stichting van den arbeid over de c.a.o:s BESLIST Rijksbemiddelaars onverbindendverklaring bevoegd tot Russische schepen met raketten door vloot van V.S. geïnspecteerd Uitbreiding van Zeeuwse Raad van Arbeid door nieuwe kinderbijslagwet Hof wijst van „Der verzoeken Spiegel" af Geen wapens naar India via de Azoren REGERING AANVAARDT 2,7 PCT. HOGER LOON ALS UITGANGSPUNT Ongeluk mei X-15 FEMIA GING MAMA OPZOEKEN... Het kindje 205e jaargang no. 266 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: F. van de Velde, F. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A de Kok Abonnementsprijs 62 cent per week, ƒ8,00 per kw.; franco per post ƒ8,25 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vlisslngen: Walstraat 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51, tel. 3841 (b.g.g red. 2078/3169, adv. 2375), Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red 7853, adv. 5213), Oostburg: tel. 2395; Temeuzen: red. tel. 2116. adm. tel. 2911 Zlerikzee: red. tel. 2425, adm. tel 2094. Adv.pr. 27 ct. p. mm. Min. p. adv. ƒ4,-. Ingez. med. 3 x tarief Kleine adv. (max. 8 regels) 25 ct. p. regel (min. 1.25). „Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Zaterdag 10 nov. 1962 Vandaag uitspraak in Softenon-proces Pagina 3 NIEUW SYSTEEM VAN LOONVORMING (Van onze Haagse redactie) De regering heeft besloten, dat de Stichting van de Arbeid de plaats zal innemen van het college van rijksbemiddelaars als het toetsende en goedkeurende orgaan van looncontracten. Goedkeuring door de Stichting van de Arbeid leidt er echter niet toe, dat de contracten ter stond kunnen werken. Het college van rijksbemiddelaars krijgt de bevoegdheid bepalingen van een goedgekeurde C.A.O. onverbindend te verklaren, indien het algemeen belang zulks zou eisen. Daartoe moet de Stichting van de Arbeid de goedgekeurde C.A.O.'s aanmelden bij het college. I Indien de rijksbemiddelaars binnen vier weken niet van hun eventuele bezwaren hebben doen blijken, kan de C.A.O. in werking treden In speciale gevallen kan de regering de bevoegdheden van het colleg' la ten herleven. Met deze beslissing volgt de regering voor een groot deel het in juli van dit jaar uitgebrachte advies van de Sociaal-Economi sche Raad inzake een nieuw systeem van loonvorming. Heeft het college bezwaren dan vindt er overleg plaats. Blijven hierna de be zwaren bestaan, dan zal het college tot onverbindendverklaring kunnen over gaan. Onverbindendverklaring heeft niet alleen tot gevolg, dat de onderne mer- de gewraakte bepalingen niet be hoeft toe te passen, doch ook dat het de werkgever niet is toegestaan de be palingen toe te passen. De minister van sociale zaken en volksgezondheid zal aan het college een algemene aan wijzing geven met betrekking tot de bevoegdheid van onverbindendverkla ring. Het college zal voorts regelingen inzake lonen en andere arbeidsvoor waarden bindend kunnen vaststellen. acht het wenselijk, dat ;eling wordt gevolgd door overheid en bedrijfsleven te zamen. Ge let op de reeds opgedane ervaring acht zij het nodig periodiek een confrontatie- onderzoek te doen plaatshebben op de wijze zoals dit thans geschiedt. Geschil met de stichting indien geen overeenstemming ki'ijgbaar is tussen regering en stich ting wegens een uiteenlopende visie op de mogelijkheden van loonkos- (Zie slot pag. 3 kol. 5) In een brief beid zegt de regering zich ermee te kun nen verenigen, dat het uitgangspunt voor de nationale loonontwikkeling zal moeten zyn een geconcretiseerde cijfer matige aanduiding van de mogelyk ge achte loonkostenontwikkeling in de naaste toekomst. Bij de bepaling daar van zullen de relevante macro-economi sche factoren in de overweging dienen te worden betrokken. De S.E.R. brengt, zo als de raad heeft geadviseerd, hiertoe tweemaal per jaar een rapport uit over de economische mogelijkheden. Regelmatig overleg Over de hierboven bedoelde gecon cretiseerde cijfermatige aanduiding atig overle- regelmatig neg tussen dienen plaats te vinden. voor dit overleg zal zijn het jaar lijks door de S7E.R. uit te brengen rapport naar aanleiding van de ma- i cro-economische ramingen van het centraal planbureau, welke overge legd worden bij de indiening van de rijksbegroting. Over het tweede halfjaarlijkse rapport van de S.E.R.uitgebracht naar aan leiding van het centraal economisch plan, wure slechts overleg te plegen, indien dit. rapport aanmerkelijk van het voorgaande afwijkt. Bij hel overleg over het, S.E.R.-rapport zal dienen te wor den gestreefd naar overeenstemming over de toelaatbare loonkosteuontwik- keling voor de naaste toekomst. DaarbU kunnen aan de orde komen ge differentieerde verbetering van lonen en andere arbeidsvoorwaarden, zoals ver dere arbeidstijdverkorting, verruiming van vakantie, winstdelingsregelingen e.d. De positie, zowel van de voortrek kers als van de achterblijvers is in dit overleg uiteraard van bijzondere be tekenis. Interne coördinatie Ook kan de regering zich ermee vere nigen, dat bij overeenstemming tussen regering en Stichting van de Arbeid door middel van een procedure van in terne coördinatie, de centrale organisa ties van werkgevers en werknemers er voor zorg dragen, dat de aangesloten organisaties bij de te voeren loononder handelingen zich mede laten leiden door HUIS TE KOOP IN AUVEKS-SUK-OISE staat een huis te koop. Bovendien vindt men er nog de zolderkamer, waar Vin cent van Gogh in zjjn laatste le vensjaren een intense werkdrift ontwikkelde. Zijn deze herinnerin gen ten dode opgeschreven? Onze l'aryso correspondent, vraagt het zich af in een artikel op pagina twaalf. In dit twintig pagina's tellende nummer o.m.: Pagina 2: Burgemeester Goes kreeg sleutel, huldiging onderwy- zcres in Koudekerke. Pagina 3: Het ,.Softcnon"-proces, de tegenstelling India-China en het nieuwe systeem van loonvor ming. Pagina 5; Kerkdiensten. Pagina 7: Boek van de maand. Pagina 9: „De Langste Dag" en „Hoog in de Zwitserse Alpen" op bezoek bij het Zwitsers voetbal elftal. In het zatérdagnuVrimer .op pagina 11: „Radiobiologisch ondersoek", een onderzoek naar de gevolgen van kernstraling bij de mens cn het slot van de serie Jlongarije vandaag". Paaina 12: „In Auvers staat een huis te knop" door onze Parijse correspondentHans Warren over 'le tweede Indische periode van Du Perron en „Delta, poort van Euro- l>o". een boekbespreking. Pagina 1.1: „Tendervaren", onze veertiendaagse Zeeuwse reportage geïllustreerd door Jac. Prince. Pagina 15: „Veer" als motto voor een fotoreportage, een radio- en t.v.-artikel plus puzzel. Pagina l(i: Kerken en Maatschap pij met een onderzoek naar het gebruik van de bandrecorder als gewaardeerd hulpmiddel en de ru briek „Stemmen uit de kerken". Pagina 17: Himalaya-reisverslag. Pagina 19: Kroniek van Zwin tot fUpe, Amsterdamse Beurs en feuilleton. De Portugese regering heeft don derdagavond een nota uitgegeven, waarin Amerikaanse legervliegtui gen met wapenzendingen voor In dia het recht ontzegd wordt op de Amerikaanse luchtbasis op de Azo ren te landen. In de nota wordt gezegd, dat Portugal besloten heeft India „direct noch Indi rect" by te staan, aangezien India zich eind vorig jaar meester heeft gemaakt van de Portugese enclave Goa. „Aangezien dit de enige wijze is waarop Portugal deze hulp kan verhinderen, heeft de regering ervoor gezorgd, dat de basis op de Azoren niet gebruikt zal worden als doorgangshaven voor oor logsmateriaal van welke aard dan ook naar India", Zoals bekend, hebben luchtfoto's aangetoond, dat de Russische ra- lcetbases op Cuba worden ontman teld. Op de fotowelke door het Ameri kaanse ministerie van defensie is vrijgegeven, is het achterschip van de Russische vrachtvaarder „Divinogorek" te zien. Aan dek bevinden zich twee voertuigen met raketten onder zeilen. De opname werd gemaakt, toen het schip Cuba verliet. Bemanningen waren behulpzaam De Amerikaanse marine heeft vijf Sow jet-Russische schepen, die van Cuba kwamen, aangehouden en geïnspecteerd. Dit maakte het ministerie van defensie in Washington gisteren bekend. Hoewel de marine niet aan boord van deze vaartuigen is gegaan zijn de autoriteiten ervan overtuigd dat drie van hen raketten ver voerden. BI] OVERLEG NOG GEEN VOORTGANG De woordvoerder van het ministerie van defensie, staatssecretaris Sylvester, zei, dat donderdag kort voor duisternis de „Alapayewsk" was aangehouden en gis teren dè „Dwinogorsk", de „Labinsk", de „Volgoles" en de „Komsomol". opdat de mogelijk geachte loonkosten- stijging niet wordt overschreden. Met inachtneming hiervan wordt het bedrijfsleven overgelaten te bepalen hoe groot de loonsverhogingen in de onder scheiden bedrijfstakken c.q. ondernemin gen kunnen zy'n. Voor de aanvang van de procedure van interne coördinatie plegen de centrale organisaties van werkgevers en werknemers overleg over de meer algemene aspecten van de loon vorming. Goedkeuringsbeleid Bij haar goedkeuringsbeleid dient de Stichting van de Arbeid zich te la ten leiden door de geconcretiseerde inzake de to- ikostenstijging, regering en stich ting overeenstemming is oereikt. De toedgekeurde c.a.o.'s zullen eerst an in werking treden, indien blijkt, dat het college van rijksbemidde laars van de bevoegdheid tot onver bindendverklaring geen gebruik maakt. Stichting v. d. Arbeid niet unaniem voor nieuwe loonsysteem (Van onze Haagse redactie) De rej»cring aanvaardt het advies van de S.E.R. waarin voor 1963 een loons verhoging van gemiddeld 2,7 procent toelaatbaar wordt geacht. De regering heeft dit vrijdagavond medegedeeld tij dens een langdurig gesprek met de Stichting van den Arbeid, die haar vol doening over deze beslissing heeft uit gesproken. Minder voldaan toonde de Stichting van den Arbeid zich over de beslissing van de regering ten aanzien van het S.E.R.-advïès betreffende het nieuwe loonsysteem. Verschillende werknemersvertegenwoor digers waren van oordeel, dat de rege ring in het nieuwe systeem nog een ar senaal van bevoegdheden aan zich houdt, volgens sommigen zelfs meer dan haar vroeger ter beschikking stonden. Volgens minister Veldkamp berusten deze bezwaren echter op misverstanden. Afgesproken is, dat de regering nog eens schriftelijk haar beslising zal ver duidelijken, maar het is niet de bedoe ling, dat In het besluit van de regering, voorzover het de hoofdzaken betreft, wijziging wordt gebracht. Op vrijdag 23 november zal het gesprek met de Stich ting van den Arbeid worden voortgezet. Na afloop van het gesprek, hebben de ministers Veldkamp en De Pous alsmede staatssecretaris Roolvink een overzicht gegeven van het gesprek met de Stich ting van den Arbeid cn het regerings standpunt nog eens uiteengezet. Wat de bezwaren van een deel van de Stichting tegen het nieuwe loonsysteem betreft, wees minister Veldkamp er op, dat men goed moet onderscheiden tussen een nor male en een abnormale situatie. Nor maal is, dat er volstrekte uitvoering wordt gegeven aan de gedachte van het bedrijfsleven om zelf de verantwoorde dat ook het bedrijfsleven dit wenst. De hogere lonen mogen dus niet in de prij zen worden doorberekend. Drs. De Pous zei een algemene prijsstij ging van 2 procent, zoals het Centraal Planbureau heeft berekend, te aanvaar den. Op de vraag hoe hij akkoord is kunnen gaan met de 1,5 procent extra ruimte voor loonsverhoging, zei de mi nister, dat hij niet tegen ïnkomensver- schuiving is Scherpere controle op rijbewijs Daargelaten of de indruk juist is da autobestuurders die niet in het bezit zijn van een rijbewijs slechts zelden worden betrapt zolang zy geen verkeersdelict begaan, is de minister van justitie voor nemens te bevorderen dat de controle op het bezit van een geldig rybewys wordt verscherpt. Dit deelt de minister mee in de memorie van antwoord op het voorlopig verslag der commissie voor justitie uit de Twee de Kamer over de justitiebegroting 1963. KANTOREN NOG NIET ONTRUIMD Adenauers telefoon afgetapt Het Westduitse constitutionele hof te Karlsruhe heeft gisteren een verzoek van het weekblad „Der Spiegel", dat de politie onver wijld de kantoren van het blad ontruimt, afgewezen. Het hof beschikte ook afwijzend op een verzoek van het blad om voorcensuur op volgende nummers te verbieden en alle in beslag genomen stukken die niet rechtstreeks verband houden met (le aanklacht tegen de uitgever Aug- stein en enige van zjjn medewerkers vry te geven. onderzoek zal plaatsvinden naar aan leiding van klachten van journalisten, dat hun telefoongesprekken worden afgeluisterd na de „Spiegel"-zaak. In het parlementsdebat over het aftap pen van de telefoongesprekken ver klaarde bondskanselier Adenauer on der hilariteit van de afgevaardigden, dat hij zelf ook niet meer durft te bellen van zijn ambtswoningen naar de ministeries in Bonn, omdat hij van mening is, dat zijn telefoon even eens is afgetapt. De Westduitse minister van posteryen, Richard Stucklen verklaarde naar aanleiding van het debat, dat hem geen enkel geval van inbreuk op de geheimhouding van telefoongesprek ken bekend was. lijkheid te dragen voor de loonvorming. Een openbare aanklager had het hof meegedeeld, dat 83 vertrekken van het hoofdkantoor van „Der Spiegel" in Hamburg al waren vrijgegeven, Van de zyde van de Stichting van den Arbeid werd aan de regering gevraagd hoe de verhoging van de lonen met ge middeld 2.7 procent kan worden gereali seerd ondanks het feit, (lat. het nieuwe loonsysteem nog niet is ingevoerd. Mi nister Veldkamp zei, dat de regering be reid is als de nodige wettelijke maatre gelen bjj de Tweede Kamer zjjn inge- liend met het bedrijfsleven een afspraak e maken, waardoor het nieuwe systeem ,1 kan worden toegepast, zodat de cen trale organisaties kunnen beginnen met interne coördinatie. Prijsstabilisatie blijft Minister De Pous betoogde, dat in 1963 de politiek van prijsstabilisatie wordt voortgezet. Hjj verheugde zich erover, Het Amerikaanse experimentele raket vliegtuig de X-1.5 is gisteren hjj een noodlanding op zijn zjj gerold, maar de piloot is gered. Het ongeluk gebeurde doordat het neus- landingsgestel van dc X-15 brak bjj de noodlanding op de bedding van een uit gedroogd meer in de woestijn dichtbij de •liegbasis Edwards in Caïifornië. maar dat nog 34 lokalen moesten worden doorzocht, hetgeen nog wel een week iri beslag zou nemen. Het hof gaf als zjjn mening te kennen dat er geen gronden waren aange voerd voor een beschikking. Wat het gevraagde inzake eventuele voorcensuur betreft verklaarde het hof, dat de drukproeven van het jongste nummer van „Der Spiegel" niet door de onderzoekende ambtena ren zjjn bekeken. Bij het vorige num mer was dat wel het geval geweest, doch het federale openbare ministerie had gezegd, dat men alleen had on derzocht of er tussen de drukproeven geen geheime stukken waren ver stopt. Het hof kwam tot de slotsom dat het gevaar voor voorcensuur niet meer bestond. Het hof uitte bedenkingen tegen dc op vatting van „Der Spiegel", dat de in de grondwet verankerde persvrijheid een justitieel optreden tegen het blad zou verhieden. Deze opvatting was volgens het hof ook in strjjd met do jurisprudentie. Telefoon afgetapt De Westduitse regering heeft gisteren in de Bondsdag meegedeeld, dat er een Kroesjtsjew zou weer boodschap hebben gestuurd Naar van welingelichte zjjde in Washing ton wordt vernomen, heeft premier Kroesjtsjew in het begin van deze week aan president Kennedy een nieuwe nota gezonden over de kwestie van het toe zicht op de ontmanteling en het afvoe ren van Russische raketbases op Cuba. De boodschap zou zeer kort zjjn en zeer technisch van inhoud. Het schrjjven zou dinsdag of woensdag in Washington zijn aangekomen. De woordvoerder gaf nadere bijzonder heden over de aanhouding van de „Alapayewsk" door de Amerikaanse torpedobootjager „Holder". Het contact werd gemaakt door middel van een Amerikaanse helikopter, waarvan de in zittenden zich niet op het Russische schip begaven. Met benulp van een touw lieten de Amerikanen geschenken zak ken, waarna de Russen een fles wodka aan het koord bonden. Het geheel g~' gepaard met vriendelijke gebaren. Geen bezwaren De Russen maakten geen toen de Amerikanen fotografeerden. Toen het hefschroefvliegtuig van de „Alapayewsk" wegzwenkte gaf de Russische kapitein een symbolische handdruk door beide handen boven het hoofd te knijpen. De gehele be manning volgde hem hierin. De bemanning sloeg de dekzeilen terug om de Amerikanen gelegenheid te geven tot het maken van foto-opnamen. Men had kunnen constateren, dat de „Ala payewsk" geen raketten aan boord had. Men zag wel vrachtauto's van het type zoals ze op de raketbases werden ge bruikt en uitrustingstukken voor aanleg van wegen e.d. Aan boord van de „Dwinogorsk" zagen de waarnemers voor de eerste maal in kratten verpakte raketten. Dat was la ter ook het geval op de „Labinsk" er de „Volgoles", die gisteren kort na elk ander werden aangehouden. Over de „Komsomol", die gistermorgen werd onderschept, waren nog geen nadere gegevens ontvangen. Ingepakt Volgens de staatssecretaris waren bemanningen van de aangehouden sche pen zeer medewerkzaam. Overal werden de dekzeilen teruggeslagen, doch, zoals men had verwacht, de raketten waren ingepakt om ze te beschermen tegen het zeewater. Intussen vordert het Amerikaans- Russisch overleg in New York nog niet erg. Hoewel de raketbases op Cuba thans ontmanteld zijn, blijven de Amerikanen brj hun eis, dat ook de üjoesjin-bommenwerpers van het eiland moetan verdwijnen. De Russen van hun kant blijven deze eis verwer pen. Zij stellen zich op het standpunt, dat deze bommenwerpers verouderd zijn en niet als belangrijk agendapunt voor dis cussie in aanmerking komen. De Russen zouden hebben aangedrongen op de rijf voorwaarden, die premier Castro heeft gesteld ter oplossing van de Cubaanse kwestie, waaronder de ont ruiming van de marinebasis Guantana- mo. De Amerikanen daarentegen nemen het standpunt in, dat Castro's voorwaar den geen verband houden met de hui dige besprekingen over de crisis. Negenjarig kind liep van Apeldoorn naar Arnhem In het gezin van de familie Penning in de Edèhveisslaan te Apeldoorn heeft donderdag grote ongerustheid geheerst. Dit heeft de Apeldoornse politie vrijdag bekendgemaakt. De negenjarige Femia, die des morgens tijdig op weg naar school was gegaan, kwam om twaalf uur niet thuis. Bjj informatie door vader bleek dat het kind in het geheel niet op school was geweest. Onmiddellijk werd de politie ingeschakeld die er evenwel niet in slaagde het kind op te sporen. Geen wonder overigens, want 's avonds om half zeven, na vele uren van angst en spanning, kwam er een telefoon tje dat de kleine Femia in Arnhem was. Toen bleek dat de kleine meid wel van plan was geweest naar school te gaan, maar onderweg opeens op de gedachte was gekomen mama te gaan bezoeken, die al geruime tjjd in een ziekenhuis in Arnhem wordt verpleegd. Bijna tien uren heeft de peuter nodig gehad om de 26 km van Apeldoorn naar Arnhem af te leggen, maar de pijn in haar beentjes verdween als bij toverslag toen haar moeder haar in haar armen sloot. Nee, bang was ze onderweg niet geweest. Wel had zij zo nu en dan wat moeten rusten. Op het Arnhemse politiebureau hadden ze haar flink vertroeteld. Zy had zelfs een dikke plak chocolade gekregen en de politie had er ook voor gezorgd dat ze gezond en wel weer thuis werd afgeleverd. ftantlijn Wi Softenon-proces heeft in zijn requi sitoir de juryleden herinnerd aan de dui zenden moeders, die hun mismaakte kinderen met liefde omringen en zich voor hun geluk opofferen. Deze week is in Vrij Nederland een interview van Bibeb opgenomen heel ingetogen ge schreven, zonder vermelding van na men met de moeder van een Softenon- kindje. Dit zei deze jonge vrouw over de geboorte van haar baby: „Je wist niet waar je het zoeken moest. We leefden op een eiland, een vulkaaneiland. Er waren mensen, die probeerden ons te troosten. Maar je wist alleen: uitwendig mist het al zo veel, waarschijnlijk is 't inwendig ook. Je had maar één gedachte, dat het gauw pijnloos mocht overlijden. We hebben gebeden, dat het kind naar de hemel zou gaan, dat was onze eerste reactie. We hebben het niet willen vermoorden, we wensten hem niet dood. Je dacht alleen, dat het voor hem het beste zou zijn als hij naar de hemel mocht gaan. Je wist alleen: hij kan nooit hollen, nooit spelen, hij kan alleen maar ergens zitten of liggen en kijken". De moeder, die deze woorden sprak, heeft dezelfde verschrikking meege maakt, dezelfde gruwel beleefd als Suzanne Vandeput, de verdachte uit het Luikse proces. Maar zij heeft haar lot aanvaard: „Je kan niet in de toe komst zien. Dat pro beerden we in het be gin, je werd er zo duf van. Je moet proberen het kind kracht te geven". moeten erkennen: dit interview i ons door merg en been g Het is een aangrijpende aanvulling de trieste rechtbankverslagen uit Luik. Daar een moeder, die het leven van haar kind nam, hier een vrouw even vertwijfeld als de ander die echter de moed opbrengt verder te gaan. Ver der met haar verminkte baby. Zij put kracht uit een positief gericht geloof, zo kan men uit het stuk afleiden: ze zegt althans, dat het voor haar jongetje het beste zou zijn geweest als hij naar de hemel mocht gaan. De Luikse moeder Suzanne oordeelde eveneens, dat verder leven voor het kind geen zin zou heb ben, maar zij maakte tenslotte zich zelf tot rechter over leven en dood. Dat herinnert aan een verhaal van Sigrid Undset over een ongehuwde moeder, die haar kind ombracht. Tijdens een zware ziekte krijgt de vi-ouw een visioen van een gruwelijk dal, dat der ongeboren kinderen: het wordt bewoond door dui zenden hulpeloze zuigelingen met ouwe lijke gezichtjes. Zwak als zij zijn trach ten ze de berghellingen te beklimmen, omdat ze de wereld willen zien, de we reld waarin zij niet werden toegelaten. Wie zal zeggen welke visioenen de Luikse moeder heeft gehad of nog heeft, juist nu zij het middelpunt is van een theatrale, emotioneel-gerichte jury rechtspraak? Hoe de uitspraak van de twaalf gezworenen ook moge luiden, dit staat vast: haar daad is niet meer weg te wissen. Onverbiddelijk zal haar dode kind haar metgezel blijven in het verdere leven, een metgezel uit het dal der ongeborenen. Daardoor en door de trieste staat, waarin zij met haar fami lie is gekomen, roept zij men kan het niet ontkennen meedogen op. dat is echter niet het dat wij zouden willen ge bruiken ten aanzien van die andere moe der, de vrouw, die dagelijks de moed heeft verder te gaan. Zij heeft veel meer recht op medeleven, medeleven in de uitgebreidste zin van het woord: hulp in financieel opzicht wanneer nodig, me dische en morele steun, kortom daad werkelijke hulp waardoor zij en haar kind verder kunnen. Zij en alle anderen, aan wie dit grote leed is overkomen. Deze kinderen in feite slachtoffers van onze tijd hebben daar recht op! Aan het slot van het artikel in Vrij Nederland duidt de schrijfster aan, dat zij het Softenonkindje heeft gezien. Haar. aangrijpende beschrijving willen wij als slot van deze kantlijn citeren: „Op een tafel staat een kleine rieten wieg. Boven het zachte blauw van het dek zie ik een mooi, gaaf hoofdje. Het heeft rossig haar. grote donkerblauwe ogen. Een wit, leeg mouwtje is opgerold, het ligt tegen het mondje, dat zuigt". meedogen: IVl woord d Hond in Wijchen viel kinderen aan In Wijchen bij Nijmegen heeft een hond donderdag een vijfjarig jongetje vry ernstig gebeten. Later is een meisje aangevallen door een hond. Enkele voor bijgangers zorgden, dat het kind onge deerd bleef. Waarschijnlijk betreft het hier dezelfde hond. Een kat, die woensdag ziek werd aan getroffen en in overleg met een veearts in observatie werd gehouden, is intus sen overleden. Het gemeentebestur van Wijchen heeft verscherpte maatregelen getroffen. Al le loslopende honden zullen worden doodgeschoten en de katten die bui tenshuis worden aangetroffen, zullen onschadelijk worden gemaakt. MET ROND 20 MAN PERSONEEL Verbetering voor zelfstandigen en voor studerenden Het personeel van de Zeeuwse Raad van Arbeid, te Middelburg, zal binnenkort belangrijk uitge breid worden. De oorzaak daar van is de nieuwe regeling voor de uit voering van de kinderbijslagwet, die 1 januari 1963 van kracht, wordt en waarbij de Raad van Ar beid in Zeeland de taak van de bedrijfsverenigingen overneemt» Het grote voordeel van de nieuwe wet is, dat de uitvoering straks door één instantie geschiedt, name lijk door de Raad van Arbeid, in samenwerking met de Sociale Ver zekeringsbank te Amsterdam. Voorts is er voor de zelfstandigen een verbetering tot stand geko men, alsmede voor de ouders van studerende en gehandicapte kinde ren. Daar het hier ruwweg geschat gaat om ongeveer 80.000 tot 90.000 Zeeuwse kinderen, is het duidelijk, dat het Middelburgse Raad van Arbeid-bureau er een belangrijke en uitvoerige taak bijkrijgt. De algemene wet voorziet in kinderbij slag voor iedere aanvrager vanaf het de hoofdwet zou vanzelfsprekend een strop betekenen voor de loontrekkenden, die voorheen (dus thans nog tot 1 janu ari) bijslag kregen ook voor het le en 2e kind. Naast de hoofdwet is daarom in een regeling „kinderbijslag loontrek kenden" voorzien in een uitkering voor het le en 2e kind. Voor de zelfstandigen is daarbij een maximum grens van f 14.000 aangehouden, die echter voor de loontrekkenden niet geldt. Een derde wet zorgt voor de kinder bijslag voor de kleine zelfstandigen, namelyk hen, wier inkomen de 4000 gulden niet overschrijdt. Deze ont vangen voor het le en 2e kind de zelfde uitkering als de loontrekken den. „Dubbel tellen Een belangrijk voordeel in de nieuwe wet is, dat studerende of invalide kin deren van 16 tot 27 jaai\ „dubbel tellen", dat wil zeggen een dubbele uitkering krijgen. Voorheen kreeg men voor deze groep slechts een enkele uitkering. De Zeeuwse Raad van Arbeid zal voor deze nieuwe taak moeten voor zien in een personeelsuitbreiding van rond twintig ambtenaren. Daarmee wordt de binnendienst gebracht op tachtig personeelsleden, waarvoor in het kantoor te Middelburg wel plaats "Tevonden kan worden. De nieuwe kinderbijslagregeling betekent voor de Raad namelijk een „hervatting" van (leze taak, omdat vóór 1953 de Raad van Arbeid ook reeds met de uitvoering van de Uinderbijslagrege- wet was belast. Daarna is de uit voering overgegaan naar de bedryfs- verenïgingen, waarvan in Zeeland het GAK (het gemeenschappelijk admi nistratiekantoor) de zaken betreffen de de kinderbijslag regelde voor ruim de helft van de 26 groeperingen uit het bedrijfsleven, tcrwyl de agrari sche groepering een bedrijfsvereni ging te Goes had. Acht ambtenaren zal de Zeeuwse Raad van Arbeid overnemen van het personeel, dat bij de bedrijfsverenigingen was inge schakeld voor de uitvoering van de kin- Zie slot pag. 2 kol. 5)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1