PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT CHINEZEN STAKEN VUREN EN TREKKEN ZICH TERUG ACHTER MACMAH0N-LIJN Westduitse ministers bereid af te treden WATERSCHAP „SCHOUWEN-DUIVELAND" DELTA-BESTEKKEN Na terugtocht aan het front controleposten President Kennedy geeft bevel blokkade van Cuba op te heffen Positieve reactie als voorstellen overeenkomen CHINA INDIA Premier Kroesjtsjew doet toezegging SNEEUWSTORMEN IN SCHOTLAND „Soms krijgen we indruk, dat plannen eiland in een nauw keurslijf rijgen" Fonds Stunt 205e jaargang - no. 275 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN TOlfififóf RB Ml PJ B" S „SSSocl? J ^£?JS55£i H.°°fdredactiew Leertouwer en G. A fle KoK 0 Abonnementsprijs 62 cent per week, ƒ8,00 per kw Iranco per post 8.25 p. kw. Losse nummers 15 ct. 0 Bureaus: Vlisslngen: WMstraat58-60, tel 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643), Middelburg: Markt 61. tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375), Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red 7853, adv 5213), Oostburg: tel. 2395; Temeuzen: red. tel. 2116, adm. teL 2911 Ziertkzee red. tel. 2425 adm. tel 2094. 0 Adv.pr. 27 ct. p. mm. Min. p. adv ƒ4.-. Ingea. med. 3 tarlel Kleine adv. (max 8 regels) 25 ct. p. regel (min.1.25). „Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C.. Middelburg. Woensdag 21 nov. 1962 Varig uierk in Vlissings water Pagina 2 „STAAKT HET VUREN" BEGINT MIDDERNACHT TSJOE-EN-LAI WIL MET PREMIER NEHROE PRATEN De communistisch-Chinese regering heeft gisteravond plotseling medegedeeld, dat de Chinese troepen aan de grens met India vandaag (woensdag) te middernacht het vuren langs de gehele Indiaas-Chinese grens zullen staken. In een voor buitenlandse correspondenten in Peking bestemde verklaring werd gezegd, dat de Chinese grenswachten zich met ingang van 1 december zullen terugtrekken op stellingen, die twintig kilometer liggen achter de Indiaas-Chinese grenslijn, zoals die op 7 november 1959 was. „Dit houdt in", aldus de verklaring, „dat de Chinese strijdkrach ten ten noorden van de onwettige MacMahon-grenslijn zullen worden teruggetrokken. Dit zal ook geschieden met de troepen, die thans stellingen in de overige frontsectoren in het grensgebied van het Himalaya-gebergte innemen. De Chinese Volksrepubliek zal, teneinde de normale bewegingsvrijheid van de bewoners van het grensgebied te waarborgen, het optreden van saboteurs tegen te gaan en de orde te handhaven, controleposten in het gebied instellen", aldus de Chinese verklaring. In de verklaring wordt verder gezegd stuk te bereiken", aldus de Chinese re- - - geringsverklaring. De Chinese verklaring kwam geheel on verwacht na enkele dagen van verwoe de gevechten in de omstreden grensge bieden. Zoals bekend hadden de Chinese troepen de laatste dagen spectaculaire vorderingen gemaakt door de verove ring van de steden Bomdila en Walong en de Se La-bergpas. dat de controleposten zullen worden vestigd aan de Chinese kant van de grens van het „daadwerkelijk beheerste gebied". De posten znllen door militairen worden bemand, maar een aantal ervan zullen ook de beschikking kry'gen over burgerpolitie. Hieraan wordt toegevoegd: „De Chinese regering heeft deze besluiten genomen om verbetering te brengen in de hui dige toestand in het Indiaas-Chinese grensgebied en om verwezenlijking te bevorderen van haar uit drie punten bestaande voorstel, dat zij 24 oktober i j.l. aan de Indiase regering heeft ge daan, om een oplossing te bereiken van de tussen beide landen bestaande grens- I geschillen. De Indiase regering heeft indertijd ons voorstel verworpen. wy willen er nu op wijzen dat, by aanvaarding van ons huidige voorstel, de Chinese grenswach ten ver achter de stellingen, welke zü op 8 september j.l. bezetten, zullen wor- 1 den teruggetrokken". V ertegenwoordigers De communistisch-Chinese regering vervolgt: „indien de Indiase regering ermede instemt overeenkomstige maatregelen te nemen, kunnen de re geringen van India en der Chinese Volksrepubliek onverwyid vertegen woordigers zenden naar plaatsen in de verschillende sectoren van het grensgebied, om te overleggen over zaken die verband houden met het over twintig kilometer terugtrekken van de wederzijdse strijdkrachten, teneinde aldus een gedemilitariseer de zone te vormen. Deze afgevaardigden zouden ook moe ten spreken over de instelling van con troleposten aan weerszyden van de hui dige frontlijn en over het uitwisselen van krijgsgevangenen. In de verklaring wordt gezegd, dat j zelfs als de Indiase regering niet te rechter tjjd positief reageert de Chinese I regering eenzijdig de aangekondigde mataregelen zal uitvoeren. Wanneer de resultaten van dit overleg in de praktijk ten uitvoer zijn gelegd, zouden premier Nehroe en eerste minis ter Tsjoe-en-Lai elkander hetzij in Pe king, hetzij in Nieuw-Delhl kunnen ont moeten, teneinde te pogen een algehele overeenstemming over het grensvraag- INDIA Een woordvoerder van het Indiase mi nisterie van buitenlandse zaken heeft verklaard dat India positief op het Chi nese voorstel zal reageren als het over eenkomt met dat van India, namelijk herstel van de status quo van vóór 8 september 1962. In Nieuw-Delhi was het Chinese voor stel nog niet ontvangen. Daarom was het volgens de woordvoerder niet mo- gelyk er verder iets over te zeggen. Premier Nehroe deelde gisteren de, dat de Chinezen waren opgerukt tot enkle kilometers voorbij Bomdila, en op ongeveer 48 kilometer van de vlakten van Assam, een van Indiaas I00DCKIU BEZET Et* GEBIED YiN 31000 InZ liderlandl ROOD CHINA MJUIt AANSPRAK OP EEN GRENSSTRdOIVAN 125.000 tnZIAi Nederland) belangrijkste gebieden, stonden. De Indiase troepen in het betrokken ge bied waren bezig verdedigingsstel lingen op te werpen om te proberen de Chinezen tegen te houden. Internering De opperbevelhebber van het Indiase le ger, generaal P. N. Thapar, kreeg om gezondheidsredenen voor onbepaalde tyd verlof. In zyn plaats werd luitenant-ge neraal J. N. Sjaoedhoeri, een veteraan uit de tweede wereldoorlog, tot opperbe velhebber benoemd. Bovendien gelaste de Indiase regering gisteren de internering van alle Chinese onderdanen en personen van Chinese af komst in Assam en de grensdistricten van West-Bengalen, die verdacht wor den van activiteit tegen de staat. Ook Chinezen, wier -uitwyziiig was bevolen, werden geïnterneerd. Het Amerikaan se consulaat-generaal in Calcutta raad de alle Amerikaanse burgers, die ten noorden van de rivier de Brahmapoetra verblijven aan, hun vrouwen en kinderen te evacueren. Arbeiders in Aden weer aan het werk Na een algemene staking van 24 uur hebben gisteren de arbeiders in Aden hun werk hervat. Oorzaak van de sta king was de voorgestelde fusie tussen de Britse kolonie en de Zuidarabische Federatie. De Adense vakbondsraad, die de sta king had uitgeroepen, verklaarde dat de staking voor 85 procent was gelukt. „De staking in de haven, op de mili taire basis en op de raffinaderijen van de Britse oliemaatschappy is groten deels een succes geworden", aldus de vakbondsraad. Volgens de regering heeft slechts ruim vijftig procent van de vakbondsleden aan de stakingsoproep gevolg gegeven. Een woordvoerder voor het havenwe zen, de militaire basis en van de olie raffinaderijen verklaarde dat maandag de toestand normaal was. Bommenwerpers zullen worden teruggetrokken President Kennedy heeft de Amerikaanse minister van de fensie gisteren opdracht gege ven de blokkade op aanvalswa pens voor Cuba te staken. Op een persconferentie deelde de president mede, dat premier Kroesjtsjew hem gisteren had medegedeeld, dat alle Russische bommenwerpers van het type IIjoesjin-28 binnen 30 dagen van Cuba zullen verdwijnen. De president zei dat er recente aanwij zingen waren dat alle offensieve raket- bases op Cuba waren afgebroken en dat alle ontmantelde raketten op sche pen waren geladen en van het eiland afgevoerd. Onder de huidige overeenkomst zullen op Cuba geen offensieve wapens meer worden ingevoerd, aldus Kennedy, maar omdat de Cubaanse regering de V.N. niet heeft toegestaan ter plaatse in spectie te verrichten, zal het nodig zijn het Amerikaanse toezicht op Cuba te handhaven. Indien inderdaad alle offensieve wapens uit Cuba zijn verwijderd en afdoende kan worden aangetoond dat er geen an dere worden ingevoerd en Cuba niet ge bruikt zal worden voor export van het communisme, zullen de V.S. geen invasie op Cuba plegen, zo voegde hij eraan toe. Radio-Havanna had maandagavond laat omgeroepen, dat premier Fidel Castro aan secretaris-generaal Thant had medegedeeld, dat Cuba bereid was de bommenwerpers naar de Sowjet-Unie terug te sturen. Volgens radio-Havanna had Castro dit schrif telijk aan Thant medegedeeld. In de brief stond, dat de Cubaanse premier de bommenwerpers niet langer nodig heeft, omdat deze te oud en te lang zaam zouden zijn. Voorts zou Cuba zich blyven verzetten „tegen eenzydige inspectie van het Cu baanse grondgebied, alsmede verken ningsvluchten boven het eiland". Castro schreef, dat zyn land geen hinderpaal wil zyn by de lopende onderhandelin gen. Raketten Amerikaanse functionarissen deelden gisteren verder mede, dat uit luchtver- kenningen is gebleken, dat er op Cuba een aantal Russische raketten voor kor te afstand aanwezig is, die nog niet eerder zijn waargenomen. Vermoed wordt dat het taktische wapens zijn met een reikwijdte van ongeveer 40 kilome ter. De functionarissen verklaarden, dat de raketten niet kunnen worden aan gemerkt als aanvalswapens. Aanval Radio-Havanna beweerde gisteren, dat een Amerikaans vliegtuig maandag eet Cubaans schip heeft aangevallen in in ternationale wateren ten noordwesten van de Bermuda-eilanden. De kapitein van het schip, de „Rio Damuji", zou hebben verklaard, dat het Amerikaanse vliegtuig viermaal overkivani en Het weer heeft zich de laatste dagen in grote delen van Europa van zijn grimmigste kant laten kennen. Schot land bijvoorbeeld, is geteisterd door fel le sneeuwstormen, die het verkeer ge ruime tijd geheel onmogelijk hebben gemaakt. In de buurt van Peebles, waar de sneeuw op sommige plaatsen een hoogte van drie meter bereikte, wordt hier een bus uitgegraven. bommen afwierp. In Washington werd echter verklaard, dat geen enkel vliei tuig in de buurt was geweest van c plaats waar de aanval zou zyn onder nomen. VERANTWOORDELIJKHEID OP F.D.P. GESCHOVEN Om Adenauer bij hervorming vrije hand te geven De C.D.U. en C.S.U.-ministers in de regering-Adenauer hebben zich gisteren bereid verklaard af te tre den teneinde de bondskanselier de vrije hand te geven bij de hervor ming van zijn regering. De minis ters hebben dit gisteren aan Aden auer medegedeeld tijdens een ver gadering van het bestuur van de parlementaire C.D.U.-fractie. Is bekend hadden de vyf ministers van de Vrije Democraten (F.D.P.)die met de C.D.U.-C.S.U. een coalitie vorm den maandag reeds besloten af te tre den. Zij hebben gisteren officieel hun ontslag ingediend. Na afloop van de vergadering van het CJD.U.-fractiebestuur werd een commu niqué uitgegeven, waarin werd gezegd, dat de „verantwoordelykheid voor de huidige regeringscrisis uitsluitend voor rekening van de Vrije Democraten komt. De Vrije Democraten hadden uit „ver- kiezings- en propagandaoverwegingen het gevaar van een ernstige crisis op geroepen, waarvoor geen reden bestaat". Het bestuur van de fractie sprak haar volledig vertrouwen uit in bondskanse lier Adenauer en verzocht hem stappen te doen om de regering zo spoedig mo gelijk weer volledig handelingsbekwaam te maken en een stabiele politiek te waarborgen. TWEE DODEN BIJ BOTSING Op rijksweg 1, de verbinding van Am sterdam met het Gooi, is gistermorgen een personenauto, bestuurd door de heer R. Leijds uit Naarden, door de gladheid geslipt en in botsing gekomen met een uit de tegenovergestelde richting ko mende vrachtwagen. Bij deze botsing werd de heer Leyds zo zwaar gewond dat hij tijdens het vervoer naar een Amsterdams ziekenhuis overleed. De by hem in de auto zittende 19-jarige L. B. de Haan, eveneens uit Naarden, over leed ter plaatse aan zijn verwondingen. De botsing was zo hevig, dat de per sonenauto totaal werd vernield. De vrachtauto kwam in de naast de weg lopende Muidertrekvaart terecht. De chauffeur van de vrachtwagen, die kon worden gered, liep een shock op. Voor de personenauto uit reden twee vrachtauto's, waarvan een met een aan hangwagen. De bestuurder van de voor ste van het tweetal moet met de linker- richtingwijzer seinen hebben gegeven, waarop de bestuurder van de personen auto vermoedelijk heeft gereageerd. Beide vrachtauto-chauffeurs hebben niets van het ongeval bemerkt en zijn doorgereden. Amerikaanse U-2's verlieten Engeland Amerika heeft zijn vliegtuigen van het type U-2 uit Engeland teruggetrokken. Het Britse ministerie van de luchtmacht heeft meegedeeld, dat de toestellen hun programma, beslaande in weerkundige onderzoekeingen op grote hoogte, hen hen voltooid. Weg geopend Het commentaar van de Vrije Demo craten op de beslissing van de C.D. U.-ministers was, dat de weg thans geopend was voor een goed werkende regering. Een woordvoerder van de C.D.U. verklaarde, dat op de bijeen komst geen woord van kritiek was geuit op het beleid van minister Strauss in de „Spiegel"-affaire. Hij zei, dat ook Strauss, wiens aftreden de Vrije Democraten hadden geëist, van oordeel was, dat een „schone lei" het beste was. De leider van de Vrije Democraten Erich Mende, verklaarde te verwachten, dat de vorming van een nieuw federaal kabinet omstreeks half december vol tooid zal zyn. Hij verklaarde voorts van mening te zijn, dat de besprekingen rond de kabinetsreorganisatie niet zo veel moeilijkheden zouden opleveren als de kabinetsformatie van verleden jaar, na de verkiezingen voor de Bondsdag. Mende legde er voorts de nadruk op, dat de actie tegen minister Strauss niet tevens tegen Adenauer is gericht. Zowel in de Kamer van Koophandel Zeeuwsch-Vlaanderen als in de raad Middelburg is geklaagd over de gerin ge bekendheid van het Zeeuws Studie- 'onds. Is dit fonds inderdaad zo weinig bekend? Men heeft ons by de adminis tratie van deze instelling verzekerd, dat de scholen in Zeeland van materiaal worden voorzien: daar ligt namelyk het grote reservoir, waaruit de gegadigden voor een voorschot moeten komen. Bo vendien wijst de stijging van het aantal aanvragen er op, dat het fonds steeds grotere bekendheid krijgt. Hier zijn en kele cyfers: 1957-1958 werden 45 aan vragen behandeld, het jaar daarop (1958-1959) 132, in 1959-1960 waren het er 219. vervolgens 300 in 1960-1961 en tenslotte kreeg het fonds voor 1961-1962 in totaal 338 aanvragen te behandelen. Deze cyfers wyzen er inderdaad op, dat het fonds niet geheel onbekend is. De vraag is nu: is die bekendheid vol doende en zo neen, wat moet er aan worden gedaan. Het gaat te ver om op grond van de hier gereleveerde cij fers vast te stellen, dat het fonds door iedereen in Zeeland wordt gekend, die er ook van behóórt te weten. Blykbaar schort het daaraan enigszins zo be grijpen wij althans uit de opmerkingen in de Kamer van Koophandel en raad Middelburg al zal vermoedelijk de oor zaak daarvan eerder zijn te vinden by de .tussenpersonen", aan wie het materiaal wordt gezonden, dan by het fonds zelf. Misschien zou het dus zin hebben een affiche te doen vervaardigen, die kan worden opgehangen in scholen, arbeids bureaus, postkantoren, gemeentehuizen e.d. met een duidelijke vermelding van het adres wéér men nadere inlichtingen kan verkrijgen. Een dergelyke plaat be hoeft niet zoveel geld te kosten en kan er allicht toe bijdragen dat het studie fonds niemand meer ontgaat: „zorg dat je er (ook) bijkomt!" Britse wapens voor Indiase troepen Lord Home, de Britse minister van bui tenlandse zaken, heeft gisteren het par lement meegedeeld, dat, Engeland de militaire voorraden, die India het drin gendst nodig heeft, per vliegtuig van Groot-Brittannië en Singapore stuurt. De regering had India gevraagd wat het, met het oog op de verslechterende militaire toestand, voorts nodig heeft Van de zijde van de Labourpositie werd de minister voorgesteld een missie naar India te zenden. De regering antwoord de hierop, dat zij in voortdurend con tact stond met India, andere leden van het Gemenebest en de Verenigde Sta ten. Eenzaamheid en machteloosheid gaan uit van dit plaatje dat het schip „Green Banger" toont op de rotsen van Devon, waar het door de storm loerd neergesme ten. De „Green Ranger", een 3299 ton metende hulptanker van de Britse vloot, liep op de klippen bij Hartland Point in Devon, na dat het van zijn sleeptros was losgeslagen. Alle zeven opvaren den konden met de „broek" van boord worden gehaald. - - - "ffPS- 4 Dijkgraaf A. M. Geluk kondigt voorbereiding aan HET WATERSCHAP „Schouwen-Duiveland" staat in de nabije toe komst voor de uitvoering van enkele projecten, die direct verband houden met de veranderende waterstaat- en waterloopkundige situa tie rondom het eiland tengevolge van de Deltawerken. In de negende algemene vergadering, dinsd'agmiddag in 's Landskamer te Zierikzee, heeft dijkgraaf A. M. Geluk de hoofdingelanden aangekondigd, dat de voorbereiding op til is van 0 de aanpassingswerken in de duinen by Scharendyke, westelijk van Repard, met het oog op de Delta-afsliiitdam door het Brouwershavense Gat; 0 een bestek op het gebied van de waterkering in Bruinisse voor een eventueel aan te leggen inlaagdyk in verband met mogelijke stroomversnelling en achter uitgang van de vooroever in het Zjjpe. Dez.e twee byzondcre werken staan op het programma naast een serie bestek ken, die voor het waterschap alleen al een grote zorg Is en veel aandacht vraagt. Een viertal somde de heer Ge luk In zyn openingsrede aan het begin van de vergadering op: 1. het verwijderen van de sluis te Via- ne by Ouwerkerk; Doelend op deze objecten en de lange lijst van werken die sinds de concentra tie van waterschappen op het eiland is gerealiseerd, constateerde de voorzitter van het dagelyks bestuur: „In de afge lopen jaren was het noodzakelijk om alle aandacht te besteden aan de voor bereiding en de uitvoering daarvan. Meer en meer dienen we nu evenzeer at tent te worden op het onderhoud, ook in de polder zelf. Hier moeten wij komen tot een juiste opbouw en tot nieuwe en meer doelmatige methoden". 2. het opruimen van bankers in strook, die tot de zeewering gerekend moet worden; 3. op het gebied van de waterkering Burgh en Westland de. verbetering van de zwakke plaats bij de Punt van VVestenschouwen 4. het treffen van voorzieningen aan enige oude zee- en binn-ensluizen. Eigen materieel Als eerste begin in deze richting sig naleerde de heer Geluk de aanschaf van eigen materieel, het gebruiken van nieuwe aan elkaar te schroeven zeisen voor het schoonmaken van de grotere leidingen en een tijdige medede ling aan alle grondgebruikers, dat per 1 oktober 1963 de bij hen in onderhoud zijnde sloten op diepte moeten zijn ge bracht. „Constructeurs zijn op de hoog te gesteld van onze omstandigheden en verlangens. Ik twijfel er niet aan of men zal erin slagen om steeds beter mechanische apparaturen voor slooton- derhoud te fabriceren", voegde de dijk graaf er optimistisch aan toe. Minder opgewekte mededelingen moest de voorzitter doen ten aanzien van de ontwikkeling van het lastenpeil. Hij noemde hier de vrees, die de financiële commissie heeft uitgesproken. Een be zorgdheid, die het dagelyks bestuur van het waterschap kan delen. Waarbij evenwel dient aangetekend, dat een stij ging van lonen en pryzen van materia len tred houdt met een stijging van de lasten. Een gelukkige omstandigheid is volgens de heer Geluk het feit, dat na de moei lijke jaren van 1960 en 1961 met over matige neerslag en slechte structuur van de grond, de oogst 1962 over het algemeen goed is voor land en tuin- bouw. „Van belang is ook, dat het hier thans mogelijk is economisch te werken op grote bijeen gelegen kavels met een goede hoofdontwatering en omzoomd door goede landbouwwegen". In dit verband wees de voorzitter nog eens op de gunstige positie van het wa terschap op dit punt: „Nu elders in ons land door verschillende oorzaken grote moeilijkheden aan de dag treden, is het voor ons van enorme betekenis enkele van die „oorzaken" ontwatering en ontsluiting gezond te houden". „Droevig gesteld...." Ten aanzien van de voortgang in de wetgeving, die het waterschap enige verzachting en meer zekerheid en hou vast kan geven, had de dijkgraaf in zijn openingswoord maar één kwalificatie: „Het is er droevig mee gesteld". In het bijzonder merkte nij daarover op: „Nog Zie slot pag. 2 kol. 5) fiantliji Het heet een stunt en het moet drie tot vier miljoen gulden opbrengen: een televisieuitzending van drieëntwin tig uur, een grandioze marathonshow met tientallen top- en mindere figuren uit de amusementswereld. Deze mon steruitzending dient een goed doel, na melijk de bouw van een dorp voor ge handicapten, dat in de omgeving van Arnhem zal worden gebouwd, een pro ject, dat in totaal om en bij vijfentwin tig miljoen gulden zal kosten. Deze in derdaad zeer sympathieke doelstelling maakt kritiek op het hier aan de orde zynde middel de marathonuitzending een beetje moeilijk, maar toch willen wij enige opmerkingen niet achterwege laten. Wij vinden namelijk dat hele ma- rathongedoe overdreven en quasi Ame rikaans. Het staat op het niveau van de kampioen pianospelers en van de twisters-met-het-grootste-uithoudings- vermogen. „In de United States geven ze dergelijke uitzendingen ook" wordt ons door de organisatoren voorgehou den. Wat dan nog? Moeten wij het dan ook maar doen? Moeten we nu de lof zingen van mevrouw Mies Bouman, van wie met fanfares is aangekondigd dat zij de volle drieëntwintig uur in touw zal blyven om alle nummers te presenteren. Moeten we urenlang aan het toestel gekluisterd blijven, de hele nacht tot het uchtendkrieken, om te kij ken naar alle beroepsgrappenmakers, die Nederland maar kan opbrengen? Het zal wel aan ons liggen, maar we vinden het een vreemde manier van geld bijeenbrengen: er is wel een andere wijze om het medium televisie dienst baar te maken aan het inderdaad sym pathieke doel. De werkgeversbonden hebben bezwaar gemaakt tegen de uitzending om dat zij bevreesd zijn voor de gevolgen van een nachtuitzending: bedrijfsonge vallen, produktieverlies e.d. De organi sator weet er echter een oplossing voor: „Laat het bedrijfsleven de voorstelling maar voor vier miljoen afkopen" heeft hij gezegd. Dat nu is een discussiemetho de, waarvoor men de schouders moet ophalen. Slechts simpele geesten bedie nen zich ervan: laten we hopen in dit geval te goeder trouw, het zou anders een lichte vorm van chantage lijken. Zo in de geest van: wij organiseren, maar U kunt er tegen betaling van een ronde som van af. Nogmaals: wij erkennen het goede doel, maar het middel, nee, dat spreekt ons niet aan. Laten we terwille van het doel maar hopen, dat we in dit opzicht tot de uitzonderingen behoren. STRAALJAGER NEERGESTORT Een F-84 F Thunderstreak straaljager van de vliegbasis Volkel is gistermid dag by Wilstedt in Duitsland neerge stort. De 25-jarige sergeant vlieger S. Hommerson, woonachtig in Uden, is hierbij om het leven gekomen. Hij was gehuwd en had één kind. Omtrent de oorzaak van het ongeval is nog niets bekend. Sergeant Hommer son was op een laagvlieg-navigatie- oefening. Een commissie van onderzoek van de Koninklijke Lunchtmacht is on derweg naar Bremen. De ooievaar van Berkenwoude is dood De ooievaar, die ieder jaar op een landgoed in Berkenwoude terug keerde, is gestorven. Het dier, dat vele natuurvrienden in de Krimpenerwaard, maar ook - het bureau natuurbescherming van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen, als mede televisie en pers heeft ge boeid, is vorige week, zonder dat een natuurvriend in zijn omge ving was. van ouderdom gestor ven. De heer W. de Bruin, die in Krimpenerwaard als een groot dierenvriend bekend staat, heeft 't dif.r op 't raadhuis van Berken woude gebracht, waar gebleken is dat het een natuurlijke dood is gestorven. Daarna is de uit Hel goland (Duitsland) afkomstige ooievaar in Krimpen aan de Lek begraven. Alleen zyn nummer 5293 aan de hand waarvan het bureau natuurbescherming hoopt zijn leeftijd en definitieve af komst te bepalen herinnert nog aan het dier. dat ieder jaar opnieuw in Berkenwoude op zijn oasis terugkeerde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1