want daar geeft de nationale herkomst wel degelijk inlichtingen over soort, kwali teit enz. Resumerend mag dus gezegd worden, dat in een land als Nederland de vermelding „Made in Germany" waar schijnlijk niet verkoopbevorderend zal werken voor industrieprodukten. De consument wil betere voorlichting en daarbij gaat het niet of nagenoeg niet om oud oorlogsressentiment!! Ten slotte nog een opmerking: zulke aanduidingen als „Made in Germany" en „Buy Britisch" stammen uit een vervlo gen tijd, waarin men de opkomende in dustrie poogde te omgeven met een na tionaal aureool. Dat ligt vandaag aan de dag anders. In de eerste plaats is de industrialisering allang geen nationaal verschijnsel meer, maar een wereldverschijnsel. En in de tweede plaats zou men de economische werkelijkheid het best benaderen, wan neer men op industrieprodukten van de Euromarkt-Ianden vermeldde: „Euro- markt-produkt vervaardigd in Wanneer de Duitse industrie en handel eens een onderzoek in die richting wilde instellen (Van onze parlementaire redacteur). De minister van maatschappelijk werk, mejuffrouw dr. Klompé, heeft gisteren in de Tweede Kamer een belangrijke ver hoging aangekondigd van de tijdelijke bijstandregeling voor minder-validen. Deze regeling voorziet sinds 1 juli van dit jaar in een wekelijkse uitkering ten behoeve van gehandicapten, voor wie op grond van andere voorzieningen zeer weinig of niets kan worden gedaan. Dit zyn met name de meerderjarige onge- huwden, die by hun ouders inwonen en geen regelmatige arbeid kunnen ver richten. De periodieke uitkering die op 1 juli ƒ20 per week bedroeg en sedert 1 september 21,50 zal met ingang van 1 januari 1963 verhoogd worden tot 23,25 per week voor hen, die jonger zijn dan 30 jaar en tot 32,55 voor de genen die 30 jaar en ouder zijn. Hier door zijn de wekelijkse uitkeringen op het niveau gebracht van de byzondere groepsregeling voor de blinden. Onder regelmatige arbeid wordt ver staan arbeid, waarvoor een nettoloon van 32,25 of meer per week wordt ont vangen (inkomsten uit arbeid en bedrijf worden slechts voor twee derde gekort). Deze gren* zal met ingang van 1 januari eveneens worden verhoogd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1