davitamon i J f Slotbrug Haamstede voor de sloop Bouwchemisch bedrijf in St-Maartensdijk BILT PROT. KERKEN IN RILLAND-BATH ZIJN TEGEN SPORT OP ZONDAG ALMANAK 0//ariï^ MOGELIJK VERHOGING TARIEVEN ROTTERDAMSE TRAMWEG-MIJ ZUID-WESTEN MOET SOLIDAIR ZIJN MET OOST-NEDERLAND PLANNEN VOOR STICHTING VAN INSTITUUT MUSISCHE VORMING qrlïN4 Nieuw reglement van orde voor Zeeuwse staten PAUSELIJKE ONDERSCHEIDING VOOR DE HEER G. N. VAN GINKEL ara-N* s PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 14 NOVEMBER 1962 WIE in de Schouwse Westhoek, aangetrokken door geklop van beitels op steen, de oprijlaan van het „Slot Haamstede" binnenloopt, zou zich een ogenblik in een barre Middeleeuwse oorlog kunnen wanen. In de tijd, toen met stormrammen meedogenloze aanvallen op poorten en muren van kastelen en forten werden ondernomen. Systematisch wordt op het ogenblik de robuuste stenen poort aan de binnenkant van de slotbrug afgebroken. Het wapen van Witte van Haam stede, dat hier bij de herbouw van het slot in 1609 boven de doorgang werd gemetseld, wordt „meegeno men". Het lijkt erop alsof een ruige periode uit de historie zich herhaalt. In werkelijkheid is het allemaal veel minder alarmerend. De mannen, die thans de toog aan gene zijde van de slotbrug neerhalen, worden bij him werk niet geruggesteund door hin derlagen met vervaarlijke musketlo pen. En hun „wapen" is geen ramei, maar een moderne gele hefvork, waarmee kruiwagens voor een stipte afvoer van de steen worden om- hooggebracht. Wat er bij de toegang naar het roemruchte „Slot Haam stede" gebeurt, betekent het begin van een restauratie. ANNO 1962 is de rijksgoedkeuring afgekomen voor de eerste fase van een grondig herstel aan deze zeldzame herinnering aan het Hol landse Gravenhuis in de kom van het dorp Haamstede. De vier bogen rijke stenen slotbrug en het laatste restant van een fors poortgebouw zijn de laatste decennia steeds ver der verzakt en ontluisterd. Wachten was niet langer verantwoord en daarom heeft het rijk in eerste in stantie toestemming gegeven tot uit voering van een deel van het restau ratieplan, dat architect M. J. J. van Beveren uit Middelburg voor het eeuwenoude kasteel heeft ontwor pen. Het in dergelijke karweien bedreven personeel ran het aannemersbedrijf L. C. Bom te Burgh is ermee ge start. Om te beginnen is rechts van i afgedamd. Het stuk van deze antie-1 van brug en toog mogelijk te maken, het slot een houten dam met loop- ke verdedigingsgordel tossen beide De restauratie is begonnen. Het brug gelegd, terwijl de gracht ook i punten wordt drooggepompt om de „Slot Haamstede" is er hard aan aan de zuidkant van het gebouw is' sloop en in het bijzonder de herbouw I toe(Foto P.Z.C.). Staten benoemen in december nieuwe griffier Nog deze maand zullen Gedeputeerde Staten van Zeeland een voordracht samenstellen voor de benoeming van een nieuwe griffier der staten. De benoeming zal dan in de statenver gadering van 20 december geschieden. Dit deelde de commissaris der konin gin in Zeeland, jhr. rar. A. F. C. de Casembroot, dinsdagmorgen mee tij dens de statenzitting. Zoals bekend is in juli de vacature van griffier voor sollicitatie opengesteld. De sollicitatietermijn sloot op 1 sep tember. „Inmiddels hebben wij in sep tember en oktober inlichtingen inge wonnen, zodat we nog in de loop van de maand een voordracht kunnen sa menstellen", aldus de commissaris der koningin. Evenals in 1950 bij de griffiersbenoe ming zullen de statenfracties weer in de gelegenheid worden gesteld kennis te maken met de drie sollicitanten, wier namen op de voordracht prijken. De fractievoorzitters zullen bijeenko men om de data van deze kennisma king voor de verschillende fracties te bepalen. COASTER AAN DE GROND Dinsdagmorgen in alle vroegte is de Ne derlandse coaster „Despatch" in de Sar- dijngeul tussen Vlissingen en Terneuzen aan de grond gelopen. De sleepboot „Sealdis" en het bergingsvaartuig „Dol fijn" voeren uit om assistentie te verle nen. De coaster kon echter later op de morgen op eigen krachten vlot komen. C AdvertentieJ BEVAT DE ONMISBARE VITAMINEN M li Vogelnest in staart van torenhaan noonmaakbeurt. Dezer dagen is het naar beneden gehaald. De smid zal het eerst moeten repareren omdat bleek, dat in de oorlogsdagen van 1944 een granaatscherf door de staart was gevlogen. Jarenlang heeft een vogeltje in dat gat zijn nestje gehad. Nadat de haan nog door de schilder van een laagje bladgoud zal zijn voor zien, zal deze straks weer in zijn volle glorie op de toren prijken. ADRES AAN DE GEMEENTERAAD Openbaar karakter zondag zou worden aangetast De vier protestantse kerken in de ge meente Rilland-Bath zijn in verzet ge komen tegen het principe-besluit van de gemeenteraad van Rilland-Bath om het gemeentelijk sportterrein ter beschikking te stellen van de Katholieke Arbeiders Jeugd (K.A.J.) voor sportbeoefening op zondag. De gezameniyke kerkeraden van de Gereformeerde Gemeente, de Ge reformeerde Kerk, de hervormde ge meente en de vry evangelische gemeente hebben in een adres aan de gemeente raad aangedrongen op herroeping van het besluit. De raad heeft het besluit genomen in zijn vergadering van 1 oktober j.l. Er werd in deze vergadering aan herinnerd, dat tien jaar geleden de raad het besluit nam, dat het gemeentelijk sportterrein op zondag niet zou mogen worden ge bruikt. De huidige gemeenteraad dacht er echter anders over. Met zes tegen één stem werd besloten de mogelijkheid te openen op 's zondags toch sport en spel te beoefenen op het gemeentelijk sportterrein. De enige tegenstemmer was het cJi.-raadslid J. van den Boom gaard. De raad bepaalde erbij, dat er echter sprake zou moeten zijn van „ge organiseerde sport". Dit principe-besluit werd genomen naar aanleiding van een verzoek van de organiseerde katholieke jongeren in land, die bij tijd en wijle ook wel eens sportwedstrijden op zondag willen orga niseren voor de katholieke jeugd in Zeeland. In hun brief aan de raad schrijven de kerkeraden, dat zij zich willen onthouden van een oordeel over sportbeoefening als zodanig op i dag binnen verenigingsverband. Nog minder willen adressanten een afkeu rend oordeel uitspreken over het des betreffende verzoek van de K.A.J. Zij zijn echter van mening, dat door het beschikbaar stellen van een openbaar terrein voor deze sportbe oefening, het openbaar karakter van de zondag, zoals tot dusver in Rilland gehandhaafd, wordt aangetast- De kerkeraden betogen, dat hierdoor de gevoelens van het merendeel van hun gemeenteleden worden gekwetst. Ten slotte wordt opgemerkt, dat zij het be sluit van de raad betreuren. Bij de raad wordt er ten sterkste op aangedrongen het besluit te willen herroepen. Flink wrijven mei Kloosterbalsem, de warmteopwekkende stoffen verjagen snel de pijn. Héilzame, diepwerkende KLOOSTERBALSEM verzacht en verlicht aan doeningen van huid en spieren. Huisapotheek in 1 potje Aeeuwse Vei/ing Voor ivie er oog voor lieeftkan een veiling heel goed dienen als een soort publieke vermakelijk heid en gezien de belangstelling voor publieke veilingenheeft me nigeen er oog voor. Vooruitik begin met honderd gulden, dan kan iedereen mee doen". sprak gistermiddag de vei lingmeester in het Vlissingse Con certgebouw animerend en hoewél niet iedereen meedeedwas het re sultaat niet slecht. 't Ging om een kast. Het ging de ze middag trouwens om nog veel meer. Óm zaken, variërend van twee stenen honden („mooi gaaf"), diverse stoelen, tafels, een ijzeren wiegestel en een bruidskist tot nog meer kasten, stoelen, klap-, speel en andere tafels en weer andere stoelen. En kasten. Een bonte verscheidenheid van ten dele oud en ten dele antiek meubi lair en het was aan de kenners om oud van antiek te onderscheiden. Soms viel dat niet mee. Zelfs voor de veilingmeester niet. Want op een gegeven ogenblik kwam er een instrument aan bod, waarvan hij moest bekennen niet te vjeten wat het voorstelde. Jli zou zo zeggen, een bord met een raar ding èr op", meende de man en hij begon aarzelend met een in zet van een gulden. 't Werd nog twaalf gulden. Twaalf gulden voor „een bord met een raar ding er op". „Weet U nou wat het isf", wilde de veilingmeester nog van de ge lukkige koper weten, maar net antwoord viel een beetje in de ruimte. Het had iets met een was ketel te maken. Dat werd in ieder aeval duidelijk. Maar voor de meeste kooplustigen bleef het een bord met een raar ding er op. Ui J m yf 's morgens m Richtprijs voor melk een stap vooruit Tijdens de maandag gehouden vergade- het dagelijks ze, enkele mededelingen gedaan over de buitengewone vergadering van het K.NX.C. „De situatie is met name op de gemengde bedrijven in het oosten van ons land precair", aldus de voorzitter. „Hoewel de resultaten in het zuidwesten dit jaar gunstig zjjn uitgezonderd het gewas suikerbieten dienen wij in deze solidair te zjjn, daar het in het bij zonder aan een nationaal landbouwbe leid te zeer ontbreekt", ging de heer Geuze verder. Bij de aanvang van de vergadering wen ste de voorzitter dr. ir. C. W. C. van Bee- kom geluk met zijn benoeming tot hoofd ingenieur-directeur van de voorlichting in de provincie Zeeland. Met leedwezen nam het bestuur kennis van het feit, dat de heer C. J. v. d. SUBSIDIE VOOR MUZIEKSCHOLEN (Van onze Haagse redactie) Minister Cals heeft in een brief aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat ten be hoeve van de muziekschool te Middel burg voor 1961-'62 een subsidie is ver leend van 8126.en voor 196263 9806.De muziekschool te Terneuzen krygt voor 196162 een subsidie van j 1394.en voor 196263 een subsidie van 1713.—. Doorberekening loonkosten Plan voor sneldiensten over de Deltadammen Het streekvervoerbedrijf R.T.M., dat de verbindingen onderhoudt tussen Rotter dam en de Zuidhollandse en Zeeuwse ei landen, overweegt ministeriële goedkeu ring aan te vragen voor verhoging van de tarieven, zo heeft de directeur dr. H. J. van Zuylen dinsdag in de jaarverga dering meegedeeld. Deze verhoging be treft een doorberekening van de loonkos- zijn gestegen. De salarissen van het per soneel liggen overigens nog onder het niveau van dat in de grote steden. Dr. Van Zuylen was niet optimistisch over de toekomst van de streekvervoer- bedrijven. In het westen van het land is een verzadigingspunt bereikt voor het openbaar vervoer. De kosten stijgen en tariefsverhoging is moeilijk te verkry- ten zullen de transportmiddelen groter worden. „Hoe groter de wagens zijn, des te economischer het bedrijf", aldus dr. Van Zuylen. Extra reserveringen werden gedaan in verband met de te verwachten waardevermindering van de vloot. In de plaats van de heer J. U. Schilthuis werd tot commissaris benoemd de heer H. W. Jettinghoff. wie president-commis- saris zal worden is nog niet bekend. De minderheid had overigens bezwaren te en deze „politieke" mutatie de heer _'osthumus Meyjes stemde zelfs tegen die het gevolg is van een gewijzigde taakverdeling in het college van b. en w. van Rotterdam. Zij meent dat daar door de continuïteit in het bestuur in gevaar komt. De heer Schilthuis kon daar moeilijk op ingaan. Hij beheert in Rotterdam weliswaar nog de portefeuille van economische zaken, maar de sector het openbaar vervoer is na de ver kiezingen toegewezen aan de nieuw be noemde wethouder Jettinghoff. Zuylen werkzaamheden afneming van de betekenis van het veer Middelharnis- Hellevoetsluis en als consequentie daarvan vervanging van de tram- dienst op Voorne-Putten door een buslijn. Het bedrijf heeft concessies voor toekomstige busdiensten over de nieuwe dammen tussen Schouwen- Duiveland en Rotterdam en tussen Goeree-Overflakkee en Rotterdam, Het plan is op deze lynen een aantal sneldiensten in te voegen. Er is even wel nog geen overeenstemming be reikt over de tolrechten, die op de dammen geheven zullen worden. Waardering Er werd vry lang gediscussieerd ov< verschillende aspecten, waarbij de zeer kleine minderheid, die de belangen ver dedigt van de houders van restantbewij- zen, in het algemeen veel waardering toonde voor de gang van zaken en het bestuursbeleid. Vorig jaar werden name lijk per tender afgelost 86 obligaties van 600 gulden tegen een koers van 86,5 pro cent en 116 restantbewijzen, variërende van 238 gulden tot 340 gulden, tegen een boers van 68 procent. De president-commissaris, de heer J. IJ. Schilthnis, mocht daarvoor de dank van de restantbewijshouders in ontvangst ne men, maar hij haastte zich daarbij te zeggen dat voor het college van commis sarissen de aflossing niet een jaarlijkse regel is geworden, doch afhankelijk blijft van de liquiditeit. Concurrentie Het bedrijf ondervindt toenemende con currentie van de particuliere vervoer middelen. Ongunstig is ook de afvloei ing vaA de bevolking van de eilanden. Directeur dr. H. J. van Zuylen verwacht dat de „trek naar de stad" zal worden als het en de landbouw - rational iseerd. C log groter Vltaplan voltooid is Titer zal zijn ge le hoge loonkos- DAGELIJKS BESTUUR Z.L.M. JAN SCHAALJE !N GOES OVERLEDEN In Goes is maandag vrij plotseling leden de heer Jan Schaalje, laatstelijk werkzaam bij Louisse N.V. te Goes. De thans overledene bereikte de leeftijd van 42 jaar. Jan Schaalje is meer dan 17 jaar in dienst geweest van de schouw burgzaal „de Prins van Oranje", waar hij in de loop'der jaren aan du bezoekers van feestavonden, ui gen, toneelvoorstellingen, vergaderingen en dergelijke evenzovele koppen koffie heeft geschonken. Voor de regelmatige bezoekers van „de Prins van Oranje" was hij gewoon „Jan", die altijd klaar stond om te helpen. Hij was als het ware vergroeid met de „de Prins". Enkele maanden dene op als kelnei met een hartaanval. De laatste maanden was hij werkzaam bij Louisse N.V., waar men hem meestal aan de benzinepomp kon aantreffen. De overledene hield zich actief bezig met de belangen van het hotelpersoneel. Hij was penningmeester van de Nederlandse Bond van Hotelpersoneel, afdeling Goes. De begrafenis is bepaald op vandaag woensdag om half drie op de algeme ne begraafplaats in Goes. BIJNA f 80.000 VOOR 10x10 IN ZEELAND De totale opbrengst voor de 10 keer 10- actie in Zeeland is 79.090,62, hetgeen ge middekl 20 cent per inwoner betekent tegenover een Iandeljjk gemiddelde var 20 cent. Dit bedrag moet als volgt gesplitst wor den: 40.693,47 voor de „operatie zak geld" en 39.216,15 voor bijzondere acti viteiten. Wanneer aangenomen wordt, dat aan de zakgeldactie werd deelgeno men door alle Zeeuwse jongeren tussen 15 en 24 jaar, kan de gemiddelde bijdra ge op 1 gulden gesteld worden. Het aan tal actie-comité s, dat in Zeeland werk zaam was. bedroeg 75. Werff wegens gezondheidsredenen voor zijn functies in het organisatieleven heeft moeten bedanken. Dit betekent een groot verlies, werd opgemerkt. De vergadering besprak vervolgens de door de minister vastgestelde melkprijs. Dat het systeem van een garantie voor beperkte hoeveelheid van 5,1 miljard stap vooruit beschouwd. De hoogte van de richtprijs van 27 cent blijft 1 cent onder de door het Land bouwschap gevraagde prijs, hetgeen werd betreurd. Afgewacht zal moeten worden hoe het nieuwe systeem in de raktijk gaat werken, lesloten werd het aanvangsuur van de algemene vergadering op maandag 17 december te Goes te stellen op 10 uur 15. Als sprekers zullen optreden dr. W. H. Kemmers in de ochtendvergadering en de directeur-generaal van de landbouw, ir. J. Wellen, in de middagvergadering. tuinbouwafzetverordening, waarin de publiekrechtelijke veilplicht is geregeld, Men kon zich aansluiten bij de conclusie van de tuinbouwcommissie der ZE.M. Het dagelijks bestuur voegde aan de: conclusie nog toe, dat. wanneer deze af- zetverordening zou moeten verdwijnen, dit pas na een overgangstermijn dient te geschieden. (Advertentie) CD Vrouwenraad Zeeland besprak Lezing mevrouw A. Broersma-Smit wenorganisaties in Zeeland, de Vrouwen raad, heeft dinsdag in zjjn vergadering te Middelburg, bijzondere aandacht ge- wjjd aan de bestaande plannen tot op richting van ecu Instituut voor Musische Vorming. Mevrouw A. Broersma-Smit uit Amsterdam, gedelegeerde van het bestuur voor Cultureel Contact, hield een lezing over „de kunstzinnige vor ming in de opvoeding". Naar aanleiding van een conferentie in Amersfoort, waar dit onderwerp uitvoerig werd behandeld, deelde mevrouw Broersma mee dat men uil komen tot een Iandeljjk centrum voor Musische Vorming, waarin de drie milieus, waarin het kind verkeert, n.I. het gezin, de school en de maatschappij („het. buitenschoolse"), samenwerken. In de praktyk zou dit neerkomen op stichting van scholen, waar jonge men sen in de gelegenheid worden gesteld hun zin voor kunst te ontwikkelen. Vor- mingsscholen dus, die géén vakopleiding geven. Om eerst te komen tot stichting van een landelijk centrum, moet een •den benoemd, waarin af- de commissie gevaardigder Kunst, het hebben, verkl Uitvoerig ging zij in op het belang van de kunstzinnige ontwikkeling van het kind. „Ieder kind heeft be hoefte aan creativiteit", aldus me vrouw Broersma. „Deze hoeft niet uitgesproken actief, maar kan ook receptief zijn. De noodzaak ligt hier in, dat het kind evenwicht moet vin den tussen het verstand en het hart. De intellectuele en de culturele op voeding zijn niet te scheiden: ze hel pen elkaar. De kunstzinnige vorming wil de zin voor schoonheid en goede smaak van het kind ontwikkelen" Eigen waarden Op de vraag hoe dit moet gebeuren, zei mevrouw Broersma onder meer: „Wij moeten leren denken vanuit de kinderen, Ze zijn ons waarschijnlijk voor. We ten hen hun eigen waarden leren vinden, hun eigen leven laten leiden. Daarvoor is in de eerste plaats nodig een bewuste analysering van de jeugd. Daarnaast moet er een nauw contact bestaan tus sen ouders en opvoeders (school), om gezamenlijk te komen tot leiding van het kind naar zijn bestemmir-" T""~ 1_"'" ming noemde mevrouw rijk der vrijheid". Over de vraag hoe een dergelijke school in de praktijk in Zeeland zou moeten iverkcn, werd langdurig gcdiscusieerd. Enkele aanwezigen waren van mening, dat men eerst op de scholen meer aan dacht zou moeten besteden aan de kunst zinnige vakken. Men merkte op. dat de klenterschool in dit verband de lagere school ver vooruit is. Tot concrete voor stellen kon men in dit stadium nog niet komen. Tot slot van deze geanimeerde vergadering resumeerde de voorzitster van de Vrouwenraad Zeeland, mevrouw E. J. van den Broeeke-de Man, liet be sprokene en sprak zij haar dank uit aan mevrouw Broersma-Smit. r rn 's middags Slot van pag. 1 ven. Zjj staat onder leiding van de in heel Europa bekende, beton-techno- loog prof. dr. ir. F. K. Müiler. In vele andere landen werken reeds daar ge vestigde fabrieken onder soortgelijke licenties als de in Sint-Maartensdijk voor het Beneluxgebied bijzonder cen traal te bouwen fabriek. Op deze manier wordt dit voor Ne derland vrij nieuwe bouwchemische bedrijf als het ware beschermd tegen kinderziekten. Alle nieuwe vindingen, proeven en onderzoekingen zijn de Nederlandse onderneming vanuit Oostenrijk bekend. In 't Weense labo ratorium zullen de Nederlandse pro- dukten steeds nauwkeurig worden on derzocht. Ongeschoolden Overigens zal de nieuwe fabriek ook de beschikking krijgen over een klein laboratorium. Weliswaar blijft de we tenschappelijke afdeling met het technisch-adviesbureau en de ver koopcentrale in Rotterdam, maar de staf van technici, die de leiding van het bedrijf in Sint-Maartensdijk zal vormen, bestaat ook uit werknemers, die een gespecialiseerde opleiding hebben gekregen. De machines en toestellen om chemische reacties te bereiken zullen voor een belangrijk deel bijna automatisch werken. Voor de personeelsformatie kan de N.V. Thalassa-Murexin verder geheel op Tholen terecht, omdat men alleen on geschoolden nodig heeft. Wanneer het Provinciale Staten van Zeeland zullen een aparte vergadering besteden aan hun nieuwe reglement van orde. Dit kondigde de commissaris der koningin in Zeeland, jhr. nir. A. F. C. de Casembroot, gister morgen aan tjjdens de statenzitting. Het oude reglement van orde moet belang rijk gewijzigd worden, mede in verband met de nieuwe Provinciewet. De heer D. Kodde (s.g.p.) drong er op aan een commissie te benoemen om de ze wijziging van het reglement van orde voor te bereiden. Ook vroeg hij de sta tenleden tijdig in het bezit te stellen van de andere reglementen, die eveneens ge wijzigd moeten worden. Drs. Th. Wester hout onderschreef deze suggesties. Voorts vroeg hy het instellen van de werkcommissies en het opstellen van de huishoudelijke reglementen voor commissies er in te betrekken. Daarna splitsten de staten zich afdelingen om dc voorstellen van Ge deputeerde Staten te bespreken. Op een vraag van de heer P. V. M. Ver- cauteren (k.v.p.) deelde de commis saris der koningin mee, dat ambte naren aanwezig zullen zijn voor het maken van afdelingsverslagen. Op 20 en 21 december zullen de staten weer in openbare zitting bijeenkomen. „Ridder in de Orde van Gregorius de Grote" Dc heer G. N. van Ginkel, een der directeuren van dc Koninklijke Maat schappij „De Schelde" te \lissingen, is «finsdagavond door pastoor H. Adriaanscn namens paus Joannes XXIII benoemd tot ridder in de Orde van Gregorius de Grote. De versierse len, behorende bij deze pauselijke on derscheiding, werden de Schelde-di- recteur op de borst gespeld door zjjn echtgenote, in het byzyn van een groot aantal genodigden, onder wie de r.-k. geestelijkheid in Vlissingen, ir. .J. II. Mulock Houwer, directielid van „De Schelde", wethouder W. Pop- pe, alsmede het bestuur van het zie kenhuis „Sint-Joseph", die zich allen in het verpleegsterslmis van dit zie kenhuis hadden verzameld. Voordat hij de toekenning van de ho ge benoeming bekendmaakte, wees pastoor Adriaansen op de verdiensten van de heer Van Ginkel, die dc aan leiding waren geweest tot het toe kennen van deze hoge onderscheiding Met name noemde hij de hulpvaardig heid van de Schelde-dlrecteur ten aanzien van de Diaspora-gebicden in het Duitsland van vlak na dc oorlog en zijn hulp aan dc medemens. „Van uit uw maatschappelijke positie be kijkt U de medemens; de mens, die Het directielid van de Kon. Mij. „De Schelde", de heer G. N. van Ginkel, is dinsdagavond benoemd tot, ridder in de Orde van Gregorius de Grote. De versierselen, die bij deze hoge pause lijke onderscheiding behoorden, wer den de heer Van Ginkel op de borst gespeld door dienst echtgenote. (Foto P.Z.C.) geholpen moet worden om staande tc blijven. De mens, die niet alleen leeft bij brood alleen, maar die uiteindelijk recht heeft op geluk". Verder noemde pastoor Adriaansen het Don Bosko- werk van de heer Van Ginkel als mede zijn helpende hand in het zie kenhuiswezen en in de Oost-priester- gehele fabriekscomplex in bedrijf is zullen er veertig tot zestig arbeiders bij het produkticproces zijn ingescha keld. Wat de werving van personeel betreft voorziet de directie voors hands weinig moeilijkheden. Men heeft reeds enkele aanbiedingen uit Tholen en daarbuiten binnen. Niet alle apparatuur zal in de fabrieks hallen worden ondergebracht. Buiten de gebouwen zal een stelsel van tanks voor grondstoffen en pompwerken worden geconstrueerd. Binnenkort zal de fundering voor de nieuwe fabriek worden gelegd. In ge staag tempo zal daarna de chemische industrie van de grond komen, die ervoor heeft gezorgd, dat Sint-Maar- tensdyk zijn ruimte voor nieuwe ge gadigden snel heeft moeten vergro ten Schipper belandde per abuis voor het Haags gerechtshof en schipper uit Lith, A. L. van der Z., was door de politierechter te Middelburg veroordeeld tot 45 boete of 9 dagen hechtenis wegens het overtreden van het Scliippersbesluit. Verdachte had na melijk verzuimd aangifte te doen van ":jn aankomst, iet de beslissing van de politierechter as de schipper het niet eens geweest. In een gesprek met een politieman ad viseerde deze hem tegen het vonnis ver zet aan te tekenen, hetgeen inderdaad gebeurde. De schipper was uiteraard niet op de hoogte van de juridische procedu re, want hij had tegen het vonnis appel moeten aantekenen. Nu verscheen hij voor het Haagse Gerechtshof, waar de procureur-generaal evenwel niet kon in gaan op de bezwaren van de verdachte, omdat het hof niet bevoegd was de zaak te behandelen. Om die reden eiste de procureur-generaal niet ontvankelykver- klaring van de verdachte, voor wie dus alle moeite tevergeefs was geweest. Ar rest over 14 dagen. Conferentie van Vlij Evangelische Kerk In de Vrij Evangelische kerk to Bres- ltens is gisteravond ecu tweedaagse conferentie begonnen. Ds. M. Njjkamp uit Gouda en ds. J. Verboom uit Dor drecht hielden op deze bijeenkomst een causerie. Ds. J. v. d. Molen uit Cad- zand opende de eerste avondconferentie. Hij las enkele verzen voor uit Rom. 14 en 15. Vervolgens werd een lied ge zon en uit de zangbundel van Johan de leer. Ds. NIjkamp sprak tijdens deze bijeenkomst over het thema: „Wat is uw enige troost, beide in het leven en sterven?" Ds. Verboom ging nog iets verder op het thema in. Ds. Van de Mo len besloot de bijeenkomst met het la ten zingen van lied 542 en 698 uit de bundel van Johan de Heer. Hij rekende op een grote belangstelling voor de vol gende bijeenkomst, die vanmiddag zal worden gehouden. Hjj dankte voorts de christelijk gemengde zangvereniging „God is mijn lied" voor de medewerking aan deze conferentieavond. Hoger beroep van koopman in Den Haag zonder succes Enige tijd geleden moest zich voor de Middelburgse politierechter verantwoor den de Bergen op Zoomse koopman N. M. K. wegens het handel drijven in ta baksartikelen zonder de daarvoor ver eiste vergunning alsmede voor de ver koop van aan accijns onderworpen goe deren, die niet waren voorzien van de vereiste, ongeschonden zegels. De poli tierechter had de koopman daarvoor een boete van tweemaal 100 of 20 da- ;en hechtenis opgelegd. De koopman lad het daarbij niét laten zitten en was in hoger beroep gegaan bij het Haagse gerechtshof. In hoger beroep verklaarde hij niet te hebben geweten, dat hij een strafbaar feit had gepleegd. De procu reur-generaal zag echter geen reden om wijziging in het vonnis te brengen en vorderde de bevestiging. Het arrest is vastgesteld over 14 dagen. Medische stand in Zeeland In het gisteren gepubliceerde bericht over de „Medische stand in 1961 in de provincie Zeeland", is een storende fout geslopen. In 1961 bevonden zich in Zee land uiteraard geen 23 medici, maai* 223, onder wie in totaal 126 huisartsen. Ui CQ hulp. ,.De adeldom zetelt in geest en hart, daarom past dit ridderschap zo goed bij U", zo zei de pastoor na de bekendmaking van de pauselijke be noeming. De heer Van Ginkel verklaarde in zijn dankwoord, dat deze benoeming voor hem een volkomen verrassing was geweest. Daarna werd de heer Van Ginkel gelukgewenst door de heer G. van Nieuwland, voorzitter van het ziekenhuisbestuur, wethouder W. Poppc namens het gemeentebestuur en kapelaan C. M. Coenen namens de Oost-pricstcrhulp. Verder wensten al len de heer en mevrouw Van Ginkel - die vergezeld waren van hun zoons persoonlijk met de onderscheiding geluk. Het ls voor de eerste keer dat deze onderscheiding op Walcheren werd uitgereikt. O. m s avonds VERWACHT... ZELFDE TEMPERATUREN Bewolkt eu op de meeste plaatsen droog weer met enkele verspreid voor komende opklaringen. Zwakke wind en ongeveer «lezelfde middagtemperaturen. ZON EN MAAN 15 november Zon op 7.58 onder 16.50 Maan op 20.07 onder 11.44

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2