Plan bejaardenpensiontehuis in Middelburg voor buitenkerkelijken Animo-zege op Kwiek WALCHEREN Jongeren van geref. gemeenten op regionale bijeenkomst Goes AGENDA YERSEKE NAAR le PLAATS 4H NA EEN ZEGE OP STEEN Vosmeer, voorlopig 1-1 tegen Sprundel ZWARE JONGEN" OP BEZOEK NA NEERSCHIETEN AUTODIEF DYNAMO WON IN NIEL CLUBPRIJS Baandag 12 november 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 CAPACITEIT VAN 100 BEDDEN Gemeente wil vóórfinanciëren B. en w. van Middelburg stellen de gemeenteraad voor om aan de stichting de Nederlandse Centrale voor de Huisvesting van Bejaarden te Amsterdam (de N.C.H.B.) een krediet in rekening-courant van f 71.000 te verstrekken ter finan ciering van de plannen voor het maken van een bejaardenpension tehuis voor buitenkerkelijken te Middelburg. De bouw zal geschie den op verzoek van de humanisti sche stichting „Het Jacob Rogge veenhuis" te Middelburg en de hu manistische stichting voor huisves ting van bejaarden te Amsterdam, De N.C.H.B. zal het tehuis, waar voor een capaciteit van 100 bedden berekend is plus 10 ziekenhuisbed den en 10 personeelsbedden, na de voltooiing overdragen aan de stich ting te Middelburg. De N.C.H.B. heeft in Nederland reeds 11 bejaardenpensiontehuizen gebouwd, IC tehuizen zijn in aanbouw, terwijl er plan nen bestaan voor de bouw in een 40-tal gemeenten, waaronder dus ook de Zeeuwse hoofdstad. Het is nog niet met zekerheid bekend van welke bouwmoge- lijkheid gebruik zal worden gemaakt; men heeft keus uit bouw in de woning sector, de premiesector en de vrije sec tor. Naar het zich volgens b. en w. van Middelburg laat aanzien zal de premie- Zeevaartscholieren maakten kennis met zeemanschap praktijk Op de „Koningin Wilhelmina" van de Stoomvaartmaatschappij „Zeeland" hebben dezer dagen ruim 60 tweede jaars leerlingen van de zeevaartschool te Vlissingen tydens een trip van Vlis- singen naar Hoek van Holland, kennis kunnen maken me de praktjjk van het zeemanschap. De scholieren bekeken de diverse installaties op het schip en discussieerden over het onderwerp „Waarom koos ik dit vak". Men kwam onder meer tot de conclusie, dat dit was om iets van de wereld te zien, on afhankelijk te zjjn en om een grotere verantwoordelijkheid te krijgen op jon ge leeftijd- De leraren G. Borghsttfn en M. van der Zee van de school gaven eveneens hun mening over dit onderwerp. De predi kanten ds. Y. v. d. Schoot (hervormd) geestelijk verzorger van de zeevaart school te Vlissingen, ds. J. W. Schok king, Icoopvaardijpredikant te Rotter dam en kapelaan M. Pijnenburg uit Vlissingen, vertelden waarom zij hun „vak" hadden gekozen en de zeeloods J. Geerse gaf eveneens zijn opinie. Ver der voer mee de adjunct-commissaris van hot loodswezen, de heer H. D. v. d. Ouw- In volle zee kregen de zeevaartscholie ren namens de Mij. Zeeland het eerste nummer uitgereikt van het nieuwe blad voor de zeeman, „Wacht te Kooi". Dit blad, dat voorlopig om de veertien da gen verschijnt op luchtpostpapier is een uitgave van de Stichting Nod. Studie centrum voor zeevarenden en van de sector moeten worden gekozen, omdat het bouwcontingent in de woningwetsec tor, dat aan Middelburg jaarlijks wordt toegewezen, te gering is om daarvan nog een deel af te zonderen, voor de bouw van een bejaardentehuis, terwijl de bouw in de vrije sector te duur is. B. en w. hebben zich laten voorlich ten over de behoefte, die aan een der gelijk pensiontehuis in Middelburg bestaat. Volgens de gegevens van het gewest Zeeland van de Nederlandse vereniging voor maatschappelijk werk „Humanitas" waren er in 1961 op Walcherens platteland 9000 be jaarden, in Middelburg 2870, in Vlis singen 2770 en in Souburg 670. Aan nemende, dat 10 procent van de be jaarden in aanmerking komt voor plaatsing in een bejaardentehuis zou er op Walcheren behoefte bestaan aan 900 plaatsen en in de drie ge meenten aan 680 plaatsen. Direct 130 De huidige capaciteit van Walcheren is thans 600 plaatsen, die in de drie ge meenten 450, zodat er een tekort is van respectievelijk 300 en rond 180 plaatsen. Wordt de levensbeschouwelijke situatie in ogenschouw genomen, dan blijkt er in Zeeland geen enkel bewust buitenkerke lijk tehuis te zijn. Gezien verhoudingscij- fers van de laatste volkstelling met be trekking tot de buitenkerkelijkheid op Walcheren en in de drie gemeente komt men tot een directe behoefte van 160 en 130 plaatsen. Hierbij is geen rekening gehouden met het feit, dat een aantal van de bestaan de verouderde tehuizen op den duur op geheven dient- te worden, zodat de- be hoefte aan goed geoutilleerde tehuizen in feite groter is. aldus merken b. en op. VLISSINGEN Brand in slooppand in Hendrikstraat Nadat kinderen er een vuurtje hadden aangelegd, brak zaterdagmiddag om streeks vijf uur brand uit in het leeg staande, voor de sloop bestemde pand Hendriksstraat 40 te Vlissingen. De bewoner van het enige belendende per ceel, - slagerij Van der Hooft - waar schuwde de brandweer, die het vuur spoedig wist te beteugelen. De boven verdieping van hel slooppand, eigen dom van de N.V. Koninklijke Maat schappij „De Schelde", brandde uit. De slagerij bleef vrij van schade. De jeugd gebruikte het pand in de Hen driksstraat de laatste tijd als speel plaats. De identiteit van de jonge brandstichtertjes is nog niet bekend. De heer J. Maehgeels nam afscheid van „De Schelde" Vrijdagmiddag is in de schilderswerk plaats van de Kon. Mij. „De Schelde" afscheid genomen van de heer J. Maeh geels, die wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd na een dienstverband van bijna vijftig jaar, de maatschappij met pensioen heeft verla ten. De heer Maehgeels voor vele Vlissin- jrs en Souburgers geen onbekende igon zijn loopbaan bij de Kon. Mij. „De melde" in 1913 als schilder en beëin digde deze als magazijnbediende in het glas- en verfmagazijn, In zijn vrije tijd trad de heer Maehgeels 42 jaar lang op als dirigent van zowel kinderen-, da- mes- en mannenkoren alsook van ge mengde koren in Vlissingen en in Sou burg. Hij is nog steeds dirigent van een dameskoor. Ook in het sociale, maat schappelijke en politieke leven was de hoer Maehgeels geen onbekende. Geen wonder dus, dat er voor dit af scheid nogal belangstelling bestond en verschillende sprekers de heer Maeh geels hebben gehuldigd. Je heer P. C. Gillissen, chef van de ma gazijndienst, memoreerde de Schelde- loopbaan van de heer Maehgeels en overhandigde hem mede namens de di rectie een enveloppe met inhoud. Na mens de ondernemingsraad sprak de heer P. Baljé, namens de jubileumcom missie van de magazijndienst de heer C. Verhey, namens dito commissie van de schilders de heer A. de Klerk. Ook andere sprekers, onder wie de heer B. Strenk, toonden de jubilaris hun waar dering en namen met de beste wensen voor de toekomst afscheid. „De brandende Menorah": avond over joodse volk „De brandende Menorah" was de titel van een klankbeeld over het joodse volk, dat dezer dagen in het hervormd wijk- gebouw ,,'t Anker" te Vlissingen door vele aanwezigen op een gemeenteavond werd beluisterd. Het klankbeeld gaf in drie fasen de historie van het joodse volk, zoals dit nauw verweven is met zijn geloof rond de avondmaalsgedach- te. De ontmoeting met Christus, het noodlot van het joodse volk en de toe komstverwachting: Israël zal zyn Mes sias vinden, kwamen erin ter sprake. Op deze door de hervormde wijkgemeen- ten 3 en 4 georganiseerde bijeenkomst, sprak mevrouw M. W. Eberlé-Gotlib, de presidente van de Nederlandse ver eniging van joodse christenen uit Rot terdam over de joodse christenen. Me vrouw Eberlé-Gotlib zei onder meer, dat de joodse christen aan Israël duidelijk wil maken, dat de jood, die christen is geworden zijn joodzijn niet verliest. De joodse christenen, aldus spreekster, zul len zich ook niet assimileren met de christenen uit de volken. Men zal elkaar echter in een dialoog ontmoeten als (hebreeuws voor joodse volk) en „gojim" (de volkeren). De vereniging van joodse christenen is een vereniging van joden, die uit ver schillende kerkgenootschappen afkom- Oproep tot waakzaamheid BURGEMEESTFR ADELAAR: „ONZE HOUDING IN DE HUIDIGE SAMENLEVING" Dit alle delen van Zeeland zijn zater dag leden van do jeugdverenigingen der Gereformeerde Gemeente naar Goes getogen, teneinde een regionale samen komst in het kerkgebouw aan do Bea- trixlaan tc kunnen bijwonen. De voor zitter van deze samenkomst, ds. NV. Suyker wees in zyn openingswoord op de waarde van de erfenis der vaderen, Gods Woord en de Beiydenisgeschrif- Marktberichten VEILING ROTTERDAM. 9 november. Aardappelen 10—13. Andijvie 25—32. Bloemkool IA: 6 stuks per bak 40— 68, 7 per bak 3C48. Bloemkool 2A: 6 stuks per bak 35—40, 7 per bak 20—30. Dubb. bonen 2 120—200. Pronkbonen 110—120. Knssnijbo- ncn 240—260. Rode kool 17—20. Gele kool 14. Groene kool 10—19. Sla IA 0—14. 2A 4—6. Spinazie 2 40—55. Spruiten IA 57—71. 2A 37—51, 1B 41. 2B 15—24. IC 17—27, 1D 54— 57. Prei 2G—35. Selderij 4—'J. Peterselie 7—0. Uien (gcsch.) 24—36. Uien 16—21. Witlof IA 104—116, 2A 84—105, 1B 88—08, 2B 81—93. Aanvoer 30.000 kg. Knolselderij 16—2G. Gol den Champion 134156. Boerenkool 1518. Cox Orange Pippin IA 78—99. 1B 58—73, IC 42—51, 2A 71—78. 2B 50—58. 2C 47—48. Jona than IA 50—55. 1B 43—60, IC 38—41, 2A 50—51, 2B 45—46, 2C 36—39. Goudrenet IA 53—66, IB 47—68, IC 45—38. Glorie van Holland IA 58—59, IB 48—57, IC 40—51. Lnxton Superbe IA 58—60. Légipont IA 68—74. IB M—65. IC 48—51. Aanvoer fruit 55.000 kg. Middelburg City: Exodus, 20 uur. 14 jaar. Electro: Ursus, de wreker der 6laven. 19.30 uur, 14 laar. Vlissingen Alhambra: Exodus. 19.30 uur. 14 laar. Luxor: Ursus, de wreker der slaven, 20 uur, 14 jaar. Goes Grand: Exodus. 19.30 uur, 14 Jaar. llergcn op Zoom Roxy: Jonge liefde, grote gevaren. 20 uur, 18 Jaar. Luxor: Zondige liefde, 20 uur. 18 Inar. Tcrncuzcn Luxor: De weg tot elkander. 20 uur, 18 jaar. Oostburg Ledeltheater: Lolita, 20 uur, 18 jaar. Sas van Gent Olympia: Om zonden huilt men later. 20 uur, 18 Jaar. Axel Het Centrum: De avonturen van Marco Polo, 20 uur, 18 Jaar. Hulst BioBCOopgcbouw: De Prooi van de nacht, 20 uur, 10 Jaar. Zierikzee Concertzaal: Carthago In vlam men, 20 uur. 14 Jaar. De eerste referent, de heer M. Nijs- se, sprak over de wederkomst van Christus, die door de kerk in het ge loof wordt verwacht. De tekenen des tijds zetten de kerk aan tot waakzaamheid. De wederkomstver wachting weerspiegelt zich ook in de werken van de dichters van deze tijd, zo meende de heer Nijsse. Hy toonde dit aan met enkele citaten. Houding Na de pauze sprak burgemeester G. A. Adelaar over „Onze houding in de hui dige samenleving". Nadat de spreker het wereldgebeuren van de laatste tijd haci geschetst, waarschuwde hij zijn gehoor zich niet blind te staren op de ze gebeurtenissen. „Beter is het Gods Woord te raadplegen dat ons leert, dat noch oost, noch west, maar Jezus Christus de overwinning zal behalen", aldus de inleider. „In dat Woord wordt ook de tijd, waarin wij leven treffend getekend". De spreker achtte het be denkelijk, dat wij slaven geworden zijn van de welvaart. Men wil zich aanpas sen aan de omstandigheden waardoor de persoonlijkheid wordt weggevaagd en de verantwoordelijkheio verloren gaat: „een ander telt niet meer mee, alleen het eigen belang". iii de gelijkschakeling op vele terrei nen komt bet streven naar eenheid naar voren, zo vervolgde de heer Ade laar. De achtergrond is als bij de to renbouw van Babel: zelfverlossing wordt nagestreefd. In de zelfverzor- ging van deze tijd bemerken wij het zelfde; hierdoor tracht men God te onttronen. De maatschappij van onze samenleving nadert haar laatste struc- tuurtype, die van de Antichrist. De eenheidsstaat moet worden volmaakt door de eenheidskerk, aldus de inlei der. V erontruste n Na op de achtergronden van deze pro blemen te hebben gewezen drong de heer Adelaar er by zijn jeugdig gehoor op aan, zich door al deze dingen meer te laten verontrusten. Hij vroeg meer ernst te maken met het onderzoeken van Gods Woord, de kennis van de be lijdenis en de dingen „die buiten ons zyn". Overal in Gods Woord klinkt het ons tegen; „Weest nuchter en waakt". Met voorbeelden toonde de heer Ade laar aan, dat de gaven die God geeft mede ten nutte moeten komen van an deren. In zijn slotwoord vroeg ds. A. F. Honkoop de vele jonge mensen zich af te vragen of zij gewapend zijn voor de ontzaglijke strijd, diè wjj tegemoet gaan, naar het schriftgedeelte: „Geef Mij uw hart mochten er zijn, die het als hun hoogste doel mogen zien, onder Zijn banier te strijden". Vergadering C.P.B. Walcheren De afdeling Walcheren van de Christe lijke Plattelandsvrouwen- en Meisjes- bond hield dezer dagen een vergadering. Mejuffrouw Hondius uit Middelburg sprak op deze vergadering over haar reis naar Israël en vertoonde over dit onderwerp dia's. RITTHEM Notabelen herkozen In de Ned. herv. kerk te Ritthem zijn tot notabel herkozen de heren P. Da- niëlse en P. Ovaa. Zaterdagmiddag is Rina Lodders uit Haarlemdie in Londen tot Miss World 1962 is verkozen via Schiphol in Nederland terugge keerd. OOSTKAPELLE RAAD KOMT BIJEEN Dinsdagavond om half acht komt de raad Oostkapelle in vergadering bijeen. Het belangrijkste punt op de agenda is de bespreking van het uitbreidings plan Duinweg. Voorts komen aan de orde de benoeming van een advies- commisise inzake de woonruimtewet 1947, de verlening van het krediet in re kening-courant met de N.V. Bank van Nederlandse Gemeenten ten bedrage van 100.000 alsmede het verzoek van de muziekvereniging „Crescendo" de film van Oostkapelle tegen een bepaalde ver goeding over te stig zijn. „Men moet deze vereniging niet als joodse kerk bezien". Het klankbeeld „De brandende Menorah" genoemd naar de zeven-armige kande laar, die de joden en christenen door de eeuwen heen brandend houden (er was ook een brandende Menorah in 't An ker geplaatst) werd omlijst door joodse liederen, opgenomen in een dienst in de hoofdsynagoge te Amsterdam. Ds. A. Th. Rothfusz had de avond ingeleid, ds. Y. v. d. Schoot leidde de discussie. Voorjaar 1963 zal een dergelijke bijeen komst worden georganiseerd voor de hoogste klassen van de christelijke scho len in de St. Jacobskerk te Vlissingen, gevolgd door een avondbijeenkomst. On derwerp is dan „Hoe vieren wij het feest van het christen-zijn". VIERDE KLASSERS K.N.V.B. ZUID-BEVELAND GOES .'n de vierde klas G van het Zeeuws- Brabantse amateurvoetbal kwam leider Vosmeer in zijn thuiswedstrijd tegen Sprundel voorlopig niet verder dan 1 1. De protestcommissie krijgt hier het laatste woord. SC Gastel kreeg van NVS een 03 nederlaag te slikken terwijl Zierikzee bij Kruisland de kous op de kop kreeg (21). Vertrek onderwijzeressen H. van der Veenschool Twee onderwijzeressen var de openbare H. v. d. Veenschool te Goes, mej. V. G. van Leverink en mej. A. J. Janse heb ben tegen 1 februari a.s. hun ontslag gevraagd, aldus blijkt uit de raadsstuk ken. B. en w. stellen de raad voor het gevraagde ontslag eervol te verlenen. HEINKENSZA ND Ned. Chr. Vrouwen Bond De Ned. Christen Vrouwen Bond te Heinkenszand kwam in vergadering bij een in gebouw „Maranatha" onder lei ding van mevrouw H. Nieuwenhuize- Aldershoff. Na de behandeling der huis houdelijke zaken kreeg de spreker voor cieze avond, de heer Van Elfen uit Wïs- senkerke het woord. Zijn inleiding had tot titel: „De vader in het gezin". Met grote aandacht werd naar deze voor dracht geluisterd. Ook werden er nog verschillende vragen gesteld die spre ker beantwoordde. De kerstavond is vastgesteld op 20 december. 's-HEER-ABTSKERKE Coöp. Boerenleenbank Op de coöp. boerenleenbank te Colijns- plaat werd in de maand oktober een bedrag aan spaargelden ingelegd van 278.943,89, terwijl in hetzelfde tijdvak 63.641,02 werd terugbetaald. Er is dus een positief spaarsaldo van 215.302,87. Het saldo per 1 november bedraagt 3.805.136,96. Er werden 57 nieuwe boekjes uitgereikt. COL1JNSPLAAT P.I.T.-collecte De collecte voor liet Prot. Int. Thuis front te Colijnsplaat heeft 303,25 op gebracht. N1EUWDORP Collecte Anti-hongeractie De opbrengst voor de anti-hongeractie te Nieuwdorp heeft 361 opgebracht. Vosmeer NSV NVS Cluzona Sprundel Halsteren Schutters Burgh Zierikzee Kruisland SC Gastel pudemolen Ko Prins, die veel te zelfzuchtig speelde, breekt door de Zwitserse defensie. Een attentie Henk Groot (links) loopt mee, maar zal de bal niet toegespeeld krijgen. Een doel punt werd. liet. niet. Foto P.Z.C.) Officiële publikatie GEMEENTE OOST- EN WEST-SOUBURG. De waarnemend burgemeester der gemeente Oost- en West-Souburg maakt bekend, dat, ter voldoening aan artikel 15 der onteige ningswet, een afdruk van het koninklijk besluit van 11 september 1962, nr. 21, hou dende aanwijzing van percelen, tot onteige ning ten algemenen nutte ten behoeve van de aanleg van de weg VlissingenZuid-SIoe, nr. 17 bis-a (ged.) van het provinciaal wegenplan van Zeeland en van een spoorbaan, een en ander met bijbehorende werken, in de ge meenten Vlissingen. Oost- en West-Souburg, Ritthem en Nieuw- en St.-Joosland; welk koninklijk besluit is opgenomen in de Neder landse Staatscourant van 23 oktober 1962. nr. 206, van 13 november 1962 tot en met 3 de cember 1962 ter inzage van een ieder is ne- dergelegd ter secretarie van de gemeente. Oost- en West-Souburg, 12 november 1962. Amerikaan gedood bij vechtpartij in Amsterdam De 22-jarige Amerikaanse militair J. W. Jacobi is in de nacht van vrijdag op zaterdag bij een vechtpartij op de Oude Zijds Achterburgwal in Amsterdam in zijn buik gestoken. De Amerikaan over leed korte tiid later in het Binnen Gast huis. Een kameraad van Jaeobi, do 21- jarige militair E. J. d'Errico, werd bij deze vechtpartij ernstig ge.wond. Hij is in het zelfde ziekenhuis opgenomen. De politie heeft de 28-jarige timmerman J. F. S. uit de hoofdstad aangehouden, die heeft bekend, dat hij de twee Ame rikaanse militairen met een kruissleu- tel heeft geslagen. Hij reed in een groen witte wagen, die later op de Zeedijk werd aangetroffen. Voorts bevindt zich in arrest de 28-ja- rige kleurling W.A.T.A.H. als verdacht betrokken te zijn geweest bij deze zo tragisch geëindigde vechtpartij. Verder speurt de politie in verband met de aan de militair Jacobi toegebrachte dode lijke steekwond nog naar een tweede kleurling. De Amerikaanse militairen waren ge legerd in. Wackerenheim in West- Duitsland. VREES VOOR WRAAK OP AGENT Agent schoot vluchteling dood Zint de Amsterdamse onderwereld op wraak op de 84-jarige politieagent G- P. S.. die in de nacht van vrydag op zaterdag vlak bij zyn woning in de Nachtegaalstraat in Amsterdam-Noord de 28-jarige autodief J. K. heeft dood geschoten? in Amsterdamse politie kringen acht men dit niet uitgesloten na het brutaUe bezoek dat een „zware jongen" zaterdagavond aan de vrouw van de politieagent heeft gebracht. Toen het reeds donker, was, belde de man aan de woning van de agent aan. „Waar is uw man?", vroeg hij de echt genote van de agent, die op dat moment nog eens 't relaas van de voor de auto dief tragisch afgelopen schietpartij op het politiebureau zat te vertellen aan een rijksrechercheur. De hevig ge schrokken vrouw liet weten dat haar man niet thuis was', waarop de onbe kende bezoeker flink postuur ge kleed in donkere jas, met pet en bril haar opzij duwde en vloekend en in timiderend het huis ging doorzoeken om de mededeling van de vrouw te controleren. Hy gaf te kennen over „de moord" te willen praten. Een moment la ter ging hij weer weg, nadat de vrouw was gaan gillen en de buren te hulp waren gekomen. De vrouw rapporteerde deze intimidatiepoging Zij zagen hierin aanleiding bij de wo ning van de agent een beperkte bewa king in te stellen. In verband met deze ontwikkeling is de agent, die door het gebeurde in de nacht van vrydag op za terdag overstuur is geraakt, enige da gen met verlof gestuurd. De autodiet J. K. werd neergeschoten, nadat hij betrapt was door agent G. P- S. De agent, die zelf in de Nachtegaal straat woont, hoorde een auto starten. Hij keek naar buiten en zag een hem onbekende man in de auto van zijn bo venbuurman zitten. H(j rende met zijn dienstpistool by zich naar buiten. De autodief vluchtte de wagen uit, maar werd door de agent gegrepen. Hij gaf de agent een schop in de buik, waardoor de politieman achterover viel en ging vervolgens op de loop. De agent stond op en sommeerde de vluchteling driemaal te blijven staan. Daarna schoot hij tweemaal. De man werd boven in de rug nabij de nek getroffen, stortte neer en overleed korte tijd later. Elmer zag de aftrap niet eens De lS-jarige Elmer van der Berg uit Amstelveen had een jongens- kaartje veroverd voor Nederland- Zioitserland en was zondag al heel vroeg naar liet stadion gegaan om een goed plaatsje op de staantri- bune te veroveren. Dat was Elmer ook gelukt maar door de geringe beheersingdie de volwassenen op de staantribune aan de dag heb ben gelegd, heeft de jongeman zelfs niet de aftrap van de wed strijd kunnen zien. Erger nog. Tien minuten voor het begin raakte de Amstelveense knaap tijdens het gedrang op de tribune onder een hek, dat finaal van zijn basis afknapte, bekneld en brak zijn linker onderbeen. Toen Tonnie van der Linden de bal aan het rollen bracht was El mer van der Berg al in een zieken auto onderweg naar het Luthers diaconessenhuis, waar hij ter ver pleging is opgenomen. Halve finales voor turntitels In Zwolle zijn de halve finales van de Nederlandse kampioenschappen turnen gehouden. Eij de heren was Willy Jae gers een klas apart en de Limburger zegevierde dan ook met meer dan 5 pun ten voorsprong op nummer twee. Nico Valkenburg. Een verrassing deed zich voor bij de dames. Niet Ria Rietveld, maar Thea Belmer legde beslag op de eerste plaats, terwijl Fransje van Deur- sen met een vierde Dlaats 'de verwach tingen overtrof. Bij de heren plaatsten zich twaalf tur ners voor de finale, die 2 deecmber a.s in Enschede wordt gehouden. Bij de da mes zullen de vijftien eersten 9 decem ber a.s. in Den Haag strijden om de na tionale titel. 4 3 1 11 5 1 23—15 19—14 2 10 16—10 2 9 18—16 2 9 17—15 In de vierde klas H werd een vrijwel volledig programma afgewerkt. Yerse- ke werkte zich naar de eerste plaats via een 6—1 zege op het bezoekende Steen. Lewed. Boys had aan één doel punt genoeg om CHnge met lege han den over de Schelde terug te sturen (10). Het belangrijke duel tussen de nummers laatst en voorlaatst, Oost burg—Luctor. leverde laatstgenoemde zijn eerste overwinning in dit seizoen (2—4), waardoor de rode lantaarn handen "van de verliezer overging. Breskens werkte zich door een 2—o overwinning in en op Biervliet een flink eind omhoog. 15—15 21—21 12—13 22—31 1420 8—16 Yerseke Aardenburg Corn Boys Clinge Lewed. Boys Koewacht Breskens IJzendijke Steen Biervliet Luctor Oostburg R.C.S. nam punt uit Goes mee (3-3) In de derde klas D van het Zeeuws- Brabantse amateurvoetbal werden nog twee wedstrijden ingelast. Goes ontving RCS en de Souburgers slaagden er in één puntje mee naar huis te nemen (3 3). Kaaise Boys versloeg Odio op eigen veld met 35' en de ploeg uit Fijnaart bezet nu de tweede plaats. De oude rivalen Goes en RCS hebben elkaar de zege fel betwist met een spel, dat de weinige bezoekers de kou bij vlagen grotendeels deed vergeten. De leiding liet echter helaas veel te wensen over, zodat aan de zelfbeheersing soms hoge eisen gesteld werd. Goes nam de leiding via Kees Lïndenbergh, maar na enkele RCS-acties tekende Hellinga de gelijkmaker aan. De strijd om de leiding was fel en het aanzien zeker waard; zowel offensief als defensief waren beide ploegen regelmatig in actie. Cor de Groot gaf uit één der Goes-aan- vallen zijn ploeg de leiding, maar kort daarop maakte Piet de Jongh, die op uitstekende wijze spil Rienus Huibregtse verving, een foutje, dat de arbiter met een strafschop te zwaai' strafte. Van Eenennaam voltrok het vonnis (22). Even later zagen de Goesenaren een geldig doelpunt afgekeurd. Na rust heeft Goes vrijwel voortdurend gedomineerd. Pas in de 20e min. kwam deze meer derheid echter tot uiting: Cor de Groot zorgde ervoor. Goes kon echter deze verdiende voorsprong niet behouden, want uit een weer tegen De Jongh toegekende (raadselachtige) vrije trap kon RCS de gelijkmaker slepen. De Belgische crosslopev Gaston Roe- lants, Europees kampioen op de 3000 meter steeple, zegevierde in een inter nationale cross te Niel over 8000 meter de Britten John en Dave Cook. De beste Nederlander was Fons Velthuizen, die te zamen met Gaston Roelants tot 7 km voor de eindstreep de leiding had. Daarna ging Roelants weg achtervolgd door Velthuizen en de Britten, die onze landgenoot klopten. Cujé werd 8e en Cas Mulder 11e. De club met de beste lopers was Dyna mo-Middelburg voor Beerschot en MOC 17 Roosendaal. De uitslagen zijn: 1. Gaston Roelants (Belg.) 25.02,2; 2. John Cook (G.-B.) 25.12,4; 3. Dave Cook (G.-B.) 25.15; 4. Fons Velthuizen (Ned.) 25.2; 8. Hein Cujé (Ned.) 25.36; 11. Mulder (Ned.) 12. De Bruin (Ned.), 16. Van den Hei (Ned.). Clubs: 1. Dynamo (Ned.) 55 pnt.; Beerschot (Belg.) 57 pnt.; 3- MOC Roo sendaal (Ned.) 68 pnt-; 6. Minerva. Landenklassement; 1. België, 13 pnt.; 2. Groot-Brittannië 18 pnt.; 3. Nederland 23 pnt. DE ROO-VAN GENEUGDEN GISTERAVOND ACHTSTE De Zesdaagse van Brussel werd gister avond laat aangevoerd door de Bel- gisch-Deense equipe Van Steenbergen- Lykke, voor onze landgenoot Peter Post en zijn Belgische koppelgenoot Willy Vannitsen. Jo de Roo en zijn ploegmaat Van Geneugden stonden od de 8e plaats met 3 ronden achterstand. Oranje B produktief tegen Luxemburg Een in een produktïeve bui verkerend Nederlands B-elftal heeft in de hoofd stad van 't groothertogdom 'n overwacht grote zege behaald op Luxemburg. Daar zag het overigens in de rust nog niet naar uit, want toen was de stand 1-1. Na de hervatting draaide de Nederland se voorhoede echter op volle toeren, het geen van duidelijke invloed was op het scoreverloop. 6-2. Luxemburg trad niet op volle sterkte aan, doordat het niet de beschikking had over de spelers, die voor buitenlandse clubs uitkomen, terwijl Hoffman en Zambon door blessures verhinderd wa ren. Daarmee is de grote nederlaag in feite verklaard, hoewel de eindstand (6-2) voor onze landgenoten wel wat geflatteerd was. De Nederlandse doelpunten werden ge scoord door Geurtsen (1-1). Reekers (1-2), Theunissen (1-3), Theunissen (1-4), Ter Mors (1-5) en Kerkhoffs (1-6). Daarna werd het nog 2-6. Installatie N.C.S.U.- voorzitter J. de Smit In een vergadering van de N.C.S.U-, de Nederlandse Christelijke Sport Unie, het overkoepelend orgaan van de meer dan 100.000 leden tellende christelijke sportorganisaties, werd zaterdagmiddag in hotel Noord-Brabant in Utrecht, de heer Jacq. de Smit uit Goes geïnstal leerd tot'directeur van de N.C.S.U. De voorzitter van de raad van bestuur van de N.C.S.U., de heer C. van Oostrom schetste de taken der werkzaamheden van de nieuw benoemde directeur, voor wie een enorm arbeidsveld ligt te wach ten. Dhr. Jaca. de Smit toonde zich ver heugd met de benoeming. Hij zegde al direct toe veel voorlichting en adviezen te zullen geven en legde de nadruk op de dienstverlening van deze functie. In het kader hiervan zal men tot op richting van provinciale en plaatselijke federaties komen en zal vooral een bun deling van krachten worden gestimu leerd. Ook zal men provinciale jeugdraden voor de christelijke bevolking in het le ven roepen. Na de vergadering maakten zeer velen van de gelegenheid gebruik tot een persoonlijke kennismaking met de heer De Smit en toonde men zich zeer verheugd met deze belangrijke gebeur tenis voor de christelijke sportbonden. In de reserve eerste klas kreeg Middel burg II bezoek van het tot heden nog ongeslagen NAC Hl. De groen-witten moesten met 50 het onderspit delven- NAC Hl 8 6 2 0 14 37— 6 BW ni S 6 0 2 12 2212 Internos n 8 5 0 3 10 1314 Brabantia n 8 4 1 3 9 1817 PSV Hl 8 4 1 3 9 19—22 Vlissingen H «7 4 0 3 8 2418 De Valk n 8 3 1 4 7 15—20 Noad III 8 3 1 4 7 27—35 Middelburg H S 3 0 5 6 23—24 Willem II ni S 2 2 4 6 18—28 Eindhoven IH 8 1 2 5 4 1621 TSC II 7 1 0 6 2 9—24 7 3 13 7 1 1 0 2 27— 7 27—11 17—13 21—13 15—15 20—14 15—17 19—16 16—23 23—36 14—24 18—43 Zaterdag behaalde Animo in de 3e klas C K.N.V.B. wederom een thuis-zege, waardoor op Zeeuwse bodem nog geen nederlaag geleden werd. Merkwaardig, dat van de 10 pnnten er thuis acht wer den behaald. Men zou geneigd zijn te veronderstellen, dat het reizen de Sou burgers in de benen gaat zitten. Thans wordt een goede vierde plaats bezet, zo als uit liet volgende overzicht blijkt. Gymnasiasten PAMS D.K.V. Animo Unicum Kwiek WJ.O.N. Succes Schiedam U.S.V. 7 7 0 8 5 2 2 1 0 2 0 14 56—26 1 12 57—29 2 11 47—33 3 10 52—44 4 7 24—43 3 6 31—34 5 6 43—42 4 5 22—47 5 5 38—44 6 2 25—53 Toen de rust met de score 1-1 inging liad niemand het vermoeden, dat ïu de tweede helft nog elf doelpunten gescoord zouden worden. Na de thee werd er veel beter gespeeld en stond de wedstryd, die zeer goed werd geleid door scheidsrech ter A. Martyn, op een behoorlijk peil. De punten voor de rust werden gescoord in de 15e en 19e minuut. Eerst nam Kwiek met een ver schot de leiding, maar Jan Dieleman strafte daarna een verdedi- gingsfout goed af. In de tweede helft nam Kwiek wederom een voorsprong, toen een strafworp in een doelpunt werd omgezet. In dezelfde minuut was de balans wederom in even wicht, toen Jac. Thoma van onder de korf een geboden kans niet voorbij liet f aan (2-2). n de 10e minuut was het Co de Rijcke die zijn club een voorsprong verschafte. In de 15e minuut straften de bezoekers een verdedigingsfout af (3-3). Direct in de volgende opstelling had Jan Dieleman wederom succes met een doorloopbal en de 20e minuut herhaalde Wim Reijn- houdt dit (5-3). Vanonder de korf scoor de Ina de Rijcke het halve dozyn vol. Een minuut later verkleinde Kwiek de achterstand met een ver schot. Co de Rijcke zorgde met een verre treffer voor 7-4. Nog even keerde de onzekerheid te rug, toen in de 37e minuut door de gas ten een doorloopbal werd benut (7-5). Toen Rini de Wolf echter in de 40e mi nuut een verdedigingsfout afstrafte (8-5), was het pleit beslecht. Sportuitslagen VOETBAL. Amateurs le klas E: Brabantia—De Valk 1— Afdeling Zeeland res. le klas: Goes 3 RCS 2 3—2. KORFBAL. Zuid-Holland: le klas: Rozenburg—Algemene 3—8: 3A: Trekvogels—De Raven 4—2, Cres cendo—Ahoy 9—2: 3C: Animo—Kwiek 8—5, DKV—Succes 7—2, PAMS—WION 4—3. Zeeuwse competitie: 1: Togo—Animo 2 6 1. Tjoba 2—Zuidwesters 1 7—7. Zeelandia— Luctor 4—5: 2A: ONDO—Swift 3 3—2: 2B: De Poel—Tjoba 3 0—7. Olympia—Togo 2 1—9, ViosVolharding 35: 3A: Swift 4 Atlas 3—3. Stormvogels—Vedo 2 50. Animo 3—BKC 4—4: 3B: Blauw Wit 2—VZOD 9—1. Elto 2—Volharding 2 9—0: 3C: Blauw Wit 3— Vopo 1—4, Togo 4Animo 4 36. Adspiranten: Zuidwesters A—Ondo A 2—0; Dos '55—Animo C 12—0. Swift Snel— TOP 31: C: Zuidwesters B—Dos '55 B 2—0. ONDO B—Swift Kwiek 4—0: D: Dc Poel- Vopo 11—1, Blauw Wit C—Luctor 0—2. EUo B—Tjoba B 0—9. Pupillen: Dos '55—Animo Olympia BBlauw Wit A 09, Blauw Wit BTjoba 1—0. HOCKEY. 2e klas A: Middelburg—Zwart Wit 2 2—2. LibertyPush 3 70. Tilburg 2Were Di WarandeForward 2—1. Dames: Mid delburg—DES 2 0—3 Heren: Forward 4 Middelburg 2 0—2. Meisjes: Middelburg- Pelikaan 21. HANDBAL. District Zuid B. Dames le klas: Hellas— EBHV 41. HontenisseSIOS 17. Tachos Zld. Sport 1—1, SOA—Marathon 1—3. Heren klas: Volt—Hellas 810. Tachos—EMM 3il. SOAMarathon 77. Were DiRapid 12-6. Dames 2e klas: KSB—Were Di 2—2. Volt— Be Fair 3—3. Dongen—Blauw Wit 1—6. Aktief—Uno Animo 5—2. Dames 2e klas B: Luctor—Olympus 2I. Zld, Sport 2—Mara thon 2 Zld. Sport 2 niet opgekomen. Heren klas A: KSB—EBHV 2 7—6. Juliana— Longa 6—7. Desk—Veloeitas 53. Heren 2e klas B: WalcherenOlympus 146. Marathon -Fortuna 315. Afdeling Zeeland. Heren le klas: Olympus 2 —Fortuna 2 5—9, SIOS 2—Hellas 2 gestaakt 31. Dames Junioren: Marathon—Olympus •1. HellasEMM 25, SluiskilWalcheren 3—2. Heren junioren: VolhardingTonido 414. MarathonFortuna 48. SIOSHellas 10—10. Jongens 14-15 j.: Tonido—EMM 9—12. Jongens 12-13 j.: Marathon—Fortuna B 0—2, Fortuna A—Hellas 14—2. Meisjes B: Luctor— Olympus B 1—8 Afdeling West Brabant. Dames le klas: Heerle—EBHV 10—10, Blauw Wit 2—Terhey- den 5—6. Taxandria—Desk 9—0. Heren 2e klas: Juliana 1—Rapid 3 7—5. Dames 2e klas: EW—Gloria 6—1, Riel 2—Hiola 3—5. Heren 2e klas: Were Di 2—Dongen 16—6, Blauw Wit—GHV 20—3.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3