REGERING HOUDT VAST AAN RECLAME IN DE TELEVISIE Bescherm Uw gezin verzeker Uw \éy\ Omroepverenigingen ook op tweede net Nazi klaagt over accommodatie in cel VOORSTELLEN ZUN IN STRIJD MET JUISTE RECHTSBEDELING' Forumgesprek op t.v. over uitspraak in Luiks proces DR, BERGHUIS RICHT ZICH TOT „VERONTRUSTE A.R.P.-LEDEN" Dood van 1S9.0D0 joden ten laste gelegd PLEEGZUSTER v Kamer keurt „transactie" Van Gogh goed WOENSDAG 14 NOVEMBER 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 EXTRA ZENDTIJD FINANCIEREN UIT ADVERTENTIES (Van onze Haagse redactie.) Wat enige dagen reeds bij gerucht kon worden vermelfl, is thans offi cieel bevestigd, namelijk dat de regering, ondanks de kritiek van een meerderheid uit de Tweede Kamer, vasthoudt aan haar plan een machtiging voor het uitzenden van televisieprogramma's te verlenen aan een maatschappij, die haar inkomsten niet uit het kijkgeld, maar uit reclameboodschappen zal verkrijgen. De bevestiging is te lezen in de gisteren door staatssecretaris Scholten van onderwijs, kunsten en wetenschappen, en staatssecretaris Gijzeis van economische zaken, bij de Tweede Kamer ingediende memorie van antwoord inzake de nota-reclametelevisïe. In de memorie vindt eveneens het gerucht zijn bevestiging dat de regering is teruggekomen op haar plan aan de commerciële t.v.- maatschappij het gehele, in 1964 in gebruik te nemen, tweede t.v.- net ter beschikking te stellen. Van de dertig beschikbare zenduren per week, worden tien zenduren toegewezen aan de bestaande om roeporganisaties, dus de N.T.S. en de omroepverenigingen. De com merciële omroep, die het eerste jaar met minstens 10 uur moet be ginnen, kan beschikken over maximaal 20 zenduren. Deze situatie zal duren zolang twee zenders in gebruik zijn. Wordt in 1969 ook het derde televisienet in De emblemen op het scherm (Van onze Haagse redactie). De N.T.S. en de omroepvereni gingen hebben op het ogenblik dertig zenduren per week. De N.T.S. verzorgt 40 procent van de zendtijd ofwel 12 uur. Van de overblijvende 18 uur krijgen de A.V.R.O., K.R.O., N.C.R.V. en VARA elk 3/13 deel, ofwel iets meer dan vier uur, en de V.P.R. O. l/13e (ongeveer 1 uur 30 min.). Wanneer het tweede net met reeds direct dertig uur in gebruik wordt genomen en de verdeelsleu tel welke de regering voor ogen heeft, in het parlement genade vindt, zal gedurende 20 uur per week kunnen worden gekeken naar programma's van de com merciële concessiehouder. Onder het N.T.S.-embleem zullen gedurende 16 uur programma's de lucht ingaan. De A.V.R.O., K.R. O., N.C-R.V- en VARA zullen iets minder dan zes uur mogen uitzen den. (3/13e deel van 60 procent van 30 uur zendtijd over het eer ste net en 10 uur over het tweede net, samen 40 uur). De V.P.R.O. krijgt dan bijna 2 uur. Tweede helft van Fei j enoord-V asas toch op televisie In het AVRO-televisieprogramma van woensdagavond 14 november zal om 21.00 uur een directe re portage worden ingelast van de tweede helft van de voetbalwed strijd FeijenoordVasas, de eerste ontmoeting tussen beide clubs in de tweede ronde van de competitie om de Europabeker voor lands kampioenen. Het commentaar wordt verzorgd door Aad van Leeuwen. gebruik genomen, dan krijgt de commerci le televisiemaatschappij het tweede net in zijn geheel. Het derde wordt dan toegewezen aan de thans oestaande omroepvereni gingen. Wat tot dusver nog niet naar buiten was uitgelekt, is het plan van de regering om de N.T.S. en de omroepverenigingen voor een keuze te stellen. Ze mogen de tien zenduren op het tweede net finan cieren uit het, zo nodig tot 40,per jaar te verhogen kijkgeld. Maar als zij dat willen mogen zij die tien uur even eens betalen uit de opbrengst van. re clameboodschappen. Zij mogen die, door advertenties betaal de, programma's onder eigen beheer uitzenden, maar een andere mogelijk heid is dat zij voor de tien commerciële zenduren op het. tweede net, een aparte rechtspersoon in het leven roepen. Voor de, door reclame betaalde uitzendingen der omroepverenigingen zal, evenals geldt voor het toe te laten commerciële t.v.-bedrijf, concessiegeld moeten wor den betaald aan de regering, omdat an ders een oneerlijke concui'rentie wordt aangedaan aan de commerciële conces siehouders. Niet onder controle Do uitzendingen van een door de omroepverenigingen en de N.T.S. op te richten commerciële televisiemaat schappij of de commerciële zend uren van de omroepverenigingen zelf zullen echter niet onder controle hoeven te staan van do programma raad, welke door de kroon in het leven wordt geroepen om toezicht te houden op de programma's van de grote commerciële telcvisieorganisa- ties. De omroepverenigingen kennen hun verantwoordelijkheid. Of de omroepverenigingen het derde net te zijner tijd uit de kijkgelden moeten, respectievelijk mogen, financieren, dan wel dat hun wordt toegestaan de pro gramma's van het derde net te finan cieren door advertenties is een vraag die zal worden bezien wanneer ervaring is opgedaan met hetgeen op het tweede net zal gaan gebeuren. De regering heeft evenmin nog beslist of in do radio reclame moet worden toe gelaten en zo ja, op welke wijze. De kwestie is in studie. Vrije meningsuiting Toen (lo nota-reclametelevisie werd in gediend, verdedigde de regering haar voornemen om reclame in de televisie toe te laten met voornamelijk twee stel lingen. De eerste luidde dat reclame boodschappen in de televisie uit econo misch standpunt noodzakelijk zijn. De tweede stelling was dat reclame in de televisie moet worden toegelaten omdat de grondwet het recht op vrije menings uitingen waarborgt. In het voorlopige verslag liet de meer derheid van de Tweede Kamer weten dat dc in de grondwet bedoelde vrije meningsuiting Ideëel is bedoeld en niet commercieel, gericht op het verkopen van waren- In de memorie van ant woord zeggen de staatssecretarissen Scholten en Gijzeis dat het doen van reclamemededelingen blijkens de be staande jurisprudentie wel valt onder artikel 7 van de grondwet (het recht op vrije meningsuiting). Voorts valt het onder artikel 10 van het te Rome ge sloten verdrag tot bescherming van de rechten van de mens en de fundamentele vrijheden. De staatssecretarissen zijn het voorts niet eens .met de kritiek in het voorlopig verslag van de Tweede Kamer, dat het toelaten van een commerciële televisiemaatschappij het bestaande omroepbestel door breekt. „Het bestaande televisiebe- stel wordt niet doorbroken maar aangevuld." Geen monopolie De bestaande omroepverenigingen heb ben geen monopolie. Misschien lijkt het erop, maar dat tot dusverre niet meer omroeporganisaties zijn toegelaten komt alleen doordat daarvoor op de enige bestaande zender geen ruimte was- Nu er bij het in gebruiknemen van een tweede t.v.-zender meer ruimte komt, is het toelaten van een nieuwe concessie houder een eis van democratie. ..Een zendmachtiging kan daarbij nimmer worden geweigerd onder het motief dat de gegadigde voornemens is reclame- programma's uit te zenden. Het zou, zoals gezegd, in strijd zijn met het ver drag van Rome". De omroepverenigingen hebben bij de regering een prognose ingediend, waar bij becijferd werd dat zij bij een gelijk blijvend kijkgeld van ƒ36,— per jaar in 1964 tien extra zenduren kunnen fi nancieren oplopend tot 30 uur in 1969. De regering is hel niet met de cijfers eens. Hoewel de omroepverenigingen daar niet om vragen, vinden de staats secretarissen het alleszins aanvaardbaar dat het kijkgeld wordt verhoogd tot het bedrag dat de wet maximaal toe laat, n-1. 40 gulden, wanneer het tweede programma regionale uitzendingen en schooltelevisie worden ingevoerd. Bovendien zo zegt met name staatsse cretaris Scholten, is het plan om liet tweede net te beginnen met tien zend uren te weinig. Er moet het eerste jaar minstens twintig uur uitgezonden wor den. Anders is de keuzemogelijkheid van de kijkers niet reëel. Uit de kijkgelden kan dat niet betaald worden, ergo: er is geen andere oplossing dan een con cessiehouder toe te laten, die zijn pro gramma's op andere wijze financiert en wel uit de opbrengst van advertenties. KANDIDATENLIJST V.V.D. Mr. E. H. Toxopeus lijstaanvoerder (Van onze Haagse redactie) Mr. E. H. Toxopeus, dc minister van binnenlandse zaken, is door de verkie- zingsraad van de V.V.D., overeenkom stig het voorstel van het hoofdbestuur, voorgedragen als lijstaanvoerder in alle kieskringen bij de Kamerverkiezingen van volgend jaar. De eerste tien kandidaten op de voorlo pige lijst zijn in het gehele land de zelfde mensen .zij het dat zij in ver schillende delen van het land in wisse lende volgorde op de lijst komen. D< definitieve lijst zal in januari worden vastgesteld, wanneer de algemene ver gadering van de V.V.D. wordt gehou den. Tot de eerste tien kandidaten behoren onder andere prof. dr .H. J. Witteveen, thans lid van de Eerste Kamer, staats secretaris E. G. Stijkel, ir- D. S. Tuyn- man, secetaris van het Koninklijk Ne derlands Landbouwcomité en mr. F Portheine. een bekend figuur in mid denstandskringen. De huidige Kamerleden, mr. F. G. van Dijk en prof. dr. S. Korteweg, komen niet meer op de lijst voor, hoewel zij zich wel herkiesbaar hadden gesteld. Gebouwencomplex van Kath. Economische Hogeschool geopend Ook kleinbedrijf De kritiek dat alleen de grote bedrij ven belang hebben bij reclame in de televisie wordt in de memorie van antwoord ontkend. Aan het tweede t.v.-net komen dertien straalzenders te pas. Per rayon kunnen derhalve verschillende soorten reclamebood schappen woorden uitgezonden. Hier door kan worden bereikt dat de mid den- en kleinbedrijven, die vaak slechts een regionaal debiet hebben, reclameboodschappen tegen uiter aard aanzienlijk lagere prijs kunnen uitzenden. N.T.S. en omroeporganisaties Ontwikkeling van televisie wordt bemoeilijkt ,,De voorstellen der regering ver vat in de memorie van antwoord op de nota inzake reclametelevisie zijn in strijd met een juiste rechts bedeling. Zij bemoeilijken een ver antwoorde verdere ontwikkeling van de televisie en zijn gespeend van werkelijkheidszin. Zij zullen het kijkende publiek niet dienen maar schaden". Dit is het oordeel van de besturen van de Nederlandse Televisie Stichting en de omroeporganisaties over de voorstel len der betrokken staatssecretarissen. De besturen hebben officieel nog geen kennis kunnen nemen van de letterl(j- ke inhoud van de memorie. Op vrij dag 9 november hebben de beide staatssecretarissen het bestuur van de N.T.S. mondeling op de hoogte gesteld van de voornaamste punten van de inhoud van dit stuk. De besturen van de N.T.S. en de om roeporganisaties verklaren: „Ten aanzien van het in de memorie van antwoord vervatte voorstel, dat door de staatssecretaris van o., k en w. als „een wezenHJk nieuw voorstel" werd geken schetst, heeft nimmer eni» overleg met de besturen van de N.T.S. en de om roepverenigingen plaatsgevonden. Even min hebben de staatssecretarissen aan de N.T.S. medegedeeld, dat zy zich met de door de N.T.S. verstrekte prognose ten aanzien van de financiering van het tweede programma niet konden vereni gen. De besturen van de N.T.S. en de omroeporganisaties betreuren het volle dig gebrek aan overleg over deze- pun ten". „De door de staatssecretarissen ver strekte mondelinge informaties geven de N.T.S. en de omroeporganisaties echter voldoende aanleiding om reeds nu hun mening uit te spreken over de gedane voorstellen. Daarbij willen zij in het bijzonder wijzen op net feit, dat in de memorie van antwoord de gedachte is gehandhaafd zendtijd te geven aan een zogenaamde onafhan kelijke commerciële televisiemaat- „De N.T.S. en de omroeporganisaties zijn voorstanders van een zo ruim mo gelijke meningsuiting. De nog steeds Beperkte zendmogelijkheden maken het echter noodzakelijk tot een verdeling van de beschikbare zendtijd te komen vol- (ens vaste wettelijke normen". Onaanvaardbaar .Daarbij mag niet willekeurig worden gehandeld, maar dienen objectieve, voor iedereen gelijke, maatstaven in acht te worden genomen. De staatssecretarissen echter scheppen een systeem van rechts ongelijkheid, dat principieel onaanvaard baar is en er bovendien toe leidt, dat ieder der grote geestelijke, maatschap pelijke en culturele stromingen in ons volk een geringere vrijheid van menings uiting krijgt dan een toevallige groep van particuliere ondernemingen, wier doelstellingen niet is gericht op verzor ging van televisieprogramma's, maar die in de televisie slechts hun econo misch belang zien". (Advertentie) NILLMIJ N.V. LEVENSVERZEKERINGMAATSCHAPPIJ NILLMIJ - 's-GRAVENHAGE Gistermiddag is in Tilburg, zigheid van koningin Juliana, het nieuwe gebouwencomplex van de Katholieke Economische Hogeschool yan de Hoge schoollaan geopend. Daarbij heeft de minister van onderwijs kunsten en wetenschappen mr. J. M. L. Th. Cals, een rede gehouden. Hij zei on der meer: „Zoals een volk, dat leeft, bouwt aan zijn toekomst, zo zal een volk, dat aan de toekomst denkt, bouwen aan zijn onderwijs". Mr. Cals wees erop, dat ook de overheid aan het onderwijs bouw de, de laatste decennia in steeds sterker mate. Nieuw-Guinea wordt niet voor mei 1963 overgedragen" Dr. Djalal Abdoli, de V.N.-bestuurder voor Nieuw-Guinea, heeft- gisteren bij zijn aankomst te Hollandia verklaard dat „noch de Indonesische regering noch de Nederlandse regering formeel de wens te kennen heeft gegeven de bestuurs- overdracht van Nieuw-Guinea aan Indo nesië eerder te laten plaatsvinden dan in van het volgend jaar, zoals in het akkoord is overeengekomen". Dr. Abdoh verklaarde tegenover een A.N.P.-verslaggever dat „indien een voortijdige overdracht praktisch uitvoer baar zou zijn, dit niet zou kunnen ge schieden dan met toestemming van de drie betrokken partijen: Nederland, In donesië en de V.N.". Deze cape wellce te zien is op bate van het liefdadigheidsfonds van de Britse R.A.F. kost maar liefst 20.000 gulden. In de rubriek „commentaar" zal de A.V.R.O. televisie-omroep vandaag een forumgesprek uitzenden naar aanleiding de uitspraak in het Luikse proces. In verband hiermee zal de medewerking van de heren mr. G. B. J. Hilterman, F. B. en Philippe Ia Chapelle jr. aan de rubriek „commentaar" vandaag verval len. Wegens de aard van het onderwerp zal het forum-gesprek niet om 19.30 uur, maar om 22.00 uur worden uitgezonden. Het forum zal bestaan uit: de heer D. T. F. D'Angremond, centraal geestelijk raadsman vari „Het Humanistisch Ver bond", prof. mr. Ch. J. Enschedé, hoog leraar in strafrecht en strafvordering aan de stedelijke universiteit van Am sterdam, mevrouw Hella S Haasse, schrijfster, dr. A. Klapwijk, arts voor revalidatie, geneesheer-directeur van de „Johannastichting" te Arnhem, prof. dr. C. van Ouwerkerk, moraaltheoloog aan het groot-seminarie te Wittem en prof. dr. R. Schippers, hoogleraar in de theo logie aan de vrije universiteit van Am sterdam. Als voorzitter van het forum zal V 1'reden de heer Th. H. Joekes, we- tensi appelijk medewerker van het libe rale studiecentrum „De Teldersstich- ting". PARKEERVETERWET IS ER DOOR (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft zonder hoofde lijke stemming het wetsontwerp goedge keurd tot wijziging van de motorrijtui genbelasting. Deze wijziging maakt de invoering van parkeermeters mogelijk ter controle van de parkeerduur van motorrijtuigen. (Advertentie) Het Wereldgebeuren „Eenzijdige conclusie getrokken" De voorzitter van de Anti-Revolutionai re Partij, dr. W. P. Berghuis, heeft gis teren een verklaring afgelegd over de brief van de „groepering van verontrus te anti-revolutionairen" aan de kiesver enigingen, vergezeld van een afschrift een brief aan het centraal comité van de Anti-Revolutionaire Partij. ELij heeft het volgende meegedeeld: „Wij leven in een vrij land en als anti revolutionairen binnen een democratisch partijverband, zodat ieder het recht heeft zich te uiten, zoals hij meent dat te moeten doen. Ik wil in dit verband daar bij dan ook nog buiten beschouwing la ten de vraag, of het organisatorisch wel juist is. dat een in landelijk verband op tredende groep van antirevolutionairen zich rechtstreeks tot de kiesverenigingen richt en of zij zich niet beter publiekelijk tot het centrale comité had kunnen rich ten. Wat mij wel onaangenaam heeft getroffen is dat deze groep thans pu bliekelijk eenzijdige conclusies trekt om trent een tot twee maal toe gehouden uitvoerig vertrouwelijk gesprek van het moderamen met een deputatie van de groep. Als men er behoefte aan gevoelde om met datgene wat men als resultaten van dit gesprek beschouwde en daar in met name uitlatingen van de ande re gesprekspartner, het moderamen. zoals men deze interpreteerde, naar buiten te brengen, had men op zijn minst de partner daarin moeten ken nen en in ieder geval moeten zorgen, dat de publikatie het gevoelen van deze partner juist weergaf. Dit is niet gebeurd. En daarom is hetgeen in de brief van de groep van 10 november j.l. aan het centraal bu reau als resultaten van het gesprek worden genoemd eenzijdig en onvolle dig en daarom onjuist. Mijnerzijds ga ik thans op de inhoud van het vertrouwelijk gesprek met de groep niet in. Zo nodig zal dit naderhand kun nen gebeuren. Ik zou alleen willen stel len, dat er van een neiging tot relative ring van de beginselen, zoals wordt ge steld, bij de leidingen van partij en frac ties geen sprake is. Overigens zou ik de kiesverenigingen willen adviseren zich niet te richten naar de actie van deze groep, maar op het punt, waarom het haar in concreto gaat, n.l. de kandidaatstelling, vertrou wen te hebben in het beleid van het cen traal comité in deze, en voorts, zoals dat by de structuur van onze partij past, naar eigen inzicht en met wysheid te werk te gaan". „Mi/n post komt te laat" Het proces te Bonn tegen 12 oud-S.S.-ers die ervan be schuldigd worden 180.000 jo den in Polen vergust te heb ben, is gisteren korte tijd on derbroken na een felle uitval van de hoofdverdachte, de 63-jarige Ernst Burmeister. Toen Burmeister verzocht werd antwoord te willen geven op en kele vragen die de rechtbank hem wilde stellen begon h(J te schreeu wen: „ik heb zeven maanden in voorarrest doorgebracht mijn accommodatie was slecht mijn post kwam te laat". Daar hij weigerde zijn geschreeuw te staken en bleef aanhouden, dat de rechtbank bevooroordeeld is, gaf de rechter opdracht de zitting voor een half uur te schorsen. Terwijl de 12 verdachten werden weggeleid, riep een der twee offi cieren van justitie Burmeister ach terna „maak van deze pauze maar eens gebruik om over Goldberg na te denken". Goldberg is een van de 40 tot 50 joden die Burmeister doodgescho ten zou hebben omdat hij te 'zwak was om te werken. Burmeister wordt er bovendien van beschul digd als hoofd van een Einsatz- kommando verantwoordelijk te zijn voor de dood van 180.000 joodse mannen, vrouwen en kinde ren in het verdelgingskamp Chelmno (Kulmhof) in Polen, Na het reces bleek by voldoende tot kalmte te zijn gekomen om antwoord te kunnen geven op en kele vragen. Hy deelde de recht bank mede, in de loop van zijn leven geleerd te hebben te gehoor zamen. „Dit was mijn plicht als gjed Pruisisch ambtenaar", aldus urmeister. BLOEDWIJN t gar h. uo> getwndKeü^ bij apachekers en dro£iscen (Van onze parlementaire redacteur) Er bestond gisteren in de Tweede Ka mer grote eenstemmigheid over het wetsontwerp tot goedkeuring van de op 21 juli j.l. gesloten overeenkomst tussen de Staat der Nederlanden en de Vincent van Gogh Stichting, die ten doel heeft een zeer kostbare en unieke verzameling van werken van Vincent van Gogh, be nevens brieven en andere archiefstuk ken, betrekking hebbend op de schilder, voor Nederland te bewaren. Ir. V. W. van Gogh heeft deze collectie, aangevuld met meer dan honderd en vijf tig schilderijen en tekeningen van Corot, Manet, Pissarro, Gauguin. Toulouse- Lautrec, Bernard, Monticelli en vele an deren, aan de stichting verkocht voor f 18.470.000,Dat is ver «meden- het bedrag, dat hij er bij verkoop naar bui tenland voor had kunnen krijgen. De gehele verzameling zal in Amsterdam worden ondergebracht. Namens de bijzondere commissie uit de Tweede Kamer, die de openbare behan deling van het wetsontwerp heeft voor bereid, sprak dr. Tilanus van de C.H.U. zijn bijzondere dankbaarheid jegens de familie Van Gogh uit. Geschokt Afrika De oorlog tussen China en India heeft het westen minder geschokt dan de neutralistische landen. In het westen had men van de Chinese com munisten niets anders dan agressie ver wacht. Het neutralistische blok daar entegen, dat afzijdig stond, zolang de koude oorlog uitsluitend woedde tus sen de uitgesproken communisten en anti-communisten, constateert nu tot zijn grote schrik, dat een der eigen landen het slachtoffer is geworden van de communistische expansiedrang. Dat heeft op zijn zachtst uitgedrukt enige verwarring gewekt in het neu tralistische kamp. Aanvankelijk wacht te men nog even af tnet commentaar te geven. De Chinezen zouden wel zo verstandig zijn tot een vreedzaam ak koord te komen met India en dan zou er geen vuiltje aan de neutralistische hemel zijn. Maar men had buiten Mao Tse Toeng gerekend. De Chinezen lie ten duidelijk blijken, dat zjj niet aan terugtrekken dachten en toen sloeg de schnk vele Afrikanen om het hart. Nehroe's positie als leider van de neu- tralistische1landen, als de spreekbuis van de „niet gebonden" staten, was in Afri kaanse ogen lange tijd onaantastbaar geweest. Zo was naar neutralistisch oordeel ook de staat India onaantast baar. China heeft zich echter van neu traliteit of neutralisme niets aange trokken en het zal zich daar ook in de toekomst waarschijnlijk nimmer iets van aantrekken. In sommige Afrikaan se landen beseft men dat nu wel duide lijk. Dr. J. Gikonyo Kiano, de parlemen taire secretaris van Jomo Kenjat- ta, de voornaamste leider van de na tionalisten in Kenia bracht het alge meen gevoel van verontwaardiging voorzichtig onder woorden met de ver klaring, dat „China de sympathie, die het in de Afrikaanse landen had ge wonnen, bezig was te verliezen". „Hoe weten wij, dat China tegenover Oost-Afrika niet hetzelfde zal doen als tegenover India?" vroeg dr. Kiono zich af. De premier van Oeganda, sir Milton Obote, een van de weinige Afrikaanse politici, die het westen openlijk goed gezind is en die in belangrijke politieke kwesties het westen steunt, verklaar de dat zijn land de communistisch-Chi- nese aanvraag voor het V.N.-lidmaat- schap nimmer zal steunen zolang de Chinese agressie in India voortduurt. De eerste landen van de conferentie van Belgrado, die China veroordeelden, wa ren Ethiopië en Cyprus. Daarna kwa men ook de stemmen van Kongo (Braz zaville), de Verenigde Arabische Re publiek, Keni4 Liberia, Somalië, Oe ganda en een aantal van de vroegere Franse koloniën in Midden-Afrika. De eerste minister van Nigeria, sir Abu- bakar Tafawa Balewa bijvoorbeeld he kelde de Chinese opvatting, dat „recht hetzelfde betekent als macht". „Lan den die er zo over denken, moeten wor den veroordeeld", verklaarde de Nige- riaanse regeringsleider. Peter Koinango, de secretaris-generaal van de Pan-Afrikaanse Vrijheidsbewe ging voor Oost-, Midden en Zuid-Afri- ka sprak van „de Chinese invasie in India, die de wereld heeft geschokt". De neutralisten stellen gewoonlijk, dat hun houding van neutralisme heel iets anders in dan neutraliteit. Neutrali teit is weigeren te kiezen tussen goed en kwaad, menen zij. Neutralisme echter is weigeren bij voorbaat partij te kie zen voor bepaalde blokken, zoals Oost en West. De neutralisten willen geval voor geval bekijken. Wanneer zij met een bepaalde situatie worden geconfron teerd, zijn zij bereid een standpunt in te nemen, nadat zij de zaak op al haar merites hebben beoordeeld. Dat hebben nu de Afrikaanse landen gedaan in het geschil tussen India en China. Omdat- er een neutralistisch land bij de kwestie betrokken is, was de keus niet moeilijk. China moest ver oordeeld worden. Overigens wil dit nog geenszins zeggen, dat deze landen ook het Chinese communisme verwerpen. De neutralistische beginselverklaring maakt het mogelijk de Chinese aanval op India te veroordelen en het com munisme van China desondanks te ver heerlijken. Het neutralisme beoordeelt immers elke situatie afzonderlijk en trekt verder geen partij. Deze neutralis tische opvatting lijkt in strijd met de kritische woorden, die vele Afrikaanse leiders aan de kwestie China-India heb ben gewijd, maar zij is dat niet. De ernstigste kritiek kwam tot nu toe namelijk uit landen als Liberia en Ni geria, uit Oeganda en uit vroegere Franse koloniën. Deze landen zijn in naam neutralistisch, maar in wezen wes- ters-georiënteerd. Uit een door-en-door neutralistisch land als Ghana kwam een heel ander geluid. President Nkroemah schreef in zijn eer ste brief over het Indiaas-Chinese ge schil aan de Britse premier MacMillan: „Aan welke kant ook het recht of het onrecht staat in de huidige worsteling tussen India en China, ik ben ervan overtuigd dat wy de zaak van de vrede het beste kunnen dienen door ons te ont houden van iedere actie die de situatie kan verergeren". Dat was de reactie van dezelfde presi dent Nkroemah die in 1961 over de kwestie Katanga zei: .Waar het gaat om rechtmatig of onrechtmatig kan van neutraliteit geen sprake zyn". Tom Mboya, een invloedrijke politicus van de Keniase Afrikaanse Nationalis tische Unie en minister van arbeid in Kenia was al even voorzichtig in zijn commentaar op de strijd in de Himalaya. Hij volstond met te verklaren, dat zijn partij strikt neutraal (neutralistisch) was en dat de Afrikanen in Kenia vriendschappelijk stonden tegenover „al le landen". Misschien van meer belang dan de hou ding der politici is de reactie van de be volking in Afrika. In Kenia hebben velen spontaan bloed gegeven voor de Indiase slachtoffers en de leden van de Kamba- stam in Kenia hebben zelfs geld inge zameld voor India. In Nieuw Delhi is medegedeeld. dat men voor honderdveer tigduizend dollar aan hulp heetf ontvan gen uit Kenia, Oeganda en Tanganyika. Afrikaanse verpleegsters in Oost-Afrika hebben zich bovendien gemeld om dienst te doen aan het Himalaya-front. In Nai robi (Kenia) gaven honderdnegentig vrijwilligers zich op voor de strijd tegen China. Negenenzeventig van hen waren Indiërs, honderdtien waren Afrikanen en de honderdnegentigste was een gepen sioneerde Britse majoor, wiens handen jeukten, zoals hij zei. PRESIDENT NKROEMAH .recht en onrecht

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3