Axel in een versnelde ontwikkelingsperiode Nederlandse Ivanhoe in P.Z.C.-jeugdtournee AGENDA ZUID-BEVELAND „THE CONNECTION", EXPERIMENT MET VORM EN MET TOESCHOUWER Ballade van een soldaat", zeldzame oorloesDoëzie MARKTBERICHTEN Ouders WOENSDAG 14 NOVEMBER 1962 WISSEL BEVELANDEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 6 TOELICHTING GEMEENTEBEGROTING B. en w. heeft veel grote werken op het programma Axel bevindt zich momenteel in een ver snelde ontwikkelingsperiode, hetgeen on der andere blijkt uit de in 1962 aange vangen en binnenkort te realiseren gro tere werken. Dit zegt het college van b. en w. van deze Zeeuws-Vlaamse ge meente in een toelichting op de begro ting, die de raadsleden dinsdag is aan geboden. Van die grotere werken noe men b. en w. van Axel de aanleg van een invalsweg aan de kanaalkade, de verbetering en doortrekking van de Sin- gelweg, de aanleg van een nienw sport terrein en de reconstructie van de tra verse. Voorts zal spoedig worden begon nen met de verbetering van het zwem bad met omlegging en doortrekking van de rijkswaterleiding en afhankelijk van de rijksgoedkeuringen met de bouw van een gymnastieklokaal bij de Marijkeschool, een aula bij de algemene begraafplaats en een nieuwe, centrale noodslachtplaats. Verder wordt gewezen op de in 1962 tot stand gekomen, omvangrijke grond aankopen in de diverse exploitatiegebie- den. „Al deze kapitaalswerken", zo vervolgt de toelichting, „vergen grote bedragen, waarvan de lasten mede een stempel drukken op de uitgaven van de gewone dienst". De begroting, die het colleg" primitief noemt, was ook slechts slui tend te krijgen door het aanwenden van een gedeelte van de algemene reserve, De hierboven gereleveerde ontwikke lingsgang is nog slechts een beginfase. Binnen afzienbare tijd kan de raad voor stellen verwachten, dh: voor de toe komst van Axel van zeer ingrijpende be tekenis zijn. In de loop van 1962 heeft de stedebouwkundige voortgang ge maakt n et het ontwerpen van uitbrei dingsplannen voor de verschillende on derdelen van de gemeente Thans wordt met voortvarendheid gewerkt aan onder andere het nieuwe uitbre'dingsplan Spui en aan een Komolan. In het laatste zal begrepen zijn een nieuw sanerings plan voor de Oudewijk en onjgeving. Het college van b. en w. vertrouwt er op, dat het mogelijk zal zijn bin nenkort een aanvan? te maken met de realisering van het uitbreidings plan Kleine Noordpolder. Hierdoor zullen goede vestigingsmogelijkheden worden geschapen voor kleinindus- trie. „Ook betekent dit de definitieve oplossing van de reeds te lang sle pende verbetering en nodige riolering van de Oudeweg". aldus de toelich ting. Voortgegaan zal worden met de reali sering van uitbreidingsplannen West en Oost. Sportstichting Door oprichting van de „Sportstichting Axel" zal bevordering van de sportbe oefening centraal kunnen worden be zien. Ook de verbetering van de sport accommodatie heeft de volle aandacht van het college. Hetzelfde geldt voor de recreatie. Een plan om het gebied van de Grote Kreek, in te passen bij de pas sieve recreatie, is in voorbereiding. De raad kan in het komende begrotings jaar plannen verwachten met betrekking tot de huisvesting van bejaarden. De daartoe ingestelde studiecommissie zal binnenkort van haar bevindingen ver slag doen. Het Is ons gebleken aldus het college, in de toelichting, dat er ter plaatse ster ke belangstelling bestaat voor woning bouw door institutionele beleggers. Mo- gelilkheden om te komen tot een ver snelde woningbouw zjln thans in studie bij het college. Voorts zal de aandacht worden gevraagd voor nieuwbouw van JUBH.F.UMREVUE LEGER DES HEII.S IN GOES Ter gelegenheid van het 75-jarig b staan van het Leger des Heiïs Nederland wordt zaterdag a.s. in „De Prins van Oranje" te Goes een jubileum revue opgevoerd, getiteld- „Veldtocht der liefde". Thema van deze revue is het woord van Paulus in zjjn brief aan de Corinthiërs: „Zo blijven dan geloof, hoop en liefde, deze drie, maar de meeste van deze is de liefde". Vooral met dit laatste woord voert het Leger des Heils nt. alweer 75 jaar zyn „Veldtocht der liefde". Wat dit in concrete situaties betekent zullen de scènes van deze revue het publiek dui- deljjk maken. De scènes spelen zich o.m af in een commandobunker van een atoommacht, op een teenager-terrasje, in een televisiestudio en in een bar De revue wordt gebracht door een spel- groep van het Nationaal Hoofdkwartier te Amsterdam. (Advertentie) kop en schotels y DE VEY MESTDAGH 8ELLAMYPARK 58 VUSSINGEN VANDAAG Middelburg City: Exodus, 2U uur, H Jaar: Ele<A-o: The Connection. 19.30 uur, 18 Jaar; Bognrdraal: Vrederustavond. 20 u. Vlissingen AlhamDra: Exodus, 19.30 uur. 14 Jaar: Luxor: Slavinnen voor de Orient, 20 uur, 14 Jaar: Ophlr, Badhuisstraat 122: drs. H. M. de Lange, secr Cle Sociale Zaken Oeoum Raad van Kerken, spreekt over ..De problematiek van de ontwikke lingslanden. 20 uur. Pies Grand: Exodus. 19.30 uur. 14 Jaar. Prins van Oranje Wetenschappelijke Be langen, optreden Nederlands vocaal kwartet, 20 uur. Bergen op Zoom - Luxor Wlen, wie es weint und lacht, 20 uur, oIIp leeftijden Ternruzen - Luxor lm Prater blUh'n wie der die Büume. 20 uur. alle leeftijden Hotel Rotterdam: Z.V.U -lezing dr. W P Theunlssen over „In de monnikenrepu bliek van de heilige berg Athos", 20 uur Zlcrlkzce Herv. verenigingsgebouw: „Zul- velmtddag" Chr. Plattelandsvrouwen- bond, 14.30 uur. Burgh ,,'t Wapen van Burgh": najaars vergadering V.V.V. „Burgh-Haamstede", 19.30 uur. de christelijke technische school, de r.-k. kleuterschool en de christelijke lagere school. Het college spreekt de hoop uit, dat in het komende begrotingsjaar recht zal worden gedaan aan die bevolkings groep, welke nu reeds jarenlang ijvert voor de stichting van een school voor middelbaar onderwijs te Axel. Ter ver dieping en stimulering van het culturele leven, wordt overwogen een orgaan in het !oven te roepen, dat kan dienen als katalysator van de verenigingen en in stellingen op cultureel gebied. Reeds nu worden voorbereidingen getroffen voor een waardige viering in 1963 van het 750-jarig bestaan van de Axelse stads rechten. Het college constateert met leedwezen, dat het ook in 1963 niet mo gelijk zal blijken een einde te maken aan de veel geluk verstorende ellende van de welhaast eindeloos voortdurende wo ningnood. De gemeentefinanciën baren nog steeds zorgen. Volgens de toelichting kan dit ook moeilijk anders, omdat bij een voort durend in ontwikkeling zijnde gemeente de kost voor de baten moet uitgaan. Toch wordt het in ernstige mate be treurd, dat de financiële verhoudings wet 1960, voor Axel zo weinig soelaas biedt. Het college zegt diliigent te zul len blyven om door middel van het toe passen van verfijningen, meer financiële armslag te verkrijgen. Het college ver wacht verder dat het aantal inwoners van Axel op 1 januari 7850 zal bedragen. Op 1 januari 1962 telde de gemeente 7792 zielen. B. en w. Zoutelande willen in beroep bij de Kroon wegens keur op stranden Het college van b. en w. van Zoute lande stelt de raad, die vandaag woensdag in vergadering bQeenkomt, voor, een beroep in te stellen bij de Kroon tegen een beslissing van het col lege van Gedeputeerde Staten van Zee land waarbij aan de Polder Walcheren goedkeuring was verleend een keur op de stranden vast te stellen. Het college heeft onder meer bezwaar tegen de be paling, dat het verboden is op de stran den tenten of kramen te plaatsen. Verder deelt het college mede, dat op gTond van de keur nu ook onthef fing moet worden verkregen van het dagelijks bestuur van de Polder Wal cheren ten aanzien van als badstrand verhuurde gedeelten van de stranden door de huurder van het strand gedu rende de maanden mei tot en met september. Het college van b. en w. van Zoutelande voert aan, dat tengevolge van het in werking treden van de keur derhalve de situatie zou ontstaan, dat zowel van de minister van verkeer en waterstaat als van het dagelijks bestuur van de Polder Walcheren ontheffing nodig is van de verboden, alleen met dit onderscheid, dat het ene verbod is opgenomen in het Rijkszeeweringenreglement en het ande re in de keur op de stranden. Men is van mening, dat het aanvragen van twee ontheffingen van hetzelfde verbod on nodig tijd en kosten met zich brengt. Tenslotte is het college van mening, dat dit zeer zeker niet in het belang moet worden geacht van een goede exploitatie van het strand. Bovendien kan dit het te voeren beleid van de gemeentebestu ren, voor wat betreft de ontwikkeling van de recreatie, doorkruisen. Het col lege van b. en w. stelt verder voor een beroepschrift in te stellen tegen de kos ten van de privaatrechtelijke vergunning van de Polder Walcheren ten behoeve van de duinovergangen. De vergadering begint om 2 uur 's middags. GOES Lezing voor afdeling Ver. van Huisvrouwen De afdeling Goes en omstreken van de Nederlandse Vereniging van Huisvrou wen hield dezer dagen een vergadering in hotel „Ockenburg". die bij afwezig heid van de presidente werd geleid door mevrouw HaandrikmanHaak. Tijdens deze vergadering werd het woord ge voerd door dr. Van Leusen uit Velzen, die sprak over het onderwerp: „Gezins- mogelijkheden-gezinsmoeilykheden". Hij stelde, dat het gezin de veilige plaats moet zijn, waar ieder kind zichzelf kan zijn. Van belang noemde hij ook, dat de ouderen vertrouwen hebben in de kinde ren. Door wantrouwen en achterdocht moet men zich niet steeds laten brengen tot verbieden, betoogde de inleider. De causerie, aangevuld met vele voorbeel den uit de praktijk, werd met grote aan dacht gevolgd. Klaprooscollecte De door het Nederlands Oorlogsgraven- comité gehouden klaprooscollecte bracht in Goes ƒ613,12 op- VAARDIGHEIDSPROEVEN V.Z.O.S. YERSEKE In het gymnastieklokaal te Yerseke werden zaterdag de vaardigheidsproe- ven voor adspiranten van de gym nastiekvereniging V.Z.O.S. afgenomen. Hieraan namen in de A-klasse deel 15 meisjes en 5 jongens en in de B-klasse 16 meisjes en 7 jongens. Om te slagen moesten de meisjes minstens 39 punten behalen, de jongens 45,5 punten. Alle •deelnemers slaagden. Meisjes A-klasse: J. F Paauwe, Jager, C. A. van Strien, C. M. Bol, C. I. van Stee, J. D. van Oost, J. W. Pekaar, M. C. Nijssen, P. L. de Waard, W. B. Maas, M. E. Harthoorn, J. Vaas, R. J. Koole, W. M. Scheele, C. C. Hoebeke. Meisjes B-klasse: S. A. de Koeyer, G. T van Kruiningen, E. A. Hoogesteger, C. Slabbekoorn, N. de Koeyer, H. W. de Rooij, A. Pekaar, M. L. van Boven, A. E. Hovestadt; K. Meulbroek; J. C. Duinkerke, C. C. Filius, L. A. Nijssen, M. C. Hollemans, J. Murre, J. C. Ste- ketee. Jongens A-klasse: P. J. van der Endt, H. Filius, P. Kanaar, W. L. Bakker, C. Verschuure. Jongens B-klasse: A. M. de Leeuw, J. D. Pikaar, C. P. de Blaey, F. Snoep, J. A. Mejjaard, C. P. J. Filius, A. Goeman. De wisselbeker bij de meisjes behaalde J. F. Paauwe. Bij de jongens was het A. M. de Leeuw, die voor de derde keer de beker won en hem hierdoor definitief in het bezit kreeg. De leiding berustte by de directeur de mejuffrouw A. S. Manneke en de heer heer P. J. van Boven, geassisteerd door L. Everse. Juryleden waren de heren C. van Weele en M. Griep. Voorstel voor o.l.s. aan raad Nisse Burgemeester en wethouders van de ge meente Nisse zullen in de vrijdag 16 november te houden vergadering aan de raad voorstellen een openbare lagere school aan de Diaconieweg te bouwen. Voorts wil b. en w. een megafoon aan schaffen om de bevolking in geval van oorlog, brand en dergelijke te alarme ren. De gemeenteraad krijgt op deze vergadering de begroting voor '63 aan geboden. DRIEWEGEN Oriëntatie puzzelrit „De Zingende Bougie' Zaterdag organiseerde de M.A.B.C. „De Zingende Bougie" te Driewegen oriëntatiepuzzel, zogenaamde geze heidsrit, voor auto's, motoren en brom fietsen. De rit is in alle opzichten ge slaagd. Ondanks, dat hier en daar een addertje onder het gras verscholen zat, hebben alle deelnemers de rit tot een goed einde gebracht. Een woord van dank voor de organisatoren en niet te vergeten de controleurs, die ondanks de koude tot de laatste minuut op hun post bleven, is zeker op zyr plaats. Voor elke deelnemer was een prijs be schikbaar. De prijzen waren voor alle categorieën beschikbaar gesteld door de heer Jac. v. d. Guchte te Driewegen. Na de rit was er in het café v. d. Guchte een gezellige avond met medewerking van de muziekvereniging „De Lustige Trekkers" te Borssele, waarbij de jeug dige accordeoniste tevens Europees kam pioene, mej. Bierens te Nieuwdorp. Tij dens de gezellige avond werden de club kampioenen bekendgemaakt: de voor zitter reikte de kampioensprijzen uit. De uitslag van de rit luidt: Bromfietsklas1. J. Lalkens te Driewe gen met 4 strafpunten, 2. G. Meulenberg te Borssele met 56 strafpnt., 3. M. van Sabben te Drièwegen met 102 strafpnt., 4. J. Heerenthals te Nisse met 203 straf pnt., 5. A. Voet te Kwadendamme met 150 strafpnt. Auto's en motoren: 1. M. Groenleer te Kapelle met 51 strafpunten, 2. P. Ver- mare te Ovezande met 55 strafpnt., 3. G. Schout te Goes met 100 strafpnt., 4. J. Knuist te St.-Maartensdijk 103 strafpnt., 5. H. Dekker te Driewegen met 104 strafpnt., 6. J. Wirtz te Oudelande met 129 strafpnt., 7. C. van Baaien te Hein- kenszand met 143 strafpnt., 8. J. Hoog- strate uit Ovezande met 146 strafpnt., 9. J. Maat te Ellewoutsdyk met 154 strafpnt., 10. H. Rijk te Ovezande met 183 strafpnt., 11. C. Kloosterman te Bie- zelinge met 183 strafpnt., 12. L. P. Lam- per te Yerseke met 233 strafpnt., 13. J. Corstanje te Goes met 241 strafpnt,, 14. d. Peijl te Goes met 249 strafpnt. Films in Zeeland Over Jack Gelbers toneelstuk „The connection" is veel te doen ge weest. De film, die Shirley Clarke naar Gelbers werk maakte is wat kalmer ontvangen, deels omdat het toneelspel de eerste stoot van kri tiek reeds had opgevangen, deels ook omdat de film in zekere zin verder van de toeschouwer afstaat dan het gebeuren op het toneel. Het ongewone van „The connec tion" is namelijk vooral, dat de toe schouwer getuige is van een impro visatie, die de regisseur wil doen voorkomen als een gebeuren, dat niet vooraf is gepland, maar dat, beïnvloed door de verdovende mid delen, die de mensen op het toneel c.q. in de film gebruiken, zich pre cies op het moment dat hij het aan schouwt voltrekt. Men heeft het idee: er kan van alles gebeuren. Men zit er midden in. In dc flln. is het betrekken van de toeschouwers by het spel minder een voudig dan by het toneelstuk. Shirley Clarke heeft getracht een oplossing te vinden door duidelijk afstand te schep pen tussen de heroïne-,,gebruikers", die in een kamertje zitten te wachten op de man (the connection) die het verboden middel zal brengen en een filmgroep, die van de verslaafden een film zal maken. Shirley Clarke heeft al het mogeiyke gedaan om de idee te geven, dat men Hier niets anders ziet dan de werkelijk heid van een groepje verslaafden en de pogingen van cineasten om die werkc- lijkheid te filmen. Men kijkt niet naar een filmdoek, maar men kijkt door een venster. Wat gebeuren zal staat niet vast (ondanks de film) en men is soms aan dezelfde wanhoop overgeleverd als de cineast, die voor de zware taak staat deze vreemde gang van zaken vast te leggen, zonder dat hij in staat is enige orde in het gebeuren vóór zyn camera te scheppen. Over deze vormgeving, die velen vreemd aan zal doen, is, zoals opge merkt, nogal wat te doen geweest. Maar de kritiek gold vooral ook de inhoud van het toneelspel en dc film. Velen hebben aanstoot genomen aan de aanblik van wanhoop en ontredde ring, die Gelber oproept zonder oor deel te vellen, zonder oplossing te zoeken. Gelbers visie, door Shirley Clarke overgenomen, is die van de koele waarnemer. Zijn camera regis treert. De enige „houding", die men mag ver wachten is die van dc filmcineast tegen over zijn „spelers" 'ïeroïne-slachtoffers en deze cineast zit zo willen Gelber en Clarke het tussen de toeschouwers die daardoor evenzeer bij „de zaak" trokken zyn als juist hy. „The connec tion" is deze week te zien in ELEKTRO (Middelburg), waar de film vertoond wordt onder auspiciën van de Z.V.U. ELEKTRO (Middelburg) heeft nog t._ uitstekende film op het programma, na melijk de bekende Russische film „De ballade van een soldaat" van regisseur Grigori Tsjoechrai, een poëtisch werk je over de belevenissen van een Rus sisch soldaat, die in schrille tegenstel ling staan tot de veel minder poëtische werkeiykheid van de oorlog. De soldaat beleeft ztjn droom dan ook achter de frontlinie. GRAND (Goes), ALHAMBRA (Vlissin- gen) en CITY (Middelburg) prolonge ren de voorstelling van „Exodus", de verfilming van het gelyknamige boek van Leon Uris over de stichting van de Israëlische staat. In LUXOR (Vlissingen) een flinke portie romantiek en actie in „Slavinnen voor de Oriënt" met Marina Petrowa en Pero Alexander. Zeeuwse bakkers bijeen te Goes Een klein aantal Zeeuwse bakkers, aan- fesloten by de Nederlandse Bakkers- oud, heeft dinsdag een vergadering be legd in zaal „Juliana" te Goes, waarop het woord werd gevoerd door de bonds- secretaris, de heer J. Schoep. Uitvoerig weidde spreker uit over de broodprijsverhoging en de factoren, die daar omheen hebben gespeeld. Hij wees er op, dat de minister van economi sche zaken een broodprysverhoging van 1 cent heeft toegestaan, maar dat de gehele georganiseerde bakkerij in Ne derland 2 cent heeft „genomen". Deze extra cent was volgens de heer Schoep nodig om de verhoging van de bloem- prijs voor de bakkers te kunnen opvan gen. De bondssecretaris besprak voorts op stapel staande C.A.O voor het bak kersbedrijf. Hij merkte op. dat deze C. A.O. alles bijeen een aanzienlijke verho ging inhoudt voor het personeel, het- feen hogere lasten betekent voor de akker. De bakkers willen dc meerdere kosten in de prijs van het brood door berekenen. De minister van economi sche zaken daarentegen wil het brood het volksvoedsel by uitstek te gen een zo laag mogelijke prys aan de consument doen verkopen Verheugd toonde de heer Schoep zich over het feit. dat pei 1 januari a.s. geen klein-brood en krenten brood meer verkocht mag worden in kruidenierswinkels. Deze regeling geldt voor 5 jaar. Op de causerie van de heer Schoep volgde nog een geanimeerde gedachtenwisseling. EXAMENS Bij de maandag gehouden herexamens aan de gemeentelijke opleidingsschool voor kleuterleidsters te Middelburg slaagde mej. J. Hendrikse te Vlissingen voor de akte kleuterleidster A. YERSEKE Vogeltentoonstelling Inter Scaldis Yerseke Vrijdag en zaterdag hield de Yersekse vereniging van vogelliefhebbers „Inter- Scaldis" een tentoonstelling in het ver enigingsgebouw „De Haven" te Yerseke. Ongeveer 250 vogels van diverse plui mage waren ingezonden en de keurmees ters hadden dan ook geen gemakkelijke taak deze vogels te beoordelen. Voor de kanaries werd de keuring verricht door de heren A. van Liemnt uit Breda ran Geel uit Roosendaal. De heer A. Hoeimans uit Eindhoven nam de tropische vogels voor zijn rekening. De inzendingen bestonden uit. kanaries met 24 kleursoorten, parkieten en tropische vogels. In de categorie kanaries werden de prij zen als volgt toegekend: le pry zen: C. van Stee met roodagaat en L. van An- rooy met mozaïek; 2e prijzen: D. Nouwt met leiblauwe en W. de Leeuw met oranjeroodagaat; 3e pryzen: L. van Anrooy met oranjerode en A. J. de Koeyer met roodagaat; 4e pryzen: P. Vette, "niet zilveragaat en roodagaat; 5e prijzen: L. van Anrooy met oranje rode en J. van Stee met roodagaat- schimmel; 6e pryzen: L. van Anrooy met oranjerode en M. A. van Anrooy met roodagaat; 7e pryzen: C. van Stee met roodagaat en W. de Leeuw met zalm; 8e prijzen: C. Bolier met rood- 2n W. de Leeuw met zalm; 9e prij zen W. M. van Haver met roodfactorige en M. A. van Anrooy met zalm; 10e prij zen: D. Nouwt met zilversisabel en C. Bolier met roodagaatschimmel; 11e prij zen: C. Bolier met oranjeroodisabel en P. de Koeyer met zalm; 12e pryzen L. van Anrooy met oranjerode en C. Lin- denberg met roodfactorige; 13e pryzen: P. de Koeyer met zalm en J. van Stee met zalm; 14e pry's: D. Nouwt met witte; 15e prijzen- C. Bolier met oranje rode en M. A. van Anrooy met rood agaatschimmel; 16e pryzen: W. de Leeuw met oranjerode en D. Nouwt met oranjeroodbronzen: 17e prijs: C. van Stee met roodagaat: 18e prijs: J. van de Plasse met oranjerode. Categorie parkieten. 3e prys W. de Leeuw, 8e prys C. Bolier. Categorie tropische vogels: le prijzen: P. de Leeuw en D. Ampt: 2e prijzen: id.; 3e prijs: D. Ampt; 4e prijs P. de Leeuw (2x); 5e prijs: W. de Leeuw; 7e prys: P. de Leeuw; 9e pr. W. W. van Haver. Groepen tropische vogels: le prys: D. Ampt, 2e prys: W. M. van Haver. Tropische duiven: P. Minnaard, 2x le pr. Mooiste koppel tropische vogels: D. Ampt. Kampioensprijzen kanaries: le C. van Stee; 2e D. Nouwt; 3e L. van Anrooy. Ter opluistering van deze tentoonstel ling had de heer W. de Leeuw een prach tige stand met diverse vogels opgesteld. Collecte Anti-Hongeractie De collecte voor de Anti-Honger-Actie heeft te Yerseke 103.67 opgebracht. Voor ditzelfde doel brachten jongelui uit Yerseke zaterdagavond in de zaal Nolet een muzikale show onder de titel „Mu ziek is Troef". Ook werd een verloting gehouden waarvoor de prijzen gratis be schikbaar waren gesteld. Na afloop van deze show was er een bal. NIEUWDORP Gemeenteavond De leden van de Ned. herv. gemeente te Nieuwdorp kwam in een gemeente avond byeen in het herv. jeugdgebouw te Nieuwdorp. Deze gemeenteavond stond onder leiding van ds. R. Holwerda. Na de schriftlezing uit psalm 148 ging ds. Hol werda voor in gebed. Hierna hield men zich bezig met hot onderwerp over de nieuwe psalmberyming, waarop nog en kele vragen kwamen. Na de pauze werd er gestemd voor ver kiezing van kerkeraadsleden. Dit wordt weer eveneens als vorige keren door de gemeente gedaan. De gemeente kiest dus zelf dc volgende zes jaren weer hun ambtsdragers. Na de rondvraag sloot ds. Holwerda doze avond met dankgebed. Chr. Landarbeiders openden winterseizoen Het district Noord-Beveland van de Ne derlandse Christelijke Agrarische Be drijfsbond kwam in het „Drenthehuis' bijeen onder leiding van haar voorzitter, de heer J. M. Filius. Na de gebruikelijke opening, heette hij allen hartelijk wel kom op deze eerste vergadering in het seizoen. Namens het hoofdbestuur was de heer M. D. de Hollander uit Goes aanwezig. Na afwerking van de agen da werd een vergaderschema opgesteld. De toogdag werd vastgesteld op januari a.s. te Kortgene. De heer Den Hollander hield een cause rie over: „Hoe is onze c.a.o. samenge steld en hoe is het loon berekend". Over dit onderwerp werden verschillende vra gen gesteld, welke spreker beantwoord de. Op 19 december komt het district weer bijeen voor het houden van een tweede vergadering. De heer Den Hol lander sloot de vergadering met dank zegging. KRABBENDUKE Reuzenwortel geoogst De landbouwer M. van den Dorpel te Krabbendij'ke heeft maandag een reuzen gele wortel geoogst, die een lengte heeft van 37 centimeter, 29 centimeter dik is en een gewicht heeft van 1260 gram. Vuilnisophaaldienst In enkel ewijken in Krabbendyke zijn onlangs nieuwé vuilnisemmers van an der model bezorgd teneinde het moge lijk te maken om met het in gebruiken nemen van de roltrommel te beginnen in deze wijken. De oude emmers zijn n.l. niet geschikt om in de roltrommel te worden geledigd. Het ligt in het voornemen om binnen af zienbare tijd in de gehele gemeente nieu we vuilnisemmers in gebruik te nemen. BORSSELE Feestavond O.K.K. De muziekvereniging O.K.K. te Borsse le heeft dezer dagen een geslaagde uit voering gegeven in samenwerking met de toneelclub „De Zeesterren". Na het muzikale gedeelte zette ..De Zeesterren" het toneelstuk „Spooktrein", een thriller in drie bedrijven op de planken. HEINKENSZAND Landbouwer kwam onder tractor tereebt De landbouwer G. P. uit Heinkenszand is dezer dagen met zijn tractor van weg geraakt en in een sloot terechtge komen. De heer P. zelf kwam hierbij der de tractor terecht. Het slachtoffer liep bij dit ongeluk enkele gebroken rib ben en inwendige kneuzingen op. Met veel moeite kon de heer P. uit zijn ne telige positie worden gehaald. Het slachtoffer moest naar een ziekenhuis in Goes worden vervoerd. Collecte De collecte voor Perzië in de Neder lands hervormde kerk te Heinkenszand heeft 193 opgebracht. NISSE Collecte De collecte voor het oorlogsgravenco- mité (klaprooscollecte) heeft in Nisse opgebracht 24,63. WALCHEREN MIDDELBURG Oostkapelle won E.H.B.O.-wedstrijd Zaterdagmiddag werd in de Bogaard zaal te Middelburg voor de eerste maal de wedstrijd gehouden om de dr. Van Gelderenbeker voor EHBO-groepen. De wedstrijd was georganiseerd door de ka dergroep van het Oranje Kruis rayon Zeeland. Er werd deelgenomen door 5 groepen. In de jury hadden zitting de artsen: dokter Bom, dokter Gispen en dokter Hermans. De uitslag was: 1 Oostkapelle, Kon. Ned. Ver. EHBO, 493 pnt.; 2 Kloosterzande, Kath. Nat. Bond EHBO, 401 pnt.; 3 Mid delburg, Kon. Ned. Ver. EHBO. 377 pnt.: 4 Goes, Ned. Rode Kruis, 317 pnt.; 5 Souburg, Ned. Rode Kruis, 311 pnt. Dokter Van Gelderen reikte de naar hem genoemde beker uit van het winnende team. Hij wees hierbij op het symbool van deze beker; de samenwerking tus sen de verschillende organisaties op EH BO-gebied. Dokter Hermans dankte de kadergroep voor de organisatie en brak nog een lans om te komen tot een kader cursus in Zeeland. De voorzitter dokter Bom sloot de bij eenkomst met woorden van dank aan al len die hun medewerking hadden ver leend tot het welslagen van deze wed- stryd. AAGTEKERKE Oranjeverenigingen zoeken contact Het bestuur van de Oranjevereniging te Aagtekerke heeft door middel van een schrijven de besturen van de Oranje verenigingen in de omliggende gemeen ten gevraagd om op dinsdag 27 nov. een vergadering bij te wonen. Op de laatste bestuursvergadering van de Oranjevereniging in Aagtekerke heeft men besloten meer contact te leggen tussen de verenigingen van omliggende gemeenten. De vergadering zal in het verenigingsgebouw „Amicitia" worden gehouden en begint om half acht. VEEMARKT ROTTERDAM. Totale aanvoer 2410 dieren. Weekaanvoer 4524. Vette koeten en ossen 275. Gebrulks- 643. Vette kalveren 324. Graskalveren 155. Nuchtere kalveren 673. Varkens 5. Lo pers 44. Biggen 103. Paarden 42. Veulens 4. Schapen of lammeren «3. Bokken ot geiten 49 Prijzen (resp. voor le. 2e en 3e kwaliteit): in ets per kg Vette koeien 255-280 220-250 200-220 Vette kalveren 220-250 190-220 170-190 Slaehtpaarden 210 190 170 in gulden per stuk Graskalveren 275 200 175 Lopers 95 85 70 Biggen 50 45 40 Schapen 115 100 90 Lammeren 125 100 90 Kalf- en melkkoeien 1075 975 775 Vare koeien 675 575 450 Vaarzen 800 700 500 Pinken 500 375 325 Vette koeien aanvoer Iets minder, handel flauw, prijzen als gisteren. Vette kalveren •oer iets minder, handel vlot, prijzen ho ger. prima's boven notering. Graskalveren oer kort, handel redelijk, prijzen als vorige week. Nuchtere kalveren aanvoer kleiner, handel tamelijk, prijzen stijver. Lo pers en biggen aanvoer groter, handel kalm, prijzen stabiel. Slaehtpaarden aanvoer even ruimer, handel, flauw, prijzen lager. Schapen en lammeren aanvoer klein, handel goed. prijshoudend. Kalf- en melkkoeien aanvoer korter, handel korter, prijzen onveranderd. Vare koeien aanvoer gewoon, handel lui, prijzen onveranderd. Vaarzen en pinken aan voer kleiner, handel matig, prijzen constant EIERNOTERIN'G GOES 13 november. Bericht van handelaren. Kippe- eieren ll'.'j cent kleine eieren 7',t, cent VEILIN GSTAVEMSSE. Uien, middel 25.98, bonken 24.30. drie lingen 38.90, picklers 29.70. Aanvoer 72 ton. VISMIJN COLIJNSPLAAT 13 november. 4750 kg exportgarnalen 97—181. 881 kg handelsgarnalen 148—165. 26 kg schar 168 kg bot. 463 kg wijting. 74 kg kabeljauw. 119 kg tong. 21 kg rog. 2 kg paling. 117 kg ongesorteerde vis. VEILING ST.-MAARTENSDIJK. Uien 1 bonken 24.31. middel 55-70 24.90, middel 40-55 28.99, drielingen 38.59, picklers 29.51, stek 6.68, Aanvoer 70 ton. VEILING V.V.Z.B. GOES 13 november. Export- en Industrieveiling: Cox Orange Pippin KL. 1 85-90 83. 80-85 86, 75-80 86. 70-75 85. 05-70 76. 60-65 64—67. 55-60 51. IID 36. Glorie van Holland KL. I 85-90 49. 80-85 48—52. 75-80 48—53, 70-75 48—51, 65-70 4517. IID 3743. Goudrenet KL. T 95-100 53 Wel eens van Ivanhoe gehoord, jongens en meisjes? Je her innert je deze helfdhaftige ridder toch nog wel van de avonturen, die je van hem op de televisie hebt gezien? Jammer he, dat je hem niet iedere week de strijd kunt zien aanbinden met boos wichten en verraders. Inderdaad, dat is erg jammer. Er is echter nog een grote held in de geschiedenis, die het opnam voor de verdrukten en die de schurken hun verdiende loon be zorgde. Ook zijn naam zal jullie waarschijnlijk niet vreemd in de oren klinken. Robin Hood heet deze figuur. Hij leefde vele eeuwen geleden in het woud van Sherwood in Engeland. Nog een vraag: hebben jullie wel eens gehoord van de jeugd voorstellingen, die de P.Z.C. ieder jaar in de kerstvakantie voor de Zeeuwse jeugd geeft? Natuurlijk, ook deze voorstellingen zijn bij jullie bekend. Goed, dan zijn we waar we wezen moeten. Want voor de P.Z.C.- voorstellingen hebben wij dit jaar beslag weten te leggen op een film over Robin Hood. En deze film „Robin Hood en zijn schelmen" - bun je gerust de „Nederlandse Ivanhoe" noemen. De titel zegt genoeg. Je weet dus wat je te wachten staat: span ning en avonturen. Om jullie niet een hele middag in grote spanning te laten zitten, zullen we nog een andere film vertonen, een lachfilm. En als we het over een lachfilm hebben, dan weel je gelijk over wie het gaat. Jazeker, over de „dikke" en de „dunne" ol over Stan Laurel en Oliver Hardy, zoals zij eigenlijk heten. De P.Z.C.-jeugdvoorstellingen staan dus weer voor de deur. Het is zo langzamerhand heel gewoon gewor den, dat ons blad in Middelburg, Vlis singen en Goes in de kerstvakantie een serie voorstellingen verzorgt en daarmee jaarlijks ruim tienduizend kinderen enkele gezellige en span nende uurtjes bezorgt. Waarschijn lijk zullen jullie je reeds hebben afge vraagd: waar blijven ze nu, ik heb er nog steeds niets van gehoord. Maar nu je weet dat de voorstellin gen er komen, kun je weer gerust ziijn. Voor de jeugdvoorstellingen 1962 het is dit jaar voor de veertiende maal, dat de P.Z.C. jeugdvoorstellin gen organiseert heeft de P.Z.C. dus beslag weten te leggen op de film „Robin Hood en zijn schelmen". Het is een Nederlandse film, met Ne derlandse artiesten, die overal waar hy werd vertoond duizenden jongens en meisjes veel plezier en spanning heeft bezorgd. Iedere keer, dat de film werd gedraaid, waren de zalen Vrijwel geheel uitverkocht Nog nooit is de film echter in de drie grote Zeeuwse steden Middelburg, Goes en Vlissingen geweest en daarom kon digt de P.Z.C. voor de jeugdvoor stellingen 1962 met enige trots de vertoning aan van Robin Hood en zijn schelmen Het is een film met een speelduur van anderhalf uur en wat een groot voordeel is: er wordt Nederlands in gesproken. Je hoeft dus niet de on derschriften te lezen om te weten te komen wat er wordt gezegd. Je hoeft alleen maar te kijken en te luisteren en je kunt al je aandacht wijden aan wat Robin Hood op het doek doet. Zo nu weet je alles, of liever gezegd bijna alles. Want wat je moet doen om de P.Z.C.-jeugdvoorstellingen te kunnen bezoeken, dat weet je nog niet. Of misschien herinner je het je nog van vorig jaar. Maar voor alle zekerheid zullen we het eens goed uit de doeken doen. Om toegangskaarten voor de jeugd voorstellingen te krijgen bestaat er weer de bekende regeling: in Middel burg, Vlissingen en Goes, wordt in de winkels, waar het raambiljet van onze tournee 1962 hangt, voor iedere aankoop tot een bedrag van 1 een bon verstrekt. Voor TWINTIG GUL DEN aan bonnen kunnen jullie een plaatsbewijs krijgen. Met de uitrei king van de bonnen wordt woensdag 21 november een begin gemaakt. De uitreiking eindigt op 5 december. De P.Z.C.-tournee 1962 om vat een aantal voorstellingen, die alle in de kerstvakantie zullen worden gegeven. Wij doen een dringend beroep op alle ouders er vooral voor te zorgen, dat de kinderen maar EENMAAL een voorstelling bezoeken. Gaan zij meer dan één keer, dan betekent dat, dat zij de plaats innemen van een kind, dat nog niet was ge weest, maar er wel recht op had te gaan. Begeleiders kannen dan ook NIET worden toegelaten: de plaatsen zijn alleen bestemd voor kinderen van 6 tot 14 jaar. Zoals de gewoonte is gewor den, zal bij de inwisseling van de bonnen voor de toegangs kaarten tijd en plaats wor den nog nader bekendge maakt een dubbeltje per kaart worden gevraagd. De opbrengst daarvan komt ten goede aan een Zeeuws lief dadig doel. 90-95 56, 85-90 55.50—56,10, 80-85 55.70—56. 75-80 52.40—52,80, 70-75 48.80—49,50, 65-70 45.70 16,40, UD o940. KL. U 85-90 51. 80-85 53, i5-80 50, 70-75 47. 65-70 44, grof 44.5044.80. fijn 38—39. Jonathan KL. I 80-85 63, 75-80 62. 70-75 56. 65-70 51—52. 60-65 45. KL. 80-85 51, 75-80 46, 70-75 42, 65-70 41, 60-65 36, IID Öjn 22. Golden Delicious KL. I 85-90 76— S0-S5 72—31, 75-80 72—79, 70-75 70—76, 65-70 6773, 60-65 5o62. D 38. Zwjjndrechtse Wijnpeer KL. I 60-65 36. 55-60 32. 50-55 26. HD 15. Saint Remy KL. I 75-85 32, 65-75 31. HD 25. Comtesse de Paris KL. I 75-8C 5 32—33, 65-70 29,SO—30,20. 60-65 26.10— 26,90, 55-60 2020.45. HD 16. Diverse appelen ral 21.80. geplukte kroet 22,20. Totale aanvoer hard fruit 21.700 kisten. Gewone veiling: Cox Orange Pippin KL. I 80- 85 80. 75-80 80—91, 70-75 80—93, 65-70 80—85, 60-65 59—69, 55-60 43—56, D 32. grof 60—67, fijn 33—41. Glorie van Holland KL. H 85-90 46, 80-85.49, 75-80 50, 70-75 49, 65-70 44. grof 43—46, fjjn 3337. Laxton Superbe KL I 80- 85 45—49. 75-80 48—53, 65-70 45—46. 60-65 35. grof 35. fijn 22. Goudrenet KL. I 95-100 59. 90-95 60. 85-90 62. 80-85 58—64. 75-80 63. 70-75 50, grof 46—50. Goudrenet-rood KL. I 85-90 56—65. S0-S5 60—69. 75-80 60—65. 70-75 54—60, 6s-70 43. Goiden Delicious KL. 1 85-90 81, 80- 84, 75-80 92. 70-75 62—88, 65-70 68—76, 60-65 47—64, IID 31—43. KL. H 80-85 6y—75. 75-80 Ï3, 70-75 6672, 65-70 5969. 60-65 60. grol 45—70. f(jn 3944. Jonathan KL l 80-85 53. 57—65. 70-75 58—66. 65-70 52—54. 60-65 44. UD 30. KL. U 75-80 37. 70-75 39—50. 65-70 10-65 33—38. grof 29—32, fijn 22—35. Lom- barts Calville KL I 75-80 46, 70-75 4647. 65- 70 42—47, 60-65 39 Zoete Ermgaard KL. 1 60- 6072, 55-60 5253. Doyenne du Comice grof 72—87. B. Alex. Lucas KL. II 70-75 35. 65-70 26. D 20—21, grof 22, fijn 15. Comtesse de Paris grof 19—22. fijn 12—13. Gieser Wil deman KL. I 60-70 57—58. 50-60 4245. grof 41. fijn 22—25. BEURSBERICHT MARKT GOES 13 NOVEMBER 1962. Granen, peulvruchten en zaden. Gerst, basis 17 vó, boerenschoon af boerderij f 26.00—29,00 per 100 kg Tarwe, basis 17 boerenschoon af boerderij f 29,00—30.50 per 100 kg. Groene erwten, boerenschoon af boerderij f 38,00— 49.00 per 100 kg. Schokkers, boerenschoon af boerderij f 45.00—65.00 per 100 kg. Bruine bo nen, boerenschoon af boerderij f 75.00— 106.00 per 100 kg. Capucijners. boerenschoon af boerderij f 50.00—57.00 per 100 kg. Kar- wijzaad, boerenschoon af boerderij f 100.00— 109,00 per 100 leg. Aardappelen. Bintje. 35 mm opw„ binnen landse sortering f 10,00—11,00 per 100 kg. Bintje, 35 mm opw.. exportsortering f 10,50 11,75 per 100 kg. Levering aan de sorteerinrichting, sorteer- kosten voor rekening van koper. Voeder aardappelen noteerden t 44,75 per 100 kg. Uien. De prjjs van uien bedroeg 19—20 cent per kg. onafgestaart geleverd aan de sorteer- inrichting. Hooi. Lucemehool, geperst uit de ruiter f 160165 per ton. Weidehooi f 115130 per ton. Dijldtooi f 110—115 per ton. Veldbeemd. andere beemdsoorten en raaigrassen f 60—70 per ton. Roodzwenk I 50—55 per ton. Gerste stro f 60—65 per ton. Tarwestro f 45—50 per ton. Erwtenstro f IOO—110 per ton. Haverstro f 4550 per ton. Vlas. De prjjs van ongerepeld vlas bedraagt 19—26 cent per kg. levering op auto. Voor gerepeld vlas geldt een notering van 22—30 cent per kg. Voor beste partijen worden nog iets hogere prijzen betaald- Eieren. De eierprijS bedraagt f 1.87 per kg. VEILING KRABBENDIJKE 13 november. Appelen- Golden Delicious I 85- 90 79—83. I 80-85 82—89. I 75-80 83—94. I 70-75 78—83, 65-70 71—80, I 60-65 57—69. II 85-90 73—74. U 80-85 58—78, II 75-80 59—81, II 70-75 56—73. U 65-70 50—68. II 60-65 58. HD 34—33, III grof 52—62, 111 fijn 20—37. kroet 21—35. Cox Orange Pippin I 80-85 79. 1 75-80 83—85. I 70-75 80—88. I 65-70 72—78. Ix 60-65 62—64. 1 55-60 48—50. II 70-75 79. II 65-70 72. (I 60-65 HD 24. III grof 58. III fijn 22, kroet 32. stek 19—24. Crimson Cox 1 .80-85 78. I 75-80 81. I 70-75 77. 1 65-70 72. 1 60-65 61. I 55-60 47. UI grof 62. UI fijn 19. kroet 24. Mt. Intosh 10-85 61. I 75-80 69. I 65-70 62 Jonathan II •90 41. H 80-85 37—44. U 75-80 40-^45. H 70- 75 42—43 U 65-70 40. II 60-65 32—33, UD 24. Ill grof 36. UI fijn 22, kroet 17—19. Zoete Ermgaard I 65-70 68. UD 34. Ill fijn 13. Goudrenet U 75-80 52. U 70-75 47. II 65-70 45. 37. UI grof 44. 1U fijn 37, kroet 21. Verpakte appelen: Golden Delicious I 80-85 84. I 75-80 83. I 70-75 82, I 65-70 69. Glorie van Holland l 85-90 53, t 80-85 57. I 75-80 59 I 70-75 54, I 65-70 48. Peren: Conférence II 70-75 66. II 65-70 60—69, U 60-65 60—65, II 55-60 54—59. UD 37. III grof 47—52. UI fijn 38. kroet 7—21. C. de Pa ris 1 70-75 33, I 65-70 32—40. I 60-65 26-41. 1 5*6Q 19—33, RU 13—21, III grof 19—28, UI fijtW218. kroet 69, Saint Remy 65-70 28. IID 25, UI grof 18. Doyenne du Comice II 75-80 1,11. II 70-75 1,17, II 65-70 1,10. IID 88, IU grof 88, in fijn 74.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 9