Soepeler industrialisatiebeleid in de toekomst gewenst Antiekveiling bracht bijna twee ton op Oppositie Brouwershavense kwestie „raadhuis" adresseert aan de Kroon BILT Duingebied Cadzand is thans in studie ALMANAK leugd, Hoge bedragen voor kaarten van Blaeu CHR. H.B.S. EN M.M.S. VOOR WALCHEREN GEOPEND DEKKER'S DRANKEN Knutselaars lijmen met VELPON van Ceta-Bever NISSE BOUWT OPENBARE LAGERE SCHOOL BAAYENS PROVINCIALE ZEEUW SE COURANT ZATERDAG 17 NOVEMBER 1962 Professor Klaassen in Middelburg, Bouwvolume dient vooral naar de groeiende gemeenten te gaan Het regionale industrialisatiebe leid zal in de toekomst 'n verande ring dienen te ondergaan, zodat bepaalde beleidsmaatregelen soe peler kunnen worden gehanteerd dan tot op dit ogenblik. Deze con clusie trok professor dr. L. H. Klaassen, directeur van het Eco nomisch Instituut te Rotterdam, gisteren aan het einde van een causerie, gehouden voor het de partement Zeerund van de maat schappij voor Nijverheid en Han del. Professor Klaassen was van; mening, dat in de bewuste voor schriften allerlei gebieden niet meer uitputtend moeten worden genoemd, waardoor een efficiënter beleid mogelijk zou zijn: de vesti gingen komen daar, waar zij de meeste kansen hebben. In de discussie, die op deze inleiding volgde, werd er onder meer door de heer J. W. Hupkes, directeur van de Konink lijke Maatschappij „De Schelde", op ge wezen, dat het regionale industriebeleid een politiek op lange termijn is, terwijl een onderdeel, namelijk de toewijzing van het bouwvolume, een beleid op kor te termijn is. Deze zaken laten zich naar het oordeel van de heer Hupkes niet ver enigen. Professor Klaassen verklaarde het met deze opvatting geheel eens te zijn, al erkende hy dat het voor de overheid wel eens moeilijk is in dit opzicht anders te werken. Hij zag hier echter ook een taak voor de pro vinciale besturen, die het bouwvolu me moeten door-verdelen aan de ge meenten. „Het provinciaal bestuur moet de moed hebben de huizen toe te wijzen aan de gemeenten, waar de regionale industrialisatie slaagt, en dus niet aan gemeenten waar géén groei is", zo meende hij. In zijn causerie was professor Klaassen de theoretische grondslagen van het re gionale industrialisatiebeleid nagegaan, alsmede het effect daarvan. Daarbij be- Hond beet militair in Middelburg In de Korte Noordstraat in Middelburg is donderdagavond omstreeks 8 uur een militair in het rechteronderbeen gebeten door een zwart-wit gevlekt hondje. Twee meisjes in de leeftijd van ca. 13-16 jaar liepen met het hondje aan de lijn in de Korte Noordstraat te wandelen. De eigenaar (esse) is niet bekend. „Vrederust" filatelisten bespraken plannen De groep „Vrederust" van de filatelis tenvereniging „Delta" uit Middelburg heeft dezer dagen in Bergen op Zoom een ledenvergadering gehouden. Tijdens deze bijeenkomst deelde de heer J. Adriaansen mee, dat het in de bedoeling van de groep „Vrederust" ligt in maart of april van het volgend jaar een inter nationale ruilbeurs te houden in het ont- seentrum van de inrichting spanningseer „Vrederust"- Benoeming bij Prot. Maatschappelijk Werk De Protestants Christelijke Stichting voor Maatschapplrjk werk en gezins verzorging West-Zuid-Beveland hield dezer dagen een algemene bestuursver gadering in Nieuwdorp. Tot maatschap pelijk werkster werd benoemd mej. H. Simons uit Rotterdam. De benoeming gaat in per 1 januari 1963. Zij volgt me vrouw A. de Kok-Postma op, die per 1 augustus j.l. is vertrokken. Als opvol ger van de heer F. Priester uit 's-Heer- Hendrikskinderen werd benoemd tot. ad ministrateur de hèèr Brand uit 's-Heér- Hendrikskinderen. (Advertentie) WALSTRAAT 6G, VLISSINGEN. TELF.F. 2167 Z-eeuwse Storm De overtocht van Zierikzee naar Kats was één, lange dobberende deining geweest, een golvende griezeltocht en toen er dan einde lijk afgemeerd kon worden, stond de neus van menige passagier ruim in liet wit. Het woei hard. Het regende zo mogelijk nog har der. De eigenaar van een bescheiden autootje dook vergenoegd in zijn vervoermiddel en bezag de ivoelige xcereld buiten met een zeker wel behagen. De overtocht had hij goed doorstaan en nu zat hij vei lig, droog en warm in zijn voer tuig. Zijn gevoel van welbehagen werd nog sterker, toen hij een moeizaam met de wind worstelen de man ontwaarde, wiens hoed plotseling het luchtruim koos. De jacht die volgde, vermaakte hem bijzonder. Hij wachtte zelfs met wegrijden om het allemaal goed te kunnen zien. Hij grinnikte nog zachtjes na. toen hij een knaapje gewaar werd, dat tegen het portierraampje stond te tikken. Hij draaide het neer. Meneerweet U wel, dat U een lekke band hebt?", informeerde de knaap beleefd. Het was helemaal nieuw voor me neer en hij grinnikte al lang niet meer, toen hij eenmaal, nat en koud, in de stromende regen, een wiel verwisselde, terwijl de man- van-de-hoed hem hoog en droog in een bus voorbij reed. Met hoed. toogde hij, dat in dit opzicht het grote nadeel voor de econoom is dat hij over te weinig gegevens beschikt: de meeste cijfers immers zijn gericht op nationale eenheden. Mede op grond van een onderzoek van dr. Van Hove, meende professor Klaas sen dat de politiek van de laatste jaren een gunstiger inkomenspreiding tot ge volg heeft gehad in ons land. Cijfers van het ministerie van economische zaken tonen aan, dat per 1 augustus 1962 door de maatregelen van dit departement 15.000 arbeidsplaatsen in nieuwe bedrij ven zijn gecreëerd en 30.000 in uitbrei dingen. De kritiek op dit beleid van professor Klaassen „een matige en opbouwen de" zoals hij zei betrof o.m. het onge nuanceerd gebruiken van het begrip Randstad: er zijn in de randstad gebie den („de groene zone") waar het laagste inkomen per hoofd van ons land voor komt, zodat ook voor deze gebieden iets gedaan zou moeten worden (verhoging arbeidsmobiliteit), terwijl hij voorts een toelagestelsel bepleitte voor verhuizin gen van arbeidskrachten. Ook was hij voorstander van een soepeler hanteren van de beleidsmaatregelen en een afvoe ren van die industriekernen, die niet hebben „aangeslagen". Over het Deltaplan en Zeeland zei pro fessor Klaassen nog, dat naar zijn me nig een toenemende pendel van de noor delijke eilanden naar het gebied van de Nieuwe Waterweg te verwachten was. Aan de discussie werd deelgenomen door dr. C. de Galan, drs. Th. C. Wester hout, alsmede door de heer J. W. Hup kes. Het presidium berustte bij de heer D. C. A. Lugt uit Vlissingen. Inlichtingen: uw reisbureau e OOSTENRIJKS TOERISTENVERKEERS BUREAU Rokin 16, Amsterdam. Telefoon: 62188. IN MIDDELBURGS SCHUTTERSHOF Advertentie -puistjes PUROL-POEDER 124,50 15,94 201,35 40,— Giften thuisfront Nieuw-Guinea Het „Zeeuws Thuisfront Nieuw- Guinea" ontving in het tijdvak van 1 tot en met 14 november 1962 de navolgende giften: Giro-actie in Middelburg 469,68 Burgerij gemeente Sint-Philipsland Burgerij gemeente Biervliet Burgerij gemeente Biggekerke Burgerij gemeente IJzendijke Burgerij gemeente Westkapelle Burgerij gemeente Waterlandkerkje Aan- en Verkoopver. „Eiland Tholen" G.A- te Sint-Philipsland 40, A.B. Goes 25, Ned- Credietbank N. V. Goes 10, N.N. Goes 10 C.V. Bouwmaterialen v/h Fa. J. Th. Pilaar, oGes 50, Kon. Handelmij. Wed. J. C. Massee en Zoon N.V., Goes 25, Gebr. P. C. L. de Jongh, Goes 10, J. G- Timmerman, Droogbedr. Goes 10, N.N. Goes 10,— De stand bedraagt thans: 14.099,33. Giften voor bovengenoemd thuis front kunnen gestort worden op postrekening 15 4617 ten name van de Nutsspaarbank te Kapelle, onder vermelding „Thuisfront". (WW1/WWVVWWVWVVWÜWWVWWVVVVW\. Subsidies voor Zeeuwse musea (Van onze Haagse redactie) Minister Cals heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat de volgende subsidies in 1962 zijn of zullen worden verleend: een jaarlijkse subsidie aan het „Zeeuwse Museum" te Middelburg van f 15.000 en aan het gemeentemu seum te Zierikzee van f 1000. Een in cidentele subsidie aan het museum „Be veland" te Goes van f 3000 Auto slipte en reed dijk af bij 's-Heer-Arendskerke Op de dijk naar Heinkenszand onder de gemeente 's-Heer-Arendskerke is vrij dagmorgen omstreeks half tien de per sonenauto van de heer B. uit Goes ge slipt en de dijk afgereden. Oorzaak van deze slippartij was de gladheid van het wegdek, waardoor de wagen om zijn as draaide en aan de rechterzijde van de dijk achteruit naar beneden reed. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. De auto werd zwaar beschadigd. De totaalopbrengst van de veiling van antiquiteiten en kunstvoor werpen, uit de nalatenschap van antiquair W. H. Bal te Middel burg, werd na afloop van de laat ste veilingsdag, vrijdagmiddag be rekend op ruim 193.000,De veiling ten overstaan van notaris J; A. Janse de Jonge door vei lingmeester H. S. Nïenhuis van de „Kunstveilingen S. J. Mak van Waay" uit Amsterdam, in het „Schuttershof" te Middelburg trok ook de laatste, derde dag, de nodige belangstelling. Hefc totaalbedrag van de vrijdagmorgen was 39.000 en 's middags kwamen er nog ettelijke duizenden bij. De eerste dag, woensdag was de opbrengst 75 000, de tweede dag f 60.000. _:jj de veiling in de vrijdagmorgenuren van meubelen trok de aandacht de koop van een mahoniehouten kabinet (Louis Seize) voor 1025, die van een Engels mahoniehouten spiegeltopbureau uit de achttiende eeuw voor 2800, een noten houten vitrinekast, Engels, achttiende eeuw 1600) alsmede een Franse Em pire mahoniehouten secretaire, die de 1200 bereikte. Vijf iepenhouten stoelen met bijpassende fauteuil (Louis Seize) gingen voor 1600 van de hand. Schouwombouw Een hoog bedrag leverde op een schouwopbouw, Hollands uit de 17de eeuw, bestaande uit twee zandstenen kolommen, een houten gries en met vele figuren: 2300. De schouwom bouw is afkomstig uit een pand in de Middelburgse Gortstraat. Nummer 840 van de catalogus, die in totaal omstreeks 1180 nummers telde, was eveneens een schouwombouw. Deze werd verkocht voor 1600. In de middaguren kwamen schilderijen, aquarellen, gravures, landkaarten en li tho's aan bod. De prijzen lagen hier evenals bij de meubelen vrij hoog. Regel matig kon de veilingmeester met een hogere inzet beginnen, wanneer kort daarvoor andere gelijksoortige goede be dragen hadden gemaakt. Omlijste werken uit de Hollandse school (19de eeuw) werden betrekkelijk laag verkocht. Ze kwamen maar even over de honderd gulden, namelijk 130, 120 en 110. Een werk van E. Koster, vis sersschepen op een riviermond ging voor 320 van de hand. Het op één na hoogste bod bij de schil derijen, aquarellen en gravures was dat op twee sepia van Jan Arends. namelijk 210 samen Zeeuwse onderwerpen Voor de landkaarten, gravures en litho's enz. bleek vooral waar het Zeeuwse on derwerpen en kaarten van W. Blaeu be trof. een zeer goede belangstelling. Dt kaarten van Blaeu gingen voor hoge be dragen onder de veilinghamer door. Een handgekleurde, negendelige kaart van de provincie Zeeland (Franse uitgave) ging voor 320 van de hand. Andere prijzen waren: 280, 260 en 200 voor een dergelijke zwart-wit edi tie, 210 voor een map met plattegron den, gebouwen, enz. van vele Zeeuwse plaatsen, 210 voor drie handgekleurde kaarten van Zeeland samen, alsmede be dragen van 115160 voor handge kleurde kaarten van Zeeland door Bleau. Een map met elf gekleurde Japanse prenten, voornamelijk afbeeldingen van insekten bracht 210 op. Een map met een kopie van een ets van Remlirandts „De Drie Kruisen" alsmede diens ets van „Koppenol" en „Jan Six aan het venster" (zeer late drukken) ging voor 35 weg. Ook de laatste dag was er van de zijde •an vooral Nederlandse en Belgische handelaren veel belangstelling voor de veiling. Verscheidene stukken gingen echter ook voor vrij hoge bedragen c in particuliere handen. Advertentie Gisteren is in Middelburg christelijke h.b.s. en m.m.s. voor Wal cheren geopend door de commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, die lvier in gesprek is met de directeur van de school, drs. H. J. van Alphen. (Foto P.Z.C.), Afslagvoornamelijk stuifzand Bedoeling is zo gauw mogelijk te beginnen aan de verbeteringen „Op één punt is het duin inderdaad iets in beweging gekomen, maar liet is toch voornamelijk stuifzand, dat door het hoge water en de krachtige wind van don derdagmiddag is weggeslagen". Dat zegt ir. L. Uildriks van het waterschap Het Vrije van Sluis over de duinafslag bij Cadzand, naar aanleiding van de alarme rende berichten van gisteren. En ir. J. Zuurdeeg, hoofdingenieur-directeur van de directie Zeeland van rijkswaterstaat, die zich gistermorgen ter plaatse op de hoogte stelde, zei: „Inderdaad is er van de teen van de toch al vrjj steile duinen een stuk weggeslagen, maar zo te zien is liet een /.andverhoging geweest, die zich pas in het afgelopen jaar heeft gevormd. Op één plek is het duin inderdaad enkele meters diep tot vrij grote hoogte weggezakt, maar desastreus is het niet". FEESTKLANKEN VLISSINGEN NIEUWENDIJK 51. TELEFOON 4266 GOEDE PRESTATIES OP GROTE AVOND VAN JEUGD EN MUZIEK De eerste „grote" avond van Jeugd én Muziek Middelburg in dit seizoen, die vrijdagavond in de Bogardzaal is gehou den, omvatte een lang en zeer afwisse lend programma. Hoofdzakelijk werd de avond gevuld met eigen prestaties, op geestige wyze geïntroduceerd door de heer Ru Sevenhuijsen. Tot slot vertoon de men de balletfilm „New York Ex port-Opus Jazz", meesterlijke opnamen van de balletgroep van Jerome Bobbins. Met veel enthousiasme zong het koor van de rijks-h.b.s. o.l.v. de heer Berg man. Ook het koor van de rijks kweekschool o.l.v. de heer W. H. Maul verleende medewerking. Toosje en Maaike Suurmond gaven resp. op viool en piano een uitvoering van de len uit een partita van Telemann, Cora van Lierop (viool), Henk Flifer- man (dwarsfluit) en Bennie Weber (piano) speelden een trio van Haydn. Een vrolijke mars' van Schubert brachten Connie Dekker en Riet v. d. Linde op de piano ten gehore. Een jeugdballet, waarvan de leiding in handen is van mevrouw H Riemens- Soesman. liet verschillende dansstijlen zien: het klassieke genre op een Noc turne van Chopin en enkele moderne uitbeeldingen op muziek van Hengeveld en op de, helaas te langzaam draaiende muziek van Monk en Mulligan. Rolf Soesman gaf tussen de bedrijven door een kort inzicht in de balletkunst. Na de pauze speelden Lida Rocgholt op de dwarsfluit en Marian Ornée op de piano samen een Sonate van Finger. Bijzonder licht en speels klonken de sonatine van Paap en de sonate van Scarlatti, op de piano vertolkt door Ad van het Veer. Een geslaagde avond, waarvan het grote aantal aanwezigen zeker volop heeft genoten. Ir. Zuurdeeg herinnerde er nog eens aan, dat heel het kustgcaeelte van Breskens tot Cadzand momenteel in studie is. „Het is wel de bedoeling gauw te beginnen aan de verbete ring van dit strandgedeelte bij Cad zand", zo vertelde hij ons Zoals bekend is dit kustgedeelte in on derhoud bij het waterschap Het Vrije van Sluis. „U begrijpt, dat het een be drag met zes nullen wordt, als er een plan voor dit kustgebied komt en daar om is een diepgaande studie onontbeer lijk", zegt ir. Uildriks. Er zal dan ook nog overleg moeten komen tussen rijks waterstaat, het waterschap Het Vrije van Sluis en de provinciale waterstaat. Deze duinafslag bij Cadzand laat overi gens niet na indruk te maken Over een afstand van enkele honderden meters is de teen van de duinen vrijwel volko men verdwenen en op enkele plaatsen rijzen de duinen als een steile wand om hoog. Een trap. die enkele dagen gele den nog met de onderste trede in het strand stak. eindigt nu ruim een meter boven dat strand. Op één plaats is er inderdaad sprake van duinafslag: circa zes meter van de duinvoet is weggeslagen en de verzak king van het zand plantte zich voort tot bij de top. „Maar het is beslist niet de ernstigste duinafslag sinds 1953", vertelde ir. Uildriks ons, „want bij een storm in 1960 was er sprake van een veel grotere afslag". „Als we onder een duinafslag verstaan, dat een duin in z'n geheel, diis van voet tot top, vermindert, dan is er donderdag bij Cadzand met uitzondering van één plaats in feite geen duinafslag ge weest", meent ir. Uildriks. Wel moest hij toegeven, dat deze storm „venijnig" is geweest. „Er waren drie factoren, die gevaar opleverden", aldus deze inge nieur, „ten eerste was het springtij, zo dat het water rees tot 3,50 meter boven N.A.P., ten tweede was het windkracht 8 tot 9 en ten derde was er een noord westen wind, pal op de kust dus, die het water lange tijd hoog hield". Hij voeg de er aan toe: „donderdagmiddag heb ik onmiddellijk gedacht: cfat gaat ons heel wat zand kosten. Maar nu ik het gezien heb, moet ik zeggen: het valt mij veel mee"..... Slot van pag. 1 niet alleen het bestuur, de docenten en de leerlingen van de h.b.s. en m.m.s. de spreuk zullen toepassen, maar dat de jongelui ook in hun la ter leven deze tekst steeds zullen blijven herinneren. Tot slot hoopte de commissaris, dat de school onder Gods zegen van eengrote rijkdom zal mogen zijn. Verschillende sprekers spraken hierna felicitaties uit en roemden de prettige verstandhouding met het schoolbestuur. Namens het ministerie deed dat de heer de Jong, coördinerend inspecteur voor het v.h.m.o., die erop wees. dat Zeeland zich steeds dankbaar toont voor hetgeen het ministerie op het scholen front voor de provincie verricht. „Ver geet daarbij echter niet, dat de besturen de motoren zijn, die deze ontwikkeling stimuleren", aldus de heer De Jong, die waarderend sprak over de „enorme ar beid. die in Zeeland voor het v.h.m.o. verricht wordt". In Axel.... Mr. J. J. Hangelbroek, de directeur van de bond van verenigingen voor chr. v.h.m.o., wees erop, dat de Zeeuwse ver eniging van begin af nooit aan het wel slagen van haar ondernemingen heeft getwijfeld. „Als ik straks weer uitgeno digd zou worden, hoop ik te mogen ko men voor een school in Axel", verklaar de de heer Hangelbroek. Namens het architectenbureau irs. A. Rothuizen P. J. 't Hooft N.V. te Mid- delburg-Goes, sprak ir. 't Hooft mede namens zijn collega die het bestuur dankte voor het in het bureau gestelde vertrouwen. Hetzelfde deed aannemer De Kok uit Bergen op Zoom, waarna het „laatste woord" aan directeur Van Alphen was. ,.Van de negen jaar, dat de school bestaat, zijn we eigenlijk acht jaar bezig om één of andere fase aan de nieuwe school te bouwen", merkte de heer Van Alphen op, die hiermee echter duidelijk wilde maken, dat het voor de school „een fijne dag" was. „Er ont breekt ons eigenlijk niets", vervolgde hij. vele n 7 Daarna kregen de vele genodigden fvnnmPirn fVPnWICht ruimschoots de gelegenheid om net t/ynumidvn WCira/IWIl. ft-aaTe gëbouw van onder tot "boven- te bezichtigen. (Advertentie) neem de voordelige grote tube. Vijf tegenstemmers Verzoek beslissing tot nieuwbouw in Noordgouwe te vernietigen De opposanten tegen liet jongste raadsbesluit van Brouwershaven om een nieuw gemeentehuis te bouwen in Noordgouwe hebben een adres gericht aan de Kroon en Gedeputeerde Staten van Zeeland. Daarin verzoeken zij de beslissing van de zes-vijl' meerderheid in de raad te vernietigen „omdat deze in strijd is met het algemeen belang". De voltallige fractie van de Partij van de Arbeid en 't enige Prot. Chris telijke raadslid uit de stad Brouwershaven de heer R. J. van der Wek ken, hebben door de ondertekening van dit stuk duidelijk laten uit komen, dat zij zich bij het meerderheidsvoorstel van de beide wet houders niet neerleggen, ook nu zij in de vergadering van vorige week dinsdag een nederlaag hebben geleden. In liet verzoekschrift heeft het vijf tal de verschillende argumenten te gen het plan om de bestuurszetel van de nieuwe gemeente in Noordgouwe te vestigen en het monumentale stadhuis in Brouwershaven slechts op een sobere manier te restaureren, nader omschreven. Bovendien zijn de adressanten nog ingegaan op de on verkwikkelijke politieke situatie, die omtrent deze zaak al sinds ongeveer 2 jaar in het heringedeelde Brou- i Advertentie weishaven heerst. Het verzoekschrift is ingediend op grond van liet recht van petitie, dat iedere burger krach tens de Grondwet bezit. Burgemeester A. H. Vermeulen, die in een minderheidsvoorstel het plan van de belde wethouders ernstig heeft afgera den en pleitte voor oen bestuurlijke be stemming van het in renaissance stijl opgetrokken stadhuis aan de markt in Brouwershaven, heeft het raadsbesluit niet zoals aanvankelijk werd ver wacht ter vernietiging aan de Kroon voorgedragen. Voor een dergelijke maatregel is op grond van de gemeen tewet bincn 24 uur na de genomen be slissing achtie nodig, waarbij de raad moet worden meegedeeld, dat het besluit niet zal worden uitgevoerd. Men kent de gang van zaken: de wet houders L. M. Moermond (v.v.d.) en J. A. van der Bijl (prot. chr.) kwamen met hun „Noordgouwse-plan" nadat de raad eerder in juni eveneens met een .ijf stemmenverhouding had ver klaard geen dependance naast het stad huis te wilen inrichten, voor het onder brengen van het gemeentelijke admini stratieve apparaat. Deze oplossing de den b. en vv. aan de hand, toen bleek, dat de rijksdienst voor monumentenzorg niet akkoord kon gaan met de onder verdeling van de oorspronkelijke ruim te, zoals het gemeentebestuur zich die had gedacht. Deze beslissing zorgde er voor, dat de definitieve aanwijzing van Brouwershaven als bestuurszetel in de nieuwe gemeente op losse schroeven kwam te staan. Het plan voor een nieuw raadhuis in Noordgouwe ongeveer in het geografische middelpunt van de vier kerken was hierop de reactie van de beide wethouders Tien punten De fracties van de V.V.D. en de prot. christelijke groepering met uitzonde ring van de heer Van der Wekken gaven er hun fiat aan. Van de zjjde de P.v.d.A. werd het meerderheidsvoor stel onder zware druk gezet. Met name de vroegere, wethouder J. Dekker lie bij de discussie fel van zicli af. Hij vatte zijn bezwaren samen in tien punten, waarvan de teneur was: de kos ten van nieuwbouw zijn veel hoger dan van restauratie; restauratie van het oude Brouwershavense stadhuis zonder dit een bestemming te geven, is doel loos; er worden geen cijfers overgelegd en het is in strijd met het aanzien van de gemeente dat het eerder genomer raadsbesluit ongedaan wwri™ ~- maakt. Al deze argumenten zijn mans neerge legd in een petitie aan de Kroon en het college van Gedeputeerde Staten. Het laatste woord over de raadhuiskwestie in het heringedeelde Brouwershaven is dus nog niet gesproken. DeheerUildriks,w.ees,, er. nog op, dat het 'hiér'in feite een''zeer jong 'duin bef treft: pas na 1900 werd dit duin ge vormd en al in 1930 bereikte dit duin zijn maximale afmeting. „Maar bij een duin moet altijd sprake kunnen zijn van ccn „dynamisch evenwicht", dat zeggen, dat soms enkele meters weg slagen kunnen worden, waarna zich duin dan weer natuurlijk vormt". Thans ligt <le laagwaterlijn aanmerke lijk dichter bij de zee, dan rond 1930, waardoor de duinen iu feite te dicht bij de zee liggen. Er moet. dan ook iets ge beuren om verdere afslag te voorko men. De strandhoofden, aïe er thans liggen, dateren al van de vorige eeuw. Een studie zal dus nu moeten uitmaken welke de beste oplossing is. Burgemeester J. A. Leenhouts wees er nóg' op, dat het getroffen duingebied slechts een klein gedeelte van het Cad- zandse strand betreft. In de buurt van Het Zwin is er juist heel wat zand bij gekomen. Wel hoopt en verwacht hij ook. dat er waterstaatkundige maatre gelen getroffen zullen worden om het duingedeelte bij het hotel Noordzee te beveiligen. „Want hoewel ook ik van mening ben. dat het toch geen ernstige duinafslag' was. mogen we de situatie daar ter plaatse niet bagatelliseren", zo zei hij on« Naar aanleiding van de begroting merkte de heer C. Priem (P.v.d.A.) op, dat de financiële positie van de gemeente geen reden tot bezorgdheid geeft. Voorzichtigheid bliift volgens hem gewenst, in verband met de grote offers, die de haven van de gemeente zal eisen. Hii pleitte er voor om met alle mogelijke midde len te trachten rijkssubsidie te krij gen in samenwerking met het water schap- Het maken van een drijvende steiger achtte de heer Priem noodzakelijk in verband met het steeds toenemende watertoerisme. Ook de aanleg van een sportveld achtte hjj wenselijk. De heer Priem drong aan op het geven van moer voorlichting over de premiewo- ningbouw, omdat de gemeente volgens hem in de toekomst geen toewijzing zal krijgen. Hij vond verder een reorgani satie van iilon^aaldienst noodza kelijk. Burgemeester A. Sluijmers zei, dat de gemeente voor 1963 zeker niet op een toewijzing van woningen moet rekenen. Wat 'betreft het ophalen van huisvuil achtte de burgemeester het beter een eigen dienst te liandhaven. Wethouder C. J. Moerland daarentegen was van mening, dat de gemeente zich op den duur zal moeten aansluiten hii de Cen trale Vuilophaaldienst In de vergadering werd verder de ge meenterekening over het dienstjaar 1961 aangeboden. Het voorste! van b. en w. tot het aangaan van een reke ning-courantovereenkomst met de N.V. Bank van Nederlandsche Gemeenten te Den Haag ad f 90.000 werd goedge keurd. Zonder hoofdelijke stemming werd besloten aan de Zeeuwse Stich ting voor Revalidatie een eenmalige bij- drage van f 7510 te verlenen. Bij de rondvraag werd nog geïnfor meerd naar de mogelijkheid van liet plaatsen van een schuilhokje op liet Van der Lek de Clercqplein. Verder wil de liij de hoek Veerweg-StoofdiJk ver breden in verband met het ware ver keer. Burgemeester Slujjmers zegde toe deze kwesties nog eens in een vergade- rintr v»n h. en w. te hekilkh- ivLAFKOOSCOLLLCT L De collecte ten bate van het Nederland se Oorlogsgraven Comité (z.g. Klaproos- collecte) heeft te Driewegen 22, <6 op gebracht, en de collecte t.b.v. „N.O.V.I. B." 192,—. De raad van de gemeente Nissc is vrij dagavond akkoord gegaan met het voor stel van het collego van b. en w. om over te gaan tot de bouw van een openbare lagére school. Deze zal worden opgetrok ken aan de Diaconielaan. Tevens werd tijdens de openbare raadsvergadering de "emeentebegroting voor 1963 aangebo den. Verder ging men akkoord niet de voor gestelde verlening van een rekening-cou- rant-overeenkomst met N.V. Bank van Nederlandse Gemeenten. Het maximum bedrag werd bepaald op een bedrag van 30.000. Het voorstel tot goedkeuring van de rekening 1961 van het Burgerlijk Armbestuur werd eveneens aangenomen. De raad stemde verder toe in de voorge stelde verhoging van de subsidie van de commissie voor de Hygiëne van het Kind in Zeeland. Deze wordt van 25 cent verhoogd tot 1,per verzorgingsdag. zulks met terugwerkende kracht vanaf 1 januari 1962. Ook keurde men het voorstel goed om aan de Zeeuwse Stich ting voor Revalidatie een eenmalige bij drage te schenken van 5 cent per inwo ner. Verder besloot de raad een mega foon aan te schaffen. Deze zal voor alar- mcring van de bevolking in geval van oorlog of voor waarschuwing bij bran den c.d. worden gebruikt. Aan mevrouw Ferrijzer werd ten slotte eervol ontslag verleend. Zij was schoonmaakster van de school, maar kon haar werkzaamheden wegens ziekte niet meer voortzetten. Opbrengst collecten De N.O.V.I.B.-colIecte te Ellewoutsdijk heeft niet. zoals wij eerder meldden, 35 opgebracht, maar 300. (Advertentie) DO. .üe speciaalzaak voor uw bril. VERWACHT... TEMPERATUREN OM VRIESPUNT Veel bewolking met plaatselijk wat re gen of sneeuw. Matig tot krachtige wind in hoofdzaak tussen oost en zuid. Temperatuur om liet vriespunt. ZON EN MAAN 18 november Zon op 8.04 onder 16.46 Maan op 23.19 onder 13.49 19 november Zon op 8.05 onder 16.15 Maan op onder 14.17

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2