MARIJNEN '498: STIJGING GRONDPRIJZEN IBarunen Karel I behoeft niet te verontrusten" lerman KLANKBORD „Chamberlain onderhield geheim contact met de Italianen" n GEMEENTEN BEHOREN TEGEN PRODUKTIEPRIIS TE VERKOPEN VOORSCHOT VAN 1000 VOOR ELK DER GEMENGDE BEDRIJVEN Kindermoord in Luik mmmmm LOVELY f3.30 Eden trad af om meningsverschil over houding tegenover dictators ENGELAND IN JANUAR11964 LID E.E.G.? Erepenning voor regisseur Ton Lutz DINSDAG 20 NOVEMEER 1962 PROV IN C1 ALE ZEEUWSE COURANT RAPPORT VAN MINISTER VAN AARTSEN: (Van onze Haagse redactie). De stijging van de grondprijzen sedert de tweede wereldoorlog behoeft niet te verontrusten. De voornaamste oorzaken van de prijsstijging zijn namelijk sociaal-economisch volkomen verant woord. Een door de minister van volkshuisvesting en bouwnij verheid op 17 mei 1961 ingestelde „commissie grondkosten" komt in haar dezer dagen verschenen rapport tot deze conclusie. Van de totale bouwkosten van een woning maken de grondkosten een niet onaanzienlijk deel uit. Wil men de bouwkosten verlagen, dan zal niet alleen aandacht geschonken moeten worden aan de prijzen van de materialen en aan de lonen, maar ook aan de kos ten van de grond. Minister Van Aartsen gaf dan ook de commissie, die onder voorzitterschap staat van mr. C. Th. E. Graaf van Lyn- den van Sandenburg, commissaris der koningin in de provincie Utrecht, de volgende opdracht mee: Een overzicht samen te stellen van factoren, die de prijsvorming ten van de bouwgrond bepalen, na te gaan welke invloed zij op die prijsvorming hebben en middelen aan te geven, vooral ten behoevj van de woningbouw tot besparing kunnen leiden; de vraag te beantwoorden, in welke mate de exploitatie van nieuw verworven (Advertentie) "Waterman ..vulpennen v a. 13,80 yyalerman ballpoints v.a.4,95 1 7/ f_ C3 ,.kJ waar iedereen druk mee in de weer is, maar het begrip is eeuwen oud. Geruime tijd heeft het „stand" of „standing" gehe ten. Maar op een of andere wijze kreeg dat woord een „burgerlij ke" klank en nu nemen de oer- burgerlijken dus al-maar „sta tus" in de mond, een heel grote mond met plaats voor tientallen onbegrepen woorden. Complex is er óók zo een; maar dan altijd in verband met minderwaardig heid. Goed dus status vandaag, om dat ik zo juist gelezen heb dat de heer Reay Gedaes, directeur van Dunlop, in Londen een rede heeft gehouden voor vierhonderd jonge zakenmannen, ivuarin hij heeft uitgeroepenhoedt U voor het statussymbool; hoedt U voor al die bekommernis om het tapijt in de directiekamerde w.c.-sleutel voor de procuratiehouder, het aparte koffieserviesje... allemaal kwasi-waardigheidstckenen, die de vitaliteit van uw bedrijf en van U zelf danig in de weg staan". Wij weten daar bij ons in Neder land ook danig weg mee. En het is in negen van de tien gevallen alleen maar belachelijk. Ilc ken een heel groot bedrijf waar de status van de meneer achter de schrijftafel kan worden afgeleid van de vorm van die schrijftafel. Hoeveel mensen zijn er met, die op allerlei plezierige dingen moe ten bekrimpen omdat zij „voor m'n stand" allerlei hclcmaal-niet- plezierige dingen „moeten" doen. In wezen is het een zielige toe stand dat een of andere heer „van standing" niet in een gezellig buurtkroeg je mag komen.' omdat hij directeur is van een of andere fipna; dat die zelfde meneer om lie zelfde reden geen kop koffie in een cafetaria mag drinken; geen goedkoop autootje mag be rijden; niet op een bank langs de weg mag zitten; alleen maar in dat éne vervelende hotel vol oude dames en heren mag logeren; niet met X. mag omgaan, maar wel met Y. moet omgaan en zo maar voort. Men heeft de briefivisseling gepu bliceerd tussen de Britse ondermi nister Galbraith en de spion Vas sall. Er stond niets in dat belas tend was voor de heer Galbraith, maar: het. was toch wel verdacht dat zo'n hoog persoon op vriend schappelijke voet verkeerde met een klein mannetje van zijn de partement. Waarom eigenlijk f Kan iemand mij dit verklaren t Maar dun niet met het argimxent dat dit. „nu eenmaal not done is". Voor dit „argument" geef ik geen cent. Het is goed dat de Dunlopier Geddes het eens duidelijk heeft gezegd. De statusvan een man hangt niet af van het feit dat zijn kamer een dikker tapijt heeft dan die van anderenof dat hij in het trotse bezit is van een eigen w.c.- sleutel. Zoals ik het zie is liet precies an dersom: de kamer met. het dunne karpetje en het kleine schrijf bureau krijgt, status door de man die erin werkt en het tweede klas hotel gaat in status omhoog, om dat een man-van-betekenis er lo geert. De meeste status-zoelcers moes ten eens weten hoe demensen met werkelijke status over hen oordelen! ELIAS grond voor stads- en dorpsuitbreiding zelf dekkend behoort te zijn of kan zijn; aan te geven of en zo ja, op welke wijze uniformiteit kan worden bereikt in de methode, volgens welke de bouwgrond prijzen door de gemeentebesturen wor den berekend en bepaald; hem te adviseren omtrent maatregelen, die zouden kunnen bewerkstelligen of bevorderen, dat eventuele richtlijnen worden toegepast. Oorzaken Als de belangrijkste oorzaken van de prijsstijging van bouwgrond noemt de commissie in haar rapport: een optrek king van de prijzen tot het peil van de produktiekosten in gemeenten, waar vroeger, meestal wegens het ontbreken van een kostprijsberekening grond be neden de kostprijs werd verkocht; de al gemene verlaging van de bebouwings- coëfficient; de stedebouwkundige opzet an uitbreidingsplannen ook in gemeen ten, waar in het verleden geen of nau welijks sprake van een stedebouwkun dige opzet was en daarmee gepaard gaande voorzieningen, die daar vroeger niet of slechts ten dele werden getroffen; de waardedaling van de gulden. Op grond van die oorzaken had zelfs een grotere stijging van de prijzen kunnen worden verwacht. Aan een verdere algemene stijgin;. van de prijzen zal waarschijnlijk niet zijn te ontkomen, vreest de com missie. Deze conclusie berust op een aantal verschijnselen: de stedebouw kundige vormgeving van de uitbrei dingsplannen ontwikkelt zich door verder gaande eisen in zodanige richting dat daaruit een toeneming van de kosten zal voortvloeien; dé lonen en materiaalprijzen gaan voort durend omhoog. De prijzen en onteigeningsvergoedingen voor ruwe gronden tonen voorts een al gemene tendens tot stijging, waarvan onder meer als oorzaken kunnen worden genoemd nieuwe wettelijke maatregelen op het stuit van de te betalen vergoedin gen en een toenemende invloed van de schaarste aan bouwgrond in samenhang met de ontheffing van de prijsbeheersing van niet-landbouwgronden; de gemeen ten beschikken steeds minder over gTond, die zij reeds lang in eigendom hebben en zijn daardoor meer en meer op verwerving van grond aangewezen; het proces van een optrekken der prij zen tot het peil van de kosten is nog niet geëindigd. Beleidskwestie Opvallend is de uitspraak van de com missie, dat een algemene verlaging van de grondprijzen of afremming van een verdere stijging alleen mogelijk zou zyn door een herinvoering van de prysbe- heersing voor niet-landbouwgronden, of als bepaalde elementen, die nu tot de grondkosten worden berekend, geheel of gedeeltelijk met andere middelen dan de grondopbrengsten zouden kunnen worden gedekt. De commissie onthoudt zich van het uitspreken van een oordeel over de wederinvoering van de prijsbeheer sing voor niet-landbouwgronden, om dat dit een beleidskwestie is, die op politiek terrein ligt. Zelfdekkend Als aan een aantal voorwaarden is vol daan kan de exploitatie van de grond, die in een uitbreidingsplan is begrepen, over het algemeen zelfdekkend zijn, meent de commissie. Dat behoort ook zo, voegt zij eraan toe, voor zover de produktiekosten niet op eenvoudige en billijke wijze uit een speciale belasting of uit andere bijzondere middelen kun nen worden gedekt. Ook voor bouw grond moet de economische regel gelden dat de produktiekosten door de op brengst dienen te worden gedekt. De uitgifteprijzen behoren in beginsel op zodanige bedragen te worden ge steld, dat zij te samen de produktiekos- sten voor zover niet door andere mid delen gedekt niet te boven gaan, al dus de commissie. Binnen het raam daarvan moet een redelijke differentiatie in de prijzen worden aangebracht, ge baseerd op verschil in ligging, bestem ming enz. Het behoeft echter geen vaste regel te zijn, dat de uitgifteprijs van een per ceel grond gelijk moet zijn aan het bedrag der daaraan toegerekende pro duktiekosten. Onder bepaalde omstan digheden kan het van een juist beleid getuigen als de uitgifteprijs hoger of lager wordt gesteld, ook als daardoor het totaal der uitgifteprijzen zal afwij ken van de te dekken produktiekosten. Het verdient aanbeveling, zo meent de commissie tenslotte, dat een afzonder- derlijke studie van deskundigen wordt gewijd aan de inrichting en analyses van uitbreidingsplannen ten doel hebbend de beoordeling daarvan zoveel mogelijk te vergemakkelijken en op de duur te voorzien in de behoefte aan vergelij kingsmateriaal, waaraan nienwe plan nen kunnen worden getoetst. Daarna' zou men kunnen bezien of het gewenst is ter zake nieuwe voorschriften te ge ven, die verder gaan dan de thans gel dende. GROOTTE TUSSEN 1 EN 15 HECTARE Fruitkwekers vallen in beginsel buiten regeling De voorschotten die minister Ma- rijnen, onder voorbehoud van joedkeuring door de Staten-Gene- raal, heeft toegezegd te zullen ver lenen aan in directe financiële nood verkerende gemengde agrarische bedrijven op de zandgronden, zul len 1000 per bedrijf bedragen, Zij zullen worden gegeven aan bedrijven tussen 1 en 15 hectare op zandgronden, waar het zuiver inkomen van de boer in 1958, 1959 en 1960 gemiddeld niet ho ger is geweest dan 6000 of waar hy over die jaren gemiddeld minder dan 300 inkomstenbelasting heeft betaald. Zij zullen worden verleend voor ten hoogste drie jaar. Gedurende deze tijd zal over de voorschotten geen rente verschuldigd zijn. Na afloop van de drie jaar zal het geleende geld moeten wor den terugbetaald, tenzij in overleg met de betrokkene alsdan een andere rege ling is overeengekomen. Dit blijkt uit een gisteren door het mi nisterie van landbouw en visserij gepu bliceerde mededeling. Aan het verkrijgen van een voorschot zyn de volgende voor waarden verbonden: Het betrokken bedrijf moet gelegen zijn op de zandgronden, met als uiterste be grenzing het graantoeslaggebied lichte gronden. De veenweidebedrijven en de veenkoloniale bedryven vallen echter buiten de regeling. De oppervlakte cultuurgrond van het be drijf moet ten minste een hectare en mag ten hoogste vijftien hectare bedra gen. De exploitant van het bedryf moet in de landbouw (akkerbouw of veenhoude- ry) zyn hoofdberoep hebben, dat wil zeggen dat hy op zijn bedryf ten minste 1250 uren dit is de helft van een normaal aantal arbeidsuren produk- tieve arbeid moet verrichten. Tuinders (fruitkwekers inbegrepen) vallen in beginsel buiten de regeling. De kleine gemengde bedrijven met enige groenten- of fruitteelt worden echter niet by voorbaat uitgesloten. Het zuiver inkomen van de aanvrager mag over de belastingjaren 1958, 1959, en 1960 gemiddeld niet meer hebben bedragen dan 6000, tenzy zyn aanslag- in de inkomstenbelasting over genoemde jaren gemiddeld minder is geweest dan 300, iri welk geval hy wel voor een voorschot in aanmerking kan komen. Zy die een voorschot willen aanvragen kunnen van maandag 26 november af by de plaatseiyite bureaulrouders formulie ren krygen, die uiterlijk op 3 december ingevuld moeten worden ingeleverd. Spaanse treiler met 13 man vergaan Men neemt aan, dat alle 13 opvarenden van de Spaanse treiler „De Jcsus" zijn verdronken. Het schip meldde zondag avond, toen het zich op ongeveer 13 kilometer van de plaats Pasajes, aan de Golf van Biscaje, bevond, snel water te maken. Opspori enkel resultaat opgeleverd. „De" winkelstraat van Amster dam, de Kalverstraat, heeft zich weer in feesttooi, gestoken voor de komende feesttijd. Militaire bakkerij in Amsterdam gaat verdwijnen De militaire bakkerij in Amsterdam zal gaan verdwijnen. De juiste datum van opheffing is nog niet bekend, maar die zal vermoedelijk vallen tegen het einde van het eerste kwartaal van het komen de jaar. De broodvoorziening van de tot dan door genoemde bakkerij bediende garnizoe nen zal worden overgenomen door bur gerbakkerijen. Deze civiele bakkerijen zullen aan de militairen verpakt gesne den brood gaan leveren. De militaire bakkerij in Deventer zal voorshands worden gehandhaafd. Die in Vught (in totaal zijn er drie militaire bakkerijen in ons land) zal in de toekomst grondig worden gereorganiseerd en verbeterd. Zowel in Deventer als in Vught wil men komen tot de produktie van gesneden en verpakt brood. De daarvoor nodige ap paratuur zal worden aangeschaft. De' belangen van het door de opheffing en reorganisatie vrijkomende personeel zul len zo goed mogelijk worden behartigd. De 32-jarige Luikse mevrouw Paulette heeft zich maandagavond ,-jange JDeguefrrpy 1 bij een gevangenis in Luik gemeld met de mededeling, dat zy baar 3-ja.rig sdood. De kleine Ma- -iind met een water hoofd dat al verscheidene malen in eer inrichting opgenomen is geweest en bin nenkort weer zou worden opgenomen, was erg onzindelijk, aldus de bekente nis van de moeder. Dit had de moeder, die haar achtste kind verwacht, buiten zichzelf gebracht. Zy had het kind op het hoofd geslagen en maandag was het- gestorven. De vader, een metselaar, is zièkelyk en dikwijls zonder werk. Advertentie NU een 210 liter koelkast voor i per week zonder enige aanbetaling Verbaas u. Zoveel ruimte voor die prijs? Ja. Maar dan ook vlug zijn. Decemberfeest begint in koelkast: de room, de kip, de drank. Grote koelkast (de meesten zijn beslist te klein). Goede koelkast. Garantie! Tip voor royale mannen: geef 'm cadeau. Ooit aan gedacht? Buitenkansje, deze koelkast. Groot. Slank (58 x 58 cm). Weinig stroom. Compressor. Hij staat bij uw vakhandelaar. l-« m N.V.Technisch Bureau Waldorpstr. 52, Den Haag, 070-184640 Service in hec hele land. Militair overleden na val van 6 meter De ongeveer 20-jarige militair Evert Verhoef is gisternacht b(j het binnen klimmen van de ouderlyke woning aar de Haarlemmerdijk te Amsterdam van een hoogte van ongeveer zes nieter naar beneden gevallen en gedood. Zyn vader, een poelier, die gistermiddag omstreeks twaalf uur wat gevogelte wilde gaan slachten, vond het dode lichaam van zyn zoon op het binnenplaatsje achter de woning. Volgens buren van de familie Verhoef was het niet ongewoon dat de zoons van de poelier niet via de deur, maar via de gevel het ouderlyke huis binnenklom men. Op deze wijze meenden zij hun late thuiskomst voor hun vader te kunnen geheim houden. Evert Verhoef, die met een lang weekeinde-verlof was (hy was gelegerd in Ossendrecht) moet 's nachts tussen twaalf uur en drie uur zyn thuis- ;ekomen, via een paar bouwvallen was iy naar boven geklommen. By het laat ste deel van zijn klimparty een hoog te van ongeveer twee en een halve me ter heeft hy volgens de politie waar- schljnlijk mis gegrepen. Hij viel onge veer zes meter naar beneden en kwam op zijn rug op de betonnen vloer van het binnenplaatsje terecht. f Advertentie) doos van 10 stuks 'N GESCHENK WAAR U EER MEE INLEGT LORD AVON ONTHULT IN MEMOIRES: „De oorzaak lag niet in het leeftijds verschil, noch temperament noch welke andere onbelangryke invloeden ook die geassocieerd werden met myn aftreden als minister van bui tenlandse zaken van premier Cham berlain", aldus Lord Avon. „De geschillen die ons scheidden wa ren over aangelegenheden welke be palend waren voor een succesvolle leiding van de buitenlandse politiek, wanneer dan ook". „Zy houden in de vooronderstelling dat een leidinggevende democratie in onderhandelingen met een militan te dictatuur, niet met de hoed in de hand moet gaan in de hoop op nieu we onderhandelingen, totdat er een bewijs is gevonden dat de dictator de afspraken zal nakomen". laten leiden, hij wellicht meer zou hebben bereikt, in het bijzonder bij de besprekingen met de Italianen. Lord Avon zei dat hij wellicht het respect voor zyn land zou hebben ge wonnen, dat een bandiet heeft voor iemand die niet bang voor hem is. Lord Avon was in het bijzonder ge belgd over de wyze waarop de Itali aanse ambassadeur in Engeland, fraaf Dino Grandi, hem en Cham- erlain had behandeld. Chamberlain, zo vertelde Lord Avon, was onder dc invloed van Grandi gekomen en stond er op dat hij rechtstreeks met hem onderhandelde, met voorbijgaan van de minister van buitenlandse za ken. Lord Avon verklaarde dat Grandi „Wanneer de democratie deze bepa ling negeert, zullen andere landen dit voorbeeld volgen", zo verklaarde Lord Avon in zijn memoires. De voormalige premier verklaarde LOKD AVON Lord Avon, de voormalige Brit se premier en minister van bui tenlandse zaken, sir Anthony Eden, heeft voor de eerste maal uiteengezet waarom hij in 1938 kort voordat de tweede oorlog uitbrak, als minister van bui tenlandse zaken onder de rege ring van premier Neville Clnim- berlain, was afgetreden. In het eerste deel van zijn memoires „Pacing the dictators", die gisteren zijn uitgegeven, verklaarde Lord Avon dat hij vanwege diepgaande politieke geschillen met name welke houding Engeland moest nemen te gen Adolf Hitler en de Italiaanse fasistenleider Benito Mussolini, de regering de rug had toegekeerd. voorts dat als gevolg hiervan poten tiële vrienden In twyfel zouden wor den gebracht, de democratische lan den luerdoor worden beangstigd en de dictators de vastberaden houding op liet kritieke ogenblik van de de mocratie zouden onderschatten. Lord Avon is van mening dat ook le ring kan worden getrokken uit zijn geschil met Chamberlain. „Hoe kritischer de onderhandelings positie van een democratie is, des te belangrijker is het zich te houden aan de beproefde vormen van diplo matie om stap voor stap vorderingen te maken, en de punten vast te stel len waarover voorlopige overeen komst is bereikt, alvorens tot de de tails over te gaan", aldus Lord Avon. Toen de oorlog uitbrak merkte Chamberlain dat zyn vredespolitiek geen succes had geboekt en trad daarom af. Lord Avon, toen nog Anthony Eden, werd onder de regering van Winston Churchill, weer minister van buiten landse zaken tot 1955, waarna hij premier werd. Hy behield deze post tot 1957. Wegens zijn gezondheid en mede door het falen van zijn politiek inzake de Suezkwestie is hy In dat jaar afgetreden. Meer bereikt Lord Avon verklaarde ervan over- i dat wanneer Chamber- i onderhandelingen had j T «-.iiamberlain op zulk een overtuigen- Ynnrhpp n de wyze had gesproken dat het ten- ucciu slotte erop leek of Engeland Abes- sinië had overvallen. Nadat Grandi was vertrokken, stond Chamberlain erop dat Engeland on derhandelingen met Italië opende en toen Lord Avon dit weigerde, werd de premier „vertoornd". Woedend Lord Avon verklaarde dat hij nog nooit Chamberlain zo woedend had gezien. „Anthony", zo sprak Cham berlain tegen zijn minister van bui tenlandse zaken, „kans na kans heb je voorby laten gaan. Je kunt niet op deze manier doorgaan". Lord Avon zei dat graaf Grandi la ter had toegegeven dat hy via een derde contact had met de Britse pre mier. Er was een geheim rendez vous gehouden in een taxi na onze bijeenkomst in Downingstreet. De contactman was een speciale agent van Chamberlain. „Gedurende die week had ik er geen flauw vermoeden van dat de eerste minister geheime onderhandelingen voerde met Grandi". aldus Lord Avon. Over Hitier schrijft Lord Avon in zijn memoires dat hij tijdens de eers te wereldoorlog in dezelfde sector van de frontlinie met de toenmalige korporaal Hitier heeft gestaan. Toen de Franse ambassadeur Fran cois Poncent dit hoorde vroeg hij Lord Avon: „is het waar dat je te genover Hitler gestaan hebt?" Toen Lord Avon dit beaamde zei Poncet:" en je hebt hem gemi9t? Je moet hiervoor worden doodgeschoten" Bij de besprekingen tussen de zes landen van de Europese Economische Ge meenschap en Engeland wordt uitge gaan van de veronderstelling, dat Enge land op 1 januari 1964 tot de E.E.G. zal kunnen toetreden. Dit is gebleken uit een verklaring van de Nederlandse staatssecretaris van bui tenlandse zaken, dr. H. R. van Houten. Staatssecretaris Van Houten deelde op een persconferentie voorts mede, dat in de onderlinge besprekingen van de zes E.E.G.-landen over het vraagstuk van de financiële regelingen van het ge meenschappelijke landbouwbeleid „enig licht is gevallen op de richting, waarin de oplossing zal moeten worden ge zocht". Dit waagstuk kon zaterdag, hoewel het op de agenda stond, niet met de Britse delegatie worden besproken, aangezien de „zes" onderling geen ge- meenschappelyk standpunt konden be palen. Twee beginselen voor de gemeen schappelijke financiële verantwoordelijk heid voor het landbouwbeleid hebben de „zes" thans aanvaard, aldus dr. Van Houten: 1) De opbrengst van het hef fingsstelsel van het landbouwbeleid vormt in de eindfase daarvan een onder deel van het inkomen van de gemeen schap; 2) Er moet een evenwichtige verdeling van de lasten zijn tussen d" lid-staten. Ton Lutz („bewogen beweger van de drammatische kunst") is voor zyn ver dienste als regisseur onderscheiden met erepenning „Herscheppend, schep van de Rotterdamse kunststichting, in gesteld in 1954 en zeer incidenteel toe gekend aan „hen, die door hun kunst, een kunstwerk deden leven", zoals de zinspreuk luidt. „Ton Lutz heeft een stijl van dramati sche kunst ontwikkeld, waaruit de gloed van de overtuigingskracht straalt", zei de heer W. A. Wagenaar, bestuurslid van de Rotterdamse Kunststichtini de heer Lutz de penning overhani „Hij dwingt de essentie van elk stuk met een doordringende presentatie aan ons op". P. A. Zoetmulder wordt hoofddirecteur van gasverkoopmij. De minister van economische zaken heeft zijn goedkeuring gehecht aan de benoeming van de heer P. A. Zoetmul der tot hoofddirecteur van de op te rich ten gasverkoopmaatschappij. Deze maatschappij zal zich, zoals be kend, belasten met transport en ver koop van in Nederland gewonnen aard gas en van gas door de participanten in hun eigen bedrijf geproduceerd. De heer Zoetmulder is thans directeur van het verkoopkantoor van de staats mijnen ïn Den Haag. Eerste t.v.-cursus openbaar kunstbezit In januari begint naast de zevende ra diocursus, doch daarvan geheei onaf hankelijk, d-e eerste televisiecursus van de stichting Openbaar Kunstbezit. Deze zal bestaan uit 20, elk 15 minuten du rende t.v.-uitzendingen, vermoedelijk op maandag, eens per veertien dagen. De abonnementsprijs is gelyk aan die van de radiocursus (f 9,75). Dit heeft het bestuur der stichting op een persconferentie in Amsterdam me degedeeld. Om het gemis aan kleur te compenseren en de snelle vervluchti ging van het geziene te beperken, ont vangen de deelnemers per uitzending een kleur'enreproduktie met daarby twee bladen met kleinere afbeeldingen in zwart-wit. Dit bleek noodzakelyk, aldus het bestuur, omdat de auteurs zich by hun bespreking niet tot een enkel kunst werk zullen bepalen. Een maand na de uitzending ontvangt men een samen vatting van de gesproken tekst. Het is de eerste maal in ons land dat een t.v.-cursus buiten de televisie om wordt begeleid door materiaal daarover. In Spanje lieeft de regering de hotel- prijzen vrijgegeven. Men verwacht een lichte stijging van de prijzen. De nieuwe tarieven mogen een jaar niet worden gewijzigd. Het Wereldgebeuren Geen „spiegelei" op Duits menu In West-Duitsland is eindelijk gebeurd, waarvoor men al lang bang was: het indertijd zo moeizaam opgebouwde coa litiekabinet is ineengestort. De Vrye De mocraten van Erich Mende konden gis teren niet meer terug. Zij hadden een ultimatum gesteld: of C.D.U.-minister van defensie Strauss, (die betrokken was by de Spiegel-affaire) treedt af óf wij trekken onze vyf ministers terug. Dr. Adenauer bleek niet bereid voor dit dwangmiddel te zwichten en toen zat er voor de Vrye Democraten niets an ders op dan te doen wat zij gezegd had den. Gistermiddag maakte Erich Mende na een vergadering van het liberale par tijbestuur in Neurenberg het besluit be kend: alle vijf ministers zouden aftre den. In Bonn had men niet anders verwacht. Vorige week gaf minister Strauss reeds te kennen, dat hij de volledige steun had van de bondskanselier. „Dr. Adenauer wenst niet dat ik vertrek", zei Strauss in een interview. Dr. Adenauer had zelf al eerder duidelyk gedemonstreerd hoe hij over de nasleep van de Spiegelaffai- re dacht, toen hij de staatssecretaris van defensie Hopf, die aanvankelijk om zyn rol in de zaak was geschorst, per soonlijk in diens functie herstelde. Hals over kop kwam de bondskanselier eind vorige week naar Bonn. Hy brak daar voor zelfs zyn besprekingen met de Amerikaanse regering voortydig af. By zyn vertrek naar Amerika had hy de minister zonder portefeuille Hein- >per_ tydens zyn afwezigheid herhaalde de Vrye Democratische Party plotseling haar al eerder gestelde eis, dat minister Strauss van het regeringstoneel moest verdwijnen. Krone voorzag een ernstige crisis en hy telefoneerde terstond Adenauer, die di rect besloot naar huis terug te keren. Bondskanselier Adenauer dacht waar- schijnlyk direct na zyn terugkeer dit probleem wel even te kunnen oplos sen. De Vrije Democraten hadden echter reeds hun in vrij krachtige bewoordin gen opgestelde ultimatum gepubliceerd en zy konden daar moeilijk op terugko men. Overigens was het kennelijk niet de be doeling van de Vrye Democraten om voorgoed een eind te maken aan de coa litie met de Christen-Democraten van Adenauer. De verklaring van gistermid dag. waarin het aftreden van de vyf F.D.P.-ministers werd bekendgemaakt, bevat een zinsnede die daar duidelijk op wyst. De F.D.P. legt er in deze verklaring na melijk de nadruk op, dat „de C.D.JJJ C.S.U. en de F-D.P. in de bondsregering over een brede meerderheid voor een vooruitziende en constructieve buiten en binnenlandse politiek beschikken. Hun samenwerking spruit voort uit de wil van de meerderheid der Duitse kie zers. Zij moet derhalve voortgezet wor den". Erich Mende verklaarde bovendien, dat de F.D.P. bereid is onmiddellijke onder handelingen met de partij van dr. Ade nauer te beginnen, opdat een nieuwe re gering kan worden gevormd. Beide partyen zouden door te onder handelen het gezicht kunnen red den. De F.D.P. zou zich in dat geval aan haar ultimatum hebben gehouden en dr. Adenauer zou dan niet geheel voor het ultimatum zijn geweken. Of Strauss dan achteraf toch nog wordt opgeofferd is een open vraag. Voor bondskanselier Adenauer was de keus tussen Strauss en de F.D.P.-ministers feitelijk niet moeilijk. Hy moest wel nee zeggen op het ultimatum van de Vrije Democraten, omdat hy geen verder prestigeverlies meer kan incasseren. De laatste tyd is zyn roem als de legenda rische leider van het nieuwe na-oorlog- se West-Duitsland sterk aan het tanen. Prees men hem eerst als de krasse po liticus en was men er een beetje trots op, dat Adenauer met zijn 87 jaren de oudste regeringsleider op deze wereld was, thans neemt men het de bondskan selier in steeds breder kring kwalijk, dat hij niet over aftreden wenst te oraten. En het is niet alleen de sc stische oppositie, die Adenauer verwijmaakt, hoewel die dankbaar profiteert van de fouten, welke in Bonn worden gemaakt. Ook in Adenauers eigen party meent men, dat de bondskanselier zo langza merhand plaats moet maken voor een jongere kracht. Daarnaast verwyt men Adenauer in die kring, dat hij geen positieve verandering heeft kunnen brengen in de kwestie Berlijn. Men zou zo graag Westduitse initiatieven zien. Wat dat betreft heeft Adenauer met zijn bezoek aan Washington eerder een slechte dan een goede beurt gemaakt. Hij heeft zich daar in de Verenigde Staten moeten neerleggen bij de mening van Kennedy, dat voorlopig geen nieu we stappen in de kwestie om Berlyn dienen te worden genomen. Eerst moet de Cuba-affaire tot een voor het wes ten aanvaardbare oplossing worden ge bracht. Dat moest Adenauer bij zyn terugkeer in West-Duitsland aan partijgenoten en oppositie meedelen. Die mededeling zal hem niet populairder hebben gemaakt. De Vrye Democraten hebben de gryze bondskanselier intussen toch niet nelemaal aan de oppositie willen uitle veren. Door hun bereidheid om over een nieuwe regering te onderhandelen heb ben zij dr. Adenauer een kans gegeven. Mislukken de onderhandelingen, dan breekt een mocilyke tijd voor Adenauer aan. Dan zou zyn aftreden wel eens in zicht kunnen zijn. Zonder steun van de F.D.P. zal hij nimmer goedkeuring krij gen voor zijn begroting voor 1963 en dat zou het eind van de regering-Ade- nauer betekenen. Intussen is de eigenlijke Spiegel-affaire op de achtergrond geraakt door het po litieke gekrakeel tegen Adenauer en te gen Strauss. Verraad oi geen verraad, een ding is duidelijk in aeze zaak, namelijk wat de redactie van het blad beweegt bij haar kritiek op de regering in Bonn. Achter de publikaties van „Der Spiegel" schuilt een al of niet gerechtvaardigo wantrou wen tegen de regering, en misschien wel tegen élke Duitse regering. Dat wan trouwen heeft de teleurgestelde genera tie van uitgever Rudolf Augstein (ge boren in 1923) nog uit de Hitlertijd be waard. Augstein is er daarom direct bij, wanneer hij meent dat de democratie ge weld wordt aangedaan. Hij heeft nu in ieder geval bereikt, dat de Westduitse parlementariërs in het Bondsdagrestaurant niet eens meer een „spiegelei" durven te bestellen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3