VANDAAG UITSPRAAK IN VAN DE SMART" „PROCES dilemma jury Nadruk op de van KLANKBORD Felle verwijten aan Indiase regering Nieuw systeem van loonvorming „Zware verantwoordelijkheid op Stichting van den Arbeid" Vandaag... Aanklacht tegen makers Thalidomide Prinses Beatrix in Calcutta Wijziging van gemeentegrenzen aan de orde Arrestatie na aanslag in bos bij Baarlo Mening van minister Veldkamp Optreden college is uitzondering ZATERDAG 10 NOVEMBER 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 PATHETISCHE PLEIDOOIEN VAN VERDEDIGERS stond meteen weer op om voor de foto grafen te poseren met die zakdoek voor zijn ogen. (Van onze speciale verslaggever) Luik Driemaal is gisteren weer het vreselijke verhaal verteld van de familie die hier terechtstaat, omdat een door Softenon gebruik misvormde baby het leven werd ontnomen. Driemaal lieten de ver dedigers opnieuw alle gebeurtenissen de revue passeren telkens belicht uit andere hoeken. Aan het slot van elk pleidooi werd zwaar de nadruk gelegd op het dilemma waarvoor de jury komt te staan. Want het gaat niet alleen om schuldig of onschuldig: de strafmaat, althans het minimum daarvan, is er onverbreker;;k mee verbonden. De Belgische rechtspraak kent voor gevallen dit niet, zoals, onze justitie, de mogelijkheid van het schuldig verklaren zonder oplegging van straf. De jury in dit proces moet zich realiseren dat schuldig verklaren ook betekent: drie jaar gevangenisstraf, zonder aftrek van voorarrest (6 maanden) Maitre Paulus kreeg als eerste het Woord nadat de president gistermorgen had verteld opnieuw een aantal brieven (duizenden volgens de plaatselijke pers) aan liet dossier zijn toegevoegd. Maitre Paulus haakte hier meteen op in door weer te hameren op dat aambeeld van de publieke opinie. Meer toeschouwers dan ooit stonden toen in de benauwde zaal byeen. Maar er kwam van dit publiek geen enkele reactie meer. Maitre Paulus pleitte voor de vader van baby Carine, Jean Vandeputte. Deze man wordt ervan beschuldigd te hebben meegewerkt aan de voorbereidingen van het misdrijf zonder ook maar een enkele poging tot verzet. Maar zijn raadsman ging hier pas op in na een uitvoerig antwoord op het requisitoir de dag tevoren gehouden door de procureur- generaal. Daarin was dus gesproken over de publieke opinie, die tegen het openbaar ministerie zou zijn terwijl toch in alle objectiviteit vaststaat dat het vervolgde misdrijf werd gepleegd. Mai tre Paulus zei: „het monopolie van de objectiviteit is niet voorbehouden aan dat openbaar ministerie. Wij als verde digers hebben onze eigen opvatting hier over ik kom hierop terug. En wat de publieke opinie betreft: de jury ver tegenwoordigt die elke gezworene weet dat". Maitre Paulus besprak het aandeel van zyn cliënt zoals dat staat om schreven in de dagvaarding: hij heeft met zijn auto het vergif vervoerd, hij wist wat er ging gebeuren. Maitre Paulus stelde: er waren meer men sen die dat wisten, maar die staan ook niet hier. Waarom wordt Jean Vandeputte wel vervolgd en waar om niet zijn zwager die een even groot aandeel had: Jean de la Marck, echtgenoot van Monique. „Proces van de smart Alle andere advocaten sprongen overeind. Vrijwel iedereen in de lange zaal ging staan: alleen de jury bleef natuurlijk zitten. Over en weer werden argumen ten geschreeuwd. Het publiek begon te joelen. Toen greep de president in door te zeggen: „Het incident is gesloten. Maitre Paulus gaat U verder met het pleidooi". Daarna besprak maitre Paulus de wet die is overtreden. Volgens hem is het artikel „gy zult niet doden" een ver ouderd gebod. Men moet daar in deze tijd uitzonderingen op kunnen maken. Het gaat hier om gewetensvragen. En het zijn ook gewetens die erover moe ten oordelen. Geen beschuldiging De president, mr. Trousse, stak zyn hand op. „Maitre er is geen beschuldi ging tegen hem ingebracht". Maitre Paulus reageerde snel: „Men heeft hem psychiatrisch laten onderzoeken dat doet men toch niet zo maar". De presi dent had inmiddels liet dossier voor zich laten leggen. Hy bladerde even, maar zei toen ineens: „Ik wil hierover niet dis cussiëren". Rozet verdedigde vervolgens de moeder en de zuster van Suzanne. Het was in de zaal zo warm geworden dat twee vróuwen in het publiek bezwijmden en moesten worden weggedragen. Mai tre Rozet stelde dat het probleem van dat misvormde kind te groot was ge weest voor de familie die nu terecht staat. Suzanne werd er aanvankelijk buiten gehouden. Haar moeder Fernande en haar zuster Monique hebben samen geprobeerd een oplossing te vinden. Ze zijn daarbij afschuwelijk in de steek ge laten door vooral de dokter van de kli niek, dr. Weerts. De advocaat-generaal heeft gespro ken over een familieraad. Ik weiger dat begrip te hanteren. Deze mensen waren verslagen. zy konden niet kalm gaan overleggen wat hen te doen stond. In hun wanhoop deden zy wat ze op dat moment als enige uit weg zagen: het kind kon alleen ge lukkig worden door het een vreseïyk leven te besparen." Deze laatste zinnen werden gesproken met gebroken stem. Er stroomden tra nen over het gezicht van maitre Rozet. Hij ging zitten en pakte zijn zakdoek. De zitting werd verdaagd. Mr. Rozet Een ervaring die de direc teur aan een middelbare school te Wimbledon met de leerlingen uit de hoogste klas heeft opge daan, stemt mij tot vreugde en voldoening, omdat ik meen er de gevolgtrekking uit te mogen ma ken dat deze jeugd (en laten wij ernstig hopendat zij representa tief is voor alle jeugdwijzer is dan haar voorvaderen waren. Toen die opperwijs?ieus aan deze leerlingen vroeg wat zij wilden worden bleken de toekomstdromen zich te beperken tot rustige, vei lige baantjes met een redelijk pen sioen. Er bleek in 't geheel geen animo te bestaan voor veldmaar schalk, aartsbisschop, minister, admiraal of bankdirecteur. Wijze jeugd, die nu reeds begrijpt wat alle veldmaarschalken en ge- neralen, ambassadeurs en admi raals, ministers, bisschoppen en bankdirecteuren pas hebben ge grepen, toen zij, na moeizaam zwoegen, de top eindelijk bereikt hadden; dat 't allemaal nóg niks is, dat het allemaal in hevige ma te tegenvalt en dat je intussen een heel lang en immer-bedreigd leven hebt opgeofferd aan een dwaze burgermanswaan, roaarvoor je je vrijheid en dikwijls ook zij het aan het oog der anderen onttrokken je elementaire men selijke waardigheid hebt opgeof ferd, schoon deze vrijheid en waardigheid in schijn maar dan oolc: in schijn behouden ble ven. Hoe hoger de top hoe ferventer de vechtpartijen om concurrerende klimmers achter U te laten, hoe heviger de strijd niet alleen om anderen te verhinderen de poten van de stoel, waarop ge gezeten sijt, door te zagen, doch ook om bij de stoelpoten van hen te ko men teneinde die met, 'uw zaag te bewerken, om hen te doen tui melen. Toen het laatste gelukt was behoefde men slechts een lief smoeltje te trekken naar de man op de hoogste zetel en ziet.... pap pie glorieerde in excelsis. Waarmee niet gezegd wil zijn dat voornoemde pappie niet tevens zijn zaakjes degelijk onder de knie moest hebben en dat zijn mars niet goed voorzien moest zijn vooraleer hii aan 't zagen kon beginnen, doch niettemin en bo venal: welk een tijdverlies en icelk een reeks van gemiste kansen op allerlei moois, goeds en heerlijks dat de vrije mens gegeven doch den strevcr onthouden wordt. Vraag het de admiraal-in-ruste, de veldmaarschalk b.d., de ex-op- perbankdirecteur in zijn hoekje bij de haard: „Zeg mij eerlijk, oübaas, wat hebt ge aan uw leven ge had f" en wanneer het antwoord dat ge krijgt werkelijk eerlijk is, dan zult ge begrijpen hoe totjs de Wimbledónse knaapjes zijn om een verzekerde toekomst zonder een moeizaam voorland te verkie zen boven de klimpartij naar de (en dan nog schijnbare) top. Vermoedelijk zal de levensloop van die jongens prettiger zijn dan die van hun hooggeplaatste en plichtsgetrouwe vaders en groot vaders, die zo véél hebben gemist om der wile van wat ten slotte zo weinig bleek te zijn. ELIAS 's Middags kwam de derde verdediger aan bod. De meest pathetische pleiter van allemaal, mr. Henry, raadsman van dokter Carsters. Hy noemde deze zaak: het proces van de smart. Dokter Carsters heeft het vergif gege ven uit medelijden hij wist wat er op het spel stond: zijn carrière, zijn gezin, alles. Dokter Carsters heeft dit wel over wogen. Hij accepteerde deze risico's. Maitre Henry schreeuwde nogal, waar door hij moeilijk verstaanbaar was. De geluidsinstallatie kon zyn enorm volume af en toe niet eens verwerken. Zijn pleidooi bleek te zijn gebaseerd op het lijden, waarmee alle doktoren iedere dag worden geconfronteerd. Zij kunnen daarbij kiezen uit twee houdingen. Eerst die van dokter Weerts. Dat is de man die tegen de moeder zei: er is iets met uw baby, een kleinigheid letterlijk „un petit quelque chose". Hij kleedde toen Ca rine Vandeputte uit en gaf het onge lukkige schepsel zonder verder iets te zeggen over aan de moeder. De andere houding is die van dokter Carsters. En die prefereer ik. Maitre Henry gilde dit door de zaal. Vandaag zal de jury zich terugtrekken na repliek en dupliek, en de laatste woorden van alle vijf de verdachten uit dit proces dat l*oe de uitslag ook zal zyn geschie denis heeft gemaakt. Probleem te groot Emile Brumsteede overleden In zijn woonplaats Den Haag is gister morgen overleden de cineast en film- critucus Emile Brumsteede. Hy was 51 De heer Brumsteede bewoog zich eerst na de tweede wereldoorlog op filmge bied. Sinds 1953 was hij verbonden aar de redactie van het dagblad „Het Va derland" in Den Haag. Hij werkte mee aan de film „Rififï in Amsterdam", schreef vele filmscenario's en vervaar digde tal van bedrijfsfilms. Hij was art director van Carillon films te Ryswyk. Voorts schreef hy de boeken „Gisteren en eergisteren", een grotendeels auto biografische roman, „Film", „Speel tuin van de amateurfilmer" en „Afkij ken niet verboden". Ook maakte hij deel uit van de redacties van „Filmforum" en „Smalfilm". Hjj was een enthousiast amateurfilmer en als zodanig won hij enkele malen de nationale wisselbeker en had hij zitting in het bestuur van de Haagse amateurfilmers. Ook maakte hij deel uit van de raad van beheer van het Haags filmmuseum. De crematie van het stoffelijk overschot van de heer Brumsteede geschiedt dins dagmorgen om 11.30 uur te Driehuis- Westerveld. De ouders van een baby zonder armei op liet eiland Wight, liet echtpaar Sa- therley, hebben bij het Londense hoog gerechtshof een aanklacht ingediend tegen de Britse producenten van Thali domide of Tensival, zoals dit: kalme ringsmiddel in Engeland genoemd wordt Zij beschuldigen clc makers, de Distil lers Co. Ltd- in Liverpool, van nalatig heid en plichtsverzaking bij 't beproe ven, ontwikkelen, fabriceren en adve- teren van hel middel. Ook de dokter die het middel voorschreef en do apo theker die het verkocht worden in de aanklacht genoemd. Mevrouw Satherley gebruikte het mid del tijdens haar zwangerschap. De ba by, een jongetje, is nu een jaar oud. Centraal Comité vergadert in Moskou Radio-Moskou heeft gemeld, dat het centrale comité van de Russi sche communistische partij op 19 november in plenaire vergadering zal bijeenkomen om de gang van zaken in de Sowjet-industrie te be spreken. Volgens radio-Moskou zal premier Kroesjtsjew verslag over de industrie uitbrengen. Als reden voor het plenum werd opge geven dat het ten doel heeft „verbete ring van de partijleiding en de bedrijfs leiding in de industrie te bespreken". Het plenum zal worden bijgewoond door economische deskundigen, leden van de DEFENSIE „MISDADIG VERONACHTZAAMD" Frankrijk helpt met wapens en leningen Tijdens een debat in het Indiase Hogerhuis heeft de leider van de Jan-Sanghpartij (oppositie) giste ren de regering beschuldigd van „misdadige veronachtzaming" van de verdediging van India. Hij zei dat India in een strijd op leven en dood is gewikkeld met een imperia listische mogendheid die veel ge vaarlijker is dan de imperialisten uit het verleden. Hij eiste een diep gaand onderzoek naar de staat van paraatheid waarin India verkeerde voor de Chinese invasie. Premier Nehroe zei bereid te zyn om in een later stadium een onderzoek te laten instellen naar aanleiding van de klach ten over het feit, dat India totaal on voorbereid was toen de stryd aan de Chinees-Indiase grens uitbrak. Nehroe betuigde zijn dankbaarehid voor de Amerikaanse en Britse wapenzendin gen en deelde mee, dat India ook de Sowjet-Unie om hulpverlening had ver zocht. Hy geloofde, dat de Sowjet-Unie de eerder aangegane verbintenissen zou nakomen. Geen kernwapens De Indiase premier zei voorts, dat zyn land geen kernwapens vervaar digt en ook niet van plan is dit te gaan doen. De Chinezen zouden daar wellicht volgend jaar of daaromtrent toe in staat zijn, maar deze wapens zouden alleen van experimenteel be lang zijn. Hij zei, dat India zich niet moet laten misleiden door het Chinese „vredesoffen sief". „Het heeft niets met vrede uit te staan. Het heeft slechts tot doel, ons te vernederen en de posities voor verder optrekken te verbeteren". Tanks Een woordvoerder van het Indiase mi nisterie van defensie heeft meegedeeld dat er by liet Spanggoermeer, dat in de buurt van het Tsjoesjoelvliegvcld in Zuid-Ladach is gelegen, „enkele vyan- delijke tanks" zyn waargenomen. Ladach ligt in de westeiyke sector van het „front". Het vliegveld is nog steeds in handen van de Indiase troepen. De Franse ambassadeur in India, Garnier, heeft gisteren meegedeeld dat zyn rege ring besloten heeft om de levering van dringend gewenste infanterie-uitrusting aan India te bespoedigen. Het Franse ministerie van defensie had naar aanlei ding van het dringende verzoek van India besloten om eigen voorraden aan te spreken. FraDkryk heeft ook economische hulp aan India geboden voor een bedrag van 50 miljoen dollar en de Franse bank gemachtigd om een lening van 10 mil joen dollar aan de Indiase industriële financieringsonderneming te verstrek ken. Prinses Beatrix is gistermiddag per vliegtuig uit Madras in Cal cutta aangekomen. De vliegreis van de Zuidindiase havenstad Madras naar Calcutta voerde de prinses over een afstand van ongeveer 1300 kilometer over de Indische Oceaan en de Golf van Bengalen. Calcutta, in West-Ben galen, is een van de dichtstbe volkte steden die prinses Beatrix op haar reis door Azië te zien krygt. Er wonen naar schatting negen miljoen mensen, onder wie twee miljoen vluchtelingen uit Oost-Pakistan. By de aankomst op het vliegveld werd prinses Beatrix verwelkomd door de uit zeventig mensen be staande Nederlandse gemeenschap in Calcutta, onder wie vele kinde ren met oranje sjerpen, die zwaai den met kleine rood-wit-blauwe vlaggetjes. „Dag prinses" zo klonk uit de monden van de kin deren toen prinses Beatrix in de auto stapte voor de rit naar de stad. De tocht ging rechtstreeks naar het geboortehuis van de Indiase dichter en filosoof Rabindranath Tagore die in 1860 werd geboren. Na genoten te hebben van een kort optreden van Indiase studen ten. die de prinses met muziek en dans begroetten, maakte de prin ses een rit door de mooiste gedeel ten van de stad naar het „Rama- Krisjna cultureel missie-instituut". Hier werd zy rondgeleid in een splinternieuw gebouw dat zes mil joen gulden heeft gekost en be stemd is voor de organisatie tot verbreiding van het Hindoeïsme. Het proces in Luik. Met grote in teresse spellen de verdedigers van de vijf beklaagden de krantever slagen over ';et proces. Economische ontwikkeling in de E.E.G. De economische ontwikkeling van de Europese Economische Gemeenschap zal in de periode 1960-1970 een groei van het bruto nationale produkt opleveren van naar raming 59 procent tegen 53 procent in de periode 1950-1960. Voor Nederland wordt een groei van 57 procent in de jaren 1960-1970 moge- lyk geacht, tegen 54,9 in de voorgaande tien jaar. Tot deze conclusie Is een groep onaf hankelijke deskundigen uit de zes landen gekomen die in opdracht van de E.E.G.- commissie een studie van dit vraagstuk hebben gemaakt. Aan de studie is mee gewerkt door prof. P. de Wolff, direc teur van het centrale planbureau in Den Haag. Het verslag van de studie spreekt over ramingen in plaats van prognoses, om dat voor een groep zich integrerende landen prognoses nog moeilyker op te stellen zijn dan voor één enkel land. Een buitengewoon doeltreffende economische politiek zou misschien tot nog betere resultaten kunnen leiden, doch conjunc tuur tegenslagen of 'n minder gelukkige politiek kunnen minder gunstige resulta ten tot gevolg hebben. De E.E.G.-com- missie tekent dan ook bij het verslag aan, dat het de noodzaak bewijst van gemeenschappelijke maatregelen en pro gramma's ter verzekering van een snelle groei, een harmonische ontwikkeling en een volledige inzet van de produktieve krachten. De ramingen van de economische groei variëren van land tot land met de ver wachte ontwikkeling van de beroepsbe volking en de produktiviteit. Nederland staat er wat de ontwikkeling van de werkgelegenheid betreft goed voor met een geraamde stijging van 14,1 procent tegen een gemiddelde van 7 procent voor de E.E.G. als geheel. Blykens de agenda voor de volgende week dinsdag, woensdag en donderdag te houden openbare vergaderingen van de Tweede Kamer zal woensdag een be gin worden gemaakt met de behandeling van de begroting voor 1963 van het mi nisterie van binnenlandse zaken. De vaste commissie voor binnenlandse zaken uit de Kamer heeft, als richtsnoer voor de openbare beraadslaging, een lijst van te behandelen onderwerpen opge steld. Daarop komen onder andere voor: beleid van de minister in het algemeen, territoriale decentralisatie, overlaten van (rijks-) subsidietaken van de autonomie c.q. zelfbestuur van lagere organen, ge meentegrenswijzigingen, burgemeesters benoemingen, ministerssalarissen, kies wet, financiële verhouding rijk-gemeen te, georganiseerd overleg overheidsper- soneelsaangelegenheden, bezoldiging overheidspersoneel, pensioenaangelegen heden overheidspersoneel, zedenbeder vende reclame. De commissie meent dat het aanbeveling verdient de lijst bij de eerste termijn van de zijde der Kamer in haar geheel aan de orde te stellen en bij de replieken elk onderwerp afzonder lijk te behandelen. (Van onze correspondent) Naar aanleiding van de overval op de 26-jarige W. Lenselink in Venlo, die in de nacht van dinsdag op woensdag om streeks één nur hevig bloedend kwam binnenstrompelen in de woning van de landbouwer Derks in het gehucht Heide onder Baarlo, heeft de gemeentepolitie van Venlo in samenwerking niet de rijkspolitie 39-jarige los-arbeider H- die in dezelfde straat woont als het slachtoffer, aangehouden. Reeds dadelijk na de aanslag was de verdenking door de politie op ver dachte gevallen, doch deze was aanvan kelijk onvindbaar. Toen de politie had vernomen waar de gezochte zich hield, is hij ten huize van zijn broer Het Wereldgebeuren Op de plaats van het misdrijf in de bos sen onder Baarlo is de met bloed be vlekte hamer gevonden, waarmee het slachtoffer onverhoeds een paar krach tige slagen op zijn hoofd heeft gekregen. De schedel van het slachtoffer is op twee plaatsen ernstig gescheurd. verdachte, die op 't politiebureau Venlo is ingesloten, heeft nog geen be kentenis afgelegd. Hij kwam regelmatig by het slachtoffer thuis en samen zyn ze dins dagavond omstreeks half elf per fiets van huis weggegaan. De verdachte ver klaarde dat hij zijn metgezel onderweg was kwijtgeraakt en niet wist waar hy verder was gebleven. De toestand van het slachtoffer is nog zeer ernstig. Slot van pag. 1 tensyjging na uitbrenging van het halfjaarlykse S.E.R.-advies, kan de regering het college een aanwyzing geven naar zienswyze te volgen bij de toetsing van aangemelde con tracten aan het algemeen belang. Indien de Stichting van de Arbeid niet bereid blijkt dit uitgangspunt te aanvaarden, dan kan de regering tij- delyk de thans bestaande bevoegdhe den van het college laten herleven. Indien de loonontwikkeling op enig tijd stip uit de hand loopt dan wel uit ande re hoofde de algemene economische situatie gespannen wordt, kondigt de regering een loonpauze voor korte ter mijn van 1 tot 2 maanden af, ten einde zo nodig nadat een nieuw S.E.R.-advies is gevraagd overleg te plegen met het georganiseerd bedrijfs leven. Wordt hierbij geen overeenstem ming bereikt, dan is de regering ge rechtigd tot herleving van de bevoegd heden van het college over te gaan. W etswijziging Ter effectuering vanv de regeringsbe slissing zal in afwachting van de totstandkoming ener definitieve ar beidsvoorwaarden wetgeving op kor te termijn een tijdelijke, wettelijke voor ziening worden getroffen door middel van een wyziging van het buitengewoon besluit arbeidsverhoudingen 1945. Voorts zal de regering op korte termijn met de looncommisise van de Stichting van de Arbeid en het col lege van ryksbemiddelaars in over leg treden over de procedureregels, welke bij het goedkeuringsbeleid die nen te gelden, voorts over de straf bedreiging tegen zwarte lonen, als mede over een aantal technische vraagstukken, welke aan de wijziging van het loonsysteem zijn verbonden. Een geheel apart punt vormt daar bij de positie van het loonbureau van het college van rijksbemidde laars. Prijspolitiek Ter bereiking van de doelstelling van een stabiel prijsniveau dienen bij het overleg over het halfjaarlijkse S.E.R.- advies met de regering eveneens afspra ken te worden gemaakt omtrent de pryspolitïeke spelregels. Ook moet bij ieder Ioonvoorstel van partijen aan de Stichting ran de Arbeid kenbaar wor den gemaakt, welke de eventuele prijs- reperepssies van het voorstel zullen zijn. De stichting doet hiervan op een zo vroeg mogelijk tijdstip mededeling aan de minister van economische zaken. Zij betrekt deze repercussies mede in haar beoordeling van de loonvoorstellen. De ministers Veldkamp en De Pous en staatssecretaris Roolvink hebben in Nieuwspoort" in Den Haag een persconferentie gegeven over de loonpolitiek. Op de foto v.l.n.r. tijdens deze persconferentie: minister g. Veld kamp, de heer B. Kasten, adviseur van minister Veldkamp en minis ter J. dé Pous. (Van onze Haagse redactie) „Wij leggen een zeer zware ver antwoordelijkheid op de Stichting van de Arbeid nu zij de volledige goedkeuringsbevoegdheid krijgt voor de C.A.O.'s. Het bedrijfsleven heeft dit gevraagd, maar in hoe verre dit tot een grotere vrijheid zal leiden, weet ik niet". Met deze woorden plaatste de minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, op een te Den Haag gehouden persconferen tie een kanttekening bij het nieu we systeem van loonvorming, waar toe de regering heeft besloten. De minister was van mening dat naar mate de Stichting van de Arbeid haar verantwoordelykheid beter beleeft, het systeem beter zal functioneren. Wan neer het college van ryksbemiddelaars veel onverbindendverklaringen zal moe ten opleggen, dan wordt hiermede het bewys geleverd, dat de stichting haar verantwoordelijkheid onvoldoende be leeft. Een andere kanttekening van de minis ter betrof de onverbindendverklaring door het college van ryksbemiddelaars. De bewindsman wees er op, dat een on verbindendverklaring op grond van de wet van 1937 niets anders betekent, dan dat de ondernemer de gewraakte bepa lingen van een C.A.O. niet behoeft toe te passen. In de wet staat niet, dat hij ze niet mag toepassen. Daarom was het nodig in het nieuwe loonsysteem duidelijk te bepalen, dat de ondernemer by onverbindings- verklaring de gewraakte bepalingen ook niet mag uitvoeren. Als alle be palingen van een C.A.O. onverbin dend worden verklaard, kan de C.A. O. helemaal niet werken. Het college kan wel een bindende loonregeling opleggen, maar zal dat alleen doen op verzoek van beide partyen. Algemeen belang De minister ontkende, dat het geven van de bevoegdheid tot onverbindend verklaring aan het college de bedoeling heeft het gezag van de stichting aan te tasten. Het college kan alleen van zijn bevoegdheid gebruik maken op grond van het algemeen belang. Dit is een zwaar middel, dat niet op lichte gronden kan worden gebruikt. Het optreden van het college is dan ook een uitzondering, kan alleen als het falikant mis is. Niet altijd zal het vier weken behoeven te duren vor het college kan laten weten, dat het niet zal optreden. Bij haar beslissing had de regering rekening moeten houden, aldus mi nister Veldkamp, met de verdeeldheid in de S.E.R. Zoals bekend kon het Sociaal Werkgevers-Verbond niet meegaan met de meerderheid van de raad, die de bevoegdheid van het col lege wilde doen overgaan op de Stichting van de Arbeid. Geen stempelmachine „De regering heeft echter van het college van ryksbemiddelaars geen stempelmachine willen maken", be toogde de minister. Hij vond het in tussen voor juristen een interessan- lijk orgaan als de stichting een pu blieke taak wordt gegeven. De regering heeft een systeem ontwik keld, dat nauw aansluit bij de gedachte van de S.E.R. met gebruikmaking van de instrumenten uit het arsenaal van de loonpolitiek, aldus de minister. Hij wees er op, dat dit geen definitieve zaak is. „Er moet een nieuwe opzet van de arbeidsvoorwaardenregeling komen. Het B.B.A. en de wetten van 1927 en 1937 betreffende de c.a.o.'s zullen moeten ver dwijnen". De minister hoopte, dat het nieuwe sy steem op 1 januari 1963 in werking zal kunnen treden, maar dit hangt mede af van de vraag of de beide Kamers deze zaak op tijd kunnen afhandelen. De regering lieeft ten principale een beslis sing genomen en het parlement zal zyn fiat hieraan moeten geven. De minister van economische zaken, drs. J. W. de Pous, betoogde, dat ook in de toekomst afspraken op centraal niveau met het bedrijfsleven nodig zijn met be trekking tot het prijsbeleid. In tyden van ontspanning van de conjunctuur kan een soepeler prijsbeleid worden ge voerd dan in een gespannen situatie Volgens de minister leven we nog altijd in de hoogconjunctuur ook al consta teerde hij symptomen van ontspanning. De toestand vertoont nog altijd span- --"-gen en er is dan ook nog een druk de prijzen. Vandaag aan de dag is er nog evenwicht en de minister zou het zeer betreuren, indien een inflatoire ontwikkeling het gevolg zou zijn van het nieuwe loonsy steem, Hij wilde enige vraagtekens plaatsen bij de opmerking, dat Neder land met zijn loon- en prijsniveau ver achter ligt bij het buitenland. Persoon- lyk had de minister de indruk, dat Ne derland niet zo achter ligt bij het ge middelde niveau in de E.E.G.-landen. Links, rechts De wijze waarop president Kennedy van de Verenigde Staten in het geschil over de Russisch-Cubaanse ra- ketbases vorige maand de steun kreeg van de regeringen der Latijnsameri- kaanse landen neeft enigszins de in druk gewekt, dat in de O.A.S., de Or ganisatie van Amerikaanse Staten, thans eensgezindheid heerst ten op zichte van net communistische gevaar, dat Cuba uitstraalt. Helemaal juist is die indruk echter niet. President Ken nedy nam de blokkade-maatregelen zonder daarover van te voren overleg te hebben gepleegd met de regeringen der OA.S.-landen. Pas toen de blokka de een feit was vroeg hij hen de maat regelen te bekrachtigen en te steunen. Dat is gebeurd, maar niet eerder dan nadat er binnenskamers ernstig over was gedebatteerd. Bij die debatten kwam vast te staan, dat van de negen tien Zuid- en Middenamerikaanse lan den niet meer dan acht daadwerkelijk aan de blokkade wensten deel te nemen. De elf overige namen een passieve hou ding aan. Zij keurden weliswaar de Amerikaanse actie niet af. maar hiel den zich verder afzijdig. Ogenschijnlijk was sprake van een ge zamenlijke aanpak van de kwestie-Cu- ba, maar in werkelijkheid was er heel weinig echte eensgezindheid en samen werking. De landen, die zich afzijdig hielden, waren de staten, die. in het ver leden altijd tegenstanders waren van een militaire operatie tegen Cuba en die zich ook steeds verzet hebben te gen een economische boycot van het eiland. Tijdens de beraadslagingen van de O.A.S. over Cuba destijds in Punta del Este, hadden deze landen zich reeds uitgesproken tegen iedere maatregel, gericht tegen het Castro-regime. Bra zilië. Bolivia, Ecuador en ook Mexico namen tijdens die bijeenkomst stand punten in. die lijnrecht tegenover die van de Verenigde Staten stonden. In die situatie is door de Cubaanse kwestie feitelijk geen wijziging ge komen. Dat deze landen zich niet heb ben verzet tegen de jongste Ameri kaanse maatregelen komt waarschijn lijk omdat zij toch wel wat geschrok ken zijn van de raketten, die ook hun landen konden bestrijken. Dat heeft de geestdrift voor de revolutie op Cuba wel sterk bekoeld. De links-georiën teerde regeringen in Zuïd-Amerika. zo als in Brazilië en Ecuador, die de voor keur geven aan een sociale evolutie bo ven revolutie zijn door de agressieve aard van de Russische hulp aan Cuba wakker geschud. Het debacle met de raketten was trou wens al de tweede nederlaag van de Russen in Zuid-Amerika. Eerder reeds was de geestdrift voor de gebeurtenis sen in Cuba aanzïenlyk geslonken, toen de Zuidamerikanen hadden gezien, dat zelfs Kroesjtsjew geen oplossing had kunnen vinden voor de economische problemen van Cuba. De arme en over net algemeen nogal revolutionair ge zinde boeren op het Zuidamerikaanse continent zagen hoe hun collega's op Cuba er weinig op vooruit gingen en zij zagen ook, dat de revolutie, zelfs toen zij reeds een feit was, veel bloed kostte. Deze nederlagen van de Rus sen hebben ongetwijfeld de publieke opinie in de Zuidamerikaanse landen beïnvloed ten gunste van de Verenigde Staten. Zelfs linksgerichte regeringen als die van Venezuela en Costa Rica, die aanvankelijk sympathiek reageer den op de staatsgreep van Castro zijn totaal omgezwaaid. Venezuela zou nu zelfs het liefst zien, dat de Verenigde Staten een eind maakten aan het be wind van de Cubaanse premier. Maar niet alle leden van de O.A.S. delen dit standpunt. Waarschijnlijk heeft slechts de mogelijkheid van een grote oorlog hen doen kiezen voor Amerika. Een heel andere kant van de zaak werd dezer dagen door het Franse blad Le Monde onder de loep genomen. Le Monde vreesde, dat tengevolge van de Cubaanse-kwestie de conservatieve elementen in een aantal Zuidameri kaanse landen zouden trachten de macht in handen te krijgen onder het mom tegen het communisme op te tre den. Een dergelijke ontwikkeling zou zeker niet overeenstemmen met de plannen van de Verenigde Staten. Washington probeert zo veel mogelijk de sociale evolutie in Zuid- en Midden- Amerika te bespoedigen. Het hulppro gramma onder de naam „Alliance for progress" „bondgenootschap voor voor uitgang" is daar geheel op gericht. De laatste tijd komen er echter minder gunstige berichten over de resultaten van dit hulpprogramma. Administra teur Teodoro Moscovo heeft medege deeld. dat het totaal van de versterkte kredieten is achtergebleven bij de kre dieten die voor de totstandkoming van de hulp aan de Latijnsamerikaanse lan den in de periode 1960-1961 werden ver leend- Moscovo wees er op, dat de Ame rikaanse overheidssteun weinig nut kan hebben, wanneer particuliere in vesteringen uitblijven. Een particulier bureau in Washington, dat zich bezighoudt met bevolkingson derzoek heeft voorts in een rapport over de bevolkingsaanwas in Zuid- en Mid- den-Amerika verklaard, dat de bevol kingstoename bepaalde delen ran het continent heeft gebracht tot de rand van economische en sociale desintegratie. Om deze groei op te vangen zou de groei van de economische bedrijvigheid ne gen procent groter moeten zijn dan ze thans bedraagt. Feodale toestanden houden echter de vooruitgang tegen. En zolang heeft Washington niet alleen met linkse re gimes. maar ook met rechtse regerin gen rekening te houden, wanneer die bij net volk linkse reacties teweeg brengen. Zolang blijkt ook Cuba een gevaar. Zélfs zonder raketten. PRESIDENT KENNEDY ....weg zoeken tussen links en rechts in Latijns-Amerika.... WWWWMWWrt/WWMMA/WWWWVW ...is het 100 jaar geleden, dat te St. Petersburg (Leningrad) in te genwoordigheid van Giuseppe Verdi de eerste opvoering werd gegeven van zijn opera „La Forza del destino" (De macht van het noodlot). MORGEN ...wordt koning Gustaaf VI Adolf van Zweden 80 jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3