Drie jaar met aftrek geeïst voor poging tot doodslag Uitspraak in zaak van de „smokkelhiërarchie" in /hciïe topvorm bij h00ijd0nk! Rechtbank Middelburg SER00SKERKE HEEFT SLUITENDE GEMEENTEBEGROTING VOOR 1963 Hoogste straf zes maanden GEMEENTE RILLAND-BATH KOOPT EEN NIEUWE BRANDWEERAUTO Of Unu planten verkoopt, piano's of pyjama's, als U er meer wilt verkopen adverteer dan in de Provinciale Zeeuwse Koop nü uw cadeaus voor 5 december. 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 17 NOVEMBER 1962 Steekpartij te Sint- Maartensdijk berecht De officier van justitie bij de Mid delburgse rechtbank heeft vrijdag een onvoorwaardelijke gevange nisstraf van 3 jaar, met aftrek, alsmede ter beschikking stelling van de regering geëist tegen de landbouwersknecht L. W. G. uit Scherpenïsse. De officier, mr. J. L. Andreae, kwam tot deze eis, nadat liïj het aan G. ten laste gelegde: poging tot doodslag, bewezen had verklaard. In de nacht van 7 op 8 juni j.l. had de verdachte tijdens een vechtpartij in Sint-Maartens dijk de fabrieksarbeider I. L. van G. met een mes op verschillende plaatsen in het lichaam gestoken. De landbouwersknecht gaf toe die nacht op het erf van Van G. te zijn geweest. Op kousevoeten had hij er rond geslo pen. „Wat moest U daar zo laat doen?" wilde de president van de rechtbank, mr. P. van Empel, weten. „Het is toch de gewoonte in het goede Sint-Maar tensdijk dan op bed te liggen", meende hij. „Ze dagen me dagelijks uit. Het zijn bomen van venters", verzekerde de verdachte. „Had U gedacht ze nu te kunnen verslaan?" informeerde de presi dent. „Ach, ik dacht niets", was G.'s ant woord. Verdachte vertelde, dat I. L. van G. achter hem aangekomen was. Toen diens vader er bij kwam, had G. horen roepen: „Sla hem maar dood". Na een klap of acht te hebben gekregen pakte G., zo verklaarde hij, een mes uit zijn broekzak en stootte toen maar raak. opmerkte, dat G. noodweer niet aan nemelijk gemaakt heeft. Verdachte was volgens mr. Andreae vervuld van haat tegen de Van G.'s. De officier memoreerde een uitlating van G. tegenover de rechter-commissa ris, waarbij hij gezegd had: „Zou me niets hebben kunnen schelen als ik Van G. doodgestoken had". Wanneer de mes steken dieper waren geweest, aldus voegde mr. Andreae er aan toe, hadden ze levensgevaarlijk kunnen zijn. Deel toerekenbaar De officier achtte herhaling zeer wel mogelijk. Hoewel verdachte volgens het psychiatrisch rapport niet toerekenings vatbaar voor zijn daad verklaard wordt, achtte mr. Andreae hem toch wel voor een deel toerekenbaar. Daarvoor zal hij volgens de officier gestraft moeten wor den. De raadsman van G., mr. J. F. C. van Deinse, merkte op, dat de gehele ver houding met Van G. voor zijn cliënt een obsessie geworden is. Ter beant woording van de vraag wie er het eerst gestoken dan wel geslagen had, achtte de raadsman de enige verklaring van getuige Van G. niet voldoende voor een overtuigend bewijs. Volgens mr. Van Deinse kon zijn cliënt de achter hem lopende Van G. beschouwen als een gro te gevaarlijke dreiging, waartegen hij zich verdedigde, zodat volgens pleiter beroep op noodweer wel opging. Hij achtte geen opzet bij de poging tot doodslag aangetoond. Als een zelfbescherming voor G. achtte ook mr. Van Deinse de ter besclikking stelling de beste oplossing voor zijn cliënt, terwijl hij de gevraagde ge vangenisstraf lager gesteld wilde Geen brand? „Nee, edelachtbare", ontkende tig. „Er lopen anders steeds spoortjes van brand in uw richting" verzekerde de president. „En nu werd U weer vlak bij een brandje gezien. Je zou zo zeg gen: 2 keer 2 is vier", meende mr. Van Empel. „Ja, dat is allemaal mooi. Maar er moe ten bewijzen komen", verklaarde G. Rond een uur of twaalf die nacht was I. L. van G. naar bed gegaan. Zijn vader, die in een naburige kamer sliep, riep een .tijdje later, dat de hond aan sloeg. De jonge Van G. keek uit het dakvenster en zag rook en vlammen uit een schuurtje slaan. Hij kleedde zich snel aan en rende naar beneden, nadat hij zich onderweg met een stuk slang gewapend had. Op het erf zag hij G. weglopen. Plot seling draaide deze zich volgens Van G. om en stak toe met een mes. Daarop gaf hij G. een klap met de slang, zodat deze op 'de grond tui melde. Van G. sprong er boven op, maar G. bleef met het mgs.stekep: in Van G.'s borst, buik, 'zij én lies. De oude Van G., die de vechtenden daar na probeerde te scheiden, kreeg ook een steek toegebracht. V oorgeschiedenis De officier ging uitvoerig in op de voor geschiedenis van deze zaak. Reeds 14 jaar had G. een relatie met een buur meisje in Scherpenisse. In april 1961 kwam dat meisje door bemiddeling var G. in de huishouding van Van G. waar G. haar regelmatig kwam afhalen. Tot hem in augustus de toegang tot het huis werd ontzegd. „Vanaf dit moment was er een ongekende opleving van de misdadigheid in Sint-Maartensdijk", memoreerde mr. Andreae, „en steeds waren vader en zoon Van G. de slacht offers". Brandstichting, vernieling van fiets- en wagenbanden en van paarden tuig kwamen aan de lopende band voor, en G. werd er van verdacht en ook voor veroordeeld. Terwijl er vanaf 1955 slechts een fiets vernield en één ruit ingegooid werd Uit niets was volgens de officier bleken, dat de Van G.'s verdachte hebben willen doodslaan. Zij wilden hem alleen maar overleveren aan de politie, betoogde mr. Andreae, die De rechtbank zal op 30 november a.s. uitspraak doen. Oplichting Verdacht van oplichting van twee auto handelaren moest zich de gedetineerde B. de G. verantwoorden. Op 7 juni kwam hij in Dordrecht, waar hij zich voordeed als een hoofdvertegen woordiger van een verzekeringsmaat- schappi, aan een voertuig, en op 20 juli wist hij een Middelburgse firma (hij deed zich in de hoofdstad voor als jour nalist om daar de ronde van Midden- Zeeland te verslaan) een auto afhandig te maken. Betalen deed hij met cheque: Ongedekte cheques, wel te verstaan. Hy had een bankrekening geopend en was daardoor in het gelukkige bezit geko men van een chequeboekje. Hij bracht nooit een cent naar de bank toe, maar betaalde toch de auto's via de bank Toen deze jonge verdachte eenmaal in Middelburg gevat was, regende het klachten over de wijze, waarop hij zich in de afgelopen maanden gedragen had. Via grote en kleine leugens en zeer aan nemelijke verhalen was hij er in ge slaagd zich een bandrecorder toe te eigenen, schoenen, een uniform voor 2e luitenant, een filmprojector enz. „Ik zie hem als het prototype van een oplich ter", merkte de officier, mr. A. W. Ro- singh, op, waarna hij een onvoorwaar delijke gevangenisstraf van 1 jaar eiste, alsmede ter beschikking stelling van de regering. Do Middelburgse koopman P. N., die op 3 september onder invloed van sterke drank een auto bestuurd had gedurende de periode, dat hem de bevoegdheid daartoe nog was ontzegd, hoorde een eis van 4 maanden onvoorwaardelijk en tien jaar ontzeging van de rijbevoegd heid. „Ik heb nimmer een dergelijke straflijst gezien", merkte mr. Rosingh op, „van de 40 overtredingen, 11 voor rijden onder invloed". Ook in deze beide zaken zal de recht bank uitspraak doen op 30 november VOLGENDE WEEK BEHANDELING DOOR RAAD ten aan de toegenomen salariskosten. De geringe toename van de geraamde uit gaven voor de dienst Volkshuisvesting wordt veroorzaakt door diverse posten als bouw en woningtoezicht. De meerde re kosten van de Openbare Werken zijn het gevolg van de meerdere salariskos ten namelijk 1100,terwijl voor het onderhoud van de straten ook 1000,- meer is geraamd. Hogere bijdrage Rekening gehouden met vermindering inwonertal B. en w. van Serooskerke kunnen de raad volgende week vrijdag een sluiten de begroting voor het jaar 1963 aanbie den. Ondanks de belangrijke toeneming van lasten en van de investeringen in de afgelopen jaren en door de stijgende loon- en salariskosten, behoefde geen be roep te worden gedaan op de saldireser- ve. Wel heeft men reeds rekening gehou den met de te verwachten afneming van het inwonertal. Kon het vorige jaar nog worden uitgegaan van een geraamd aan tal van 1800 met ingang van het begro tingsjaar, thans is gerekend met een aantal inwoners van 1700. Het is nog de vraag of dit aantal be reikt zal worden. Het verlies wordt veroorzaakt door vertrek van de Am bonezen uit het woonoord. B. en w. van Serooskerke hebben het ongewo ne verloop van de bevolking ter ken nis gebracht van de Raad voor Ge- meentefinanciën, het ministérie van financiën en Gedeputeerde Staten om daarna een hogere uitkering uit het gemeentefonds te krijgen. Met de afname van het inwonertal dalen de vaste kosten van de gemeente niet. Het college heeft daarbij de kosten van de scholenbouw, die rechtstreeks ver band hielden met het inwonertal op het oog. Daarvoor wordt thans een lagere uitkering verleend aan de hand van het drastisch verminderde aantal leerlingen der scholen. Het geraamde nadelige sal do van de Algemene Dienst bedraagt voor het jaar 1963 48.700,tegen 44.200,in 1962. De cijfers van de ge raamde nadelige saldi voor de dienst Volkshuisvesting bedragen voor 1963 11.100,tegen een bedrag van 10.500,in 1962. Verder is de vergelij king van de kosten van enkele onderde len der gemeentelijke werkzaamheden met de geraamde uitgaven als volgt: Openbare werken: 1962: 56.300, 1963: 61.800,lager onderwijs 1962: 19.600,—, 1963: 18.900,—: Maat schappelijke zorg 1962: 30.700. 1963: 33.400; Varfede geraamde batige saldi zijn de cijfers aldus: belastingen 16.900,—, in 1962 en voor 1963 17.800,uitkering gemeentefonds 179.900,voor 1963 tegen een bedrag van 173.900 in 1962. De lastenverzwaring van het hoofdstuk Algemene Dienst is hoofdzakelijk te wij- De belangrijkste stijging wordt evenwel veroorzaakt door de hogere bijdrage aan het Wegschap Walcheren voor een be drag van bijna 4000.waartegenover geen meerdere kosten geraamd konden worden. Maatschappelijke Zorg is zoals steeds weer een gemeentelijke „zorg". De kos tenstijgingen van de inrichtingen spelen hierbij een grote rol. De belastingop brengst kan enigszins hoger worden ge raamd in verband met de toeneming van de opbrengsten der grond- en personele belasting. De belangrijkste toeneming der inkomsten wordt echter veroorzaakt De rechtbank te Middelburg heeft vrij dag uitspraak gedaan in de zaak van de „smokkel-hiërarchie", die veertien dagen geleden gediend heeft. Tegen vier ver dachten moest nog uitspraak worden gedaan; zoals bekend werden reeds eer- De werkzaamheden aan de Vlis- singse St.-Jacobstoren vorderen gestaag. Vorige week ,^akte" men met de stellingen van de bovenste tot de onderste balustrade en kon een stelling van twintig meter worden afgebroken. Ook de wij serplaten zijn thans aangebracht. Sinds enige dagen zijn die ook weer in de avonduren verlicht. De- zer dagen werd verder een glas-in- ood-raam boven de kerkdeuren aangebracht. Men zal trachten nog voor de kerstdagen de ingang vrij te krijgen. Voorts is deze week besloten de balustrades en consoles 7cit te maken. De foto toont het bovenste gedeelte van de St.-Jacobstoren, ontdaan van de stelling,.mantel". Foto P.Z.C.) door de verhoogde uitkeringen uit het gemeentefonds. Om de verhoging van de salariskosten op te vangen is het uitke ringspercentage der algemene uitkering vastgesteld op 112. Voor onvoorziene uit gaven kon een bedrag worden geraamd van plm. 2300,Als norm voor deze post wordt gerekend op een bedrag van 1,50 tot 2,per inwoner, zodat een enigszins ruimere raming gewenst zou zijn. Voor het lager onderwijs is weder om een vergoeding per leerling geraamd van 50, Op de raadsagenda staat verder onder meer het voorstel van b. en w. tot het onderhands aanbesteden van de bouw van een wachthuisje voor buspassagiers aan de Noordweg, het voorstel tot het vaststellen van een regeling voor het verlenen van optie op bouwgronden in het uitbreidingsplan, een voorstel tot wijziging van de begroting 1962 en een voorstel tot het verlenen van subsidie voor de organisatie van instuifavonden voor de jeugd. RECHTBANK MIDDELBURG DEEDTrekkerongeval te TWEE JUBILEA BIJ VROOM DREESMANN Donderdag was de heer J. Villée, chef etaleur bij Vroom Dreesmann te Mid delburg, 25 jaar by deze onderneming in dienst. Op 8 november zou mejuf frouw H. J. van Slooten haar koperen dienstjubileum gevierd hebben, wegens haar ziekte op die datum werd dit feest een week uitgesteld. Donderdagmorgen vond daarom de viering van beide ju bilea tegelyk plaats- Uit naam van de directie van V. D. huldigde de heer. L. Vroom de jubi larissen, die hij beiden belangrijke pij lers van het bedrijf noemde. Mejuffrouw Van Slooten schetste hij als de ideale verkoopster, die tegenover de klanten een echte „adviseuse" is. „De heer Vil lée zorgt er op uiterst verdienstelijke wijze voor, dat de etalages steeds mo gen worden gezien". Spreker betrok in zijn toespraak ook de echtgenote van de heer Villée, die vóór haar huwelijk een vijftal jaren in het bedrijf werk zaam was. Zijn waardering liet bij blij ken door het aanbieden van bloemen aan mevrouw Villée. De heer Vroom wenste de jubilarissen geluk met het jubileum en overhandigde daarbij ge schenken onder couvert. De heer P. Geers, die het woord voerde namens de Vlissingse V. D-ers, was geruime tijd de directe chef van de heer Villée. Bovendien werkt mejuffrouw Van Slooten de laatste jaren in het fi liaal te Vlissingen, waar de heer Geers bedrijfsleider is. Deze spreker kon dan ook putten uit een ruim persoonlijk contact in zijn terugblik op de gebeur tenissen, die beide jubilarissen bij V. D. meemaakten. Ook in zijn toespraak kwam grote waardering tot uiting en dit niet alleen wegens hun grote ijver, vakkennis en plichtsbetrachting maar ook voor het zeer goede menselijke contact. Het personeel van V. D. Vlissingen bood mejuffrouw Van Sloo ten een schemerlamp en bloemen aan. De heer Villée is een zeer verdienstelijk amateurschilder en een liefhebber van muziek. De heer Geers bood hem daar om een boek over Picasso aan en ver zocht daarop zwarte Piet aan de jubi laris een langspeelplaat aan te bieden. Mevrouw Villée werd door de zwarte knecht nog in de bloemetjes gezet. De heren J. Heeren jr. en W. de Kok boden cadeaus aan namens chefs en de medewerkers uit Middelburg. Ook col lega's uit de afdelingen van de jubila rissen voerden nog het woord en schon ken fraaie geschenken. Tenslotte spraken de heer Villée en mejuffrouw Van Slooten nog een dank woord. der twee by deze affaire betrokken man nen, Ed. G. uit Hulst en P. K. uit Vlis singen, vrijgesproken. Gisteren werd Nestor P. door de offi cier „het kopstuk in de smokkel sinds 1946" genoemd veroordeeld tot een gevangenisstraf van 6 maanden met af trek, een boete van 3000 en stillegging van zijn boterhandel voor de tijd van 1 jaar, echter voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. De rechtbank acht te bewezen, dat Nestor P. had meege werkt aan deze smokkelzaak door het schrijven van een briefje waar de boter vanuit Wemeldinge naar toe moest. De officier van justitie had tegen Nestor P. een onvoorwaardelijke gevangenis straf geëist van 1 jaar, een boete van 10.000 en stillegging van de boterhan del voor 1 jaar, ook onvoorwaardelijk. Zijn neef Rob P. kreeg eveneens 6 maan den met aftrek opgelegd, alsmede een boete van 1000 en voorwaardelijke stillegging van het bedrijf voor 1 jaar met een proeftijd van 3 jaar. Tegen hi had de officier 6 maanden geëist, een boete van 2000 en stillegging van het bedrijf voor 1 jaar, onvoorwaardelijk. De plan- en gangmaker J. E. M. uit van Gent, werd 6 maanden onvoorwaar delijke gevangenisstraf opgelegd, alsme de stillegging van diens boterhandel voor 1 jaar, terwijl „de man achter de telefoon", F. F. uit Hontenisse, tot een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van 5 maanden met aftrek veroordeeld werd. Tegen M. had de officier geëist: 6 maan den, 2000 boete en stillegging van zijn bedrijf voor 1 jaar, tegen F.: S maanden, zonder geldboete. Sint-Philipsland boete van f 100,- In kort bestek zijn vrijdagmiddag voor de kantonrechter te Tholen de tragische feiten van het trac torongeval op het bouwland van landbouwer P. B. uit Anna Jaco- bapolder in herinnering geroepen, dat op 18 oktober het leven kostte aan de 15-jarige H. Quist uit dit dorp, vijftien jaar oud, dus nog niet bevoegd tot het besturen van een tractor. De landbouwer moest zich daarvoor verantwoorden. Een chronisch personeelstekort op het bedrijf was er de oorzaak van, dat de boer deze jongen in vaste dienst had ge nomen en hem de tractor met cultivator liet bedienen. Overigens verkeerde B. in de veronderstelling, dat zijn nieuwe werknemer al 16 jaren telde, maar later had men hem op deze vergissing gewe zen. Toch liet hij toe, dat de jongen dezelfde werkzaamheden bleef verrichten. Met al le gevolgen van dien. Twijfelpunten rond deze overtreding bestonden er niet. B. erkende zijn fout. „Het ongeluk valt met geen boete hoe groot ook, m het rei ne te brengen", voegde hij er aan toe. „Ik had de ouders hun kind veilig terug moeten geven". Een opvallende bijkom stigheid haalde de officier van justitie, mr. J. L. Andreae nog naar voren. „In 1959 bent U, voor een zelfde overtreding door uw eigen zoon, bekeurd. Was dat geen les voor U geweest?" De officier vorderde een boete van 100,subs. 20 dagen hechtenis. De kantonrechter, mr. W. E. Van Vloten, bracht B. op de hoogte van zijn aanvankelijke overwe ging, aan deze geldboete een voorwaar delijke hechtenisstraf van een week te verbinden. Gezien de houding van de landbouwer en de zware conclusie, die deze uit dit ongeluk heeft getrokken voor zijn bedrijfsvoering veroordeelde de kantonrechter hem conform de eis. RAADSVERGADERING Bedrag van f 6000, voor nieuwe lichtmasten De gemeenteraad van Rilland-Batli heeft in de vrijdagavond gehouden vergade ring, welke onder leiding stond van bur gemeester J. C. W. Jobse, besloten tot de aanschaffing van een nieuwe mansehap- pen-trekkerwagen voor de vrijwillige brandweer. De raad trok hiervoor een bedrag van 20.000,uit. De raadsle den toonden zich bijzonder ingenomen met dit voorstel, omdat de huidige brandweerauto, daterend uit de jongste wereldoorlog, in zeer slechte staat ver keert. Een bedrag van 6000 werd gevoteerd voor het plaatsen van een tiental licht masten op verschillende punten in de ge meente. Eén lichtmast zal worden ge plaatst in de Irenestraat, één in de Veste vier in de Hoofdweg tegenover het ge meentehuis en het Dorpshuis en vier op verschillende vitale punten in de Bath- polder. Besloten werd tegen een jaarlijkse bij drage van 25,toe te treden als lid van de Nederlands Belgische Vereniging Zeeland. De Zeeuwse Stichting voor Re validatie kreeg een éénmalige bijdrage van vijf cent per inwoner in verband met de aankoop, restauratie en inrich ting van een kantoorruimte. Voor de vie ring van het jaarlijks Sint-Nicolaasfeest van de bejaarden in Bath stelde de raad krijgt een financiële bijdrage van 80, een bedrag van 20,voor elke uit de gemeente Rilland-Bath afkomstige militair, die tijdens de bestuursover- dracht op Nieuw-Guinea vertoefde voor het organiseren van een ontvangst van de uit Nieuw-Guinea teruggekeerde militairen. Besloten werd de huurprijs van de wo ningen Irenestraat 18 en 20 in verband met een verbouwing te brengen van 10,50 op 17,30 per week. Aangeno men werd een voorstel tot wijziging van de huurprijzen van de gemeentewonin gen in verband met de huurverhoging per 1 september 1962. Als leden van de woonruimte-adviescommissie werden herbenoemd de raadsleden mevrouw N. G. Kamps-Visser en de heren R. Rjjk, J. v. d. Boomgaard, J. Walraven en L. P. J. Brandenburg. Het bedrag per leerling voor het openbaar onderwijs voor 1963 werd vastgesteld op 54,33. De raad ging voorts akkoord met een voorstel tot opheffing van de onbewoonbaarverkla ring van het pand Hoofdweg 8, dat on langs tot garage is verbouwd. Besloten werd tot onbewoonbaarverklaring van de woning Stationsstraat A 88, die in zeer slechte staat verkeert. Heden overleed, in het ziekenhuis te Oostburg, mijn geliefde vrouw, onze moeder, behuwd-, grootmoeder en zuster JOZINA VERSTRAATEX, echtgenote van Johannes Quaars, op de leeftijd van 64 jaar. J. Quaars en familie- Oostburg, 16 november 1962. 2e Hogedijk 9. De begrafenis zal plaatshebben op maan dag 19 november a.s., om 3 uur, vanaf Ned. Herv. Kerkcentrum te Oostburg. Bij inschrijving te koop een woonhuis met grote tuin (uitgang Jac- Catsstr.) staande Veersesingel 226, Middelburg. Behoudens goedk. van b. en w., binnenkort te aanvaarden. Te bezichtigen wo. 21 en do. 22 november a.s. Briefjes inleveren vóór 30 nov- a.s- fam. Le Grand, Veersesingel 226. HET IS ZO 5 DEC. Verras uw man of oudste zoon met De kanonnen van augustus door Barbara W. Tuchman Een fascinerende documentaire over de eerste maand van de eerste wereldoorlog. Middelburgse IJsclub Jaarlijkse algemene ledenvergadering op maandagavond 19 november a.s. in de „Vergenoeging", Markt, Middelburg. NOORSE TRÜIEN Jumpers met en zonder V-hals- Vesten in draion, or Ion en wol- MANTELS Grote keus in alle maten, met en zonder bont- SUÈDE JASJES in de nieuwste modekleuren, 139,50. JAPONNEN de bekende merken Fiorani Elvi Tweka Dolly Day PANTALONS MEISJESMANTELS MEISJES DEUX-PIËCES in „Helanca"- weefsels. Zeer voordelig tweedpantalon. in terlenka wollen stof fibrenca MEISJESJACKS nylon, in groen en korenblauw. MEISJESROKJES in terlenka en wollen ruiten MEISJESVESTEN EN JUMPERS in orlon, grofgebreid REGENMANTELS in poplin terlenka tweed en loden. ROKKEN zowel in strakke als wijde modellen, volop keus. „HAPPY DRESS" KLEDING voor a-s. moeders. Jeugdige modellen. Spaart U al ZILVERZEGELS Modehuis >ÜWHK Nu kunt U nog rustig uw keuze maken uit complete collecties... in elke afdeling toont men U graag alle nieuwtjes. Als speciale Sint-Nicolaas- verrassing bieden wij U haar: heel aparte Brouwenaar v. d. Kamer Langeviele 6-8 - Middelburg - Telefoon 2670 De krant kunt U niet missen. Geen dag

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 4