Burg Goes emeester van kreeg sleutel uit V.S. Verbouwing Zierikzees 's Landskamer in bestek Uitbreiding Zeeuwse Raad van Arbeid Geen behoefte aan drie ziekenhuizen in Goes D£ BILT Jeugdzorg SPONTANE HULDE VOOR „JUF" W. J. VAN KESSELEN Zeeuwse ALMANAK Bouwplaten plakt u met VELPON vanCeta-Bever^ff NATIONAAL JEUGDORKEST KOMT CONCERTEREN IN MIDDELBURG jCerftgroepen zijn weer actief B. en w. van Wemeldinge nu eens over vergaderuur Asfaltglooiingen op ringdijken achteruit Oranje-Groene Kruis hield jaarvergadering KUNST Langzaam kouder Verzorging bejaarden krijgt meer aandacht s PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 10 NOVEMBER 1962 ROTARY-UITW1SSEL1NG SCRANTON-GOES Ontvangst Linda Bankes uit Scranton in raadzaal Onberispelijk in liet Nederlands speechend overhandigde de 17-ja- rige Amerikaanse Linda Bankes uit Scranton (Pennsylvania) tij dens een vrijdagmorgen in de raadzaal van het Goese stadhuis gehouden bijeenkomst de sleutel van de stad Scranton aan burge meester mr. F. G. A. Huber van Goes. De ontvangst was gearran geerd door de Rotary club Goes, die momenteel een uitwisselings programma heeft lopen met de Rotarians in Scranton. Linda Ban kes, twee maanden geleden naar Nederland gekomen, verblijft een vol jaar bij Rotary-leden in Goes en in Kapelle, terwijl de 18-jarige Antoinette Gosses voor een ver blijf van een jaar naar Scranton is gegaan. Linda Bankes heeft vóór haar komst naar Nederland van de burgemeester van Scranton stad van circa 100.000 inwoners, die is gesticht door de voor ouders van de pas gekozen republikeinse gouverneur William W. Scranton de sleutel van de stad ontvangen om aan zijn collega van het ver-gelegen Goes te overhandigen. Dit is gistermorgen ge beurd tijdens een korte plechtigheid in de raadzaal van het Goese stadhuis. Het charmante meisje bleek na twee maanden verblijf bij de familie Gosses te Goes de Nederlandse taal al goed te beheersen. Zonder aarzelen stak ze haar speech in het Hollands af. Zij verklaarde, dat de overhandiging van de sleutel inhoudt, dat de komst van de burgemeester van Goes en trouwens van alle ingezetenen van deze Bevelandse stad naar Scranton op hoge prijs zal worden gesteld. „U bent welkom. Wij hopen, dat tussen uw stad en Scranton een goede ver standhouding zal ontstaan en dat de mensen dichter tot elkaar zullen worden gebracht", aldus het Ameri kaanse meisje. Kennen en dienen Tevoren had de voorzitter van de Rotary Club Goes, de heer M. de Dreu, in het kort de doelstelling van de Rotary weer- gegeven: het beter leren kennen van deren door te dienen. Dit is ook de reden, waarom de Rotary een internationaal jeugduitwisselingsprogramma heeft. Burgemeester Huber toonde zich aange naam verrast door het vlotte speechje van Linda in het Nederlands. Namens het gemeentebestuur sprak hij zijn dank uit voor het aanbieden van de sleutel. Hij verzocht het Amerikaanse meisje groeten en dank over te brengen aan de burgemeester van Scranton. Linda Bankes, die de High School met goed gevolg heeft doorlopen, volgt mo menteel de lessen aan het Goese lyceum. Ze is vrij om te komen en te gaan wan neer ze wil. Op school krijgt ze ook wel de gelegenheid iets over haar land te vertellen, hetgeen ze met veel plezier t. De mensen in Zeeland vindt ze erg aardig, zodat ze er van overtuigd is het in de komende maanden best naar de zin te zullen hebben in Zeeland. Regionale bijeenkomst studie- en jongelingsverenigingen Geref. Gemeenten Vanmiddag (zaterdag) zal in het ver enigingsgebouw van de Gereformeerde Gemeente te Goes een eerste Zeeuwse regionale bijeenkomst worden gehouden van het landelijk Verbond van Studie- en Jongelingsverenigingen. De bijeenkomst staat onder leiding van ds. W. Suyker uit Krabbendijke. Men verwacht op de ze bijeenkomst ook andere verenigingen uit de Gereformeerde Gemeenten in Zee land zoals zang- en meisjesvereni gingen e.d. Na opening door de voor zitter, ds. Suyker zal de heer M. Nijs- sen uit Middelburg een lezing houden over het onderwerp „De wederkomst in de hedendaagse poëzie". Na de pauze houdt burgemeester G. A. A. Adelaar van Meliskerke een referaat over „On ze houding in de huidige samenleving". Advertentie BANANEN Namens de burgemeester van het Amerikaanse plaatsje Scranton overhandigde de zeventienjarige Linda Bankes de sleutel van Scranton aan de Goese burge meester, mr. F. G. A. Huber. Dit gebeurde tijdens een korte plech tigheid in de raadzaal van het Goese stadhuis. Linda Bankes verblijft, in het ka der van een internationaal uitivis- selingsprogramma van de Rotary een jaar in Nederland. Op de foto v.l.n.r.: mr. F. G. A. Huber en de Rotary-leden de heren M J. Pilaar, C. van Liere en dr. J. Gosses. GOES VERKOOPT OVERSLAGSCHIP MET VERLIES Het in 1959 aangekochte overslagschip voor het verrichten van laad- en los- werkzaamheden in de haven van Goes, zal indien de gemeenteraad ermee ak koord gaat, voor een bedrag van 4500.worden verkocht aan de fa. C. Westdorp en Zn. te Goes. Dit is be langrijk beneden de prjjs, waarvoor het destijds is gekocht. Dit blijkt uit de toelichting van b. er op de raadsagenda. B. en w. schrijven, dat reeds spoedig na het in bedrijf stel len van het overslagschip bleek, dat daaraan niet die behoefte bestond, wl- ke men aanvankelijk had verwacht. Me de in verband met de reorgan.satie van de laad- en losploeg op de heven •ve 'd het overslagschip daarom vorig jaar juli buiten gebruik gesteld. Bij de N.V. Havenbedrijf Goes i.o. be stond geen belangstelling voor overne ming van het overslagschip. B. en w. hebben het schip te koop aangeboden. Daar is nu een bod opgekomen van 4500.van de fa. Westdorp. B. en w. vinden het bod niet bevredigend, maar zij menen er niettemin op te moeten in gaan. Een hoger bod is naar de mening van b. en w. niet te verwachten. 40 JAAR BIJ HET ONDERWIJS TE KOUDEKERKE WAARDERENDE WOORDEN EN FRAAIE GESCHENKEN Tijdens een feestelijke bijeen komst in de versierde zaal van hotel „Walcheren" te Koudekerke is „juf" W. J. van Kesselen vrij dagmiddag gehuldigd ter gelegen heid van haar veertigjarig jubi leum als onderwijzeres aan een en dezelfde school: de openbare lagere school van Koudekerke. Tijdens deze bijeenkomst, waar niet alleen burgerlijke en kerkelijke autori teiten, maai ook veel mensen uit de onderwijswereld acte de presen ce gaven, heeft een respectabel aantal mensen het woord tot de jubilerende onderwijzeres gericht. (Advertentie) Centrale verwarming S AWE MA kv Mederslraat 19 - Middelburg - TeL 01180-2962 Vertrouwen De werkzaamheden van de schil ders, die het flatgebouw een kwastje gaven, hadden de volle be langstelling van de vijfjarige dochter des huizes in een der ap partementen. Vanaf het balcon volgde zij nauwlettend de verrich tingen met verfpot en kwast. Ze leefde helemaal mee en dat bleek met name. toen het begon te regenen. ,,'t Regent", sprak ze meewarig tot de 'mannen. De mannen bevestigden het en een hunner sprak vertrouwelijk: „Kun jij niet zorgen dat liet ophoudt f" De jongedame dacht even na, keek hem toen een beetje verwijtend aan en antwoordde: ,(Kom nou! Ik ben sinterklaas niet!" Want in sinterklaas hebben kin deren van die leeftijd nog een schier onbegrensd vertrouwen. Vooral in deze weken zijn ze graag bereid hem zélfs met macht over de natuur te bekleden. Na vijf december zwakt dat wel weer af. Daarbij waren sprekers die hun dank, in woorden uitgedrukt, nog eens extra wilden onderstrepen. Dat geschiedde dan met het overhandigen van een bloemstuk „Juf" van Kesselen kreeg er veel of met het aanbieden van een geschenk. Burgemeester J. L. Dregmans, die als eerste het woord voerde, ging in zijn openingswoord nog eens even terug naar het verleden en bracht enige bij zondere gebeurtenissen uit de geschie denis onder de aandacht. Zo sprak hij ook over de veranderingen, die het schoolgebouw in de loop der jaren heeft ondergaan. Van juffrouw Van Kesselen zelf zei hij, dat ze steeds op rustige en eenvoudige wijze haar werkzaamhe heeft verricht. In de 28 jaar van zijn „bewind" had hij niet één keer klach ten over het onderwijs van de jubileren de leerkracht vernomen. Dat stemde hem tot grote vreugde. „Daarvoor past een grootse hulde, wij voelen behoefte om onze waardering voor uw werk zaamheden onverzwakt uit te druk ken". Hij hoopte tenslotte, dat juffrouw Van Kesselen tot haar pensioengerech tigde leeftijd nog zes jaren haar taak zal kunnen verrichten in het be lang van de Koudekerkse gemeenschap. Namens het gemeentebestuur bood hij vervolgens een draagbaar radiotoestel en een geschenk onder couvert aan. mijlpaal slaan „Het is goed om hier en daar in het leven een mijlpaal te slaan, vooral na 40 jaar dienst doen". Aldus be gon de inspecteur van het lager on derwas, de heer A. A. Leenhouts, zyn toespraak, waarin hij de veran deringen In het onderwijs schetste. Juffrouw Van Kesselen heeft zich ech ter steeds goed weten aan te passen. Om een groot deel van het leven in het onderwijs werkzaam te kunnen zijn, moet men naar de mening van de on- derwijsinspecteur, wel echt veel liefde neem Je voordelig# grote tube. PROGRAMMA „JEUGD EN MUZIEK" De werkgroepen van de afdeling Mid delburg van Jeugd en Muziek zijn weer van start gegaan. De volksdansgroep, de grammoclub, het koor en de jazz- werkgroeo hebben voor deze maand hun programma opgesteld. Dc prestaties van deze groepen zullen tot uiting ko men in de „grote" avond op 16 novem ber in de Bogardzaal, onder leiding van de directeur van J.M.-Nederland Rr Sevenhuysen. Op woensdag 19 decem ber is cr in de Concert- en Gehoorzaal een kerstmuziekavond. De grote verras- van dit seizoen is evenwel het op- jen van liet Nationaal Jeugdorkest op 5 januari in de Concert- en Gehoor zaal. Het uit negentig jongens en meis jes bestaande jeugdorkest speelde met ,.nnl «r- fn i'Ol-cnhillpn Jp. Tlllï-ftUftRfl veel succes in verschillende Europese hoofdsteden. hebben voor een beroep. „Ik ben er van overtuigd", zo zei de heer Leenhouts, „dat U er nooit spijt van hebt gehad". Een collega van de jubilaresse, de heer H. A. Mosselman, vond dat juffrouw Van Kesselen in de afgelopen jaren meer dan haar plicht heeft gedaan. En hij illustreerde dat nog eens door het aanhalen van enige voorbeelden. Dr. L- Sloos voerde het woord namens de oudercommissie en bood een reisklokje aan. Van kerkelijke zijde werden de jubile rende juffrouw waarderende woorden toegesproken door ds. W. F. ten Rou- welaar van de Evangelisch Lutherse Gemeente en ds. H. Altena van de Ne derlands Hervormde Kerk. Ds. Ten Rouwelaar schetste speciaal de kwali teiten van juffrouw Van Kesselen als diaken van de Evangelisch Lutherse Ge meente te Vlissingen en als secretares se van de kerkeraad. Ook hij had een geschenk onder couvert. Namens de collega's spraken de heer J. Weening van de school op gereformeerde grond slag en de heer Chr. Schipper van de Hervormde school te Koudekerke. Voor alle sprekers had juffrouw Van Kesselen een hartelijk dankwoord. „Ik had niet op zo'n hulde gerekend", zei ze. Aan deze officiële bijeenkomst was in de school een feestelijk samenzijn met de leeriignen vooraf Burgemeester en wethouders van de gemeente Wemeldinge zijn het eindelijk (voorlopig) eens gewor den over het aanvangsunr van de vergaderingen van b. en w. Vrij dag heeft het college zelfs de ge hele dag vergaderd. Op de agenda stond de behandeling van de ge meentebegroting voor '63. Als ge volg van de controverse tussen b. en V7. over de vergadertijd van het college was de behandeling van de begroting verschillende malen uit gesteld. Na de bewogen raadsvergadering van maandag j.l. heeft burgemeester C. N. F. van Sas de wethouders verzocht don derdag bijeen te komen. Dit is inderdaad gebeurd. In tegenstelling tot de vorige door de burgemeester uitgeschreven ver gaderingen, gaven de wethouders don derdag wél acte de présence. Vrij uitvoe rig is toen tussen de burgemeester en de wethouders J. Veerhoek (c.h.) en A. P. Schouwenaar (p.v.d.a) gesproken over het enige tijd geleden door gedepu teerde mr. dr. A. J. J. M. Mes gedane compromis-voorstel om eenmaal per week 's middags van vier tot zes uur te vergaderen. Beide partijen hebben '~pig) voor deze oplossing g liege van b. en w. van 1 dinge zal thans iedere dinsdagmiddag van 4 tot 6 uur vergaderen. Vroeger werd eenmaal om de veertien dagen ver- Èaderd en wel 's middags. De beide wet- ouders hadden daar bezwaren tegen ge maakt. Met de stem van de burgemees ter tegen beslóten zij voortaan 's avonds bijeen te komen. De burgemeester heeft daarop het besluit ter vernietiging voor gedragen aan de Kroon, hetgeen aanlei ding is geweest tot scherpe tegenstellin gen in het college van 'i. en w. De beslis sing van de Kroon zal uiteindelijk bepa lend zijn voor het vaststellen van het aanvangauur voor de vergaderingen van b. en w. OPVARENDE COASTER „MUSKETIER" TERUG Dezer dagen keerde de jeugdige opvaren e Leendert Geelhoed van de coaster .Musketier" vlugger clan verwacht naar Sonnemaire terug. Zijn schip was vorige week vrijdag namelijk in een dichte mist op de rotsen voor de Schotse kust gelopen en ter hoogte van Aberdeen ge zonken. De zeven opvarenden hadden zich weten te redden en waren, na vier uur te hebben rondgedobberd, veilig wal gebracht. Leendert Geelhoed vaart voorlopig niet meer. Hij moet namelijk eerst nog zijn militaire dienstplicht ver vullen. Aan de avond op 16 november wer ken onder andere mee het kleinkoor van de rijkskwfeekschool en het klein van de r.h.b.s- Het instrumen tale gedeelte vermeldt o-a. een trio voor viool, dwarsfluit en piano van Haydn, de Chaconne voor een groep dwarsfluiten van Purcell, de Sonatine voor piano van Schubert. De ballet- froep staat onder leiding van Rolf oesman. Op dezelfde avond is er een vertoning van de film New York Export Opus Jazz, naar een ballet van de beroemde choreograaf Jerome (West Side Story) Robbins. Van dit afwisselende programma kunnen ook niet-leden genieten. Dit geldt ook voor de tweede grote avond die Jeugd en Muziek houdt op 30 november in de Schakel. De heer Ru Sevenhuysen houdt dan een lezing over muziek. De volksdansgroep komt 17 november in de Bogardzaal bijeen; de avond staat onder leiding van de heer J. H. van Pagee. De grammoclub beluistert op woensdag 21 november muziek voor snaarinstru menten, slagwerk en celesta van Béla Bartok. Over de jazz uit de twintiger jaren spreekt drs. VV. van Heel In de bijeen komst van de jazzwerkgroep op 24 no vember in de kelder van De Schakel. De heer Daan Manneke uit Kruiningen oefent met het koor op 3, 10 en 17 de cember in de rijks h-b.s. Zetel van waterschap zijn i men. van l bij Schel] of in uitvoering geno- ver de asfaltglooiing in de tgzone DE VERBOUWING van de bo- vendieping in 's Landskamer te Zierikzee, de zetel van het water schap „Scliouwen-Duiveland", zal niet meer zo lung op zich laten wachten. Het bestek van het ar chitectenbureau Rothuizen en 't Hooft N.V. te Middelburg is thans nagenoeg gereed en de ver schillende vergunningen zijn aan gevraagd. Dit deelt dijkgraaf A. M. Geluk mee in zijn oproepings brief aan de hoofdingelanden voor de negende algemene vergadering van het bestuur op dinsdagmiddag 20 november aanstaande. Zoals bekend heeft het bestuur van het waterschap vorig jaar zyn goed keuring gehecht, aan dc plannen om met name de huisvesting van de technische dienst grondig te verbe teren. Op de bovenste verdieping van 's Landskamer is daarvoor voldoende ruimte aanwezig. Alleen is de toestand van het dak zo er barmelijk slecht, dat vernieuwing niet kan uitblijven. Bij de mededelingen, die aan de agen da voor deze algemene vergadering z(jn toegevoegd is een opsomming van de t-es-ekken, die in het afgelopen halfjaar ringdijken om de oude dijkgaten elpnoek en Ou werker k worden berichten steeds ongunstiger. Zij De besturen van de jeugdzorginstellin gen in Zeeland hebben Ged. Staten voor het boekjaar 1962-1963 een subsidie van 20 procent gevraagd in de exploitatielas ten, hetgeen voor de provincie zou neer komen op ruim f 26.000. Het verzoek heeft, betrekking op de ongeorganiseer de, de „massa- of ongrijpbare" jeugd, zo delen Gedeputeerden mee aan de Staten. In een advies, dat G.S. aan de stichting Zeeland gevraagd hebben, wordt er ech ter op gewezen, dat de regering in het kader van haar beleid voor de probleem gebieden wellicht bereid zal zijn om de instellingen voor de jeugdzorg in de be ginjaren te helpen met extra-rijksbijdra- gen. Het ministerie van maatschappelijk werk kent een dergelijke regeling. In dit verband willen G.S. de jeugdzorginstel lingen in overweging geven hun verzoek in te trekken en een nieuw verzoek in te dienen om extra-rijksbijdragen, te begin nen met 1963. Dit verzoek zal het col lege dan met -een gunstig advies door sturen naar de minister. Intussen verzekeren G.S. de Staten, dat voor de activiteiten van de jeugdzorgin stellingen zeer veel geld nodig is. Ook in onze provincie, zo merkt het college op, blijkt meer en meer de noodzakelijkheid om dit jeugdzorgwerk verder ter hand te nemen en te stimuleren. „Wij denken hierbij ook aan de bestrijding van de jeugdcriminaliteit, die de overheid hier en daar enorm veel geld kost", aldus Ge deputeerden. Opbrengst postzegelactie De kinderpostzegelactie 1962 heeft te Zonnemaire, dank zij de activiteiten van de leerlingen der o.l. school, 267 opge bracht. Slot van pag. 1 derbijslagwet. De overigen worden aan gewezen uit eigen kring, en een aantal nog aan te trekken jeugdige krachten zal tegen 1 maart in dienst treden. Start in april Hoewel de nieuwe regeling officieel 1 januari start, beginnen de werkelijke werkzaamheden voor de Zeeuwse Raad op 1 april 1963. Gedurende het eerste kwartaal van het volgende jaar zullen namelijk de bedrijfsverenigingen nog de uitkeringen over het laatste kwartaal van het huidige jaar verzorgen. Daarna gaan steeds verder in kwaliteit achter uit. Bij Ouwerkerk heeft men in enkele proefvakken de asfalt reeds door steen vervangen. Met dc gemeentebesturen op het eiland is contact opgenomen om tot een uni form onderhoud te komen van water schapswegen en gemeentewegen, voor zover deze laatste buiten de oebouwdc kom zijn gelegen. Een meevallertje voor het waterschap was de verlaging van dc elektriciteitstarieven voor de gemalen per 1 november j.l. Naar schatting zal dit een besparing opleveren van 2000 tot 3000 per jaar. Voorts is een studiccommisise ge vormd om hot. vraagstuk van de geschotsheffing in verband met de overgang van dc oude kadastrale toestand naar de door dc herverka veling gevormde nieuwe situatie onder ogen te zien. BEGROTING In deze najaarsvergadering van het wa terschap „Schouwcn-Duiveland" komt ook dc begroting voor het dienstjaar 1963 aan de orde. Voorgesteld wordt de vaststelling van een „reglement fi nanciële commissie" en de benoeming van twee leden in dit orgaan. Aan het begin van de algemene vergadering zal de nieuw benoemde hoofdingeland, dc heer J. J. van den Ende te Zierikzee als zodanig worden geïnstalleerd. Ook moet worden" voorzien in de vacature hoofdingeland ongebouwd in district V. De voorbereidingen om deze post weer te bezetten zijn reeds aangevangen, zo deelt het dagelijks bestuur nog mee. Het Zeeuwse Oranje-Groene Kruis zal binnenkort kunnen overgaan tot de aan stelling van een zuster in algemene dienst. Waarschijnlijk zal zjj met ingang van 1 maart van liet volgend jaar in dienst kunnen treden. Deze mededeling deed de lieer D. Boone, de voorzitter van de kruisvereniging, vrijdagavond tijdens de jaarvergadering' in het Nederlands Koffiehuis fe Middelburg. De heer Boone erklaarde, dat de aanstelling van een zuster in algemene dienst belangrijk is het contact in het kruiswerk. Aan het begin van de vergadering her dacht dc voorzitter de deze week in Utrecht plotseling overleden administra teur van het Groene Kruis, de heer M. C. Walraven. De heer Boone noemde het heengaan van de heer Walraven een ge voelig verlies voor de gehele sector van de volksgezondheid, te meer daar men van deze zijde grote verwachtingen van de heer Walraven had, met name op het (ebied van de samenwerking tussen de iruisverenigingen. De heer Boone wees vervolgens op de verbetering in de verhouding tot het Groene Kruis. Deze goede verstand houding kwam tijdens deze jaarver gadering duidelijk tot uiting in de aanwezigheid van dokter F. C. Vaan drager, namens het Groene Kruis. De heer Boone heette dokter Vaandrager dan ook hartelijk welkom en mét de Groene Kruis-vertegenwoordiger hoopte de voorzitter, dat de samen werking voortgezet zal kunnen wor den. De heer Boone merkte voorts op, dat het Oranje-Groene Kruis thans ook aandacht zal moeten besteden aan een kraam- centrum. Bij de bestuursverkiezing wer den de heren Boone en jhr. ir. H. L. Boogaert herkozen, terwijl in de plaats van de heer A. J. Kaland in het bestuur .ekozen werd de heer A. Meulbroek, )e heer Boone maakte van deze ge legenheid gebruik om dc heer Kaland niet ter vergadering aanwezig harte lijk te danken voor hetgeen hij voor d< kruisverenigignen heeft gedaan, met na me op het gebied van financiële advie zen. Na de pauze hield dr. H. A. Roebers, de directeur-geneesheer van het zeehos- pltum Zonneveld, een inleiding over de zelfstandighcidstraining van spastische kinderen. Aan de hand van dia's besprak dr. Roebers op duidelijke wijze de weg van deze kinderen naar de zelfstandig heid door middel van heilgymnastiek, spraaklessen, onderwijs, gymnastiek in klasverband en bij de zusters op de af deling. Collecte De heer Bregman te Benthuizen zal vanavond zaterdag spreken ln de kerk van de Gereformeerde Gemeente te Oosterland. De aanvang is bepaald op half acht. wordt het archief overgebracht Raad van Arbeid, die daarmee dus nor maal verder werkt. Het is de bedoeling by de uitvoering zoveel mogelijk bij de oude regeling aan te sluiten. Zelfs zal er administratief zoveel mogelijk vereenvoudigd worden. In dit verband is het wellicht interessant te weten, dat het beste systeem bij de uitvoering van de kinderbijslagwet nog altijd de handadministralie is. Wellicht wat vreemd in deze tijd van mechanisa- 'ie en automatisering, maar door het ;rote aantal mutaties (er vallen steeds anderen af, er komen er st:eds bij) is het handsysteem het meest verantwoord. Aldus hebben de experts het na het van alle kanten bekeken te hebben uitgedokterd. Voor hoeveel kinderen moet de Zeeuwse Raad van Arbeid nu de kinderbijslag verzorgen. Het zal duidelijk zijn, dat men het hierbij houden moet op schattingen". Naar schatting zal men te maken hebben met 26.000 aanvragers van byslagljjsten. De Zeeuwse Raad heeft geschat, dat die 26.000 vaders, moeders of voogden voor rond één-derde deel van de Zeeuwse bevolking: dat be tekent rond 80.000 tot 90.000 jongens en meisjes tot 16 jaar of 16 tot d. - jaar, indien zij in de speciale groepen vallen, kinderbijslag zullen ontvangen. „Valstrik voor een man alleen" Vlissingen, Britannia; „Het Vlissingseb Schouwspel" „VALSTRIK VOOR EEN MAN AL- LEEN" van de Fransman Robert Tho mas is een thriller, die uitstekend te ge nieten is, vermits de toeschouwer bereid is van tijd tot tijd enkele korrels zout toe te voegen aan de intrige, die au fond toch wel een beetje erg gezocht blijkt te zijn. Anders gezegd: aan het slot voelt men zich min of meer „genomen", zij het dan dat men dan toch geruime tijd vol- doende in spanning heeft gezeten om dat wat zouteloze slot maar op de koop toe te nemen, te meer omdat het toch, inderdaad wel een verrassend slot is. „De man alleen" in dit stuk van Tho mas heeft het in ieder geval drie bedrij ven lang bijzonder zwaar te verduren, Pas drie maanden getrouwd en clan al zo diep in de narigheid, het is voorwaar geen pretje. Thomas laat hem spartelen als een vlieg in het web van een spin, die alsmaar dichterbij komt en wanneer hij dan tenslottemaar néé, van avond is er nog een voorstelling en het is bijzonder moeilijk om méér over de in houd van dit stuk en daarmee over de kwaliteit er van te zeggen, zonder ont hullingen te doen die al te onthullend zouden werken. Een thriller dus, méér een detective naar onze smaak, omdat de effecten nu ook weer niet zó schokkend zijn, dat U de thrillers alsmaar over de rug lopen. Zó hevig is het niet. Maar hevig genoeg voor enkele uren prettige ontspanning en die heeft „Het Vlissingsch Schouw spel in de gisteravond in „Britannia" t Vlissingen gegeven voorstelling beslis geboden. Na in Middelburg in beslotei kring al met „De valstrik" voor het, voetlicht te zijn getreden, volgde nu dc „officiële première", die terecht gehono reerd werd met een stormachtig ap plaus. Onder regie van Anton Vader kwamen de Vlissingse amateurs in het algemeen uitstekend voor de dag. Afgezien van een enkele, korte hapering, nauwelijks waarneembaar, is het een vlotte voor stelling geworden, qua mise-en-scène en dictie voortreffelijk verzorgd. Onmisken bare pluspunten derhalve. Wél is de vraag gerechtvaardigd of een enigszins; luchtiger interpretatie dit stuk niet ten goede zou zijn gekomen. Het kwanii soms wat al te zwaar van de grond en dat verdraagt „De valstrik" in feite niet. Daar is het net te weinig een waarlijk huiveringwekkende thriller voor. Daarom ook kreeg Fred Florusse wel een heel zware rol te vertolken, waarin het accent teveel op het vermeend-neu rotische in dit karakter kwam te liggen,, met als gevolg een vaak te sterk aan gezet spel, dat zich een uitweg zocht in stemverheffingen en een soms kramp achtige mimiek. Niettemin alle lof voor de prestatie van Fred Florusse, want hl; kweet zich in het algemeen knap van zijn zware taak. Jacq. Corbeel wist zijn commissaris voortreffelijk waar te maken. Een sub tiel uitgebalanceerd rolletje, dat ner gens haperde. Zoals ook Anton Gillissen voor een even zalvende als suspecte pas toor zorgde. Hij bereikte een wonderlijk goed geslaagde tussenvorm tussen gees telijke en..., néé, daar zouden we bijna al weer teveel zeggen. Dit is niet alleen, een valstrik voor een man, maar ook voor een recensent alleen. Ineke Schippers-Vcrmaas „gleed" bijzon der slangachtig door dit stuk als een zo nodig voor niets terugdeinzende, uitermate geraffineerde vrouw in een tot op de oogopslag verzorgde rol. Jan Knuijt maakte van zyn „zwerver" een kostelijk natuurgetrouwe figuur en Coos Bouwense-Bouwman tenslotte was eem even vinnige als koudbloedige verpleeg- ster, zodat de rolbezetting weinig of niets te wensen overliet. Met deze opvoering heeft „Het Vlis singsch Schouwspel" eens te meer betre- zen niet alleen een goed stuit te kunnen kiezen, maar er ook een boeiende voor stelling van te kunnen geven. B. en w. en gasthuishestuur menen: (Van onze weerkundige medewerker In de tweede helft van dc afge lopen week heeft zich boven Fin land een sterk hogedrukgebied ontwikkeld. In zuid-Europa is de depressie-activiteit groot gebleven met vooral in noord-Italië zeer veel regen. In Turijn viel in twee dagen 160 mm neerslag. De oostenwind blijft tijdens het weekeinde boven midden- en west- Europa geleidelijk wat koudere lucht aanvoeren. Er stromen uit gestrekte wolkenvelden mee met nier en daar nog wat lichte regen. In Finland komt de temperatuur overdag al niet meer boven het vriespunt. Bij ons zullen dc mid- dagtemperaturen geleidelijk van ongeveer tien naar vijf h zes gra den dalen. Als het nieuwe protestants chris telijke streekziekenhuis in Goes in de loop van 1964 gereedkomt, be staat er voorlopig geen behoefte aan een derde ziekenhuis. Tot deze conclusie komt het college van b. en w. van de gemeente Goes. Dit standpunt wordt ook ingenomen door het bestuur van het Gasthuis (ziekenhuis Oostwal), aldus blijkt uit de toelichting op de raadsagen- Het gasthuishestuur heeft b. en w. ge vraagd de raad te bewegen in principe te besluiten dc verordening op het be stuur van het Gasthuis te wijzigen, in die zin, dat. dc taakomschrijving komt te vervallen op de dag, waarop het nieuwe streekziekenhuis in gebruik zal worden renomen. Wel ligt het in de bedoeling Je bejaardenverzorging voort te zetten. Teneinde hieraan meer aandacht te kun nen besteden, stellen b. en w. de raad voor een bedrag van 15.000 uit te trek ken voor het verrichten van voorberei dende werkzaamheden voor de uitbrei ding van de afdeling „oudeliedenvcrzor- glng". Sluiting nadelig In ccn brief aan b. en w. heeft het gast huishestuur verklaard, dat de sluiting van het ziekenhuis aan dc Oostwal be langrijke nadelige financiële consequen ties kan hebben. Genoemd worden de wachtgelden, die zullen moeten worden betaald aan die leden van het personeel, die niet in staat zyn een overeenkom stige functie elders te verkrijgen. In dit verband merken b. en w. op, dat zij een zelfde standpunt innemen als het gast huishestuur: beide bestuurscolleges me nen, dat in de gemeente Goes voorlopig geen behoefte bestaat aan een derde zie kenhuis. AMBTSWONING IN GOES OP AGENDA Dc gemeenteraad van Goes is tegen woensdag 21 november a.s. des avonds om zeven uur in vergadering bijeenge roepen. De agenda vermeldt als voor laatste punt een voorstel met betrek king tot de bouw van een ambtswo ning voor de burgemeester. De toelich ting op dit voorstel moet nog volgen. „Hoewel wij een open oog hebbel voor de mogelijke nadelige financick consequenties van sluiting van he ziekenhuis aan de Oostwal. vrezes wij, dat voortzetting van deze taai; van 't Gasthuis tot grotere financier, offers aanleiding zal geven", betogen b. en w. Bejaardenzorg Het gasthuishestuur is dan ook voor nemens meer aandacht te besteden de beiaardenverzorging. Teneinde tot lie, uitoefenen van deze taak in staat tc zijt is het echter noodzakelijk, dat het be| stuur over ruimere mogelilkheden vok bejaardenverzorging beschikt. Het be stuur heeft b. en w. derhalve verzoch: te willen bevorderen, dat ccn kredif' van 25.000 wordt beschikbaar gestel: voor het verrichten van werkzaamhedet in verband met uitbreiding van de thara aanwezige oudeliedenverzorglng en even tueel voor het laten maken van ee schetsplan van een nieuw te sticht» verzorgingshuis voor bejaarden. B. cn w. schrijven, dat zy dc hoofdzaal van uitbreiding van de bejaardenverzor ging inzien. B. cn iv. achten evenwel e« bedrag van f 15.000 vooralsnog genoeg Advertentie .Oo. [BAAYENS De s|»ecliiaiznak v VERWACHT.. OOSTELIJKE WIND Over het algemeen veel bewolking nitf plaatselijk wat motregen. Ilier en dmv- mist. Overwegend ma'tige, en langs d' Waddenkust krachtige to( harde win' tussen oost en noordoost. Dezelfde of iel' lagere temperaturen. ZON EN MAAN 11 november Zon op 7.51 onder ÏO.# Maan op 17.16 onder 6,t 12 november Zon op 7.53 onder 10.5) Maan op 17.48 onder 8,0'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2