VEER Voor twintig mille aan plastic bloemen PUZZEL- rubriek een verze kering voor nü tegen de gevaren van nü zaterdagnummer N.T.S. - decordiensi doei er wonderen mee Woekeren mei ruimte In één week VIER Zeeland, land van veerboten. Grote snelle schepen maken de verbindingen korter, maar gelukkig is er ook nog het gemoedelijke traject Kats - Zierikzee. Een vriendelijk bootje legt de verbinding naar Schouwen-Duiveland: een bootje zonder haast, met warme erwtensoep of een stevige uitsmij ter. Passagiers wandelen rustig aan boord over de aanleg steiger die met eb en vloed rijst of daalt. Auto's worden handig aan dek gemanoeuvreerd en alles lijkt zich te instal leren voor een lange reis. En midden op de Oosterschelde, waar de kusten van Schouwen en Beveland uiterst vage be? grenzingen van de waterplas zijn, wordt die indruk nog ver sterkt. De malende schroef laat strepen en vlekken in het water achter die slechts langzaam vervagen. Vertrouwde figuren doen aan boord de ronde om de passagiers aan (Van een onzer verslaggevers). J-Jet onmogelijke doen we direct, voor een wonder hebben we iets meer tijd nodig". Dat gezegde van Samuel Gold- wyn hangt in het kantoor van het hoofd van de decordienst van de Nederlandse Televisie Stichting, de heer Noorda. Het is voor deze afdeling van de N.T.S. inderdaad een zeer toe passelijke spreuk. De leek, die hier rond mag kijken krijgt inderdaad de indruk, dat het onmogelijke gebeurt en direct gedaan wordt; de wonderen zien alleen de ingewijden en de mensen die aan deze dienst verbonden zijn. \X7el krijgt de decordienst al drie maanden voor een be paalde produktie uitgezonden wordt iets te horen over haar aandeel daarin, maar het bou wen begint feitelijk pas in de laatste week vóór de uitzen ding. Dan mag het volgens een nauwkeurige planning ook ner gens mislopen, want dan is im provisatie nodig, met alle geva ren van dien. De camera regis treert scherp en de kijker wordt steeds verwender. Een decor moet goed en echt zijn. Hij stelt hogere eisen aan het decor dan de toneelliefhebber, die boven dien in de schouwburg vaak veel verder weg zit dan de kij ker in de huiskamer. In de loop der jaren heeft men bij de decordienst het vak geleerd. Een handleiding bestond en beslaat im mers niet en door schade en schande is men wijs moeten worden. Heel wijs soms. „En dat is dan te danken aan dat gezonde verstand, die fan tasie en moed en dat geluk zonder welke eigenschappen men geen de cordienst van een dergelijke omvang kan leiden of er een succesvol mede werker van kan zijn". Aan de Kampstraat in Hilversum is de decordienst ondergebracht in een oude tapijtenfabriek die eigenlijk totaal ongeschikt is. De grootste te kortkoming, buiten de schuld van de bouwers om overigens, die immers .nooit hebben kunnen vermoeden dat de decordienst er nog eens onder dak zou vinden, is wel het gebrek aan ruimte. Maar men doet net er mee. Er wordt bovendien ijverig ge bouwd in de toekomstige televisie- stad Hilversum en dat is een pleis ter op de schrijnende wonde. Met de nu beschikbare rnimte moeten de decorbouwers woe keren, De afgewerkte decors blyven geen minuut langer in de werk plaatsen dan strikt noodzakelijk en nauwelijks is het stuk verdwenen of op dezelfde, amper leeggeruim de plaats worden al weer de eerste voorbereidingen getroffen voor een nieuw te bouwen decor. Tien tot veertien produkties wekelijks wor den van een kant en klaar decor voorzien. Voordat deze echter de werkplaats verlaten om naar de studio's ge transporteerd te worden is er heel wat gebeurd. Niet alleen in de werkplaatsen. Daar komt het vooral op de laatste veertien dagen voor de uitzending aan. Weliswaar komt er per 1 januari een verandering in de gang van za ken, maar globaal blijft het bij het oude. In grote lijnen komt dat hier op neer: Drie maanden voor de uitzending wordt de eerste bespreking gehou den. Daarbij is ook de decordienst vertegenwoordigd. Summier krijgt men dan iets over het verlangde te horen, maar daar blijft het dan voorlopig bij. Eerst gaan de regis seur en de ontwerpers met elkaar praten, er komt een voorlopige teke ning die ook op tafel komt bij de tweede decorbespreking, waarna tenslotte het definitieve ontwerp ge reed komt. Zeven tot veertien dagen voor de uitzending komen allen weer bij elkaar en gaat de definitieve op dracht naar de verschillende voor mannen. De taken worden verdeeld, er komt een nauwkeurige planning en dan kan de voorbouw beginnen. Later komen de decorateurs, de or namentenmakers, en de rekwisi- teurs in actie, zodat de avond voor de bouwdag alles naar de studio kan. Daar wordt het decor de vol gende dag, naar gelang de grootte door vier tot vierentwintig man ge bouwd. Een dag later volgt de ca merarepetitie, waarna de generale en pas na afloop daarvan kan de voorman, als laatste van de decor dienst, het toneel verlaten. De houw van een decor, zuiver met de handen in de diverse eigen werkplaatsen en ateliers, vergt een week, vaak nog minder, een enkele keer meer. Het camera-oog dat vaak scherper waarneemt dan hel menselijke en dat veel onbarmhartiger kan zijn, dat bovendien doorgeeft aan een steeds kritischer publiek, eist van de decorbouwers vakwerk. In welke afdeling men dan ook komt, men treft er hoog-bekwaam personeel: in de enorme hal voor de houtbewer king: in de kleinere afdeling waar meubels gemaakt en onderhouden worden (constant door een ploeg van drie man); in de montagehal; de decorafdeling. Velen van hen staan speciale ma chines ter beschikking, anderen krij gen materialen van extra afmetin gen en samenstellingen en vaak ook moeten eigen vindingen van de werknemers het werk vereenvoudi gen en versnellen. Een werkelijke bezienswaardigheid in het magazijn is de ruimte waar de „planten, bladeren en bloemen" zijn opgeslagen. Net als dat met veel andere attributen het geval was werden in de beginjaren ook echte bloemen en planten gebruikt. Nu is het „nep" en men lacht ge amuseerd als U verbaasd doet over die ontdekking, waardoor dat aan trekkelijke boerderij-interieurtje vo rige week op het scherm ineens al le echtheid schijnt te verliezen. Let wel, schijnt, want het plastic spul is niet van echt te onderschei den. Misschien dat het daarom zo duur is. Bij de decordienst in Hil versum ligt voor zo'n slordige twin tig mille alleen al aan dit soort plas tic bloemen opgeslagen. Het is een Italiaans produkt: on brandbaar en afwasbaar. bovendien niet van echt te onderscheiden en daarom dus bijzonder geschikt voor televisie. Voor de leek heeft elke afdeling z'n eigen bekoring. Maar ook de er werkzame vakmensen zjjn gegrepen door het snel wisselende, voortschrij dende en nimmer vervelende werk van decors bouwen. Het aantal goede oplossingen van onze vierde puzzel in deze serie was niet zo gToot als vorige keer. Ver moedelijk is dat te wyten aan enkele moeilijke begrippen uit deze puzzel, die voor de raspuzzelaars echter niet onoverkomelijk waren. De uitslag van de vierde puzzel: de le prys van 5,een waardebon, die in de winkels kan worden ingeleverd gaat naar mevrouw A. W. de Korte- Walliout, Capelweg 10 in Renesse. Do drie volgende prijzen, elk bestaan de uit een waardebon van 2,50, kwamen terecht by mevrouw Z. Hol- Icstelle-Staal, Lange Vorststraat 21, Goes; do heer A. Kommejan, Bea- trixstraat 2. Domburg en C. J. van Westen, Rijksweg 54, Zierikzee. In zendingen voor de volgende puzzel moeten ons uiterljjk donderdagmor gen hebben bereikt. Brieven of brief kaarten met „Puzzelrubriek" in de linker bovenhoek naar: redtfctïe P.Z.C.. Walstraat 58—60, Vlissin- gen. Hieronder volgt dan de nieuwe puzzelopgave.-.. Veel succes! kaartjes te helpen en als ten slotte de veerboot aan de Schouwse steiger ligt springen bemanningsleden overboord om de verbinding over de Schelde te vervolmaken: met ijzeren haken trekken ze de loopplanken op hun plaats. Een vertrouwd en vriendelijk stukje Zeeuws traject, waar elke gehaaste zakenman tot rust komt. Horizontaal. 1. kruik, kan, zuignap, 3. verscheidenheid, 10. fungerend, afk., 12. regiment infanterie, afk., 14. kalmeer, 15. insect, 16. god der zee (Germ, mythol), 19. hoofdpunt, be ginsel, 20. plaats van het hoofdal taar, 21. herfst, najaar, 23. kazen van een bep. soort, 26. iemand, die als medium kan optreden, is -miek, 28. element Tantalium, afk., 29. kleintje, 31. wedstrijdplaats, 33. A'dams Peil, afk., 35. zot. 37. akeligs, 38. sufferd (spreekt), 40. profeet (O. Test.), 43. snip, 44. week vet, 45 hartstochte lijk, 48. vooruit nou!, 49. libra, afk., 50. iets bekleden, bedekken met iets, 52. nostro conto (Ital. afk.), 53. mu zieknoot, 55. klap, 57. aanstonds, 61. erker, 63. openhartig, 64. zoon van Loth (O. T.), 66. schaden, 68. schrijf werktuig, 69. gemoedsbeweging, ont roering, 71. groente, 72. element Stannum, afk, 73. Frans schiereiland, 74. soort van afbeelding. Verticaal. 1. baan voor balspel, 2. groente, 4. als boven, afk., 5. lat werk, 6. inval, gedachte, 7. brandstof, 8. rivier in N. Noorwegen, 9. bep. ti tel, afk., 10. plantenwereld, 11. buiten de dijken aangeslibd land, 13. veel- snarig snaarinstrument, 15. onderste punt, 17. -biet: misleidende zet in schaakspel, 18. op bep. wijze voortbe wegen, 20. lengtemaat, afk., 22. Yoe- goslavische munteenheid, 24. moeder, 25. noodlottig, 27. -ca: op de Philip- prjnen inheemse pisangboom, 30. rus tig, 32. reus wiens lichaam vol ogen was, 33. indien, 34. aanblik, uitzicht op de toekomst, 36. van afvoerkana len voorzien, 39. edelgas, 41. s.v.p., 42. drievoudige kroon, 45. lid van een firma, 46. rijksluchtvaartdienst, afk., 47. lusthof, tuin, 51. naderbijkomen, 53. rukken, stoeien, 54. heilige, 56. Europeaan, 57. v. boven spits toelo pend, (van palen), 58. zie 72 horizon taal, 59. rivier in Denemarken, 60. dagtekeningen, 62. koffie; plezier, 65. klein varken, 67. uitholling in muur, 69. daar, 70. voegwoord. De oplossing van de vorige puzzel is als volgt: asaa atanna a a «gans s-saiaaa - aaa sa eataa ;iaaa ana gasHOHE3isasiB asaa nana rasHna HaaaisiasjB samn asaaa uaaa -aan am uaan ;Taaaa as aaa un.ga aiaHcaa liiraarci QOBE3ISDI1H aaang HHQH -aaaa j UMI.-1B aaaaaan n Baa ;iöhh aa saa«aamaa inaaua aan 'HtaaniaSBHEB Advertentie vraag Uw assurantieman MAAL VEILIG EERSTE E.N.NEOERLANOSCHE

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 15