Kamer van Koophandel ondertekent adres inzake dienstwoningheleid Visie raad Zierikzee op fluoridering drinkwater Vier betrouwbare middelen in 1 tablet! Chefarine 4 AGENDA DUIVELAND KRIJGT IN TWEE KERNEN EEN BRANDWEERKORPS Kunstmaand Orkest geeft concert voor de Z.V.U. POORTVLIETENTOURAGE KERK MET BEPLANTING VERFRAAIEN KOPPIGE THOOLSE BOER WILDE NIET PRATEN OVER SCHADE-EIS DINSDAG 20 NOVEMBER 1962 WISSEL SCHOUWEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 ZEEUWSCH-VLAANDEREN SAMEN MET 33 ANDERE KAMERS tegenheid te beschouwen. Er blijft uiter aard een groot verschil tussen de hier- bedoelde woningen en de uitgesproken dienstwoningen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwscli-Vlaanderen heeft te zanten met 33 andere Nederlandse kamers een adres onderte kend van de kamer te Haarlem, gericht aan de minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid. In dit adres wordt de minister er op gewezen, dat in tal van gemeenten op initiatief en voor rekening van het bedrijfsleven woningen worden gebouwd. Dit prijzenswaardige streven, aldus dit adres, wordt door verscheidene gemeenten sterk gestimuleerd, omdat dit een belangrijke stap betekent in de leniging van de woningnood. Gericht aan minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid Het bedrijfsleven Is van de veronder stelling uitgegaan, dat deze woonge- legenheden voor eigen personeelsle den konden worden voorbehouden. In het verleden heeft de jurisprudentie ook steun gegeven aan deze opvat ting. Tal van rechterlijke uitspraken bestempelden deze woningen als dienstwoningen, zodat werknemers, die hun dienstverband opzegden de woningen dienden te verlaten en vrij te maken voor hun opvolgers. Besloten werd adhesie te betuigen met een adres van de Kamer van Koophan del te Voorne, waarin het bestuur van het Hoofdbedrijfsschap Detailhandel in overweging wordt gegeven de seizoen uitverkopen met ingang van 1963 te doen aanvangen op donderdag van de kalenderweek, waarin dè 15e januari, respectievelijk de 15e juni valt. Donder dag als aanvangsdag zal in het alge meen de ondernemer welkom zijn, zowel uit organisatorisch als uit commercieel oogpunt, aldus dit adres. Goedkeuring verleende de Kamer tijdens deze algemene vergadering alsnog op de reeds verleende eenmalige bijdrage van 200 ten behoeve van de werkzaamhe- Hoge Raad In het adres aan de minister wordt ge constateerd, dat blijkens een uitspraak van de Hoge Raad, deze opvatting geen steun meer vindt. De Hoge Raad oor deelde namelijk, dat arbeids- en huur overeenkomsten twee aparte zaken zijn- Bij een ontruimingsprocedure staat een succesvol verweer van de werkgever te genover een in te stellen beroep od de huurbescherming niet meer vast. Door deze uitspraak wordt het bedrijfsleven allerminst gestimuleerd in zijn- animo tot de bouw van deze woningen, zodat vele ondernemers een afwachtende hou ding zijn gaan aannemen, aldus het adres aan de minister. De kamers zeggen het te zullen toe juichen indien de minister een aan schrijving tot alle gemeentebesturen zou willen richten, waarin gewezen wordt op de impasse waarin de on dernemers verkeren en waarin de ge meentebesturen wordt verzocht bij de verdeling van woningen met deze omstandigheden rekening te willen houden. Voorts de werkgevers bij het toewijzen van woningen tegemoet te komen in geval zij gedupeerd zijn door een effectief beroep op huurbe scherming van werknemerszijde. De heer J. van de Voorde, die de vak verenigingen in de kamer vertegenwoor digt, zei maandagmorgen de uitspraak van de Hoge Raad nog zo gek niet te vinden. Zijns inziens zijn er misbruiken geweest, ook in Zèeuwsch-Vlaanderen. Voorzitter R. H. van Krevelen zei de kwestie meer als een juridische aange- Koster viel bij sluiten kerkdeuren Bi) het sluiten van de kerkdeuren voor de middagdienst van zondag in de Ge reformeerde Gemeente te Krabbendyite kwam de koster, de heer C. Murre, zo danig op het achterhoofd te vallen, dat li ij een hersenschudding kreeg. De heer Murre werd naar zyn woning overge bracht. EXAMENS De heer J. P. A. Verhaegen uit Graauw is aan de rijksuniversiteit te Utrecht geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde. Aan de Technische Hogeschool te Delft zijn geslaagd voor het ingenieursexa men voor civlel-ingenieur: N. D. van Driel, Kortgene; A. P. Vernimmen, Ter- ncuzen en P. A. Walhout, Sint Anna- land. De heer J. Sturris jr. uit St-Annaland behaalde te Rotterdam 't diploma voet en schoenkundig pedicure. Krachtige bestrijding van pijn en griep xonder de maag van streek te maken I De vier geneesmiddelen van Che- farine „4" hebben hun betrouw baarheid duidelijk bewezen, en millioenen mensen in de gehele wereld baat gebracht, vaak ook wanneer andere middelen faalden. Bovendien zorgt één der bestand delen dat een gevoelige maag niet van streek raakt. Glaitn buiijt 20 nblillm f 0.80 Handiffc tlrlpvirpttting 40 Ublellin f 1.50 Vwrdelij* fliMR 100 UbliHin f 3.60 Mlddrlburg-Electro: Slavinnen voor de Orient, 19.30 uur, 18 Jaar. Bogardzaal: Ouden van dagen. 14 30 uur. Bogardzaal: Christelijke Vrouwen Bond, 20 uur. Wöh- ler: Cabaretavond ouden van dagen. 20 uur. Vllssliigcn-Alhambra: The Cliff Richard show. a.l. Luxor: Vlammen over Kansas, 20 uur, 14 Jaar. Scheldekwartier: Vergade ring afdeling Zeeland Nederlands Instituut voor Efficiency. 14 uur. Goes Grand: „My Geisha", 20 uur, 14 Jaar. Veiling: Voorlichtingsavond voor huis vrouwen. fruit, 19.30 uur. Zlcrlkzec Concertzaal: Revolvervechters, 20 uur, 14 laar. 's Landskamer: Algemene vergadering waterschap „Schouwen-Dui- velnnd", 13.30 uur. „Concordia": Midden- standsavond. 20 uur. Herv. Verenigings gebouw: Vergadering A.R.-kiesvereniging, 20 uur: Bergen op Zoom Roxy: The teenager love, 20 uur, 14 jaar. Ternciizen-Luxor: Lolita, 20 uur, 18 jaar. lIuUt-Bloscoopgcbouw: Glimlach en sterf, 20 uur. 18 Jaar. 8a* van Gcnt-Olympiatheater: Het zwaard van Robin Hood, 20 uur. a.l. Zlerlkzce-Concertznal: Revolvervechters, 20 uur, 14 jaar. Adhesie den van de Middenstandscommissïe voor de kustgemeenten in West-Zeeuwsch- Vlaanderen. Studiefonds Bij de behandeling van de begroting voor 1963 o-af de heer J. F. Denie op verzoek van de heer P. A. van de Plas, een nadere uiteenzetting over het- werk van het Zeeuws Studiefonds. Spreker wees erop, dat gegadigden voor steun bij verdere studie, tegelijk met een ver zoek aan het Zeeuwse fonds een soort gelijk verzoek moeten richten tot het Rijk. Voorzitter Van Krevelen zei van mening te zijn, dat het Zeeuws Studie fonds nog te weinig bekendheid geniet en bepaald wat meer aandacht nodig heeft. De begroting werd door de Kamer goedgekeurd. Aangezien de huidige vorm van de Ka mers van Koophandel nog een jaar voortduren, diende een verkiezing plaats te vinden voor de helft van het aantal leden. Met grote meerderheid van stem men werden herkozen de heren H. A. A- Baron Collot d'Escury, ir. R. H. van Krevelen, J. F. van de Voorde, A. J. Cambiers, J. G. van der Peijl, L. J. M. Fassaert, P. W. Toesseint, C. Hamelink, H. A. M. A. de Meijer en J. J. Brugge. De heer R. R- Visser te Terneuzen zal worden voorgedragen voor herverkie zing in het bestuur van de Stichting Be schuttende Werkplaatsen „Midden Zeeuwsch-Vlaanderen". IN NIEUWERKERK EN OOSTERLAND Verkeersinstructietafel afdeling Veilig Verkeer De herindeling van gemeenten op Schou- wen-Duiveland heeft ook een reorgani satie van het brandweerwezen meege bracht. Vorige week kwam daartoe een voorstel aan de orde in de raad van Duiveland. Dit kwam erop neer, dat de kernen Nieuwerkerk en Oosterland voor een permanente brandweer in aanmer king worden gebracht, ieder met een korpssterkte van elf man. Het materieel dient volgens de nieuwe verordening ten minste te bestaan uit een nevelbrand spuit en een hogedrukspuit. Dit betekent uiteraard, dat de ker nen Ouwerkerk en Sirjansland geen eigen brandweereenheid zullen bezit ten. En tegen dat laatste nu werd in de raad bezwaar gemaakt. De heer J. op 't Hof (a.r.) maakte hierover als eerste een opmerking. „Wat ge beurt er met het aanwezige materieel in deze beide dorpen?" wilde hij we ten. Burgemeester A. A. van Eeten antwoordde, dat het in de bedoeling ligt, dit langzamerhand af te voe ren. Daarop reageerde de heer S. Overbeeke door het bezwaarlijk te noemen, dat op deze manier de kernen van ieder brand- blusmateriaal verstoken zullen zijn. Hij deed daarom het voorstel, hier in ieder geval poederblusapparatcn te statione ren om zo snel mogelijk bij een begin van brand te kunnen ingrijpen. Een idee, dat de raad met algemene stemmen overnam. In snel tempo werkten de heren zicli in het tijdelijke Oosterlandse raadhuis door een dertig punten tellende agenda heen. Aan de heer A. Luwema, onder wijzer aan de openbare lagere school te Nieuwerkerk werd met ingang van 1 januari aanstaande eervol ontslag ver leend in verband met een benoeming in Den Haag. Besloten werd mevrouw D. P. van der Snoek-Peek per gelijke datum in deze vacature te benoemen tot onderwijzeres in vaste dienst. Na een pleidooi van de heer A. van Dienst (p.v.d.a.) namen b. en w, eén voorstel om afwijzend te beschikken op een subsidieverzoek van dc Zeeuwse Stichting voor Revalidatie terug voor nader onderzoek. Inzake de mogelijkhe den tot fluoridering van het drinkwater op het eiland werd besloten de ontwik kelingen op dit gebied nauwkeurig te blijven volgen. Evenwel zonder voorlo pig reeds een voorkeur of afwijzing uit te spreken. STREEKPLAN-BEZWAREN Duiveland zal ook bezwaar maken tegen het ontwerp-streekplan voor Schouwen- Duiveland van de P.P.D. voor Zeeland. Met name waar het gaat om het recrea tieterrein te Ouwerkerk. De heren von den, dat te weinig rekening is gehouden met de wensen van de raad. Aan de afdeling Duiveland van het Ver bond voor Veilig Verkeer werd een sub sidie toegekend van 800 voor het ma ken van een verkeersinstructietafel. SINT-ANNALAND Twee muzikanten gehuldigd De laatste jaren heeft de Koninklijke Fanfare .Accelerando" te St.-Annaland een behoorlijke aanvulling van jonge le den gekregen. Toch zitten er in dit ge zelschap ook enkele veteranen. Er zijn namelijk twee muzikanten bij, die niet minder dan dertig jaar werkend lid zijn. Het zijn de heren W. Moerland en A. den Haan. Deze leden werden dezer da- tijdens een repetitie door voorzitter J. Boogaard gehuldigd. Beide heren kregen een insigne met inscriptie. OUD-VOSSEMEER Notabelen Herv. Kerk De stemferechtigde lidmaten der Ned Herv. Kerk herkozen tot notahei de he ren M. Moerland en D. J. Lindhout. In de plaats van de niet meer herkies bare heer P. W. E. van Westen koos men de heer K. J. Moerland. BRUINISSE Geslaagde filmavond voor Veilig-Verkeerafdeling Het Verbond voor Veilig Verkeer afde ling Bruinisse gaf dezer dagen een goed bezochte filmavond. De avond stond on der leiding van de voorzitter, de heer L. Padmos. De heer S. J. P. Jumelet hield een propagandapraatje, waarin hij j dat er deze winter mogelijk met c verkeerscursus zal worden begonnen. In „Bent U een van de vijf" werden de bezoekers geconfronteerd met vijf veel voorkomende verkeersfouten. Na het instructieve gedeelte volgde een filmre- portage over de dichting van het Veer- se Gat. De hoofdfilm „R.P. 10" over een smokkelaffaire werd een succes, terwijl het bezoek van' de prinsessen aan Suri name het slot vormde van deze geslaag de filmavond. E.H.B.O.-diploma voor zes dames De arts K. van Leeuwen heeft in tegen- woordigheid van burgemeester C. H. v d. Linde en het bestuur van het Rode- Kruis, afdeling Bruinisse dezer dagen aan 6 dames het diploma E.H.B.O. uit gereikt in Bruinisse. De cursisten werd op 28 mei te Zierikzee een examen afge nomen door de arts Motmans. Burge meester Van de Linde wenste de dames geluk met het behaalde succes. De gedi plomeerden zijn: mej. A. Otte; E. d< Waal; T. v. d. Weele. mevrouw A. van Kooten; mevrouw M. Kik en mevrouw J. v. d. Berg. Het theoretisch gedeelte was gegeven door dokter van Leeuwen en het prak tisch gedeelte door" de heer v. d. Kl( uit Zierikzee. (Advertentie) omdat oersterk buïsliggerchassis - knikweerstand 70.000 kg geheel stalen carrosserie - van 1 mm dikke staalplaat zéér korte remweg - van 60 km/u tot 0 12.90 meter Prijs - geheel compleet - v.a. ƒ5250,- Combi v.a. 6475,- DEALERS: Garage I. J. ADRIAANSEN, Oude Stad 16, Oostburg, tel. 2679 Gar. J. JOOSSE ZN.. Rijksweg 24G. Nieuw- en St. Joosland, tel. 318 Autobedrijf IJ. T. WANDEL, Zuidstraat 10, Nieuwerkerk, tel. 482 Garage C.M.G. CAPPENDIJK Axelsestraat 174. lerneuzen tel- 2000 Lezing over gereformeerd jeugdwerk in Rotterdam Juffrouw J. Kuijpers uit Rotterdam sprak op dc contactavond van de leden van de gereformeerde kerk dezer dagen over het jeugdhavenwerk in Rotterdam. Zij vertelde dat er clubhuizen voor jon gens en meisjes van 415 jaar, voor 15 22 jaar en voor volwassenen zijn. Zij bracht naar voren hoe belangrijk dit werk was, omdat in het centrum van Rotterdam straten zijn met soms wel 1000 kinderen, die meestal hun vertier moeten zoeken op straat. Het geheel staat onder leiding van de predikant directeur ds. Sillevls Smit en ds. Ter Haar. De avond stond onder leiding van ds. Ci- den Heeten, die juffrouw Kuijpers dank bracht" voor haar lezing. De heer L. S. Abrahamse bracht hierna verslag uit van de zendingscommissie over het jaar 1960 en 1961. Burgh-Kruisland Hoewel Btirgh de gehele wedstrijd een dominerende rol heeft gespeeld is men er toch niet in kunnen slagen het met 5 invallers verschenen Kruisland te ver slaan. In de eerste helft zyn er voldoen des mogelijkheden geweest om de zegt veilig te stellen, maar do gemakkelijk ste kansen werden nog vakkundig om zeep gebracht. Het begon overigens hoopgevend voor de thuisclub want na 8 minuten loste A. Rijnberg een schuiver, die doel trof (1-0). Toen na een kwartier de Burgh- acliterhoede slecht wegwerkte maakte P. Bassetier gelijk. (1-1). Burgh bleef de toon aangeven maar de voorhoede bleef ook falen. Vijf minuten na de rust slaagde P- Basselier er opnieuw in doel man Kloet te verschalken (1-2) en in de 28e minuut maakte hij zijn derde tref fer toen hij juist Iets sneller by de bal was dan de uitgelopen Burghdoelman (1-3). Wel bracht N. de Graaf na 31 mi nuten de achterstand nog tot 2-3 terug maar ondanks een voortdurende belege ring van het Kruislanddocl kwam er in deze stand geen wyziging meer. N.S.V.-Zierikzee N.S-V. heeft een verdiende maar geflat teerde 6-2 zege behaald op Zierikzee. In de 17e minuut nam de thuisclub de lei ding toen een schot van grote afstand van rechtshalf J. Bastiaansen van rich ting werd veranderd. Linksbinnen C. Mens bepaald met schot van dichtby in de 33ste minuut de ruststand op 2-0. Na de hervatting nam Zierikzee aanvan- kelijk het initiatief en mldvoor S. dc Vlieger trof in de 11e minuut doel met een schuiver: 2-1. In de 19e minuut kwam het keerpunt van de wedstryd toen N.S.V. een strafschop kreeg toege wezen wegens vermeend hands. Mid- voor P. Swaanen schoot onhoudbaar in. 3-1. Wel kwam Zierikzee nog even te rug door een doelpunt van rechtsbinnen J. Klink (3-2), maar daarna was het met de roodzwarten gedaan. Linksbui- ten B. Vos scoorde in de 30ste minuut 4-2 en in de 37ste minuut 5-2, terwyl midvoor Swaanen 2 minuten voor het laatste fluitsignaal de eindstand op 6-2 bracht. SCHERPENISSE Subsidie voor aanleg van een ijsbaan Het ministerie van sociale zaken volksgezondheid heeft de gemeente Scherpenisse subsidie toegezegd voor de aanleg van een ysbaan ln deze gemeen te. Het werk zal worden uitgevoerd in DACW-verband. Het plan werd op gemaakt door do Ned. Heidemaat schappij. SEROOSKERKE (S.) St.-Nicolaasfeest voor schoolkinderen De oudercommissie van de openbare la gere school te Serooskerke (Sch.) zal zoals gebruikelyk ook dit jaar weer een St.-Nicolaasfoest organiseren voor de schoolkinderen. Door middel van een lystcollccte hoopt men het daarvoor be nodigde geld by elkaar te krygen. OOGSTCOLLECTE De Oogstcollecte in dc Nederlands Her vormde Kerlc te Serooskerke (Sch.) heeft ruim 300.opgebracht. Het Schouwse Z.V.U.-publiek kan aan staande vrydagavond in Zierikzee luis teren naar een concert door het Kunst maand Orkest onder leiding van Anton Kersjes. Solist in dit concert is de cel list René van Ast. Het programma opent met Variationen über ein Thema von Joseph Haydn op. 56a (Sankt An- toni (Choral) van Johannes Brahms. De solist treedt op in het Concert voor cello en orkest nr. la kleine terts van C. Saint Saëns. De delen daarvan zyn: allegro non troppo, allegretto con moto, un peu moins vite. Na de pauze staat op het programma van het Kunst maand Orkest de Symfonie e kleine terts op. 95 „Uit de Nieuwe Wereld" van A. Dvorak. Een maand geleden heeft het Kunstmaand Orkest in Mid delburg een concert gegeven, waarin dit laatste Cello-concert van Dvorak even eens een dominerend onderdeel van het programma was. BROUWERSHAVEN Tentoonstelling „De Edelzanger" Zaterdag was de zaal van hotel „Ringel- berg" te Brouwershaven veranderd in een volière, waarbij een keur van fraaie planten, kundig uitgestald door bloemis terij Jonker te Haamstede, het geheel een fleurig aanzien gaf. Het betrof hier de tentoonstelling, die de vogelvereni ging „De Edelzanger" hield met de be doeling de belangstellenden kennis te la ten maken met de vele fraaie vogels, zo als kardinaalvogels, parkieten, kanaries, goudfazanten, zilverbekjes, Japanse meeuwtjes, muskaatvinken en moza- biekvinken. De voorzitter van de vereni ging, de heer J- M. Bolkenbaas. verwel komde de aanwezigen in het byzonder burgemeester A. H. Vermeulen en het raadslid R. J. v. d. Wekken. De burgemeester noemde in een korte toespraak het rijke vogelleven op het eiland bijzonder waardevol. De inlagen met broedplaatsen, het dijkwater te Dreischor en de schorren te Bommenede waar vele soorten vogels zijn te bewon deren, worden veel bezocht. Met het voorlezen van het gedicht van de stadsdichter Jacob Cats „Ieder vogel tje zingt zo het gebekt is", besloot de burgemeester zijn toespraak. De drie jarige Elly Bolkenbaas overhandigde burgemeester Vermeulen een schaar waarna deze het lint doorknipte, met welke handeling de tentoonstelling was geopend. B. EN W. VRAGEN OM Volgende week komt voorstel aan de orde Het standpunt van de verschillende ra den op Schonwen-Duiveland wordt op het ogenblik gepeild ten opzichte van fluoridering van het leidingwater, waar toe de N.V. waterleïdingmaatschappy „Schonwen-Duiveland" voor de vergade ring van aandeelhouders op 13 december aanstaande een prïncipevoorstel op de agenda heeft geplaatst. Aangezien het hier gaat om een gewichtige beslissing wordt het nodig geacht dat de vertegen woordigers van de gemeenten door de raden worden geïnstrueerd, welke stem zy op dit punt moeten laten horen. Volgende week dinsdagavond komt dit onderwerp daarom in bespreking in de raad van Zierikzee. Om zich te oriënteren in deze materie, hebben de raadsleden een door de directeur van de maatschappy, ir. J. L. van Sloten, samgesteld rapport over flu oridering van leidingwater ontvan gen en een door de commissie voor lichting fluoridering drinkwater uit gegeven boekje. Bij de overwegingen van de raad van Zierikzee om te geraken tot opdracht aan de vertegenwoordigers in de verga dering van aandeelhouders zagen b. en w. graag een antwoord op de volgende vragen is de raad van mening, dat met fluo ridering van drinkwater de volksge zondheid wordt gediend is de raad by bevestigende beantwoor ding van deze vraag van mening, dat het gerechtvaardigd is een minderheid te dwingen tot gebruik van gefluori deerd drinkwater Naar de betrekking van hoofd van de openbare lagere school te Zierikzee in verband met het aanstaande vertrek van de heer G. M. C. van der. Akker hebben zich drie sollicitanten aange meld, van wie zich er een heeft terug getrokken. Na overleg met de inspec teur van het lager onderwijs te Goes doet b. en w. de raad een voordracht toekomen, die als volgt luidt: 1. J. G. Brugman te Schiedam: 2. J. R. Louwes te Schoonebeek. Voor het komende jaar willen b. en w. het maximum-krediet in rekening courant by de N V Bank voor Nederlandsche Gemeenten vaststellen op een bedrag van 250.000. De raad van Zierikzee zal volgende week ook het ont werp streekplan voor Schouwen-Duive- land van de P.P-D. voor Zeeland in be handeling nemen. Aan hel begin van die vergadering zal het nieuwe raadslid voor de prot. christelyke federatie, de heer J. Dankers (s.g.p.) worden be ëdigd. Hy zal de plaats innemen van de heer J. W. van den Doel (a.r.) die tij dens de vorige vergadering als zodanig afscheid heeft genomen. ADVIES BEGROTINGSCOMMISSIE Bezwaren tegen hoge bijdrage aan Zeeuwse Muziekschool De begrotingscommissie uit de raad van Poortvliet heeft b. en w. de suggestie gedaan om het terrein rond kerk en school midden in liet dorp met eenvou dige middelen te verfraaien. „Het is daar op het ogenblik maar een verwaar loosde, slordige boel", zo schrijven de heren in hun opmerkingen bij het jaar stuk, dat volgende week dinsdagmor gen, 27 november, in behandeling zal worden genomen. Wanneer volgend jaar de nieuwe openbare lagere school aan de Ver lengde Burgemeester van Oeveren straat in gebruik genomen zal kun nen worden, bestaat de mogelijkheid om de speelplaats van de oude school in de schaduw van de kerk bij het terrein achter dit gebouw te trek ken en zo een fraai geheel te schep pen. De gedachten van de begro tingscommissie gaan daarby uit naar het aanleggen van een gazon of het planten van heesters. Hoe dan ook: er is een aardig en aantrekkelyk hoekje te creëren. Veel kritiek op de begroting heeft de commissie niet. Alleen maakt zy nog bezwaar tegen de gemeentelyke bijdra ge van 550 aan de Stichting Zeeuwse Muziekschool. „Omdat het nut van de muziekschool voor Poortvliet gering schynt te zyn het aantal deelnemers is sterk teruggelopen, nu in het dorp zelf geen les meer gegeven wordt acht men dc bydrage te hoog". B. en w. hebben by deze opmerkingen een ant woord gevoegd. Voor wat betreft de verhouding tussen de gemeenten en de muziekschool wyzen zij op de figuur van gemeenschappelijke regeling. Daar bij wordt aangetekend, dat voor 1963 een deelname van zeven leerlingen uit Poortvliet aan het muziekonderwijs wordt verwacht. De bijdragen worden betaald volgens normbedragen. Hoewel de kosten voor de gemeente niet gering zijn, willen b. en w. hun aandeel toch niet beëindigen. Over de begrotingen van het gemeentelijk woningbedrijf en het Algemeen Armbestuur worden geen op merkingen gemaakt. In de raadsvergadering van volgende week dinsdagmorgen komt verder een voorstel aan de orde om het bedrag per leerling voor het openbaar onderwijs -- 1963 vast te stellen op 48,75. Het maximaal krediet in rekening-cou rant met de N.V. Bank voor Nederland sche Gemeenten te Den Haag willen b. en w. voor 1963 opnieuw op 75.000 bepalen. Poortvliet kan hiermee vol staan, aangezien ook met de plaatselyke coöperatieve boerenleenbank nog een krediet van maximaal 25.000 kan v den opgenomen. HAAMSTEDE Maandelijkse bijeenkomst leden Jonge Kerkgroep Dezer dagen hield de Jonge Kerkgroep te Haamstede een maandelykse byeen- komst ten huize van mevrouw Van der Werf. Het onderwerp voor deze avond werd ingeleid door de voorzitter mannenvereniging. die als gast aanwe zig was, het handelde over de „gemeen te-avonden". Nadat de inleider in het kort uiteen had gezet waartoe deze ge meente-avonden kunnen dienen en waar om alle beleidend lidmaten er zeker be horen te komen werde® in drie groepen enkele vooraf toegezonden vragen in discussie gebracht. Nadat de antwoor den van verschillende groepen bespro ken waren, gaf de voorzitter W. van den Berge een samenvatting van de conclu sies. De gemeenteleden behoren krach tens hun antwoorden op de beleidenis- vragen, allen aanwezig te zyn op twee jaarlyks uit te schryven gemeente avonden. Hoewel de tot nu toe gehouden avonden behooriyk aan hun doel beantwoordden, kunnen organisatorisch nog wel enkele verbeteringen worden aangebracht. De kerlceiyke zaken moeten hoofdzaak zyn op deze avonden, maar dc omlysting van hot programma moet zeker ook met zorg gekozen worden. De volgende by- oenkomst werd vastgesteld op 14 dec. OUDERAVOND IN HET JEUCDCEBOUW In het gereformeerd jeugdgebouw woon de een groot aantal mensen dezer dagen de ouderavond van de christelijk natio nale school by. Voorzitter C. A. van Oord mocht in zijn welkomstwoord on der meer de vertegenwoordiger van het gemeentebestuur van Haamstede, de heer J. W. de Jonge, welkom heten. Na dat de voorzitter net een en ander over het belang van de christelijk nationale school had verteld, bracht een fluittrio bestaande uit de onderwyzers L. Boer- sma, J. Reierse en J. B. Kippers enige nummers ten gehore. Mej. A. C. Scholsz, lerares aan de school, zorgde voor enige declamaties. Voor de meisjeszang was eveneens veel interesse. Tijdens deze bijeenkomst werd bekendgemaakt dat er npor de viering van het kerstfeest reeds voor 154 is ingetekend. De Uni- collecte bracht 249 op. In de bezetting van de oudercommisise kwam verande ring. De voorzitter dankte de scheiden de leden mevrouw Malipaard-Daane en de heer P. Jonker. Hun plaatsen wor den ingenomen door mevrouw De Waard-d'Hous en de heer Th. Roest. Op deze ouderavond werd verder nog het woord gevoerd door ds. Boerma, gereformeerd predikant te Haamstede en door het hoofd der school de heer Boersma, die het een en ander over Rembrandt vertelde. Verkoop kinderzegels De kinderen van de openbare lagere school te Sei'ooskerke (Sch.) verkochten voor hun misdeelde leeftydgenoten aan kaarten en postzegels voor een bedrag - 150-000. Marktberichten VEILING GOES. 19 november. Druiven: Black Alicante 1 151, 2 144. Groenten. Per stuk: Bloemkool Al 60—66, BI 34, B2 32—43. afw. 16—23. Per kg: Sprui ten Al 47—52. A2 37—53. BI 28, B2 26—3L Witlof A2 85. B2 66. Prei Al 27—32. Andijvie 1 18—21, 2 11—15. Knolselderij 10. Uien 3—12. Veldsla 2 41—50. Peen BI 13—14, Cl 12, B2 4. Groene sav. kool 1 14—18, 2 14. Rode kool 1 18—21. 2 14. Witte kool 1 13—16. Boeren kool 9—15. VEILING BERGEN OP ZOOM. november. Andijvie 724. Sla 1119. Bloemkool 11—75. Waspeen 12—18. Rode kool 10—19. Witte kool 7—10. Kroten 6—17. Prei 1115. Sav. kool 7—18. Tomaten 2562. Sprui ten 22—154. Boerenkool 11—15. Witlof 57—69. Cox Orange 57—64. Goudrenet 2060. Glorie van Holland 33—52. Jonathan 34.: VISMIJN COLIJNSPLAAT. Exportgarnalen 5070 kg. 2,403.41. Schar 2 kg. kg. Wijting 74 kg. Kabeljauw 136 kg. Wulk 27 kg. Ongesorteerde vis 44 kg. GRAANBEURS ROTTERDAM Tarwe. 17 pet vocht naar kwaliteit tot 32.10 deze week franco Rotterdam. Zomergerst volgens monster tot f 28,25 af. Haver volgens monster tot 26.af. Rogge volgens monster tot 24,50 af. Peulvruchten, franco Rotterdam. Groene erwten op monster f 45,0054,00. Schokkers op monster 45,0070,00. Bruine bonen boerenschoon op monster tot f 100.00. VLASMARKT ROTTERDAM 19 NOVEMBER 1962 Waterroot vlas: lage soorten van f 1.45 tot 1,65. middensoorten van 1,67 tot 1,85, best vlas van f 1.90 tot 2.05. Dauwroot vlas: van f 1,30 tot f 1,80. Breekvlas: van 0,85 tot 1,40 afhankelijk van kwaliteit en bewerking. Ge zwingelde lokken: van 0,60 tot 1.—. De produktie van waterroot vlas blijft op normaal peil. de meeste partijen zijn van lagere en middensoorten, het aanbod van best vlas blijft klein. Voor vrijwel alle soorten blijft de vraag goed, de prijzen voor middensoorten en beter vlas ziin onveranderd terwijl voor de lage kwali teiten een hogere notering tot stand kwam. Het aanbod van dauwrootvlas blijft goed. alle soorten gaan vlot van de hand. noteringen onveranderd. Breekvlas blijft schaars, de te maken prijzen zijn voor de fabrikanten niet aantrekkelijk. Gezwingelde lokken worden iedere week verkocht, de prijzen voor de beste soorten zijn iets lager. PREDIKBEURTEN WOENSDAG 21 NOVEMBER (DANKDAG). Ned. Herv. Kerk. Oud-Vossemeer 10 ds. Leenmans, 6 30 ds. Donkersgoed; Poort vliet 10 en 6.30 ds. Van Dijk; Scherpe nisse 9.30 en 2.30 ds. Albla's; St.-Anna land 10 en 2 ds. De Jong; Stavenisse 10 en 2.30 ds. Zwanenlburg; St-Maartens- dijk 9.30 en 2 ds. v. d. Haar; Tholen 10 ds- De Hoed, 3 ds. Broere: St.-Philips- land 9.30 ds. Donkersgoed, 2.30 ds. Leen mans. Geref. Kerk. Oud-Vossemeer 10 en 3 ds. Cats; Poortvliet 10 leesd., 2.30 ds. Van Egmond; Tholen 10 ds. Haverkamp, 7 ds. Van Egmond. Geref. Gemeente. Poortvliet 10, 2 en 6 leesd.; Scherpenisse 9.30, 2 en 6 leesd.; St-Annaland 9.30, 2 en 6 leesd.; Tholen 10, 2.30 en 6.30 ds. Suijker (H.D.); St.- Philipsland 9,30, 2.30 en 6 ds. Bossaard. Oud-Geref. Gemeente. St.-Maartensdijk 9.30, 2 en 6' leesd.; St -Philipsland 9.30, 2.30 en 6 ds. Gebraad; Stavenisse 9.30 en 6 ds. Slager, 2 leesd. Chr. Geref. Kerk. Oud-Vossemeer 10 en 2.30 ds. Blom, 6.30 ds- Van Doorn; Tho len 10 ds. Van Doorn. 6 30 ds. Blom. Geref. Gem. in Ned. Oud-Vossemeer 10, 2.30 en 6.30 ds. Molen. VEEMARKT ROTTERDAM Totale aanvoer 2035. Vette koeien en ossen 1507. Varkens 528. Prijzen (resp. Ie, 2c en 3e kwaliteit) In cents per kg. Vette koelen 255-275 215-250 200-215 Varkens (levend gew.) 185 182 178 Vette koeien aanvoer groter: handel flauw, afloop traag: prijzen iets gedrukt, prima's bovennotering. Varkens (levend gew.) aan- korter; handel goed: prijzen gemiddeld als vorige week prima vleesvarkens boven notering slacht zeugen ƒ1,301,35 per kg. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM Klei-aardappelen 38 mm opwaarts voor het binnenland: Bintje 11,25—12,75: klei-aard appelen 35 mm opwaarts: Bintje ƒ10,75— 12,25: voer-aardappelen ƒ3,00—5,00, export weinig vraag, binnenland rustige handel. Prijzen berekend per 100 kg en op handels- voorwaarden, vastgesteld voor de verkoop consumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. AARDAPPELMIJNMARKT De opleving in de termijnhandel voor aard appelen, welke algemeen in november werd verwacht, is ook deze week nog niet geko men. De prijzen toonden aanvankelijk enige neiging tot dalen, de prijsverschillen bleven echter- gering, terwijl het slot goed prijs houdend was. Bintje 35 mm opw. april levering werd ge daan tot prijzen tussen 15,80 en 15.50 per 100 kg, terwijl hierin totaal 112 contracten tot stand kwamen. Dit was tevens de week- omzet, daar in pootaardappelen niets omging. In de voorafgaande week was de omzet 74 contracten, terwijl de prijzen voor april Bintjes toen tussen 16,10 en 15,70 lagen. Het aantal openstaande contracten beloopt thans 736, waarvan 730 Bintjes 35 april, 2 november en 4 december Bintje „A" 35/45 Vorige week waren deze cijfers resp. 705, 699. 2 en 4. KANTONRECHTER GAF EEN KANS f 1 1 1Zestig gulden schadevergoeding had de Losgebroken koeien landarbeider gevraagd. In het vertrapten de bieten EEN KOPPIGE BOER uit Sint-Maar tensdijk kreeg vrijdagmiddag van de kantonrechter te Tholen, mr. W. E. van Vloten, een kwartier de tijd om de scha de te regelen met twee beledigde par tijen, die hun bieten en uien op perce len in de Oudelandpolder en de Muye- ïnurwen. Hij had zich voorgenomen geen woord meer te wisselen met landarbei der J. L. en landbouwer J. M. v. G. En daar bleef hij bij. „Ze vragen veel te veel", zo was de reactie van landbou- er J. P., toen de kantonrechter wilde weten of hij de vorderingen betwistte, In veertien tyd hadden zijn koeien tot tweemaal toe hun grazige dyken verlaten om zich te goed te doen aan de produkten op omliggende stukken bouwland- P- was daarvoor verze kerd. Dat liet hij ter zitting duide- lyk uitkomen. Maar de taxateur van de maatschappij kwam na een tele foontje niet opdagen. Dat argument besehouwde hij als doorslaggevend voor zijn verdediging. Maar de beledigde partijen lieten het er niet bij zitten. Herhaaldelyk klopten ze by P. aan. Er kwamen ruzies uit voort. Die resulteerden in de situatie, waarin men elkaar volkomen negeerde. En nu stonden de mannen vrijdagmiddag voor de kantonrechter weer tegenover elkaar. De opgekropte woede uitte zich by de landarbeider in ongezouten termen. Zo fors, dat de kantonrechter op een be paald moment dreigde hem te laten verwijderen. „De losgebroken koeien hebben „het kwaad" in al mijn aard appelen gebracht. Ze liepen te vechten in myn uien landarbeider gevraagd. In het tweede geval was P. het aanbod gedaan voor twintig gulden vergoeding de hele zaak uit de wereld te helpen. Maar hij dacht er niet over om met de mannen tot een akkoord te komen. De kantonrechter had sterk de indruk, dat P. probeerde zich aan het hele geval te onttrekken. „Dat komt U goede naam te na", waarschuwde hij de St -Maartensdijkse landbouwer- Kans lu liet eerste geval eiste de officier van justitie, mr. J. L. Andreae boetes, die in totaal veertig gulden of acht dagen hechtenis beliepen. Mr. Van Vloten sloot zich er met het vonnis by aan. De be ledigde partijen hadden hun vorderingen weliswaar zelf geschat en konden deze dus niet aan de hand van een deskundig advies aannemelijk maken, maar toen de officier in de tweede zaak 25 of vijf, dagen vorderde, wilde mr. Van Vlo ten de landbouwer nog een kans geven om het geheel in der minnen te schik ken. Een kwartier bedenktyd. Het hielp niet. De man was even koppig als zyn koei en op het moment, dat deze de omhei ning verbraken. De boete werd een tien tje hoger dan de eis. De Stavenisser bestelwagenchauffeur U. W. had op de Hoenderweg tussen dit don? en Sint-Annaland niet voldoende rechts gehouden, waardoor hy in bot sing kwam met de personenwagen van aannemer A. B. uit Sint-Annaland. Voor de kantonrechter beweerde W., dat zich in de flauwe bocht van de weg. waar het ongeval gebeurde, twee kinderen hadden opgehouden. Om hen te ontwy- ken gooide hij even het stuur om. Dat was de oorzaak van de botsing gewor den. Rekening houdend met het feit, dat de bestuurder niet bekend was met de min of meer onoverzichtelyke situatie ter plaatse veroordeelde hij hem tot een boete van ƒ50 of tien dagen. ELLEMEET Opbrengst zegelactie kinderen van de openbare lagere school te Ellemeet verkochten voor hun misdeelde leeftydgenoten aan kaarten en postzegels het mooie bedrag van 206.00. Uitvoering toneelclub Dezer dagen verzorgde de toneelvereni ging „Ellemeet"' haar jaarlijkse uitvoe ring in zaal v. d. Have te Ellemeet. Men voerde het toneelstuk „Lawine" op. Voorzitter Hage sprak een openings woord. Het toneelstuk werd door de spe lers goed ten tonele gebracht. De op komst was maar matig. KERKNIEUWS Gereformeerde classis keert zich tegen zedenbederf In 28 kerken, behorende tot de classis Den Haag van de Gereformeerde Ker ken in Nederland is zondag een kansel- boodschap voorgelezen die handelt over het toenemende zedenbederf. De bedoe ling van de kanselboodschap is het op gang brengen van een gesprek over het „steeds brutaler naar voren komen van de zedenverwildering" en om aan dit ge sprek een positieve inbond te geven. In de komende weken zal in de kerken, op wijkavonden, op jeugdbijeenkomstea en in het kerkelijk verenigingsleven bij zondere aandacht geschonken worden aan dit gesprek. In de kanselboodschap werd gewezen op onder meer de slechte invloed van veel films, op de televisie, die „voor velen een ban dreigt te worden", op het vaak al te ruime zakgeld en op de uithuizig heid van ouders en jeugd. „Het gevaar van een argeloos meedrijven op do stroom van een noodlottige ontwikkeling is niet denkbeeldig", zo werd opgemerkt- De kanselboodschap is aan ieder ge meentelid ter hand gesteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 15