WAPEN-LUCHTBRUG NAAR INDIA THANS BEËINDIGD RESTAURATIE KERK ST.-MAARTENSDIJK Migs zullen toch worden geleverd IN LAATSTE FASE „Alle raketten zijn nu van Cuba verdwenen" Vrijspraak voor 5 verdachten in Luikse „8oftenon"-proces Aanvoer uitrusting Terugtrekken en wapens voltooid j volgens plan Mevrouw Roosevelt begraven Vervoerverbod honden en katten verzacht Dokter Carsters voor medische tuchtraad Elf maal klonk „Non' Ztuilserse trainer in twee minafen „jaren ouder".... Pagina 3 205e jaargang no. 267 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: F van de Velde. P B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A de Kok 0 Abonnementsprijs 62 cent per week, ƒ8,00 per kw.; franco per post 8,25 p. kw. Losse immmers 15 ct. 0 Bureaus: Vllssingen Wolstraat 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169. adv. 2375), Goes: Gr. Markt 2. tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213), Oostburg: tel. 2395; Temeuzenred. tel. 2116, adm. tel. 2911 Zlerikzee: red. tel. 2425. adm. tel- 2094. 0 Adv.pr. 27 ct. p. mm. Min. p. adv. ƒ4,-. Ingez med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 25 ct. p. regel (min. 1,25). „Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Maandag 12 nov. 1962 Na zes jaren systematisch herstel De luchtbrug, die Amerika vorige week op India had ingesteld voor een versnelde aanvoer van wapens voor de Indiase troepen, die op een tweetal plaatsen aan de grens tegen de Chinese troepen strijden, is gisteren beëindigd. Functionarissen van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken verklaarden, dat de aanvoer van wapens en uitrusting was „voltooid". De aangevoerde goederen zouden, naar verluidt, een waarde vertegenwoordigen van 5 miljoen dollar. In Nieuw-Delhi, de Indiase hoofdstad, toonde men zich verrast over het feit, dat India niet had gevraagd om een voortzetting van de lucht brug. Aan gebrek aan deviezen kan het niet liggen, aldus waarnemers, want Amerika heeft India aangeboden te betalen wanneer dat schikt. den we een eindweegs terugtrekken, omdat het onwijs geweest zou zijn de Chinezen te bevechten precies op de grens, waar de vijand logistiek bezien een betere positie zou innemen". Plaatselijk De Pakistaanse minister van voorlich ting, F. Q. Chowahury, heeft gisteren bij zijn aankomst in Londen gezegd, Volgens plan Premier Nehroe heeft gisteren geant woord op de kritiek, die was gele verd op de onvoldoende staat van paraatheid, waarin de Indiase troe pen in het grensgebied hadden ver keerd. Nehroe verklaarde, dat het te rugtrekken van de Indiërs een ondei-- deel was van een twee jaar geleden beraamd plan. Nehroe zei, dat twee jaar geleden een gevechtspatroon was opgesteld, dat voorzag in het meegaan van de Indiase troepen met de voorhoede van het Chi nese invalslcgcr. „Volgens dit plan zou- De restauratie van <le hervormde kerk in St.-Maartensdijk is in een laatste fase gekomen. Foto P.Z.C.) Het stoffelijk overschot van mevrouw Eleanor Roosevelt is zaterdag in Hyde Park bijgezet in een graf naast dat van haar echtgenoot, de president Franklin D. Roosevelt die in 1945 overleed. De plechtigheid werd onder andere bij gewoond door president en mevrouw Kennedy en diens voorgangers Eisenho wer en Truman. De Sowjet-Unie werd vertegenwoordigd door Morozov, de plaatsvervangende permanente Sowjet- af ge vaardigde bij de V.N. Boodschap pen van deelneming waren onder andere ontvangen van premier Kroesjtsjew, pre sident De Gaulle en president Tito- Prinses Beatrix kon programma niet afwerken Prinses Beatrix heeft gisteren door een lichte ongesteldheid het voor die dag vo'or haar bezoek aan Benares vastgestelde pro gramma niet kunnen afwerken. Naar - de Nederlandse ambassa deur in India, jhr. mr. G. Bee- laerts van Blokland, in Benares mededeelde, was de prinses zater dagmiddag reeds enigszins stil ge stemd, toen zij van een bezoek aan een brocaatweverij in Bena res terugkeerde. Tevoren had zij met haar gevolg de lunch ge bruikt in de eetzaal van het hotel, doch 's avonds nam de prinses geen deel aan het diner in de eetzaal. Volgens jhr. Beelaerts van Blokland had prinses Beatrix toen een temperatuur van onge veer veertig graden, waarop on middellijke medische hulp werd ingeroepen. De arts adviseerde de prinses een dagje rust te houden, om te bekomen van de vermoeie nissen van haar reis. Volgens luitenant-ter-zee G. Pauli. adjudant van prins Bernhard, die tot het gevolg van prinses Beatrix behoort, scheen de prinses eenzelf de ingewandstoornis te hebben als waaraan enkele leden van haar gezelschap reeds tijdens het ver blijf in Perzië hadden geleden. De Noord-Zuïdhollandse Vervoersmaat schappij heeft besloten haar vervoer verbod voor honden en katten op de lij nen die niet Amsterdam tot eindpunt hebben enigszins te verzachten Het gaat hier om de lijnen in Zuid-Hol land, de stadslijnen in Haarlem en de diensten in de IJ-mond. Op deze lijnen zal het toegestaan zijn honden en katten goed afgesloten in een mand of korf mee te nemen. De dieren moeten zich geheel in de korf bevinden. De verzachting van het vervoerverbod geldt dus niet voor de dienst van de Nederlandse Spoorwegen tussen Den Haag en Amsterdam. (Van onze speciale verslaggever) Dokter Carsters werd weliswaar door de jury vrijgesproken: voor hem is de zaak daarmee nog niet afgelopen. Hij zal nu namelijk moeten verschijnen voor de medische tuchtraad van België. Het was zaterdag nog niet bekend wanneer dit college zijn zaak zal behandelen. De tocht naar huis heeft uren geduurd. Er moesten vijftig gendarmes aan te pas komen om hen te beschermen. In het Quartier des Auteurs staan hoog boven de stad hun woningen nu nog steeds onder bewaking. De laatste dag van het proces was be gonnen met een korte repliek van de procureur-generaal bij dit hof der ge zworenen, mr. Cappuyns. Tevoren had het publiek binnen zowel als buiten opgewonden gediscussieerd over de re sultaten van een per speciale editie ge lanceerd opinieonderzoek van het dag blad Le Soïr. Bijna tachtig procent van alle ondervraagden had verklaard het onschuldig te zullen uitspreken als zy deel zouden uitmaken van de jury. Incident Kort hierop ontstond het eerste In cident van deze laatste dag. Mr. Cappuyns vertelde dat hij weer brieven had gehad van mensen die hem zowel bedreigden als bedank ten. Maitre Mottard sprong namens de verdediging overeind en eiste dat deze stukken zouden worden toege voegd aan het dossier. De procureur-generaal weigerde. Er ontstond een hooglopend twistgesprek. Mr. Mottard verloor dit duel. Ook la ter op de dag na zijn pleidooi moest hij zo'n nederlaag incasseren. De advocaat-generaal vroeg namelijk als allerlaatste het woord. Mr. Mottard beweerde dat hij niet meer aan bod mocht komen. De president, mr. Trous- se stelde met verwijzing naar het re glement de verdediger in het ongelijk. De advocaat-generaal kreeg zijn kans. Gratieverzoek Hij speelde toen meestelijk zyn laatste troef uit. „De verdachten kunnen vol gens onze wet niet worden vrijgespro ken. De verdediging heeft daarom nog- Hervormde gemeente kon vorderingen iedere zondag in kerkdienst volgen IN SINT-MAARTENSDIJK is de restauratie van de tussen een gesloten carré straten verpakte hervormde kerk op het ogenblik in haar laatste fase gekomen. Na ruim zes jaar systematisch her stel van onder tot boven is het thans zover, dat er schilders onder de hoge tongewelven aan het werk zijn. En dat betekent: het karwei loopt op zijn eind. In ieder geval begin volgend jaar kunnen de lagen stof en zand voorgoed van de zware statenbijbels in de statige banken worden geveegd. Balken en schragen, bakken ce ment en hoog opgetaste voorraden stenen zullen dan weer voor vele decennia uit het bedehuis gebannen worden. Overigens behoeft één van de hier- sten in de onttakelde kerk normaal boven gemaakte opmerkingen dade- doorgegaan. Er was in de Smalstad ljjk een verduidelijking. Om te voor- geen gebouw te vinden, waarheen het komen, dat de hervormde kerkvoogdij pad van de kerkgangers zondags tij- van Sint-Maartensdyk wordt beticht delyk kon worden verlegd. Restaura- van nonchalance met de bijbelboeken. tie en godsdienstoefeningen gingen er Sinds 1956 zyn de zondagse eredien- naast elkaar op. Dat vergde de nodige provisorische maatregelen. Zo was op een bepaald moment het dak van de kerk gehaald om een nieuwe bekapping aan te brengen. De mannen van het aanne mersbedrijf D. Huurman te Delft zorgden voor een noodzoldering en de kerkdienst behoefde toch niet in een hagepreek te veranderen Deze bijzondere vorm van behelpen had een belangrijk winstpunt: de kerkgangers konden de vorderingen in de markante laat-gotische pseudo- basiliek van week tot week volgen. Zij fungeerden als het ware allen als onbezoldigd opzichter bij de restau ratie. Dat prikkelde de interesse in de zorgvuldigheid, waarmee de rijks dienst voor monumentenzorg, het ar chitectenbureau Van de Kloot en Meyburg te Scheveningen, en het personeel van het aannemersbedrijf het gebouw weer in overeenstem ming hebben gebracht met de visie van de oorspronkelijke bouwmeester. Bovendien stimuleerde deze opvallen de situatie voor het eerst bij de restauratie van een monument „ver toond" de offerzin van de door gaans duizend hervormden, die iedere week voor een goede herstelcollecte hebben gezorgd. Wat de hervormde gemeenteleden van Sint-Maartensdijk om zich heen zagen veranderen was niet gering. Onder de handen van de metselaars Premier Nehroe heeft zaterdagavond te genover een commissie uit het Indiase parlement verklaard, dat de Sowjet- Unie heeft medegedeeld, dat zij haar verbintenissen voor de levering van Mig-21 straaljagers zal nakomen. De Russen hadden medegedeeld, dat zij zich aan de leveringsdatum, midden decem ber, zouden houden. Bovendien zal een fabriek worden geleverd voor de ver vaardiging van de toestellen in India. Voorts werd vernomen, dat Nehroe zou hebben verklaard, dat de Sowjet-Unie blijkt terug te keren naar zijn oorspron kelijke standpunt van neutraliteit in het grensgeschil. Eerder had men in India de indruk, dat de Russen China steun den. Afgeslagen De Indiase troepen in de omstreden grensgebieden hebben gedurende twee achtereenvolgende dagen alle aanvallen van de Chinezen op de Indiase stellin gen afgeslagen. Dit maakte een woord voerder van het ministerie van defensie bekend. De aanvallen vonden plaats bij Walong in het noordoostelijke grensge bied. Aan de Indiase zijde waren geen verliezen te betreuren. De woordvoerder zei voorts, dat Indiase troepen bij Jang, ten oosten van Tawang, Chinese stellin gen met granaten hadden bestookt- Het communistisch-Chlnese persbureau „Nieuw-China" meldde, dat Indiase troepen de afgelopen dagen de Chinese grensbewaking onophoudelijk met ar tillerie hadden beschoten, wat een „ern stige militaire provocatie" betekende. De Chinese grensbewakers hadden ech ter zelfbeheersing betracht en de uitda ging genegeerd, aldus „Nieuw-China". PREMIER NEHROE ......volgens plan...;.. van gevoelen te zijn, dat het Chinees- Indiase conflict slechts „een plaatselijk karakter" heeft. Hij beschuldigde India ervan t.e willen profiteren van dit con flict om zijn bewapening te versterken. De Pakistaanse minister zei nog, dat Pakistan zich ernstig ongerust maakt als India door Westelijke lan den van wapens wordt voorzien. Wat Pakistan betreft, is India een „agressief land", aldus de minister. Als liet wapens zou krijgen van leden van de Verenigde Naties, is Pakistan niet van oordeel, dat deze landen de zaak van de vrede en de vrijheid bevorderen. Pakistan had het gevoel, dat deze wa pens eens tegen Pakistan kunnen wor den gebruikt, met het oog op Kasjmier- Magnetisch veld in Melkweg Een groepje geleerden heeft het bestaan aangetoond van een magnetisch veld in de Melkweg, aldus heeft het Brit se waarnemingsstation Jodrell Bank bekendgemaakt. Deze ontdekking, die een doorbraak betekent in de astro nomie werd gedaan met behulp van de reusachtige radiotelescoop wan Jodrell Bank. De groep geleerden, van vele nationali teiten, die onder leiding werkte van de Australiër, dr. "Rodney Davies, slaagde er in het magnetische veld te meten in een wolk waterstofgas. Aangenomen wordt, dat het veld de kracht is, die het waterstof in spi ralen houdt. Foto mevrouw Suzanne Vandeput (midden linkerfoto) komt met haar man en haar moeder opge lucht naar buiten. Rechterbeeld: dr. Casters. De huisartswordt na zijn vrijspraak omhelsd door zijn overgelukkige vrouw. Roswell Gilpatric Schepen vervoerden ook technici Roswell L. Gilpatric, onderstaat secretaris van liet Amerikaanse ministerie van defensie heeft gis teren in een interview voor de tele visie verklaard, dat thans alle Rus sische raketten van Cuba zijn ver dwenen. Hy deelde mede, dat de blokkadevloot van tie V.S. by de inspectie van Rus sische schepen,, die van 'Cuba kwamen in totaal 42 raketten had geteld, het aantal dat volgens premier Kroesjtsjew op Cuba was gestationeerd. Ook hadden de schepen een groot aantal jongeman nen, waarschijnlijk technici, vervoerd. Gilpatric wees er tenslotte nogmaals op. dat Amerika eveneens de verwijde ring van de Russische straalbommen- werpers van Cuba eist. Voorwaarden Paul Rügger, de oud-voorzitter van het internationaal comité van het Rode Kruis, die in New York besprekingen heeft gevoerd over een inspectie op de scheepvaart naar Cuba door het Rode Kruis, verklaarde gisteren, dat hij van daag het internationale comité het re sultaat van zijn „vruchtbare en nuttige besprekingen" zal mededelen. Het co mité zal daarna zijn besluit aan Thant kenbaar maken alsmede de voorwaar den, waaronder het de verantwoorde lijkheid voor de inspectie op zich zal nemen. Het besluit en andere mededelingen betreffende deze operatie zullen mo gelijk dinsdag of woensdag op een persconferentie worden bekendge maakt. aldus Rügger. Rügger wees er voorts op, dat het Rode Kruis alleen schepen, die naar Cuba varen, zou onderzoeken en niet de schepen die van Cuba vertrekken. Amerikaanse troepen hebben zaterdag op een strand nnby Key West in Flo rida gedeeltelijk de raketten, machine geweren en radarinstallaties verwijderd, die daar aan het begin van de crisis om Cuba waren opgesteld- Het was niet direct bekend of tenslotte alles zal wor den opgeruimd. In grotten In New York heeft de leider van de te- ;en Fidel Castro gerichte groep van Jubaanse ballingen Alpha-66 meege deeld, dat de militaire overvallen op Cu ba zullen worden hervat, wanneer de Amerikaanse vlootblokkade wordt op geheven. Volgens hem worden de Rus sische „offensieve" wapens in grotten op Cuba verborgen, ondanks de belofte van premier Kroesjtsjew om deze naar de Sowjet-Unie te laten terugbrengen. In de buurt van de Amerikaanse blokkadevloot om Cuba zijn in de afgelopen dagen Russische duik boten waargenomen. Op deze foto, welke jicist is vrijgegeven doör hei. Amerikaanse ministerie van de fensie, ziet men hoe een Ameri kaanse helikopter een Russische duikboot volgt, welke aan de op pervlakte vaart. PUBLIEK BESTORMDE AUTO (Van onze speciale verslaggever) Zelden zal een zaal vol men sen zo hebben gejuicht als za terdagavond in het paleis van justitie te Luik Om vijf voor ze ven ontlaadde zich daar in één machtig minutenlang moment de slopende spanning van het hele Softenon-proces. De kolos sale kreet sloeg als een rukwind door het grote grijze gebouw naar de menigte buiten. Helemaal hysterisch werd dit pu bliek toen later de vijf wijgespro ken verdachten per auto probeer den weg te komen. Alle portieren werden opengerukt een ware veldslag ontstond: iedereen wilde zelf van dichtbij zien hoe de hoofd rolspelers uit dit drama eruit za gen: Suzanne Coipel, haar man Jean Vandeputte, haar moeder Fernande Yerna, haar zuster Mo nique, en vooral de dokter Jacques Carsters. al zwaar getild aan de minimale straf maat die op het „schuldig" zou volgen. Daarby werd niet een heel andere mo gelijkheid genoemd, namelyk die van een gratieverzoek aan de koning. Ik verklaar hierby dat een dergelijk ver zoek door my zal worden voorzien van de kanttekening dat er geen enkel pu bliek belang mee is gediend wanneer de betrokkenen nog langer van hun vrij heid worden beroofd". De drie vrouwen in de verdachtenbank konden hun tranen niet meer bedwin gen. Ook het publiek reageerde. Het was kwart voor vijf. De president ver klaarde snel het debat voor gesloten en begon de jury te instrueren. Hij las 11 vragen voor, waarop met ,ja" of „neen" moest worden geantwoord. Even later marcheerden de twaalf gezworenen af door een deur die achter henwerd afgegrendeld: een gendarme moest ervoor op wacht blijven staan met de opdracht nie mand toe te laten zonder schriftelij ke toestemming van de president. Buiten klonken spreekkoren op: ac- quittement, acquittement vrij spraak, vrijspraak. Uitspraak Het wachten begon. In de zaal stonden op dat moment misschien wel tweedui zend belangstellenden: niet alleen pu bliek, ook heel wat advocaten, perso neel van de griffie, een menigte jour nalisten. Om kwart voor zeven ein delijk verscheen de president. Hij verklaarde dat hem het bericht had be reikt dat de jury tot een uitspraak was gekomen. „Ik verzoek iedereen hier aanwezig stil en waardig te luis teren". De deur werd ontsloten de twaalf mannen kwamen naar buiten. Hun ge zichten stonden strak. De jury-voorzit ter bleef staan. Hij verklaarde toen volgens de voorschriften met de rech terhand op zijn hart: „Namens God en de mensen hebben wij als volgt geant woord: Op de eerste \Taag: „non" op de tweede vraag: „non" op de derde vraag: „non". Na elk „neen" klonk een gesmoord sis sen door de zaal. Mensen klommen op eikaars schouders om beter te kunnen zien. „Op de vierde vraag: „non" op de vijfde vraag: „non" De spanning spoot omhoog. Vooral de laatste vragen waren belangryk. Die betroffen dr. Carsters. Zou ook hij vrij uit gaan? ,Op de tiende waag": „non" op de elfde vraag: „non" Het was gebeurd. De spanning brak. Er werd geschreeuwd, geklapt, gestampt, gehuild. de timmerlieden, loodgieters, stuca- doors en schilders verandert de kerk het oudste deel, het luoofdkoor da teert uit 1400 van wat op een ruïne leek, in een verantwoord her steld hedehnls. waaruit ongerechtig heden van eerder bedreven restaura ties met geduld, vakkennis en eerbied voor historische architectuur zijn ver wijderd. Om te beginnen zijn alle kappen van het gebouw vernieuwd. Dat vergde maandenlange arbeid van timmerlie den en leidekkers. Het resultaat er van mag gezien worden. De gotische boogvensters van koor en schip wer den in hun oorspronkelijke staat te ruggebracht. In het koor een ruimte die niet langer bergplaats zal zyn maar een functionele plaats in de kerk krijgt stiet men daarbij op geheel of gedeeltelijk dichtgemetsel de ramen. De houten vensters wer den verwijderd en tussen de gerepa reerde buitenmuren brachten de res tauratiemannen bakstenen boogra men met speelse ornamenten aan Onder de vernieuwde dakvlakken wachtte als volgend omvangrijk kar wei de vernieuwing van de gewelven: een opgave, waarvan mén zich mei veel zorg en toewijding heeft gekwe ten. Ook de vloeren van het kerkge- (Zie slot pag. 2 kol. 6) iltijd Roxy kiezen uw genoegen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1