PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT K.L.M. ZAL WELLICHT VOLGEND JAAR Geen Gestapomethoden WEER IN DJAKARTA LANDEN Garoeda neemt Kroonduif geheel de in „SpiegeF-affaire over Bonn wil bewijs van raketafvoer Ontwikkeling West-Brabant staat in nauwe relatie met Deltaplan Rabies-slachtoffer weigerde inenting r Nu ernstig ziek opgenomen in ziekenhuis ENGELAND NEEMT KERNPROEF Beneluxweg en Kempenerrandweg voor Zeeland van belang Loonpolit'ek Prinses Keawx - geheel hersteld - bezoekt Benares 205e jaargang - no. 268 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE .STEMMEN Directie: F. van de Velde, F B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A de Kot. Abonnementsprijs 62 cent per week, ƒ8,00 per kw.; franco per post ƒ8,25 p. kw. Losse nummers la ct. Bureaus: VUssingen: Walstraat 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643): Middelburg: Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375), Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213), Oostburg: tel. 2395: Ternepen: red. tel. 2116 adm. tel. 2911 Zierikzee: red. tel. 2425. adm. tel 2094. Q Adv.nr. 27 ct. p, mm. Min. p. adv. ƒ4,-. Ingez. med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 25 ct. p. regel (min. 1,25). „Brieven bur. van dit blad" 25 ct. Dinsdag 13 november '62 Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. A.V.R.O. niet met rechter eens Pagina 3 DR. VAN KONIJNENBURG HEEFT AKKOORD BEREIKT MET SOEBANDRIO VERBOLGEN ADENAUER Georgiërs legden krans op Texel (Van onze Haagse redactie) Bijna een maand nadat hij even onverwachts als onopgemerkt naar Djakarta vertrok, is K.L.M. onderdirecteur dr. E. van Ko nijnenburg gisteren in Nederland teruggekeerd met een voor de K.L.M. bijzonder waardevolle brief, waarin de Indonesische mi nister van buitenlandse zaken Soebandrio officieel verklaart: ,,dat mijn regering er geen bezwaar tegen heeft de K.L.M. wederom landingsrechten in Djakarta te verlenen". Met de mogelijkheid dat de K.L.M. reeds begin volgend jaar Djakarta in zijn diensten zal kunnen opnemen, kan nu ernstig rekening worden gehouden, zei ons een woordvoerdèr van de K.L.M. naar aanleiding van deze brief. President-directeur drs. E. H. van der Beugel deelde ons gisteravond na een eerste telefonisch contact dat hij met zyn onderdirecteur had gehad mede, dat de brief van Soebandrio de mogelijkheid opent om over tijdstip van aanvang van de nieuwe K.L.M.-dienst op Djakarta en over de frequentie van die dienst nog voor het eind van deze maand nader van gedachten te wisselen. Die besprekingen zei hij, zullen naar verwacht wordt, kunnen worden ge opend als dr. Van Konijnenburg op 21 november aanstaande in Djakarta terug keert. Hij zal daar dan tevens namens de K.L.M. een overeenkomst kunnen slui ten over de overdracht van de exploita tie van de Kroonduif, de K.L.M.-dochter- maatschappij in Nieuw-Guinea, waarvan de eigendom zal overgaan aan de Garoe da Indonesian Airways. echter dat daarover pas zekerheid zal worden verkregen in de onderhande lingen die op basis van de brief van Soebandrio na de 21ste november zul len beginnen. De K.L.M. toonde zich gisteravond zeer verheugd over de resultaten van de reis van dr. Van Konijnenburg, die men een zeer persoonlijk succes noemde. Men wees ons er op dat volgens de heer Van Konijnenburg de sfeer tijdens de onder handelingen in Djakarta zeer vriendelijk was geweest. Drie lijnen Een K.L.M.-zegsman gaf ons te ken nen dat do maatschappij de verwach ting koestert, dat de K.L.M. Djakarta in omstreeks drie van zijn lijnen naar het Verre Oosten zal mogen opnemen. De officiële woordvoerder verklaarde De Westduitse bondskanselier dr. Kon rad Adenauer heeft gisteren gepleit vooi meer bewijzen dat Russische raketten en atoomkoppen inderdaad van Cuba wor den verwijderd. Adenauer achtte dit noodzakelijk alvo rens een topconferentie tussen Oost en West tot stand zou komen. De bonds kanselier sprak gedurende een uur tot Amerikaanse journalisten, aan de voor avond van zijn bezoek aan Washington. Woensdag en donderdag zijn conferen ties met president Kennedy, minister van buitenlandse zaken Dean Rusk en andere Amerikaanse regeringsfunctio narissen voorzien. Adenauer sprak er twijfel over uit dat de Russen inderdaad 40 tot 60 raketten en atoomkoppen van Cuba hadden weg genomen. Ronduit zeggend dat hij de Russen niet vertrouwde, zei Adenauer dat het enige bewijs dat de raketten werden verwijderd lag in foto's van ge camoufleerde voorwerpen, hetgeen hij niet genoeg vond. De bondskanselier kon nauwelijks geloven dat Kroe3.itsjew zulk belangrijk materieel naar Cuba had la ten brengen om het nu weer rustig in te pakken als ware sprake van „overhem den en tandenborstels! Andere bewijzen die Adenauer van Krocsjtsjew vroeg al vorens men een topconferentie kon hou den, waren overeenkomst over een kern proefverbod en toezicht op kernwapens. Zelfs al nemen de Russen nun ofefnsieve wapens van Cuba weg, zei hij, de com munisten willen Cuba behouden als sa tellietstaat. De bondskanselier zei dat zijn voor naamste onderwerpen van gesprek met Kennedy zouden zyn China s aanval op India. Berlijn, de reorganisatie van de NAVO. en kernwapens voor de ver dragsorganisatie. In politieke kringen, waar men zich eveneens verheugd toonde over de klaarblijkelijke Indonesische souples se, schreef men een deel van het re sultaat op rekening van het persoon lijk krediet van dr. Van Konijnen burg, die als lid van de groep-Rrjkens zeer goede relaties met de hoogste Indonesische autoriteiten heeft gehad. Van K.L.M.-zijde vernamen wij dat de overeenkomst met de Garoeda betref fende de overneming van de Kroonduif vrijwel gereed is voor definitieve uitwer king. De Garoeda zal het gehele bedrijf zoals het nu loopt vermoedelijk met mensen en materieel overnemen. Dr. Van Konijnenburg zal tijdens zijn be sprekingen met de K.L.M.-dlrectie in Den Haag zowel de Kroonduif-overeen- Goede relaties „C.D.U. VERLOOR ER VERKIEZINGEN IN HESSENDOOR" Bondskanselier Adenauer is van mening dat het optreden van de Westduitse justitie tegen het weekblad „Der Spiegel" niets uit staande heeft met Gestapometho den en dat de vrijheid van de pers niet in gevaar is gebracht. De openbare mening in West-Duitsland en in de gehele wereld is in verwarring gebracht door de berichten van pers, radio en televisie, aldus de bondskanse lier. Hij vertelde deze kwestie te zullen aanroeren tijdens een lunchbijeenkomst in de Amerikaanse nationale persclub te Washington. De procureur-generaal alleen heeft de actie ondernomen en de regering heeft niets met de hele onderneming te ma ken. komst als de K.L.M.-wensen ten aanzien van de landingsmogelijkheden in Dja karta uitwerken. Route naar Biak Van drs. Van der Beugel vernamen wij nog, dat de K.L.M. zodra het repatriëringsschema uit 'Nieuw- Guinea voltooid is, zijn diensten op Biak drastisch zal beperken. Ver moedelijk zal de K.L.M. Biak dan nog slechts aandoen op de lijn naar Sydney, hoewel ook de moge lijkheid dat nog. één Poolroute in Biak zal eindigen, nog niet geheel uitgesloten is. AMSTERDAMMER WAS BANG GEMAAKT Een dertigjarige Amsterdammer is zaterdag opgenomen in het Wilhel- mina Gasthuis met ziektever schijnselen die sterk aan hondsdol heid doen denken. De toestand van de patiënt is zeer ernstig. De art sen hebben geconstateerd dat hij een duidelijke watervrees heeft, kenmerkend voor mensen die aan rabies lijden. Men heeft de man in het ziekenhuis kalmerende midde len moeten toedienen. Het slachtoffer werd op 30 juli 1962 door een klein wit hondje met een blauwe halsband gebeten, toen hy het zwervende dier enige uren in zijn auto meenam en het later in de Westerstraat weer uit de wagen zette. In deze periode was er ech ter nog niets over hondsdolheid bekend, zodat de man zich pas op 19 oktober bfl de G.G. en G.D. meldde. Aanvankelijk weigerde hij zich te la ten inenten, maar later wist men hem van de noodzaak van de inentingen te overtuigen. Zoals afgesproken meldde hij zich de volgende dag weer bij de G.G. en G.D. maar hij verliet de wachtkamer toen enkele andere pa tiënten daar verhalen vertelden over de uiterst pijnlijke injecties in de buik. Daarna is hij niet bij de G.G. en G.D. teruggekeerd, zo deelt het bureau voorlichting van de gemeente mede. Zaterdag meldde de man zich by zijn huisarts, toen de arm, waarin de hond heeft gebeten, stijf werd. Nog diezelfde dag is hij opgenomen in het W.G. in de afdeling besmettelijke ziekten. De hoofdstedelijke hondenbrigade zal binnen enkele dagen beginnen met het uitzetten van ruim honderd kattenval- len op verscheidene plaatsen in de stad, in het Amsterdamse Bos, het havenge bied en de grote gemeenschappelijke tui nen tussen de huizencomplexen, met het oogmerk een drastische opruiming tc houden onder de duizenden zwerfkatten, die een constant gevaar voor versprei ding van rabiesbesmetting opleveren. De vallen zijn ontworpen in overleg met de vereniging dierenbescherming. Zodra een kat het aas een bokking raakt, valt achter hem de klep dicht, waarin een spleet is gelaten om verwondingen van de staart te voorkomen. DIEVEN STUREN BEELDEN TERUG NA BETALING VAN TON LOSGELD Drie waardevolle sculpturen uit de middeleeuwen Maria in het rosarium van Tilman Riemenschneider, Piëta, van een veer- tiende-eeuwse meester en een heilige Anna uit de Riemen- schneiderschool zijn gisteren tegen een losgeld van 100.000 mark aan de eigenaars teruggegeven. De drie beeldhouwwerken waren op 7 augustus gestolen uit een pelgrims- kapel in Volkach. De directeur van het tijdschrift „Der Stern", Henri Nannen, had daarop 100.000 mark uitgeloofd als men de stukken „zon der er verder werk van te maken" zou terugbrengen. Voor het eerste beeldhouwwerk, de Heilige Anna, deponeerde hij 50.000 mark op een overeengekomen plek in Hamburg. Toen het was teruggegeven en het beeld inderdaad de echte sculptuur was, deponeerde Nannen nogmaals 50.000 mark onder de zitplaats van een stoomwals die op een verkeers weg stond geparkeerd. Op deze manier kreeg hij de twee andere sculp turen terug. Nannen werd later telefonisch bedankt voor do „correcte wijze" waarop hy de zaak had behandeld. Nannen zal ook verder zijn belofte houden en de politie niets meedelen. Hij wil bij soortgelijke diefstallen in de toe komst opnieuw optreden zoals hij nu gedaan heeft. Van de drie sculp turen is de Maria in de rozentuin ernstig beschadigd. Het moet geres taureerd worden. De politie heeft meegedeeld dat de opsporing van de dieven niet zal worden stopgezet. Kattevallen Het Russische siaatsensemble „De Georgiërs", dat voorstellingen geeft in de Amsterdamse Apollo- hal, heeft maandag een bezoek ge bracht aan de begraafplaats van de in april 191/5 op Texel gesneu velde Russen, slachtoffers van de zogenaamde „Russenoorlog". De artistieke leider van het gezel schap, de heer Zoulchichvtti, legde een krans namens de bevolking en Georgië en strooide Georgische aarde over het graf van de ge sneuvelde militaire leider S'jalwa Loladze en van enige soldaten. Twee doden bij raketexperiment in België In de Belgische plaats Bree zijn het afgelopen weekeinde twee mensen om gekomen by een experiment met een raket. De twee slachtoffers, van 19 en 20 jaar, waren lid van een club, die zich met deze experimenten bezig hield. Bij het vullen van een cilinder met een meng sel van gemalen kolen, zwavelzuur en calcium-chloride ontplofte deze brand stof. Enkele andere leden van de club, die bij het experiment toekeken, wer den weggeslingerd, maar bleven onge deerd. Wielerstadion van Gent afgebrand Een felle brand heeft gistermorgen het wielerstadion van Gent volledig in de as gelegd. Een groot aantal dieren dat in een aangrenzende tentoonstellingshal samen was gebracht kwam om in de vlammen. De brand brak om vier uur in de ochtend uit. De dieren, voornamelijk pluimvee en konijnen, waren bijzondere exemplaren, die. in de naast de wielerbaan liggende hal waren geëxposeerd. Door de warmte-ontwikkeling ontplof ten ook een aantal gasflessen. De oorzaak-van de brand..kon.oiog. niet worden vastgesteld, maar men ver moedt, dat het vuur is ontstaan in een hoop afval onder een van de tribunes. Het wielerstadion, dat deel uitmaakt van een complex tentoonstellingshallen en jaarbeursgebouwen, werd volledig vernield, hoewel de brandweer uiterst snel ter plaatse was. Het duurde ver scheidene uren voordat de spuitgasten het vuur meester waren. Volgens officieuze schattingen zou schade enige honderdduizenden guldens bedragen, aangezien niet alleen de es- senhouten wielerbaan en de tribunes in vlammen opgingen, maar ook een aan zienlijke hoeveelheid uitrustingstukken van renners, gangmakersmotoren en persoonlijke bezittingen verloren gin gen. Verkiezingen De C.D.U. heeft zondag brj de ver kiezingen in de deelstaat Hessen stemmen verloren tengevolge van de „Spiegel"-zaak en bij de aanstaande verkiezingen in Beieren kan hetzelf de gebeuren, zei Adenauer. Dat ligt uitsluitend aan de manier waarop pers, radio en televisie de openbare mening beïnvloed hebben. Deze be ïnvloeding laat zich vergelijken met het proces in Luik, waar de jury ken nelijk op een gelijksoortige wijze be- invloed was. Volgens Adenauer had de Westduitse procureur-generaal het ministerie van defensie verzocht rapport uit te brengen over de vraag of de inlichtingen, die „Der Spiegel" gepubliceerd had, geheim waren. De staatssecretaris van het mi nisterie, Volkmar Hopf, had van minis ter Strauss de volledige bevoegdheid in deze aangelegenheid gekregen. Hopf zal, zodra hij hersteld is van enkele opera ties welke hij ondergaat, daarom weer terugkeren, zei Adenauer. Opschudding De coalitiegenoten van de C.D.U., Vrije Demokraten, hebben geëist dat Hopf geschorst zou worden. Adenauers aankondiging dat de staatssecretaris weer in ere hersteld zal worden, zal ver moedelijk opschudding verwekken. De hele publikatie is een eerste-klas schandaal, aldus Adenauer. Kolonel Adolf Wicht die gearresteerd is lid was van de inlichtingendienst van het Westduitse leger had de redactie van het weekblad vooruit gewaarschuwd dat het verkregen materiaal geheim was. De Britse minister van defensie, Thorneycroft, heeft gisteren ver klaard dat Engeland voorbereidin gen heeft getroffen om in de na bije toekomst een ondergrondse proef te nemen met een kernappa raat van eigen makelij in de Neva- dawoestijn in de V.S. Deze proef was voor „essentiële militaire doel einden" nodig. In geen geval zou de proefneming het begin zijn van een nieuwe reeks. De minister deed deze mededelingen in een schriftelijk antwoord op een vraag in het Lagerhuis. Hij herinnerde eraan, dat in maart j.l. in de Amerikaanse staat Nevada een ondergrondse proef was genomen als onderdeel van de ont wikkeling van een Brits kernapparaat. Reeds enige tijd werd gedacht aan een tweede proef met dit apparaat. Radio-Moskou verklaarde zondagavond dat, als Engeland een nieuwe reeks kernproeven zou beginnen, dit de tot standkoming van een verbod op het ne men van kernproeven „ernstig zal com pliceren". ZEELAND KAN BESCHEIDEN MEEPROFITEREN yvywwvwwwvwwwwwwvwwwwwwvwwvwwwwvwvwwwvwwvwwwwvwv De toekomstige ontwikkelingsmo gelijkheden van West-Brabant kunnen niet los worden gezien van het Deltaplan". Dit staat te lezen in een gisteren verschenen rapport van de Stichting Welvaartsbevor dering West-Brabant, getiteld „in dustrieel ontwikkelingsplan voor West-Brabant". Hoewel de samen stellers van het rapport geen con tact hebben gehad met Zeeuwse instanties, worden in de brochure toch Zeeuwse zaken genoemd. Mel ding wordt- gemaakt van verschil lende projecten, die de provincie Zeeland nauw raken. Hst rapport is een zuivere streekaan- felegenheid. Dat blijkt onder meer uidelijk uit de korte opmerkingen over het Kreekrakplan. „Wij noemen dit project voor de volledigheid. In feite moet het los worden gezien van de regionale plannen en mogelijkhe den. die het voorwerp van deze studie zijn", wordt opgemerkt. Tijdens een maandagmiddag in Breda gehouden persconferentie werd het rap port nader toegelicht. Het is het eerste in een serie van drie. In het thans ver schenen rapport wordt een opsomming gegeven van hetgeen in de streek op het gebied van de industrialisatie is bereikt, terwijl in grote lijnen wordt geschetst wat West-Brabant nodig heeft met name aan land- en waterwegen, havens en industrieterreinen om de econo mische mogelijkheden optimaal te kun nen benutten. In rapport nummer II zal in details op de plannen worden inge gaan. Nummer m zal de financiële as pecten belichten. „Het rapport is reeds in handen gesteld van de provinciale autoriteiten van Noord-Brabant en van enkele departe menten. Zij hebben er grote belangstel ling voor", verklaarde de stichtingsvoor zitter, burgemeester dr. R. M. A. A. Geuljans van Breda. De bedoeling is met name om de ontwikkeling van West- Brabant tot voor enkele jaren nog ge koppeld aan de reeds 100 jaar slepende kwestie van -de Schelde-Rijnverbinding te versnellen. Wat de Schelde-Rijnverbinding be treft, blijken de rapporteurs gepor teerd voor de laatste tijd veel ge noemde oplossing: een kanaal van de Antwerpse havens naar de Ooster- schelde, een vaargeul door de Ooster- schelde vanaf dit kanaal naar de Eendracht, verbreding van de Een dracht en doorstekïng van het schier eiland Sint-Philipsland. Opgemerkt wordt, dat- niet deze Antwerpen-Rijn- verbinding de kuststrook van West- Brabant direct betrokken zou worden bij een zeer belangrijke route van de binnenscheepvaart, zonder dat het ge bied op nadelige wijze wordt aange tast. Van regionaal standpunt uit ge zien acht men het loslaten van het „gewraakte" Moerdijkkanaal voor \Vest-Brabnnt zeer gunstig. Nieuwe wegen Op het gebied van de wegen hebben de Westbrabanders vele en grote wensen. Voor Zeeland is het in dit verband van belang, dat nog eens met nadruk wordt gewezen op de Zoom- of Beneluxweg, die even ten oosten van Bergen op Zoom in noord-zuidrichting is geprojecteerd. De bestaande oost-westvèrbinding rijksweg Zeeland, Bergen op Zoom. Roo sendaal, Breda komt er niet goed af in het rapport. ..Talrijke Bottle-necks en te smalle weggedeelten, die reeds jaren lang verbetering behoeven", wordt opge merkt. De gedachten van de rappor teurs gaan uit naar een nieuwe rijksweg 56 ten zuiden van de lijn Bergen op ZoomTilburg, de Kempenerrandweg genoemd. Deze oost-westverbinding zou moeten aansluiten op de rijksweg door Zeeland, aldus het rapport. Voorts wordt er nog op gewezen, dat noch de Benelux weg. noch de Kempenerrandweg op het rijkswegenplan voorkomen. De gevolgen van het Deltaplan voor West-Brabant zijn velerlei. Realisering van de Deltawerken heeft voor de wa terstaatkundige situatie in West-Bra bant vele positieve gevolgen. De land bouw zal er profijt van trekken en een betere waterbeheersing zal mogelijk zijn. „Het belangrijkste effect van het Deltaplan is echter, dat hiermee onge kende mogelijkheden worden geschapen voor de ontplooiing-van de Westbrabant se kust. Hier liggen volgens de samen stellers van het rapport kansen voor zware industrie en afgeleide bedrijvig heid. Tijdens de persconferentie werd gewe zen op de uitzonderlijk gunstige positie, die West-Brabant inneemt tussen twee De regering heeft vorige week een nieuw systeem van loonvorming voorgesteld, waarbij aan het bedrijfs leven iets meer vrijr.eid wordt gelaten. Zoals men weet wilden de werkgevers- en werknemersorganisaties (in meer derheid althans) een loonsysteem, waarbij deze organisaties de mogelijk heid kregen binnen de Stichting van den Arbeid zelf zo ongeveer te beslissen, welke loo.isveriiogingen nodig waren. Ze zouden daarby echter wel gebon den zijn aan een halfjaarlijks ad vies van de So ciaal-Economische Raad over de beschikbare „ruimte' voor loonsverhoging. Ook zou er zo nodig enig overleg met de regering zijn. A.s men maar binnen de totale ruimte bleef en zorgvuldig coördineerde, dan moest ue öv..<v-"i •ail Aioc.u zelfs loonsverhoging kunnen toestaan in be drijfstakken. waar de produktiviteit achterbleef en dan zou er zelfs geen be zwaar Kunnen zyn tegen bepaaloe prijs verhogingen, welke het gevolg zouden zijn van zo'n loonsverhoging Tot zover de wensen, die vrij algemeen leefden in de kringen van werkgevers en werk nemers. Het voorstel dat de regering vorige week heeft gedaan, komt slechts ten dele tegemoet aan deze wensen. Uit het voorstel en uit een bespreking binnen de Stichting van den Arbeid, blrjkt, dat de regering nog een vrij intensief toezicht op de loonvorming wenst te behouden. De regering aanvaardt wel het globale percentage van 2,7 loonsverhoging voor 1963, welk percentage in de jongste S.E.R.-nota werd voorgesteld, maar zij wenst, dat de Stichting van den Arbeid tevoren met de regering overeenstem ming bereikt over het toepassen van eventuele S.E.R.-nota's. De minister van economische zaken stelt zich daarbij op het standpunt, dat alle prijsverhogingen onder zijn controle moeten vallen en dat in dit opzicht geen vrijheid aan de Stich ting van den Arbeid kan worden gelaten. Bovendien wil de regering het recht om voor een bepaalde tijd een loonstop af te kondigen, wanneer dat nodig mocht zijn. En tenslotte wil zij, dat het college van rijksbemiddelaars het recht krijgt tot controle op de Stichting van den Arbeid in die zin, dat de rijksbemiddelaars vier weken lang ge'egcn cid zullen hebben bezwaar te maken tegen een nieuwe c.a.o. welke door de stichting is aan vaard. De regeringsplannen komen er dus op neer, dat de Stichting van den Arbeid weliswaar de beschikbare „ruimte" van 2,7 voor 1963 zodanig mag besteden, dat in de ene bedrijfstak wat meer en in de andere wat minder loonsverhoging wordt gegeven, maar die loonsverhogin gen moeten in het algemeen toch komen uit de winst van de bedrijven. En dat wordt dan dubbel en dwars gecontro leerd. Zouden bijvoorbeeld in een (mach tige) bedrijfstak de werkgevers en werk nemers het eens worden over een fikse loonsverhoging en zou men binnen de Stichting van den Arbeid toegeven aan de uitgeoefende druk,- dan-kan nog altijd.,,- het college van rijksbemiddelaars ingre pen, de minister van economische zaken kan in actie komen en uiteindelijk kan de regering zelf optreden. De vrijere loonvorming is dus wel met de nodige beperkingen omgeven. De vraag mag zelfs gesteld worden of het nieuwe systeem veel verbete ring brengt, vergeleken bij het oude. Daarop moet dan geantwoord worden, dat het systeem een verbetering kan be tekenen, wanneer men vooral in de aan vang de vrijheid zo groot mogelijk laat en niet direct bij elk wissewasje ingrijpt of te graag een beroep doet op de moge lijkheden tot straffe controle. Men zal de moed moeten opbrengen het nieuwe sy steem tenminste een half jaar te laten groeien, opdat de activiteiten van de Stichting van den Arbeid een eigen vorm kunnen krijgen. Die weelde kan Nederland zich waar lijk wel veroorloven. Wij leven wel iswaar niet meer in de dagen van hoog conjunctuur, maar wanneer die hoogcon junctuur vergeleken kan worden bij een prettige zomer, dan ziet het er wel naar uit, dat het jaar 1963 toch een mooie herfst zal worrlen en dat de winter van de laagconjunctuur nog niet in zicht is. Een groot risico neemt men dus niet als men aan de Stichting van den Arbeid voorlopig een ruime armslag laat- Ten slotte Eraat het om een regeling, welke duidelijk gebaseerd is op de groei van de welvaart en dan moet niet de eerste ge dachte zijn, dat die groei dubieus zou zijn. Men moet ook enig toekomstver- trouwen hebben! Gisterochtend heeft prinses Bea trix ontbeten in het sprookjesach tige oude paleis van de maharadja van Benares. De statige 35 jaar oude Vahti "arain Singh, gehuld in kleurige, met gouddraad bestik- te klederen, stond op de trappen van het kleurige gebouw, aan de oever van de Gangesrivier, om de prinses, die in zijn motorboot arri veerde, welkom te heten. De prinses en haar gevolg stapten onverschrokken via een verende, twee decimeter brede en twee me ter lange loopplank aan wal. Bij het gezelschap bevond zich de Ne derlandse ambassadeur met zijn echtgenote. Vervolgens beklom men over treden uit steen gehou wen en elk minstens vier decime ter hoog, de trappen naar het pa leis. Door een geweldig grote zaal. waar prachtige tijgervellen lagen uitgespreid, geleidde de maharad ja de prinses, die volledig is her steld van haar lichte ziekte, naar een brede waranda. Op deze wa randa, vanwaar men een schitte rend uitzicht op de rivier had, waar hindoes hun heilig bad na men. werd door een twaalftal be dienden. gekleed in rode, goud kleurige en witte gewaden, het ontbijt geserveerd. grote havengebieden: Rotterdam en Antwerpen. „West-Brabant dient zich aan als verbinding van het randstad front". aldus een van de Westbrabantse burgemeesters. Daarom verwacht de Stichting W'elvaartbevordering West- Brabant positieve resultaten van liet rapport. Ook Zeeland kan er, zy het in bescheiden mate, vr.n meeprofiteren

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1