Castella-voordeel Raad Middelburg effende pad naar realisering plan-Zuid weer verder Voor Zierikzees nieuwe chr. ger. kerk: Spoorwegen organiseren dagtochten naar Walcheren in 1963 Terneuzense lichter in de Oude Maas gezonken BILT ALMANAK tijdelijk 2 pakkenslechts 79 ct 2 reuzenpakken slechts f 1.52 Ook eigen financiële actie bracht veel in MOGELIJKHEDEN BENELUXTAPTOE IN MIDDELBURG IN STUDIE BEZOEK AAN BIOSCOPEN IN ZEELAND DAALDE STERK a PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 20 NOVEMBER 1962 BEWAKING VAN GRONDPRIJSRISICO Verhoging van waterleidingtarieven ontmoette nogal enige bezwaren DE GEMEENTERAAD van Middelburg heeft gisteren tijdens de vergadering onder voorzitterschap van burgemeester mr. J. Drïjber enkele kredieten uitgetrokken, die van groot belang zijn voor de realisering van het uitbreidingsplan-Zuid. Zoals bekend hebben b. en w. 1 september 1968 aangehouden als datum voor het begin van de eerste bouw. Voor het bouwrijp maken van gronden in dit uitbrei dingsplan werd een krediet verstrekt van 1.372.000, voor de gas- voorziening 315.000 en voor de eerste elektriciteitsvoorziening 74.000. Een belangrijke stap voor de realisering van het plan betekende voorts de over eenstemming, die b. en w. na langdurige onderhandelingen bereikten met de heer L. Maas over de aankoop van diens be drijf, dat mét gronden in Zuid gelegen is. De raad bekrachtigde deze aankoop. Over de grondprijs, waarnaar de heren B. A. Hesselink (v.v.d.) en drs. M. de Bruine (a.r.) informeerden, kon wethou der W. P. J. Baars (c.h.u.) nog geen definitieve mededelingen doen. Wel had de wethouder sterk de indruk, dat de aankoop van gronden kan geschieden binnen het exploitatieschema, dat voor dit plan als uitgangspunt dient. „We zitten er rond", aldus de heer Baars, die er aan toevoegde, dat de prijs onder meer afhangt van de vraag, over hoe veel jaar het renteverlies opgenomen zal worden. de het voorstel van het college echter van een wijs beleid. Er was volgens dit raadslid geen enkel bezwaar over te gaan tot verhoging. Voorts pleitte de heer Wattel voor een nachttarief voor land- en tuinbouwbedrijven, zodat deze grote waterverbruikers een reservoir kunnen vormen. Tijdschema De heer Baars zei graag duidelijker te willen zijn, maar hij verzekerde, dat de raad kan vertrouwen, dat b. en w. de bewaking van het grondprijs risico zo goed als elke dag overwe gen. De wethouder merkte nog op, dat er een commissie gevormd is, die een tijdschema voor het plan (aankopen, uitwerking enz.) heeft op gesteld en dat b. en w. zich tot nu toe aan dit schema konden houden. Voor een tweede uitbreidingsplan, na melijk de Griffioen n, werd eveneens een krediet uitgetrokken voor het bouw rijp maken van gronden, waarop een winkelcentrum gebouwd zal worden. Het krediet is 250.000 groot; b. en w. willen ook hier de ontsluiting van het terrein op 1 september 1963 stellen. Duurder water De verhoging van de waterleidingtarie ven ontmoette bij verschillende raadsle den nog al enige bezwaren. Aanvanke lijk wilde de heer M. A. L. Hubregtse de behandeling van deze kwestie uit stellen, omdat de raad zich niet voldoen de er op had kunnen voorbereiden, maar uiteindelijk besloot men het toch te be handelen, omdat men er anders vóór 1 januari geen goedkeuring meer voor zou kunnen ontvangen. De heer De Bruine vond het wat vreemd, dat b. en w. een tariefsver hoging van 46.000 nodig hadden om een nadelig saldo van rond 5000 op te heffen. Volgens hem dient een wa terleidingbedrijf tegen de kostende prijs zijn diensten beschikbaar te stel len. De heer De Bruine meende, dat het geraamde verlies toch wel verme den had kunnen worden. Volgens de heer M. Wattel (a.r.) getuig- Wetliouder drs. Th. J. Westerhont (p.v.- d.a.) betoogde, dat iedere kubieke me ter water, die thans gebruikt wordt, steeds meer geld kost, omdat ze van buiten aangetrokken moet worden. Uit Oranjezon kost een kubieke meter 15 tot 16 cent, maar ingekocht komt er meer dan een dubbeltje bij. Misschien is de verhoging op het eerste gezicht wat drastisch, maar de wethouder wees er op, dat men hier rekening moet houden met een geleidelijk verloop (uitbreiding van de stad, stijging waterverbruik, in- Hoewel de wethouder de verhoging be paald niet wilde verwaarlozen, achtte hy ze voor de normale gebruiker toch niet ingrijpend. Voor de gemiddelde wo ning komt de verhoging neer op 4 per jaar, dus 60 cent per iedere rekening. „We moeten het niet zien als een ramp zalige zaak", meende drs. Westerhout, die er aan toevoegde, dat b. en w. een oplossing, zoals de heer Wattel sugge reerde, voor de land- en tuinbouw zul len (Advertentie) WITTE KRUIS DE eChte PIJNSTILLER Schouderpijn... maar ook an dere plagende pijnen raakt u prompt kwijt met WITTE KRUIS, (poeders, tabletten of cachets!) De Salicyl-vrije pijn stiller, die géén maag klachten veroorzaaktl Zeeuwse Speelgoed De speelgoedvAnkels moeten voor de jeugd in deze weken zonder meer paradijzen zijn. Niet alleen voor de jeugd trouwens. Per soonlijk hebben wij gisteren ge ruime tijd de etalage van een speelgoedzaak bekeken en het was een bijzonder prettige tijds passering. Het is alleen al een in tense vreugde om de miniatuur auto's te bezichtigen; die dingen worden verbluffend natuurge trouw nagemaakt en alles „wat op de weg zit", vindt je in minia tuur terug, van personen- via brandweer- tot politieauto's. En dan de treinen'. Prachtstuk ken van treinen zijn er bij, ge stroomlijnd en wel, al dan niet elektrisch. Alles heel modern. Maar óók ontwaarden wij nog dat kennelijk niet uit te roeien, prachtige, uiterst ouderioetse stuk speelgoed, waar vele genera ties van knapen oneindige uren mee zoet gebracht moeten heb ben. Dat prille begin van wat eens zou uitgroeien tot een atoomtijdperk, die heerlijke, on schuldige, puffende dampende en stomende stoommachine. Een juweel van een machine was het, met een glanzend gepoetste koperen ketel, een knaap van een vliegwiel en een solide drijfriem. De vuurplaat bood ruimte aan een fors spirit, usbrandertje en de stoomfluit ontbrak evenmin. Een stoommachine. Voor miljoe nen mannen de eerste, schuchtere kennismaking met de techniek, na de periode van télraam en ted dybeer. Een overweldigende bele venis, die eerste kennismaking met de techniek, teweeggebracht door een sissend en stometul ke teltje en een wiel, dat zo maar, van eiges, gaat draaien. Dank zij water en vuur. En 't. is daarom ook zo'n verruk kelijke belevenis, omdat het te begrijpen is. Want wie door grondt nou een kernreactor? Dubbeltje meer >p te neme: scholen en de bijzondere schoolbesturen om meer dan voorheen turnzalen be schikbaar te krijgen voor indoortraining van de sportclubs. De heer Gillissen achtte de turnzaal aan de Bachtensteene voor dit doel niet zo geschikt, zeker niet voor de „buitensporten". Wethouder A. J. Berenpas (p.v.d.a.) zei gaarne een bespreking te willen arrangeren en ant woordde verder nog op vragen van de heer Gillissen, dat de parkeerplaats (het half-verharde veld) ook in de stichting ondergebracht wordt en dat bij het op maken van contracten rekening zal wor den gehouden met de wensen van de sportclubs. Bij het voorstel om de beplanting met doornen rond het sportveld aan de Nas- saulaan te veranderen (waarmee de raad akkoord ging) pleitte de heer Gilissen voor de aanleg van een tegelplateau, an de microhandbal en -korfbal sport gebruik zou kunnen maken. De heer Berenpas verzekerde, dat dit door gegeven zal worden aan de stichting sportbelangen. In overeenstemming met het advies van de sportstichting besloot de raad de heer Berenpas als voorzitter j er ran te benoemen. Balustrade Het voorstel om 93.000 uit te trek ken voor het aanbrengen van een balustrade aan de gevels van het stadhuis, had evenmin de volle in stemming van de raad. Wethouder J. S. Hoek en de heren J. A. van Ben- nekom en Wattel (allen a.r.) wensten dan ook de aantekening tegen te heb ben gestemd, omdat zij van mening waren, dat een dergelijke balustrade er niet op thuishoorde. „Herstel van een zekere wansmaak, die men in 1900 heeft aangebracht", verklaarde de wethouder, en de heer Wattel had zich er bij neergelegd, dat het stad huis zónder balustrade mooier is dan niét. De heer Van Bennekoni haalde er een geschrift van de heer Kalff bij, die het aanbrengen van de balustrade vroeger al ontraden had. Het zou de strakke lynen verstoren. „Maar Kalff is niet zo verschrikkelijk gedecideerd geweest", meende burge meester Drijber, die zich wilde refereren aan de adviezen van Monumentenzorg en aan de restauratiearchitect. Sporfuoorziening De raad besloot vervolgens om de Mid delburgse gemeentelijke sportaccommo datie onder te brengen in de stichting sportbelangen. De heer H. Gillissen (p.v.d.a.) verzocht b. en w. in dit ver- Eerst overleg De lieer Gillissen had verder bezwaren tegén de gang van zaken rond het ver zoek om de halvedagsluiting op 4 decem ber a.s. op te heffen. Hij meende, dat er eerst overleg gepleegd had moeten wor- "jn tussen werkgevers en werknemers. Burgemeester Drijber betoogde, dat de werknemers niet zo gelukkig met het verzoek zijn geweest, omdat zij niet bij het vooroverleg betrokken zijn geweest. Dit is echter voor het college geen doorslaggevend argu ment geweest, verzekerde mr. Drij ber. Dat zou het wel geweest zijn als de Kamer van Koophandel-commissie ongunstig geadviseerd zou hebben. De raad ging akkoord met het voor stel om de uitbreiding van het draineer- kanaal te Oranjezon onderhands aan te besteden aan de firma Gebr. Geldof voor ƒ162.000. Voor een publikatie in „Zee land-Vakantieland" werd een krediet van 1200 uitgetrokken, voor groenvoor zieningen in Sloe- en Westerschelde- straat 6500 en voor een tel- en reken machine voor algemene zaken ter secre tarie 1800. Geschokt In de rondvraag meende de heer B. A. Hesselink (v.v.d.) dat een ieder, die de dubbelstadsgedachte zal voorstaan, geschokt moet zijn door de brochure, die Vlissingen uitgegeven heeft over een eventuele samenvoeging met Souburg. Het was volgens de heer Hesselink be ter geweest indien de twee steden dit samen hadden gedaan. „Wat denkt Mid delburg nu over de ontwikkeling van de dubbelstadsgedachte?", informeerde het V.V.D.-raadslid. „Ik kan er niet zo veel van zeggen", bekende burgemeester Drijber. Er is, zo vervolgde hij, op geen enkele wijze vooroverleg geweest. Vandaag (dins dag) zal er met Vlissingen een be spreking worden gehouden over de verdere ontwikkeling. De heer Van Bennekom brak voorts een lans voor het Zeeuws Studiefonds, dat volgens dit raadslid nog te weinig be kend is. „Te veel jongelui missen daarom deze belangrijke steun", aldus de heer Van Bennekom. Burgemeester Drijber zei tenslotte in antwoord op een vraag van mevrouw S. van Duijne-Mensen (p.v.d.a.), dat het verzoek van de U.V.V. om steun voor het mogelijk maken van de bejaardenmaaltijden, tijdens de be groting in behandeling zal komen. Advertentie Dit aanbod geldt voor Castella Parels en Castella Actief Wit Van Nationaal Rampenfonds C.B.T.B.-bestuur: ook herverkavelingsgcbied elektrificeren Het bestuur van de Zeeuwse C.B.T.B. heeft dezer dagen in een huishoudelijke vergadering de plannen tot elektrifica tie van de onrendabele percelen in deze provincie besproken. Verscheidene be stuursleden waren van mening, dat de toekomstige ruil- en herverkavelingsge- bïeden ook in deze plannen moeten wor den betrokken. Het. is onjuist, dat deze niet in de elektrificatie van de onrenda bele percelen zijn begrepen. Men zag als gevolg van de nu gevolgde proce dure, dat de percelen, gelegen in toe komstige ruil- of herverkavelingsgebie- dendie nog niet op liet elektriciteitsnet zijn aangesloten, tot de uitvoering van de ruil- of herverkaveling op de aan sluiting moeten wachten. Voor sommige gebieden ban dit uitstel van elektrifica tie wel tien jaar duren. Het bestuur toonde zich ingenomen met de verleende rijksgoedkeuring voor uit breiding van het leerplan met een voor opleiding voor verzorgende beroepen aan de chr. landbouwhuishoudschool te 's-Heer Arendslterke. De concept-be groting van de Zeeuwse C.B.T.B. voor 1963 werd goedgekeurd. De begroting de afdelingen worden voor gelegd. Een voorstel tot wijziging van de verdeelsleutel van de bijdragen der Naar wij vernemen heeft het be stuur van het Nationaal Rampen fonds thans definitief besloten om tweehonderdduizend gulden bij te dragen in de bouw van een nieuwe christelijk gereformeerde kerk te Zierikzee. Deze zal verrijzen op de hoek Ze- vengetijstraat-Marisstraat. op on geveer honderd meter afstand van het huidige bedehuis, dat uit 1924 Jaarvergadering V.V.V. Middelburg VERHOUDING NIET A.N.W.B. AAN DE ORDE De Nederlandsche Spoorwegen hebben in principe besloten in 1963 zevendaagse tochten te organise ren naar Walcheren. De deelne mers zullen voornamelijk in Mid delburg worden ondergebracht en vandaaruit uitstapjes maken op het eiland en naar België. Over de uitwerking van dit project worden nog nadere besprekingen gevoerd met allerlei instanties. Dit deelde gisteravond de heer G. W. Os kamp, directeur van de Provinciale Zeeuwse V.V.V., mede tijdens de jaarvergadering van de Middel burgse V.V.V. Voorts zullen de Belgische Spoorwegen eendaagse tochten or ganiseren naar Zeeland, waarbij ook Middelburg het doel van het bezoek is. Verwacht wordt, dat een 10.000 Belgen aan deze dag tochten zal deelnemen. Men zal voor hen excursies organiseren on der meer naar de bouwplaats van de Oosterscheldebrug. Het ligt in de bedoeling daar een voorlich tingsgebouwtje te stichten, waar over de bouw van de brug infor matie wordt verstrekt en tevens iets over het Deltaplan zal worden verteld. Deze voorlichting zou men kunnen beschouwen als een eerste activiteit van het Deltamuseum, zo verklaarde de heer Oskamp. De provinciale directeur van V.V.V. deed deze mededeling tydens een discussie over de activiteiten in Middelburg ten bate van het toerisme. Daarby kwam voorts vast te staan, dat de Duitse toe- ristentrein die dit jaar een groot succes is gebleken ook in 1963 weer zal rijden, waarbij het startpunt verder gelegen zal zyn dan Düsseldorf. Uitvoerig werd ook van gedachten gewisseld over de vraag of de organi satie van een taptoe in Middelburg logelijk zou zijn. De gedachten van „e neer Oskamp bleken uit te gaan naar een driedaags evenement eind mei of begin juni, een Benelux-taptoe, waarbij telkens een dag gewijd zou zijn aan één van de Benelux-partners. Dit evenement zou een begroting ver gen van 75.000 met een post onvoor zien van 10.000. Over het algemeen bleek men van mening, dat de moge lijkheden van een dergelijk project in ieder geval nader moeten worden onderzocht. De heer Oskamp deelde mede reeds diverse besprekingen te hebben gevoerd, o.m. met de territo riaal commandant Zeeland. Donderdag of dinsdag Ter discussie werd voorts de vraag ge steld of het wenselijk zou zijn de folklo ristische dagen te verschuiven van don derdag naar een andere dag in de week, bijvoorbeeld dinsdag. Er zou daarmee worden bereikt, dat er economisch ge zien een betere spreiding ontstaat er tevens dat het venteer op de topdagen minder intensief zou zijn met als gevolg minder parkeerproblemen e.d. Van be stuurszijde bleek men echter over het algemeen zéér huiverig te staan tegen over een verandering van de traditionele ringrijderij op donderdag. Besloten werd dit probleem verder te behandelen in de folkloristische commissie, terwijl de voorzitter van de Zeeuwse Ringrijders- verenlging, de heer P. Brasser, de toe zegging deed deze zaak ook met de ring- rijders te bespreken. De vergadering werd gepresideerd door voorzitter P. Blaauw, die in zijn ope ningswoord een aantal actuele V.V.V.- problemen aan de orde stelde. Hij wees op de verkeersmoeilijkheden in de bin nenstad tijdens het seizoen, met name rond de brug over het kanaal en sprak er zijn verheuging over uit dat het Del tamuseum zo langzamerhand toch van start zal blijken te gaan. De heer Blaauw maakte van de gele genheid gebruik om zoals hy zei enkele persoonlijke opmerkingen te maken over het „museumwezen" in Middelburg. Hij vroeg zich name lijk af of het niet gewenst was, dat de Zeeuwse Museumstichting in de zomermaanden in Stadhuishal of Burgerzaal exposities organiseert. Daarby dacht hy niet uitsluitend aan schilderijententoonstellingen, maar aan exposities van b.v. klederdrach ten en waardevolle historische stuk ken uit het museum. In dit verband vroeg hij zich af waar de collectie Bal zal worden opgesteld: zulk een collectie noemde hy ook uit toeris tisch oogpunt van groot belang! bepaald kapitaal pand in te richten met allerlei stijlkamers om op deze manier nog eens te tonen hoe prachtig derge lijke huizen vroeger werden bewoond?", zo vroeg hy zich af. Verhouding met A.N.W.B. er aan herin nerd dat de vereniging dit iaar zeventig jaar bestond. In enkele lijnen schetste de heer De Kok de ontwikkeling van het toerisme in deze periode en constateer de dat V.V.V. Middelburg langzaam weer op haar uitgangspunt terugkomt, ik - r In dit verband herinnerde de secretaris vestiging van een A.N.W.B.- de VEEL GROENTEN EN TOGAL TABLETTEN bij verkoudheid. Leef gelukkig, maar zonder verkoudheid. Eet veel groente, sla. fruit en neem Togal tabletten. Helpen snel-afdoend. Haal meteen een flacon in huls. U kunt het onverwacht nodig hebben. Bij apoth. en drog. Togal 0,95; 2,40; 8,88 kantoor in Middelburg. Het V.V.V.-be- stuur erkent uiteraard het recht en de plicht van de A.N.W.B. om aan zyn leden een optimaal dienstbetoon te verle nen, maar meent tevens, dat over een eigen vestiging vooroverleg met V.V.V. noodzakelijk zou zijn geweest. Daaraan heeft het helaas ontbroken. Deze zaak is alsnog besproken in een bijeenkomst met vertegenwoordigers van heide par tijen onder leiding van burgemeester mr. J. Drijber, waarbij van de zijde van de A.N.W.B. de toezegging werd ontvan gen, dat eventuele voorstellen tot samen werking van de zyde van V.V.V. alsnog In overweging zullen worden genomen. De penningmeester, de heer F. E. den Boer. haakte in zijn jaarverslag in op de verhouding A.N.W.B.V.V.V. en vroeg de leden dringend gebruik le maken van het V.V.V.-reisbureau. „We zullen in de toekomst 2500 per jaar moeten missen door het wegval len van het A.N.W.B.-agentschap op ons kantoor, terwijl we bovendien de De oude christelijk gereformeerde kerk te Zierikzee op honderd me ter afstand van de plaats waar het nieuwe gebouw zal verrijzen. Foto P.Z.C.) dateert. In de kerkelijke gemeente zelf wordt op het ogenblik ook hard gewerkt aan een financiële actie. .Hei eind van dit jaar het streefbedrag voor 1962 van 90.000 zal worden behaald. De twee weken geleden ge houden Dankdag-collecte voor de nieuwbouw bracht bijvoorbeeld 9000 op. Nu de kerkelijke gem te dus op twee ton uit de Kami fond kun rekenen, is het waci alleen nog op de vergunningen, het startstein voor de bouwactivi teiten moeten geven. De nieuwe kerk, modern en strak van lijnen, op papier gezet door het archi tectenbureau Chr. de Heer uit Rotter dam, komt te staan op de grens van het oude en nieuwe stadsgedeelte bin nen de wallen van Zierikzee. Op de bouwplaats stonden vorig jaar nog elf lage huisjes, die zo vervallen waren, dat ze moesten worden afgebroken. In 1960 bleek plotseling, dat maatregelen moes ten worden genomen om het huidige, vrij logge kerkgebouw aan de Minnebroer straat grondig te restaureren of geheel te vervangen. De funderingen waren zc ondeugdelijk geworden, dat de muren scheuren gingen vertonen en het hou den van diensten op een bepaald mo ment niet langer verantwoord werd ge acht. Een maand lang is het gebouw toen op last van het gemeentebestuur gesloten geweest. In die tussentijd werd aan een provisorisch herstel begonnen: met trekankers en U-balken werd de constructie van muren en dak verste vigd, waarna de kerkelijke gemeente opnieuw haar intrek in het gebouw kon nemen. Totale restauratie bleek minder aan trekkelijk dan nieuwbouw, toon het Rampenfonds de principiële toezegging «leed voor ongeveer de helft In de nieuw- houwkosten te zullen bydragen. In het moderne complex, dat boven de entree een glazen front over de totale hoogte krijgt is verder een 'joren opgenomen en een kosterswoning. Ook wordt nog over wogen by de nieuwe kerk een pastorie te bouwen. provinciale organisaties aan de landelij ke C.B.T.B. is met drs. R. Zjjlstra, lan delijk algemeen secretaris besproken; men besloot dit voorstel nogmaals aan het bestuur van de Ned. C.B.T.B. voor te leggen. In zijn openingswoord had de Jaarlijkse uitvoering R.-k. Zeeuwse koorschool De knapen van de R.-K. Zeeuwse koor school komen vrijdag 23 november te Goes met een jaarlijkse uitvoering voor het voetlicht. In „Het Schuttershof" zul len onder leiding van directeur E. Heij. blok werken van Bach, Handel, Andries- sen, Cherubini en andere componisten ten gehore worden gebracht. KRABBENDIJKE: 2900 ZIELEN In Krabbendijke is de 2900ste In woner ingeschreven. Het was de vorige week vrijdag geboren Jaco- ba Maria, dochter van het echt paar Neels-de Bel, Grote Dyk 3 te Krabbendijke. Het inwonertal bedroeg 1 januari 1962 nog 2855, zodat dit is geste gen met 45. Ook vorig jaar is het aantal inwoners vermeerderd. Op 1 januari 1961 bedroeg het 2802, op 1 januari 1962 2855, een „winst" dus van 53 inwoners. 'WWlWVMiWWVWWWWWWWVWWWVWVUM voorzitter het overlijden van de heer I. G. de Jager, herdacht, die omstreeks tien jaar bestuurslid van de Zeeuwse C.B.T.B. was en die zich ook na zijn af scheid in 1957 nog verdienstelijk maak te voor de C.B.T.B. als bestuurslid van het boekhoudbureau en van de Onder linge Waarborg Maatschappij. Overvaren door Russische tanker Alle vier de opvarenden gered Op de Oude Maas bij de kruising met de Krabbegeul, nabij het „Duivelseiland" onder Dordrecht, is vanmorgen de 437 ton metende lichter „De Macliinesteen 24" uit Terneuzen door de Russische tan ker „Sverdlovsk" overvaren. De vier opvarenden, schipper Heyens uit Walsoorden met vrouw en 5 maanden oude baby en de knecht, K. de Jong uit Gouda, konden wor- len gered door de sleepboten die Ie Russische tanker assisteerden. Dit schip heeft zijn reis naar zee over de Oude Maas vervolgd tot Maassluis, waar het by het ten anker gaan een boei heeft geramd en aan de grond is gelopen. „De Machinesteen 24" is eigen dom van de rederij „I)e Hoop" in Ter neuzen. Het schip was met de lading zand op weg van Yzerdoorn naar Terneuzen en voer op eigen kracht. Het gezonken schip belemmert de scheepvaart niet,: Men zal pogingen doen het te lichten. Schipper Heyens en zijn familie zijn in Zwrjndrecht ondergebracht. De vijf maanden oude baby heeft lichte verwondingen opgelopen en is onder dokterbehandeling gesteld. De knecht De Jong, die aan boord wan de sleep boot „Drecht" was genomen, is door een boot van de rijkspolitie te water afgehaald De Drecnt assisteert de „Sverdlovsk" op zijn reis naar zee en wordt nu naar Dordrecht ge bracht. nogal wat consternatie verwekte blijkt dus goed afgelopen te zijn, althans geen persoonlijke ongelukken te hebben ver oorzaakt. Aanvankelijk vreesde men dat knecht De Jong en de vrouw van de schipper verdronken waren. Jongedame op bromfiets contra drie koeien De ruim 20-jarige luej. J. van S. uit Wemeldinge moest dezer da gen op haar bromfiets kiezen tus sen een wat onzacht contact met drie koeien of een landing in een sloot. Op de Oude Polderweg in Wemeldinge zag zij zich plotseling de weg versperd door drie rustig wandelende koeien (met begelei ding) van de heer S. Mej. Van S. koos de koeien in plaats van de (modder)sloot en tuimelde bij de aanrijding in de berm van de weg. Ze kreeg geen letsel en ook de koeien konden hun (polder)weg zonder meer vervolgen. (Slot van pag. 1) vanging van de nood-exploitatie „Schouwburg"-bioscoop. Begrijpelijk, dat het totaalbezoek in 1960 ruim 18.000 ho ger was dan in 1959. Niettemin heeft de dalende lijn in 1961 de afgebroken draad weer opgevat. Toen werden ruim 11.000 bezoekers minder genoteerd dan in 1960. De ingebruikneming van „City" heeft een prijsverhoging tot gevolg gehad ten opzichte van de „Schouwburg'De ja ren 1956 en 1961 vergelijkende blijkt, dat de inkomsten van de beide Middelburgse bioscopen te samen met 11 pet. stegen. Evenwel in 1959 bedroegen de inkom sten nog rond 8 pet. minder dan in 1956- ondervinden. We zijn ten aanzien van onze financiële resultaten voor de komende jaren weer somber ge stemd", aldus de heer Den Boer. Uit zijn jaarverslag bleek dat in totaal over 1961 was ontvangen een bedrag van 20.248,20 en dat was uitgegeven 20.308,18, zodat het boekjaar werd af- fesloten met een nadelig saldo van 59,98. Bij de besprekingen van de activiteiten werden nog aangeroerd punten als ex cursies naar „De Schelde", naar Ram- mekenshoek, naar de Sloehaven, de folkloristische dagen, het foldermate riaal e.d. Bij de bestuursverkiezing wer den de heren P. Blaauw, F. B. den Boer en jhr. mr. D. van Doorn bij acclamatie herkozen. Tot lid van de kascommissie nadelen van een concurrentie zullen werd de heer J. Kunst benoemd. Overigens z(jn de hogere inkomsten be paald geen winst, verklaarde ons de heer Wöhlcr, exploitant van de Middelburgse bioscopen. Over 1961 hebben zijn biosco pen met verlies gewerkt. Dit is een gevolg van de hoge investering in het nieuw gebouwde „Clty"-thcater. Ten slotte nog tic t.v,-cijfers voor Middel burg: 31-12-1956 precies 54 toestellen; 31-12-1961 precies 1755 toestellen, een stijging dus in deze periode met 3250 proeent. In het algemeen heeft liet gehele be stedingspatroon in de afgelopen jaren een ongunstige, invloed uitgeoefend op het bioscoopbezoek, maar de grootste klap is van dc televisie gekomen. Dc cij fers van de als „goed lopende bioscopen" bekend staande theaters in Middelburg, Vlissingen en Goes, onderstrepen dc on gerustheid van de exploitanten. Het is niet uit weelde, dat „City" in Middel burg en zeer waarschijnlijk in januari 1963 ook „Luxor" in Vlissingen op dins dag, woensdag en donderdag geen voor stellingen meer geven. Als or dertig of veertig bezoekers komen op deze door- de-weékse-dttgen mogen de exploitanten bljj zyn. In dit licht gezien is liet niet vreemd, dat tal van exploitanten bij hun gemeente van Inwoning hebben aange klopt om de vermakelijkheidsbelasting, die velen langzamerhand als een niet te „verteren" bedrijfsbelasting zien, te willen verlagen. Dc komende weken zal, naar mag worden aangenomen, een ant woord worden gegeven op do vraag of de betrokken Zeeuwse gemeentebesturen dc visie van de bioscoopbond en de exploitanten delen! Schouwburgverbouw Middelburg wordt aanzienlijk duurder Men zal rekening moeten houden met delburgse Schouwburg. Dat deelde wet houder drs. Tb. J. Westerhout (p.v.d.a.) gisteren tydeus de raadsvergadering mee in antwoord op een vraag van do heer J. A. van Bennekom (a.r.) of het hoge krediet van 30.000 voor de wij ziging van bet stratenbeloop rond de Schouwburg gevolgd zal worden door nog meerdere prijsstijgingen. De oorzaak van deze aanzienlijke prijs stijging is het feit. dat de minister vorig jaar meende de rijksgoedkeuring niet te moeten afgeven (maar eerst half fe bruari volgend jaar), zodat deze ver traging van invfoed is geweest op prijsverloop van materialen enz. wethouder verwachtte in de cerstvol- rende vergadering de eindrekening over Je Schouwburg-uitbreiding te kunnen voorleggen. Mosselzaad uit Waddenzee voor Zeeuwse percelen Maandag en vandaag dinsdag zyn de mosselkwekers uit Zeeland en uit het Noorden weer in de gelegenheid gesteld een hoeveelheid mosselzaad uit de Wad denzee te vissen. r Advertentie) VERWACHT. PLAATSELIJKE BUIEN Wisselend bewolkt met plaatselijke bui en, mogelyk met hagel en natte sneeuw, vooral in dc kustprovincies. In de. och tend hier en daar mist in het oosten en zuiden van liet land. Zwakke tot nuitige wind, krimpend van noordwest naar zuidwest. Ongeveer dezelfde iniddag- temperaturen als gisteren. Zon op Maan op

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2