Axel in een versnelde ontwikkelingsperiode AGENDA ZEEUWSCH-VLAANDEREN MARKTBERICHTEN HOUTEN NOODGEBOUW VOOR DE LANDB0UWHUISH0UDSCH00L Garage R. R. VISSER - Terneuzen, N.V. GARAGE „T WESTEN", Provinciale Zeeuwse Courant DE krant woensdag i4 November 1962 VV/sse/ Zeeuws-Vlaanderen PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 TOELICHTING GEMEENTEBEGROTING B. en w. heeft veel grote werken op het programma Axel bevindt zich momenteel in een ver snelde ontwikkelingsperiode, hetgeen on der andere blijkt uit de in 1962 aange vangen en binnenkort te realiseren gro tere werken. Dit zegt het college van b. en w. van deze Zeeuws-Vlaamse ge meente in een toelichting op de begro ting, die de raadsleden dinsdag is aan geboden. Van die grotere werken noe men b. en w. van Axel de aanleg van een invalsweg aan de kanaalkade, de verbetering en doortrekking van de Sin- gelweg, de aanleg van een nieuw sport terrein en de reconstructie van de tra verse. Voorts zal spoedig worden begon nen met de verbetering van het zwem bad met omlegging en doortrekking van de rijkswaterleiding en afhankelijk van de rijksgoedkeuringen met de bouw van een gymnastieklokaal bij de Marijkeschool, een aula bij de algemene begraafplaats en een nieuwe, centrale noodslachtplaats. Verder wordt gewezen op de in 1962 tot stand gekomen, omvangrijke grond aankopen in de diverse exploitatiegebie- den. „Al deze kapitaalswerken", zo vervolgt de toelichting, „vergen grote bedragen, waarvan de lasten mede een stempel drukken op de uitgaven van de gewone dienst". De begroting, die het college primitief noemt, was ook slechts slui tend te krijgen door het aanwenden van een gedeelte van de algemene reserve, De hierboven gereleveerde ontwikke lingsgang is nog slechts een beginfase. Binnen afzienbare tijd kan de raad voor stellen verwachten, die voor de toe komst van Axel van zeer ingrijpende be tekenis zijn. In de loop van 1962 heeft de stedebouwkundige voortgang ge maakt met het ontwerpen van uitbrei dingsplannen voor de verschillende on derdelen van de gemeente. Thans wordt met voortvarendheid gewerkt aan onder andere het nieuwe uitbreidingsplan Spui en aan een Komplan. In het laatste zal begrepen zijn een nieuw sanerings plan voor de Oudewijk en omgeving. Het college van b. en w. vertrouwt er op, dat het mogelijk zal zijn bin nenkort een aanvang te maken met de realisering van het uitbreidings plan Kleine Noordpolder. Hierdoor zullen goede vestigingsmogelijkheden worden geschapen voor kleinindus- trie. „Ook betekent dit de definitieve oplossing van de reeds te lang sle pende verbetering en nodige riolering van de Oudeweg". aldus de toelich ting. Voortgegaan zal worden met de reali sering van uitbreidingsplannen West en Oost. de christelijke technische school, de r.-k. kleuterschool en de christelijke lagere school. Het college spreekt de hoop uit, dat in het komende begrotingsjaar recht zal worden gedaan aan die bevolkings groep, welke nu reeds jarenlang ijvert voor de stichting van een school voor middelbaar onderwijs te Axel. Ter ver dieping en stimulering van het culturele leven, wordt overwogen een orgaan in het leven te roepen, dat kan dienen als katalysator van de verenigingen en in stellingen op cultureel gebied. Reeds nu worden voorbereidingen getroffen voor een waardige viering in 1963 van het 750-jarig bestaan van de Axelse stads rechten. Het college constateert met leedwezen, dat het ook in 1963 niet mo gelijk zal blijken een einde te maken aan de veel geluk verstorende ellende van de welhaast eindeloos voortdurende ningnood. De gemeentefinanciën baren nog steeds zorgen. Volgens de toelichting kan dit ook moeilijk anders, omdat bij een voort durend in ontwikkeling zijnde gemeente de kost voor de baten moet uitgaan. Toch wordt het in ernstige mate be treurd, dat de financiële verhoudings wet 1960, voor Axel zo weinig soelaa! biedt. Het college zegt dilligent te zul len blijven om door middel van het toe passen van verfijningen, meer financiële armslag te verkrijgen. Het college ver wacht verder dat het aantal inwoners van Axel op 1 januari 7850 zal bedragen. Op 1 januari 1962 telde de gemeente 7792 zielen. Sportstichting Door oprichting van de „Sportstichting Axel" zal bevordering van de sportbe oefening centraal kunnen worden be zien. Ook de verbetering van de sport accommodatie heeft de volle aandacht van het college. Hetzelfde geldt voor de recreatie. Een plan om het gebied van de Grote Kreek, in te passen bij de pas sieve recreatie, is in voorbereiding. De raad kan in het komende begrotings jaar plannen verwachten met betrekking tot de huisvesting van bejaarden. De daartoe ingestelde studiecommissie zal binnenkort van haar bevindingen ver slag doen. Het is ons gebleken aldus het college, in de toelichting, dat er ter plaatse ster ke belangstelling bestaat voor woning bouw door Institutionele beleggers. Mo gelijkheden om te komen tot een ver snelde woningbouw zfln thans in studie by het college. Voorts zal de aandacht worden gevraagd voor nieuwbouw van JUBH.F.UMREVUE LEGER DES HEILS IN GOES Ter gelegenheid van het 75-jarig be staan van het Leger des Heils in Nederland wordt zaterdag a.s. in „De Prins van Oranje" te Goes een jubileum- revue opgevoerd, getiteld: „veldtocht der liefde". Thema van deze revue is het woord van Paulus in z|jn brief aan de Corinthiërs: „Zo blijven dan geloof, hoop en liefde, deze drie, maar de meeste van deze is de liefde". Vooral met dit laatste woord voert het Leger des Heils nu alweer 75 jaar z(jn „Veldtocht der liefde". Wat dit in concrete situaties betekent zullen de scènes van deze revue het publiek dui delijk maken. De scènes spelen zich o.m. af in een commandobunker van een atoommacht, op een teenager-terrasje, in een televisiestudio en in een bar. De revue wordt gebracht door een spel- groep van het Nationaal Hoofdkwartier te Amsterdam. Advertentie kop en HV schotels y DE VEY MESTDAGH BELLAMYPARK 58-VLISSINGEN VANDAAG Middelburg City: Exodus. 20 uur, 14 Jaar: Electro: The Connection, 19.30 uur. 18 Jaar: Bogardzaal: Vrederustavond. 20 u. Vllsslngen Alhambra: Exodus. 19.30 uur, 14 Jaar: Luxor: Slavinnen voor de Orient. 20 uur, 14 Jaar; Ophir, Badhuisstraat 122: drs. H. M. de Lange. secr. Cie Sociale Zaken Occum. Raad van Kerken, spreekt over „De problematiek van de ontwikke lingslanden. 20 uur. Gors Grand: Exodus. 19.30 uur. 14 Jaar: Prinn van Oranje: Wetenschappelijke Be langen. optreden Nederlands vocaal kwartet, 20 uur. Terneuzcn Luxor: lm Prater blüh'n wie der die Bfiume. 20 uur, alle leeftijden: Hotel Rotterdam: Z.V.U.-lezing dr. W. P. Theunlssen over „In de monnikenrepu bliek van de heilige berg Athos", 20 uur. Oostburg Ledeltheater: Lolita. 20 uur, 18 Jaar. Zlcrfkzoc Hcrv. verenigingsgebouw: ,.Zul- velmiddag" Chr. Plattelandsvrouwen- bond, 14.30 uur. Burgli ,,'t Wapen van Burgh": najaars vergadering V.V.V. „Burgh-Haamstedo", 19.30 uur. B. en w. Zoutelande willen in beroep bij de Kroon wegens keur op stranden Het college van b. en w. van Zoute lande stelt de raad, die vandaag woensdag in vergadering bijeenkomt, voor, een beroep in te stellen by de Kroon tegen een beslissing van het col lege van Gedeputeerde Staten van Zee land waarbij aan de Polder Walcheren goedkeuring was verleend een keur op de stranden vast te stellen. Het college heeft onder meer bezwaar tegen de be paling, dat het verboden is op de stran den tenten of kramen te plaatsen. Verder deelt het college mede, dat op grond van de keur nu ook onthef fing moet worden verkregen van het dagelijks bestuur van de Polder Wal cheren ten aanzien van als badstrand verhuurde gedeelten van de stranden door de huurder van het strand gedu rende de maanden mei tot en met september. Het college van b. en w. van Zoutelande voert aan, dat tengevolge van het in werking treden van de keur derhalve de situatie zou ontstaan, dat zowel van de minister van verkeer en waterstaat als van het dagelijks bestuur van de Polder Walcheren ontheffing nodig is van de verboden, alleen met dit onderscheid, dat het ene verbod is opgenomen in het Rrjkszeeweringenreglement en het ande re in de keur op de stranden. Men is van mening, dat het aanvragen van twee ontheffingen van hetzelfde verbod nodig tijd en kosten met zich brengt. Tenslotte is het college van mening, dat dit zeer zeker niet in het belang moet worden geacht van een goede exploitatie van het strand. Bovendien kan dit het te voeren beleid van de gemeentebestu ren, voor wat betreft de ontwikkeling van de recreatie, doorkruisen. Het col lege van b. en w. stelt verder voor een beroepschrift in te stellen tegen de kos ten van de privaatrechtelijke vergunning van de Polder Walcheren ten behoeve van de duinovergangen. De vergadering 2 uur 's middags. begint c AXEL OOSTBURG Christelijke Besturenbond hield familieavond Dezer dagen hield de afdeling Axel van de Christelijke Besturenbond een grote familieavond in het „Centrum" te Axel. De voorzitter, de heer J. van de Velde, opende de avond na het zingen van het lied 77 uit de C.N.V.-bundel en het voor lezen van psalm 46. Namens de christe lijke vakbeweging sprak de heer H. Ha- zes uit Utrecht, hoofdbestuurder van het C.N.V. Na de pauze werd het Zeeuws- Vlaamse volkslied gezongen, waarna de toneelgroep „Ko Bakker" optrad met het toneelspel „Het verleden sterft niet". Het toneelstuk werd niet onverdienste lijk gebracht, getuige de gespannen aan dacht van het talrijke publiek. Ko Bak ker, Appie van Tatenhove, Jaap Goos- sen, Corrie den Hamer en Jannie Schee- Ie, die de hoofdrollen vervulden kwamen uitstekend voor de dag. Ook de andere spelers, Tiny de Smet, Levien Zeghers, Adrie Schieman, Ineke de Putter en Arie de Putter zetten hun beste beentje voor. Na het tweede be drijf werd een verloting gehouden. Met het zingen van de avondzang en het uit spreken van het dankgebed door de heer H. Hazes werd deze gezellige familie avond gesloten. Bij de uitgang werd ge collecteerd voor het fonds „Draagt Elk anders Lasten". Kaartavond V.V. „Axel" Dezer dagen hield de v.v. „Axel" een kaartavond. De uitslag was: 1. E. van Heek; 2. J. Schelleman; 3. J. van Eek; 4. R. Lindhout; 5. J. Dey; 6. K. Kaijser; 7. M. Kaijser; 8. A. Dieleman; 9. A. Dey: 10. M. de Koeijer; 11. C. v. d. Berge 12. J. Jansen; 13. Joh. Schelleman; 14 J. Jonkman en 15. Aug. Lippens. AUTOBUS RAMDE BESTELWAGEN Maandagmiddag omstreeks half twee vond in de Prins Hendrikstraat te Axel een aanrijding plaats. Rechts van de weg stond een bestelauto van H. P. M. M. uit Terneuzen geparkeerd. In de onmid dellijke omgeving daarvan, stond aan de andere kant een personenauto. Een auto bus, bestuurd door H. P. C. uit Zuid- dorpe wilde beide voertuigen passeren, doch raakte daarbij de bestelauto. De bus, zowel als de bestelauto werden licht beschadigd. Raadsvergadering uitgesteld De aangekondigde raadsvergadering van 16 november te Axel gaat niet door. Het enige agendapunt onderzoek van de begrotingen voor 1963, in afdelingen, zal nu plaatsvinden tijdens de raadsvergade ring van 27 november. KONIJN IN QUARANTAINE Maandag heeft de dienst gemeentewer ken te Axel een konijn in quarantaine genomen. Men vermoedde hondsdolheid bij dit beest. Het konijn had een vrouw in Zuiddorpe gebeten. AARDENBURG Jaarvergadering Jong Hervormden en Doopsgezinden In de zaal van het sociëteitsgebouw te Aardenburg werd de 17e jaarvergade ring van de Vereniging van Jong Her vormden en Doopsgezinden gehouden, waarvoor een zeer bevredigende be langstelling bestond. Na het openings woord van de voorzitter, de heer J. Karreman uit Oostburg en de jaarver slagen van de secretaris de heer P. van Sprundel en de penningmeesteresse mej. J. van Hermon werd het toneel stuk „WSaarom zweeg je zo lang" opge voerd. Onder regie van de heer J. de Maree werd dit spel in 3 bedrijven voortreffelijk ten tonele gebracht. Me despelenden waren de dames mevr. R. van Hermon-Pieters, mej. A. van Gae- len, mej. E. Cambier, mej. Si. Quist en de heren P. van Sprundel. K. Rosseel, C. van Hermon en G. van Gaelen. Na af loop van deze zeer geslaagde avond werd de bijeenkomst gesolten door ds. I. Vis, doopsgezind predikant te Aar denburg. SLUISKIL Bouw van twaalf woningen gegund De bouw van de twaalf eengezinswo ningen aan de Visartstraat te Sluiskil is gedund aan de Terneuzense aanne mersfirma gebr. Simons. De woningen worden gebouwd in opdracht van de wo ningbouwvereniging Werkmansbelang" Ook deze serie is bestemd ter vervan ging van woningen, die ten gevolge van de kanaalverbredingswerken moeten worden afgebroken. TERNEUZEN Algemene vergadering Kamer van Koophandel De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Zeeuwsch-Vlaanderen zal maandag 19 november in hotel „Rotter dam" in Terneuzen een algemene ver gadering houden. De vergadering begint om half elf 's ochtends. Op de agenda staat onder meer de behandeling van de begroting van de Kamer. Een groot aantal leden van de afdeling West-Zeeuwsch-Vlaanderen van de A.R.- K.A. bezochten zaterdagavond met hun dames de door het bestuur georganisi de feestavond in hotel-café „Victory' Oostburg. Het hoogtepunt van deze goed geslaagde en zeer amusante avond vorm de de gezamenlijke mosselmaaltijd, die de aanwezigen alle eer aandeden. in Oostburg gehouden collecte voor het Protestants Interkerkelijk Thuis front heeft 106,14 opgebracht. Militair naar huis De enige uit Oostburg afkomstige mili tair die in Nieuw-Guinea is geweest is sedert een paar weken op de thuisreis aan boord van „De Waterman". Naar verwacht mag worden zal deze dienst plichtige G. Faes op 27 november a.r Rotterdam aankomen. GRAAUW Vijftig jaar getrouwd Op 15 november aanstaande viert het echtpaar A. Bracke-de Smit te Graauw het vijftigjarig huwelijksfeest. A.R.K.A.: mosselmaaltijd Zeeuwse bakkers bijeen te Goes Een klein aantal Zeeuwse bakkers, aan gesloten bij de Nederlandse Bakkers- bond, heeft dinsdag een vergadering be legd in zaal „Juliana" te Goes, waarop het woord werd gevoerd door de bonds- secretaris, de heer J. Schoep. Uitvoerig weidde spreker uit over de broodprijsverhoging en de factoren, die daar omheen hebben gespeeld. Hij wees er op, dat de minister van economi sche zaken een broodprijsverhoging van 1 cent heeft toegestaan, maar dat de gehele georganiseerde bakkerij in Ne derland 2 cent heeft „genomen". Deze extra cent was volgens de heer Schoep nodig om de verhoging van de bloem- prijs voor de bakkers te kunnen opvan gen. De bondssecretaris besprak voorts de op stapel staande C.A.O. voor het bak kersbedrijf. Hij merkte op, dat deze C. A.O. alles bijeen een aanzienlijke verho ging inhoudt voor het personeel, 1 geen hogere lasten betekent voor bakker. De bakkers willen de meerdere kosten in de prijs van het brood door berekenen. De minister van economi sche zaken daarentegen wii het brood het volksvoedsel bij uitstek te gen een zo laag mogelijke prijs aan df consument doen verkopen. Verheugd toonde de heer Schoep zich over het feit, dat per 1 januari a.s. geen klein-brood en krenten brood meer verkocht mag worden in kruidenierswinkels. Deze regeling geldt voor 5 jaar. Op de causerie van de heer Schoep volgde nog een geanimeerde gedachtenwisseling. EXAMENS Bij de maandag e;ehouden herexamens aan de gemeentelijke opleidingsschool voor kleuterleidsters te Middelburg slaagde mej. J. Hendrikse te Vlissingen voor de akte kleuterleidster A. ZAAMSLAG Uitbreiding rusthuis Door uitbreiding van het Nederlands hervormd rusthuis te Zaamslag is het mogelijk geworden weer enkele bejaar den meer te huisvesten. De betrokkenen zullen nog deze week hun intrek in het rusthuis nemen. CADZAND Prijskaarting Zaterdagavond vond in café „Buiten- lust" te Cadzand een prijskaarting met de jaskaart plaats, waaraan door 52 personen werd deelgenomen. De uitslag luidt: winnaarsronde: 1 G..J. Overeem J. A. van Hee; 2 J. L. FremouwG. J. Schrier; 3 J. P. de Gardeijn—-W. J. Ro bijn; 4 M. van de VoordeJ. Zwemer. Verliezersronde: 1 J. VasseurL. J, Vasseur; 2 I. P. GoossenP. J. Vasseur; 3 P. de MaillieI. C. de Gardeijn. IJZENDIJKE De rooms-katholieke kerk te IJzendij- ke spaart op het ogenblik voor een nieuw orgel. Om de benodigde 28000 bij elkaar te brengen, zal men voor St.- Nicolaas een huis-aan-huis-actie houden om balpennen te verkopen. Verder is men bezig met een oud-papieractie en verkoopt men lepeltjes van de r-k. kerk. Tot nu toe hebben de verschillende ac ties 7000 opgebracht. WALCHEREN MIDDELBURG Oostkapelle won E.H.B.O.-wedstrijd Zaterdagmiddag werd in de Bogaard- zaal te Middelburg voor de eerste maal de wedstrijd gehouden om de dr. Van Gelderenbeker voor EHBO-groepen. De wedstrijd was georganiseerd door de ka dergroep van het Oranje Kruis rayon Zeeland. Er werd deelgenomen door 5 groepen. In de jury hadden zitting de artsen: dokter Bom, dokter Gispen en dokter Hermans. De uitslag was: 1 Oostkapelle, Kon. Ned. Ver. EHBO, 493 pnt.; 2 Kloosterzande, Kath. Nat. Bond EHBO, 401 pnt.; 3 Mid delburg, Kon. Ned. Ver. EHBO. 377 pnt. 4 Goes, Ned. Rode Kruis, 317 pnt.; I Souburg. Ned. Rode Kruis, 311 pnt. Dokter Van Gelderen reikte de naar hem genoemde beker uit van het winnende team. Hij wees hierbij op het symbool van deze beker: de samenwerking tus sen de verschillende organisaties op EH BO-gebied. Dokter Hermans dankte de kadergroep voor de organisatie en brak nog een lans om te komen tot een kader cursus in Zeeland. De voorzitter dokter Bom sloot de bij eenkomst met woorden van dank aan al len die hun medewerking hadden ver leend tot het welslagen van deze wed strijd. Fakkeldragersavond P.v.d.A. De afdeling Middelburg van de P.v.d.A. houdt op maandag 19 november in de Gouden Poorte te Middelburg een Cen trale Fakkeldragersavond. De voorzitter van de commissie „Oorlog en vrede in het atoomtijdperk" ingesteld door het partijcongres, de heer G. J. N. M. Ruy- gers geeft een toelichting op het rap port van de commissie „In dienst van de vrede". ZOUTELANDE Collecte De klaprooscollecte heeft te Zoutelande 43,45 opgebracht. VEEMARKT ROTTERDAM. Totale aanvoer 2410 dieren. Weekaanvoer 4524. Vette koeien en ossen 275. Gebruiks- vee 643. Vette kalveren 324. Graskalveren 155. Nuchtere kalveren 673. Varkens 5. Lo pers 44. Biggen 103. Paarden 42. Veulens 4. Schapen of lammeren 93. Bokken of geiten 49 Prijzen (resp. Vette koeien Vette kalveren Slachtpaarden le, 2e en 3e kwaliteit.): ets per kg 255-280 220-250 200-220 220-250 190-220 170-190 210 190 170 gulden per stuk Graskalveren 275 200 175 Lopers 95 85 70 Biggen 50 45 40 Schapen 115 100 90 Lammeren 125 100 90 Kalf- en melkkoeien 1075 975 775 Vare koeien 675 575 450 Vaarzen 800 700 500 Pinken 500 375 325 Vette koeien aanvoer iets minder, handel flauw, prijzen als gisteren. Vette kalveren aanvoer iets minder, handel vlot, prijzen ho ger. prima's boven notering. Graskalveren aanvoer kort, handel redelijk, prijzen als vorige week. Nuchtere kalveren aanvoer kleiner, handel tamelijk, prijzen stijver. Lo pers en biggen aanvoer groter, handel kalm. prijzen stabiel. Slachtpaarden aanvoer even ruimer, handel flauw, prijzen lager. Schapen en lammeren aanvoer klein, handel goed. prijshoudend. Kalf- en melkkoeien aanvoer Rorter. handel korter, prijzen onveranderd. Vare koeien aanvoer gewoon, handel lui. prijzen onveranderd. Vaarzen en pinken aan voer kleiner, handel matig, prijzen constant. VEILING ST.-MAARTENSDIJK. üien 1 bonken 24.31. middel 55-70 24.90. middel 40-55 28.99. drielingen 38.59. picklers 29,51, stek 6.68. Aanvoer 70 ton. EIERNOTER1NG GOES 13 november. Bericht van handelaren. Kippe- eieren 11 Va cent, kleine eieren 7J4 cent. YEILIN GSTAVENISSE. Uien, middel 25.98, bonken 24.30, drie lingen 38.90, picklers 29.70. Aanvoer 72 ton. VISMIJN COLIJNSPLAAT 13 november. 4750 kg exportgarnalen 97—181. 881 kg handelsgarnalen 148165. 26 kg schar. 168 kg bot. 463 kg wijting. 74 kg kabeljauw. 119 kg tong. 21 kg rog. 2 kg paling. 117 kg ongesorteerde vis. Raad Schoondijke worden. Hij vroeg de aandacht voor de verschillende jeugdbewegingen, Hy had het grootste respect voor de leiders van de jeugd, die dit werk belangeloos doen. Hij raadde b. en w. aan om door middel Schoondijke heeft behoefte aan tweede sportveld In de maandagavond gehouden vergade ring van de gemeenteraad van Schoon dijke heeft men besloten, gezien het te kort aan leslokaliteit van de lagere land- bouwhuishoudschool, over te gaan tot de bouw van een tweeklassige houten nood schoot, die 35.000 zal bosten. Deze school zal voor 3500,per jaar ver huurd worden aan de exploitaute, de Z.L.M. De raad stelde zich unaniem achter het voorstel. De noodschool zal achter de ge reformeerde kerk worden gebouwd. De heer R. E. A. de Badts gaf als eerste een algemene beschouwing over de be groting. Hy vond het een verheugend verschynsel, dat uit de begroting bleek, dat het onderwijs geen sluitpost is ge- PERSONENAUTO'S 1 Pontiac 1959, kleur zwart, prachtwagen. Met radio. In nieuwe staat. 1 Vauxhall Cresta 1961, kleur grijs/groen met licht dak. 1 Vauxhall Victor 1959, kleur antracietgrijs. Heeft slechts 47.000 km gelopen. 1 Vauxhall Victor 1958. Pas gerevideerde motor. 1 Austin 1961, type A 40, stationcar. Prachtwagentje. 1 Citroen 2 CV 1959. 40.000 km gelopen. 1 Volkswagen 1962,10 weken oud. 1 Volkswagen 1962, type 1500. 1 Mercedes-Benz, type 220 SE, 1961, met radio en schuifdak, kleur middenrood, prachtwagen. 1 Mercedes-Benz, type 180 D, 1960, kleur beige, motor in prima staat. 1 Mercedes-Benz, type 190 D, 1960, kleur zwart, met gere viseerde motor. 1 Mercedes-Benz, type 219,1958, kleur zwart, mooie wagen. 1 Mercedes-Benz, type 219, 1957, kleur beige, in goede staat. 1 B.M.W., type 700, 1961, kleur licht grijs. 1 Oldsmobile. type 88 DSH, 1956, met schuifdak en radio, in prima staat. 1 Citroen ID 19, 1959, kleur licht grijs met crème dak. Deze automobielen worden onder garantie verkocht. Verder hebben wij nog aan te bieden 3 Ford Consul 1955 -1956 -1953. 1 Ford Customline 1955. 1 Vauxhall Wyvern 1954, 4 cil. Mooie wagen. 1 Opel bestelwagen 1951. 1 Peugeot 203,1952. 2 Vauxhalls, 6 cil., 1953. BESTELWAGENS 1 Opel Car-A-Van, 1960, koperkleur. 1 Opel Olympia Van, 1959, met zijruiten. VRACHTAUTO'S 1 Bedford 1949, met benzinemotor, laadvermogen 2 ton kenteken. TELEFOON 01150 - 2300 - 2400. KOEWACHT TELEFOON 0 1146 - 244. Dir. R. R. Visser Breedestraat 23 - Telefoon 01170 - 2255 OOSTBURG voor vader voor moeder de kinderen eunen. Ook vroeg hij de de sport. Het aanleggen van een speel weide en het beschikbaar stellen van het gymnastieklokaal zag hij als mogelijk heden het jeugdwerk tc bevorderen en te stimuleren. De heer J. I. Verkruijsse (v.v.d.) sloot zich volledig bij de vorige spreker aan. Hij vroeg ook aandacht voor wat hij noemde het meedraaien in het toerisme. Hy zag de laatste jaren weinig activitei ten op dat gebied. Ook informeerde hij naar de destijds opgerichte dorpsge meenschap. Burgemeester J. C. Hoftijzer kon de heer De Badts wat het jeugd werk betreft mededelen, dat deze zaak door b. en w. besproken zal worden. Over de speelweide zei hij, dat dit de voortdurende aandacht heeft van b. en w. Ook zijn b. en w. van mening, dat de bouw van een instructiezwembad nood zakelijk is. Voor wat betreft de Schoondijkse ge meenschap deelde hij mede, dat een dorpsgemeenschap moet groeien. De ze gemeenschap zal, gesteund door de raad en b. en w., binnen afzienbare tijd een greep op de bevolking moe ten hebben. Indien de raad de begro ting aanneemt, zal de gemeenschap zich, gezien de financiële bijdrage, volledig kunnen ontplooien. Sportveld Voor wat de sport betreft is volgens burgemeester Hoftijzer èen tweede sportveld van het allergrootste belang. Het beschikbaar stellen als noodterrein van een perceel weiland, dat reeds eigen dom van de gemeente is, zoals de heer De Badts voorstelde, bestreed hy. De zaak moet ook economisch worden be keken en dan is er maar één weg, na melijk de aanleg van een speelweide la ten prevaleren, aldus de burgemeester. Wat het toerisme betreft, de gemeente verleent zijn volledige steun, door mid del van de aanleg van bloemperken en algemene maatregelen, welke de ver fraaiing van de gemeente tot doel heb ben. Bij de puntsgewijze behandeling van de begroting kon een ieder zich verenigen met de in de begroting genoemde pos ten. Zonder hoofdelijke stemming werd de begroting vastgesteld met de volgen de cijfers: A. gewone dienst 1963, inkomsten 578.929,77, uitgaven 572.425.55, batig saldo 6504,22; B. ka- pitaaldienst: ontvangsten 1.941.804,11, uitgaven 1.959.441,97, nadelig saldo 17.637,86. Vervolgens kwam een aanvulling op de algemene politieverordening aan de orde. Zo zal het voortaan zonder toestemming van b. en w. verboden zijn gebouwen in gebruik te nemen als vakantie- of ais recreatiebedrijf. Hiermede willen b. en w. tegengaan, dat, daar er nog steeds een wonin^ekort is, huizen een groot gedeelte van het jaar leeg zullen staan. VEILING V.V.Z.B. GOES 13 november. Export- en industrieveiling: Cox Orange Pippin KL. I 85-00 83. 80-85 86. 75-80 86. 70-75 85, 65-70 76. 60-65 61—67, 55-60 51, IID 36. Glorie van Holland KL. I 85-90 49. 80-85 48—52. 75-80 43—53. 70-75 48—51. 65-70 4547. IID 37—43. Goudrenet KL. I 95-100 53, 90-95 56, 85-90 55.50—56.10, 80-85 55.70—56. 75-80 52.40—52.80, 70-75 48.80—49,50. 65-70 45.70 —46.40. IID 39—40. KL. II 85-90 51. 80-85 53, 50. 70-75 47. 65-70 44. grof 44.5014.80. fijn 38—39. Jonathan KL. I 80-85 63. 75-80 62. 70-75 56. 65-70 51—52. 60-65 45. KL. II 80-85 51. 75-80 46. 70-75 42. 65-70 41, 60-65 36. IID 28. fijn 22. Golden Delicious KL. I 85-90 76 30-85 72—81, 75-80 72—79. 70-75 70—76, 65-70 67—73. 60-65 58—62. D 38. Zwijndrechtse Wijnpeer KL. I 60-65 36. 55-60 32. 50-55 26. HD 15. Saint Remy KL. I 75-85 32. 65-75 29— 31. HD 25. Comtesse de Paris KL. I 75-80 36. 70-75 32—33. 65-70 29.80—30,20. 60-65 26.10— 26.90. 55-60 20—20.45. IID 16. Diverse appelen val 21.80. geplukte kroet 22.20. Totale aanvoer hard fruit 21.700 kisten. Gewone veiling: Cox Orange Pippin KL. I 80- i 80. 75-80 30—91, 70-75 80—93. 65-Tfi 80—85. 1-65 59—69. 55-60 48—56. D 32. grof 60—67. fijn 33—41. Glorie van Holland KL. II 85-90 46. 80-85 49, 75-80 50, 70-75 49. 65-70 44. grof 4346, fijn 33—37. Laxton Superbe KL. I 80- 85 4519. 75-80 48—53, 65-70 4546. 60-65 35. grof 35. fijn 22. Goudrenet KL. I 95-100 59. 90-95 60. 85-90 62. 80-85 58—64. 75-80 63. 70-75 50. grof 4650. Goudrenet-rood KL. I 85-90 55. 80-85 60—69, 75-80 60—65. 70-75 54—60, 65-70 48. Golden Delicious KL I 85-90 81. 80- 85 84, 75-80 92. 70-75 62—93. 65-70 68—76. 60-65 47—64. HD 31—43, KL. II 80-85 69—75. 75-80 65—73. 70-75 66—72. 65-70 59—69. 60-65 60. grof 70. fijn 3944. Jonathan KL I 80-85 53. 0 57—65. 70-75 58—66. 65-70 -52—54. 60-65 44. IID 30. KL. II 75-80 37. 70-75 39—50. 65-70 45. 60-65 33—38. grof 29—32, fijn 22—35. Lom- barts Calville KL. I 75-80 46. 70-75 46—47. 65- 70 4247. 60-65 39 Zoete Ermgaard KL. I 60- 65 60—72. 55-60 52—53. Doyenne du Comice grof 72—87. B. Alex. Lucas KL. II 70-75 35, 65-70 26. D 20—21. grof 22. fijn 15. Comtesse de Paris grof 19—22. fijn 12—13. Gieser Wil deman KL. I 60-70 57—58. 50-60 42—45. grof 41, fijn 2225. BEURSBERICHT MARKT GOES 13 NOVEMBER 1962. Granen, peulvruchten en zaden. Gerst, basis boerenschoon af boerderij f 26.0029,00 per 100 kg. Tarwe, basis 17 Si. boerenschoon af boerderij f 29.00—30,50 per 100 kg. Groene erwten, boerenschoon af boerderij f 38.00— 49.00 per 100 kg. Schokkers, boerenschoon af boerderij f 45.00—65.00 per 100 kg. Bruine bo- boerenschoon af boerderij f 75.00— 106.00 per 100 kg. Capucijners. boerenschoon af boerderij f 50,00—57.00 per 100 kg. Kar- wijzaad, boerenschoon af boerderij f 100.00 109.00 per 100 kg. Aardappelen. Bintje, 35 mm opw.. binnen landse sortering f 10,0011.00 per 100 kg. Bintje, 35 mm opw.. exportsortering f 10,50 11.75 per 100 kg. Levering aan de sorteerinrichting. sorteer- kosten voor rekening van koper. Voeder- aardappelen noteerden f 44,75 per 100 kg. Uien. De prijs van uien bedroeg 19—20 cent per kg, onafgestaart geleverd aan de sorteer- 'nrichting. Hooi. Lucernehooi, geperst uit de ruiter f 160—165 per ton. Weidehooi f 115—130 per i. DijKtooi f 110—115 per ton. Veldbeèmd. andere beemdsoorten en raaigrassen f 6070 per ton. Roodzwenk f 5055 per ton. Gerste stro f 6065 per ton. Tarwestro f 4550 per Erwtenstro 100110 per ton. Haverstro f 4550 per ton. Vlas. De prijs van ongerepeld vlas bedraagt 19—26 cent per kg, levering op auto. Voor gerepeld vlas geldt een notering van 2230 cent per kg. Voor beste partijen worden nog iets hogere prijzen betaald. Eieren. De eierprijs bedraagt 1,87 per kg. VEILING KRABBENDIJKE 13 november. Appelen: Golden Delicious I 85- 90 79—85, I 80-85 82—89, I 75-80 83—94. I 70-75 78—88, I 65-70 71—80, I 60-65 57—69. H 85-90 73—74, II 80-85 58—78, II 75-80 59—81, H 70-75 56—78, II 65-70 50—68, II 60-65 58, IID 34—35, III grof 52—62, III fijn 20—37, kroet 21—35. Cox Orange Pippin I 80-85 79, I 75-80 83—85, I 70-75 80—88, I 65-70 72—78, lx 60-65 62—64, I 55-60 48—50, II 70-75 79. II 65-70 72, II 60-65 IID 24. III grof 58. III fijn 22, kroet 32, stek 19—24. Crimson Cox I 80-85 78. I 75-80 1 70-75 77, I 65-70 72, I 60-65 61, I 55-60 47, III grof 62, III fijn 19, kroet 24. Mt. Intosh I 80-85 61, I 75-80 69, I 65-70 62. Jonathan II 85-90 41, II 80-85 37—44. II 75-80 40—45, II 70- 42—43, II 65-70 40, II 60-65 32—33, HD 24. III grof 36. III fijn 22. kroet 17—19. Zoete Ermgaard I 65-70 68, IID 34. IH fijn 13. Goudrenet II 75-80 52, II 70-75 47. n 65-70 45, IID 37. III grof 44, III fijn 37, kroet 21. Verpakte appelen: Golden Delicious I 80-85 84. I 75-80 83, I 70-75 82. I 65-70 69. Glorie van Holland I 85-90 53, I 80-85 57, i 75-80 59. I 70-75 54, I 65-70 48. Peren: Conférence H 70-75 66, II 65-70 60—69, II 60-65 60—65, II 55-60 54—59. HD 37. IH grof 4752, IH fijn 38, kroet 721. C. de Pa- I 70-75 33, I 65-70 32—40, I 60-65 26—41, I 55-60 19—33. IID 13—21. IH grof 19—28, III fijn 12—18. kroet 6—9. Saint Remy I 65-70 28, IID 25, III grof 18. Doyenne du Comice H 75-80 1,11, H 70-75 1,17, II 65-70 1,10, IID 88, IH grof 88, III fijn 74. Vergoedingen De verplaatsingsvergoeding voor de be woners van noodwoningen werd als volgt vastgesteld: by verhuizing van noodwoning naar noodwoning 100, idem van nooodwoning naar permanente woning 200,met een toeslag van 20,voor elk minderjarig kind. Aan gezinnen, die het nodig hebben zal een huurvermïndering worden toegestaan, zulks bij het betrekken van een perma nente woning. Deze vermindering be draagt voor het eerste jaar 2,per week, tweede jaar ƒ1,per week en het derde jaar 0,50 per week. Het krediet op de rekening-courant by de Bank van Nederlandse Gemeenten werd voor 1963 vastgesteld op 100.000. Na een uiteenzetting van de burgemees ter ging de raad akkoord met een ver hoging van 32.000 tot 40.000 voor de bouw van een ambtswoning voor de bur gemeester en met het onderhands aan besteden van deze woning aan de firma P. de Bliek. De nieuwe verordening betreffende de toepassing werkklassificatie en het ver lenen van prestatiebeloning werd van kracht verklaard. Dit houdt in een sala risverbetering van de gemeentewerklie den met terugwerkende kracht tot 1 ja nuari 1962. De prestatiebeloning zal maximaal 12 van het totale inkomen bedragen. De landbouwgronden, die in gebruik zijn bij de landbouwpraktijkschool, zullen voor een bedrag van 14.000 geëgali seerd en gedraineerd worden. Voorts besloot de raad over te gaan tot het subsidiëren van verschillende instan ties. De Katholieke Reclasseringsvereni- ging afdeling Zeeland kreeg 25,de Commissie Hygiëne voor het Kind 110,80; de Nederlandse Vereniging België-Zeeland 25,het Zeeuws Stu die Fonds kreeg een subsidie toegewezen van 10 cent per inwoner; de Stichting Zeeuws-Vlaamse Borgstellingsfonds Ter neuzen van 3 cent per inwoner. Vlissingse huisvrouwen proefden wijnsoorten „Met 'n slok wijn, daar speelt U mee, roulerend, klakkend met de tong, lang zaam maar ook een beetje driftig en om de wijn daarna slurpend in alle hoeken van de mond te laten komen, waarna het vocht tenslotte „kauwend" en droog „kauwend" moet worden doorgeslikt". Zó beeldend drukte zich dinsdagmiddag in „De Put" van het Strandhotel te Missingen de wynbenner en fijnproever L- C. Broekkamp van de ..Nederlandse Wijnbopery" uit, die daar een lezing hield over Franse wijnen cn hun méri tes. Een groot aantal leden van de af deling Vlissingen van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen beluister de deze lezing met aandacht. De heer Broekkamp verstrekte in zijn lezing een groot aantal gegevens over het gebruik van wyn en het op de juiste wijze nuttigen van de wijn. Achtereenvolgens belichtte hij de hoe danigheden van de witte wijnsoorten uit het Moeselgebied van Duitsland en Lu xemburg, waarna hij overging naar de Franse Bordeaux, de Bourgogne en de Champagne. Daarbij wees hy op de kleur, geur en smaak van de soorten, en de charmante uitwerking die het vocht kan hebben tijdens een partijtje of avondje: „waarbij ieder hartelijk en voorkomend voor elkaar is en er een stemming wordt geschapen die allerbe minnelijkst is", aldus de inleider. Ten slotte ging hij nog in op de wijnfeesten in Frankrijk. De dames van de afdeling Vlissingen waren in de gelegenheid vier verschillende soorten wyn te proe ven. Het openings- en slotwoord werd gesproken door de presidente, mevrouw E. H. Nieuwveld-Visser, die de heer Broekkamp hartelijk dank bracht voor zijn interessante causerie. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen op 12-11: Nico van Huil. Zermatt van Garston. Hendrica Maria van Lysekil, 13-1: Karmas van Gent. Cleopa tra van Antwerpen. Vlissingen vertrokken op 12-11: Gerhard Elfring naar Goole. Hendrica Maria naar Middelburg. 13-11: Nico naar Dakar. Gepasseerd naar Antwerpen op 12-11: Velox van Middlesbro, Arvo van Ipswich, Nassau- borg van Skogby, Diligentia van Rotterdam, Pial van Avonmouth, Kilo van Manchester, Blitar van Bremen. Twee Gebroeders van Belfast. Albert Willem van Rouen. Wiking van Liverpool. Osiris van Rotterdam, Ladon van Rotterdam. Waverstroom van Amster dam. Pegasus van Amsterdam. Gepasseerd van Antwerpen op 12-11: Neptu- nus naar Amsterdam/Terneuzen. 'ra naar Zeebrugge.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 11