Axel in een versnelde ontwikkelingsperiode Akkoord met ontwerp uitbreiding Duinweg NOORD-ZEELAND AGENDA KORFBALVERENIGING „D.O.S.K.O." NOORDWELLE BESTOND 20 JAAR Nog ééns „huwelijk' ongedaan maken No. 1, 9,95 No. 14,50 No. ƒ20,75 No. ƒ28,- „DE MAGNEET", GARAGE WANDEL MARKTBERICHTEN PARTICULIERE RESTAURATIE PAKHUISGEVEL IN ZIERIKZEE WOENSDAG 14 NOVEMBER 1962 WISSEL SCHOUWEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 TOELICHTING GEMEENTEBEGROTING B. en w. heeft veel grote werken op het programma Axel bevindt zich momenteel in een ver snelde ontwikkelingsperiode, hetgeen on der andere blijkt uit de in 1962 aange vangen en binnenkort te realiseren gro tere werken. Dit zegt het college van b. en w. van deze Zeeuws-Vlaamse ge meente in een toelichting op de begro ting, die de raadsleden dinsdag is aan geboden. Van die grotere werken noe men b. en w. van Axel de aanleg van een invalsweg aan de kanaalkade, de verbetering en doortrekking van de Sin- gelweg, de aanleg van een nieuw sport terrein en de reconstructie van de tra verse. Voorts zal spoedig worden begon nen met de verbetering van het zwem bad met omlegging en doortrekking van de rijkswaterleiding en afhankelijk van de ryksgoedkeuringen met de bouw van een gymnastieklokaal bij de Marijkeschool, een aula bij de algemene begraafplaats en een nieuwe, centrale noodslaclitplaats. Verder wordt gewezen op de in 1962 tot stand gekomen, omvangrijke grond aankopen in de diverse exploitatiegebie- den. „Al deze kapitaalswerken", zo vervolgt de toelichting, „vergen grote bedragen, waarvan de lasten mede een stempel drukken op de uitgaven van de gewone dienst". De begroting, die het college primitief noemt, was ook slechts slui tend te krijgen door het aanwenden van een gedeelte van de algemene reserve, De hierboven gereleveerde ontwikke lingsgang is nog slechts een beginfase. Binnen afzienbare tijd kan de raad voor stellen verwachten, die voor de toe komst van Axel van zeer ingrijpende tekenis zijn. In de loop van 1962 heeft de stedebouwkundige voortgang ge maakt met het ontwerpen van uitbrei dingsplannen voor de verschillende on derdelen van de gemeente Thans wordt met voortvarendheid gewerkt aan onder andere het nieuwe uitbreidingsplan Spui en aan een Komplan. In het laatste zal begrepen zijn een nieuw sanerings plan voor de Oudewjjk en omgeving. Het college van b. en w. vertrouwt er op, dat het mogelijk zal zijn bin nenkort een aanvang te maken met de realisering van het uitbreidings plan Kleine Noordpolder. Hierdoor zullen goede vestigingsmogelijkheden worden geschapen voor kleinindus- trie. „Ook betekent dit de definitieve oplossing van de reeds te lang sle pende verbetering en nodige riolering van de Oudeweg". aldus de toelich ting. Voortgegaan zal worden met de reali sering van uitbreidingsplannen West en Oost. de christelijke technische school, de r.-k. kleuterschool en de christelijke lagere school. Het college spreekt de hoop uit, dat in het komende begrotingsjaar recht zal worden gedaan aan die bevolkings groep, welke nu reeds jarenlang ijvert voor de stichting van een school voor middelbaar onderwijs te Axel. Ter ver dieping en stimulering van het culturele leven, wordt overwogen een orgaan in het leven te roepen, dat kan dienen als katalysator van de verenigingen en in stellingen op cultureel gebied. Reeds nu worden voorbereidingen getroffen voor een waardige viering in 1963 van het 750-jarig bestaan van de Axelse stads rechten. Het college constateert met leedwezen, dat het ook in 1963 niet mo gelijk zal blijken een einde te maken aan de veel geluk verstorende ellende van de welhaast eindeloos voortdurende ningnood. De gemeentefinanciën baren nog steeds zorgen. Volgens de toelichting kan dit ook moeiljjk anders, omdat bij een voort durend in ontwikkeling zijnde gemeente de kost voor de baten moet uitgaan. Toch wordt het in ernstige mate be treurd, dat de financiële verhoudings wet 1960, voor Axel zo weinig soelaas biedt. Het college zegt dilligent te zul len bljjven om door middel van het toe passen van verfijningen, meer financiële armslag te verkrijgen. Het college ver wacht verder dat het aantal inwoners van Axel op 1 januari 7850 zal bedragen. Op 1 januari 1962 telde de gemeente 7792 zielen. Sportstichting Door oprichting van de „Sportstichting Axel" zal bevordering van de sportbe oefening centraal kunnen worden be zien. Ook de verbetering van de sport accommodatie heeft de volle aandacht van het college. Hetzelfde geldt voor de de Grote Kreek, r sieve recreatie, is in voorbereiding. De raad kan in het komende begrotings jaar plannen verwachten met betrekking tot de huisvesting van bejaarden. De daartoe ingestelde studiecommissie zal binnenkort van haar bevindingen ver slag doen. Het is ons gebleken aldus het college, in de toelichting, dat er ter plaatse ster ke belangstelling bestaat voor woning bouw door institutionele beleggers. Mo gelijkheden om te komen tot een ver snelde woningbouw zijn thans in studie by het college. Voorts zal de aandacht worden gevraagd voor nieuwbouw van B. en w. Zoutelande willen in beroep bij de Kroon wegens keur op stranden let college van b. en w. van Zout' lande stelt de raad, die vandaag woensdag in vergadering bijeenkomt, voor, een beroep in te stellen by de Kroon tegen een beslissing van het col lege van Gedeputeerde Staten van Zee land waarbij aan de Polder Walcheren goedkeuring was verleend een keur op de stranden vast te stellen. Het college heeft onder meer bezwaar tegen de be paling, dat het verboden is op de stran den tenten of kramen te plaatsen. Verder deelt het college mede, dat op grond van de keur nu ook onthef fing moet worden verkregen van het dagelijks bestuur van de Polder Wal cheren ten aanzien van als badstrand verhuurde gedeelten van de stranden door de huurder van het strand gedu rende de maanden mei tot en met september. Het college van b. en vv. van Zoutelande voert aan, dat tengevolge van het in werking treden van de keur derhalve de situatie zou ontstaan, dat zowel van de minister van verkeer en waterstaat als van het dagelijks bestuur van de Polder Walcheren ontheffing nodig is van de verboden, alleen met dit onderscheid, dat het ene verbod is opgenomen in het Rijkszeeweringenreglement en het ande re in de keur op de stranden. Men is van mening, dat het aanvragen van twee ontheffingen van hetzelfde verbod on nodig tijd en kosten met zich brengt. Tenslotte is het college van mening, dat dit zeer zeker niet in het belang moet worden geacht van een goede exploitatie van het strand. Bovendien kan dit het te voeren beleid van de gemeentebestu ren, voor wat betreft de ontwikkeling van de recreatie, doorkruisen. Het col lege van" b. en w. stelt verder voor een beroepschrift in te stellen tegen de kos ten van de privaatrechtelijke vergunning van de Pölder Walcheren ten behoeve van de duinovergangen. De vergadering begint om 2 uur 's middags. OUD-VOSSEMEER Petroleumkachel vloog in brand De vrijwillige brandweer van Oud-Vosse- meer, behoefde maandagmiddag niet in te grijpen voor het blussen van een brandende petroleumkachel in de wo ning van de heer A. M. Geluk aan de Molenweg. De smid J. J. G.. die aan de kachel reparaties verrichtte en het zoontje van de heer Geluk smeten de kachel namelijk dwars door de ruiten naar buiten. Uitvoering voor „Vosmeer" In de zaal van de heer J. C. Ampt te Oud-Vossemeer hield de voetbalver eniging „Vosmeer" een jaarlijkse ont spanningsavond, waaraan werd medege werkt door de toneelvereniging „De Vriendenkring" te Bergen op.Zoom. De avond stond onder leiding van de heer C. W. de Leeuw. „De Vriendenkring" bezorgde het publiek, dat bijna uitslui tend uit jeugdige leden bestond, een on bezorgde avond met het stuk „Nicode- mus en zijn schaduw". Na afloop kon er nog een dansje worden gemaakt. Bromfietser tegen auto Met inwendige kneuzingen kwam de 22- jarige J. A. V. uit Poortvliet zondag avond in het ziekenhuis terecht, nadat hij in de Molenstraat te Oud-Vossemeer met zijn bromfiets tegen een stilstaande auto was gereden. De bromfiets was be hoorlijk beschadigd. De rijkspolitie maakte proces-verbaal op. De heer A. P. Hommel won 1 e prijs hietenzaaien De heer A. P. Hommel, Ioondorsers- knecht te Oud-Vossemeer, behaalde de zer dagen een eerste prijs bij het on derdeel bietenzaaien achter trekker, tij dens wedstrijden met landbouwmachi nes, die te Poortvliet werden gehouden onder auspiciën van de Streekverbete- ringscommissie Eiland Tholen. BRUINISSE Dankdagcollecte De dankdagcollecte in de geref. kerk te Bruinisse heeft opgebracht voor de diaconie 255,52 en voor de kerk 1275,93. JUBTLF.UMREVUE LEGER DES HE1LS IN GOES Ter gelegenheid van het 75-jarlg be staan van het Leger des Heifs in Nederland wordt zaterdag a.s. in „De Prins van Oranje" te Goes een jubileum revue opgevoerd, getiteld: „veldtocht der liefde". Thema van deze revue is het woord van Paulus in zyn brief aan de Corinthiërs: „Zo biyven dan geloof, hoop en liefde, deze drie. maar de meeste van deze is de liefde". Vooral met dit laatste woord voert het Leger des Heils m. alweer 75 jaar zfjn „Veldtocht der liefde". Wat dit in concrete situaties betekent zullen de scènes van deze revue het publiek dui- deiyk maken. De scènes spelen zich o.m. af in een commandobunker van een atoommacht, op een teenager-terrasje, in een televisiestudio en in een bar. De revue wordt gebracht door een spel- groep van het Nationaal Hoofdkwartier (Advertentie) kop en W schotels DE VEY MESTDAGH BELIAMYPARK 58 - VUSSINGEN WALCHEREN MIDDELBURG Oostkapelle won E.H.B.O.-wedstrijd Zaterdagmiddag werd in de Bogaard zaal te Middelburg voor de eerste maal fle wedstrijd gehouden om de dr. Van Gelderenbeker voor EHBO-groepen. De wedstryd was georganiseerd door de ka dergroep van het Oranje Kruis rayon Zeeland. Er werd deelgenomen door 5 groepen, In de jury hadden zitting de artsen: dokter Bom, dokter Gispen en dokter Hermans. De uitslag was: 1 Oostkapelle, Kon. Ned. Ver. EHBO, 493 pnt.; 2 Kloosterzande, Kath. Nat. Bond EHBO, 401 pnt.; 3 Mid delburg. Kon. Ned. Ver. EHBO. 377 pnt.; 4 Goes, Ned. Rode Kruis, 317 pnt.; 5 genoemde beker uit van het winnende team. Hij wees hierby op het symbool van deze beker: de samenwerking tus sen de verschillende organisaties op EH BO-gebied. Dokter Hermans dankte de kadergroep voor de organisatie en brak een lans om te komen tot een kader cursus in Zeeland. De voorzitter dokter Bom sloot de bij eenkomst met woorden van dank aan al len die hun medewerking hadden ver leend tot het welslagen van deze wed stryd. Fakkeldragersavond P.v.d.A. Do afdeling Middelburg van de P.v.d.A. houdt op maandag 19 november in de Gouden Poorte te Middelburg een Cen trale Fakkeldragersavond. De voorzitter van de commissie „Oorlog en vrede in het atoomtydperk" ingesteld door het partycongres, de heer G. J. N. M. Ruy- gers geeft een toelichting op het rap port van de commissie „In dienst van de vrede". ZOUTELANDE Collecte De klaproosco"""*n heeft te Zoutelande 43,45 opgebracht. VANDAAG Middelburg City: Exodus, 20 uur, 14 Jaar; Electro: The Connection. 19.30 uur, 18 Jaar; Bogardzaal: Vrederustavond. 20 u. Vllssingcn Alhambra: Exodus, 19.30 14 Jaar: Luxor: Slavinnen voor de Oriënt. 20 uur. 14 Jaar: Ophlr. Badhuisstraat 122: dra. H. M. de Lange. secr. Cle Sociale Zaken Oecum. Raad van Kerken, spreekt over „De problematiek van de ontwikke lingslanden. 20 uur. Goes Grand: Exodus. 19.30 uur, 14 Jaar: Prins van Oranje: Wetenschappelijke Be langen. optreden Nederlands vocaal kwartet 20 uur. Tcrnrtizcn Luxor. Im Prater blilh'n wie der die Büurne. 20 uur. alle leeftijden. Hotel Rotterdam: Z.V.U.-lezing dr. W. P. Theunissen over „In de monnikenrepu bliek van de heilige berg Athos", 20 uur. Oostburg Ledeltheatcr: Lolita, 20 uur, 18 Zlerlkzcc Herv. verenigingsgebouw: ,,Zul- velmlddag" Chr. Plattelandsvrouwen- bond, 14 30 uur. Burgh „'t Wapen van Burgfc,": najaars vergadering V.V.V. „Burgh-Haamstede". 19.30 uur. Zeeuwse bakkers bijeen te Goes Een klein aantal Zeeuwse bakkers, aan gesloten by de Nederlandse Bakkers- bond, heeft dinsdag een vergadering be legd in zaal „Juliana" te Goes, waarop het woord werd gevoerd door de bonds- secretaris, de heer J. Schoep. Uitvoerig weidde spreker uit over de broodprijsverhoging cn de factoren, die daar omheen hebben gespeeld. Hij wees er op, dat de minister van economi sche zaken een broodprysverhoging van 1 cent heeft toegestaan, maar dat de gehele georganiseerde bakkerij in Ne derland 2 cent heeft „genomen". Deze extra cent was volgens de heer Schoep nodig om de verhoging van de bloem- prys voor de bakkers te kunnen opvan gen. De bondssecretaris besprak voorts de op stapel staande C.A.O. voor het bak kersbedrijf. Hij nferkte op, dat deze C. A.O. alles bijeen een aanzienlijke verbo ging inhoudt voor het personeel, het geen hogere lasten betekent voor de bakker. De bakkers willen de meerdere kosten in de prijs van het brood door berekenen. De minister var. economi sche zaken daarentegen wil het brood het volksvoedsel bij uitstek te gen een zo laag mogelijke prijs aan de consument doen verkopen. Verheugd toonde de heer Schoep zich over het feit, dat pei 1 januari a.s. geen klein-brood en krenten brood meer verkocht mag worden in kruidenierswinkels. Deze regeling geldt voor 5 jaar. Op de causerie van de heer Schoep volgde nog geanimeerde gedachtenwisseling. EXAMENS Bij de maandag gehouden herexamens aan de gemeentelijke opleidingsschool voor kleuterleidsters te Middelburg 'slaagde mej. J. Hendrikse te Vlissingen voor de akte kleuterleidster A. ZUID-BEVELAND GOES Lezing voor afdeling Ver. van Huisvrouwen De afdeling Goes en omstreken van de Nederlandse Vereniging van Huisvrou wen hield dezer dagen een vergadering in hotel „Ockenburg", die bij afwezig heid van de presidente werd geleid door mevrouw HaandrikmanHaak. Tijdens deze vergadering werd het woord ge voerd door dr. Van Leusen uit Velzen, die sprak over het onderwerp: „Gezins- mogelijkheden-gezinsmoeilijkheden". Hy stelde, dat het gezin de veilige plaats moet zijn, waar ieder kind zichzelf kan zijn. Van belang noemde hij ook, dat de ouderen vertrouwen hebben in de kinde ren. Door wantrouwen en achterdocht moet men zich niet steeds laten brengen tot verbieden, betoogde de inleider. De causerie, aangevuld met vele voorbeel den uit de praktijk, werd met grote aan dacht gevolgd. Klaprooscollecte De door het Nederlands Oorlogsgraven- comité gehouden klaprooscollecte bracht in Goes ƒ613,12 op- Huldiging viertal leden Herinneringen aan verleden werden door vragen opgehaald die de vereniging daadwerkelyk bijstaan door met hun auto's de spelers naar uit- wedstryden te vervoeren, waardoor hoge kosten voor huur van bussen vermeden kunnen worden. Dezer dagen hield de korfbalvereniging D.O.S.K.O. te Noordwelle eeu ontspan ningsavond voor leden, donateurs en be gunstigers ter gelegenheid van het 20- jarig bestaan. In zijn openingsrede liet de voorzitter van de korfbalvereniging de heer Joh. van Sluyters, verschillen de hoogtepunten uit het bestaan van de vereniging de revue passeren. Eer groepje jongelui, dat in de bezettings jaren geen vertier in de naburige plaat sen mocht gaan zoeken, besloot op 17 juni 1942 tot oprichting van de vereni- a-fè 43 nam men voor het eerst aan de competitie deel. De evacuatie in 1944 veroorzaakte een verspreiding van de le den, waardoor men niet meer kon spelen tot 1946 toen velen in hun woonplaat sen waren teruggekeerd. Eenzelfde hiaat ontstond er in het rampjaar 1953. Zonder moeilijkheden is de jubilerende vereniging in het verleden beslist niet geweest. Het ene jaar waren de finan ciën daarvan de oorzaak, in het andere jaar ontbraken de terreinen om thuis wedstrijden op te spelen, zodat die en kele jaren in Renesse moesten worden gespeeld. Ook was het ledental soms van dien aard, dat deelname aan c petitie wel eens problemen opleverde. Steeds echter werd een oplossing ge vonden voor de moeilijkheden. Eerder in dit jaar heeft de vereniging in verband met het jubileum van zich doen spreken, namelyk op 30 juni, toen voor de adspi- rantentwaalftallen seriewedstrijden wer den georganiseerd. Waarschijnlqk zal in januari van het volgend jaar nog een toneeluitvoering worden gegeven. Zater dagavond was het feest in een eigen knng van leden, donateurs en diegenen, Huldiging RAAD OOSTKAPELLE De gemeenteraad van Oostkapelle, die dinsdagavond vergaderde on der voorzitterschap van burge meester F. G. Sprenger, heeft zijn goedkeuring gehecht aan het ont- werp-uitbreïdingspIan-Duinweg. In dit plan waren ontworpen 34 vrij staande woningen, 88 dubbele wo ningen (2 woningen aan elkaar ge bouwd met een gezamenlijk sani tair) en 16 grotere woningen. Bur gemeester Sprenger, deelde mee, dat er op Walcheren vrij grote be langstelling is voor dergelijke bouw; momenteel zijn er rond vijf tig aanvragers. Het Oostkapelse college is echter allerminst zeker, zo deelde de heer Sprenger mee, dat het plan volgend jaar al gerea liseerd kan worden. De zogenaam de „bouwstop" steekt hier een stokje voor. De raad moest zyn mening over dit ont- werp-uitbreidingsplan geven, nadat in dit gebied aan de Duinweg de boerderij van de firma Vreke aangekocht was. Het stedebouwkundig bureau Schut maakte er een sehetsplan voor, waarbij uitgegaan is van de bouw van stenen zo merwoningen en landhuizen. Daar van verschillende zijden informa tief is gevraagd naar de mogelijkheid tot stichting van een manege, meenden b. en w., dat de boerderyschuur met aan grenzend terrein in principe de bestem ming van manege gegeven kan worden. De raadsleden toonden zich over het dubbele woningen. "Er zullen nu, by wijze van experiment, enkele dubbele huizen in het plan opgenomen wor den, terwyl de rest van de woningen als vrijstaande woningen geprojec teerd worden. B. en w. zullen nu zc spoedig mogelijk een definitief plan laten maken. Chr. Landarbeiders openden winterseizoen Het district Noord-Beveland van de Ne derlandse Christelijke Agrarische Be- dryfsbond kwam in het „Drenthehuis" bijeen onder leiding van haar voorzitter, de heer J. M. Filius. Na de gebruikelijke opening, heette hij allen hartelijk wel kom op deze eerste vergadering in het seizoen. Namens het hoofdbestuur was de heer M. D. de Hollander uit Goes aanwezig. Na afwerking van de agen da werd een vergaderschema opgesteld. De toogdag werd vastgesteld op 18 januari a.s. te Kortgene. De heer Den Hollander hield een cause rie over: „Hoe is onze c.a.o. samenge steld en hoe is het loon berekend". Over dit onderwerp werden verschillende vra gen gesteld, welke spreker beantwoord de. Op 19 december komt het district weer bijeen voor het houden van een tweede vergadering. De heer Den Hol lander sloot de vergadering met dank zegging. KRABBENDIJKE Reuzenwortel geoogst De landbouwer M. van den Dorpel te Krabbendijke heeft maandag een reuzen gele wortel geoogst, die een lengte heeft van 37 centimeter, 29 centimeter dik en een gewicht heeft van 1260 gram. De raad zal nog eenmaal proberen een stokje te steken voor het „huwelyk" van Vrouwenpolder met Veere. Dat zal waar schijnlijk gebeuren in overleg met Dom burg. Dit besluit werd genomen naai eiding van het „ingekomen" wets ontwerp voor de gemeentelijke herinde ling. B. en w. zullen nu de burgemees ter hoopte in overeenstemming met Domburg een schrijven richten aan de Staten-Generaal, waarin ge pleit zal worden voor samenvoeging van Domburg en Oostkapelle mét Vrouwenpolder. „We zullen het kort maar krachtig doen", verzekerde bur gemeester Sprenger, die meende, dat de gedachten van Domburg en Oost kapelle over deze kwestie parallel lopen. Afwijzend, werd beschikt op een verzoek van de muziekvereniging Crescendo om de film over het dorp over te nemen voor 500, waarbij echter de vertonings rechten aan het korps zouden blijven. Deze voorwaarde was echter voor b. en w. onaanvaardbaar, en ook zo bleek nu voor de raad. De heer A. Don (p.v.d.a.) wilde het muziekkorps op deze wijze echter wél steunen. Hij noemde en kele voorbeelden in naburige gemeenten, waar dit ook zy het op een andere wijze gebeurd is. Hy kon zijn stem dan ook niet aan het voorstel van het college geven. Tydens de ontspanningsbyeenkomst wer den bovendien vier leden gehuldigd, die reeds vanaf de oprichting lid zyn. Dit viertal werd door de voorzitter van D.O. S.K.O. ondervraagd naar hun kennis van diverse gebeurtenissen in de afgelopen 20 jaar. Het enige dameslid, mevrouw N. Jonker-Verseput bleek daarby over een verrassend goed geheugen te be schikken, maar de heer W. Osse deed weinig voor haar onder. De voorzitter noemde de heer Osse „de stille werker achter de schermen". „Hy is het die de vereniging een zeer belangryke steun geeft door het vele werk dat hy reeds zovele jaren met liefde verricht", aldus de voorzitter in een open doekje. De heer Osse is onder meer wedstrijdsecre taris, lid van de twaalftalcommissie, ma teriaalverzorger, leider van de junioren, enzovoorts. Een andere jubilaris, de heer H. Jonker, die kort na de oprich ting secretaris werd en dit bleef tot maart van dit jaar, werd later eveneens in het zonnetje gezet. Tenslotte huldig de de voorzitter de heer J. C. Hendrikse. die behalve als actief speler ook reeds lang in het bestuur zitting heeft. Al deze personen kregen een stoffelyke biyk van waardering aangeboden. Het programma van deze avond ver meldde verder nog de opvoering van een groot aantal kleine schetsjes en kolder stukjes, die de aanwezigen in een vro lijke stemming bracht. De heer M. C Moermond wenste de voorzitter nog ge luk met het jubileum namens de dona teurs en genodigden. Hierna bestond er nog gelegenheid tot het maken van een dansje. In enkel ewyken in Krabbendijke zyn onlangs nieuwe vuilnisemmers van an der model bezorgd teneinde het moge lijk te maken om met het in gebruiken nemen van de roltrommel te beginnen in deze wijken. De oude emmers zyn n.l. niet geschikt om in de roltrommel te worden geledigd. Het ligt in het voornemen om binnen af zienbare tijd in de gehele gemeente nieu we vuilnisemmers in gebruik te nemen. BORSSELE Feestavond O.K.K. De muziekvereniging O.K.K. te Borsse- le heeft dezer dagen een geslaagde uit voering gegeven in samenwerking met Voor Sint-Nicolaas „MECCANO". Het speelgoed dat meegroeit. Meccano drijfwerkuitrusting B 13.—. Tovermotor 5.90- L. C. HOOGERHUIS, Renesse - Tel. De nieuwe wintermode geeft U charme en elegance kies uw nieuwe japon bij Nieuwerkerk - Tel. 01114 - 265 Bruinisse - Tc!. 01113 - 470- UNIC een robuuste, economische VRACHTWAGEN. Vraag vrijblijvend inlichtingen bij de Unie-dealer voor Schouwen-Duiveland. Nieuwerkerk - Telefoon 01114 - 482. AVAROS geheel automatisch, staande start, de veilige brommer, vanaf 505 gld. JAWA, nieuw model, voor en ach tervering, 2 versn., staande start, met snelh. meter, v.a. 475 gld. ZÜNDAPP de onverwoestbare, uit voorraad. C. WANDEL Nieuwerkerk Tel. 01114-487 de Provinciale Zeeuwse Courant Nog éénmaal VAARDIGHEIDSPROEVEN V.Z.O.S. YERSEKE In het gymnastieklokaal te Yerseke werden zaterdag de vaardigheidsproe- ven voor adspiranten van de gym nastiekvereniging V.Z.O.S. afgenomen. Hieraan namen In de A-klasse deel 15 meisjes en 5 jongens en in de B-klasse 16 meisjes en 7 jongens. Om te slagen moesten de meisjes minstens 39 punten behalen, de jongens 45,5 punten. Alle deelnemers slaagden. Meisjes A-klasse: J. F. Paauwe, J. de Jager, C. A. van Strien. C. M. Bol, C. I. van Stee. J. D. van Oost, J. W. Pekaar, M. C. Nijssen, P. L. de Waard, W. B. Maas. M. E. Harthoom, J. Vaas, R. J. Koole, W. M. Scheele, C. C. Hoebeke. Meisjes B-klasse: S. A. de Koeyer, G. L. van Kruiningen, E. A. Hoogesteger, J. C. Slabbekoom, N."de Koeyer. H. W. de Rooij. A. Pekaar, M. L. van Boven, A. E. Hovestadt; K. Meulbroek: J. C. Duinkerke. C. C. Filius, L. A. Nijssen, M. C. Hollemans, J. Murre, J. C. Ste- ketee. Jongens A-klasse: P. J. van der Endt, H. Filius, P. Kanaar, W. L. Bakker, C. Verschuure. Jongens B-klasse: A. M. de Leeuw, J. D. Pikaar, C. P. de Blaey, F. Snoep, J. A. Meijaard, C. P. J. Filius, A. Goeman. De wisselbeker bij de meisjes behaalde J. F. Paauwe. Bij de jongens was het A. M. de Leeuw, die voor de derde keer de beker won en hem hierdoor definitief in het bezit kreeg. De leiding berustte by de directeur de mejuffrouw A. S. Manneke en de heer heer P. J. van Boven, geassisteerd door L. Everse. Juryleden waren de heren C. van Weele en M. Griep. HEINKENSZAND Landbouwer kwam onder tractor terecht De landbouwer G. P. uit Heinkenszand is dezer dagen met zijn tractor van de weg geraakt en in een sloot terechtge komen. De heer P. zelf kwam hierbij on der de tractor terecht. Het slachtoffer liep bij dit ongeluk enkele gebroken rib ben en inwendige kneuzingen op. Met veel moeite kon de heer P. uit zijn ne telige positie worden gehaald. Het slachtoffer moest naar een ziekenhuis in Goes worden vervoerd. Collecte De collecte voor Perzië in de Neder lands hervormde kerk te Heinkenszand heeft 193 opgebracht. de toneelclub „De Zeesterren". Na het muzikale gedeelte zette ..De Zeesterren" het toneelstuk „Spooktrein", een thriller in drie bedrijven op de planken. VEEMARKT ROTTERDAM. Totale aanvoer 2410 dieren. Weekaanvoer 4524. Vette koeien en ossen 275. Gebruiks- Vètte kalveren 324. Graskalveren 155. Nuchtere kalveren 673. Varkens 5. Lo pers 44. Biggen 103. Paarden 42. Veulens 4. Schapen of lammeren 93. Bokken of geiten 49 Prijzen (resp. voor le, 2e en 3e kwaliteit.): in ets per kg Vette koeien 255-280 220-250 200-220 Vette kalveren 220-250 190-220 170-190 Slachtpaarden 210 190 170 in gulden per stuk Graskalveren 275 200 175 Lopers 95 85 70 Biggen 50 45 40 Schapen 115 100 90 Lammeren 125' 100 90 Kalf- en melkkoeien 1075 975 775 Vare koeien 675 575 450 Vaarzen 800 700 500 Pinken 500 375 325 Vette koeien aanvoer iets minder, handel flauw, prijzen als gisteren. Vette kalveren s minder, handel vlot, prijzen ho ger, prima's boven notering. Graskalveren aanvoer kort, handel redelijk, prijzen als vorige week. Nuchtere kalveren aanvoer kleiner, handel tamelijk, prijzen stijver. Lo pers en biggen aanvoer groter, handel kalm, prijzen stabiel. Slachtpaarden aanvoer even handel flauw, prijzen lager. Schapen lammeren aanvoer klein, handel goed, prijshoudend. Kalf- en melkkoeien aanvoer handel korter, prijzen onveranderd. Vare koeien aanvoer gewoon, handel lui. prijzen onveranderd. Vaarzen en pinken aan voer kleiner, handel matig, prijzen constant. EIERNOTERING GOES 13 november. Bericht van handelaren. Kippe- eieren ll'/s cent, kleine eieren 714 cent. VEILIN GSTAVENISSE. Uien, middel 25.98, bonken 24.30, drie lingen 38.90, picklers 29.70. Aanvoer 72 ton. VISMIJN COLIJNSPLAAT 13 november. 4750 kg exportgamalen 97181. 881 kg handelsgamalen 148165- 26 kg schar. 168 kg bot. 463 kg wijting. 74 kg kabeljauw. 119 kg tong. 21 kg rog. 2 kg paling. 117 kg ongesorteerde vis. OPNIEUW is in de architectonisch streng bewaakte gevelrijen rondom de Oude Haven van Zierikzee een wond gehecht: liet vervallen pakhuis van aannemers Joh. van Almkerk heeft een grondige restauratie onder gaan en is tegelijkertijd voorzien var een interieur, dat het wonen er tol een puur genoegen maakt. De vroeger dichtgespijkerde venster: hebben speelse vakjes-ramen gekre gen, de verzakte trapjesstoep were voorzien van nieuwe treden en zal worden geflankeerd door sierlyke hekken. Een boven- en onderdeur worden er nu geopend, wanneer de bezoeker zich via een antieke trekbel langs de deurpost aankondigt. - De conservering, die dit typische, qua stijl en verhoudingen harmonisch in het totaal passende pand (nummer 20) is toegediend, is een voorbeeld van een zogenaamde „particuliere restauratie". In de nieuwe monumen tenwet zijn namelijk ook voor het zo genaamde „kruimelwerk" van de eeu wenoude architectuur mogelijkheden geschapen om deze waardevolle brok jes bouwkunst uit het verleden te be nouden. Ryk en gemeenten kunnen in die gevallen subsidiëren. Voor de Zie- rikzeese Oude Hoven is de verjongde pakhuisgevel een belangrijke verbete ring. (Foto P.Z.C.) yEILING ST.-MAARTENSDIJK. Uien 1 bonken 24.31. middel 55-70 24.90. middel 40-55 28.99, drielingen 38.59, picklers 29.51, stek 6.68. Aanvoer 70 ton. VEILING V.V.Z.B. GOES 13 november. Export- cn industrieveiling: Cox Orange Pippin KL. I 85-90 83, 80-85 86, 75-80 86, 70-75 85, 65-70 76. 60-65 64—67, 55-60 51, IID 36. Glorie van Holland KL. I 85-90 49. 80-85 40—52, 75-80 48—53, 70-75 48—51, 65-70 45—47, IID 37—43. Goudrenet KL. I 95-100 53, 90-95 56, 85-90 55,50—56,10, 80-85 55,70—56, 75-80 52,40—52,80, 70-75 48,80—49.50, 65-70 45,70 ,40. IID 3940, KL. II 85-90 51, 80-85 53, 0 50, 70-75 47, 65-70 44, grof 44,50—14,80, fijn 38—39. Jonathan KL. I 80-85 63, 75-80 62, 70-75 56, 65-70 51—52, 60-65 45, KL. II 80-85 51, 75-80 46, 70-75 42, 65-70 41, 60-65 36, IID fijn 22. Golden Delicious KL. I 85-90 76— 80-85 72—81. 75-80 72—79, 70-75 70—76, 65-70 67—73, 60-65 58—62, D 38. Zwijndrechtse Wijnpeer KL. I 60-65 36, 55-60 32, 50-55 26, IID 15. Saint Remy KL. I 75-85 32, 65-75 29— 31, IID 25. Comtesse de Paris KL. I 75-80 36, 70-75 32—33, 65-70 29,80—30,20, 60-65 26,10— 26,90, 55-60 20—20,45, IID 16. Diverse appelen val 21,80, geplukte kroet 22,20. Totale aanvoer hard fruit 21.700 kisten. Gewone veiling: Cox Orange Pippin KL. I 80- 75-80 80—91, 70-75 80—93, 65-70 80—85, 60-65 59—69, 55-60 48—56. D 32. grof 60—67, fijn 3341. Glorie van Holland KL. n 85-90 46, 80-85 49, 75-80 50. 70-75 49. 65-70 44. grof 43—46, fijn 33—37. Laxton Superbe KL. I 80- 85 45—49, 75-80 48—53, 65-70 45—46, 60-65 35, grof 35. fijn 22. Goudrenet KL. I 95-100 59. 90-95 60. 85-90 62, 80-85 58—64, 75-80 63. 70-75 50, grof 4650. Goudrenet-rood KL. I 85-90 56—65, 80-85 60—69, 75-80 60—65, 70-75 54—60, 65-70 48. Golden Delicious KL. I 85-90 81. 80- 84 75-80 92, 70-75 82—88, 65-70 68—76, 60-65 47—64, IID 31—43, KL. H 80-85 69—75. 75-80 65—73, 70-75 66—72, 65-70 59—69, 60-65 60, grof -70, fijn 3944. Jonathan KL. I 80-85 53, 75-80 57—65, 70-75 58—66, 65-70 52—54, 60-63 44, HD 30, KL. II 75-80 37. 70-75 39—50, 65-70 45, 60-65 33—38, grof 29—32, fijn 22—35. Loro- rts Calville KL. I 75-80 46. 70-75 46—47, 65- 42—47. 60-65 39. Zoete Ermgaard KL. I 60- 65 60—72. 55-60 52—53. Doyenne du Cornice grof 72—87. B. Alex. Lucas KL. II 70-75 35, 65-70 26. D 20—21, grof 22. fijn 15. Comtesse de Paris grof 19—22, fijn 12—13. Gieser Wil deman KL. I 60-70 57—58, 50-60 42—45, grof 41, fijn 22—25. BEURSBERICHT MARKT GOES 13 NOVEMBER 1962. Granen, peulvruchten en zaden. Gerst, basis boerenschoon af boerderij f 26.0029,00 per 100 kg. Tarwe, basis 17 7e, boerenschoon af boerderij f 29,00—30,50 per 100 kg. Groene erwten, boerenschoon af boerderij f 38,00 49.00 per 100 kg. Schokkers, boerenschoon af boerderij f 45.00—65,00 per 100 kg. Bruine bo nen. boerenschoon af boerderij f 75.00— 106,00 per 100 kg. Capucijners, boerenschoon af boerderij f 50.0057,00 per 100 kg. Kar- wijzaad, boerenschoon af boerderij f 100.00 109.00 per 100 kg. Aardappelen. Bintje. 35 mm opw.. binnen landse sortering f 10,00—11,00 per 100 kg. Bintje. 35 mm opw., exportsortering f 10.50— 11.75 per 100 kg. Levering aan de sorteerinrichting. sorteer- kosten voor rekening van koper. Voeder aardappelen noteerden f 44,75 per 10O kg. Uien. De prijs van uien bedroeg 1920 cent per kg, onafges taart geleverd aan de sorteer inrichting. Hooi. Lucemehooi, geperst uit de miter f 160165 per ton. Weidehooi f 115130 per Dijlfi».ooi f 110—115 per ton. Veldbeemd. andere beemdsoorten en raaigrassen f 6070 per ton. Roodzwenk f 50—55 per ton. Gerste- f 6065 per ton. Tarwestro f 4550 per Erwtenstro f 100—110 per ton. Haverstro f 4550 per ton. Vlas. De prijs van ongerepeld vlas bedraagt 19—26 cent per kg, levering op auto. Voor gerepeld vlas geldt een notering van 2230 cent per kg. Voor beste partijen worden nog iets hogere prijzen betaald. Eieren. De eierprijs bedraagt f 1.87 per kg. VEILING KRABBENDIJKE 13 november. Appelen: Golden Delicious I 85- 79—85, I 80-85 32—89. I 75-80 83—94, I 70-75 -38. I 65-70 71—80, I 60-65 57—69. H 85-90 73—74. II 80-85 58—78, II 75-80 59—81, II 70-75 56—7S. II 65-70 50—68. H 60-65 58. UD 34—35. UI grof 52—62. UI fijn 20—37, kroet 21—35. Cox Orange Pippin I 80-85 79. I 75-80 83—85. I 70-75 80—88, I 65-70 72—78. Ix 60-65 62—64. I 55-60 48—50. II 70-75 79. H 65-70 72. H 60-65 63. UD 24. ni grof 58. Hl fijn 22, kroet 32. stek 19—24. Crimson Cox I 80-85 78, I 75-80 81. I 70-75 77. I 65-70 72, I 60-65 61. I 55-60 47. Hl grof 62, UI fijn 19, kroet 24. Mt. Intosh I 80-85 61, I 75-80 69. I 65-70 62. Jonathan II 85-90 41. U 80-85 37—44, U 75-80 40—45. U 70- 75 42—13, II 65-70 40, II 60-65 32—33, UD 24, UI grof 36. III fijn 22. kroet 17—19. Zoete Ermgaard I 65-70 68. IID 34. m fijn 13. Goudrenet n 75-80 52. U 70-75 47. U 65-70 45, IID 37. IU grof 44. IU fijn 37. kroet 21. Verpakte appelen: Golden Delicious I 80-85 84. I 75-80 83. I 70-75 82. I 65-70 69. Glorie van Holland I 85-90 53, I 80-85 57. I 75-80 59, I 70-75 54, I 65-70 48. Peren: Conférence II 70-75 66. II 65-70 60—69. H 60-65 60—65. II 55-60 54—59. UD 37. IU grof 47—52, IU fijn 38, kroet 7—21. C. de Pa ris I 70-75 33. I 65-70 32—40. I 60-65 26—41. I 55-60 19—33. IID 13—21. III grof 19—28, UI fijn 12—18. kroet 6—9. Saint Remy I 65-70 28. 1ID 25. UI grof 18. Doyenne du Cornice II 75-80 1,11. H 70-75 1,17. U 65-70 L10, IID 83, IU grof 88. UI fijn 74.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 13