Ernstigste sinds 1953 duinafslag bij Cadzand Vermeende wisselgeld-truc leidde tot fikse vechtpartij Nieuwe chr. h,b.s. voor Walcheren werd modern onderwijsinstituut Sleep bij Zierikzee op drift Strijd om het behoud van de mosselcultuur Grote belangstelling voor Delftse tegels Aparte muziekzaal en telecommunicatie 1 OSRAM ALMANAK Muid-handen-lippen Ambtswoning voor burgemeester in Goes gaat f 90.000 kosten VERWACHT. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 16 NOVEMBER 1962 TWEE TURNLOKALEN OOK VOOR SPORTCLUBS! De nieuwe christelijke h.b.s. en ni.m.s. voor Walcheren te Middel burg, die vanmiddag (vrijdag) door de commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot. geopend wordt, is in een bouwperiode van twee jaar ge groeid tot een indrukwekkende do minant van de westzijde van de Zeeuwse hoofdstad. Deze nieuwe school mag zich ontegenzeggelijk de allure aanmeten van een mo dern onderwijsinstituut voor in de toekomst 600 leerlingen. Het bouw bestaat uit 4 hoofdafdelin gen: de directieafdeling, waarin het centrale schoolleven zich af speelt; het leslokalenblok van 4 gen hoog, het vaklokalenblók van 2 lagen hoog en bet gymnastieklo- kalenblok, waarin de 2 -volwaar dige gymnastiekzalen ook als een aanwinst voor de Middelburgse sportmensen beschouwd mag wor den. Bijzondere „snufjes" van de nieuwe christelijke h.b.s. zijn on der andere een geheel apart ge bouwd zeshoekig muziek- en hand- werklokaal en een telecommuni catie voor het lerarenkorps. In de hoofdvleugel is op de begane grond de hal-annex-overblijflokaal-annex-aula van 13 bij 24 meter gebouwd, welk ge heel voorts is uitgerust met een toneel. Op de verdieping is plaats ingeruimd voor de bestuurs-lerarenkamer, de direc teurskamer, de administratie, het han- denarbeidlokaal van 78 vierkante meter en enkele kleinere ruimten. In het tus- senblok (gelegen tussen hoofdvleugel en turnzalen) zijn op de begane grond de leerlingeningang en de leerlingengarde robes ingericht en op de verdieping de kleedkamers (2) en doucheruimten (ook 2) van de gymnastieklokalen. 11 leslokalen De gemiddelde grootte van de 21 les lokalen is rond 46 vierkante meter. De vaklokalen bestaan uit: een bio- logielokaal met kabinet (87 vierkan te meter), een natuurkundelokaal met kabinet (87 vierkante meter), een scheikundelokaal met kabinet (80 vierkante meter), een tekenlo- Advertentie) Zeeuwse Techniek We mogen dan in de eeuw van de ruimtevaart leven, menigeen gaat toch ook de huis-tuin-en-keuken- techniek nog te ver. Een hande laar in elektriciteitsartikelen in een Zeeuios-Vlaams dorp kan er over meepraten. Onlangs verkocht hij een stofzuiger en toen hij zijn cliënte een week later ontmoette, vroeg hij belangstellend hoe of het instrument haar beviel. Prima", verklaarde de vrouw. „Werkelijk prima. En het is toch zó gek, er komt. absoluut geen stof in de stofzak". Een nader onderzoek leek de han delaar wel gewenst. Terecht. Het ding stond op blazen. De man aan wie hij een elektrisch scheerapparaat haa verkocht, was minder tevreden. Sterker: hij had ernstige klachten. ,flet apparaat roest", sprak de man bitter en hij kon het aantonen ook. 't Was zo. Het gloednieuwe scheer apparaat vertoonde roestvlekken. ,floe is dat nou toch mogelijk", peinsde de handelaar en voorzich tig informeerde hij eens naar de manier, waarop zijn klant het apparaat gebruikte. „Gewoon", verklaarde deze „heel gewoon". Hij deed het té gewoon, zo bleek de handelaar. De man zeepte zich eerst in. kaal (105 vierkante meter), een handwerk-muzieklokaal (77 vierkan te meter), twee aardrijkskundeloka- len met kaartenkamer (van 46 en 72 vierkante meter), een handwerk-te- kenlokaal (72 vierkante meter) en een handenarbeidlokaal (78 vierkan te meter). Tussen het kabinet schei kunde en het kabinet natuurkunde ligt de werkplaats voor de amanuen sis. Bij de school is voorts een con ciërgewoning gebouwd. Zoals reeds opgemerkt betekent de sportaccommodatie van deze nieuwe school een belangrijke aahwinst, niet alleen voor de li.b.s., maar ook voor Middelburg. Twee turnzalen van 12 bij 21 meter zijn er gebouwd, een groot sportterrein, waarop twee speelvelden (voor voetbal, handbal, korfbal, hockey enz.) uitgezet kunnen worden, alsmede een verhard basket-ballveld. De turnza len (niet het sportterrein) heeft het be stuur van de school ook ter beschikking gesteld van de Middelburgse sportvereni gingen (mits er getraind wordt onder leiding van een sportleraar)elke avond sinds de officieuze ingebruikneming van de school, begin september, zyn de zalen b'ezet De leslokalen zijn op het oosten georiën teerd, hetgeen door de bouwers aan trekkelijker is geacht. Daardoor werd bereikt,' dat het. representatieve deel van de school aan de zonzijde gehouden kon worden mét ook in de toekomst een vrij uitzicht. In alle lokalen van de school is een Uniek in Nederland bij de bouw van de nieuwe chr. h.b.s. en m.m.s. voor Walcheren te Middelburg is de gescheiden muziekzaal, zodat de musicerende leerlingen hun col legaatjes in het overig schooldeel geen last veroorzaken. Foto P.Z.C omroepinstallatie aangebracht voor de leraren, die „onhoorbaar" werkt voor de klas... Voor de vaklokalen is een extra communicatiesysteem aangebracht: een apart gesloten cir cuit, dat als een „centraal postje" voor de amanuensis beschouwd kan worden. Voorts is de nieuwe h.b.s. uitgerust met de zogenaamde patent- ramen, die men kan opschuiven, naar binnen inklappen enz. Voordat jhr. De Casembroot het gebouw officieel in gebruik zal stellen, laat één der leraren, ir. D. van der Mark, de bouw van de school in dia's zien vanaf de eer ste heipaal. Vanmiddag zullen de genodigden in de gelegenheid worden gesteld om dc nieu we school, die 2t£ miljoen gulden heeft gekist (inclusief meubilair en installa ties) en 24.200 vierkante meter groot is, kunnen bezichtigen. De ouders en le den van de schoolvereniging worden za terdag in de gelegenheid gesteld dat te doen, en ook zaterdagavond is er voor ouders en verdere heiangst ellenden nog een aantal uurtjes vrijgehouden voor hetzelfde doel. DOOR HOOG WATER: Zeeuwse veren korte tijd stil De storm van donderdag heeft ernstige schade berokkend aan de duinen bij Cadzand. Tussen vier en vijf uur 's middags werd daar windkracht 8 tot 9 gemeten. Het gevolg was, dat het water het was om ongeveer half vier vloed lange tijd bleef staan en grote stukken van de duinen wegsloeg. Over een afstand van ongeveer 700 meter verdween tussen de 3 en 6 meter duin in zee. Bij het hotel Noordzee bedroeg de duinafslag ongeveer 3 meter, verder naar de Belgische klist bij benadering 6 meter. Het is de ernstigste duinaf slag sedert 1953. Sedert 1950 is by Cadzand in totaal on geveer 30 meter duin in zee verdwenen. De duinen zijn nu nog ongeveer een 40 meter breed. Het merkwaardige is, dat de bevolking van Cadzand van het ge beuren vrijwel niets heeft bemerkt. Als gevolg van de harde westnoordwes- telijke wind, en de daarmee gepaard gaande hoge waterstand in Vllssin- gen werd bij hoog water een verhoging van 108 centimeter gemeten zijn en kele veerdiensten in Zeeland donderdag middag voor enige tijd gestremd ge weest. Het veer Kruiningen-Perkpolder lag van 10 minuten voor half zes tot 10 voor half zeven stil. Aan de kant van Perkpolder moest men namelijk de coupures afsluiten omdat het water via de rijksweg over de landerijen in de polder dreig de te lopen. In verband met het af sluiten van de coupures kon in Perkpolder niet worden geladen en gelost. Om tien minuten voor half zeven was het water echter weer ge zakt en kon de veerdienst worden hervat, waarbij geen verdere stagna tie meer optrad. Ook op het veer Hoedekenskerke-Ter- neuzen moest één bootdienst uitvallen. Het betrof hier de boot van 5 uur uit Terneuzen. Op het veer Kats-Zierikzee kon in ver band met de hoge waterstand de boot van 18 uur uit Kats niet uitvaren. Bij de- andere diensten trad geen stagnatie meer op De harde wind was mede de oorzaak van ëen aanvaring tussen het Zwitse.r.se motorschip „Express 29" en het Belgi sche motorschip „Bahia" in het vaar water „Witte Tonnen Vlije". Beide vaar tuigen liepen op een zandbank vast en kregen averij. De 500 ton metende „Bahia", die met een lading ijzer op weg was van Duits land naar Antwerpen, werd door de sleepboot „Temi H" vlot getrokken en naar de haven van Wemeldinge ge sleept. De 750 ton metende „Express 29" van de rederij Neptun uit Bazel, die le dig op weg was naar Antwerpen, kwam op eigen kracht vlot. Motorschip veroorzaakte schade aan steenglooiing Bij het verlaten van de haven te Wemel dinge is het 100 ton metende Duitse mo torschip „Wilhelm" donderdag op de .steenglooiing van de westelijke haven- dam gelopen. Het schip veroorzaakte schade aan de steenglooiing. De kapitein van het scheefje zette de „Wilhelm" achteruit, cn vertrok zonder kennisge ving. Veilig achter de keersluis in het havenkanaal van Zierikzee donderdagavond de motorsleep boot „Henwill" uit Rotterdam. De 150 pk sterke motor in de machi nekamer vernield, alle huisraad in de kajuit kapotgeslagen. De scheepshuid liet op enkele plaat sen water door. Enkele uren tevo ren was kapitein J. Rodenburg met zijn sleper in het zicht van die zelfde haven op drift geraakt in een stormachtige wind, die het Oosterscheldewater tot gevaarlijk hoge golven opzweepte. De Rotterdamse sleepbootkapitein be leefde met zijn vrouw en baby van vier weken een angstig avontuur, toen hij tussen de veerhaven „De Val" en het Zierikzeese havenkanaal aan het begin van de middag plotseling met ernstige motorstoring te kampen kreeg. De „Henwill" was met het lege 300 ton me tende sleepschip „Helena" van schipper A. Meeuwsen uit Rotterdam naar Zie rikzee op weg om bieten te laden voor de suikerfabriek „Dinteloord" in Stam persgat. Zware buien slingerden de sleep heen en weer. Het sleepschip ging ten anker en voor de sleepboot bleef niet anders over dan de verbinding met zijn last te verbreken. Omdat het schip niet over beankering beschikte raakte het in het zogenaamde „Engelse vaarwater" op drift. Overslaande golven richtten een enorme ravage aan, de sleper begon ge vaarlijk over te hellen en het leek erop of het schip binnen de kortste tijd zou kapseizen. Op de zeedijk had men de moeilijkheden van de „Henwill" snel be grepen: er moest hulp geboden worden. Schipper H. Berrevoets van de „Jacol- ga" in Zierikzee werd gewaarschuwd. Samen met de mosselkotter „Zierikzee V" van de gebroeders Praet voer hij uit om hulp te bieden. Er ging geruime tijd voorbij, eer men aan de „Henwill" wist vast te maken. Kapitein Rodenburg durfde de stuurhut aanvankelijk niet te verlaten uit angst voor het binnenstro mende zeewater. Na enkele vergeefse pogingen lukte het de redders toch om de sleepboot in de haven van Zierikzee binnen te brengen. Veel moeite kostte het later ook om het sleepschip „Hele na" te bereiken. Er moest zelfs een ka non aan te pas komen om een lijn over te schieten. Toen deze verbinding een maal tot stand was gebracht kon het vaartuig in de veerhaven „De Val" wor den binnengebracht. Kapitein Roden burg is verzekerd voor de schade aan boord aangericht. Het sleepschip liep geen noemenswaardige averij op. D.A.C.W.-werken voor twee ton in 's-Heerenhoek werken in het nieuwe uitbreidingsplan in D.A.C.W.-verband te laten uitvoeren. Het betreft werken tot een bedrag van l'A tot 2 ton, waarin het ryk een flinke subsidie geeft. De gemeente 's Heeren- hoek zal rond 30.0000 in de kosten moeten bijdragen. Het nieuwe uitbreidingsplan van 's Hee- renhoek is reeds gedeeltelijk gereali seerd. Met het gereedkomen van de D.A. C.W.-werken zal het plan vrijwel geheel zijn verwezenlijkt. In D.A.C.W.-verband zal nog deze winter worden begonnen met de aanleg van een tweede sportveld met oef en veld en parkeerterrein. Voorts ligt het in de bedoeling de begraafplaats uit te breiden. In deze uitbreiding valt het bestaande oefenterrein van de sport verenigingen. Het bestaande sportterrein zal worden verbeterd en wellicht van een overdekte tribune worden voor zien. Voorts omvat het D.A.C.W.-werk verbetering van de toegangspartij tot de begraafplaats en aanleg van een speel terrein voor de jeugd. AUTO DE SLOOT IN De zoon van de heer S. Everaers te St.- Annaland is dezer dagen met zijn auto een sloot gereden. De bestuurder kwam met de schrik vrij. De wagen werd licht beschadigd. (Slot van pag. 1) een groot sterftecijfer. Nog vermoed de niemand de omvang van de cata strofe, die op dat moment, zij het onzichtbaar, al aanwezig was. Pas in 1949 werden de vissers en weten schapsmensen gealarmeerd. Dat was toen dr. Korringa op 9 september in de Zandkreek een „inspectie" hield en daar stuitte op de mosselparasiet. Een onderzoek wees uit, dat men niet met een plaatselijke explosie had te doen, maar dat de indringer zich door geheel Zeeland had ver spreid. Ook de bron wisten dr. Korringa en zijn medewerkers te achterhalen. Vast kwam te staan, dat mosselzaad was gevist buiten het grensgebied van het Groninger Wad, dat zwaar besmet was. Verschillende scheepsladingen waren in Zeeland terechtgekomen, hetgeen ern stige gevolgen bleek te hebben. Negen tienvijftig werd het fatale jaar. De pro- duktie van consumptiemosselen kromp in tot nauwelijks 10.000.000 kg. Naar Waddenzee „Duidelijk werd, dat een mosselcultuur van dezelfde omvang als voorheen nim mer meer mogelijk zou worden. Zeeland is nog steeds een besmet gebied. Wel is mosseiproduktie op kleine schaal moge- Advertentie) ruw of schraal? PU ROL ANTIEKVEILING MIDDELBURG OOK ENKELE MUSEA DEDEN AANKOPEN De veiling van de antiquiteiten van wijlen W. H. Bal in het Schut tershof te Middelburg is gister morgen en gistermiddag voortge zet met de verkoop van tegels en varia. De belangstelling voor de ongeveer 5500 tegels was abnor maal groot. Zelfs zó dat men al gauw moest overgaan tot een aan- vungsbod van f' 200,Verschil lende musea uit Nederland en Bel gië hebben laten bieden en ook aankopen gedaan. De totale op brengst van deze dag werd ge schat op f 35.000 tot f 40.000. De opbrengst van de tegels beliep ruim f20.000. PRE-ADVIES AAN DE RAAD Eventuele bouw op terrein aan de Merellaan De drie wethouders van Goes hebben dc raad thans een pre-advies toegestuurd over de bouw van een ambtswoning voor de burgemeester. De raad wordt ge vraagd in zyn volgende week woensdag avond te houden vergadering een beslis sing te nemen. De woning zou gebouwd vwwwwvwvwwwwwwvwwwwwwwwwwwwuwwwwwwwwwv Viering verjaardag oudste inwoonster van Vlissingen De oudste inwoonster van Vlissin gen, mevrouw J. A. Pouwaart-Ra- telband, heeft donderdag onder grote belangstelling haar 102e verjaardag gevierd. Blijken van die belangstelling waren onder meer een groot aantal gelukwen sen per post en per telegram, met bloemen en mondelinge gelukwen sen van familie, vrienden en ken nissen alsmede het gemeentebe stuur van Vlissingen Ook de loodsensociëteit liet deze verjaar dag niet ongemerkt voorbijgaan, evenmin als het r.-k. kerkbestuur. dienen te worden op een 550 vierkante nieter groot terrein aan de Merellaan. De wethouders verklaren, dat geen vol ledige overeenstemming in het college bestaat over de uit de eventuele bouw voortvloeiende kosten. Twee van de drie wethouders z(jn van mening, dat voor de bouw van de woning, inclusief de bouw van een garage, maximaal 90.000 mag worden uitgegeven. Een ander lid stelt zich op het standpunt, dat een be drag van 85.000 voldoende moet wor den geacht, al of niet met inbegrip van de garage, aldus blijkt uit de stukken. De prijs van de grond aan de Merellaan bedraagt 20,per vierkante meter, wordt meegedeeld. De jaarlijkse lasten bij stichtingskosten van 90.000 bedra gen bü een 75-jarige annuïteit 5302, bij 85.000 een bedrag van 5.034,49. De wethouders delen de raad voorts me de. dat de burgemeester aan dc tot standkoming yan dit pre-advies niet heeft meegewerkt. SOLDAAT TERUG UIT NIEUW-CU1NEA Dezer dagen was het feest in de Pr. Beatrixstraat te Wemeldinge. Na zijn verblijf als militair in N.-Guinea keerde W. Tissing terug in zijn ouderlijke wo ning, die voor deze gelegenheid in feest tooi was gestoken. De buurt had de vlag ter verwelkoming uitgestoken. POLITIERECHTER MIDDELBURG BELGISCHE VERDACHTE KREEG BOETE VAN f30,- Voor de politierechter in Middel burg, mr. B. S. Sieperda, stonden donderdagmiddag weer verschil lende verdachten terecht voor diefstal, rijden onder invloed of mishandeling. Er was ditmaal een buitenlander, de Belgische ontwer per G. uit Kraainem, die werd ver dacht .van mishandeling van de campingbeheerder A. M. de H. uit Oostkapelle. De laatste was op de bewuste dag in woede de auto van de Belg en zijn vrouw achternage reden, omdat hij meende dat G. bij het afrekenen een wisselgeldtruc had toegepast. Toen de Belgische auto moest stoppen, liep De H. op de wagen toe en trok de vrouw bij haar haren de auto uit. De Belg G. die hiervan niets begreep, gaf de „belager" enkele slagen en stom pen. De officier van justitie, mr. A. W. Ro- singh. kon zich de houding van de Belg wel voorstellen, maar G. had zich niet op zódanige wijze mogen verweren, dat De H. in het ziekenhuis terechtkwam. Hij eiste 50, subs. 10 dagen. De raadsman, mr. H. Bruin, pleitte voor vrijspraak omdat men hier, volgens hem, kan spreken van een soort nood weerexces. De politierechter was het hier niet mee eens. Hij veroordeelde G. tot een geldboete van 30, Verdachte G. M. b. d. V. uit Zierik zee was ten laste gelegd dat hij een huurder met een zaag bloedig had verwond. De ruzie tussen b. d. V. en de huurder v. L. ontstond over plaat sing van een schutting. Verdachte ontkende ten stelligste met een zaag geslagen te hebben: „Ik ben 80 jaar geworden en 'k heb nog nooit 'n mens een klap gegeven", voerde h|j aan. De officier nam in aanmerking dat v. L. bekend staat als iemand waarmee men gauw ruzie krijgt; hij vorderde 30.De politierechter sprak de 80-jarige vrij, daar hij het ten laste gelegde niet overtuigend be wezen achtte. De zaak tegen v. L. is voor onbepaalde t(jd aangehouden. Dc landbouwer J. de G. uit Sint-Maar tensdijk, die toezicht heeft op de speel tuin in die plaats, kreeg 40,boete, omdat hij een 12-jarige jongen geslagen had. ,,De vervelende opmerkingen van de jongen hadden verdachte er niet toe mogen verleiden klappen uit te delen", meende mr. Rosingh. Laatste bus Toen de Amsterdammer H. van S. cn zijn vriend tijdens hun vakantie in Dom burg de laatste bus misten, pakten zij maar een auto en reden daarmee naar hun plaats van bestemming in Wcstka- pelle. Voor deze wederrechtelijke toeëi- gening kreeg v. S. een geldboete van 100,en een maand voorwaardelijke gevangenisstraf met de proeftijd van 2 jaar opgelegd. Ook de onderhoudsmonteur T. van S. uit Middelburg liet zich in gezelschap van z(jn twee vrienden, na een rondrit langs de cafés op het eiland, verleiden tot diefstal. Ditmaal een terrastafel en -stoel. Verdachte verklaarde, dat het oorspronkelijk de bedoeling was om de tafel en stoel op een ander lerrns neer te zetten, bij wijze van grap In plaats daarvan werd de bult in de auto gela den en naar dc kamer van Van S. ver voerd. Dc officier van justitie zei de zaak nogal somber in te zien, omdat verdachte vorig jaar ook al veroordeeld is tot een voorwaardelijke gevangenis straf. HIJ eiste 2 weken onvoorwaarde lijk. De pleiter, mr. F. K. Adrlnanse, achtte het geen opgezette diefstal; daar voor miste «Ie daad volgens hem het raffinement. Hij wilde het liever een verregaande baldadigheid noemen. Het vonnis luidde 75,geldboete en twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf met de proeftijd van 2 jaar. De uitspraak in de zaak tegen G. A. van E„ hulpmonteur uit Dordrecht. Verder kocht het Openluchtmu seum in Arnhem zeventig boerin nen jakjes van de Walcherse dracht terwyl het Zeeuws museum zes Zuidbcvelandse mannenjassen in zwart laken rijker werd. Vooral op de tegels werden fikse be dragen geboden, die schommelden tussen de 50,en de 600.Voor veertig tegels met ruiterdecor in blauw werd 400, ingezet, uitein delijk zijn ze verkocht voor 800. Het Scheepvaartmuseum in Amster dam kwam via Mak van Waay in het bezit van negentien tegels met vogel decor voor de prijs van 400,Een van de antiquairs merkte op dat het komende halfjaar de markt voor dit produkt wel vol is. Verschillende kavels tegels kwamen niet meer aan de in de catalogus op gegeven aantallen toe. Het is name lijk gebleken, dat tijdens de kijkda gen (met name op maandag) ver schillende bezoekers zich tegels on rechtmatig toeeigenden Hoog bod Dl dc afdèling varia iseên bijzonder hoog bod gedaan voor een paar ge beeldhouwde zandstenen'leemVen, nl. I45Ö,—Een Zeèüwöc boer mérkte daarby op, dat hij er ook nog twee by zyn opryiaan had staan, die moch ten ze dan wel voor de helft van die prys hebben Een bronzen bel met het opschrift „Dese klank roept om drank" bracht 600,op. De prijzen voor de penningen la gen over het algemeen ook vr|j noog. Een ovaal loden reliëfpla quette bracht 34,op, een zil veren legpenning met het portret van de kardinaal van Mechelen ging weg voor 40,Een Vlis- singse verzamelaar werd de eige naar van een serie assignaten voor 16.De roodgelakte véloclpède uit 1875, waarover wij eerder schreven, werd het eigendom van antiquair Van Verre uit Middel burg, voor 380,Een ahtiekc fluit, die in de catalogus vermeld stond, was niet aanwezig; hij zal waarschijnlijk nog in het anti quairshuis aanwezig zjjn. Vandaag is het dc laatsre dag van de ze veelbesproken veiling. Dan gaan de meubelen, schilderijen, aquarellen, gravures, landkaarten en litho's van de hand. loge en een portefeuille met inhoud, werd aangehouden in verband met het wachten op dc rapporten van het Leger des Heils. iyk, maar daar houdt het dan ook mee op", verklaarde ons prof. Korringa. Er bleek in de vijftiger jaren geen kruit gewassen tegen de parasiet. Op een ge geven moment had dr. Korringa wel een bestrijdingsmiddel dat de parasiet in weinige ogenblikken doodde, maar de mosselen bleken niet bereid het vergif te slikken. Prof. Korringa heeft in het moeilijke jaar 1950 de idee gelanceerd voortaan mosselen te gaan kweken in de Wadden zee, een uitgestrekt gebied, dat volgens de vissers eigenlijk alleen maar goed was om mosselzaad te leveren. Men had nooit aan de Waddenzee gedacht als een serieuze produktiemogelijkheid van con sumptiemosselen. „Het experiment werd met durf aangepakt. Het bedrijf deed meer dan in feite verantwoord was voor een experiment. Maar het lukte wonder wel. Weldra haalden we op de Wadden zee de Zeeuwse produktie van vóór 1950 en vorig jaar kwamen we zelfs op 83.000.000 kg mosselen van uitstekende kwaliteit", aldus prof. Korringa. Bevreesd Op het moment, dat de Waddenzee als produktiegebied in gebruik werd genomen, was de mosselparasiet veraf. De mosselpercelen liggen in het westelijke deel van de Wadden zee, terwyl de parasiet nog niet ver der was gekomen dan de Eilanden Balg tussen Simonszand en Schier monnikoog. Gevaar was er op dat moment met en dat is er nu nog niet. Langzaam maar zeker nadert de mosselparasiet echter de cultuur gronden in de westelijke Waddenzee. De laatste tien jaar is de vyand bijna 30 km in westelijke richting opgerukt. Onverbiddelyk is de op mars. „Als de mosselparasiet ooit doordringt tot de westelijke Waddenzee gaat de bedrijfszekerheid achteruit", was het voorzichtige commentaar van prof. Kor ringa. Hij is van mening, dat de cata strofe, zoals in 1950 in Zeeland, zich op de Waddenzee niet zal herhalen, omdat het gebied groter is en meer „uitgan gen" heeft naar zee. Niettemin is de hoogste graad van paraatheid geboden. De mosselparasiet is op dit ogenblik al doorgedrongen tot de dam van Ame land. „Verder mogen we hem niet laten komen, want dan wordt het gevaar reëel", aldus de IJmuidense visserijbio- loog. Er is besloten onmiddellijk ten westen van de Amelandse dam een brede strook grond mosselvry te maken. Men heeft geprobeerd het gebied af te vissen, maar dat bleek ondoeniyk, omdat men over te weinig schepen en mankracht beschikt en omdat men slechts gedu rende enkele uren per dag op het wad kan vissen. Zelfs heeft dr. Korringa vorig jaar 'n beroep gedaan op de marine, die met napalm en vlammenwerpers de strijd aanbond tegen de mosselen in de toe komstige mossel-vrije strook. De po gingen faalden. De mosselen bleken immuun voor de vlammen! De mari nemannen heben verschilende meng sels olie beproefd, maar niets baatte. Prof. Korringa geeft het onomwonden toe, dat hij en zijn staf nu zo'n beetje aan het eind van hun latyn zjjn geko men. „Op papier klinkt het mooi een mos sel-vrije strook te maken, maar tech nisch is het probleem voor ons niet op te lossen", betoogde prof. Korringa. Hij verklaarde voorts, dat degene, ale hem eeq oplossing turn de hand doet op een beloning kan rekenen. Eén mogelijkheid is,er .nog,,maar dio heeft de,mens,niet in de ,hand. wanneer het een strenge win ter wordt is de kans groot, dat de mos selen doodvriezen en men toch een mos sel vrije zone krijgt. Hetgeen overigens bepaald niet allemaal winst is. want ook de goede mosselpercelen hebben dan van de vorst te lijden. Gelukkig is het gevaar nog niet acuut. Mogelijk heeft men zelfs nog een speling ging er is. Daarom zinnen zy op midde len om de vyand een halt toe te roepen. Het Is de vraag of men daarin zal sla gen. Kuilen verdacht van diefstal van i hor- Verdachte M. S. uit Middelburg kwam cr met een geldboete van 60,af voor het onder invloed berijden van een fiets. De officier had twee weken gevangenis straf geëist. Twee agenten van politie getuigden dat S. om twaalf uur 's nachts enigszins slingerend in de Korte Delft had gereden. „Ik reed op een sportfiets en in de Korte Delft zitten allemaal kui len", verdedigde verdachte zichzelf. Zijn raadsman, mr. W. K. H. Dieleman, voer de dezelfde argumenten aan. De bloed proef wees evenwel uit, dat verdachte, zij het licht, onder invloed van drank was. De caféhouder P. J. van E. uit Ter- neuzen, kreeg voor hel rijden onder invloed op zijn fiets een boete van 50conform dc eis. Verdachte A. C. Z. uit Hoofdplaat viel door de mand, toen hij, onder in vloed van alcohol rjjdend, op z|jn bromfiets een botsing veroorzaakte met een hein achtcropr|jdeiide' auto. Hij moest een boete van 75,be talen en kreeg ontzegging van de ry- bevoegdheid voor twee maanden. Bromfietsbestuurder L. A. van W. uit Middelburg hoorde de uitspraak 100,en twee mannden ontzeg ging van de rijbevoegdheid, omdat h|j in Vlissingen onder invloed van alcohol z|jn bromfiets bad bereden. Vrijspraak Dc chauffeur C. is vrjigesproken gelegde: na een botsing te Slnt-Phillps- land te z(jn doorgereden zonder zijn identiteit op te geven. Tijdens de behan deling van deze zaak bleek, dat verdach te bij het oprijden van de veerpont in aanrijding was gekomen met een andere auto; hij had hierop aan do chauffeur voorgesteld de politie er bij te halen. Deze weigerde en begon te schelden toen zij beiden op de boot stonden. „Kijk maar op het zeil van de auto, daar vind te het adres van mijn maatschappij", had verdachte toen gezegd. ..Verdachte is niet werkelijk schuldig aan overtre ding van de wegenverkeerswet", meende mr. Rosingh, „hij heeft de politie in deze zaak willen kennen". Waarmee mr. Sie perda akkoord ging. AFNEMEND BUIIG Enkele buien, sommige met hagel of sneeuw, maar ook opklaringen. Iets kou der. Langzaam afnemend maar aanvnii- koljjk nu en dan krachtige en langs de kust liarde noordwestelijke wind. ZON EN MAAN 17 november Zon op 8.02 onder 16.47 Maan op 22.13 onder 13.17

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2