Enige politieke commentaren op de memorie van antwoord reclame-t.v. Wet op paramedische beroepen goedgekeurd Terneuzenaar „leerde" belediging van t.v. Eerste, voorlopige indrukken 00K WERKGEVERS WILLEN A.O.W. TOT SOCIAAL MINIMUM MAKEN A.R.K.A. WIL VERZACHTING VAN STAKINGSVERBOD AMBTENAREN Opstellingen Vasas en Feijenoord FEIJENOORD- VASAS tóch op TV BLIJVENDE STRENGE CONTROLE IN DANCINGS TE VLISSINGEN AKKERTJES Groene Kruis te Vlissingen bestaat vandaag zestig jaar WOENSDAG 14 NOVEMBER 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 (Van onze Haagse redactie) De leden van de Tweede Kamer hebben de memorie van antwoord van de regering op de schriftelijke opmerkingen van de Tweede Ka mer over de regeringsnota inzake de reclametelevisie, in de loop van gisteren in huis gekregen. Enige Kamerleden bleken bereid lum voorlopige indruk weer te geven. „V onderlijk" Mr. Vrolijk, die voor dc P.v.d.A. de om- roepzaken behandelt, zei ons dat hem was opgevallen dat de regering op de met klem gestelde vraag nu eens precies aan te wijzen wat dc economische nood zaak is voor het toelaten van reclame in de televisie, nauwelijks een antwoord op de koopgewoonten in oostelijk Neder land, worden niet gegeven. De bewinds lieden volstaan met te zeggen dat er „een zekere invloed is". Belangwekkend is dat mr. Scholten zijn principiële standpunt, dat de omroep verenigingen niet de aangewezen orga- COMITÉ 47 DAGBLADEN OVER NOTA RECLAME-T.V. Het comité dat namens de 47 dagbladon dernemingen, met in totaal meer dan 2.200.000 abonnees, een concessie voor de exploitatie van reclametelevisie heeft aangevraagd deelt naar aanleiding var de memorie van antwoord op de nota re clametelevisie hoewel het deze memo rie nog niet diepgaand heeft kunnen be studeren o.m. het volgende mede: „Het comité meent- dat "ook in deze me morie praktisch geen rekening is gehou den met de belangen van de dagbladen. Er blijkt van geen ernstige poging na te gaan welke consequenties eventuele invoering van commerciële televisie voor de dagbladen zal hebben. Evenmin heeft er sinds de televisienota van 22 febru ari 1961 werd ingediend enig overleg met de 47 plaats gevonden. Wel schrij ven de staatssecretarissen dat regering en Kamer de belangen van de pers veilig moeten stellen, doch daarop wordt geen enkele nadere toelichting of garantie ge geven. Het comité meent dat in de me morie geen oplossing voor de moeilijk heden rondom de commerciële televisie is gevonden. Enerzjjds is de memorie niet moer dan een verdediging van de televisicnota. Een volslagen nieuw ele ment in de memorie dat ook niet door de betrokken commissie uit de Tweede Kamer kon worden behandeld is ech ter het aanbod gen het aanbod aan de omrocpvcrcnigin- i met betrekking tot, 10 uur zendtijd eicel te exploiteren. De wat betreft de positie van dc pers door de staatssecretarissen mot het bui tenland gemaakte vergelijkingen en an derzijds de verwerping zonder argu mentatie van door vele Kamerleden met het buitenland gemaakte vergelij kingen stellen het comité niet gerust ten aanzien van de noodzakelijke ga ranties voor de dagbladpers in ons land, die in de memorie van antwoord ook niet nader zijn omschreven. Het comité, wijst er nadrukkelijk op dat ook een relatieve achteruitgang in de economische positie van de dagbladen de mogelijkheden van dc dagbladpers om haar belangrijke taak te vervullen ernstig zal beperken. Het spreekt van zelf dat het noodzakelijk zal zijn dat de tarieven van een eventuele televisie maatschappij ook met hel oog daarop economisch verantwoord zullen moeten zijn, doch dit op zichzelf geeft voor de dagbladen totaal onvoldoende garan ties. Een aantasting van dc in de Nederland se samenleving met haar sterk uiteen lopende meningen en overtuigingen, es sentiële positie van dc dagbladpers kan slechts worden voorkomen indien de dagbladondernemingen bij de eventuele exploitatie van televisiereclame ten nauwste zullen worden betrokken en in de resultaten daarvan op reële wijze zullen kunnen meedelen. Dc bladen be schikken hiertoe tevens over dc nodige deskundigheid. Het comité meent dat dc beste oplossing bjj eventuele invoering van reclametele visie in ons land zou kunnen worden ge vonden door de exploitatie van de re clame aan dc dagbladen over te laten en het verzorgen van de programma's aan de daarvoor meest in aanmerking komende instanties op te dragen. Op deze wjjze zouden alle bij dit probleem betrokkenen hun belangen verzekerd we ten, ook het bedrijfsleven, dat gebaat is bij deskundige exploitatie van dc re clame. nisaties zijn om reclame in de televisie te verzorgen, heeft verlaten nu hij de omroepverenigingen de keuze wil laten of zij de tien zenduren op het tweede net willen bekostigen uit het kijkgeld, dan wel uit de reclame. Wonderlijk vindt mr. Vrolijk ook dat mr. Scholten zo uitgebreid het Verdrag van Rome hanteert. „Verstandig" Mevrouw Van Someren-Downer, de om- roepspecialiste van de V.VJD., noemde de memorie van antwoord van de staats secretarissen Scholten en Grjzels een po litiek heel verstandig stuk omdat het tegemoet komt aan de bezwaren van de omroepverenigingen, die zeiden dat de nieuwe t.v.-organisatie bevoordeeld wordt. „Ze krijgen tien uur op het twee de net en kunnen nu dus waarmaken dat zij in staat zijn die zenduren te verzor gen". De verhouding 40 zenduren voor de omroepverenigingen en 20 uur voor de onafhankelijke organisatie achtte mevrouw Van Someren inmiddels „niet ruim". „Maar bezwaar heb ik er niet te gen". „Tegen" De heer Bruins Slot, voorzitter van de a.r.-fractie, zei ons: „ik blijf principieel tegen het toelaten van een commercieel omroepbedrijf in ons omroepbestel. Het is in strijd met de omroepwet. De staats secretarissen zeggen nu wel dat de ad vertenties en de programma's geschei den zullen zijn en zij hebben de uitdruk king dat de programma's „verpakkings materiaal" van de advertenties zu" zijn, ingeslikt, maar indirect zullen de adverteerders logischerwijze toch invloed uitoefenen op de programma's van een commercieel omroepbedrijf. Ik ben te gen invloed van de commercie op de pro gramma's". De omroepdeskundïgen van de C.H.U. en K.V.P. waren gisteravond niet te berei ken. Mr. W. van Elden MTS PREMIEVRAAGSTUK WORDT OPGELOST tVan onze Haagse redactie) Van werkgeverszijde kan worden meegewerkt aan een behoedzame verhoging van de A.O.W.-uitkerin- gen tot een sociaal minimum, mits een aanvaardbare oplossing voor het premie vraagstuk wordt ver kregen, dat wil zeggen, dat er een gedifferentieerde premie komt ten behoeve van de hoger gesalarieer- den. Dit betoogde mr. W. van Elden, direc teur van de Bank voor Handel en Scheepvaart te Rotterdam, op de giste ren gehouden algemene vergadering van het Centraal Sociaal Werkgevers-ver- bond. Om in totaal een redelijk oudedags- inkomen te krijgen, blijft voor deze burgers, vooral de mensen met een inkomen van om en nabij de 10,000 de noodzaak bestaan aanvullende voorzieningen te treffen. Voorzover zij in loondienst zijn zal dat meestal in samenwerking met hun werkgever geschieden. Maar als gevolg van de-procentuele hogere A.O.W.-premïe en door de automatische verhoging van de grens voor het premieplichtig inkomen zijn juist zij het, die ook meer betalen voor het uniforme solidariteitspensioen. Daar door blijft er minder over voor de aan vullende voorzieningen nog daarge laten het desideratum, ook die waarde vast of welvaartvast te laten zijn. Niet onverschillig Van werkgeverszijde wenst men ook voor de hoger gesalarieerde groepen een in totaal adequate pensioenvoorziening bereikt te zien. Het kan de werkgevers, aldus mr. Van Elden, niet onverschillig- laten wat er gaat gebeuren. Ook uit een oogpunt van eigen belang. Wanneer de personeelsleden een toenemende omslag in de volksverzekeringen moeten beta len, zal dat in een aantal gevallen niet zonder invloed blijven op de eigen bij drage, die zij aan de ondernemingspen sioenregeling kunnen of willen meebeta len. Handhaving van de ondernemings regeling brengt dan onherroepelijk een lastenverzwaring voor de werkgever mede. Prinses Beatrix reed op olifant Begeleid door do 52-jarige niaharadja Sawami Man Sing heeft prinses Beatrix gistermiddag een korte rit, gemaakt op de rug van een 65 jaar oude olifant. Zij bezocht een eeuwen oud fort in do heuvels van Jaipoer, ongeveer 250 kilo meter ten zuiden van de hoofdstad Nieuw Delhi. Prinses Beatrix was maandagavond per vliegtuig uit Benares in Nieuw Delhi te ruggekeerd en gistermorgen uit deze stad naar Jaipoer gereisd in een DC-3 „Dakota", die nog uit de oorlog stamde en eigendom is van de Indiase lucht vaartmaatschappij. BRIEF STAATSSECRETARIS WASDIENSTSCHRUVEN Do brief van do staatssecretaris van de fensie, do heer Calmeyor aan de hoofa- logerpredikant over het rapport van de (■enerale Synode der Nederlands her vormde kerk „het vraagstuk van de kernwapenen" was oen dienstschrijven. Do minister van defensie, ir. Visser, is het eens met de zakelijke en feitelijke overwegingen en met de strekking do brief en de bijlage. Dit heeft de minister verklaard in ant- horst (p.s.p.) De bijlage, zo deelt de minister verder mee, draagt zoals in de brief is vermeld en uit de Inhoud blijkt, het karakter van een persoonlijke beschouwing van „een met overheidsgezag over een deel der strijdkrachten bekleed Christus-belijder" In een beoordeling van de religieuze of theologische motieven, die de staatsse cretaris tot zijn beoordeling van het synodale schrijven hebben gebracht, kan de minister niet treden. AFKOELINGSPERIODE INLASSEN Weer pleidooi voor hogere salarissen (Van onze Haagse redactie) De commissie van de A.R.K.A., de algemene rooms-katholieke ambte- narenvereniging. overweegt op grond van do gebleken onvolko menheden van het georganiseerde overleg, een voorstel in te dienen om het thans bestaande stakings verbod voor ambtenaren te ver zachten. Dit stakingsrecht zou echter slechts mo gen worden gehanteerd nadat een zoge naamde afkoelingsperiode er aan is voor- afgegaun, gedurende welke het uiterste zou moeten worden gedaan, ouder meer door inschakeling van prominente figu ren, om aan de gerechtvaardigde ver langens van «Ie ambtenaren tegemoet te komen. Feyenoord zal vanavond, woensdag, met Reinier Kreijermaat en Hans Kraay in het Rotterdamse stadion uitkomen tegen Vasas, in de eerste wedstryd voor de tweede ronde van het toernooi om de Europese beker voor nationale kampi oenen. De ploeg is dinsdagavond als volgt samengesteld: Doel: Pieters Graafland; achter: Ker- kum en Veldhoen; midden: Kreijermaat, Kraay en Klaassens; voor: Hordijk, Ben- naars, Van der Gijp, Bouwmeester en Moulijn. Het elftal van Vasas is als volgt san- gesteld doel: Szentmihalyi; achter: Hiosz en Ba- kos; midden: Bundzak, Meszoly en Be- rendi; voor: Kehesi, Mahos, Machos, Pal 1 en Pa! 2. Mochten Ihosz en Bundzak, die beiden licht zijn geblesseerd, niet kunnen spe len hetgeen overigens niet wordt aan genomen dan zullen zij worden ver vangen door respectievelijk Karpatï en Resultaat K.J.C.P.L. valt mee De tot dusver in 1962 bereikte resultaten ran de Koninklijke Java-China-Paket- caartljjuen N.V. zyn minder dan in 1961 maar vallen wel mee respectievelijk niet tegen, gezien de algehele toestand in de scheepvaartwereld die, zoals bekend, niet mooi is. Dit heeft de voorzitter van de raad van bestuur verklaard in de.gisteren gehou den buitengewone vergadering van aan deelhouders. Hij voegde hieraan toe dat er nog altijd geen evenwicht bestaat tus sen de aangeboden lading en de versche pingsmogelijkheden en hij achtte liet moeilijk te voorspellen wanneer zulks wel het geval zal zijn. De heer H. W. A. van den Wall Bake werd, in de vacature van wijlen de heer A. A. van Sandick, gekozen als lid van de raad van bestuur. Jhr. M. F. van Lennep werd in gelijke functie benoemd. Het is een feit dat de belangriikheid van de deelnemingen van de N.V. Koninklijke Paketvaart-Maatschappij verre uitgaat boven de eigen activiteiten, zo werd ver klaard in de buitengewone aandeelhou dersvergadering. In de vaart op Nieuw-Guinea heeft de K.P.M. een overgangsregeling gesloten met de „U.N.T.E.A." geldig tot januari 1963. Over hetgeen zal gebeuren met de vaart van Nieuw-Guinea op Singapore na de overdracht aan Indonesië, valt nog niets te voorspellen. Het bestuur heeft echter geconstateerd, dat sedert het wegvallen van het interinsulaire verkeer in de Indonesische archipel, de eigen ac tiviteiten van de K.P.M. slechts een klein gedeelte uitmaken vergeleken met het belang bij de deelnemingen. PARANORMALE GENEZER VALT BUITEN REGELING (Van onze parlementaire redacteur) lil een snel teinpo heeft de Tweede Kamer gisterenhet wetsontwerp- behandeld dat de uitoefening der paramedische beroepen alsmede de tuchtrechtspraak voor personen die zodanige beroepen uitoefenen regelt. De bevoegdheid om een pa ramedisch beroep uit te oefenen zal slechts hij of zij bezitten, aan wie de bevoegdheid krachtens de wet op de paramedische beroepen is toegekend volgens regels, die voor dat beroep bij algemene maatregel van bestuur zijn uitge vaardigd. Tot de paramedische beroepen en de be oefenaren daarvan kan men rekenen heilgymnastiek en massage, fysico-tech- niek, bewegingsleer volgens de methode- mensendieck en de methode-cesar, radio logische laboranten, orthopedisten, or thopedische instrumentmakers, diëtisten klinische analysten. Het ontwerp werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen, nadat bij amendement van de heer Van Gelder in de overgangsbepalingen een wijzi ging was aangebracht. De minister zegde toe, dat bestaande moeilijkheden ten aanzien van hen die met de methode-mensendieck en de me- thode-Cesar werken zullen worden be zien in samenhang met de heilgymnas tiek. Met zijn ambtgenoot van onderwijs, kunsten en wetenschappen zal dr. Veld kamp overleg plegen over een aparte re geling voor de psychologen. Ook de kwestie van de opticiens zal hij nader bezien. Naar deze zaken was door ver schillende afgevaardigden gevraagd. Paranormale genezers AI zyn er paranormale genezers, die on der leiding van een arts niet deze arts samenwerken, toch meende de minister met de Kamerleden, dat de paranormale genezers niet onder deze wet behoren te vallen. Paranormale genezers byn bij voorbeeld magnetiseurs, handopleggers, belezers enz. De minister deelde mee, dat op liet ogen blik op regeringsniveau het rapport van de werkgroep-Muntendam over de para normale genezers wordt bestudeerd. Daarna wil hy er nog eens met de Maat schappij ter Bevordering der Genees kunst over spreken. Met het rkritiekworden van de reactor m de Britse onderzeeboot dreadnought" is het atoomtijd perk voor de Britse marine begon nen. Gisteren heeft de bodem in aanwezigheid van vele autoriteiten de eerste meters op eigen kracht gevaren; tot een tocht over zee zal het voorlopig aldus een zegs man van de Britse marine nog niet komen. ERRES service aan zijn cliënten. Na het bekend worden van de medede ling, dat de belangrijke voetbalwedstrijd Feijenoord-Vasas om de Europa Cup, hedenavond niet op de TV zou worden uitgezonden, heeft de directie van ERRES onmiddellijk contact opgenomen met de betreffende instanties. ERRES verklaarde spontaan zich ga rant te stellen voor de eventueel niet afgenomen plaatskaarten. Hierdoor is het mogelijk geworden, dat U hedenavond via de beeldbuis toch ge tuige kunt. zijn van de 2e helft van dit ongetwijfeld spectaculair voetbalduel- Wij wensen U een genoeglijke ERRES-avond. Politierechter Middelburg Desondanks boete van f 40,- subs. S dagen Voor dc Middelburgse politierechter, mr. A. VV. Thöne, stonden dinsdagmid dag een aantal personen terecht, die zich aan mishandeling hadden schuldig gemaakt of die beledigende taal hadden gebezigd. Op 11 augustus was de reeds jarenlang sluimerende ruzie tussen de Terneuzenaar B. L. M. van O. en zijn zwager en schoonzuster tot een uitbar sting gekomen. Van O. had tegen zijn schoonzuster enkele beledigende op merkingen gemaakt en had vervolgens zijn zwager een klap toegediend. Voor deze feiten moest hy zich dinsdag voor de Middelburgse rechtbank verantwoor den. „Ik heb inderdaad viezerik gezegd. Maar is dat nu wel zo erg"?, zo vroeg Van O. zich af. „Ik kijk wel eens naai de televisie en dan hoor je dat woord meerdere malen vallen". Ook het feit, dat hij zijn zwager een klap had gege ven gaf hij zonder meer toe. De officier van justitie, mr. J. L. Andreae, zag in de „televisieles" geen excuus en eiste een boete van f 40,subs. 8 dagen. De politierechter vonniste conform. Mevrouw Van de B. uit Axel had op 19 juli op de veerboot van Kruiningen naar Perkpolder onenigheid gehad met Geplaatst kapitaal Interuniegestegen Blijkens een tweede tussentijds over zicht per 15 oktober 1962 in het ge plaatste kapitaal van de N.V. Interna tionale Beleggingsunie „Interunie" ge stegen van ƒ80.449.000 per ultimo juni tot ƒ84.219.300 per 15 oktober. Het vermogen nam in deze periode toe van circa ƒ260 miljoen tot circa 276 mil joen en de waarde per aandeel inclusief de kosten van afgifte van ƒ169,50 tot 172. De beleggingspolitiek heeft zich voor- namelijk bepaald tot aankopen van pe- troleumwaarden, van openbare nuts bedrijven, van financiële waarden en van waarden in de voedingsmiddelen industrie. O Dc Amerikaanse regisseur van griezel films Willis O'Brien is op 76-jarige leeftijd in Hollywood overleden. O'Brien is onder meer de schepper geweest van „King Kong". MAANDRAPPORT GEMEENTEPOLITIE: Zeventien minderjarige daders in oktober de commissionair A. F. A. te Sint-Jan steen. Zij zou hem onder meer hebben toegevoegd „Gij zijt de grootste dief, die hier op aarde rondloopt". „Hij is het wel, maar dat heb ik niet gezegd", zo reageerde mevrouw Van de B. tijdens de rechtzitting op de tenlastelegging. De commissionair, die als getuige werd gehoord, bevestigde, dat mevrouw Van de B. de gewraakte opmerking tegen hem had gebruikt. De officier eiste een boete van f 25,subs. 5 dagen. Het vonnis luidde conform. Mevrouw Van K. uit Sluiskil had op 16 juli woorden gehad met H. J. S., tegen wie zij onder meer „smeerlap" had ge zegd. „Dat zei ze in haar woning" verdui delijkte S. als getuige voor de poli tierechter. „Dat is niet waar. In huis zei ik nog lieve jongen tegen hem. Pas buiten heb ik smeerlap gezegd", verklaarde mevrouw Van K. De officier eiste een boete van f 25 subs. 5 dagen. „Dat neem ik niet. Ilt ga in hoger beroep", verklaarde zij. Het vonnis van de politierechter luidde ech ter conform, waarop mevrouw Van K. nog eens benadrukte, dat zij het niet nam. Voor de 8S-)arige gepensioneerde bri gadier-majoor van de rijksveldwacht, de heer A. Ganseman te Kapelle en zijn 81-jarige echtgenote, mevrouw Ganseman-Noussen, was het dinsdag een dag van handjes schudden. De heer en mevrouw Ganseman stonden i» het middelpunt van de belangstel ling. in verband met het feit, dat zij GO jaar geleden in het huwelijk tra den. Dit diamanten huwelijksfeest was voor velen aanleiding om het paar, dat in hotel ,fie Zwaan" reci pieerde, te komen feliciteren. De buurtbewoners hadden de vlaggen uitgestoken, terwijl het muziekkorps „Óns Genoegen" de familie 's avond3 een serenade bracht. (Foto P.Z.C.) Wasknijper Het 4-jarig dochtertje van mevrouw O. J. K. te Terneuzen was op straat ver schenen met een flinke wond aan de lip. „Dat heeft mijn moeder gedaan" vertelde zjj op straat". Mevrouw K. werd ten laste gelegd, dat zy deze wond had veroorzaakt, door het kind toen het 's nachts hoestte een wasknij per op de mond te zetten. Mevrouw K. zei tegenover de politie rechter het typisch te vinden, dat aan de beweringen van een kind geloof werd gehecht. „Ik heb het kind beslist geen knijper op de mond gezet, verklaarde zij. De officier achtte het tenlastegeleg.- de bewezen en eiste een boete van f 30 subs. 6 dagen. De politierechter kwam echter tot vrijspraak. De kermisexploitant E. W. uit Amster dam had in de nacht van 27 op 28 juli in een café te Terneuzen een zekere S. een flinke klap toegediend Hij werd conform de eis veroordeeld tot een boe te van f 50,— subs. 10 dagen. De eonstructieschilder L. F. H. van H. uit Zaamslag zou op 7 september met zijn bromfiets in 4 Axel hebben gereden, terwijl hij onder invloed was. Tegenover de polïtierecher ontkende hij echter on der „invloed" te zijn geweest. „Ik werd aangehouden omdat mijn achterlicht niet brandde. Wel had ik ongeveer 5 biertjes gedronken, maar ik was zeer zeker nog goed in staat om mijn brom mer te besturen", zo verklaarde hij. De zaak werd tenslotte aangehouden tot 29 november om de verbalisant te horen. De fabrieksarbeider A. P. M. uit Bas- senvelde had op 15 september te Sluis kil gefietst, terwijl hij zich „in kenne lijke staat" bevond. Hij werd conform de eis veroordeeld tot een boete van f 75,subs. 15 dagen. I Dc Vlissingse politie zal strenge con trole blyven uitoefenen op de naleving van de wet, die het verschijnen van jongens en meisjes beneden de 18 jaar in dancings verbiedt. Dit deelde politie commissaris J. van Marion gisteren tij dens een maandelijkse persconferentie op het bureau van de gemeentepolitie mee. Dit verklaarde de algemeen voorzitter van dc A.R.K.A., mr. G. A. A. A. M. Boot, in de rede, waarmee hij dinsdag te Nijmegen de jaarlijkse algemene ver gadering van deze organisatie opende. Salarissen Wat de salarissen betreft zei mr. Boot, dat er al sinds jaren een duide lijke achterstand is in de bezoldiging van de vele lagere en middelbare functies. „Daarom willen en moeten wij onze arbeid per 1 januari 1963 wederom sterk richten op het weg nemen van deze achterstand, naast zo mogelijk een algemene sala- j risverhoging". Over dc aanpassing van het ambtelijke pensioen aan de uitkeringen krachtens dc A.O.W. en de A.W.W. zei de A.R.K.A -voorzitter: „Wy blijven iedere korting van het overheidspensioen kwalificeren als een aantasting van verkregen rech ten". Mr. Boot constateerde, dat de re gering ondanks liet feit, dat haar jaren zijn vergund om de nieuwe pensioenwet in het staatsblad te brengen, tot nu toe ernstig heeft gefaald. hoofdpijn..... hoof dpho... helpen sneller en beter dan ooit Het rapport over de maand oktober toonde aan, dat de recherche in de af gelopen maand 52 misdrijven te behan delen kreeg. Vijfendertig misdrijven konden worden opgelost. Ook konden er vier inbraken worden opgelost. Drie er van werden door een 15-jarige jongen gepleegd, die zich, zoals reeds eerder gemeld, bij zijn aanhouding verweerde met een dolkmes. Er konden in oktober 35 daders worden aangewezen. Daar van waren cr 17, die nog strafrechtelijk minderjarig waren. De Vlissingse ge meentepolitie noleerde verder 13 aanrij dingen. Dat zijn er twaalf minder dan vorig jaar oktober, toen er 25 plaats vonden. Het betrof in alle gevallen geen ernstige aanrijdingen. Wel liep een aantal personen daarbij lichte verwon dingen op. In vier gevallen was er spra ke van zware materiële schade. Vernielingen Er kwamen in de maand oktober 19 meldingen van vernielingen bin nen by de gemeentepolitie. Dit aan tal ligt hoger dan in andere maan den. In vele gevallen betrof het ver nielingen aan auto's. Zo werden er onder meer enige autobanden door gesneden. In dc maand oktober nam de politie voorts twee zendertjes in beslag. Zoals dit ook de andere jaren het geval is, heeft de gemeentepolitie, het geld. dat zich bevond in de gevonden portemon- nees verzameld. Men heeft het bedrag, byna 1' 60.voorlopig in de. gemeente kas gestort. Sprekende over de gevon den rijwielen merkte de heer Van Ma rion op: „Het hele huis staat nog steeds vol fietsen". Hockey Nu dc eerste helft van de competitie verstreken is en gezien de uitslagen van laatste zondag waarbij Liberty-Push IH met 70 versloeg en WarandeFor ward II met 21, ziet het er naar uit, dat de nek-aan-nek-race tussen Dongen en Oosterhout voortgaat om de eerste plaats. Tilburg II weet zich de laatste wedstrijden van de onderste plaats te distanciëren en heeft nu zelfs Zwartwit H en Push Hl achter zich gelaten. Mid delburg en Forward II vormen de mid denmoot. 7 5 1 1 19- 7 11 6 5 0 1 27- 6 10 6 3 2 1 13- 6 8 7 2 2 3 12-14 6 7 2 2 3 10-16 6 7 1 3 3 8-19 5 7 13 3 10-17 4 7 0 3 4 3-17 3 KERKNIEUWS Begin mei 1963 aanvang 2de fase concilie De tweede zittingsperiode van het Vati caanse concilie begint zondag 12 mei volgend jaar en eindigt 29 juni. De derde zittingsperiode zal eind september of be gin oktober volgend jaar beginnen. NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Krimpen aan de Lek B. M. Meijndert te Waarder. Beroepen door de Generale Synode als predikant voor bui tengewone werkzaamheden (legerpredi- kant) C. W. Schlingeman te Nijeveen. Aangenomen naar Nieuwkoop D. Olie mans te Heinenoord. Beroepen te Sprang -Capelle W. van Tuyl te Rijssen. Be dankt voor Zwartebroek B. Haverkamp te Groenekam. GEREF. KERKEN Tweetal te Emmen (vierde pred. plaats) R. J. Beukema te Ermelo en B. Smilde te Grootegast. Beroepen te Amsterdam (twee vacatures) L. Rin.sralda te Bus- sum en J. van Tuinen te Meppel. Beroe pen te Groningen-Zuid (vierde pred. plaats) P. C. de Vries te 's-Gravenhage- Loosduinen. Beroepen te Dussen J. Baaijens kandidaat te Goes. Beroepen te Oldeborn en te Schettens c.a.: H. Huyser kandidaat te 's-Gravenhage. roepen te Waardhuizen (in combinatie met Almkerk) N. Schelhaas kandidaat te Amsterdam-Noord. Aangenomen naar Sc'noonrewoerd F. B. Fennema kandidaat te Marrum (Fr.) die bedankte voor Den Burg (Texel), Edam. Grijpskerke, Nieu- werkerk aan de IJsel, Oldeborn, Ooste rend (Fr.), Opperdoes. Rilland-Bath. Scharendijke. Vianen. Wijckel 'en voor Zoutkamp. Beroepen te Oost- en West-Souburg (tweede predikantsplaats): B. Wentsel jr. te Oudewater. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Nieuwe Pekela W. van Heest te Emmen en P. H. van Marrum te Ul- rum. CHRIST. GEREF. GEMEENTEN Aangenomen naar Rotterdam-Zuid K. van Twïllert te Vlaardingen. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Aangenomen naar Wormerveer Q. van der Vric te Veendam. BAPT. GEMEENTEN Beroepen te Utrecht F. E. Huizinga te Hengelo (Ov.). Bedankt voor Tweede Exloermond R. J. Vóórhaar te Vrooms- hoop. Hogere omzet en winst „Vettewinkel" De directie van de N.V. Vernis- cn Verffabriek v.h. H. Vettewinkel en Zo nen te Amsterdam, heeft meegedeeld, dat de omzet in het per 30 september 1962 afgesloten boekjaar hoger geweest is dan die in het vorige boekjaar. Alhoewel de definitieve cijfers nog niet bekend zijn, kan meegedeeld wor den dat de winst een verbetering te zien zal geven ten opzichte van het voorafgaande boekjaar. Over het boekjaar 1960-'61 werd 8 pet, dividend in contanten uitgekeerd. Ontwikkelcentrale verlaagt prijzen Een ontwikkelcentrale in Den Haag is van plan rechtstreeks aan particulieren to gaan leveren (vergroten, ontwikke len en afdrukken van kleurenfilms) te len sterk verlaagde prijzen. Dezelfde ontwikkelcentrale verloor op 14 juni voor de rechtbank in Den Haag een tort geding, dat Agfa-Arnhem aanhan gig had gemaakt, omdat de ontwikkel centrale toen tegen sterk verminderde prfjzen afdrukken van kleurenfoto's aan winkeliers leverde. De ontwikkelcentrale stelt, dat deze aangelegenheid er een is, waarin de consequenties van de techni sche ontwikkeling een rol spelen. Zij ver wacht, dat Agfa opnieuw een kort ge ding aanhangig zal maken. De Vlissingse Grocne-Kruisvereniging bestaat vandaag 60 jaar. Deze vereni ging, die bij de oprichting van het Kruis werk met 408 leden begon, heeft mo menteel 8193 leden. In tien jaar tyd steeg het ledental in 1952 waren er 2192 ingeschreven met meer dan dui zend personen. Het huidige bestuur van de Kruisvereniging bestaat uit burge meester mr. B. Kolft voorzitter, de heer W. de. Ridder penningmeester en als le den de artsen R. Grippeling en G. J. M. de Greef en de heren L. P. van Oorschot en P. L. Abrahamsc. De Vlissingse Groene-Kruisvereuiging heeft steeds onder voorzitterschap van een burgemeester gestaan. Vóór burge meester Kolff werd de voorzittershamer achtereenvolgens gehanteerd door jhr. A. A. van Doorn van Koudckerke en de heer C. A. van Woelderen. De eerste se cretaris was mr. F. S. Witteveen. Het secretariaat werd achtereenvolgens be hartigd door de heren P. Landsman. M. Francken. D. Dronkers, dokter Sissingh, en J. Suurmond. In de vacature, die on langs ontstond door het overlijden van de secretaris, de heer H. J. Visser-, zal binnenkort worden voorzien. Penningmeesters waren de heren A. J. van Ockenburg, Van Renterghem, J. P. Vermaas. M. Hemmekam. P. L. Abra- hamse en thans de heer W. de Ridder. De oprichters van de Vlissingse Groene- Kruisafdeling waren de toenmalige bur- Eomeester van Vlissingen jhr. A. A. van oom van Koudckerke, de artsen C. A. Duyvis en J. P. Vermaas, de apotheker A. J. van Ockenburg en de gemeente secretaris mr. F. S. Witteveen. Aanvankelijk begon men met de uit gifte van verplegingsartikeien. In 1907 werd echter ook de wijkverple ging ter hand genomen. Ook aan de kraamverpleging besteedde men ruimschoots aandacht. In 1935 kwam op een terrein nabij de gemeente reinigingsdienst een geheel nieuwe moderne ontsmettingsinrichting tot stand, die nog steeds in gebruik is. In 1949 werd de vereniging lid van het kraamcentrum Walcheren, gevestigd te Middelburg. Vanaf dat tijdstip werden de aanvragen voor kraamverpleging in deze gemeente door genoemd kraamcen trum behandeld. Het magazijn van het Groene Kruis was gedurende veie jaren ondergebracht in een pand aan het Bel- lamypark. maar in 1949 werd dit maga zijn overgebracht naar het Medisch Cen trum. waar ook het consultatiebureau voor zuigelingen en kleuters is geves tigd. In de loop van dit jaar is in deze gemeente een entgemeenschap ter be strijding van de polio opgericht. Ook hierin werd door het Groene Kruis deel genomen. Advertentie J NU MODERN WASSEN '^1M met Reckitts WASMACHINE BLAUW

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 5